Stunt van Slowaakse bonestaak Tour-plan kost veel lobbywerk Blijlevens stuit weer op Cippolini Stanley Menzo geeft toe aan jeugdsentiment Hrbaty bereikt halve finale Roland Garros ten koste van Rios Niemand zegt nee tegen Ajax van onze sportredactie PARIJS - Van Gustavo Kuerten wordt gezegd dat-ie van elas tiek is. Het zou niemand verba zen als dat ook voor de tennisser Dominik Hrbaty geldt. De slun gelige Slowaak stuntte gisteren op Roland Garros in de kwartfi nales met een triomf op de Chi leen Marcelo Rios (7-6, 6-2, 6-7, 6-3). Ê'erder had de 21-jarige bone staak uit Bratislava de Rus Yev- geni Kafelnikov al naar huis ge stuurd. Hrbaty zou best eens de hele wereld aankunnen. Of dat hem deze week nog lukt is een vraag die ook Parijs en zijn vol gende tegenstander, André Agassi, na gisteren bezighoudt. Wie Hrbaty ziet vermoedt in hem geen speler die meedogen loos zijn opponenten de nek om draait, maar Kafelnikov en Rios weten inmiddels beter. De Slo waak gunde de nummer één van de wereld in de tweede ronde ne gen games in één uur en drie kwartier. Rios kreeg als dank voor de moeite nog een setje mee. De andere slachtoffers van de 's mans dadendrang in Parijs waren de Fransman Boutter (eerste ronde), de Australiër Ilie (derde) en de Rus Marat safin (vierde) Hrbaty heeft in de Franse hoofdstad al historie geschre ven. Hij is de eerste Slowaakse speler die op Roland Garros de halve finales haalt. In zijn eerste optreden op een Grand Slam- toernooi dreef hij Pete Sampras tot wanhoop. In Melbourne was Hrbaty twee jaar terug al heel dicht bij een verrassing. Hij stond in de vijfde set met 2-4 en 15-40 voor, toen de Amerikaan plots het middel tegen de Slo waakse tiener vond en het toer nooi later ook won. Uiterlijk heeft de 21-jarige Hr baty nog wel iets weg van een tiener. Voor elke wedstrijd trekt hij een iets te grote broek en zijn krullen liggen immer verscho len onder een petje. Bij zijn ser vice gooit hij de bal hoger op dan wie ook. De topsnelheid van zijn opslag lag gisteren op 200 kilo meter per uur. Rios werd er gek van. De ontwapenende glimlach op zijn gelaat verraadt Hrbaty's onbevangenheid op de baan. Voor mij is het geen verschil om Roland Garros te spelen of een Steffi Graf serveert in haar kwartfinaleduel met Lindsay Davenport. foto Thomas Coex/ANP celo Rios. Dominik Hrbaty balt zijn vuist na zijn overwinning op de als negende geplaatste Mar- challenger- toernooi. Je moet gewoon elke wedstrijd winnen", is zijn filosofie. De volgende partij is die tegen Agassi, die gisteren slechts 72 minuten nodig had om af te re kenen met de Uruguayaanse qualifier Marcelo Filippini (6-2, 6-2, 6-0). Hrbaty rekent een beetje op de steun van de colle ga's die tegen hem sneuvelden. „Als ik van iemand verlies, hoop ik ook dat die speler zo ver mo gelijk in het toernooi kom. Dan is het voor mij minder erg." Kafelnikov mag hem zelfs dankbaar zijn. Kuerten, die eni ge kwartfinalist die nog uitzicht had op de nummer één-positie, had Rios in de finale 'nodig' ge had om genoeg punten te kun nen vergaren om die leidende positie over te kunnen nemen. Nu is de Rus ook na zondag nog 's werelds beste. Dat is in Paxijs de enige zekerhied. Vrouwen Bij de wouwen werd de klok te ruggedraaid. Drie 'oudgedien den', Steffi Graf, Monica Seles en Arantxa Sanchez Vicario en de aanvoerster van de new wave Martina Hingis bleven overeind in de kwai-tfinales. Het opmer kelijkst was dat van de 29-jarige Graf. De Duitse won haar 85e partij (van de 95) in Parijs en mag zich voor de elfde keer hal- vefinaliste noemen. Dit keer on dervond de Amerikaanse Lindsay Davenport (tweede ge plaatst) de nog altijd ongebrei delde dadendx-ang van de Duit se: 6-1 6-7 6-3. Met Seles - Graf staat er don derdag een onvervalste klassie ker op het programma. De als derde geplaatste Seles hoefde zich niet noemenswaard in te spannen om de statische Spaan se Conchita Martinez met 6-16- 4 terug te wijzen. De