Maatregelen Abdij plein succes Woede over slagbomen aan Veerse meer PZC PZC Laatste hand aan sportcomplex Nieuwland Gemeente Vlissingen stelt paal en perk aan winkeluitstalling Aantal vernielingen fors gedaald sinds invoering toezicht zeeland 21 woensdag 2 juni 1999 door Miriam van der Schot NIEUW- EN ST JOOSLAND - Het nieuwe sportcomplex van voetbalvereniging Nieuwland is af. De sportvelden en de ac commodatie aan de Oude Rijksweg worden zaterdag 5 juni om 14.30 uur officieel ge opend. In augustus 1999 wor den de velden in gebruik geno men. De eerste besprekingen over de bouw van een nieuw club huis begonnen ongeveer tien jaar geleden. De voetbalver eniging was toe aan een nieuw clubgebouw. Het laatste was in 1974 in gebruik genomen als tijdelijk onderkomen. Het was de bedoeling om een nieuw clubgebouw te bouwen op de plaats van de vorige. Maar om dat er op die plek plannen wa ren voor woningbouw is beslo ten een nieuw complex aan te leggen aan het doodlopende gedeelte van de Oude Rijks weg. De voetbalvereniging heeft gezorgd voor de bouw van het clubhuis met daarin de kleed kamers. De kleedkamers zijn door de gemeente gefinan cierd. Om de rest van het ge heel financieel haalbaar te maken, hebben leden, dona teurs en vrijwilligers van de V.V. Nieuwland ook zelf de handen uit de mouwen gesto ken. In totaal hebben de vrij willigers ruim vierduizend manuren in het nieuwe com plex gestoken. In september vorig jaar legde oud-voorzitter Jan Eland de eerste steen voor de accommo datie. Het clubhuis heeft nu een grote kantine, een keuken en een ruime entree. En er zijn vier grote kleedkamers in ge bouwd. In eerste instantie werd verwacht dat het nieuwe sportcomplex in februari in gebruik werd genomen. Door het slechte weer van de afgelo pen winter werd die maand niet gehaald. Zaterdag is het dan eindelijk zover. Bestuurs lid M. Kroes van de voetbal vereniging gaat het clubge bouw samen met wethouder Brakman openen. foto Ruben Oreel Artsen trappen dertig mille bijeen VLISSINGEN - De deelnemers van de fietstocht 'Fiets de fis tels dicht' hebben 30.000 gulden opgehaald. Woensdag 26 mei vertrokken dertig gynaecologen, onder wie de Vlissingse arts M. J. Dijkshoorn, uit Winterswijk vooreen fietstocht van 610 kilometer naar Berlijn. Doel was om geld in te zamelen voor hun collega-gynaecoloog Kees Waaldijk, die al zestien jaar onder moeilijke omstandig heden zijn werk verricht in Nigeria. Een fistel is een hardnekkige ontsteking. In Afrika zijn veel vrouwen die er als gevolg van een gecompliceerde bevalling last van hebben.. De opgehaalde dertig mille is boven ver wachting. SP steunt actie tegen tankstation VLISSINGEN - De Socialistische Partij (SP) in de gemeente raad van Vlissingen is uitermate verbaasd over de plannen van de Souburgse firma De Pree om een nieuw tankstation, autowasserette en shop te bouwen op een stuk groen aan de Bermweg in Oost-Souburg. De fractie stelt in een reactie dat zij evenals de bewoners van de Zuiderzeestraat, die fel tegen de komst van het station zijn, de bouwplannen uit de PZC hebben moeten lezen. Volgens de SP heeft wethouder T. R. K.Meijersvoorzijnbeurt gesproken door te zeggen dat hij niet zoveel tegenstand ver wachtte uit de directe omgeving van de Bermweg. De SP heeft de bewoners steun toegezegd in hun actie tegen het tanksta tion. Meisjes stelen make-up en kleding VLISSINGEN - De politie Walcheren heeft dinsdagmiddag een 14-jarige meisje uit Vlissingen en een 15-jarig meisje uit Middelbuig aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De meisjes hadden voorrond de vijftig gulden aan cosmetica- spullen gestolen uit een winkel in Vlissingen. Tijdens een onderzoek op het politiebureau bleek dat de twee nog meer hadden gestolen, zoals sokken, lingeriesetjes, kle ding en nog meer make-up. De 15-jarige had bij haar aanhouding een valse naam opgege ven. In overleg met justitie wordt bekeken of de twee doorge stuurd worden naar het Halt-bureau voor een alternatieve straf. Nieuw volkstuinencomplex MIDDELBURG - De volkstuinvereniging Kweeklust uit Middelburg heeft een nieuw complex. De vereniging, die was gehuisvest aan de Nassaulaan, moest wijken om plaats te ma ken voor de nieuwbouwwijk Veerse Poort. