Kamerkoor op reis door Oost-Europa Dog Eat Dog wordt te snel volwassen Koren bezingen liefde en lente Ilya Grubert met virtuoos recital Shirley Bassey in Ahoy' Iain Matthews solo in Vlissingse Piek ALBUM TOP 10 2t/mSjuni lain Matthews Zanger lain Matthews, die enkele weken in Ne derland verblijft als gastmuzikant van Blof, geeft een solo-optreden. Matthews begon zijn dertig-jarige carrière bij Faïrport Convention, maar richtte vervolgens zijn eigen band op: Matthew's Southern Com fort. Zijn laatste album tot nog toe is Excerpts from Swine Lake van vorig jaar. Zie elders op deze pagina. wo. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Kamermuziek Violist llya Grubert verzorgt een concert voor de stichting Kamermuziek Zeeland. Uitgevoerd worden partita nr. 2 van Bach, so nate nr3 van Isaye en Capricci van Paganinï. Zie elders op deze pagina. wo. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur Popgroep De Zeeuwse popgroep The Per verzorgt een zogenaamd plugged (dus elektronisch ver sterkt) optreden. vr. Jongerencentrum Jailhouse, Middelhar- nis, 22.00 uur Tango El Conjurito speelt tango. Op het repertoire staat werk van Astor Piazolla, AnibalTroilo en Francisco Canaro. Deformatie bestaat uit Martin de Ruiter (bandoneon). Hui- bert-Jan Vader (gitaar), Diederik Meijnckens (e ontrabas) en Silvia Mancuso (zang), in maart verscheen hun eerste cd Prologo. za. De Drvkkery, Middelburg, 14.40 uur Tuinconcert Brassband Excelsior Kioetinge verzorgt een tuinconcert. Uitgevoerd worden onder meer The Cham pions (G.H. Wilcocks), Elegy uit Downland Sui te (John Ireland), Finale from Faust (Gounod), I got rythm (Gershwin) en Light walk (Barrie Gott). za. tuin mevrouw Lenshoek aan de Markt veld, Kioetinge, 16.00 uur Kamerkoor Het Middelburgs kamerkoor onder leiding van Jan Schuurmans verzorgt een zomerconcert. In het eerste gedeelte staat Wenen centraal met drie werken van J. Haydn. Verder composities van J. Janécek, A. Dvorak en S. Rachmanïnov. Na de pauze volgt Hongaarse volksmuziek, met werken van Z. Kodaly, B. Bartóken L. Bardos. Het programma wordt besloten met een stuk voor koor en piano van E. Szervanszky. Leen de Broekert verleent medewerking op piano. Zie elders op deze pagina. za. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg, 20.15 uur Galaconcert Het Smalstads Gemengd Koor geeft een gala- concert ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubile um. Er worden werken uitgevoerd van Tchaikov sky, Verdi, Beethoven, Tom Parker, Queen en Bette Midler. Hoofdgas is Ben Cramer met wer ken uit Miss saïgon en Phantom of the Opera. Verdere medewerking verlenen de sopraan In- grid Wesdorp (begeleid door Jan Boerwinkel) en de harmonie Vlijt en Volharding uit Vlissin gen. za. Grote Kerk, Brouwershaven. 19.15 uur Kunstluisenbal Het Kopertrio voert Trio-Musik uit van Johan nes Paul Thilman tijdens het Kunstluïzenbal in Bergen op Zoom. Het trio bestaat uit docenten van de Gemeente lijke Muziek- en dansschool. Frans Peterse zingt. Erzijn lezingen van Willem Adema: Kunst, het sabbeldoekje van kleine Linus; Peer Hoekstra: Nikste spiritualiteit; Johanna Ja- cobs: De kunstmafia; en Henk Watzeels: 'n Deur schilderen. za. Pand één, Bergen op Zoom, 20.00 uur Gospel musical Het Interkerkelijk koor Adonai onder leiding van Liesbeth Franken verzorgt de gospelmusical ....and there was light. De musical van Cam Floria en Jeff Kennedy werd in het begin van de jaren tachtig opge voerd