Breskens sceptisch over bouwvisie Eerste steen recreatiezaal De Redoute Gedeputeerde vraagt budget op maat voor fysiek gehandicapten Veel deelnemers aan wandelvierdaagses Hakken in het zand voor half procent Axels actiecomité legt zich neer bij ruimen van duizend graven zeeland dinsdag 1 juni 1999 z 14 Dure plannen stedenbouwkundige lijken heet hangijzer te worden doorConny van Gremberghe SAS VAN GENT - Voorzitter R. Marqui- nie van de stichting Vrienden van de Re doute en activiteitencoördinatrice M. de Braai metselden maandagochtend in een mum van tijd de 'eerste steen' in de gevel van de nieuwe recreatiezaal van het ver zorgingshuis De Redoute in Sas van Gent. De steen ontbeerde een inscriptie en was ook geen hardstenen exemplaar, maar een simpele kalkzandsteen, waarmee het be stuur van de stichting wilde aantonen hoe moeizaam de nieuwbouw - of liever de fi nanciering ervan - tot stand is gekomen. Vorig j aar, toen de stichting de uitbreiding van de zaal wilde oppakken, bleek er een gat in de begroting te zitten van 470.000 gulden. Het leek het erop dat de nieuw bouw alleen maar zou kunnen worden verwezenlijkt met een dure hypotheek. Met allerhande acties, giften van het be drijfsleven en steun van gemeente, pro vincie en de huiseigenaar, slonk het tekort echter tot bijna een ton. Gisteren maakte bewoner J. Verguyze bij de steenlegging bekend dat de stichting ook nog kon rekenen op steun uit onver wachte hoek. PvdA-raadslid R. de Meyer en hij hadden contact gezocht met de Prins van Lignac en hem verzocht of hij bereid was De Redoute te steunen. De mil jonair liet zich van zijn beste kant zien en liet Verguyze weten dat het Sasse tehuis kon rekenen op een schenking van 5000 gulden. Als dank kan de oud-Keurkoop- eigenaar rekenen op een beeldje van de Sasse schepen trekker voor op zijn jacht. De stichting hoopt verder nog dat de ge meente Sas van Gent nog met wat extra geld over de brug komt. Verder loopt er nog een subsidieverzoek bij de stichting Ouderenpostzegels. Marquinie hield tij dens de korte plechtig heid de bewoners en medewerkers voor dat de nieuwe zaal wellicht voor de bouw vakvakantie nog in gebruik zal worden genomen. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Lichamelijk gehandicapten moeten snel de mogelijkheid krijgen om een persoonlijk zorgbudget te ont vangen. Met dit geld kunnen zij zeil' de hulp kopen die zij nodig denken te hebben. Zodra staats secretaris van Volksgezondheid Vliegenthart zo'n persoonlijk budget voor lichamelijk gehan dicapten mogelijk maakt, moet daar in Zeeland mee worden ge- experimenteerd. Dat zegt gedeputeerde G. de Kok (volksgezondheid, PvdA). Volgens De Kok zijn de moge lijkheden om te experimenten in de verschillende zorgsectoren oneerlijk verdeeld. „Instellin gen voor verstandelijk gehandi capten krijgen veel meer vrij heid om nieuw beleid te maken terwijl de sector voor lichame lijk gehandicapten aan meer re gels is gebonden." Hij vindt dat Vliegenthart instellingen voor lichamelijk gehandicapten veel meer vrijheid moet geven om te experimenteren. De Kok vindt dat er in deze sec- Schapen scheren en feesten bij De Sterre Clinge CLINGE - De kinderboerderij De Canteeleerhoeve op het ter rein van de Sterre in Clinge staat zondag 6 juni van 13 tot 17.30 uur weer in het teken van het schaapscheerdersfeest. Schapen worden zowel met de ouderwetse schaar als de ton deuse van hun jasje ontdaan. Voor de kinderen is er een optre den van een van de Cliniclowns, er is een draaimolen en een kin deratelier. Verder worden oude ambachten zoals spinnen, kant klossen en wolbewerking gede monstreerd. Een vogel- en bijenvereniging en een insec tenwerkgroep presenteren zich. De Wereldwinkel in de planten kas van de Sterre zet haar deu ren open en verkoopt zelfge kweekte plantjes. Een hoefsmid gaat aan het werk en de stich ting dierenambulance Zeeuws- -Vlaanderen is eveneens van de partij. Op het terras klinkt live muziek van de folk rock groep Tremble. tor veel meer rekening moet worden gehouden met wat de gehandicapte wil. De oplossing is volgens De Kok de invoering van een persoon lijk zorgbudget of het