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek opent het nieuwe volkstuinen complex Veerse Poort zaterdag 5 juni. Het nieuwe onderko men bevindt zich op de hoek van de Geersesweg/Prooyense- weg. Deofficiële opening is om 11 uur.Daarnais het complex tot 16 uur te bezichtigen. De hele dag is er een deskundige aanwezig om op het gebied van de gewasbescherming. Verder wordt ge zorgd voor muziek en voor een hapje en een drankje. Vlissinger beboet voor gooien fiets MIDDELBURG - Een 22-jarigë man uit Vlissingen is dinsdag in Middelburg bij verstek veroordeeld tot 250 gulden boete voor het beschadigen van een auto. De Vlissinger had 2 mei vorig jaar in zijn woonplaats uit boos heid een fiets tegen de achterklep van een auto gegooid, waar bij schade aan het voertuig was ontstaan. Het incident speel de zich af in de relatiesfeer. De politierechter vond de eis mild, maar vonniste conform. De schade was inmiddels geregeld met de gedupeerde eige naar van de auto. Privatisering beheer maakt eind aan gratis toegang dagrecreatieterreinen De plaatsing van slagbomen bij de toeleidende en uitgaande wegen naar en van de boorden van het Veerse Meer heeft tot verontwaar- diginggeleid. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het vandalis me en de schade op het Abdijp lein in Middelburg zijn met de komst van toezichthouders aanmerkelijk gedaald. Het aan tal vernielingen tussen medio juni en half november vorig jaar bedroeg vier. In 1997 werd in diezelfde periode zonder toe zicht nog elf maal huis gehou den op het plein. De schade daalde van 8011 gulden in 1997 naar 551 gulden vorig jaar. GS hebben dinsdag besloten ook deze zomer toezichthouders in te schakelen. Om het vandalisme een halt toe te roepen en om ervoor te zorgen dat bezoekers zich weer veilig voelen op het Abdij plein, na men GS vorig jaar een aantal beslissingen. Bij wijze van proef werden toezichthouders inge schakeld, die een aantal malen per dag controleerden. De provincie nam verder het be sluit om hekken te plaatsen die het plein volledig afsluiten tus sen 23 uur en 7 uur 's ochtends. Daar is nog niets van gekomen, omdat de eerste ontwerpen van de hekken werden afgekeurd door de Monumentencommissie van de gemeente Middelburg. Druggebruikers Behalve dat het aantal vernie lingen is afgenomen en dat het schadebedrag fors is terugge drongen, ziet het college van GS nog een aantal positieve punten. D oordat j ongeren het plein min der gebruiken als hangplaats, voelen bezoekers zich aanmer kelijk veiliger. De hoeveelheid zwerfvuil is drastisch afgeno- Rondleidingen OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle en Staatsbosbeheer houden op de zaterdagen 5 en 12 juni rondleidingen door natuur gebied De Manteling. Deelnemers bezoeken het ge bied in de avondschemering on der begeleiding van een bos wachter. Ze gaan op zoek naar onder meer nachtvlinders, vleermuizen en uilen. Beide wandelingen beginnen om 22.00 uur bij het museum. Beachvolleybal DISHOEK - Leerlingenvereni ging Forum van het ROC Zee land houdt morgen, donderdag, voor de vierde keer een beach- volleybaltoernooi in Dishoek. Leerlingen en docenten van het ROC, vestiging Delta College in Middelburg, spelen in 34 teams van tien personen tegen elkaar op het strand bij