Theater geeft eeuw de Zuidland is goed voor honderd voorstellingen Arsenaal kookt internationaal Assepoester Bij het Jeugdtheater Hofplein in Rotter dam gaat komend weekeinde Assepoes ter in première. De musical is de zesde in de serie voorstellingen 'De sprookjes van het Hofplein', waarbij bekende Neder landers een sprookje bewerken tot een muzikale theaterproductie. Algemeen directeur Louis Lemaire van de jeugdthe- aterschool nam Assepoester zelf voor zijn rekening, want „het is een prachtig verhaal over de liefde." „De liefde tussen ouders en kinderen, dat is het ultieme thema over de liefde. Dat spreekt mij bijzonder aan. Ze zullen el kaar vinden. Dat is toch waar we altijd van zullen dromen - dat er altijd ergens ie mand is die van je houdt." In Lemaires bewerking van Assepoester is de cirkel rond: de liefde tussen de ko ningin en de prins, die tussen Assepoes ter en haar vader, de prins en Assepoes ter, en wie weet blijft er dan ruimte over voor nóg een liefde. Dat die liefde tussen ouder en kind sterk is, blijkt al direct aan het begin van de voorstelling. Nog voordat de stoel onder de billen van de toeschouwer warm is, hebben al twee sterfscènes plaatsgevon den. De gedachte dat dit wellicht nogal aan grijpend is voor het veelal uit zeer jonge toeschouwers bestaande publiek, veegt hij resoluut van tafel. „Als je ziet wat voor verschrikkelijke dingen er in sprookjes gebeuren. Kinderen weten dat hetspel is. Het zijn altijd de volwassenen die zich er druk om maken. De domheid zit bij de vol wassenen, niet bij de kinderen." Assepoester is een familievoorstelling voor iedereen vanaf 4 jaar, Er wordt ge speeld, gezongen en gedanst door Joep Dorren, Marlou Stolk, Marnix Keeven en 36 leerlingen van de Jeugdtheater- school. Nicolaas Duin zit aan de vleugel. •t/m6junien vervolgens van 17 septem ber tot en met 14 november. Reserveren via telefoonnummer 010-2435050. minder spectaculair aanbod, wat mij wel goed uitkwam om dat ik een jaar mijn hok in moet.Peijs doelt op verwijten die hem zijn gemaakt dat hij te veel en te duur zou hebben ge programmeerd. Geldverslin dende uitschieters in de pro grammering heeft hij daarom dit jaar, als ze er al waren, aan zich voorbij laten gaan. Het programma in Middel burg vermeldt veel bekende namen, zoals Youp van 't Hek, Urbanus (beiden ook in Zie- rikzee), Tineke Schouten, Lebbis Jansen, Stef Bos, BZN en Mini Maxi. Uit de stal van Joop van den Ende komt de musical Fame. Voor het publiek zijn dat de hoogte punten, als programmeur ziet Peijs meer in riskantere voor stellingen. Hij verheugt zich op het Australische dansgezel schap Legs on the wall dat met een mix van straatdans en acrobatiek enkele jaren gele den veel lof oogstte tijdens het theaterfestival in Edinburgh. Jongeren Opmerkelijke producties, met name voor jongeren, zijn vol gens hem ook het kamermu ziekconcert van het Nationaal Jeugdorkest met de Italiaanse pianist Igor Roma en Rapido een hip hop-muziektheater- voorstelling van Helmert Woudenberg. Gedeeltelijk Zeeuws is de opvoering van Gaslicht, een moderne opera van de uit Middelburg afkom stige componist Frank Mol. Op toneelgebied vallen een voorstelling van regisseur Dirk Tanghe over Sinatra en de Enigma Variaties van Eric Schneider en Theo Pont op. Peijs: „Het stuk moet nog wor den gemaakt, maar op basis van de namen die meedoen verwacht ik er veel van." De voorstelling Hard Brood van het Zuidelijk Toneel gaat, an ders dan de theatergids ver meldt, niet door. De grootste klapper is moge lijk op 2 mei aan de beurt: het Japanse Muziektheater Iwami Kagurain Nederland ter gele genheid van vierhonderd jaar handelsbetrekkingen met Ja pan. „Vanwege de geschiede nis moeten die ook in Middel burg staan", meent Peijs. „Het is een grote verrassing, maar ik hoop dat ze het absolute hoog tepunt van het jaar worden." 