Imam luistert naar gevangenen PZC Kerken bidden dat concert Stones flopt Op dak van wereld is geen tijd voor spiritueel avontuur O varia 4 Eerste lichting islamitische geestelijke verzorgers behaalt certificaat levens beschouwing Heer Bommel en de Labberdaan puzzel het weer ®L recept Fricandeau met bosuitjes dinsdag 1 juni 1999 door Koos Bijlsma GRONINGEN - Diverse gere formeerden in de provincie Groningen hebben de afgelo pen weken gebeden dat het concert van de Rolling Stones, morgen in het Stadspark in Groningen, flopt. Zondag avond werd een gebed van die strekking uitgesproken in de gereformeerde kerken van Enumatil, Ten Post en Zuid- horn. Eerder gebeurde dat in Leens. Sebaldeburen, Zoutkamp, Uithuizermeeden, Godlinze en Kommerzijl. Initiatiefnemer is dominee E. S. Wigboldus uit Noord- horn. Hij zegt dat van de Stones een negatieve lading uitgaat omdat zanger Mick Jag'ger in zijn beleving satanist is. ,,Het nummer 'Sympathy for the devil' van de Stones is het officieuze volkslied van de satanisten." De teksten van de liedjes die de Rolling Stones ten gehore brengt, druisen volgens de pre dikant regelrecht in tegen de tien geboden. „Overspelige seks, gebruik van drugs, rebel lie, valse religie en demonie zijn zaken die door Mick Jag- ger worden verheerlijkt. Jag- ger zegt dat hij zich opzettelijk presenteert als personificatie van de duivel. Wie zo'n concert bezoekt zet een invalspoort open voor kwade machten. Dat kan later leiden tot onver klaarbare depressies, het horen van stemmen en in het uiterste geval zelfs tot zelfvernieti- gingsdrang." Dominee Wigboldus is actief bij een gebedskling voor stad en regio in Groningen. Via die kring is hij op het spoor van het waarschuwen tegen de Stones gezet. Dominee J. Plantinga van de christelijke gerefor meerde kerk in Groningen be steedde in de kerkdienst vorige week al aandacht aan het op treden. „Over smaak van mu ziek valt natuurlijk niet te twisten. Maar van sommige teksten van songs van de Sto nes ben ik geschrokken. In de preek heb ik gezegd dat wan neer God naar beneden wordt gehaald en de duivel wordt be zongen, je je daarmee beter niet kunt inlaten. Christenen moe ten elkaar daarop toch kunnen aanspreken?" GPD door Guido de Bruin Voordat hij zijn cursus bij het opleidingsinstituut van jus titie begon, wist gevangenis- imain A Mahla niet beter dan dat hij gedetineerden als gelovi gen in een moskee moest bena deren. „Ik was iemand die les geeft." Nu heeft hij geleerd te luisteren en te letten op de ge voelens van zijn gesprekspart ner. Mahla is een van de negen imams die gisteren een oplei ding tot geestelijk verzorger in penitentiaire inrichtingen in Zuid- Holland hebben afgeslo- ten. De kersverse islamitische geestelijk verzorgers zijn al werkzaam in de acht gevange nissen in de provincie. Met hun certificaat van de Dienst Justi tiële Inrichtingen (DJI) zijn zij beter op hun taak voorbereid. Mahla, werkzaam in de peni tentiaire inrichting De Genie- poort in Alphen aan den Rijn, heeft zich het jargon van de op westerse leest geschoeide hulp verlening duidelijk eigen ge maakt. De Marokkaanse imam heeft bijvoorbeeld geleerd om op de 'verbale en non-verbale communicatie' van de gedeti neerden te letten. Verhaal kwijt Veel moslimgedetineerden zien hem echter nog steeds als de tra ditionele voorganger die religi euze vragen beantwoordt. „Ik vertel hen onmiddellijk dat ik Bij Mahla kunnen gevangenen hun verhaal kwijt. geen imam in een moskee ben." Hij moet hen erop wijzen dat ze gewoon hun verhaal bij hem kwijt kunnen en dat ze geen pas klare antwoorden moeten ver wachten. „Als je informatie gaat zaaien zonder te weten of die in vruchtbare