PvdA opent vuur op Borst Legionellabacterie aangetroffen in Vlissingen en Kloosterznnde A 95 Belgische eieren en kippen uit schappen 4 WEKEN Janus heeft gezicht terug Staken: het uiterste middel VOOR 16,00 JA, ik wil: Fritesboer spetterend op minister ZIN IN EEN TUIN FEESTJE OP NIVEAU? Kamermeerderheid kritisch over rol kabinet in Bijlmerramp Malaise in de kaashandel Nederland kiest voor flexibel pensioen 16,17 en 19 Bacterievuur leidt tot actie Minder voorstellingen in theaters Onweersbuien Enkele regen- of onweersbuien, met kans op hagel en windstoten. Maximumtemperaturen rond 22 graden. 242e jaargang no. 128 woensdag 2 juni 1999 losse nummers 1,80 PAGINA 23 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Alle Belgische kip- en eiproducten die bestemd zijn voor menselijke consump tie worden in Nederland uit voorzorg uit de winkels ge haald. De ministeries van Land bouw en Volksgezondheid rie pen het Nederlandse bedrijfs leven daartoe gisteren op. De ministeries voerden hierover gisteravond spoedoverleg met detaillisten, fabrikanten en groothandelaren. De producten worden zo snel mogelijk uit de schappen gehaald. Fabrikanten en handelaren zullen de produc ten blokkeren. Aanleiding voor de maatregel is de besmetting in België van vee voer met het giftige dioxine. Het voer is geleverd aan enkele hon derden Belgische pluimveebe- drijven, maar ook enkele tien tallen Nederlandse bedrijven hebben mogelijk dit besmette voer gebruikt. Hoewel er volgens de ministe ries geen acuut gevaar is voor de volksgezondheid, raden ze ze kerheidshalve aan om geen kip- en eiproducten uit België te eten. Het advies geldt tot de re sultaten van de onderzoeken bekend zijn. Die worden over een week verwacht. De Belgi sche producten zijn op het etiket te herkennen aan de adresgege vens van de fabrikant, aan de streepjescode of aan de letter B in de Europese etiketcode. In Nederland hebben in februa ri en maart ongeveer zestig pluimveebedrijven, met name slachtkuikenbedrijven, veront reinigd veevoer gebruikt. On derzocht wordt nu of er nog res tanten van in vrieshuizen - liggen. Eierproducerende be drijven ip Nederland hebben geen verontreinigd veevoer uit België gekregen. Ministers opgestapt Het schandaal rond de met di oxine vervuilde kippen en eie ren heeft gisteren in België twee ministers him baan gekost. De bewindslieden Pinxten van Landbouw en Colla van Volks gezondheid zagen zich genood zaakt op te stappen na toene mende politieke druk. Steeds duidelijker werd dat de twee ministers reeds eind april van de dioxinevervuiling op de hoogte waren, maar ze pas in het weekeinde na perspublicaties ingrepen. Het merendeel van de vervuilde kippen was toen al verkocht en opgegeten. Colla wordt ook verweten Dehaene onjuist te hebben geïnformeerd. De Europese Commissie neemt mogelijk vandaag een beslis sing over een verkoop- en ex portverbod van Belgische kip producten. ANP/GPD zie ook pagina 2 en 5 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50- Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC IJSSELSTEIN - Het is de IJsselsteinsc cafetaria houder A van der Zouw geheel in het verkeerde keelgat geschoten. Dat onderwijsminister Her mans notabene zei dat hij niet 'iemand uit de patat- kraam' als onbevoegde le raar zou inzetten om het lerarentekort aan te vul len. „Voor de zoveelste maal wordt een patatkraam als voorbeeld genomen van een verzameling domme ondernemers die tot niets anders in staat is dan het bakken van patat", sput tert Van der Zouw in een open brief aan de be windsman. Hij zegt uit kwaadheid binnenkort ook zijn lid maatschap van de WD, Hermans' partij, op. De frietbakker' runt niet alleen cafetaria 'de Railsnack'. Het ministerie acht hem ook al acht jaar goed genoeg als voorzitter van de Landelijke Com missie Leerlingstelsel Ho reca en al zes jaar als voor zitter van de Landelijke Examen Commissie Uit voerend Ondernemer in de Horeca. Als 'ondernemer uit de patat' wijst hij er de ge leerde bewindsman op dat cafetaria's en snackbars zijn uitgegroeid tot een volwaardige bedrijfstak. „Met veelal prachtige be drijven waar wij als on dernemers trots op zijn." De opmerking die Her mans maandag maakte in het Kamerdebat over het lerarentekort, heeft hem en veel collega's dan ook diep beledigd. ANP GRONINGEN - De Egyptische mummie Janus heeft z'n gezicht teruggekregen. Plaatsvervan gend ambassadeur van Egypte in Nederland, A Elkholy (1) en conservator J. van Dijk ont hulden gistermiddag in het Volkenkundig Mu seum in Groningen