persoons gebonden budget (PGB) zoals dat officieel heet. „Zo vergroot je de invloed van de zorgvrager. De Kok zegt toe er bij Vliegen thart erop aan de dringen dat het PBG er snel moet komen. „Vliegenthart heeft aangekon digd dat zij dit voorjaar met een nota over het PBG zou komen. Die laat nogal op zich wachten. De Kok zegt dat veel Zeeuwse 1 i- chamelijk gehandicapten be langstelling voor een persoon lijk zorgbudget hebben. Bij de ouderenzorg en de verstandelijk gehandicaptensector in Zee land bestaat het persoonsge bonden budget al. Ouderen en gehandicapten die zo'n budget willen, komen op een wachtlijst terecht. Regels beperken vernieuwing in de zorg MIDDELBURG - De regels die bepalen hoeveel geld de instel lingen voor lichamelijke gehan dicapten krijgen, belemmeren de vernieuwing van de zorg, al dus directeur L. van der Hoest van de Stichting Zorg Lichame lijk Gehandicapten (ZLG) maandag in de commissie Wel zijn van Provinciale Staten. Volgens Van der Hoest loopt zijn sector achter als het gaat om de financiering van nieuw beleid. „De budgetten zijn niet afge stemd op zorgvernieuwing die rekening houdt met de vraag van de gehandicapten." De ZLG is bezig om gehandi capten uit de grote tehuizen naar veel kleinschaliger woon vormen te verhuizen, zoals naar de 'dobberende doosjes' in Vlis- singen en De Watertoren in Goes. Van der Hoest vertelde dat veel geld in de verhuizingen is gaan zitten. Daarom is er geen geld meer om het personeel te scholen in het beter omgaan met de wensen van de gehandicap ten. Hij lichtte het verzoek toe om 60.000 gulden provinciale subsidie voor scholing. De com missie ging hiermee akkoord. Voorzitter R. Marquinie van de stichting Vrienden van de Redoute metselde de eerste steen voor de nieuwe recreatiezaal. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti BRESKENS - De afsluiting van het Spuiplein van de haven wordt de komende tijd nog een heikel punt in Breskens. Veel in woners van het vissersdorp vin den het onaanvaardbaar dat de Kaai en haven in de toekomst alleen vanaf de oostzijde te be reiken is. Zij zijn er ook nog niet van overtuigd dat de voormali ge vissershuisjes in de Oester putten, die stedenbouwkundige A Bhalotra zo liefdevol wil koesteren, het waard zijn te be houden. Afbreken, lijkt sommi gen meer op hun plaats. De gemeente Oostburg krijgt nog een zware dobber om de ideeën van het bureau Kuiper Compagnons die maandag avond werden voorgelegd aan de bevolking van Breskens, te realiseren. Niet alleen omdat het langetermijnwerk is en mil joenen guldens gaan kosten, maar ook omdat onderdelen nog veel hoofdbrekens zullen kosten en de nodige discussie zullen opleveren. Stedenbouwkundi ge Bhalotra en burgemeester G. Noordewier benadrukten dan ook keer op keer: het is een visie, geen plan. De inwoners van Brèskens wa ren massaal op de informatie bijeenkomst afgekomen. De re acties waren over het algemeen positief, de kritiek of beter ge zegd, de uitgesproken twijfel, betrof vooral de uitvoering. Na de presentatie, nam wethouder L. Wille alvast één brandende Hockeytoernooi HULST - Belangstellenden voor de hockeysport kunnen za terdag 5 juni terecht op het com plex van de Hulster vereniging Rapide. Om half een begint hier een open toernooi. Er wordt ge speeld op halve velden met teams van zeven personen. Aan sluitend is er een barbecue. HULST Tentoonstelling - In Galerie Rattenfanger in Hulst loopt tot en met 3 juli een expositie met schilderij en van Martij n Kips en Ferdi Baart, twee kunstenaars uit de streek. De galerie is geves tigd in de Bontehondstraat 17 in Hulst. vraag weg; komt de rondweg er? Ja, maar op zijn vroegst begin 2002. De voorkeur van de ste denbouwkundige om het fiets- voetveer in de kern te laten aan landen en opnieuw een spuikom in te richten waren maandag geen discussiepunten, wél de bouw van een balkongebouw en de afsluiting van de verbinding Spuiplein-haven. Daarmee ver liest Breskens juist een stuk van het hartvond een van de inspre kers. Anderen voorzagen eerder waterhuishoudkundige bezwa ren. Bij extreem hoogwater loopt de kade onder, en kunnen auto's de geplande parkeerga