bodem valt, bereik je weinig." Veel gevangenen blijken opge lucht te zijn na een gesprek met een imam die hen niet met de neus op hun misstappen drukt. „Wij beschouwen de gedeti neerde als volwaardig mens, eti ketteren niet, vragen niet naar zijn delicten en luisteren goed", aldus Mahla. Experiment De imams zijn in dienst van de Stichting Platform Islamitische Organisaties Rijnmond (Spior). Bij gebrek aan een landelijke representatieve moslimorgani satie is justitie als experiment in Zuid-Holland met Spior in zee gegaan. Spior-directeur Y. Har- tog vindt dat het project, dat in 2000 afloopt, een permanente basis moet krijgen en in andere regio's navolging verdient. Zon der structurele regeling kun nen penitentiaire inrichtingen imams alleen op freelance-basis inhuren. Van de groep imams zijn er drie afkomstig uit Turkije, twee uit Marokko, een uit Indonesië, een fotoErmindoArmino/GPD uit Somalië, een uit Pakistan en een uit Nederland. Bij DJI heb ben zij zich bekwaamd in de kennis van de rechtspleging en het gevangeniswezen, ge- spreksvoering en het ontwikke len van hun beroepsidentiteit. Het werken met imams was N. van der Helm, bij DJI verant woordelijk voor het lespro gramma, meegevallen. „Het zal wel bijzonder streng zijn, en je moet op je woorden passen", door Sigrid van lersel Stoer staat het op de achter kant van haar T-shirt te le zen: 'Mount Everest, no pro blem'. Toch had Katja Staartjes (36) uit Alkmaar vlak voor de beklimming van de hoogste bergtop ter wereld bijna moeten afhaken. Maar donderdag 13 mei om 9.30 uur Nepalese tijd stond ze als eerste Nederlandse vrouw op 8848 meter hoogte. Van het dak van de wereld reisde ze terug naar het land dat voor een groot deel onder zeeniveau ligt. Op Schiphol werd Katja Staartjes gisteren ingehaald als een vedette. De topsportster staat zelf echter met beide be nen op de grond. „Al die publici teit had ik niet verwacht", zegt ze, overdonderd door de vele ca mera's en microfoons van de toegestroomde pers Topervaringen, dieptepunten, haar plaats in het geschiedenis boek; met engelengeduld vertelt ze aan iedere verslaggever haar verhaal. „Het mooiste moment was de zonsopgang op de zuid- top. Het uitzicht over de berg toppen was echt fantastisch. Ik herkende al die andere beroem de Himalaya-toppen, zoals de Kangchenjunga." Eenmaal op de top waren er naast gevoelens van blijdschap ook zorgen. „Ik moest als bewijs een foto laten maken. Pas na vijftien foto's kwam ik er achter dat de belichting van mijn ca mera niet goed stond afgesteld. Door het gebrek aan zuurstof kun je niet meer zo helder na denken. Op de een of andere ma nier geniet je dan minder van het uitzicht. Er is op de top van Mount Everest geen tijd voor een spiritueel avontuur. Er gaan op die hoogte zelfs een behoor lijk aantal hersencellen kapot. Hetzelfde gebeurt trouwens als je alcohol drinkt." Maar verdriet was er ook. Expe ditiegenoot Michael Matthews uit Groot-Brittannië raakte na het beklimmen van de top ver mist in een storm en keerde nooit terug in het kamp. „Het verliezen van een teamgenoot is afschuwelijk. Het beklimmen van Mount Everest blijft een ge vaarlijke onderneming. Eén op de tien klimmers keert niet te rug in het basiskamp." Katja Staartjes zelf kampte tij dens de klimtocht met bronchi tis en later met hoogteziekte. Toen ze bij de dokter klaagde over coördinatiestoornissen, werden bij haar zelfs de eerste verschijnselen van hersen oedeem geconstateerd. Even zag het er naar uit dat ze moest afdalen zonder zelfs maar een poging te hebben gedaan om de top te bereiken. Medicijnen en extra zuurstof brachten haar er echter weer snel bovenop. Passie Ondanks alle