door de Continental Singers. Het thema licht wordt uitgebeeld via verschillende vor- menvan zang, dans, spel en muziek. Medewer king verlenen ook de solisten Margreet Baak man, en Rien en Donna Oostdijk. za. Theater Mondragon, Zierikzee, 20.00 uur Korenconcert Het Zeeuws Mannenkoor, Het Zeeuws Vrouwenkoor en het Zeeuws Vocaal Ensemble verzorgen een Zeeuws Korencon cert. Zie elders op deze pagina. za. Geerteskerk, Kioetinge, 20.00 uur Electronische surf Man or Astra-man? geeft een concert onder de noemer electronische surf. De vier Amerikanen die optreden als robots brachten onlangs hun nieuwe album EEVlAC(E mbedded Electronic Variably Astro Console) uit. De Haagse band Cooper verzorgt het voorpro gramma. za. 'Beest, Goes, 21.00 uur Dubbelconcert De Zeeuwse bands Nimbus en Brother James geven een dubbelconcert. Zanger/grtaristMarien Dorleijn van het Middel burgse trio Nimbus behaalde de tweede prijs als zanger/tekstschrijver bij de Grote Prijs van Nederland. Brother James is gevormd uit de bands Mildred en Snagglepuss. De groep heeft vorige maand de cd-r Container uitgebracht za. Jongerencentrum De Piek, Vlissingen, 22.30 uur Ilse DeLange Ilse Delange in de herhaling, in juli vorig jaar verscheen haar cd World of Hurt, met een combinatie van country en pop. Haar eerste succesvolle optreden in Vlissingen begin dit jaar smaakte naar meer. za. Arsenaaltheater, Vlissingen, 21.00 uur Sonja Rubingh Pianiste Sonja Rubingh speelt licht klassieke Loungemuziek. zo. De Drvkkery, Middelburg, 14.00 uur woensdag 2 juni 1999 Violist llya Grubert speelt vanavond - woensdag - in Middel burg. Hét zijn waarlijk niet de minste werken, waarmee violist llya Grubert vanavond - woensdag - als gast van de Stich ting Kamermuziek Zeeland optreedt. Op zijn programma staat eén van de hoogtepunten uit de vioolliteratuur, de tweede Partita voor solo-viool (die met de beroemde Chia- conne aan het slot) van J.S.Bach. En hij heeft muziek uit gezocht van twee andere componisten, die als erkend vi oolvirtuoos door het leven gingen: Isaye en Paganini, van wie hij respectievelijk de derde sonate en Capprici speelt. Ilya Grubert woont in Neder land en doceert aan het Con- sez*vatorium van Rotterdam. Hij speelt hetzelfde program ma aanstaande zaterdag in het Concertgebouw in Amster dam. Internationaal proflieerde de uit Riga afkomstige violist zich, toen hij in 1975 de zilve ren medaille bij het Sibelius- concours in Helsinki won. Dat was de eerste van een reeks successen, die hem in 1977 de Grote Prijs van het Paganini- concours in Genua opleverde en in 1978 de eerste prijs plus de gouden medaille van het Tsjaikovski-concours. Gru bert trad voor het eerst als so list op toen hij 14 jaar was. Hij studeerde aan de Darzin Mu ziekschool en aan het conser vatorium in Moskou bij onder anderen Leonid Kogan. Sinds zijn eclatante concours successen presenteert Ilya Grubert zich over de hele we reld met solorepertoire, ka mermuziek en als solist bij tal van orkesten, van Rottterdam tot Leipzig, van Dresden tot New York. Ook nam hij deel aan tal van festivals in onder meer New Port, Seattle, Kuh- mo en St. Gallen. Voor ver schillende labels legde hij vi oolconcerten uit de Romantiek en de twintigste eeuw vast. llya Grubert (viool), van daag (woensdag) om 20.30 uur in de Kloveniersdoelen Middelburg. Zanger-gitarist Iain Matthews geeft vandaag, woensdag, een soloconcert in het open podium De Piek in Vlissingen. Hij is in Nederland