#5? Degelijke ontvangst in Excursieschuur DiutengaDieci Natuur noodzaak en geen luxe PZC zi Pleisterplek in Schouwse Westhoek door het oog van Wim Riennens 33 woensdag 2 juni 1999 door Ali Pankow Wie zijn oren en ogen openzet, komt heel wat te weten in de Excursieschuur van Staatsbosheer in Westerschouwen. Het pand staat bij de hoofdingang van de Boswachterij aan de Kraayesteinweg. Wie meer wil weten over dit unieke duin- en bosgebied vindt hier veel van zijn gading. Overzichtskaarten met wandelpaden, fietsroutes, brochures over ontstaan en ontwikkeling van de Westerschouwse Domeinen en informatie over andere natuurgebieden zijn hier gratis verkrijgbaar. De Excursieschuur onderscheidt zich door het informele karakter van andere bezoekerscentra van Staatsbosbeheer. De robuuste houten schuur is degelijk ingericht. Wie even wil rusten na een ferme wandeling of zich voorafgaand aan een tocht door het bos goed wil oriënteren, is hier aan het goede adres. De Excursieschuur is nu twee jaar in gebruik als informatieve pleisterplek. als ontvangstruimte voor groepen en als begin- en eindpunt voor excursies. „Wie voor die tijd vragen had over de Domeinen had geluk tijdens een wandeling of fietstocht door het gebied eens een boswachter tegen te komen", zegt medewerker A J. Goudzwaard van Staatsbosbeheer. Volgens hem werd de oude schuur die hier eerst stond hoofdzakelijk gebruikt als start- en eindpunt voor groepswandelingen, maarniet als bezoekerscentrum. Vrijwilligers Verbouwing en inrichting van de nieuwe Excursieschuur vergde vijftigduizend gulden. Dankzij de inzet van vrijwilligers is het mogelijk het centrum tijdens schoolvakanties van dinsdag tot en met zondag elke middag geopend te hebben. Buiten het seizoen kunnen de bezoekers op zaterdag- en zondagmiddag in de schuur terecht. ,,We zijn met vijf vrijwilligers begonnen. Dit seizoen worden er voor het eerst zeven mensen ingezet. Het zijn leden van Natuurmonumenten of natuurgidsen met een IVN- diploma", vertelt Gea Binneveld die zelf hier al twee jaar ervaring heeft. De toeloop is zeer wisselend en weersafhankelijk weet ze inmiddels. Bij mooi strandweer komen hier weinig mensen, maar tijdens de pinksterdagen werden er elke middag ruim tweehonderd bezoekers geturfd. Sommigen komen niet verder dan de receptie. Daar immers kan een keus gemaakt worden uit de veelheid aan gratis folders, kunnen grotere landschapskaarten worden Wandelaars rusten tijdens een wandeling uit op het terras van het nog altijd bestaande Hotel Mastbos. foto uit besproken boek gekocht, kan voor slechts een piek een kopje koffie of thee worden gedronken en is er gelegenheid voor de sanitaire stop. Geen vossen De informatrice achter de balie staat paraat voor het beantwoorden van vragen. „Zit de vos hier in het bos?", krijgt ze vaak te horen. Ze moet er ontkennend op antwoorden. In de Domeinen houden zich geen vossen op, maar de waag wordt ingegeven door het fraai opgezette exemplaar in de expositieruimte. Op de grote houten tafel met banken ligt leesvoer voor natuurliefhebbers. Uitgaven van 'Grasduinen' en diverse bladen voor vogelaars. Wie wil weten waar het aan de kust om draait, moet een schijf bedienen en leert onder meer dat de zee neemt en geeft, aanspoelt en afslaat of dat de mens bebost, helm aanplant, weghaalt en weer laat waaien. Wat Staatsbosbeheer allemaal doet, kunnen de bezoekers door middel van een cd-rom te weten komen. „Helemaal niet moeilijk hoor moedigt Gea Binneveld hen aan. „Dit is de eenvoudigste computer die er is, gewoon handmatig te bedienen." Korte videopresentaties vertellen over het leven van de oerrunderen op de Slikken van Flakkee, over de reeën en hun omgeving of over de kust bij windkracht twaalf. In een andere hoek van de schuur hangen oude