Borst verlangt volledige steun Knap voordelig. Ritsen voortaan regel Werkenden krijgen speciale poliklinieken Vandaag bestellen morgen mobiel bellen. Ministerie zet in op transferia Horeca in netelige positie Veevoederbedrijf in de problemen door dioxinezaak België binnenland dinsdag 1 juni 1999 Shell doet test met schonere brandstof Vandaag in Kamerdebat Bijlmerramp Ministerie herstelt fout vwo-examen economie www.bconline.nl 0800-0403. 323,- van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Shell begint vandaag een proef met een benzine die minder verontrei nigende stoffen bevat dan an dere benzines. Het nieuwe product, Shell Pura, wordt verkrijgbaar op zo n dertig stations in de re gio's Leiden en Arnhem. Waarschijnlijk valt later dit jaar een besluit over mogelij ke landelijke invoering, zo meldde Shell gisteren. Shell Pura is geschikt voor al le auto's die op Euro 95 kun nen rijden. De prijs is circa 14 cent per liter hoger. Volgens Shell is Pura beter voor het milieu en voor de motor. Als alle auto's in Nederland de benzine zouden gebruiken, dan zou de uitstoot van stik stofoxiden met twee procent afnemen en de uitstoot van benzeen met negentien pro cent, zo geven berekeningen van Shell aan. ANP door Dineke van der Burg en Margit Kranenburg DEN HAAG - Minister Borst is niet van plan als 'aangeschoten wild' aan te blijven. Als de D66- bewindsvrouw de Tweede Ka mer vandaag en morgen niet voldoende kan overtuigen dat zij goed handelde in de nasleep van de Bijlmerramp, dan stapt zij direct op. Ze laat het niet aankomen op een motie van wantrouwen. Vandaag en morgen debatteert de Tweede Kamer met de rege ring over het eindrapport van de enquêtecommissie Vliegramp Bijlmer. Vooral Borst ligt onder vuur, omdat zij te traag zou heb ben gereageerd op signalen uit Trein botst op graafmachine ZEVENBERGEN - Aan de Ach- terdijk in het Noord-Brabantse Zevenbergen is gistermiddag een graafmachine tegen een goederentrein gebotst. Door het ongeval raakte nie mand gewond. Wel was het treinverkeer tot gisteravond tien uur ontregeld door de scha de aan bovenleiding, bielzen en een relaiskast. Tussen Roosendaal en Lage Zwaluwe reden geen treinen. Een deel van het treinverkeer werd omgeleid. Verder zetten de NS bussen in. Reizigers liepen daardoor ruim een uur vertra ging op. ANP de samenleving. De commissie oordeelde dat er een relatie ligt tussen het lakse optreden van de overheid en een toename van de gezondheidsklachten Minister Borst van Volksge zondheid heeft zelf direct na de presentatie van het rapport ruim een maand geleden de zaak op scherp gezet. Zij dreigde met aftreden als een meerderheid van de Kamer ook vindt dat door haar handelen gezond heidsklachten zijn verergerd. De D66-fractie ziet haar verde diging met vertrouwen tege moet. „Zes weken lang heeft zij haar kant van het verhaal niet kunnen brengen. Zij verwacht zelf dat zij met haar bijdrage de Kamer kan overtuigen", aldus vice-fractieleider Bakker. Ook andere fractieleden weten zeker dat zij de beschuldigingen van de afgelopen weken aan haar adres kan weerleggen. Als de Kamer anders oordeelt, dan wil Borst haar partijgeno ten niet in een moeilijke positie brengen. Zij is niet van plan de fractie op te zadelen met een be schadigd minister. Als de lijm poging van Paars-2 niet lukt, zal zij nog ongeveer een halfjaar demissionair moeten aanblij ven. Lukt de doorstart wel, dan moet zij nog'drie jaar verder. De democraten zien het Bijlmerde bat nadrukkelijk los van de po ging om Paars-2 te lijmen. Het kabinet en de fractieleiders houden hun agenda morgen avond leeg voor crisisberaad. Het debat moet die dag worden afgerond, omdat premier Kok donderdag naar de EU-top in Keulen moet. Dit betekent ook dat als er een motie van wan trouwen tegen één van de be windslieden wordt ingediend, de Kamer hier in de nacht van woensdag op donderdag over stemt. Onder vuur Gistermiddag stemden premier Kok en de ministers Borst, Jor- ritsma, Pronk, Netelenbos, Pe per en Korthals hun verdedi ging op elkaar af. Behalve Borst, liggen ook Jorritsma en premier Kok onder vuur. Het ziet er naar uit dat Kok zonder al te veel kleerscheuren uit het debat komt. Jorritsma lichtte de Kamer verkeerd in over de vrachtbrieven. Zij zal daarover aan de tand worden