D66 is weer bij zinnen gebracht Dioxine is de giftigste stof PZC PZC Geloofwaardig feiten en meningen Partij van De Graaf is naar de coalitie terug gepraat Het Zuid-Afrika van Mbeki wacht reeks van grote problemen 2 juni 1949 woensdag 2 juni 1999 door Maurice Wilbrink De beschermheren van Paars hebben de vijf jaar oude co alitie voorlopig van de onder gang gered. D66. dat twee we ken geleden nog op ramkoers lag, is voorzichtig bij de arm ge nomen en geleidelijk bij zinnen gebracht. De partij van Thom de Graaf is vervolgens letterlijk naar de Paarse coalitie terugge- praat. De operatie 'Redt Paars' begint al woensdagmorgen 19 mei, als het kabinet in crisisstemming bijeen komt na de Nacht van Wiegel. Het dreigement van D66-leider De Graaf dat zijn partij Paars-2 zal verlaten als de VVD in de Eerste Kamer het correctief referendum blok keert, heeft alles op schei-p ge zet. De PvdA en de VVD realise ren zich dat ze meegesleept kunnen worden in het verlie zersscenario van de kleinste re geringspartij. PvdA-minister Klaas de Vries heeft het begin van een compro mis. Feitelijk stelt hij de andere ministers voor om de klok een etmaal terug te zetten en het wetsvoorstel tot invoering van het correctief referendum ge woon opnieuw in te dienen. Maar D66 is zo geschokt door de dolkstoot van senator Wiegel dat het geen weg meer terug ziet. Nooddeur De WD-ministers en hun PvdA-collega's zetten dan de laatste nooddeur open: ze be sluiten samen met de D66-be- windslieden hun ontslag aan te bieden. Daarmee laten ze de De mocraten nog' niet los. De red dingspoging verplaatst zich dan naar de Tweede Kamer, waar die avond PvdA-fractieleider Mek kert en WD-leider Dijkstal pleiten voor een reconstructie van de coalitie. Maar De Graaf zet zich schrap. Hij maakt de VVD bittere verwijten en vindt nieuwe verkiezingen een 'demo cratisch principe'. De volgende dag herhaalt De Graaf dat in zijn advies aan ko ningin Beatrix. D66 en de vol tallige oppositie verlangen een vervroegde gang naar de stem bus. Veelzeggend is dat ver scheidene leden van de D66- Tweede-Kamerfractie zich min of meer opgelucht tonen dat er waarschijnlijk verkiezingen komen. Ze denken dat de kiezer de kleine regeringspartij voor haar principiële opstelling zal belonen. Druk De koningin is de eerste, en niet de minste, die Thom de Graaf ertoe dwingt zijn hardnekkig afwijzen van een Paarse voort zetting te nuanceren. De Graaf zit langer op paleis Noordeinde dan zijn collega-fractieleiders. Aan het eind van het gesprekbe- seft hij dat ook de Majesteit aanstuurt op een lijmpoging en dat D66 zich daar in eerste in stantie niet aan kan onttrekken. Beatrix handelt snel: nog de wij dag voor Pinksteren zet ze Herman Tjeenk Willink aan het werk. Deze informateur van PvdA-huize stond eerder aan de wieg van Paars en legt eer in zijn poging Paars-2 weer op gang te helpen. Tjeenk Willink ziet bo vendien veel staatsrechtelijke bezwaren tegen verkiezingen en oordeelt dat de Paarse partijen in de Tweede Kamer en in het kabinet in wezen geen conflict hebben. Peilingen Het lange Pinksterweekeinde gaat voorbij zonder zichtbare ontwikkelingen. Wel krijgt D66 een nieuwe dreun te verwerken: de partij zakt in de peilingen naar zeven zetels, een halvering vergeleken met een jaar gele den. 'Toch maar lijmen?', klinkt het door de telefoonlijnen waar mee Thom de Graaf in verbin ding staat met zijn vertrouwe lingen. Aan het Binnenhof breken dan de lange dagen aan waarin de informateiu heel omzichtig bij de drie partijen aftast waar de pijn zit en hoe die weggenomen zou kunnen worden. De lijmpo ging moet met name voor D66 niet te snel gaan. De partij moet eerst zichzelf overtuigen dat ze bij een voortzetting van Paars-2 ook nog iets te winnen heeft. De Graaf wacht ook af of de WD concessies doet. Optimisme Dijkstal wil wel bewegen, maar niet te veel: de WD vindt dat D66 bij de kabinetsformatie in 1998 al zeer goed is bedeeld en dat ze inzake het correctief refe rendum haar hand heeft over speeld. Als met een kleine, cos metische concessie van "WD- zijde Paars-2 wordt gered en D66 gelijmd, dan is dat goed voor de positie van Dijkstal die door de