paviljoen Fra- po's. De deelnemers sluiten de dag af met een feest. Werkstraf voor negeren van rij-ontzegging MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Oost-Souburg moet veertig uur voor straf werken, omdat hij tijdens een rijverbod een auto bestuurde. De man bekende dinsdag op de zitting van de Middelburgse po litierechter fout te zijn geweest. De politie zag op 20 mei vorig jaar de Souburger rijden op de President Rooseveltlaan in Vlis singen, terwijl hem een rijver bod was opgelegd. Twee weken cel eiste de officier van justitie. De politierechter zette de ge vangenisstraf om in veertig uur dienstverlening. men en er worden steeds minder spuiten van druggebruikers ge vonden. Ook het Zeeuws Muse um en de uitbater van het Abdij restaurant zijn tevreden, al vindt de laatste dat er niet over dreven gecontroleerd hoeft te worden op fietsers. Hij vindt dat niet klantvriendelijk overko men. GS vinden die controle juist wel goed. Vorig jaar zomer werden maar liefst 2276 fietsers gemaand af te stappen. Toezicht De vernielingen die toch plaats vonden, gebeurden altijd 's avonds en 's nachts als er geen toezicht was. GS vinden het niet nodig om in die uren een parti culier beveiligingsbedrijf in te schakelen. De kosten daarvan staan niet in verhouding tot het schadebedrag. Deze zomer is het wél nodig om het Abdijplein 's nachts af te sluiten. Dat houdt verband met de beeldententoonstelling Het betoverde plein, die van 14 juni tot en met 2 oktober plaatsvindt op het Abdijplein. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat er permanente hekken zouden ko men in de toegangspoorten van het plein, maar de eerste ontwerpen vielen niet in goede aarde bij de Middelburgse Mo numentencommissie. De com missie is inmiddels wel akkoord met een nieuw ontwerp. De bouwvergunningsprocedure loopt nog. Medio oktober zijn die hekken klaar. Megafoon Omdat de beeldententoonstel ling nogal wat waarde vertegen woordigt, heeft het college van GS besloten om dan maar tijde lijke hekken te plaatsen. Alleen in de kleine poort van de Ba lanspoort komt een vast hek. De hekken gaan in principe om 22.30 uur dicht. Bezoekers wor den vijf minuten vantevoren met behulp van een megafoon gewaarschuwd. Omdat het door allerlei oorza ken kan voorkomen dat het plein wordt afgesloten, terwijl er toch nog een bezoeker binnen is, komt er een controleknop waarmee iemand gewaar schuwd wordt. Op beide poor ten van het Abdij plein komen borden te hangen met daarop de op enings- en sluitingstij den van het plein. door Jacques Cats ARNEMUIDEN - Er heerst verontwaardiging over de plaatsing van slagbomen bij een dagrecreatieterrein aan het Veerse Meer. Middelburgse raadsleden dreigen met een motie, de wijkbeheergroep Ar- nemuiden maakt zich zorgen en gedeputeerde J. G. van Zwieten, voorzitter van het in staat van opheffing verkeren de recreatieschap Veerse Meer, heeft wenkbrauwfronsend kennis genomen van de ont wikkelingen. Op zich is er niks mis met de slagbomen. Ze zijn electrisch bedienbaar. Degelijk van uit voering. Mooi van kleur. Met exact even grote vlakken in wit en rood. Alleen de plaats roept vraagtekens op. De slagbomen i staan bij de toeleidende en uit gaande wegen naar en van de boorden van het Veerse Meer. Om precies te zijn bij het dag recreatie terrein Oranjeplaat onder Arnemuiden, in de om geving ook wel 'De Kleine Piet' genoemd. Verwaarlozing Naast de slagboom aan de in gang van het terrein is een bouwsel verrezen dat er uitziet als een portiersloge bij een be drijfsterrein. Het is de bedoe ling dagjesmensen binnenkort bij die slagboom voor de toe gang tot het recreatieteiTein te laten betalen. Na zonsonder- dang wordt de toegang ver sperd. De maatregel vloeit voort uit een andere