gevoeld. In het debat met de commissie vorige week steunde de meer derheid van de Tweede Kamer ook de meest politiek beladen conclusies. Hieronder viel het oordeel van de commissie dat het aantal keren dat het kabinet de Kamer onjuist, onvolledig, ontijdig en onzorgvuldig infor meerde te groot was en dat door laks optreden van de overheid gezondheidsklachten toena men. Opvallend tijdens het debat vo rige week was dat ook de rege ringspartij PvdA deze conclu sies steunde en zelfs gedeeltelijk aanscheipte. Ook nu is PvdA- woordvoerder Van Gijzel niet van plan rekening te houden met het dreigement van Borst. GPD LEIDEN - Een moeder loopt met haar kind over een overdekt looppad van transferium 't Schouw in Leiden dat morgen wordt geopend. Met deze overstapplaats, die ruimte biedt aan 250 auto's, hopen het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de provincie Zuid-Holland de lokale files op te lossen. Samen met vervoersbedrijf Connexxion en hamburgerketen MacDonalds zijn langs de snelweg A44 (ter hoog te van Holiday Inn) een voetgangersbrug, een fastfood-restaurant, toiletten en telefooncellen aange legd die automobilisten uit de Bollenstreek en Amsterdam moeten overhalen de auto daar te parkeren. Ze kunnen dan met de bus naar Den Haag. Mocht de overstapplaats aanslaan dan overweegt Verkeer en Waterstaat de bouw van transferia in Dordrecht, Sliedrecht, bij het Hellegatsplein, Hendrik Ido Am bacht, Krimpen a/d IJssel, Heinenoord, Vianen, Moordrecht en Bodegraven. foto Ton Borsboom/ANP Boete KLM na renhagedisdrama HAARLEM - De politierechter in Haarlem heeft de KLM gis teren een boete van 37.500 opgelegd, wegens het desastreus verlopen transport in 1998 van 830 renhagedissen van Bonai re naar Schiphol. De reptielen waren niet volgens de regels verpakt, waardoor slechts acht diertjes de reis overleefden. De renhagedissen zaten op elkaar gepakt, in golfkartonnen dozen waar de bodem uitzakte. Deze zaten weer verpakt in drie tempexdozen. De ventilatie was onvoldoende en de hage dissen hadden veel te weinig bewegingsruimte. ANP Ziekteverzuim bij overheid stijgt VOORBURG - Het ziekteverzuim bij de rijksoverheid is vorig jaar gestegen van 6,2 tot 6,8 procent. De werknemers van de ministeries zijn vaker ziek dan hun collega's in het bedrijfsleven. Het ziekteverzuim in de markt sector kwam vorig jaar uit op 5,6 procent. Ook hier is na een jarenlange daling sprake van een toename, stelt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ambtenaren bij de Tweede Kamer en het ministerie van Justi- tie meldden zich in de laatste drie maanden van 1998 het meest ziek (8,9 procent). Gezonder waren hun collega's bij het ministerie van Algemene Zaken (4,8 procent)Bij het ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen nam het verzuim snel toe van 5,8 procent in 1997 naar 7,7 procent vorig jaar. ANP Rotterdammer blaast zichzelf op ROTTERDAM - Een 32-jarige Rotterdammer heeft zichzelf in de nacht van zondag op maandag opgeblazen. Volgens de politie had de man een gaskraan opengezet in zijn woning aan* de Bas Jungeriusstraat en vervolgens een sigaret opgestoken. Een enorme explosie was het gevolg. De man overleed gister middag aan zijn verwondingen. Door de klap en de daaropvolgende paniek raakten twee me debewoners gewond. Een 46-jarige man brak zijn heup toen hij vanaf de tweede etage de tuin in sprong. Een 27-jarige be woner van het pand kreeg ademhalingsmoeilijkheden. ANP Travestieten bedreigen Engelsman EINDHOVEN - Twee als wouw verklede mannen hebben gis termorgen op het NS-station in Eindhoven geprobeerd een 28-jarige Engelsman voor een vertrekkende trein te gooien. Daarvoor hadden ze de man zonder enige aanleiding mishan deld. Personeel van de NS zag kans het slachtoffer tijdig te ontzetten. De travestieten zijn korte tijd later door de politie opgepakt. De verdachten, een 21-jarige Eindhovenaar en een 20-jarige man uit Schiedam, zijn ingesloten. ANP Bijna vierhonderd varkens gestikt GEMERT - In het Brabantse Gemert zijn bijna vierhonderd varkens gestikt, nadat het ventilatiesysteem in de stal was uitgevallen als gevolg van een blikseminslag. De eigenaar ontdekte het drama gisterochtend. Het lukte hem om nog ongeveer 200 beesten levend naar buiten te halen. De bliksem is naar alle