Kapelle zet lijnen uit naar 2004 PZC Brugklassers weten nu alles over afval Plan voor drie seniorenhuizen in Yerseke Woede en onbegrip over plan afsluiting weg Wilhelminadorp Het rommelt flink in bestuurlijk N-Beveland zeeland woensdag 2 juni 1999 b 21 Raad aanvaardt beleidsplan door Esme Soesman GOES - Wat gebeurt er eigenlijk met de plastic bloempotjes die Europatuin over houdt als de planten verkocht zijn en hoe gaat de papierrecycling in zijn werk bij ZOPC in Goes? Brugklassers van het Goe- se Buys Ballotcollege lieten zich dinsdag over deze vragen informeren bij verschil lende bedrijven. Ook vandaag doet de school mee aan de Afvalfietstocht. Verspreid over twee dagen komen in to taal zo'n 165 eersteklassers van het VBO en de VBO/MAVO-afdeling aan bod. Elf bedrijven uit Goes verlenen medewerking aan het milieuproject, dat opgezet is in sa menwerking met Milieu Educatie Cen trum De Bevelanden en gesteund wordt door het OLAZ. De verschillende deelne mende groepjes bezoeken steeds twee be drijven, waar ze uitleg krijgen over het vrijkomende afval en de verwerking of scheiding ervan. Dat is zinvol, vinden de meiden van Idas la-2die gisteren een be zoek brachten aan Europatuin en de kin derboerderij Met name het jonge geitje op deze laatste locatie maalde indruk, maar de meiden weten naderhand toch moeite loos te ver-tellen wat er met de mest van de dieren gebeurt. „Je leert ervan en gaat er zelf opeens wat bewuster mee om. Ook thuis ga je anders naar afval kijken", zegt het clubje eensge zind. Aansluitend zijn presentaties ge maakt, waarmee de leerlingen aan hun klasgenoten uitleggen wat ze over afval en milieu te weten zijn gekomen. Klas la-2 deed dat met een kleurrijke col lage van bloemenfoto's, aangevuld met een potje met echt groen. Zij wonnen daarmee een prijs. De drie jongens van Idas lc vielen eveneens in de prijzen. Zij maakten een tekening van het systeem van oud papierverwerking, die vooral om de preciesheid en technische aanpak be wonderd werd. foto Willem Mieras doorMieke van derJaqt KAPELLE - Met vijf stemmen tegen heeft de gemeenteraad van Kapelle dinsdagavond het gemeentelijk beleidsplan voor de eerste vier jaar van de vol gende eeuw vastgesteld. De fracties van PvdA en SGP stem den tegen de voorgestelde be- stedings- en dekkingsruimte voor de komende vier jaar.Te abrupt en te weinig evenredig, vonden de sociaal democraten en de reformatorische fractie. Een stijging van de onroerende zaakbelasting (ozb) met 5 pro cent en het laten vervallen van de Zalmsnip, zodat de gemeente die in de knip kan houden, re kende SGP-fractieleider H. Koster voor, betekent een ge middelde lastenverzwaring van 20 procent. Voor hem en voor de PvdA was dat onaanvaardbaar. Het college van burgemeester en wethouders had overigens in antwoord op de schriftelijk al gemene beschouwingen op het beleidsplan, al wat water bij de wijn gedaan. Van de 6,5 procent verhoging van de ozb, de aan vankelijke bedoeling, bleven er maar vijf over. Maar de compen satie van het Rij k voor uit de pan gerezen heffingen en belastin gen: de Zalmsnip, wilde het col lege niet afgeven. En juist die Zalmsnip betekent voor de mi nima zoveel. Het college belooft in het Beleidsplan wel meer aan armoedebeleid te zullen doen met een deel van de Zalmsnip, maar niemand weet nog precies wat. Weliswaar was daarnaar gevraagd, maar een discussie erover bleef uit. Kwijtschelden SGP en PvdA waren het roerend met elkaar eens, al uitten de fracties zich in verschillende bewoordingen: Kapelle benut al alle wettelijk mogelijkheden waar het het armoedebeleid be treft. Wat kwijtgescholden kan worden, wordt kwijtgeschol den. Volgens Koster moet de gemeente ook niet de illusie hebben verborgen armoede te kunnen vinden omdat die ar moede nu juist de neiging heeft zich verborgen te houden. Discussie ontstond in de x-aad ook over de verhoging van de grondprijs, niet met vijf gulden per vierkante meter, zoals het college aanvankelijk van plan was, maar met een tientje per