op uitnoding van de Zeeuwse pop groep Blof, met wie hij als speciale gast deze maand tij dens een groot aantal concerten een kort optreden ver zorgt. dam (10 juni) en Nighttown in Rottei'dam (17 juni). Daarnaast treedt Iain Mat thews solo op in Vlissingen, Edam (9 juni) en Austerlitz (23 juni). Iain Matthews is geen vreemde voor Zeeland. Hij gaf in 1972 twee succesvolle concerten in de provincie met zijn toenma lige groep Plainsong, maar verdween vervolgens bijna twintig jaar uit beeld. Dan wordt de formatie nieuw leven ingeblazen, met naast Mat thews ook weer Andy Roberts en als nieuwkomers Julian Dawson en Mark Griffiths. De band gaf in 1995 ook een con cert in Vlissingen. d!©©r Hams Vafoiuers Iain Matthews begon zijn car rière ruim dertig jaar geleden als zanger van de legendari sche Engelse folkrockgroep Fairport Convention, maar richtte al spoedig zijn eigen formatie Matthews' Southern Comfort op. Matthews en Blof ontmoetten elkaar voor het eerst bij een tv- optreden van de Zeeuwse pop groep vorig jaar voor het pro gramma De Plantage van Hanneke Groenteman. Na af loop gingen enkele leden van Blof naar een optreden van Matthews. Zij spraken af met elkaar muziekte maken, zodra zich daartoe een goede gele genheid voordeed. Dat ge beurt deze maand, onder meer met gezamenlijke concerten in Tilburg (morgen), Utrecht (z aterdag), Paradiso Amster- Concert lain Matthews, vandaag (woensdag) in De Piek in Vlissingen, 22 uur. 1. Backstreet Boys: Millennium (1) 2. Frans Bauer Corry Konings (2) 3. Vengaboys: Greatest hits (5) 4. Abba: 25 jaar na Waterloo (4) 5. Andrea Bocelli: Sogno (3) 6. Ilse DeLange: World of hurt (6) 7. Rowen Hèze: 't Beste van 2 werelden (11) 8.2 Toy-Box: Fantastic (53) 9. George Michael: Ladies Gentlemen (7) 10. Skunk Anansie: Post orgasmic chill (16) tussen haakjes de notering van vorige week samenstelling: Slichling Mega Top 100 Het Middelburgs Kamerkoor, dat zaterdag een zomerconcert geeft in de Concertzaal van Middelburg. Hei Middelburgs Kamerkoor richt de bhk tijdens het aan- staandë zomerconcert op Midden en vooral Oost-Europa. Zaterdag zingt het koor onder leiding van Jan Schuur mans èeli programma, dat voor de pauze is gewijd aan We nen, doorschuift naar Tsjechië en Rusland en na de pauze in Hongarije terecht komt. door Kees Cijsouw Wenen is present met drie wer ken van Joseph Haydn, een van de produktiefste compo nisten uit de periode van de Weense klassieken. En met een van de liederen van Schubert. Een tweede blokje werken zet Midden-Europa en Rusland centraal in werken van Brahms, Dvorak, Janacek en de Rus Serge Rachmaninov. Aan koormuziek van de twee beroemdste Hongaarse com ponisten is het concert na de pauze gewijd: Zoltan Kodaly enBéla Bartók. Voorts zingt het kamerkoor werkjes van de Hongaarse, twintigste eeuwse componisten Bardos, Farkas en Svervanszky. Medewerking aan het optre den verleent de Middelburgse pianist Leen de Broekert. Hij begeleidt het koor in enkele werken en speelt twee soli, waarvoor hij aansluiting heeft gezocht bij de sfeer van het concert: gedeelten uit de cy clus 'Langs een overwoekerd pad' van Janacek en Roemeen se volksdansen van Bartók. Dit concert is het laatste, waarin de bas Janus Mondeel meezingt in het Middelburgs Kamerkoor. Hij neemt na 45 jaar afscheid. Mondeel was vanaf de oprichting in 1954 lid van het koor en zong in de loop van de tijd de meest uiteenlo pende solopartijen. Middelburgs Kamerkoor: zaterdag 5 