waarschijnlijkheid zondagavond in geslagen. Door de klap viel de stroomvoorziening uit. ANP Schilder maakt dodelijke val DENBOSCH-Een 52-jarige schilder uit Vaarsel (N. Br.) heeft gistermorgeninDenBoscheen val gemaakt van de vijfde ver dieping van een parkeergarage. Hij overleed korte tij d later in het ziekenhuis. De man was bezig met schoonmaakwerkzaamheden met een hogedrukspuit. Waardoor hij naar beneden is gestort, was gisteren nog niet duidelijk. ANP 1. Nivea clear-up strips, per doos 11,99 aaa Bonos voordeel 2.00 9.99 2. Elsève shampoo of crèmespoeling, duopak 14.98 i i ao Bonus voordeel 3.00 11.9ö 3. Nivea douche-crème, for men of vital, duopak 10.58 "7 A o Bonus voordeel 2.65 9 4.Aquafresh tandpasta, regular of tandsteen control, trtopak 8.82 c oo Bonus voordeel 2.00 U.o2 5. Alldays inlegkruisjes, 2 pakken 11.18 o oo Bonus voordeel 2.80 O.OO Aanbiedingen gelden tot en met 6 Juni as. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Automobilisten moeten op alle snelwegen gaan 'ritsen'. Na twee jaar experi menteren is minister Netelen bos van Verkeer ervan overtuigd dat het verkeer vlotter door stroomt en de veiligheid toe neemt als bestuurders elkaar om-en-om ruimte geven om in te voegen. Om het ritsen te promoten start de minister een speciale cam pagne. Het ritsen moet volgens Netelenbos een gedragsregel worden. Automobilisten geven elkaar daarbij vrijwillig de ruimte; niemand kan afdwingen dat hij ertussen mag. Omdat iedereen gediend is met een vlotte door stroming, verwacht Netelenbos echter dat het ritsen een succes wordt. Ritsen is steeds van toepassing als het aantal rijstroken ver mindert. Dat wil zeggen als au to's een snelweg oprijden vanaf de invoegstrook, maar ook als het aantal rijstroken minder wordt. Om het soepel invoegen onder de aandacht te brengen begint Netelenbos morgen een cam pagne. Er komen borden langs de snelwegen en er komt een te levisiespotje. De campagne maakt deel uit van de actie 'Vei lig rijden heb je zelf in de hand'. Netelenbos werkt daarin samen met Veilig Verkeer Nederland en de ANWB. Campagne De landelijke verkeerspolitie in Driebergen is een warm voor stander van de ritscampagne. De verkeerspolitie werkt mee aan een vijfjarig project en as sisteert weggebruikers de ko mende jaren op tal van toeritten naar snelwegen, in afwachting van installaties die de verkeers stroom doseren. „In 1998 is in sommige regio's een soortgelijke campagne ge voerd en de ervaringen daarmee zijn positief", aldus de zegsman. „De ervaring leert dat door rit sen vooral minder kop-staart- aanrijdingen plaatsvinden. De maatregel zorgt er namelijk ook voor dat auto's op hun rijstrook minder hoeven te stoppen en op te trekken." ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Hel ministerie van Onderwijs heeft het vwo-examen economie-I gecorrigeerd. Eén van de vragen was voor tweëerlei uitleg vatbaar. Hierdoor zijn twee ver schillende antwoorden mogelijk. Het ministerie heeft dat gisteren alle scholen schriftelijk laten weten. Het ministerie heeft de scholen erop gewezen dat de maxi mumscore van twee punten voor beide antwoorden moet wor den toegekend. Het ging om een vraag naar de overdrachts uitgaven bij grote infrastructurele projecten. Over een aantal andere vragen van het examen economie zal het zogeheten normeringsoverleg zich op 11 juni buigen. Dat is een jaarlijkse vergadering van deskundigen, die achteraf beoordeelt of vragen en antwoorden correct waren. Met de brief reageert het ministerie op een klacht van hoogle raar economie A Heertje, die vier fouten in de opgaven en ant woorden had geconstateerd. Heertje, schrijver van veelge bruikte leerboeken over economie, vreesde dat leerlingen door de fouten zakken en vroeg staatssecretaris Adelmund hen te compenseren. ANP (Advertentie) WOERDEN - Th. Vierbergen (r) van de Nederlandse nietrokersvereniging CAN, geeft een bos brandne tels aan E. de Groot, directiesecretaris van de Koninklijke Horeca Nederland. De brandnetels werden gisteren in Woerden tijdens de Wereldnietrokendag overhandigd omdat de horeca volgens CAN tekort schiet in haar anti-rookbeleid. De vereniging kent de brandnetels jaarlijks toe. foto Koen Verheyden/ANP door Joke Licher DEN HAAG - Ziekenhuizen mogen zieke werknemers speci ale zorg bieden die