meter. De WD verklaarde zich in de algemene beschouwingen al tegenstander van vijf gulden verhoging, maar liet zich in tweede en derde termijn niet meer zo nadrukkelij k uit over de maatregel. Reserves De besteding van de opbrengst bracht nog wat tongen in bewe ging. Voor de SGP mocht alles in een reserve om wat meer weer stand te kweken. Het college wil het geld echter voor de helft in een potje stoppen waaruit on dersteuning en stimulering kan worden bekostigd van mi- lieuhinderlijke bedrijven die uit de dorpskernen willen verhui zen. Volgens wethouder G. Bur ger is dat geen overbodige luxe omdat met name in Wemeldinge dergelijke situaties zich voor doen. De hele raad ging akkoord met het voorstel om de verschil lende reserves te vormen uit een verhoging van de grondprijs met een tientje. Pogingen van verschillende kanten om uit de pacht van de jachthaven in Wemeldinge meer geld te halen, liepen andermaal op weinig uit. In vergelijking met andere havens betaalt de exploitant in Wemeldinge maar een fractie van wat andere ge meente ontvangen en rekent bo vendien dubbel zoveel liggeld. Kapelle kan maar eens in de vijf jaar de pacht verhogen, maar wil niettemin onderzoeken of er wat meer kan gebeuren. YERSEKE - Huibers Bouwma nagement en Architectenbu reau (BNA) uit Kapelle bouwt hoogstwaarschijnlijk drie seni orenwoningen aan de Kerk- hoekstraat in Yerseke. Burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal staan achter het plan; de com missie wonen en milieu en de raad moeten nog beslissen. In eerste instantie diende het Kapelse bedrijf bij de gemeente een plan in voor zes seniorenap partementen. Daar zag het col lege niet zoveel brood in. „Wij vonden het een nogal massale invulling van het terrein, waar voorheen immers maar één woonhuis stond", zegt burge meester A Verbree. „Bovendien was het een te grote aanslag op ons woningbouwcontigent." Iedere Zeeuwse gemeente mag, verspreid over de verschillende dorpen, van de provincie nog maar een vastgesteld aantal wo ningen bouwen. „Het wordt een drietal kleine huisjes met de slaapkamer op de begane grond en een logeermo- gelijkheid onder de kap", zegt medewerker A de Bakker van BNA „We mikken in eerste in stantie op senioren, maar al leenstaanden of een gezin zou ook kunnen." De commissie wonen en milieu vergadert donderdag 8 juli om 19.30 uur over het plan. Artsen trappen dertig mille bijeen VLISSINGEN - De deelnemers van de fietstocht 'Fiets de fis tels dicht'hebben 30.000 gulden opgehaald. Woensdag 26 mei vertrokken dertig gynaecologen, onder wie de Vlissingse arts M. J. Dijkshoorn, uit Winterswijk voor een fietstocht van 610 kilometer naar Berlijn. D oei was om geld in te zamelen voor him collega-gynaecoloog Kees Waaldijk, die al zestien jaar onder moeilijke omstandig heden zijn werk verricht in Nigeria. Een fistel is een hardnekkige ontsteking. In Afrika zijn veel vrouwen die er als gevolg van een gecompliceerde bevalling last van hebben.. De opgehaalde dertig mille is boven ver wachting. SP steunt actie tegen tankstation VLISSINGEN - De Socialistische Partij (SP) in de gemeente raad van Vlissingen is uitermate verbaasd over de plannen van de Souburgse firma De Pree om een nieuw tankstation, autowasserette en shop te bouwen op een stuk groen aan de Bermweg in Oost-Souburg. De fractie stelt in een reactie dat zij evenals de bewoners van de Zuiderzeestraat, die fel tegen de komst van het station zijn, de bouwplannen uit de PZC hebben moeten lezen. Volgens de SP heeft wethouder T. R. K.Meijers voorzijn beurt gesproken door te zeggen dat hij niet zoveel tegenstand ver wachtte uit de directe omgeving van de Bermweg. De SP heeft de bewoners steun toegezegd in hun actie tegen het tanksta tion. Meisjes stelen make-up en kleding VLISSINGEN - De politie Walcheren heeft dinsdagmiddag een 14-jarige meisje uit Vlissingen en een 15-jarig meisje uit Middelburg aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De meisjes hadden voor rond de vijftig gulden aan cosmetica- spullen