ontberingen vond ze de klimtocht een topervaring. „Ik heb een passie voor de ber gen. Mensen hadden eerder te gen mij gezegd: volgens ons kun je het gewoon. Dan word je toch nieuwsgierig of dat echt zo is. Deelname aan een expeditie is een enorm intensieve ervaring. Als je iets doet waarvoor je veel doorzettingsvermogen nodig hebt, kom je daar beslist sterker uit." Na de hoogste bergtop blijven er voor haar nog genoeg uitdagin gen over. „Alleen al in Europa zijn nog genoeg bergen die in technisch opzicht interessant zijn. Ook in de Himalaya zijn di verse 8000-toppers die lastiger zijn dan Mount Everest." GPD Heer Bommel liet Tom Poes in Rommeldam staan en reed terug naar huis. „Dat heb ik hem eens goed gezegd", sprak hij tot zichzelf. „Al tijd denkt hij het heter te weten met zijn waarschuwingen. Het idee Piep ontslaan! Net nu ik algemeen als werkgever geëerd word, wil hij me weer werkeloos maken. Maar ik luister niet naar hem, hoor. De weg die onder mijn leiding wordt aangelegd, is een mooi stukje werk." Zijn gedachten dwaalden af, want omdat hij inmiddels een reeds hersteld stuk rijbaan bereikt had, vergden de hobbels en kui len het uiterste van zijn rijkunst. Enigszins geschokt bracht hij zijn voertuig ten slotte voor Bommelstein tot stilstand en opende het portier om uit te stappen. Op dat moment verscheen zijn buurvrouw van achter de toren. „Dag, Ollie", zei ze ernstig. „Ik heb op je gewacht, want ik zit weer (Advertentie) overheden opgelegde li gen en Waarlegkosten. P gelden alleen Indien 2 pen. samen r Kopenhagen 275" Lissabon 2459" Malta ES 299r Mexico City 699^ JohannesburgtS3 825" Of GA NAAR (Of BH; ££N VAN ONZf. D-RCIZIN VAKANTItWMtlS (Zit VOOR TtLNUMMtRS SBS-TtXT PAG. SOI Of G0UDI.N GIDS) Sleutelwoord In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1Militair straflokaal; 2. bevallen; 3. legerafdeling; 4. zonder enig geluid; 5. definitie; 6. onvriendelijk; 7. raddraaier; 8. irichting v.e. eredienst. 7 6 5 6 6 1 2 2 3 1 2 2 3 7 10 9 8 3 1 2 4 8 6 6 2 9 3 10 6 3 2 2 7 4 9 10 6 1 6 7 9 1 7 10 9 Oplossing zaterdag hop-a-val -oordeel- pro-e-sta o-korst-r nr-f-c-ze -erf-hoe- pi -er ij -eg o-krang-i spa-k-els -amnesie- elp-r-tin Zeeland: Later buien dacht hij eerst. Dat bleek mee te vallen. De imams waren 'open, vriendelijk en uitbundig' en ontvankelijk voor westers ge oriënteerde pastorale hulpver lening. Huwelijk Tijdens maandelijkse gesprek ken ten kantore van Spior kwa men religieuze en praktische kwesties aan de orde. De islami tische geestelijk verzorger is geen moslimdominee, bena drukte Hartog. „Ze moeten een huwelijk sluiten tussen de wes terse hulpverlening en hun ei gen islamitische traditie." Hartog hekelde de grote werk druk onder gevangenisimams. Terwijl hun christelijke en hu manistische collega's gemid deld maximaal negentig gedeti neerden bedienen, is onder imams een verhouding van één op tweehonderd niet ongewoon. Meer islamitische geestelijk verzorgers is dan ook zijn bood schap. „Ik hoop dat dit experi ment geen zoethoudertje voor de moslimgemeenschap is." Mahla probeert intussen niet al leen te 'genezen' maar ook te voorkomen dat moslimjongeren op het criminele pad raken. Een belangrijke oorzaak voor het onevenredig hoge percentage moslimgedetineerden ligt vol gens hem in de opvoeding. De Marokkaanse sociaal-culturele vereniging Ettaouhid in Rotter dam probeert ouders met Mahla's medewerking opvoe dingsnormen bij te brengen. De lezingen, discussies, huiswerk begeleiding, taallessen en sportactiviteiten die hij organi seert, werpen volgens hem vruchten af. ANP i) Toonder Studio's Het weer staat de komende dagen, Door: Coen Verrijn Stuart net als in het