2t/m8juni Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt extra voor stellingen van Wat 'n schat. Het betreft een vrije bewerking van het boek Vooruit, we gaan schatgraven van Janosch. De voorstelling vol humor en muziek, voor ieder een vanaf 5 jaar, wordt gespeeld door Hans van der Haar. wo. Minitheater in Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur VOC-voorstelling Het theaterstuk De Heeren Zeventien reist langs historische VOC-lokaties in de VOC-ste- den. De serie voorstellingen begint in Middelburg, de vestigingsplaats van de machtige VOC-Ka- merZeeland. De bezetting: AbGietelinkfscena- rio, regie, acteur en vormgeving), Hans Daalder (acteur en dramaturgie) en Eva van Heijningen (actrice). Zie de voorpagina van dit katern. do. 3 t/m zo. 6 juni en di. 8t/m zo. 13 juni, Bur gerzaal Raadhuis, Middelburg, 20.30 uur uit over de grens Deze week ligt hij in elke brievenbus in Zeeuws-Vlaande- ren, de programmagids van het seizoen 1999-2000 in het Terneuzense Zuidlandtheater. Een aanbod met veel mu ziek in het lichte genre en veel cabaret. Bekende namen zijn er volop. De programmasamenstellers mikken met dit aanbod op een breed publiek. „Voor het margetheater is de markt helaas beperkt in de provincie", verzucht theater directeur W.de Clerq. door Trees van Herpen Regionale muziekgroepen zijn op het moment enorme pu- bliektrekkers. Skik, De Kast en Bief komen dan ook alle maal naar Terneuzen. Maar ook oude vertrouwde namen als Bram Vermeulen, Frank Boeijen, Robert Long, Jenny Arean en Adèle Bloemendaal staan geprogrammeerd. Uit ervaring weten De Clerq en de zijnen dat Urbanus, Willem Vermandere en Het Deep River Quartet kaskrakers zijn, zij ontbreken evenmin. Met César Zuiderwijk, voormalig Gol den Earringdrummer, die met een komisch muziekprogram ma komt loopt het theater meer risico. Dat geldt ook voor Mazzeltov, een klezmergroep die vooral bij liefhebbers in de smaak zal vallen. Een concert van t.v.- muzikkant Cor Bakker samen met Madeline Bell zal naar zijn verwachting ook publiek doen toestromen. Toneelminnaars komen ook aan hun trekken. Ongeveer twintig avonden zijn voor deze theatervorm gereserveerd. Naast hedendaagse toneel werken van Hugo Claus, Karst Woudstra, Haye van der Hey- den, Tessa de Loo en Paul Hae- nen komen de klassiekers van William Shakespeare en Ten- nesse Williams, al dan niet in een modern jasje, aan bod. Drama en komedie krijgen een rolbezetting met klinkende namen als Anne-Wil Blan- kers, Annet Nieuwenhuijzen, Hans Croiset, Olga Zuider- hoek, Rijk de Gooyer, Victor Löw, Nelly Frijda en Allard van der Scheer. Dansliefheb bers komen er enigszins be kaaid af het komende seizoen. Kwaliteit boven kwantiteit, zo redeneerde de programma commissie toen Galili Dance en Corpus werden gecontrac teerd. Dertig jaar In oktober viert het Zuidland theater haar dertigjarig be staan. Dat wordt een sober feestje, men spaart de ideeën en duiten tot de opening van het nieuwe theater in 2 001 Ook Seth Gaaikema heeft een dergelijk feest te vieren. Hij doet dat op de