veirassend ver doorgedrongen Oostenrijk se speelsters Barbara Schwartz en Sylvia Plischke werden op hun nummer gezet. De eerste ging met 6-2 6-2 ten onder tegen Hingis, Plischke kon niet op te gen Sanchez Vicario (6-2 6-4). Graf, Seles en Sanchez Vicario wormen samen elf van de laatste open Franse titels. Graf speelt als in haar beste ja- ren. Ze is snel ter been, ambiti eus als een beginneling, gedul dig en vol zelfvertrouwen. Zo is de Duitse een gevaar voor iedere speelster. Na een zeer sterk be gin (6-1) viel Graf toch even te rug naar een achterstand van 4- 2. Ze sleepte niettemin een tie break uit het vuur, haalde op van 1-4 naar 4-4. maar moest toch een dex'de set toestaan aan Davenport, die geen echte lief foto Lionel Cironneau/AP hebster van gravel is. „Ik vind dat rode spul maar niks", zei de lange Amerikaanse. „Elk jaar probeer ik het weer op gravel. Eerlijk gezegd ben ik blij dat ik er af ben." Het was het eex-ste setverlies voor Graf in vijf duels. In de derde set had Graf nog wat moeite het karwei af te maken. Van 5-1 werd het 5-3 en pas op het vijfde matchpoint was het raak. „Ik was verschrikkelijk blij dat het gelukt was Daven port te verslaan", zei Graf, die al 21 grandslamtitels heeft ver overd. „Het was pure weugde en opluchting." GPD/RTR Arbiter Uilenberg moet stoppen LOSSER - De carrière van Jaap Uilenberg (48) zit er per 30 ju ni aanstaande definitief op. De Losserse arbiter kreeg van ochtend van de KNVB te horen dat zijn verzoek om dispensa tie is afgewezen. „Het is jammer," i-eageerde Uilenberg, „maar ik zal het moeten respecteren. Het was al uniek dat ik tot twee keer toe dispensatie heb gekregen, een derde keer zit er rxiet in. De KNVB wil niet afwijken van de reglementen, het zij zo." Uilenberg, die deze maand 49 jaar wordt, vroeg voor de derde keer dispensatie aan, „omdat ik vond dat ik de condi tie en kwaliteiten nog voor liet hoogste niveau bezit". Zijn verzoek werd dus niet gehonoreerd. GPD Feyenoord opent internaat Ghana ROTTERDAM - Feyenoord heeft een samenwerkingsver band afgesloten met de Ghanese voetbalclub Salgado Stars, uit de hoofdstad Accra. Eerder bereikten de Rotterdammers al een soortgelijke overeenkomst van RWDM in België en Belo Horizonte in Brazilië. Behalve de uitwisseling van kermis en eventuele spelers, zorgt Feyenoord ook mede voor de finan ciering van een internaat in de plaats Gomoa Fetteh. De landskampioen volgt daarmee het voorbeeld van Ajax, dat eerder de Cape Town Stars in Kaapstad, Zuid-Afrika over nam en tot Ajax Cape Town vernoemde. ANP Van Gaal bedankt zes spelers BARCELONA - Coach Louis van Gaal van Barcelona heeft zes spelers bedankt voor hun diensten. Zij mogen uitkijken naar een andere werkgever. Vier van hen. Oscar en Roger Gar cia, Miguel Angel Nadal en Carlos Busquets, zijn Spanjaar den die door Bar9a zijn opgeleid. De andere twee zijn buiten landers: de Argentijn Mauricio Pellegrino en de Joegoslaaf Dragan Ciric. AFP Lothar Matthaus blijft bij Bayern MÜNCHEN - Lothar Matthaus kan geen genoeg krijgen van het profvoetbal. De 38-jarige libero maakte bekend nog een jaar voor de Duitse kampioen Bayern München uit te komen. Geruchten dat de Duitse recordinternational (135 interlands) zou overstappen naar de Amerikaanse competitie drukte hij daarmee de kop in. Volgens Matthaus is een transfer naar de Verenigde Staten pas na het komend seizoen aan de orde. Hij stopt dan ook bij het D uits elftal. RTR Veron voor 60 miljoen naar Lazio ROME - Lazio Roma heeft Argentijns international Juan Ver on voor een recordbedrag van 60 miljoen gulden ovexgeno- men van Parma. Veron is daarmee de duurste speler in de Ita liaanse serie A De middenvelder tekende voor vijf jaar, goed voor zo'n 35 miljoen salaris. Lazio, dat net naast de Italiaanse titel greep, besteedde vorige zomer 210 miljoen gulden aan versterkingen. De club heeft zich voorgenomen de komende maanden nog intensiever te kopen om volgend