afgelopen weekeinde, in het teken van buien. Voor die tijd lopen de temperaturen nog een keerflink op. We bevonden ons vanaf zondag enige tijd in duidelijk koelere lucht, maar vanuit het zuiden dringen opnieuw warmere luchtmassa's op naar onze omgeving. Vandaag is dat al goed merkbaar, want de temperatuur kan weer tot boven de 20 graden oplopen. Bij een matige oostenwind, 21 graden en veel zonneschijn voelt het heerlijk aan. Van buien hebben we nog weinig te vrezen, maar dat gaat veranderen. Een storing komt vanuit het zuiden dichterbij en vanavond en vannacht is er al een kleine kans op een lokale regen- of onweersbui. Het is een vrij zachte nacht met temperaturen rond 13 graden. Morgen bevinden we ons dan in de warmste lucht en dat is goed te merken, plaatselijk kan het 25 graden worden. De zon zal zich af en toe nog wel laten zien, maar de aangevoerde lucht is erg vochtig, zodat zich enkele stevige regen- en onweers buien kunnen ontwikkelen. De wind is eerst zuidelijk, later draaiend naar zuidwest en matig. De buien van mor gen verdrijven voorlopig de warmte uit onze regio. Donderdag zal de 20 graden waarschijnlijk al niet meer gehaald worden en er vallen buien. Deze afkoeling zet richting het weekeinde door zodat het vrijdag en zater dag niet veel warmer wordt dan 17 graden. Bovendien is de kans op buien elke dag groot en zeker zaterdag lijkt er een stevige westenwind op te steken. Vooruitzichten Opnieuw Warm. woensdag donderdag vrijdag zaterdag weer at max. 25° 19° 17° 16° min. 13° 13° 12° 11° wind Z 4 ZW 4 ZW 4 W 5 Zon Maan dinsdag onder21.51 woensdag op 5.33 dinsdag onder7.16 woensdag op met een moeilijkheid. Wil je me nog eens helpen?" „Altijd, me vrouw", verzekerde heer Ollie hoffelijk. „Altijd. Spreek vrijuit. Uw wens is mijn bevel." „Mallerd", hernam het vrouwtje. „Het gaat over Piep. Je weet wel, mijn kostganger." „Mijn werknemer", vulde heer Bommel aan. „Ja, ja. Ik heb hem prettig werk gegeven en het geld voor zijn eten is in orde. Maar ik vraag geen dank." „Nu, daar gaat het ook niet om", vervolgde juf frouw Doddel. „Hij wil zo graag een geruite jas hebben, dat is het! "Waarom de baas wel en ik niet?" vroeg hij vanmiddag. En nu is hij echt ongelukkig." „O", mompelde heer Ollie. „Is dat het?" Hij trok reutelend aan zijn gedoofde pijp en fronste de wenkbrauwen. „Hm", zei hij. „Zo! Ik sta er wel even van te kijken. Maar ik zal zien wat ik doen kan." Nautisch bericht Er staat een matige zuidoostenwind, 3 Beaufort. Het zicht is goed en detemperatuurvan het kustwater is ongeveer 13 graden. Onweer en mist worden niet verwacht. Waterstanden DINSDAG 1 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West WOENSDAG 2 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm 04.09 223 16.29 218 10.32 189 22.49 200 04.29 251 16.48 246 10.58 198 23.18 209 05.29 293 17.47 287 12.03 221 04.10 164 16.25 160 10.25 136 22.50 151 05.55 159 18.05 155 11.45 138 04.21 161 16.38 153 10.19 079 22.29 098 05.55 181 18.10 178 11.50 153 06.10 167 18.15 162 11.50 148 Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm 04.45 219 17.02 211 11.06 181 23.26 196 05.03 247 17.22 238 11.32 190 23.56 204 06.06 289 18.21 277 00.22 232 12.35 213 04.45 162 17.00 154 11.00 130 23.20 150 06.30 158 18.40 150 00.10 156 12.25 134 04.55 160 17.13 148 10.44 075 23.05 100 06.30 180 18.40 172 00.10 169 12.25 148 06.50 165 18.30 155 00.10 165 12.30 143 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied A A O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Nat Spanje Hans Belterman In tegenstelling tot rundvlees smaakt varkensvlees het beste in de eerste dagen na de slacht. Het behoeft niet zoals bij rundvlees