opstelling van Staatsbosbeheer (SB), dat het bewind voert over een belang rijk deel van het Veerse Meer gebied en tevens de terreinen voor verwaarlozing behoedt. Nu de rijksoverheid de geld kraan heeft dichtgedraaid, wil Staatsbosbeheer af van het be heer en onderhoud van dagre creatieterreinen. Het gaat hier om 170 hectare aan vooroever en recreatie-eilandjes Daar voor zijn besprekingen gaande met het waterschap Zeeuwse Eilanden. Voorts bestaan er contacten gelegd met toeris- tisch-recreatieve ondernemers rond het watersportgebied. Onderhandelingen Met één van de ondernemers zijn, aldus districtshoofd L. Kragt van Staatsbosbeheer, de onderhandelingen het verst: uitbater Verschoor van het Badhotel Veerse Meer neemt rond vijf hectare vooroever in de omgeving van zijn horeca bedrijf in erfpacht. Overeen gekomen is dat hij het terrein onderhoudt en voorzieningen treft zoals de plaatsing van een toiletruimte en douches en zorgt voor verzameling en af voer van afval. Om die investering en de erf pachtsom terug te verdienen, wil Verschoor een vergoeding vragen aan recreanten. Ie mand die op de fiets komt, be taalt een rijksdaalder voor een hele dag, bezoekers die met de auto zijn moeten vijf gulden neertellen, een auto met cara van komt op een tientje of iets meer. Voor tweehonderd gul den per gezin zijn seizoenkaar ten verkrijgbaar. Na zonsondergang gaat de slagboom neer. Verschoor wil daarmee diefstallen voorko men. Ook wil hij tegengaan dat -'ik heb daar video's van' - re creanten uit de buurt s avonds laat nog even met water uit een van de kranen van de horeca- man hun camper of caravan komen wassen. Als extra vei ligheidsmaatregel komt er ver lichting. Zere been De nieuwe ontwikkelingen zijn tegen het zere been van de wijkbeheergroep Arnemui den. Tegenover de uit Arne muiden afkomstige vertegen woordigers in de gemeente raad van Middelburg is het vermoeden uitgesproken dat de democratische spelregels worden overtreden. CDA -ver tegenwoordiger W. Bezemer diende maandag tijdens de raadsvergadering een motie in. Daarin werd gesteld dat de slagbomen de vrije toegang tot het met gemeenschapsgeld aangelegde dagrecreatieter rein belemmeren en dat de ge asfalteerde rondweg een door vele fietsers gebruikte route is. De motie waarin het gemeen tebestuur werd opgeroepen het openbare recreatieterrein voor alle gebruikers vrij toeganke lijk te houden, werd later te ruggenomen, om wethouder M. L.Strous gelegenheid te ge ven de zaak eerst uit te zoeken. Ook gaat hij na hoe juridisch hard de in de vroegere raad van Arnemuiden gemaakte af spraak is dat de oevers van het Veerse Meer bij de Oranjeplaat vrij toegankelijk moeten blij ven. Wat nu gebeurt, is een be knotting van eerder is afge sproken", meent RPF-raadslid J.J. Siereveld. Verhuur Volgens districtshoofd Kragt van Staatsbosbeheer draagt de overeenkomst met de uitbater van Badhotel Veerse Meer bij tot het creëren van een goed voorzieningenniveau. Er lopen ook gesprekken met twee cam pinghouders nabij De Schelp- hoek, onder Wolphaartsdijk, over beheer en onderhoud. Stan Jasperse van camping Het Veerse Meer laat weten dat het zeker niet de bedoeling is bij De Schelphoek slagbomen te plaatsen of parkeerautoma ten neer te zetten. „We probe ren het gebied zo goedkoop mogelijk netjes te beheren. De kosten die we maken, willen we met bijvoorbeeld de ver huur van waterfietsen en ka no's terugverdienen." Gedeputeerde Van Zwieten wil nagaan in hoeverre het dagre creatieterrein en mogelijk ook het fietspad rond het Veerse Meer door de nieuwe maatre- i gelen aan hun openbare func tie worden onttrokken. Daar zou een planologische beslis sing voor nodig zijn. Op z'n minst had de gemeente moeten worden geraadpleegd. Van Zwieten: „De