rage niet meer bereiken. Op dit probleem wordt nog gestudeerd volgens medewerker B. Smol ders van Kuiper Compagnons. De meeste Bressiaanders toon den zich voorstander van het idee van Bhalotra om de Han delshaven om te bouwen tot vis sershaven en de vissersschepen en eventueel de vismijn en het visserijmuseum dichter naar het centrum te halen; de enke ling die vreesde voor geluids overlast kon rekenen op luide afkeurende reacties. Noorde wier kondigde aan op korte ter mijn een gesprek met de onder nemers op de Middenhavendam te organiseren, om te horen wat him wensen en mogelijkheden zijn. In de visie van de Rotter damse architect zouden zij im mers moeten verkassen. Zwembassin Vanuit het publiek werd de sug gestie geopperd om de oude veerhaven niet alleen te bestem men voor bijzondere recreatie woningen, maar toegankelijk te maken voor iedereen en eenbas sin te creëren waar naar harte lust, bij eb en vloed, kan worden gezwommen. Een ander opper de de beschilderde silo te be stemmen voor horeca, met een fraai uitzichtpunt bovenop. Een 'gevaarlijke' uitspraak deed Bhalotra toen hij zei dat de ker mis niet meer op het heringe richte Oranjeplein kan. Hij zei er echter niet bij waar die vol gens hem dan wel moet worden gehouden. Burgemeester Noorderwier ver zekerde de Bressiaanders dat binnen nu en vijf jaar er in elk geval een begin met de uitvoe ring van de plannen zal worden gemaakt. door Edy de Witte SINT JANSTEEN - In Sint Jan steen, Kloosterzande en Oost burg zijn maandagavond de jaarlijkse wandelvierdaagses van start gegaan. Oostburg kreeg de meeste aanmeldingen te verwerken. De heer De Houck, die voor het 40e jaar de inschrijving verzorgde, noteer de in het Zwincollege 447 perso nen voor een wandeling van vijf kilometer en 268 wandelaars voor tien kilometer lopen. Donderdag worden de ruim 700 wandelaars het laatste stuk mu zikaal begeleid door de harmo nie Oostburg en de muziekver eniging Veronica uitZuidzande. In Sint Jansteen schreven 165 deelnemers in voor een trip van vijf kilometer. De route van tien kilometer werd aangepakt door vijftig wandelaars. De trajecten zijn uitgezet in de polder- en bosrijke omgeving. Donderdag worden de volhouders muzikaal ingehaald door de Rattenband. In Kloosterzande meldden zich 180 deelnemers bij het inschrijf- punt in de kantine van de voet balvereniging Hontenisse. Het grootste deel (155 personen) liep de vijf kilometerroute. De ani mo voor een wandeling van tien kilometer bleef beperkt tot 25 Slotmanifestatie van kreatief jaar HULST - De Kreatieve Vorming Hulst sluit vrijdagavond 4 juni met een manifestatie in het ge meenschapscentrum Den Dul- laert het cursusjaar feestelijk af. De manifestatie begint om ze ven uur met een kinderfeest. De deelnemers aan de kinderate liers gaan als kabouters ver kleed aan de slag met het thema Kleiwitje en de negen dwergen, waarbij ze sprookjesfiguren boetseren. Om acht uur opent voorzitter W. Naessens het avondprogrammaDaarna volgt een optreden van de aller kleinste ballerina's, gevolgd door de jeugdige swingbeat- dansers. Bezoekers kunnen ver der de werken van de cursisten bewonderen. Deze blijven tot 13 juni te bezichtigen tijdens de openingsuren van Den Dullaert. Vanaf zaterdag stellen ook vijf tien amateur-beeldhouwers een gedeelte van hun werk ten toon in Den Dullaert. Onder lei ding van beeldhouwer Luc In- gels hebben zij het afgelopen jaar zo'n veertig sculpturen ver vaardigd. Deze expositie loopt tot'25 juni.. deelnemers. Het organiserende comité start elke avond vanuit een andere gemeentekern. Van daag (dinsdag) verzamelt men in zaal De Lamsoren in Lams- waarde en woensdag in zaal De Jachthoorn in Ossenisse. Don derdag, de slotavond, is cam ping De Vogel in Hengstdijk het start- en eindpunt van het wan delfestij n. Na de bloemenhulde krijgen de volhouders hier een herinnering uitgereikt. De vier daagse in de gemeente Honte nisse trekt traditioneel dage lijks ook enkele tientallen deelnemers die alleen in hun ei gen woonkern meelopen. Emmabaan gesloten voor straatspeeldag KOEWACHT - De Actie groep Emmabaan Ver keersveilig houdt op woensdag 9 juni weer een