Ocalan pleit voor zijn leven Ontzetting over straf Australiërs in Belgrado PZC Alternatieve routes voor gesloten tunnels India noemt inval in Kashmir solobesluit legertop Pakistan België verbiedt ook verkoop afgeleide producten kip en ei buitenland Leider laat PKK-ideaal los Tauerntunnel voorlopig voor alle verkeer gesloten Angola platzak op zoek naar wapens Blokkade Eurotunnel opgeheven Thaise reuzensigaret ontploft Duitsers krijgen stemcomputers Poolse auteur ontkent holocaust Lied Songfestival zou plagiaat zijn President van Nigeria schort contracten oude bewind op Open Universiteit Nederland Saba kampt met groot watertekort idee advies ontwerp drukwerk VAN DER PEYL dinsdag 1 juni 1999 van onze redactie buitenland IMRALI - PKK-leider Öcalan is bereid de idealen van de naar onafhankelijkheid strevende Koerdische Arbeiderspartij (P KK) op te geven, als hij niet ter dood wordt veroordeeld. Dat bleek gisteren tijdens de eerste dag van het Turkse proces we gens hoogverraad, waarvoor Ocalan de doodstraf kan krij gen. „Eenheid zonder wapens en on der de totaliteit van het land en de republiek is het enige ant woord", zo klonk het uit de mond van een man wiens partij sinds 1984 oorlog voert tegen de Turkse staat. In zijn pleidooi riep de eerder dit jaar door Tur kije gevangengenomen Öcalan de PKK verder op de gewapende strijd te staken. Tot zijn rechters zei hij: „Als u mij niet laat ophangen, dan laat ik de strijders zich overgeven en kan ik alle mannen binnen drie maanden uit de bergen laten ko men. Krijg ik die kans niet, dan kan het dodental als gevolg van de strijd wel eens pplopen tot honderdduizend." Öcalan sug gereerde met die woorden voor het eerst dat er bij zijn veroorde ling tot de galg een golf van guerrillageweld over Turkije kan spoelen. Verontschuldiging Al kort na de opening van het proces gisterochtend had Öca lan zich verontschuldigd tegen over de moeders van de militai ren die in de afgelopen vijftien jaar door de strijd zijn omgeko men. Die heeft tot nu toe in to taal aan 29.000 mensen het le ven gekost. ,Ik denk dat ik moet leven voor vrede", aldus de Koerdenleider. „Ik beloof te zullen werken aan een einde van het bloedvergie ten en voor de vrede, Ik wil uit drukking geven aan mijn ver langen en vastberadenheid in dienst van de staat te werken voor vrede en broederschap." Glazen kooi Het proces wordt onder strenge veiligheidsmaatregelen ge voerd op het gevangeniseiland Imrali in de Zee van Marmara. De 50-jarige Öcalan zat in een glazen kooi van kogelwerend glas. Twintig journalisten - twaalf Turkse en acht buitenlandse - hebben toestemming gekregen de zittingen op het gevangenis eiland bij te wonen. Daarnaast is er in de zaal plaats voor de twaalf advocaten van Öcalan en voor die van de aanklager. Ook familieleden van de Koerden leider en van leden van de Turk se Veiligheidsdienst die zijn om gekomen in het zuidoosten van Turkije mogen in de rechtszaal aanwezig zijn. De drie rechters van de Turkse Staatsveiligheidsrechtbank verwierpen gisteren kort na het begin van de zitting een verzoek van de verdediging om het proces op te schorten om hun meer tijd te geven zich voor te bereiden. Betogingen Eén van de drie rechters is een militair. Dat heeft veel kritiek uit het buitenland tot gevolg ge had. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens verwierp kort geleden de aanwezigheid van de militaire rechter. Hij zou partijdig zijn. Door heel Europa betoogden gisteren woedende Koerden voor de vrijlating van Öcalan. Koerden uit Nederland, België, Luxemburg en Duitsland zijn van plan om komende zaterdag massaal te demonstreren in Den Haag. ANP/AFP/RTR OOSTENRIJK j I anp/apa Uitwijkroutes in Oostenrijk Brennerpas O Felbertauern O GroBglockner HochalpenstraBe Katschberg BundesstraBe O Pyhrnautobahn Tauernschleuse Böckstein-Mallnitz Autotransport per trein van onze redactie buitenland WENEN - De ANWB heeft al ternatieve routes beschikbaar voor de wegens ongelukken tij delijk afgesloten Oostenrijkse Tauerntunnel en de Mont Blanctunnel. Reizigers uit de richting Frank rijk (Mont Blanctunnel) krijgen het advies om te