jaar wel kam pioen te worden. DPA Fairplay Schotland beloond NYON - De Europese voetbalbond heeft Schotland voor ko mend seizoen een extra plaats in de Uefa-cup toebedeeld. De Schotten danken dat aan hun fairplay. De Uefa hield dit sei zoen voor het eerst een fairplay-klassement bij, met als belo ning het toegangsbewijs voor de Uefa-cup. Schotland eindig de bovenaan, een tweede Uefa-cupplaats is te vergeven aan de nummer twee. Op die plaats staan echter gedeeld acht lan den: Dxiitsland, Engeland, Zweden, Denemarken, Estland, Finland, Oekraïne en Noorwegen. Loting bepaalt wie van die acht de extra deelnemer mag inschrijven. AFP/SID Jeremiasse geeft Zeeland raad door Frits Bakker CASTELFRANCO - Wim Jere miasse, het Zeeuwse jurylid, wil graag een rol spelen in de plan nen om de Tour de France in 2003 naar Zeeland te halen. Met zijn ervaring als internationaal commissaris van de UCI kan Je remiasse van grote waarde zijn bij de organisatie van het mega- evenement. „Ik heb al jarenlang een uitste kende relatie met Tour-direc teur Jean-Marie Leblanc en zou voor Zeeland als een soox-t am bassadeur kunnen fungeren", zei Jeremiasse gistermiddag in Castelfranco, aan het eind van de zeventiende etappe van de Giro. De Nederlander, die in de Tour een schat aan ervaring heeft op gedaan, is tot en met zondag in de Ronde van Italië als doping- controleur. Hij hoorde daarvoor het eerst van de plannen om ter gelegenheid van de opening van de Westerscheldetunnel de Tour-ltaravaan naar Zeeland te halen. Lichtzinnig De organisatie van de Tour doorkomst wordt door de Zeeuwse politiek nogal licht zinnig opgevat. De Groninger Dick Heuvelman, die al driejaar bezig is om in 2002 de start van de Ronde van Italië in Gronin gen te laten plaatsvinden, spreekt van een bedrag van ze ven miljoen. De initiatiefne mers in Zeeland denken aan an derhalf miljoen. Jens Heppner leider Ronde Duitsland KOBLENZ - Jens Hepp ner heeft in de vijfde etap pe van de Ronde van Duitsland de leiding in het algemeen klassement overgenomen van de Belg Axel Merckx. De 34-jarige wielrenner van de Telekom-ploeg ontsnapte in de 198,2 ki lometer lange rit van Dortmund naar Koblenz met een groepje, waai-van Andreas Kappes de sprint won. SID Dick Heuvelman: „We gaan het in Groningen wel groots aan pakken. De Groningse politiek en het bedrijfsleven vinden, dat er een cultureel festijn omheen moet worden georganiseerd. Er zijn al concrete plannen ge maakt voor een tiendaagse com binatie van sport en cultuur, on der andere met optredens van Pavarotti en Borcelli." Kansloos Dick Heuvelman, sportjourna list van beroep, wil de Zeeuwen een goed advies geven: „Ze zul len zoveel mogelijk politieke en sportieve zwaaxgewichten moe ten inschakelen. Anders ben je kansloos om zo'n evenement in huis te halen. Voor Zeeland zou den dat mensen als Herman Wijffels, Wim Jeremiasse en Jan Raas, maar ook UCI-president Hein Verbruggen kunnen zijn." Het Groningse comité heeft in de lange voorbereiding al drie keer een bezoek aan de Giro ge bracht. Heuvelman is nu ook weer vooruit gereisdde rest van het tienkoppige comité komt vrijdag naar Italië. De lobby om de Ronde van Italië in Groningen te krijgen is in een vergevorderd stadium. Carmine Castellano, de directeur van de Giro: „Wij willen dat jaar een Europees tintje geven aan de Giro vanwege de introductie van de euro in 2002Ik heb in dat verband ook contacten gelegd met Brugge. De Belgische stad is in dat jaar aangewezen als cul turele hoofdstad van Europa en zou finishplaats kunnen zijn." Driejaar De Italiaanse playboy Mario Cipollini spuit champagne op het podium, nadat hij de zeventiende etappe van de Ronde van Italië op zijn naam heeft geschreven. foto Stefano Rellandini/RTR De Zeeuwse lobby voor een Tour-doorkomst kan volgens Jeremiasse niet snel genoeg be ginnen. „Het zal minstens drie jaar voorbereiding kosten om alles vlekkeloos te laten verlo pen. De Tour-directie moet