straatspeèldag. De editie 1998 was een dermate groot succes dat de ouders en kinderen de Emma baan ook dit jaar weer voor een paar uur afslui ten. Voor één middag per jaar is deze druk bereden straat tussen St. Jansteen en Koewacht voorbehou den aan de jeugd. De straatspeeldag begint om 14.00 uur met een la- waai-optocht. Daarna kunnen de kinderen zich uitleven bij allerlei spelle tjes zoals skeeleren, stoepkrijten, steltlopen, bliklopen. De organisatie zorgt voor een traktatie. De bewoners van de Em mabaan gebruiken de ma nifestatie om de onveilige verkeerssituatie voor fiet sers en voetgangers in hun straat aan te kaaiden bij de gemeente Axel. De Ac tiegroep laakt echter de houding van het gemeen tebestuur. Dat zou vol gens de Koewachtenaars de Emmabaners op de hoogte houden van de ontwikkelingen rond hun straat maar tot nu toe is daar weinig van te mer ken. De Straatspeeldag zorgt er voor dat de Emmabaan op woensdagmiddag 9 ju ni van 14.00 tot 16.00 uur is afgesloten voor alle ge motoriseerde verkeer. - Staking FNV-leden Elf Atochem stoelt ook op reeks irritaties door Edith Ramakers VLISSINGEN - Nu zijn wij aan de beurt. Dat stelden werknemers van Elf Atochem in Vlissingen-Oost, nadat ze maandagochtend om zes uur het productieproces stilleg den. De onderhandelingen voor een nieuwe CAO zijn vastgelopen. Het stakingsco mité wil een loonstijging van 3,5 procent. De werkgever gaat tot 3 procent. Eind vorige week peilde FNV Bondgenoten de actiebereid heid onder haar honderd le den. Zij kwam tot 77 procent, waarmee het licht voor sta king op groen ging. De rest van de werknemers van Elf Ato chem is aangesloten bij de vakbonden CNV en Unie of is geen bondslid. „Die doen niet mee aan deze actie. Het is na tuurlijk het beste als je geza menlijk optrekt. Maar het is niet anders. We hebben de meerderheid", reageert P. Janssen, districtsbestuurder bij FNV Bondgenoten. Aan het eind van de middag hadden maandag 60 van de in totaal 180 werknemers zich als sta ker laten registreren. De eis van de stakers is duide lijk. „Wij staken voor een half procent. Ja, een half procentje, maar er zit meer achter", legt René Louwerse, medewerker van Elf Atochem en lid van het stakingscomité uit. In de loop der jaren is een deel van het personeel geïrriteerd geraakt. Irritaties Maandagochtend klonk aan de poort van het bedrijf regel matig de klacht dat er niet naar hen geluisterd wordt. De opeenstapeling van kleine ir ritaties, zoals de ongezellige kantine waar alleen smake loos automateneten te koop is, was een voedingsbodem voor de staking. Het comité strijdt voor een be tere verhouding tussen men sen van het kantoor en die van de werkvloer. Volgens hen is de directeur, die dertien jaar gele den naar Elf kwam, er niet in geslaagd de kloof tussen 'pro ductie en kantoor' te verklei nen. „We gaan nu door tot we die 3,5 procent krijgen. Dat kan dus wel even duren", be klemtonen de negen leden van het stakingscomité. Directeur C. Braakman erkent dat in de industrie in het alge meen een grote kloof bestaat tussen grofweg het kantoor en de prod uctie.,Het is een ongo ing proces om die kloof te ver kleinen. Het is mijn wens om de onderlinge verhouding te verbeteren", stelt de directeur. Hij vult aan dat de directie haar poot stijf houdt. Het che miebedrijf dat onderdeel is van het Franse olieconcern Elf, vindt dat het zijn werkne mers voldoende is tegemoet gekomen. „Wij hebben twee jaar achter elkaar drie procent geboden. Dat is marktcon form." Maar dat half procent je, daar moet u toch uitkomen? Elke dag dat de machines niet draaien, kost het bedrijf geld. „Ja, bij staken gaat het om substantiële verliezen. Maar het is moeilijk praten met de heer Janssen van de FNV. Hij is halsstarrig. Hij is de onder handelingen ingegaan met de loonsverhoging van 3,5 pro cent en geeft niets toe. Dat noem ik geen onderhandelen." Over de secundaire arbeids voorwaarden meldt Braak man dat 'die de toets der kri tiek kunnen doorstaan'. „En over de kantine hebben we het nu niet. Er moet een CAO-pak- ket op tafel komen. Wij hebben ernstiger zorgen aan ons hoofd dan ons druk te maken over de