gestolen uit een winkel in Vlissingen. Tijdens een onderzoek op het politiebureau bleek dat de twee nog meer hadden gestolen, zoals sokken, lingeriesetjes, kle ding en nog meer make-up. De 15-jarige had bij haar aanhouding een valse naam opgege ven. In overleg met justitie wordt bekeken of de twee doorge stuurd worden naar het Halt-bureau voor een alternatieve straf. Nieuw volkstuinencomplex MIDDELBURG - De volkstuinvereniging Kweeklust uit Middelburg heeft een nieuw complex. De vereniging, die was gehuisvest aan de Nassaulaan, moest wijken om plaats te ma ken voor de nieuwbouwwijk Veerse Poort. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek opent het nieuwe volkstuinen complex Veerse Poort zaterdag 5 juni. Het nieuwe onderko men bevindt zich op de hoek van de Geersesweg/Prooyense- weg. De officiële opening is om 11 uur. Daarna is het complex tot 16 uur te bezichtigen. De hele dag is er een deskundige aanwezig om op het gebied van de gewasbescherming. Verder wordt ge zorgd voor muziek en voor een hapje en een drankje. Vlissinger beboet voor gooien fiets MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Vlissingen is dinsdag in Middelburg bij verstek veroordeeld tot 250 gulden boete voor het beschadigen van een auto. De Vlissinger had 2 mei vorig jaar in zijn woonplaats uitboos- heid een fiets tegen de achterklep van een auto gegooid, waar bij schade aan het voertuig was ontstaan. Het incident speel de zich af in de relatiesfeer. De politierechter vond de eis mild, maar vonniste conform. De schade was inmiddels geregeld met de gedupeerde eige naar van de auto. Europoliticus spreekt in Goes GOES - Europarlementariër Arie Oostlander (CDA) houdt vandaag, woensdag, een spreekbeurt in hotel Terminus in Goes. Dat gebeurt tijdens een algeme ne ledenvergadering van CDA Goes. Belangstellenden voor de bijeenkomst, die begint om 20.00 uur, zijn welkom. Oostlander, die woont in Doe- tinchem, staat zevende op de CD A-kandidatenlijst bij de ver kiezingen voor het Europees Parlement op donderdag 10 ju ni. Demonstratie buxusknippen WAARDE - Bij de buxuskweke- rij van Koeman in Waarde worden zaterdag 5 juni demon straties gehouden en wordt voorlichting gegeven over het knippen in vormen, zoals vogels en beren. De activiteiten vinden plaats tussen tien en twaalf en van een tot drie uur. De kwekerij ligt in de Westveerpolder aan de Pol derweg. Meer informatie is ver krijgbaar via: 0113-381940. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - Verba zing, onbegrip en woede. De emoties liepen dinsdag soms hoog op tijdens een 'inloop avond' in het Wilhelminahuis in Wilhelminadorp over de voor genomen afsluiting van de Krukweg. Talrijke mensen uit ten hun ongenoegen tegenover de betrokken ambtenaar van de gemeente Goes en wethouder M. L. 't Hart (PvdA verkeer), die geduldig luisterden maar de on vrede niet konden wegnemen. Over de problematiek op de Krukweg wordt al twee jaar na gedacht. De weg kent nogal wat sluipverkeer, er wordt te hard gereden, terwijlinhetgebiedre- latief veel kinderen wonen. Ver der ondervinden bewoners van de Oosthavendijk in de zomer hinder van auto's die voor de brug moeten wachten. Als oplossing heeft de gemeente Goes bedacht dat de Krukweg in de bocht naar de Oosthaven dijk wordt afgesloten met een 'klappaal' of een beweegbare drempel. Automobilisten kun nen met een pasje de paal of drempel tijdelijk laten zakken. Zo'n pasje is, in elk geval het eerste jaar, voor iedereen te koop en zal ongeveer honderd gulden per jaar kosten. Er komt ook een elektronisch bedienbare paal of drempel bij de Kooiweg om nieuw sluipver keer te voorkomen. Verder wordt het gedeelte van de Kat- Sponsortocht mountainbikers GOES - De jeugdleden van mountainbikeclub X-Treme fietsen op zaterdag 19 juni een sponsortocht voor het gezins vervangend tehuis De Tiende in Goes. Het geld dient als bijdrage in de kosten voor een oefenveld voor de rolstoelhockeyers van De Tiende. De jeugdleden van X- Treme zijn in een kennisma