actie van Wiegel toch een knauw heeft gekregen. Binnenskamers groeit bij D66 en de WD dan al het optimisme. De elementen voor een compro mis liggen immers voor het grij pen. Er moet nog deze kabinets periode een vorm van refe rendum komen én er moet uit zicht blijven op het bindende correctief referendum dat zo jammerlijk sneuvelde in de se naat. De drie partijen nemen nog een weekend om de laatste reserves weg te masseren. De Graaf spreekt zijn partij toe in Maastricht en hamert voor de zoveelste maal op de betrouw baarheid van de coalitiepart ners, waarbij hij natuurlijk vooral de WD bedoelt. Maar erg veel weerstand tegen een Informateur Tjeenk Willink met directeur Brouwers van de Rijksvoorlichtingsdienst op weg naar de persconferentie waar hij het slagen van de lijmpoging bekend zal maken. foto Harmen de Jong/GPD herstel van Paars ontmoet hij in zijn achterban niet. En Dijkstal laat zich dezelfde avond toejui chen door WD-leden in Rotter dam, waar Wiegel de oren wordt gewassen door Bolkestein. Het is duidelijk: De Graaf en Dijkstal kunnen voort, de lijm poging gaat lukken. GPD D66 meent dat de geloofwaardigheid van de par tij is hersteld met het akkoord voor een niet bin dend referendum. Daarmee lijkt de lijmpoging van het paarse kabinet bijna geslaagd. Donderdag moeten de laatste puntjes op de i worden gezet en kan het kabinet in de 'oude' samenstelling weer door. Maar of de kiezers zo blij moeten zijn met een referen dum dat formeel geen enkele bindende kracht heeft, is de vraag. D66-leden doen hun uiterste best om het plan zo gunstig mogelijk te belichten. Een regering, die een uitspraak van het volk naast zich neer legt, zou niet meer geloofwaardig zijn. Op die stelling valt veel aan te merken. Wetsontwerpen worden in ons land immers zeer zorgvuldig voorbereid. Er zijn bij het maken van een wet veel belanghebbenden betrokken. De Tweede Kamer geeft een oordeel. De Raad van State kijkt nog eens naar zo 'n wet. En de Eerste Kamer krijgt in veel ge vallen ook nog eens de mogelijkheid een oordeel te vel len. Een minister, die een wetsvoorstel met veel zorgvuldig heid heeft voorbereid, gooit zo'n stuk niet zonder slag of stoot in de prullenbak. Hij zal - ook al is de uitslag van een volksraadpleging negatief - alles uit de kast ha len om zijn voorstel te verdedigen. D66 moet dus niet de illusie wekken dat met het 'nieuwe' referendum werke lijk invloed op het nationaal beleid kan worden uitge oefend. De gretigheid waarmee D66 de toezegging van PvdA en WD accepteert dat het bindend correctief referendum opnieuw wordt ingediend, doet de geloofwaardigheid van deze partij geen goed. Na de Nacht van Wiegel heet te deze optie nog een fopspeen. Blijkbaar is het nu een erg lekkere speen geworden. De geloofwaardigheid van D 6 6maar ook die van de co alitie staat onder druk. De drie partijen gaan pas don derdag verder met de poging tot 'doorstart'In de tus sen liggende dagen wordt het debat naar aanleiding van het rapport van de commissie Bijlmerramp in de Tweede Kamer gehouden. Een zwaar beladen discussie nu de crisis in het kabinet lijkt te zijn bezworen. De coa litiepartijen moeten op eieren lopen. Te zware kritiek op een van de drie betrokken ministers en de li jmp oging kan wel eens mislukken. Vooral D 6 6 volgt het debat met argusogen. Mocht de PvdA minister Borst van D66 flink onderuit halen dan kan het gesprek van donder dag alsnog een heel andere kant opgaan. Door de lijmpoging pas na het Bijlmerdebat voort te zetten, beperken de drie betrokken partijen de ruimte voor hun Kamerfracties om in alle vrijheid een oordeel te geven over de verantwoordelijke ministers. Het mag allemaal niet hardop gezegd worden in Den Haag, maar alles duidt erop dat de zo belangrijke afronding van de Bijlmerdiscussie niet puur meer om de zaak draait. PvdA, VVD en D66 moeten eerst zien dat hun ministers zonder kleerscheuren uit de strijd komen; dan gaat het lijmen verder. Het vertrouwen in elkaar is blijkbaar toch niet zo groot als men zegt. De lijm kan op zo'n wan kele vertrouwensbasis nooit lang hóuden. door Clemens Ingwersen KAAPSTAD - Na vijf jaren Nelson Mandela wordt als gevolg