ligweide en de oever zijn in principe gratis toegankelijk. Pas wanneer er gebruik wordt gemaakt van bepaalde voorzieningen, is het logisch dat daar iets voor wordt betaald". door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat optreden tegen winkeliers die illegale of al te uitbundige uitstallingen voor hun zaak hebben staan. Onder nemers die uitstallingen voor de deur willen zetten, moeten daarvoor een vergunning heb ben. Bij de sector Beheer, die sinds 1995 toezicht houdt op de openbare ruimte, komen regel matig klachten binnen over hin derlijke neergezette borden en terrassen. Sinds enige jaren is het mogelijk om in Vlissingen ook tijdens re genbuien droog te blijven tij dens het winkelen door de over kapping van de belangrijkste winkelstraten. Door illegaal ge plaatste uitstallingen enterras sen moeten mensen er vaak om heen lopen. Vooral voor blinden en slecht zienden zijn de reclameborden en kledingrekken een bron van ergernis. Zij hebben grote moei te om door de uitstallingen te la veren. Dat bleek vorig jaar tij dens een gehandicaptendag. Op initiatief van de winkeliersver enigingen werden toen de knel punten in beeld gebracht. Vergunningen Een woordvoerder van de ge meente stelt dat er twee soorten vergunningen zijn: een stan daard vergunning, waarin richt lijnen staan waaraan onderne mers zich moeten houden en een vergunning waarin de richtlij nen worden opgesteld in samen spraak met de gemeente en de winkelfer die een aanvraag heeft ingediend. Afspraken over uitstallingen zijn al in 1992 gemaakt tussen ondernemers en gemeente. Op dit moment zijn er Demonstratie buxusknippen in Waarde WAARDE - Bij debuxuskweke- rij van Koeman in Waarde worden zaterdag 5 juni demon straties gehouden en wordt voorlichting gegeven over het knippen in vormen, zoals vogels en beren. De activiteiten vinden plaats tussen tien en twaalf en van een tot drie uur. De kwekerij ligt in de Westveerpolder aan de Pol derweg. Meer informatie is ver krijgbaar via: 0113-381940. volgens de gemeente ontzettend veel illegaal geplaatste uitstal lingen en uitstallingen die niet voldoen aan de richtlijnen in de vergunning. De gemeente Vlissingen zal de komende tijd strenger controle ren op illegale uitstallingen. Winkeliers die geen vergunning hebben, krijgen eerst een waar schuwing. Bij het negeren daar van volgt een bekeuring, ge volgd door bestuursdwang en in het uiterste geval worden de il legale uitstallingen wegge haald. Middelburgse tienjarigen welkom op feest MIKV MIDDELBURG - Alle Middel burgse tienjarigen zijn zaterdag 12 juni welkom op een instuif van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Het MIKV viert feest omdat het zelf tien jaar bestaat. De genodigde tienjarigen mo gen 12 juni tekenen, schilderen, boetseren en knutselen. Ook staan drie docenten tussen 10.30 en 12.30 uur klaar met op drachten rondom het getal tien. Gemaakte kunstwerken mogen de kinderen mee naar huis ne men. Ook een hapje en drankje staat op het programma. Het MIKV is te vinden aan de Kuiperspoort 18. Fancy fair OOST-SOUBURG - De openba re basisschool 't Mozaïek in Oost-Souburg houdt op zater dag 12 juni van 10.00 tot 13.00 uur een fancy fair met allerlei spelletjes, een taartenbakwed- strijd en een rommelmarkt in en om het schoolgebouw. Excursie NEELTJE JANS - Liefhebbers kunnen op zondag 6 juni weer meedoen aan een excursie op Neeltje Jans. Deelnemers maken een wande ling door de duinen en krijgen bij aquaria uitleg over het on derwaterleven langs de vloed lijn. De excursie begint om 14.00 uur bij het naambord van Natuurmonumenten op de par keerplaats van Waterland Neel tje Jans. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-maïl: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21