kingsbijeenkomst in tweetallen gekoppeld aan de: jongens van De Tiende. Gezamenlijk hebben ze sponsors gezocht. De tocht van 85 kilometer begint op 19 juni bij De Tiende; ook de jon gens van De Tiende kunnen de tocht meemaken. Op woensdag 23 juni wordt het bij elkaar ge fietste bedrag overhandigd in en aan De Tiende. tendijksedijk tussen de Hol- landsche Hoeve en de kruising met de Krukweg een fietspad en komen er fietsvoorzieningen op de Goese Meerlaan in de vorm van een fietssuggestiestrook of de omvorming van het voetpad tot een fietspad. Het protest, vooral van bewo ners van het Goese Meer en Kat- tendijke, was dinsdag massaal. „Dit komt er dus niet!", zei een bezoeker beslist. Vooral dat er moet worden betaald om bij voorbeeld de kortste weg rich ting Zeelandbrug te nemen, stoorde veel mensen. „Waarom moeten wij opdraaien voor een probleem dat anderen veroor zaken?", vroeg een boze dame zich af. „En er nog voor betalen ook! Dat is te gek voor woor den." Bovendien, zeiden som migen, krijgt ook het sluipver keer de kans een pasje te kopen. Verbazing Verschillende bewoners van het Goese Meer wezen erop dat zij de kas van de gemeente al flink spekken met hun bovengemid delde onroerend-zaakbelasting en in het verleden in de vorm van royale bouwleges. Ook zei den zij te vrezen dat de overlast en de verkeersonveiligheid op de Goese Meerlaan toenemen. Verder was er verbazing over het feit dat het deel van de Krukweg bij het golfterrein niet wordt voorzien van een fiets pad, terwijl juist daar de meeste ongelukken zouden gebeuren. Bewoners van Kattendijke had den er grote moeite mee dat, be halve dat Wilhelminadorp voor hen moeilijker bereikbaar wordt, er aan het deel van de Kattendijksedijk richting Kat tendijke nog niets wordt ge daan. „Onze kinderen kunnen dus nog steeds worden platgere- den", aldus een vrouw uit het dorp. Wethouder 't Hart beaam de dat er ook voor Kattendijke een oplossing moet komen, maar kon nog niet aangeven in welke vorm en wanneer. „Je verschuift het probleem", was ook een veelgehoorde, alge mene opmerking- Verkeer zal bijvoorbeeld uitwijken naar de Westhavendijk, waar nu al on vrede bestaat over het vele en vaak hard rijdende autoverkeer. Maandagavond nog pleitte M. Wondergem in een raadscom missie op basis van verkeerstel lingen voor maatregelen die het doorgaande verkeer op de West havendijk moeten terugdrin gen. door Ingrid Huibers „We hebben een vuist ge maakt. We hebben toch om dat onderzoek gevraagd", menen fractievoorzitters R Moll, (CDA), P. L. de Putter (WD) en F. W. Buijze (PvdA). WISSENKERKE - Het rom melt in de gemeente Noord- Beveland. Beleidsmatig komt er weinig van de grond en ook ambtelijk loopt de gemeente vast. Onlangs vroeg de hele raad - achter gesloten deuren - om een extern onderzoek. Bur gemeester en wethouders stel den een onderzoeksopdracht op, de ondernemingsraad ver zette zich en stapte vorige week naar de rechter. Intussen is het iedereen duide lijk dat er snel iets moet gebeu ren, maar wat? „Als de drie co alitiepartijen in de raad niet eens een vuist maken, gebeurt er nooit wat", stelde raadslid A G. van der Maas (SGP) on langs. Ook A C. G. Oudshoorn (Noord-Bevelands Belang) wees in de richting van de frac ties van WDCDA en PvdA Had, u dat niet veel eerder al moeten doen? De Putter: „We hebben ruim een jaar geleden meneer La ming gehad, maar die heeft niet als bindmiddel gewerkt." Waarop Moll en Buijze in la chen uitbarsten. Op aanraden van Laming is destijds het ma nagementteam ontbonden. Twee leidinggevende ambte naren werden tegen hun zin overgeplaatst. Buijze: „De ambtenaren hebben sindsdien geen enkel vertrouwen meer in een onderzoek." De ondernemingsraad heeft inderdaad besloten naar de rechter te stappen, omdat zij het niet eens is met de onder zoeksopdracht. De nadruk ligt volgens hen te veel op het amb telijk apparaat. De Putter: „Dat is jammer, want in feite hebben we alleen een tekstueel meningsverschil. Over het onderzoek zijn we het eens. Daarin