daarom nu al op de hoogte wor den gesteld als de plannen echt serieus zijn." De organisatie in Groningen maakt dankzij cle invloed van ex-minister Terbeek dit jaar al deel uit van een topsport-nota van staatssecretaris Vliegen- thart. Het comité heeft een bedrag van 45.000 gulden ge kregen om voorbereidende werkzaamhedeix te verrichten. Dick Heuvelman: „Dat zou ook voor Zeeland een eei-ste vereiste zijn om lobbywerk te verlich ten." door Frits Bakker CASTELFRANCO - Het ultieme doel van Jeroen Blijlevens is Milaan te halen met de paarse trui om de schouders. De Ronde van Italië eindigt daar zondag met een etappe op vlak terrein en de sprinter van TVM heeft een kleine voorsprong op zijn concurrenten Marco Pantani en Laurent Jalabert. „Ik heb het nu niet meer in eigen hand", zei deTVM- 'er gisteren in Castelfranco Veneto waar hij tevergeefs jacht maakten op zijn derde etappezege in de Giro. De kans dat hij in Milaan nog in het paars van de winnaar van het puntenklassement rijdt, wat Johan van de Velde driemaal luk te, is nu minimaal, Jalabert en Pantanikun- nen het verschil met Blijlevens vandaag (tijdrit) en in de komende bergetappes ruimschoots goedmaken. Max-io Cippolini won gisteren de etappe in Castelfranco. Hij verlaat de Giro waarschijnlijk vandaag. Voor Blijlevens, die zesde werd in de sprint, was het de voox-laatste kans om de marge met zijn achtexvolgers groter te maken. De sprint in het Italiaanse stadje leek hem op het lijf geschreven, maar in het gedrang om de beste plaatsen raakte Blijlevens ingeslo ten tussen Tossado en Cippolini. De Italiaanse playboy, die zijn vierde etap pezege in deze Giro boekte, zei na de gewon nen sprint dat hij de wedstrijd verlaat om tot i-ust te komen. „Ik heb hier de komende dagen niets meer te zoeken en ga me vanaf nu voorbei'eiden op de Toxir." Jeroen Blijle vens is vast van plan Milaan wel te halen. Met zeven van de negen ploegmaats (Ca- sarotto en Ivanov zijn naar huis) moet de splinter de zware bergritten van de slot- week zien te overleven. De Italiaanse ronde gaat vandaag verder met een tijdrit in Treviso en gaat morgen de Dolemieten in. Dat is dooxgaans niet het terrein waarop de anti-klimmer Blijlevens zich thuis voelt. Temeer omdat de hitte nu ook nog heeft toegeslagen. De 132 i-enners van de 162 die aan de Giro zijn begonnen, reden gisteren tussen Lummezane' en Cas telfranco ixx temperaturen van ruim boven de dertig graden. Kwak De voorlaatste kans voor de spx-inters werd geen onverdeeld succes voor Blijlevens. In zijn woede om de verloren sprint ruziede hij na afloop tot twee keer toe met Tossato uit de Ballan-foi-matie. „Hij heeft me een kwak gegeven, waax-door ik het wiel van Cippolini kwijtraakte", brieste Blijlevens tijdens zijn gang naar het podium, waar hij zijn veer tiende paax-se tx-xii van deze ronde ging op halen. Het incident in de eindsprint stond zijn der de zege in de Giro in de weg, maar tegen de ontketende Cippolini had hij normaal ge sproken toch weinig kans gehad. De mach tige aanzet van de ritwinnaar in een moeilij ke lange bocht voor de finish zette alle concux-renten op grote achterstand. Steven Rooks reed bij een van de doox-kom- sten in Castelfranco met de ploegleiderswa- gen van TVM op een voorganger. De wagen liep zoveel schade op dat hij de koers even moest verlaten. „Ik zat in de finale naar het ritverslag op de tv te kijken, omdat Blijle vens in een kansrijke positie zat. Toen een voox'ganger stopte, kon ik hem niet meer ontwijken." De oud-renner vond de aankomst van giste- i-en een wedstrijd als de Giro onwaardig. „Het is schandalig dat ze de renners door zo'n finale laten rijden. Vlak voor de eind streep moesten ze nog dx-ie bochten i-ij den op gladde steentjes. Jeroen zat nog goed, maar werd rechts en links ingesloten door x-en ners. Dan kun je twee dingen doen: er dwars dooi'heen gaan of remmen. Hij heeft voor het laatste gekozen." doorYpe Minkema AMSTERDAM - Stanley