een reconstructie van Ja nus' hoofd. Zeven maanden hebben experts ge werkt aan een wetenschappelijk verantwoor de reconstructie van het hoofd van de mummie, die sinds 1826 in Nederland is. Met moderne technieken is het mogelijk om het hoofd van de mummie in de sarcofaag te onderzoeken. Eerst werd er in het Academisch Ziekenhuis Gronin gen een computerscan van gemaakt, aan de hand waarvan TNO een schedel van kunststof maakte. Vervolgens zorgde kunstenaar Ri chard Neave uit Manchester voor een gelijken de reconstructie. foto Peter Wassing/ANP Eenjarige zomerbloeiers, in een schaaltje. Staat gezellig op de tuintafel. Keuze uit 7 verschillende Advertentie Kijk op pagina 10 soorten plantjes. door Margit Kranenburg en Dineke van der Burg DEN HAAG - De Tweede Kamer is zeer kritisch over de manier waarop minister Borst (Volksge zondheid) is omgegaan met de ge zondheidsklachten van bewoners en hulpverleners na de Bijlmer vliegramp. Regeringspartij PvdA hield vast aan haar felle kritiek waardoor Borst in de gevarenzo ne komt. PvdA'er Van Gijzel bood Borst gisteren tijdens het debat met het kabinet over het rapport van de enquêtecommissie nog wel een uitweg. Hij vroeg zich af of Borst wel alle informatie had die zij had moeten hebben. Hij verwees hierbij naai de literatuur, waarin staat dat er een rechtstreeks verband bestaat tussen laks optreden van de overheid en een toename van gezondheidsklachten. De enquête commissie concludeert in haar eindrap port dat dit verband bestaat. De PvdA'er meent dat in ieder geval de Inspectie voor de Gezondheidsheidszorg van die wetenschap op de hoogte had moeten zijn. „Volgens de regels had de Inspectie dit moeten doorgeven aan de minister. Ik wil weten of dit ook is ge beurd". Hiermee hield hij de deur op een kier voor Borst. De Inspectie valt direct onder verantwoordelijkheid van de mi nister. Borst verbond eerder haar politieke lot aan de eindconclusie van de Bijlmercom missie. Van Gijzel bekritiseerde haar vanwege dit dreigement. Hij vindt, net als de andere regeringsfracties, dat ook instanties als de GG&GD en de gemeente Amsterdam verantwoordelijk zijn voor hoe er met gezondheidsklachten is omge gaan. De WD zette vraagtekens bij de relatie tussen overheidsoptreden en toename van gezondheidsklachten. In de litera tuur staat dat die relatie er kan zijnmaar niet hoeft te zijn, aldus Van Blerck. Slag om de arm Hoewel D66 vorige week tijdens het de bat met de enquêtecommissie nog uitviel naar de Inspectie, hield D66-woordvoer- der Van Walsem gisteren een slag om de arm. Hij vroeg, net als de WD, ophelde ring over de communicatie tussen de In spectie en de minister. Maar hij zette nauwelijks vraagtekens bij het feit dat de Inspectie geen actie ondernam nadat be kend was dat er veel gevallen van auto- immuunziekte waren in de Bijlmer. De gehele Kamer uitte kritiek op de traagheid, de gebrekkige communicatie van de ministers en de verkokering van de ministeries tijdens de afwikkeling van de ramp. GroenLinks en PvdA trokken fel van leer tegen ex-minister van Ver keer en Waterstaat, Jorritsma. Van Gijzel vroeg zich ook af waarom de regering tot drie keer toe een aanbod van de Econo mische Controle Dienst afsloeg om de la dingspapieren via informele weg boven water te krijgen. GroenLinks. CDA en de kleine christelij ke partijen verweten de minister-presi dent laks te hebben gereageerd. Hij had de regie naar zich toe moet trekken. WD-er Te Veldhuis zwakte die kritiek af. Kok had geen aanleiding om een cen trale rol te spelen vond hijGPD Bacterievuur, een gevreesde plantenziekte, lijkt niet te ver slaan. Ze kan vooral schade veroorzaken aan peren- en appel bomen. Meidoornhagen en contoneasters zijn haarden van besmetting en werden in het verleden onverbiddellijk ge rooid. Zo ontstond kaalslag, die de Stichting Landschaps Be heer wil tegengaan. Medewerkers gaan deze zomer mei doornhagen af om besmette plantdelen te rooien en op die manier de meidoorn zelf voor het Zeeuwse O landschap te behouden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12, 13,14,15,16 en 17; zeeland: 19,20,21,23 en 25; sport: 26 en 27; buitengebied: 29,30,31,32 en 33. ROTTERDAM - De meeste Device-premiers Borst en Jorritsma en premier Kok achter de regeringstafel tijdens het Bijlmerdebat. fotoToussaint Kluiters/ANP werknemers en werkgevers wil- len een flexibele pensioenrege- ling, die is geënt op de individu- Q "W TB jl a ïïh&h gaat, maakt hen niet uit. i7 witt Koelman uit Rotterdam. C. J Het bureau verrichtte het on- Door