wijze die hem past: met een cabaretvoorstel- ling. Cabaret is er te kust en te keur in het seizoen 1999-2000. Her man Finckers staat drie dagen op de planken in de Schelde- stad en Bert Visscher speelt er drie try-outs van zijn nieuwe programma. Ook Hans Dorre- stein, Jos Brink, Hester en Ti neke Schouten zijn van de partij, evenals de jongere ge neratie Sanne Wallis de Vries, Richard Groenendijk, Eric Sauers en Plien Bianca. Operette, opera, klassieke concerten, familietheater en kindervoorstellingen, aan al les is gedacht. Een nouveauté is de consumptiekaart die lan ge wachttijden tijdens de pau zes moet voorkomen. Nieuw zal ook het theatercafé zijn dat begin volgend jaar in de hal van het theater wordt gecre- eerd als het gebouw niet langer als school dienst doet. Maar de hoofdmoot blijft de podium kunst. Met een aanbod van zo'n hon derd voorstellingen bewijst het Zuidlandtheater ook na dertig j aar nog springlevend te zijn. De komende eeuwwisseling speelt het theaterprogramma inMiddelburg parten. Vooral de cabaratiers, maar ook an dere theatermakers besteden in hun programma's opval lend veel aandacht aan het millennium. „Ik ben dat woord wel honderd keer in de verschillende projectbeschrijvin gen tegengekomen", zegt directeur G. Peijs van de Stads schouwburg in Middelburg. Er wordt in het theater ko mend seizoen volop teruggekeken en bovendien worden oude programma's opnieuw op de planken gebracht." door Ernst Jan Rozendaal Als voorbeeld noemt Peijs het toneelstuk Mooi weer vandaag van David Storey, gespeeld door Toneelgroep Amsterdam. „Het is de derde keer dat ze met dat stuk komen. Dat kun je duidelijk rekenen tot het te rugkijken: nog eens hernemen wat goed is geweest. Een aan tal klassespelers aan het eind van hun carrière speelt dit stuk waarin ook Ko van Dijk nog eens een glansrol heeft vervuld. Het is trouwens wel belangrijk dat zulke klassie kers op theatergebied worden doorgegeven aan een nieuwe generatie." De hoofdrollen worden vertolkt door Joop Ad miraal, Jacques Commandeur, Kitty Courbois en Sigrid Koetse. Peijs wijst in dit verband ook op de komedie Er valt een traan op de tompoes van Annie M.G. Schmidt. „Van haar zal elk jaar een stuk moeten wor den opgevoerd." Ook de musi cal Tsjechov met Boudewijn de Groot keert na acht jaar in het theater terug en Liesbeth List gaat liederen van Piaf vertol ken. Pas op de plaats Met de millenniumwisseling in het vooruitzicht lijkt de the aterwereld pas op de plaats te maken. „Het is dit jaar geen slecht programma", aldus Peijs, „maar het is wel duide lijk dat we aan het eind van een periode zitten. Nieuwe ont wikkelingen zijn er nauwe lijks, er wordt gewerkt met be staande vormen. Er is ook wat De Goese Operette Vereniging brengt medio april volgend jaar de familiemusical Zacharias Jansen, over de uitvinder van de Hollandse verrekijker. foto Anastasia Arestedes Het Scapino Ballet Rotterdam brengt op 14 maart in Middelburg en op 12 april in Terneuzen de dansvoorstelling Nico. foto Hans Gerritsen Pippi Langkous, familievoorstellingen op 16 en 17 oktober in Middelburg en op 14 januari in Ter neuzen. foto Evert Thiry Op het podium van het Vlissingse Arsenaaltheater staan met een zekere regelmaat niet-Nederlandse artiesten. Vandaar waar schijnlijk dat de kaart van het theater-restaurant internationaal is. Alleen al de voorgerechten vormen een cosmopolitisch clubje: Bordje uit Stavanger, Belgisch varkentje, Gocky