wordt be taald door de werkgever. Dat stellen minister Borst (VWS) en staatssecretaris Hoogervorst binnenkort voor aan het kabi net. De bewindslieden willen dit eerst beproeven in een aantal experimenten. De speciale hulp mag niet ver worden tot voorrangszorg. Ook niet-werkenden moeten ervan gebruik kunnen maken. Uit gangspunt blijft dat iedereen in dezelfde medische omstandig heden, recht heeft op dezelfde zorg. Werkgevers hebben er financi eel belang bij dat hun zieke werknemers snel weer op de been zijn. Zij zijn dan ook bereid te betalen voor medische zorg. De bewindslieden willen de re guliere zorginstellingen de mo gelijkheid geven hierop in te spelen. Die kunnen dan een po likliniek opzetten voor 'ar- beidsrelevante aandoeningen', mits ook mensen zonder baan er terecht kunnen. Ook in de gees telijke gezondheidszorg moet zoiets kunnen. Borst en Hoogervorst hopen op deze manier het ziekteverzuim en de instroom in de WAO te be strijden. De extra inkomsten die ziekenhuizen zo krijgen, mogen zij zelf houden. Daarmee kun nen zij bijvoorbeeld wachtlijs ten wegwerken. Laatste stuk van Knoepert geveld VENLO - Slopers zijn er gister ochtend om elf uur in geslaagd ook het laatste restje van de Venlose mammoetflat De Knoe pert tegen de grond te werken. Vorige week woensdag waren bij de grootste opblaasklus die ooit in Nederland is uitgevoerd, op miraculeuze wijze twee blokken van tien verdiepingen blijven staan. De Knoepert was de grootste vleugelflat van Nederland. ANP De WD is blij met voorstel, al dus Kamerlid Van Blerck. Zij is niet bang dat dit zal leiden tot een tweedeling in de zoi'g. „Er komt meer geld in de zorg", al dus Van Blerck. Daarmee kun nen mensen eerder worden ge holpen. Voorwaarde is wel dat het geld dat ziekenhuizen ont vangen, gebruikt wordt voor de zorg. Van Blerck wijst erop dat de verschillende geldstromen goed gescheiden moeten blij ven. „Je moet kunnen zien waar het geld blijft." De PvdA vindt het nog te vroeg om te reageren. Kamerlid Arib wil eerst zien hoe het voorstel er precies uitziet. „De PvdA is te gen voorrangszorg", aldus Arib. Zij zal dan ook kritisch bekijken hoe de bewindslieden ervoor zorgen dat er geen tweedeling ontstaat. Dat geldt ook voor D66. De par tij wil 'honderd procent garan tie' dat het voorstel niet toch leidt tot voorrang voor werkne mers. „Voor iedereen moet de toegang tot de zorg gelijk zijn", aldus D66-woordvoerster Van Vliet. ANP van onze redactie binnenland BOXMEER - Veevoederbedrijf Hendrix in Boxmeer heeft aan circa vijfhonderd Nederlandse varkensbedrijven en vijftig pluimveefokkers gevraagd de levering van dieren aan het slachthuis vooralsnog uit te stellen. Dat is een rechtstreeks gevolg van het Belgische dioxi neschandaal. Directeur P. van Huffelen verwacht dat de be drijven aan het verzoek gehoor zullen geven. Hendrix betrok in januari vet van de leverancier die in die zelfde periode in België met di oxine verontreinigd vet leverde. Dat vet is in de fabrieken van Hendrix in het Belgische Merk- sem en het Brabantse Ooster hout verwerkt in veevoer. Dat is vervolgens terechtgekomen bij varkensboeren en pluimveebe- drijven in Zuid-Nederland. Als er in die partij veevoer al een verontreiniging heeft gezeten, is de verdunning volgens Hendrix dermate groot, dat er geen ge vaar is voor de consument. On derzoek moet dat echter nog de finitief bevestigen, aldus di recteur Van Huffelen. Inmiddels zijn de overgebleven monsters van de partij veevoer onderzocht. Het bedrijf ver wacht de resultaten daarvan ui terlijk begin volgende week. Om alle risico's uit te sluiten, heeft Hendrix aan alle bedrij ven waaraan in januari het be treffende voer is geleverd, ge vraagd om de dieren die ervan hebben gegeten de komende da gen niet naar het slachthuis te brengen. ANP Advertentie e Verschillende belsignalen voor privé en zakelijk. O Gewicht 170 gram, stand-by-tijd 270 uur, gesprekstijd 300 minuten. O Inclusief beltegoed van 45,-. e Geen abonnements- of entreekosten. e Bellen vanaf 25 cent per minuut (incl. BTW), e Bruikbaar in heel Nederland, e Beltegoed op te waarderen in stappen van 25,- (incl. BTW). Bellen kan van maandag t/m vrijdag v; tot 20.00 uur, zaterdag van 09.00 uur tc Nu tijdelijk voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3