van de verkiezingen van vandaag in Zuid-Afrika, Thabo Mbeki (56) op 16 juni de tweede zwarte president van het land. Mbeki leidt al geruime tij d de dagelijkse regeringszaken, maar als staatshoofd heeft hij straks meer armslag om de problemen te lijf te gaan. Bovendien maakt zijn partij, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), kans twee derde van de stemmen te krijgen. Dat maakt van Zuid-Afrika praktisch een eenpartij staat, met de vrij zinnige grondwet ten prooi aan elke gril van de rege ringspartij. Mbeki mist het charisma van de Vader des Vaderlands, Mandela, maar het land is volgens waarnemers drin gend toe aan een president die meer een strenge leider is dan een geliefde verzoener, die ook incompetente partij genoten bleef steunen. Mbeki erft een land dat dankzij Mandela relatief vreedzaam overgaat van een elitair blank minderheidsre gime naar een democratisch zwart bewind. De overgang is echter noch voltooid, noch succesvol. Mbeki staat voor gigantische problemen. Grote overheidsprojecten voor armen blijken erg slecht uitgevoerd. Met name Mbeki heeft zich ingezet om zwar ten beter in te voeren in de economie. Bij veel over heidscontracten speelt het ras van de uitvoerder en zijn goede connecties met de ANC-top wel een rol, maar niet de capaciteiten om de opdracht goed uit te voeren. Machtige vakbondsbonzen binnen het ANC beschermen voorts met uitdijende regel geving de banen van hun zwarte leden, maar een groeiende schare werklozen heeft geen kans op een. be trekking. Het werkloos heidspercentage ligt rond de dertig, Elke dag komen er duizend mensen die vergeefs een baan zoeken bij. Dat voedt de misdaad, die apocalyptische vormen aan neemt. Gemiddeld wordt el ke dag een politieman ver moord. Slechts een fractie van de misdaden wordt on derzocht en opgelost. Eén op de zes moordenaars wordt uiteindelijk veroordeeld. Eén op de drie vrouwen wordt ontmaagd door een verkrachter. Sommige verkrachters me nen dat ze van aids worden genezen als een meisje ont maagden. Bijna 23 procent van de zwangere vrouwen bleek vorig jaar HTV te heb ben, het virus dat aids ver oorzaakt. Deze ziekte dreigt de komende jaren meer men sen te doden dan Apartheid en kolonialisme bij elkaar. Het land wacht miljoenen wezen en een verdere uithol ling van de gemeenschap, die al is ondermijnd door werk loosheid en misdaad. De zich aftekende ramp is door de overheid vrijwel genegeerd. Capaciteiten De staat van dienst bij de be- vrijdingsstrijd van het ANC is nog steeds belangrijker dan capaciteiten om een functie te vervullen. Proble men als aids of de werkloos heid zijn op zijn zachtst ge zegd halfslachtig aangepakt. Recent nog zijn wetten aan genomen die bepalen dat de bedrijven hun personeel werven uit de bevolkings groepen in dezelfde verhou dingen zoals die in het land bestaan. Deze nieuwe ras senwetten werken niet, mede omdat bedrijven niet vol doende opgeleide zwarte werknemers kunnen vinden. Dat komt onder meer voort uit een ander kolossaal pro bleem, de miserabele staat van het onderwijs. Slechts de helft van de scholieren doet eindexamen. Het onderwijs is zo slecht dat een provincie besloot de eindexamenuit slagen te vervalsen om de be roerde resultaten te verhul len. Het ANC heeft nog geen ant woord op al deze problemen. De partij voelt zich nog te zeer de alles overkoepelende beweging die het land heeft bevrijd van de racistische onderdrukkers. Deze faam trekt nog veel kiezers. Maar over vijf jaar moet de rege ring hebben gepresteerd om het ANC, of de opvolgers er van, groot te houden. ANP Klanten werden er gisteren ter geruststelling op gewezen dat voorverpakte kip afkomstig is uit Frankrijk. foto Geert Vanden Wijngaert/EPA van onze redactie binnenland Dioxine, een verzamelnaam voor enkele honderden stoffen met een verwante che mische structuur, wordt be schouwd als de giftigste stof die ooit door de mens is gemaakt. De stof komt vrij bij de verbran ding van stoffen, bijvoorbeeld afval in verbrandingsinstalla ties, ontploffingen en/of bran den in chemische fabrieken, in hét verkeer en in de industrie. Dioxine komt via het consume ren van dierlijke vetten in het