leeky, Franse Ca membert en Scampi 'Intermezzo'. door Rien van Reents Chef-kok Henk de Vis vindt het leuk om gerechten uit alle wind streken te serveren. De kaart ver-r meldt dat hij het recept voorde Cocky Leeky heeft weten te ontfut selen aan de uitbaatster van een Engelse pub, The Three Barrels. Hij noemt deze soep van kip, prei en pruimen een Zuid-Engels streekge- recht, maar dat moeten de Schotten maar niet horen, want die claimen de Cocky Leeky. ook wel geschre ven als Cock a Leeky of Cockie Lee- kie voor Bonnie Scotland. In 'The Art of British Cooking' schrijft Theodora FitzGibbon dat de Franse staatsman Talleyrand die tijdens de Franse revolutie naar Engeland vluchtte, verzot raakte op 'Cockie Leekie'. Zijn Engelse gastheren serveerden de soep met pruimen, maai-Talleyrand vond dat niet de juiste manier, hij oordeelde het beter om de pruimen na het meekoken uit het gerecht te verwij deren. Gastheer Bart Stinenbosch van het Arsenaal hanteert een aanspreken de formule voor zijn restaurant,; hij laat zijn gasten zelf een driegan gen-menu samenstellen uit vijf voor-, zes hoofd- en vijf nagerech ten voor de vaste prijs van 39,50. Theaterrestauran t Arsenaal Arsenaalplein 7 4381 BL Vlissingen Tel. 0118-430303 Sluitingsdag: maandag Overdag kleine kaart Diner vanaf 18.00 uur, reserveren aanbevolen Creditcards: Visa, Amex, Dinersclub en Mastercard Rolstoel: ja, maar er is geen invalidentoilet Kinderen: aangepast menu Afzonderlijk genuttigd kost een voorgerecht'12,50, een hoofdge recht 24,50 en een nagerecht 8,50. Voor wat luxere gbrechten (duurdere ingrediënten) rekent hij een supplement van 6,00. Peuzelen Die toeslag geldt bijvoorbeeld voor mijn Scampi 'Intermezzo', eenaan- trekkeli jk bordje met gegrilde grote garnalen op een bedje van lintma- caroni met een romige saus waarin basilicum het mediterrane karakter accentueert. De garnalen worden in de schaal geserveerd dus dat is lekker peuteren met de vin gers en dan maar peuzelen. Veel gasten van het Arsenaal com- bineren een etentje met een thea tervoorstelling en de bediening is daarop ingesteld, er wordt snel ge werkt. Je leunt zowel vóór als na de voorstelling eten en soms nemen gasten eerst een voorgerecht en na het optreden van de artiesten het hoofdgerecht. Vaak gaat het uit voerend gezelschap zelf ook na af loop aan tafel, wat de gasten soms als toegift ei-varen. Het hoofdgerecht zoek ik dichter bij huis: de Vlaamse kluif. 'Boter zacht gestoofde lamsschenkel met tuinkruiden, om uw vingers bij af te likken', belooft de kaart en die be lofte wordt waar gemaakt. Het lamsvlees heeft zijn tijd gekregen in de bouillon en valt zo van het bot. Een verrukkelijk gerecht, waarvan ik hoop dat het op de kaart blijft wanneer die na drie weken wordt veranderd. Sneeuwwitje Mijn nagerecht Snow White wordt aangekondigd als een 'sprookjes achtig' chocoladedessert. Sneeuw witje doet haar naam eer aan en is een tractatie voor de chocoholic: heerlijke mousse van witte choco lade met slagroom, een geslaagd slot. Stinenbosch heeft in café en-restau rant de theatersfeer goed weten te treffen. Mooie houten meubelen, nogal wat koper en rode stoffering. Beide onderdelen zijn gescheiden door een draperie maar vormen toch een geheel. Overigens kunnen recepties en grote diners probleem loos plaats vinden in de theaterzaal waar onder de kristallen kroon luchters een feestelijke sfeerheerst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15