juni, 20.15 uur, Concertzaal Middelburg. De Britse zangeres Shirley Bassey geeft zaterdag een concert in Ahoy' Rotterdam. Matilde Santing verzorgt het voorprogramma Het is bijna vier jaar geleden dat Shirley Bassey voor het laatst in Nedei'land optrad. Ze heeft klassiekers op haar naam staan als 'This is my li fe' en 'Big Spender' en hits zoals 'Kiss me honey honey ldss me' en 'As I love you', maar werd echt wereldbe roemd met haar vertolking van 'Goldlïnger', het titel nummer van de gelijknamige James Bondfilm, gevolgd door 'Diamonds are forever' en 'Moonraker'. Hedendaagse muziek maakte ze met Chris Rea ('Disco la Passione') en de Propellerheads ('History Repeating'. Recente cd's van haar zijn Shirley Bassey sings the songs of Andrew Lloyd Webber (1993), Shirley Bas sey sings the movies (1995) en The Show must go on (1996). In 1997 vierde ze haar zestig ste verjaardag met een tv-op- treden en shows, die resul teerden in het album The Birthday concert, waarvoor zij een Grammy nominatie ontving. Matilde Santing, te genwoordig' zonder enige h in haar naam, begint in Rotter dam haar nieuwe tournee To others, to one. De bezetting is: Matilde Santing (zang), Simon Planting (contrabas), Jan Stavenier (drums), Gert Wantenaar (accordeon en toetsen), Chris Barczewski (c ello), Wilma Thalen (viool) en Ed Verhoeff (gitaar). Concert: Shirley Bassey en Matilde Santing, zater dag om 20 uur in Ahoy Rotterdam. Dïiè bekende Zeeuwse koren wijden zich zaterdagavond in Kioetinge tijdens een gezamenlijk concert aan liederen rond liefde, lente en natuur. Het Zeeuws Mannenkoor heeft het Zeeuws Vrouwenkoor en het Zeeuws Vocaal En semble uitgenodigd voor dit korenconcert. Het is een van de initiatieven in een reeks, waarmee het mannenkoor de komende jaren wat vaker naar buiten wil treden. Zo is men van plan jaarlijks vier concerten te geven. do@r Kees Cijsouw Het gezamenlijk optreden is voor het Zeeuws Mannenkoor de afsluiting van het seizoen. Bij de programmakeuze heeft men aansluiting gezocht bij de tij d van het j aar en zo ontstond derode draad: vocale muziek rond liefde en lente. Elk van de drie deelnemende koren heeft er een eigen in breng in. Het Zeeuws Vocaal ensemble werd in 1988 opge richt met het doel het zo goed mogelijk uitvoeren van geeste lijke en wereldlijke muziek vanaf 1500. Het koor telt nu twintig leden en trad behalve in Nederland ook een aantal keren op in Engeland, Duits land en België. In Kioetinge brengt men werken van John Bennet, Henry Purcell en van dirigent Kees van Eersel. Het Zeeuws Vrouwenkoor heeft eveneens speciale liefde en lenteliederen ingestudeerd. Ook dit koor - zestig leden - zingt meestal a capelle reper toire dat uiteenloopt van musicalsongs, barbershop, volksliedjes, operakoren en geestelijke muziek. Het werd in 1987 opgericht en staat nu onder leiding van dirigente Emilia Tabatchnik-Li. Samen met het Zeeuws Mannenkoor werd al eerder opgetreden en gezamenlijk werd ook de cd 'Zeeland in kerstsfeer' opge nomen. Het Zeeuws Mannen koor, opgericht in 1972, staat onder leiding van Dirk Biese- mans en telt 55 leden. Bij het 25-jarig bestaan in 1997 nam het koor de cd 'Waar de brede stromen ruisen' op, waarop een breed repertoire staat. Za terdag zingt men onder meer het 'Frühlingslied' van Men delssohn, 'In the month of Maying' van Thomas Moiley en 'In Arm der Liebe' van Beethoven. De koren besluiten het optreden gezamenlijk met 'Canticorum jubilo' van Han del en 