werktuigen van de bosarbeider. Een geweer bijvoorbeeld om de jonge aanplant te beschermen tegen de konijnen. Een schilschop waar de bosarbeider woeger de bast mee foto's Pieter Honhoff van de gevelde boom stak. Een verspeenspa voor het verplanten van de jonge dennenboompjes, de zogenaamde zaailingen. In de duinen wordt veel helm aangeplant in het losse zand. Daar was destijds een plantspa voor nodig, een specifiek werktuig dat ooit door de plaatselijke smid werd ontworpen. Exposities De Meeuwenduinen, de Vroongronden, de Schelphoek, de Zuidkust van Schouwen, het Dijkwater, de binnenduinen en de zeereep worden alle nader belicht. Vaak is er ook kunst te bewonderen in de Excursieschuur. Tijdens De Kunstschouw, een kunstroute door Westerschouwen van 18 tot en met 27 juni, biedt deze ruimte bijvoorbeeld plaats aan een kleine schildexijenexpositie. Een heel andere tentoonstelling betreft de presentatie over de toekomstige ontwikkelingen in de Westhoek van Schouwen. Deze expositie is samengesteld door de bestuurlijke begeleidingsgroep voor het landinrichtingsproject Schouwen-West. Foto's en teksten bieden een indruk van de plannen om hier natuur, landbouw en recreatie de komende jaren te verbeteren. Deze overzichtstentoonstelling is nog tot en met zondag 6 juni hier te zien en krijgt daarna een plaatsje in de informatiehal van het transferium in Renesse. De Excursieschuur van Staatsbosbeheer aan de ingang van de Boswachterij Westerschouwen is tot en met 4 juli geopend op zaterdag- en zondagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur en van 6 juli tot en met 29 september van dinsdag tot en met zondag van 13.30 tot 16.30 uur. door Rinus Antonisse Onder het motto 100 jaar natuur voor iedereen geeft het jubilerende Staatsbosbeheer een serie boeken uit over de vijf oudste terreinen die sinds de oprichting van de organisatie op 21 juli 1899 worden verzorgd. Daar zitten geen Zeeuwse gebieden bij, want Staatsbosbeheer is in de provincie pas later actief geworden. Dat zal te maken hebben met de oorspronkelijke opdracht, die meer op bos en hei dan op wetland-achtige terreinen was gericht. In de loop van de tijd is dat veranderd. Staatsbosbeheer, met een vestiging voor het Deltagebied in Toorenvliedt te Middelburg, is nu in alle Zeeuwse regio's aanwezig en beheert zowel natte als droge gebieden. Eén van de bekendste is de Boswachterij Westerschouwen, een staatsnatuurmonument van ruim 700 hectare, met daarin een groot (naald)bos dat in de jaren na 1923 is aangeplant in het kader van de werkverschaffing. Staatsbosbeheer onderhoudt ook beboste graslanden bij Hulst, vrij jonge bosjes op Noord-Beveland en 183 hectare bos, open water en grasland in de Braakman. Maar ook de Manteling van Walcheren, een keten van buitenplaatsen achter de duinenrij. Samen vormen ze het grootste aaneengesloten bos van Midden- Zeeland. En het Rammegors aan de Eendracht, een voormalig getij dengebied dat in 1972 is bedijkt. Grootste beheerder In totaal beheert Staatsbosbeheer in Nederland ruim 220.000 hectare en is daarmee de grootste beheerder van bos en natuur. Bij de oprichting een eeuw geleden was hoofddoel de bebossing van woeste zandvlakten. Zo konden die arme zandgronden door middel van houtteelt toch geld opleveren. Die oorspronkelijke doelstelling is nog steeds van kracht. Ecologisch verantwoord natuurbeheer is uitgangspunt, maar een kwart van de bossen wordt beheerd als puur natuur; in de rest is sprake van meervoudig gebruik: natuur, landschap, houtproductie en recreatie. In toenemende mate houdt Staatsbosbeheer er rekening mee dat de terreinen zoveel mogelijk toegankelijk moeten zijn voor bezoekers, vandaar ook het thema van de boekenreeks 100 jaar natuur voor iedereen. Nu is het begrip natuur overigens maar