li chaam, waar het zich ophoopt, enkanker kan veroorzaken. Een aantal dioxines is in uiterst klei ne hoeveelheden al schadelijk voor mens en dier. De stof heeft een schadelijke invloed op de voortplanting en op het ongebo ren kind. In Nederland neemt de uitstoot van dioxine in snel tempo af. Uit cijfers van het ministerie van VROM blijkt dat de uitstoot in de periode 1990-1995 jaarlijks met ongeveer 90 procent is ge daald. De vermindering is onder meer het gevolg van de sluiting van afvalverbrandingsovens en verbranders bij ziekenhuizen. Ook in andere geïndustriali seerde landen hebben de maat regelen om de uitstoot terug te brengen, geleid tot een aanzien lijk afname van de blootstelling aan het gif. Lickebaert In 1989 bleek dat de melk van koeien die graasden in het Lic- kebaertgebied bij Vlaardingen te veel dioxines bevatte. Bron waren de vuilverbrandings ovens van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). De regering besloot toen alle twaalf de ver brandingsinstallaties in Neder land te laten doorlichten. Naar aanleiding hiervan moesten vier installaties dicht, de overige werden aangepast. Vorig jaar juli ontdekte de AVR dat haar beide draaitromme- lovens, waarin chemisch afval wordt verbrand, te veel dioxines uitstootten. In de loop van de cember werd het euvel afdoende verholpen. De Wereld Gezondheids Orga nisatie (WHO) heeft een jaar ge leden (in juni 1998) de normen voor dioxine aangescherpt. Een (een miljardste gram) tot vier pictogram per kilogram li chaamsgewicht is sinds een jaar de maximaal toelaatbare hoe veelheid. Daarvoor was de norm tien pictogram. In het Noord-Italiaanse Seveso deed zich in juli 1976 bij de che mische fabriek Icmesa een ex plosie voor waarbij dioxine vrijkwam, die zich over een ge bied met ongeveer 36.000 inwo ners verspreidde. Eenentwintig jaar later troffen Italiaanse en Amerikaanse wetenschappers forse concentraties dioxine aan in de lichamen van mensen die ten tijde van de ramp in het ge bied woonden. Vooral bij vrou wen was de concentratie hoog. De waarde bij vrouwen bedroeg 17,6 tegenover 6,7 bij mannen. De wetenschappers kunnen het verschil tussen mannen en vrou wen niet verklaren, Agent Orange, het ontblade- ringsmiddel dat de VS tij dens de oorlog in Vietnam gebruikten tegen de schuilplaatsen van de Vietcong, heeft een kwart eeuw later Vietnam nog in een dode lijke greep. Het bestrijdings middel met dioxine richt nog steeds enorme schade aan het milieu aan, vernietigt de voed selketen en heeft ernstige gevol gen voor de gezondheid van mens en. dier. Vietnamese we tenschappers die de gezond heidstoestand van kinderen in de betrokken gebieden hebben vergeleken met die van andere kinderen, houden de dioxine verantwoordelijk voor kanker, hersenbeschadigingen en mis vormingen, zoals gespleten ver hemelte en extra tenen en vin gers. ANP Senoessi's De Britse regering heeft het Noord-Afrikaanse Cyrenaica tot een onafhankelijke staat uitgeroepen. Cyrenaica is het oostelijke deel van Libië; er wonen een kwart miljoen Se noessi's, die van 1923 tot 1942 waren onderworpen door de Italiaanse fascisten. De groot- Sennoesi emir Edriss wordt het nieuwe staatshoofd. Hongkong Naarmate de communistische legers de eilandstad Hong kong naderen, neemt de onrust onder de Engelsen toe. In de Tweede Wereldoorlog hebben de Britten al gemerkt dat Hongkong nauwelijks valt te verdedigen; ze hopen daarom maar dat de communisten dé stad gewoon links laten liggen. Hotels Een deel van het geld uit de Marshallhulp wordt in Neder land besteed aan de bouw of herbouw van hotels, om het toerisme weer een zetje te ge ven. Er zouden plannen zijn om op deze manier te investe ren in Middelburg, Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Arnhem. Bussen De nieuwe dienstregeling van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram Maatschappij roept nog al wat kritiek op. De ZVTM zegt toe de zaak te bekijken. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee; Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50, franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr. 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2