rijden via de Fréjustunnel. Als alternatief voor de Tauerntunnel geeft de ANWB de meer westelijk gele gen Felbertauerntunnel. Tunnelvrees De ANWB verwacht dat vakan tiegangers die naai1 het zuiden willen, niet massaal tunnel vrees krijgen. „Iedereen beleeft een tunnel op zijn eigen manier", al dus een woordvoerder. „We moeten nu niet gaan doen of elke tunnel gevaarlijk is." In de Tauerntunnel zijn gisteren vier doden geborgen. Daarmee is het dodental van de ramp op gelopen tot vijf. Dat bevestigde gisteren gouverneur Schaus- berger van de provincie Salz burg. Er worden nog twee men sen vermist. Bij het ongeval raakten 49 mensen gewond. Bergingswerkers waren gister ochtend met het verwijderen van de wrakken van uitgebran de auto's. Dat was niet eerder mogelijk als gevolg van de enor me hitte in de tunnel. Van de 34 wrakken (22 personenauto's en twaalf vrachtwagens) waren er gisteren pas enkele verwijderd. Veiwacht wordt dat de tunnel enkele maanden gesloten zal zijn. ANP/DPA van onze redactie buitenland LUANDA - De Angolese regering heeft geen geld meer.' Ze heeft veel wapens no dig om de oorlog tegen de beweging Unita voort te zetten en is platzak maar vinding rijk op zoek naar wapenleveranciers. Met de Unita-strijders steeds dichterbij de hoofdstad Luanda lijkt de regering fi nancieel en daarmee ook militair uitge rangeerd. Kringen in het bankwezen zeg gen dat Luanda de olieopbrengsten van de komende drie jaren al heeft verpand en voorlopig is er daarom geen zicht op olie dollars, die negentig procent van inkom sten van het land vormen. Olievelden Het lijkt echt afgelopen met de 24-jarige regering van de MPLA (Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola), maar dat is niet voor het eerst. Het Britse blad Afri ca Confidential schrijft deze maand dat de regering voor nieuwe olievelden uit de kust partners op het oog heeft, die thuis zijn in de wapenindustrie of de dienstver lening als het gaat om veiligheidszaken. Die kunnen dan alvast wapentuig leveren in ruil voor hun aandeel in de olie van de toekomst. De geheimzinnig gestructureerde onder nemingen krijgen hun aandeel naast dat van de oliemaatschappijen. Die wachten nu af tot Luanda zijn deals heeft gesloten met de 'veiligheidspartners'. In een aantal sectoren waar de nieuwe velden moeten worden aangeboord, zijn al aandelen van tussen de 26 en 35 procent beloofd aan oliemaatschappijen zoals BP-Amoco, Elf-Aquitaine en Exxon. De andere partners, de experts in veilig heidszaken, zouden onder meer het Zwit serse Pro-Dev en de ondernemingen Naphta en Falcon zijn. Pro-Dev is eigen dom van een Syrische zakenman die veel wapenovereenkomsten afsloot in het Midden-Oosten. Naphta is voor een groot deel eigendom van een voormalige Israë lische generaal, Ze'ev Zahrine. Zahrine heeft net als Angola projecten in Congo- Brazzaville en hij zou ook voor de veilig heid van de Angolese president Eduardo dos Santos zorgen. Voorts is er het Ameri kaanse Falcon Oil and Gas, dat nauwe banden heeft met zakenlieden die voor Angola leningen en wapens hebben gere geld. Prioriteit De regering lijkt zo de oliewinning direct te koppelen aan de aanvoer van wapens. Voor een overheid die vrijwel uitsluitend oorlog voert, en bijvoorbeeld leraren en artsen al maanden niet meer betaalt, is de aanvoer van wapens de prioriteit. Veel be langrijker dan de toestroom van dollars, die verdwijnen in de zakken van de schare crediteuren. ANP COQUELLES - Tientallen werknemers van Eurotunnel heb ben gisteren uit woede over hun werkomstandigheden de toe gang tot de tunnel onder Het Kanaal geblokkeerd voor voer tuigen van toeristen. Tegen de avond werd de actie beëindigd. De actie bij Coquelles, niet ver van Calais aan de Franse zijde van de tunnel, leidde tot kilometerslange files. Vooral op de A16, waarover veel vakantiegangers naar de tunnel rijden, ontstonden gx-ote vertragingen. De betogers, leden van de linkse vakbonden CGT en CFDT, begonnen even na tienen alle toeristenauto's tegen te houden, aldus het bedrijf Eurotunnel. De stakers willen meer loon, een verlichting van de werkdruk door extra personeel en betere mogelijkheden om in hun be roep door te stromen. AFP BANGKOK - Bij een manifestatie voor wereld-niet-roken- dag in Thailand zijn gisteren verscheidene mensen door een ontploffing gewond geraakt. Een met ballonnen gevulde reu zensigaret knalde uit elkaar toen een van de deelnemers met een mes het gevaarte demonstratief in stukken wilde snijden. Hij heeft vermoedelijk met het mes de metalen sokkel van de ballon geraakt waarbij vonken ontstonden.