de economische crisis kopen de Russen geen kaas meer. In vergelijking met de Duitse kazen is het Nederlandse pro duct bovendien duurder. Voor het eerst in 23 jaar is daardoor vorig jaar de Nederlandse kaasafzet gedaald. De markt is totaal ingestort, concludeert het Product- schap Zuivel. Theaterliefhebbers boven de Westerschelde moeten het ko mend seizoen met een dunner programmaboekje van hun schouwburg stellen. Het thea teraanbod is er drastisch inge krompen. De Zeeuws-Vlamin gen zijn beter af. Daar is sprake van een, zij het lichte, groei van het aantal voorstellingen. derzoek vorig jaar onder 300 ondernemingen en pensioen fondsen en circa 200 werkne mers. Hoewel de solidariteitsgedach- te uit zicht raakt, houden veruit de meeste werknemers wel de voorkeur voor een collectief ge regelde pensioenvoorziening. Ze wijzen de mogelijkheid af om zo'n collectief pensioen af te schaffen en daarvoor in de plaats een salarisverhoging door te voeren. Uit de resultaten blijkt verder de pensioenregelingen eerder worden aangepast uit het oog punt van flexibilisering dan om kostenbeheersing. Ook blijkt dat kleine ondernemingen min der aandacht besteden aan be- heei-sing van de kosten dan de grotere bedrijven. Volgens het adviesbureau is dat opmerke lijk omdat juist de kleine bedrij ven relatief meer pensioenkos ten hebben. ANP door Ab van der Sluis en René Hoonhorst VLISSINGEN - In de douches van het Sportfondsenbad in Vlissingen en in de leidingen van één douche van gymzaal De Hinde in Kloosterzande zijn le- gionellabacteriën aangetroffen. Dat is gebleken uit dinsdag be schikbaar gekomen onder zoeksresultaten. Onduidelijk is om welke le- gionella-soort het gaat, zodat nog niets gezegd kan worden over gezondheidsrisico's. Er zijn soorten die zeer ziekma kend zijn en groepen die minder ziekmakend zijn. De douches zijn op beide locaties direct af gesloten. Het Sportfondsenbad blijft overigens gewoon open. De provincie maakte vorige maand bekend dat zij van zwembadbeheerders wilde we ten of er in hun baden en dou ches de legionella pneumophi- (Advertentie) labacterie zou kunnen zitten. De baden kregen tot eind mei de tijd. De provincie gaat niet over douches in sportzalen. Een aan tal gemeenten heeft hun gymza len wel onderzocht. Het onderzoek toont aan dat in de bezoekersdouches van het Sportfondsenbad een verhoog de concentratie legionellabac terie voorkomt. Directeur J. Keijmel is verrast: „We hadden al preventieve maatregelen ge nomen." Zo wordt bijvoorbeeld de temperatuur van de warm watercircuits op minimaal ze ventig graden gehouden en is het mengapparaat voor warm- /koud water op slechts drie me ter afstand van het tappunt. De douches van het Vlissingse bad krijgen de komende tijd ex tra behandelingen met heet wa ter. Op donderdag 10 juni vindt opnieuw een onderzoek plaats. De uitslag daarvan is een week later bekend. Tot die tijd blijven de douches buiten gebruik. De douches van de zonnestudio's zijn legionellavrij Ook in Kloosterzande zijn di rect maatregelen genomen, na dat het bureau Centrilab le- gionellabacteriën aantrof in één douche. De douches zijn buiten gebruik en de leidingen direct met heet water schoongespoten. Vandaag wordt in overleg met de GGD bekeken of verdere ac tie noodzakelijk is. „De douches van de gymzaal", aldus burgemeester T. Steen kamp, „worden niet allemaal zo vaak gebruikt. De schooljeugd volstaat na de gymles vaak met het afspoelen van handen en voeten. Zo verbekendzijn in de gemeente geen gevallen van be smetting met veteranenziekte." Vandaag is er overleg met de GGD en Delta Nutsbedrijven hoe de douches in de sportcom plexen en andere gemeen schapscentra gevrijwaard kun nen blijven van de bacterie. Bezoekers van het Sportfond senbad kunnen bij de receptie terecht met vragen. Wie onge rust is kan tijdens kantooruren bellen met de GGD (0113- 249400) het bad zelf (0118- 417442) of bij het landelijk in- foimatiepunt Postbus 51 (0800- 8051). Klachten die na besmet ting kunnen optreden zijn: hoge koorts in combinatie met hoes ten (zonder slijm opgeven), spierpijn, vermoeidheid, hoofd pijn en suf worden. Soms zijn er ook darmklachten. De tijd tus sen besmetting en uitbreken van de ziekte is één tot tien dagen. Volgens L.van den Berge is in Vlissingen sprake van een toe valstreffer. „Het kan best zijn dat er op allerlei plaatsen in Zeeland legionella voorkomt, maar dat kunnen ook onschul dige soorten zijn. Na 'Boven- karspel'is men meer alert."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1