eerst te worden 'afgehangen' om te besterven. Rundvlees wordt er niet al leen betervan smaakmaarookeen stukmalserdoor. Het nadeel ech ter is dat rundvlees op die manier vrij veel vocht kwijtraakt en dat be tekent voor de slager een verlies in gewicht. Veel slagers in ons land verkopen dan ook rundvlees dat, niet alleen in mijn ogen, lang niet al tijd voldoende is 'afgehangen' waardoor het de typische rund vleessmaak mist en ook wel eens onbehoorlijktaai kan zijn. Vandaag staat een stukje varkensfricandeau op het menu. Met wat gesmoor de bosuitjes erbij is het een heel opmerkelijk gerecht. Voor 4personen: 500 -600 gram varkensfricandeau; 2 knoflookteen- tjes; zout; zwarte peper uit de molen; 3 eetl. (olijf)olie; 2 dl vleesfond, uit potje; 1 takje verse rozemarijn en/of 1 takje verse tijm; 12 (of meer) bosuitjes, met veel groen; 30 gram boter, ijskoud. Maak het vlees droog met keukenpapier. Snijd de gepelde knoflook- teentjes eerst in plakjes en daarna in smalle staafjes. Steek met de punt van een scherp mesje op gelijke afstand gleufjes in het vlees. Stop in elk sleufje een knoflookstaafje en doe het zó dat aan de bui tenkant niets meer van de knoflook is te bekennen. Wrijf het vlees in met (weinig) zout en (wat meer) peper. Verhit een braadpan en laat de olie er heet in worden. Braad het vlees er in 8-10 minuten aan alle kanten goudbruin in. Temper daarna de warmtebron en voeg vleesfond toe. Leg de rozemarijn en/of tijm er bij. Leg het deksel op de pan en laat alles 20 minuten zachtjes sudde ren. Maak intussen de bosuitjes schoon en snijd ze in stukken van 8-10 centimeter. Leg ze na de aangegeven tijd op het vlees. Schep er wat braadvocht over. Sluit de pan opnieuw en laat alles dan nogmaals 20 minuten heel zachtjes sudderen. Neem daarna het vlees en de bosuitjes uit de pan. Verpak ze, elk apart, in aluminiumfolie. Het vlees dient tenminste 10 minuten te rusten. Schenk het braadvocht door een zeefje in een ander panne tje. Breng het vocht aan de kook. Klop er vlak voor het opdienen de ijskoude boter door. Neem tijdens het kloppen het pannetje van de warmtebron. Snijd het vlees in niet al te dunne plakken. Leg ze, dak pansgewijs, op voorverwarmde borden. Schik de bosuitjes er naast en schenk de saus rondom. Tip: geef er een frisse groene sla met komkommer en gebakken klei ne aardappeltjes apart bij. Er zijn nogal grote temperatuurverschillen in Europa. Het noorden van Scandinavië haalt amper 15 graden, terwijl hetzuidoosten van Europa tegen de 30 graden zit. Spanje is lokaal bijna netzo warm, maar onbelemmerd zonnig en droog is het niet. Een passerende storing veroorzaakt nogal wat regenval in het midden en noordwes ten. Ook Frankrijk krijgt met een storing te maken. Vanuit het zuiden beweegt een buienzone noordwaarts, waarbij ook onweer tot de mogelijkheden behoort. In het noorden van Frankrijk, en ook in de Benelux en Duitsland, heeft een hogedrukgebied de overhand. Hierdoor is het droog en zonnig. In Duitsland lopen de temperaturen uiteen van 18 graden aan de Waddenkust, tot 27 graden in het zuiden. Noorwegen haalt nergens meer dan 20 graden en kampt bovendien met een regengebied dat van west naar oost overtrekt. In Zweden en Finland blijft het daarentegen droog en zijn er zonnige perioden. De Britse eilanden kunnen nog even ademhalen en af en toe de zon zien, voordat de storing die nu in Frankrijk en Spanje aan het huishouden is, ook daar aankomt. In het midden van Europa wisselen de zon en wolkenvelden elkaar af, bij vrij hoge temperatu ren. Verder oostwaarts, in Roemenië en voormalig Joegoslavië, is het nog iets warmer, zo rond 27 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4