'Die Ehre Gottes aus der Natur' van Beethoven. Zeeuws Korenconcert, za terdag 5 juni 20 uur in de Geerteskerk van Kioetin ge. Shirley Bassey. door Sert fWleijer Dog Eat Dog Dbg Eat Dog is met haar stuiterende crossbvérrock zo'n beetje de spreek buis -géworden van de alternatieve, skateboardende jeugd. Die wordt na tuurlijk ook een keer volwassen en dat geldt ook voor hun helden, die op de derde cd Amped (Roadrunner) de van de band bekende ingrediënten als hip hop, punk en blaasfunk meer dan ooit tot een volwassen geluid kneden. Dat uit zich in strakke composities met veelkleurige stijlen, maar mist tegelijk ook de spontaniteit van de liedjes op de beide vorige albums. 'Expect The Un expected' heet ëen van de nummers, maar dat is nu juist wat er niet gebeurt. Amped mist aanstekelijke liedjes en wordt daardoor al snel tot een saaie plaat. En dus moet de conclusie luiden dat Dog Eat Dog haar hang naar vol wassenheid te serieus neemt. Luna The Days Of Our Nights (Beggars Ban- quet/PI AS) is het vijfde album van Luna en dat is knap voor een groep waar nog maar weinig mensen van ge hoord hebben. De vier Amerikanen maken transparante gitaarliedjes, die een optelsom zijn van de muziek van de vorige bands van de belangrijkste le den van Luna: Galaxie 500 en The Chills. Het vriendelijke, haast roman tische geluid levert intieme liedjes op die echter op de voorganger 'Pup Tent' wat spannender klonken. Dat het al bum niet voortij dig inzakt is te danken aan de toevoeging van trompetjes, samples en mellotrön. En aan de hu mor, die leidt tot een ingehouden versie van Guns N'Roses 'Sweet Child Q'Mi- Tja^ruC. Low Het Amerikaanse trio Low maakte al eerder indruk met prachtig ingehou den en minimale muziek, bijvoorbeeld te horen op 'The Curtain Hits The Cast' Met Secret Name (Tugboat/Konkurr- entj overtreft de band zichzelf. De door Steve Albini opgenomen cd ademt in ieder nummer rust. In het repeterende 'Don't Understand' doet Low even denken aan de S wans, de rest is minder zwaar maar altijd melancholiek. Met een smaakvol instrumentarium, be staande uit gitaar, piano, percussie, bas, optigan, viool en cello, weten Alan Sparhawk en Mimi Parker de meest be toverende en breekbare nummers te maken. De stemmen vullen elkaar daarbij fraai aan, terwijl het muzikaal altijd lijkt te draaien om de kunst van het weglaten. Minder is meer, zou je kunnen zeggen. Zo sereen en verstil lend klinkt muziek maar zelden. The Paladins De hoogste tijd voor ons uitermate on regelmatig verschijnende blues-over- zi'chti;È>e Paladins missen op Slippin'In (Ruf/Munich) de onstuimigheid .van weleer; hun fameuze mix van country- blues en rockabilly en nu ook een streepje swing lijkt nogal beïnvloed door het. succes van The Mavericks, maai' is niet zo spannend Walter Trout, de hardste van alle blues gitaristen, heeft ook weer een nieuwe. Een nieuwe ouwe eigenlijk, want be halve dat aan Livin' Every Day (R uf/Muhich) twee Trout-klassiekers Zijn toegevoegd om de Amerikaanse markt te bedienen, is er ook op de rest van de cd weinig nieuws onder de zon. John Mayall, nog zo'n oudgediende, stond ooit zo ongeveer in z'n eentje aan de basis van de Britse blanke blues-in vasie, en 35 jaar later is hij getuige Pad- Lock On The Blues (Eagle/PIAS) nog steeds prima te pruimen. Met dank aan het prima blaaswei'k op dit album, ón aan John Lee Hooker, die In eën paar nummers komt meescheuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14