-Het was de be doeling dat de met helium gevulde ballonnen in de sigaret op zouden stijgen. DPA KEULEN - Duitsland maakt tijdens de Europese verkiezin gen op 11 juni voor het eerst kennis met elektronisch stem men. De Duitse steden Keulen. Düsseldorf, Stuttgart, Han nover en Hamburg hebben de primeur. Alle stemcomputers worden geleverd door Nedap uit Groen- lo. In de Duitse steden gaat het om zeshonderd stembureaus waar enkele miljoenen Duitsers hun stem gaan uitbrengen. Nederland was elf jaar geleden het eerste Europese land waar kiezers elektronisch hun stem konden uitbrengen. ANP WARSCHAU - Justitie in de Poolse stad Opole heeft gisteren een aanklacht ingediend tegen een professor omdat deze in een boek beweert dat de holocaust nooit heeft plaatsgevon den. In Polen is het ontkennen van de holocaust, net als het ontkennen van communistische misdaden, een misdrijf. In zijn boek 'Gevaarlijke thema's' zegt Dariusz Ratajczak dat de gaskamers zijn gebruikt om de joden te ontluizen. Hij noemt onderzoekers van nazi-misdaden 'aanhangers van de holocaustreligie'. Het Historische Instituut van de universiteit van Opole heeft Ratajczak geschorst, nadat de commissie die onderzoek doet naar de nazi-misdaden in Polen een klacht indiende bij het Openbaar Ministerie. AP WEIL AM RHEIN - De Duitse componist David Brandes heeft gisteren gezegd dat het Zweedse liedje 'Take me to your heaven', dat zaterdag het Eurovisie Songfestival won, plagi aat is. Brandes (30) zegt dat het nummer als twee druppels water lijkt op 'Out of the blue', dat hij in 1996 schreef. 'Out of the blue' werd gezongen door de Duits-Zwitserse danceband E-Rotic. Het nummer werd ook op cd gezet door de groep Bad Boys Blue, die daarvoor in Scandinavië een pla- tinaplaat kreeg. Brandes zei dat hij alvorens een aanklacht in te dienen de twee Zweedse componisten van 'Take me to your heaven' een schikking wil aanbieden. „Het gehele eerste couplet is identiek", zei Brandes over het Zweedse liedje. De Zweden zouden alleen het ritme van 'Out of the blue' hebben veranderd. AP door Bob Kroon GENÈVE - Australië is verbijs terd en verbolgen over de zware gevangenisstraffen die een Ser vische krijgsraad heeft opge legd aan twee Australische hulpverleners van CARE, een ook op de Balkan actieve huma nitaire organisatie, wegens het doorgeven van 'geheime infor matie' over de toestand in Joe goslavië. De 49-jarige Steve Pratt kreeg twaalf jaar, de 29-jarige Peter Wallace vier jaar en hun Joego slavische medewerker Branko Jelen werd tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld. De twee Australiërs zijn gelijk tegen de uitspraak in beroep gegaan bij het Joegoslavische Hoogge rechtshof. Spontaan Eerder waren Pratt en Wallace al ten tonele gevoerd op het Ser vische tv-journaal, waar zij 'spontaan' toegaven spionage voor de NAVO te hebben bedre ven. Hoewel de krijgsraad in Belgrado de aanklachten van spionage en het 'opzetten van een spionage-netwerk' liet val len, werden Pratt en Wallace desondanks zwaar gestraft voor door Evert van den Heuvel ABUJA - De nieuwe president van Nigeria, Obasanjo, heeft gisteren de opschorting gelast van alle contracten, benoemin gen en andere belangrijke be slissingen die het vorige bewind sinds het begin van dit jaar heeft beklonken. Obasanjo werd afgelopen zater dag beëdigd als eerste burger- president na meer dan vijftien jaar militaire dictatuur. Zijn be sluit tot opschorting geldt voor overeenkomsten die zijn geslo ten tussen 1 januari en 28 mei. Alleen rechterlijke besluiten zijn uitgezonderd. De opge schorte contracten hebben een waarde van honderden miljoe nen dollars. Commissie Volgens een woordvoerder van de