kantine. Ik denk aan de aan trekkelijkheid van Vlissingen- Oost als investeringsplaats. Dit geeft een negatieve bijdra ge aan het imago van ons indu striegebied." door René Hoonhorst AXEL - „Er is nog wel even over gedacht om bijvoorbeeld voor machines op de begraafplaats te gaan liggen, maar dat is voor de meesten van ons toch geen geëi gend actiemiddel", zei R. Boeije, van het comité dat zich lange tijd heeft verzet tegen het rui men van graven op begraaf plaats aan de Axelse Burcht laan. Net als Boeije is ookM. de Visser maandag niet naar de begraaf plaats gegaan. „Ik houd het beeld van de begraafplaats lie ver gaaf in mijn herinnering en ga er niet meer heen." De Visser komt deze week nog wel met een officiële verklaring, waarin hij verantwoording aflegt over het werk van het actiecomité. De Axelse gemeenteraad beslis- Circus Renz drie dagen in Terneuzen TERNEUZEN - Het Neder lands nationaal circus Herman Renz slaat van maandag 7 tot en met woensdag 9 juni de tenten op in Terneuzen, waar die dagen twee avond-en twee middag voorstellingen worden gehou den. De voorstellingen op dinsdag 8 juni zijn inmiddels uitverkocht- De Temeuzense voorstellingen maken onderdeel uit van de toemee van het circus door de Benelux. Circus Herman Renz brengt een gevarieerd program ma in de pistes met zowel tradi tionele circusnummers als meer eigentijdse varieté-onderdelen. Zo staat het duo Chio Wei en Si- ung Wa van het Chinese staats circus onder contract. Hij is een prima jongleur, zij laat een unie ke leeuwen-speerdans zien. Verder treden op het Russische trio Marlo (evenwichtskunste naars), de luchtacrobaten Glawatzki uit Australië, het Hongaarse trio Tirano, tijger dompteur David Cawley, de clowns Milko en Christaan en diverse ervaren artiesten. Bui ten de voorstellingen zijn verder de stallen gratis te bezoeken. Voor de optredens op maandag 7 juni en woensdag 9 juni (respec tievelijk 19.30 en 14.00 uur) zijn in de voorverkoop nog kaarten verkrijgbaar bij tabakshandel van Meer in Terneuzen. te begin 1998 al dat tweederde van de begraafplaats aan de Burchtlaan dit jaar geruimd moest worden. Op dat besluit kwam vorig jaar geen enkele re actie. Pas begin dit jaar rezen er protesten. Enkele nabestaan den riepen een actiecomité tegen ruiming in het leven. Het comité wist het afgelopen kwar taal bijna 1500 handtekeningen te verzamelen, maar de gemeen mteraad van Axel hield una niem vast aan zijn eerder inge nomen standpunt. De eensgezindheid van de raad werd pas doorbroken toen bur gemeester en wethouders enke le weken terug besloten de 1400 graven toch in twee fasen te la ten ruimen. Een minderheid van het gemeentebestuur had liever gezien dat het karwei in een keer werd geklaard. Leden van het actiecomité hadden vorige week nog een heel klein beetje hoop dat de ruiming opnieuw zou worden besproken. Maar toen het besluit definitief werd en juridisch verweer geen kans maakte, legden ze het hoofd in de schoot. De consternatie die in Axel is ontstaan, verbaast directeur Bakker van de gravendienst. Volgens hem is de gemeente Ax el uiterst zorgvuldig omge sprongen met belangen van de nabestaanden. „Dat de ruiming van meer dan tien jaar oude al gemene graven een jaar van te voren wordt aangekondigd en dat nabestaanden nog drie maanden de tijd krijgen om grafmonumenten op te halen, is niet verplicht." Nabestaanden Wijzend op het onkruid dat op de meeste graven welig tiert, voegt Bakker er aan toe dat de meeste graven er niet bij liggen alsof de nabestaanden weke lijks op bezoek komen. Oud-gemeenteraadslid A van Ham stemde vorig jaar als enige tegen ruiming van de Burcht- laanbegraafplaats. Om cultuur historische redenen. Het feit dat zijn vader in een te ruimen graf ligt, speelde voor zijn familie niet mee.,We zijn met elf kinde ren, die allemaal nog leven, Nie mand wilde vader herbegraven, het is goed als zijn stoffelijke resten in het verzamelgraf ko men. Wél halen we zelf vandaag zijn grafsteen weg om die door een aannemer tot puin te laten breken en de steen weer deel uit te laten maken van een nieuwe weg." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30