betrekkelijk. In feite is er in De stad Sluis, zich koesterend in de voorjaarszon, werd door Wim Rieinens bijna dertig jaar geleden gefotografeerd. Bij uitzondering een heel rustig moment, zonder de gebruikelijke bezoekers uit binnen- en buitenland. De foto is gemaakt vanuit de richting Oostburg- Draaiburg, voorbij het voormalige Frans pensionaat. Aan de linkerkant van de weg valt meteen de oude korenmolen de Brak op, die na de Tweede Wereldoorlog werd gerestaureerd en nog in staat is om koren te malen. In 1970 hoopte het gemeentebestuur van Sluis op de nog braak liggende gronden links van de molen een uitbreidingsplan te verwezenlijken. Voorbij de molen ligt de ingang van de Nieuwstraat, die overgaat in de Kapellestraat tot aan het bekende historische Belfort, met daarachter de Markt. Links boven loopt de Kaai met de Damse of Brugse vaart en schuin naar beneden aflopend de Oude Kerkstraat, die samen met de Kapellestraat de belangrijkste trekpleister vormt voor de vele bezoekers van Sluis. Even voor de molen ligt rechts een grote parkeerplaats en verderop de Ridderstraat die toegang geeft tot de toenmalige Sluisse nieuwbouw, maar ook de mogelijkheid geeft om buiten het centrum om in de richting van Cadzand te rijden. Bovenaan de foto bij het beboste gedeelte ligt het verzorgingshuis Rozenoord, met rechts ervan de sportvelden en een camping. Sluis is nu bekend als dagtoeristische attractie. De plaats werd omstreeks 1280 aan het Zwin gesticht als voorhaven van Brugge. Al in 1290 verwierf het stadsrechten. De stad is eeuwenlang een belangrijke haven geweest en speelde door de strategische ligging een grote rol in veel oorlogen. Een graaf van Vlaanderen heeft ooit gezegd: Wie Sluis bezit, bezit Vlaanderen. De naam is ontleend aan een uitwateringssluis; de oorspronkelijke nederzetting heette Lamminsvliet. Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog, bij de strijd om de Westerschelde, zijn grote verwoestingen aangebracht en gingen veel monumentale gebouwen verloren. De stad is zoveel mogelijk in oude, karakteristieke sfeer herbouwd. Het Belfort, het enige in Nederland, bleef gespaard. Daarin bevindt zich het houten beeld van Jantje van Sluis, dat uit 1425 stamt en vele rampen heeft overleefd. Elk half uur hamert Jantje op de klokken. De bouw van het stadhuis begon in 1390. Bij de wederopbouw tussen 1945 en 1902 werd het ingrijpend gerestaureerd. In de monumentale raadszaal bevindt zich een hek van de vierschaar uit 1735, dat afkomstig is uit het raadshuid van Middelburg. De originele hoofdkerken van Sluis zijn lang geleden verdwenen. De Onze Lieve Vrouwekerk door de Tachtigjarige Oorlog en de Sint- Janskerk bij een brand in 1811. Wel gedeeltelijk bewaard gebleven zijn de oude vestingwallen en poorten. In de wallen met zes historische bastions staan de Oostpoort, de Zuidpoort, de Waterpoort en de Westpoort oftewel Stenen Beer. De vestingwerken van Sluis zijn overwegend in de zeventiende eeuw aangelegd en zijn later door de bekende vestingbouwer Menno van Coehoorn aangepast. Buiten de noordelijke wallen van de stad ligt een opvallende vliedbergachtige heuvel. Het is een overblijfsel van het indrukwekkende kasteel van Sluis, waarvan de bouw omstreeks 1386 begon. Tijdens oorlog met Frankrijk werd het in 1794 zwaar beschadigd en latei- gesloopt. Uit de vele inzendingen met de goede oplossing zijn die van M. Micheilsen uit Terneuzen, L.P. Waleboer uit Breskens en G.C. Schuijt uit Middelburg getrokken. Zij ontvangen een geschenkbon. De vraag van de nieuwe- opgave luidt: waar staat het gebouw op de foto van Wim Riemens? Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 5 juni worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen. Faxen kan ook: 0118-470102 en e-mailen is eveneens mogelijk: redactie@pzc.nl. Voor de inzenders van goede oplossingen zijn drie geschenkbonnen beschikbaar. Nederland geen originele natuur meer te vinden. Overal heeft de mens de hand in gehad. Waar heide ligt stonden oerbossen. De bossen die er nu liggen zijn aangeplant. Zelfs de restanten poelgebieden in Zeeland, zoals de Yerseke en Kapelse Moer, hebben duidelijke kenmerken van menselijk ingrijpen. In het spoor van andere natuurbeheerders probeert Staatsbosbeheer de weg terug - natuur is geen luxe, maar noodzaak - op te pakken. Daarvoor is, een liefst zo breed mogelijk, draagvlak nodig onder het volk en informatie speelt daarbij een grote rol. Onder meer om de ontbossing aan te pakken richtte het Rijk in 1899 Staatsbosbeheer op. Eén van de eerste werkzaamheden was het intomen van de stuifzanden op de Veluwe, bij Schoorl en Texel. Al snel werden ook verwaarloosde bossen als het Haagse Bos en het Mastbos bij Breda aangepakt. Over die vijf terreinen zijn, door vijf verschillende schrijvers, de jubileumboeken geschreven. Zij geven veel informatie over (bijzondere) planten en dieren. Het ontstaan en de ontwikkeling van de verschillende landschappen wordt uitvoerig beschreven, alsook de rol die Staatsbosbeheer daarbij speelt. Wandel- en fietsroutes zijn erbij gevoegd om de recreant te plezieren. Vanuit Zeeland bezien is het Mastbos één van de bekendere gebieden. De trots van Breda. Het oudst aangelegde productiebos van Nederland, vijfhonderd jaar geleden. Bepaald geen doorsnee Brabants (dennen)bos. Opgedeeld in vakken door loodrecht op elkaar staande lanen, die het bos voor de wandelaar ontsluiten. Een bos dat positief getekend is door de tijd. Natuurrampen als stormen en insectenplagen, massale kaalslag in de Tachtigjarige Oorlog en de Tweede Wereldoorlog hebben het bos niet klein gekregen, stelt schrijver Thijs Caspers. Integendeel, het bos is juist groter geworden. Doordat de noodzaak van houtproductie minder voorop staat, mogen de bomen ouder en groter worden. Van heel andere orde zijn de Schoorlse Duinen. Net als de Kop van Schouwen ooit een kale woestenij. Staatsbosbeheer heeft het gebied in het verleden bebost met dennen. Nu vormen de duinen een gevarieerd terrein met bossen, heidevelden en open duin. Het Haagse Bos is een typisch stadsbos, een oase van rust binnen Den Haag. Jachtterrein van de graven van Holland. Aan het eind van de zestiende eeuw was het Haagse Bos op zijn hoogtepunt. Daarna begon de afkalving, onder meer ten behoeve, van de bouw van Huis Ten Bosch, de residentie van koningin Beatrix. De verloedering is door Staatsbosbeheer eenhalt toegeroepen. Wie ter hoogte van Oranjezon bij Vrouwenpolder of de Verklikkerduinen op Schouwen het strand bezoekt, kan met eigen ogen waarnemen met welk een dynamiek wind en zee bezig zijn met strand en duin. Daar is jonge duinvorming stap voor stap op kleine schaal te volgen. Op Texel voltrekt dat proces zich grootschaliger en indrukwekkender. Staatsbosbeheer begon er 10 0 jaar geleden met beplanten van het gebied achter de duinen. Het Kootwijkerzand op de Veluwe is een van de weinige grote zandverstuivingen die gespaard bleven. Een wat onwerkelijk stukje Nederland; stuifheuvels afgewisseld met bos. Woongebied voor herten, zwijnen, vossen en dassen. Met recht een natuurmonument. De boeken onder het motto 100 jaar natuur voor iedereen zijn uitgegeven door Uniepers Abcoude en Staatsbosbeheer. Prijs f25 per deel. Het gaat om het Haagse Bos door Karin Anema (Isbn 90 6825 216X). het Kootwijkerzand door Gerrit de Graaff (Isbn 90 6825 217 8), het Mastbos door Thijs Caspers (Isbn 90 6825 218 6), de Schoorlse Duinen doorJohan Bos (Isbn 90 6825 219 4) en Texel door Toon Fey (Isbn 90 6825 220 8).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33