wordt niemand gespaard. De hele organisatie, van de burgemeester tot de koffiejuffrouw, zal worden be keken." Ondertussen heeft de raad de onderzoeksopdracht nog steeds niet goedgekeurd, is er nog geen bureau ingeschakeld en ziet het ernaar uit dat er De fractievoorzitters van de drie Noord-Bevelandse coalitiepartijen: vlnr P. Moll (CDA), F. W. Buijze (PvdA) en P. L. de Putter (VVD) foto Willem Mieras voor komend najaar niet- veel gebeurt. Maar dat kan toch ei genlijk niet? Moll: „Als we zo doorgaan vraagt de provincie zich straks misschien af of Noord-Beve land nog wel als een volwaar dige, zelfstandig gemeente kan functioneren. Straks roept ie dereen:'Gaan jullie maar bij de gemeente Goes of de gemeente Veere'." Bent u niet bang dat als de zaak nog lang zo doorsuddert dat commissaris van de koningin Van Gelder zich met de zaak gaat bemoeien? Moll: „Dat is onze grootste zorg. Zover moet het ook niet komen." Dat een extern onderzoeksbu reau het ambtelijk apparaat kan doorlichten, begrijp ik, maar bestuurlijk lijkt me dat ingewikkelder. Een raad be staat nou eenmaal uit gekozen vertegenwoordigers. Wat er ook uit zo'n onderzoek komt, u kunt deze periode als raadslid geiooon uitzitten. Moll: „We hebben met de hele raad gezegd, dat we ons con formeren aan de uitslag van het onderzoek en dat zullen we ook doen. Nu wordt de coalitiepartijen van meerdere kanten venveten dat ze een blok vormen. De drie fracties hebben negen van de dertien raadszetels in handen, dus u kunt voorstellen of idee- en - wanneer u één lijn trekt - maken of breken. Moll: „We trekken inderdaad vaak één lijn. We hebben bij de collegevorming afspraken ge maakt en daar houden wij ons aan." De Putter vult aan: „Maar er is op een aantal onderwerpen ook ruimte gelaten voor een af wijkend standpunt van één van de fracties. Bovendien wordt er wel degelijk geluis terd naar de mening van de op positiepartijen. We overleggen wel met elkaar voor elke raadsvergadering, maar dat doen we enkel omdat we tij dens de vergadering niet voor verrassingen willen komen te staan." Onlangs besloot u dat het lan- ge-termijnbeleid van de gemeente moet worden vastge legd in een nieuwe structuurvi sie. Daarmee werd de struc tuurschets, waar ambtelijk sinds 1996 aan gewerkt is, van tafel geveegd. Buijze: „De teleurstelling bij de aanwezige ambtenaar was groot, maar we konden niet an ders. Het stuk dat er lag. is los zand." De Putter: „Het duurt misschien wel jaren voordat die visie er ligt, want je moet weer helemaal opnieuw de in spraakprocedure doorlopen, maar er moet een duidelijk be leidsplan op tafel komen." In de tussentijd komt er geen landschapscamping, geen bungaloivparkje in de Paar- dekuup en geen bezoekerscen trum. Nationaal Park Ooster- schelde. De provincie wil niet meewerken aan 'postzegel plannetjes', zonder dat er een deugdelijke visie ami ten grondslag ligt. Moet u het zich als raadslid niet aantrekken dat zo'n visie weer zo lang op zich laat wachtéh? Moll: „Tuurlijk, maar wij krij gen als raad de zaken ook niet sneller voor elkaar dan ze gaan." CDA en WD hebben beide een wethouder in het college, zou den die niet wat harder moeten duwen? De Putter: „Voor alle duide lijkheid: Wij hebben met zijn drieën twee wethouders in het college en die hebben duidelijk op de trom geroffeld en trou wens de burgemeester ook, maar de afdeling ruimtelijke ordening wordt overvoerd." Moll knikt: „Sinds de samen voeging zijn er heel veel ideeën over die afdeling uitgestort en aan alles moest tegelijk ge werkt worden." Aan het bestemmingsplan Landelijk Gebied, aanhetplan Havenfront... De Putter: „Aan wel 25 plan nen tegelijk. En dan verzuipt zo'n afdeling." En dat moet een extern onder zoeksbureau oplossen? De Putter: „Dat moet als maï zena, als bindmiddel werken. Ambtelijk en bestuurlijk moet de gemeente weer op één lijn komen te zitten. Het moet weer een organisatie van korte lij nen worden, de gemeente dicht bij de burger."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41