president komt er een com missie die de contracten, licen ties en benoemingen gaat be oordelen op hun 'gepastheid en relevantie in het licht van de economische en politieke reali teit in het land'. Het was gisteren niet meteen duidelijk of de ontwikkelingen gevolgen zullen hebben voor Shell, dat grote belangen heeft in Nigeria en eerder is beschul digd van milieuvervuiling in dat land. RTR/AFP/KRF het 'doorgeven aan het buiten land van informatie van militai re en economische strekking'. Buitenlandse waarnemers wer den bij het proces niet toegela ten en de Australische ambassa deur mocht alleen aanwezig zijn bij de veroordeling. In Genève heeft Malcolm Fraser, oud-premier van Au stralië en tegenwoordig direc teur van de Australische afde ling van CARE, gisteren over deze 'rechtsverkrachting' zijn beklag gedaan bij de Hoge Com missaris voor de Mensenrech ten, Mary Robinson, en haar collega Sadako Ogata van de VN-vluchtehngenorganisatie Unhcr. Rapporten Op een persconferentie zei Fraser dat de auto van de twee Australische hulpverleners door Servische grenswachten was doorzocht en dat daarbij in derdaad rapporten over de toe stand in Joegoslavië waren aan getroffen. „Een organisatie als CARE, die wereldwijd en ook op de Balkan humanitaire hulp verleent, moet weten waaraan in een bepaald land behoefte is en daarvoor zijn rapporten no dig", aldus Fraser. Pratt en Wallace deden inderdaad ver slag over de schade die door NAVO-bombardementen was veroorzaakt. Maar dat doen journalisten ook en die krijgen daarvoor geen twaalf jaar." Fraser zei niet goed te begrijpen wat er achter dit politieke pro ces tegen zijn landgenoten schuil gaat. Twee weken gele- Advertentie Studieplannen? Ontdek de vele mogelijkheden van de Open Universiteit Nederland,zaterdag a.s. tijdens onze Open dag. Maak kennis met onze opleidingen en met Studienet, een elektronische leeromgeving waarin onze studenten hun eigen werkplek kunnen inrichten, begeleiding krijgen en contacten onderhouden met studenten en locenten. U bent van harte welkom. Meer informatie? Kijk op Internet: www.ou.nl bel 0800-0995577 of neem contact op met een studiecentrum. jfeg 5 juni want 10.00 tot 14.00 uur He studiecentra van de Open Universiteit Nederla den was hij in Belgrado en had een onderhoud van twee uur met de minister van Buiten landse Zaken. „Maar daar ben ik niet veel wijzer van gewor den", aldus Fraser. „Alleen Milosevic kan ingrijpen. Hij moet Pratt en Wallace gewoon vrijlaten, want hij weet donders goed dat het geen spionnen zijn. Dat heeft die krijgsraad trou wens zelf bevestigd." GPD Studiecentrum Middelburg Kousteensedijk 7 (0118) 654286 Een vluchtelinge uit Kashmir kookt voor haar familie in een opvangkamp. foto Roshan Mughal/AP van onze redactie buitenland NEW DELHI - India denkt dat de inval van gewapende militanten in Kashmir is geor ganiseerd door het Pakistaan se leger buiten premier Sharif De Indiase minister Feman- des van Defensie zei gisteren over 'onweerlegbare bewij zen' te beschikken dat de mili taire commandanten Sharif er buitenhebben gehouden. Fer nandas wilde daar verder niet over uitweiden omdat dat 'op dit moment niet wijs zou zijn'. Hij zei er bovendien van over tuigd te zijn dat zelfs de mach tige Pakistaanse geheime dienst (ISI) er niet van op de hoogte was. Maar toen de infiltratie een maal duidelijk werd, moesten Sharif en de ISI wel meegaan. De betrokkenheid van het le ger bh j kt wel uit het feit dat de dagelijkse persbriefings over de gevechten in Kashmir door het leger worden gegeven, zei Femandes. India is inmiddels akkoord gegaan met een voorstel van Pakistan om te praten over het conflict. Man-tegen-man De Indiase strijdmacht zet in tussen zijn offensief tegen de infiltranten voort. Op de zes de dag van de gevechten gin gen extx-a troepen naar het ge bied en ook is opnieuw de luchtmacht ingezet. Leger- functionax-issen spraken over man-tegen-man gevechten in het gebied. De onenigheid tussen de twee kernmachten laaide vorige week op toen Pakistan twee Indiase gevechtsvliegtuigen en een helikopter neerschoot. Die zouden de grens hebben geschonden toen ze