Menzo keert na vijf jaar terug bij Ajax. Daar mag de doelman, 35 in middels, de komende twee; sei zoenen verder werken aan een imposante serie wedstrijden. De teller staat op 322 duels. Hij was de eerste echte meevoet- ballende keeper, een uitvinding van zijn trainen Onder Johan Cruij ff maakte hij fux-ore, met de bal aan de voet. Onder Van Gaal maakte hij ook fouten. Na een reeks moest hij het veld ruimen. Ook dit keer is Menzo nergens zeker van. In Amsterdam, zo werd hem duidelijk gemaakt, gaat hij de concurrentie aan met die andere veteraan, reserve doelman Fred Gx-im. Wie kent de beelden niet? De nachtmerrie voor iedere doel man. De uitwedstrijd tegen Auxexre, in 1993. De hoek schop, de keeper die omhoog komt, de vuist die slaat, de bal die prompt in eigen doel terecht komt. Het bemoedigende schouderklopje van de scheids rechter maakte het leed alleen maar erger. Ajax, als winnaar van de Uefa cup schijnbaar on aantastbaar, verloor met 4-2 en werd daardoor uitgeschakeld. Twee weken later, in de thuis wedstrijd, is Menzo er al niet meer bij. Hij wordt vervangen door de piepjonge, bloedner veuze Edwin van der Sar. Aflossen Op zijn beurt komt Menzo die zelfde doelman zes jaar latex- weer aflossen bij Ajax. Een halfj aar na zijn vervanging door Van der Sar vertrekt de bescher meling van Johan Cruij ff naar PS V. Ook in Eindhoven komt hij niet echt van de grond. Net als in Bordeaux. Hij bleef er maar even. In Amsterdam, waar hij tien seizoenen onder de lat stond, en in Lier, waar hij twee jaar bleef, voelde hij zich thuis. Zo voelt het ook een beetje, zegt hij. Thuiskomen. Dat gevoel kreeg hij al op de historische zesde april, de erewedstrijd voor Johan CruijffDe fans ken den hem nog, zijn naam rolde weer ouderwets over de txibu- nes. Het gaf hem een goed ge voel, Over de 'moeilijkste keus van zijn leven', die tussen Lierse en Ajax zegt hij: „Noem het de keuze voor jeugdsentiment. Ik heb elf jaar bij Ajax gespeeld, ik ben net iets meer Ajacied. Het is iets meer mijn club. Dat is het, terugkeren naar de club waar je vroeger als kind van droomde." Die beelden, ach. natuurlijk kent Menzo ze nog. Natuurlijk weet de doelman dat zijn naam er voor altijd aan vast zit. „Dat zal altijd wel zo blijven", weet hij. „Ik ben natuurlijk ook op een lullige manier weggeraakt. Dergelijke dingen gebeux-en, je verandert ze niet." Maai; hij gaat er niet meer onder gebukt. In Lier heeft hij opnieuw leren leven. Zichzelf opnieuw ont dekt. De Belgen waren ook flink in mineur door het vertrek van de doelman, dit seizoen Bel gisch speler van het jaar: Maar plots, vlak voor de halve finale van de Belgische beker, is daar Ajax. Dat was ruim twee weken geleden. Ajax vex-telde dat de club een vervanger zocht voor Edwin van der Sar, die naar Juventus zou vertrekken. Menzo was opi-echt verbaasd, verbijsterd zelfs. Zegt hij: „Ik was volslagen verrast, ik had niet gedacht dat het bestond. Ik was immex-s door het achter- pooitje vertrokken." Een dag na de finale van de Belgische beker, werd de tx-ansfer afgerond. Genoegdoening? Menzo is even stil en dan tactisch: „Ik zie het liever als blijk van waardering. Het gevoel dat je nog meetelt, ondanks je leeftijd. Bovendien, hoeveel spelei-s keren er tex-ug, na zo veel jaar in het buitenland. Wie worden er nog terugge vraagd? Ja, Rijkaai-d. Maar die kwam van een grote club. Ik kom natuurlijk van een klein cluppie. Zoiets is van een waar de die je nog zelden tegenkomt in het moderne voetbal." GPD LIER - Een groot verlies voor Lierse, noemt trainer Walter Meeuws het vertrek van Menzo. „Hij was een boegbeeld bij Lier se; Maar je kan het hem niet kwalijk nemen. Niemand zegt neen als Ajax belangstelling toont. Zeker niet als je Menzo heet. Vergeet niet dat hij er vijf j aar geleden in mineur wegging, nu kx-ijgt hij de kans om door de grote pooit tenxg te komen. Dat is weinigen gegeven." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27