aanvallen uitvoerden op stellingen van de invallers. Fernandes zei gisteren dat de infiltranten heuvel voor heu vel uit alle sectoren in de deelstaat Kashmir worden te ruggedreven. Volgens hem hebben de operaties van het Indiase leger tot nu toe 320 militanten en 150 Pakistaanse militairen het leven gekost. Aan Indiase zijde vielen 43 doden en 173 gewonden. Een alliantie vaxx guerrilla strijders uit Kashmir weer sprak de beweringen van Fer nandes. De strijders zouden helemaal geen stellingen heb ben prijsgegeven. Volgens de woordvoerder zijn ongeveer zestig Indiase miMairen om gekomen tijdens een grondof- fensief. RTR/AFP door Jessica Smeenk BRUSSEL - Na een verkoop- en exportverbod op kippen en eie ren geldt vanaf vandaag voor de groothandel in België ook een verkoopverbod voor alle afge leide producten van kippen en eieren. Dit verbod blijft van kracht tot zeker is dat de pro ducten vrij zijn van dioxines. De Belgische regering besloot gisteren tot deze nieuwe maat regel in de hoop te voorkomen dat de Europese Commissie Bel gië strenge maatregelen oplegt, THE BOTTOM - Het eiland Sa ba ovei-weegt de hulp in te roe pen van de (deels Nederlandse) kustwacht om het watertekort tegen te gaan, waaronder de be volking al enige tijd gebukt gaat. Dat heeft gezaghebber So- lagnier van Saba gisteren ge zegd. De waterinstallatie op het vul kaaneiland kampt met proble men en kan daardoor sinds een maand slechts 13.500 liter drinkwater per dag fabriceren. Dat gebexirt door zeewater te zuivex'en. Inmiddels is door een noodinstallatie de productie opgekrikt naar 31.500 liter. Bij vol vermogen levert de fabriek 6300 0 liter per dag, liters die al lemaal aftrek vinden. Sinds januari is op Saba geen druppel regenwater gevallen, waardoor de bomen in het plaatsje The Bottom een geel aanzien hebben gekregen. „Het woud op de berg is nog wel groen", verzekert Solagniex-. „De Sabanen hebben door gaans regentanks bij hun huizen staan, maar die zijn nxx ook alle maal leeg." De capaciteit is voor drinkwa ter net voldoende, maar waswa ter is een probleem. Toeristen in hotels klagen dat een uitgebrei de douche niet vanzelfspx-elcend is en ook de medische school heeft behoefte aan meer schoon water. De huizen die helemaal geen water meer hebben, wor den met voorrang bevoorraad. De problemen met de waterin stallatie zijn ontstaan na de ox-- kaan Georges, die vorig najaar over het eiland raasde. ANP aldus het kabinet van minister Colla van Volksgezondheid. De producten mogen pas ver kocht wordèïx als zeker is dat het product niets te maken heeft met de 416 'verdachte' pluim- veebedrijven. Pas als door on derzoek is vastgesteld waar de producten vandaan komen, volgt rood of groen licht. De detailhandel en de consu menten krijgen van de overheid het advies voorzichtig te zijn wat betreft afgeleide producten (zoals gebak, ijs en koekjes). Een verkoopverbod op producten die met eieren werden gemaakt komt er niet, zo is besloten na overleg van het ministerie van Volksgezondheid, de distxibu- teurs en de voedingsmiddelen sector. Het is immers bijzonder moeilijk de herkomst van de in de rekken (of in de koelkast) lig gende 'afgeleide' px-oducten te achterhalen. De overheid bepaalde verder dat vandaag de hele dag geen pluimvee geslacht mag worden. Die maatregel is bedoeld om de aanwezige voorraden te contro leren en te zorgen dat er geen 'verdachte' kippen meer te rechtkomen in de voedselketen. Het pakket nieuwe maatregelen is gisteravond laat nog bespro ken tijdens een overleg met on der anderen de Eetwarenin- spectie, de ministeries van Landbouw en Volksgezondheid en diensten van de Europese Commissie. Die hebben de lichtlijnen over het algemeen positief ontvangen. Vandaag beslist het Veterinair Comité van de Unie over een uitvoer- vei-bod van Belgisch pluimvee. In Portugal blijken twee bedrij ven kippen en eieren uit België te hebben ingevoerd. Er zijn in middels maatregelen genomen om te voorkomen dat eventueel besmette producten in de han del komen. Belga (Advertentie) Kruiningen, Tel. 0113-382110. Fax 0113-383249

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5