Surinamers houden hoofd koel YZ i Anïi' r PAN PZC Indonesië kiest uit stieren, stengels en sterren PZC Overzicht fraude met subsidie EU Presidentieel systeem feiten en meningen Alle lagen van bevolking eisen vertrek president Wijdenbosch 9 ppp" PARTAI BULAN BINTANG 15 1 juni 1949 dinsdag 1 juni 1999 door Sander Kuypers De massa die zich op de Klei ne Waterstraat in Parama ribo gisteren heeft verzameld, is een bonte stoet. Je ziet het in een oogopslag. Artsen in witte jas sen, getooide indianen, arbei ders en directeuren. Ze lopen gebroederlijk en eensgezind naast elkaar. De opzet van het Gestructu reerd Samenwerkingsverband (GS) lijkt geslaagd. Deze laatste massale demonstratie voor het bijeenkomen van het Suri naamse parlement moet onom stotelijk aantonen dat alle lagen van de bevolking, rijk en arm, nog maar één oplossing voor de crisis in Suriname zien: Wijden bosch moet opstappen. Het is broeierig in Suriname. Dat slaat niet alleen op het weer, maar deze dagen vooral op het politieke klimaat in het land. De 50.000 demonstranten houden echter weer opvallend goed het hoofd koel. Him protest voor het kabinet van president Wijden bosch verliep gisteren zonder enig incident. Voor het begin van de demon stratie waren politie en waarne mers van de politie al eerder dan normaal in touw. Maar van een overweldigende politiemacht was gisteren net als op eerdere protestdagen, geen sprake. Zo als gebruikelijk stond er een li nie van ME'ers voor het kabinet van de president. Daarvoor lie pen nog wat groepjes agenten. Maar de politie hoefde niet in actie te komen. Moties De mensen zeggen goed te be seffen dat ze geen enkele aanlei ding tot gewelddadigheden moeten geven. Voor hen is het vandaag de grote dag. Ze hopen dat president Wijdenbosch dan door een van de aangekondigde moties in het parlement van Su riname, de Nationale Assem blee. naar huis wordt gestuurd. Ondanks de aankondiging van het staatshoofd dat hij geen ge hoor aan die moties zal geven, hopen de mensen dat hij van daag toch zal inzien dat hij moet vertrekken. Als dat niet gebeurt, dan kan de stemming omslaan. „Dat gaan de mensen niet pikken", verze- door Patrick Selbach Het presidentieel systeem in Suriname is op Ameri kaanse leest geschoeid. De pre sident stelt een kabinet samen, benoemt ministers en kan ze ook ontslaan. Dat laatste gebeurde afgelopen vrijdag. De president is ook regeringsleider en hij is verantwoording schuldig aan het parlement: de Nationale As semblee. De president van de republiek Suriname is ook "opperbevel hebber van het leger en voorzit ter van de Staatsraad, het hoog ste Surinaamse adviescollege. De president wordt gekozen voor vijfjaar. Het Surinaamse parlement kiest de president. Een kandi daat moet tweederde van de stemmen in het parlement ha len. Lukt dat niet in twee stem ronden, dan is de Verenigde Volksvergadering aan zet. Dit beraad van 869 leden be kert een voorbijganger. „Dan gaan acties een heel ander ka rakter krijgen. De boel gaat dan waarschijnlijk uit de hand lo pen." Een vrouw van middelbare leef tijd heeft tegenover het kabinet van Wijdenbosch een paar grote koelboxen meegesleept. Ze ge bruikt de demonstratie om een broodnodig centje bij te verdie nen door limonade te verkopen. „Ik heb gewoon een baan", ver telt zij. „Ik verdien 40.000 Suri naamse guldens en houd daar van 32.000 gulden over. Van dat geld moet ik water, licht en eten betalen. Je komt gewoon niet uit. Ik heb acht kinderen. Per maand heb ik alleen al twee zakken rijst nodig en die kos ten me totaal 20.000 gulden." Hoe lang zij de nijpende situatie bij haar thuis kan volhouden, weet ze niet. „In mijn tuinje ver bouw ik groenten. Die kan ik ge lukkig ook eten. Mijn vader heeft een nog grotere tuin, ook met groente. Daardoor hebben we gelukkig tot nu toe nog te eten." Weet ze al wie in staat kan zijn om Suriname uit het slop te ha len? „Nee, dat zou ik zo niet we ten. Bidden is de enige hoop. Dat gaat zeker helpen." Kerkklok Vier jongens die verbonden zijn aan de kerk naast de Surinaam se Bank in Paramaribo maken hun ongenoegen op geheel eigen wijze kenbaar. Als er demon stranten langs de kerk lopen, klimmen ze in het touw om de grote kerkklok te luiden. „Op deze manier geven wij onze steun aan de acties. Dit is onze manier van protest", vertelt één van hen Voor het kabinet staat ook een Nederlander. De man heeft zich twee jaar geleden in Suriname gevestigd als projectmanager. De Nederlander wil zijn naam niet noemen, maar vertelt dat hij, zoals hij dat noemt, een 'lo kaal salaris' van 300.000 Suri naamse guldens verdient. Dat is ongeveer 400 Nederlandse gul dens. „Daar kan ik nu niet mee uitkomen. Binnen een half jaar zijn de prijzen drie keer zo hoog geworden"verduidelij kt hi j De manager verwacht dat de Surinaamse bevolking uitein delijk toch een langere adem zal hebben dan Wijdenbosch. „Ik denk dat de Surinamers nu be reid zijn twee of drie jaar ar moede te lijden, als ze maar een beter vooruitzicht krijgen. Ze zijn enorm eensgezind op dit moment." Hij staat niet vx-eemd te kijken dat de demonstraties uitei'st vreedzaam verlopen. Volgens hem zullen de protesten door gaan totdat de huidige presi dent van Suriname aftreedt. „Ik verwacht dat de protesten al leen gewelddadig worden als de regering zelf geweld gaat inzet ten." ANP staat uit alle gekozen bestuur ders (parlement, districtsraden en ressortsraden, vergelijkbaar met de Nederlandse provinciale besturen en gemeentebesturen). In de Verenigde Volksvergade ring is een gewone meerderheid (de helft plus één) voldoende om tot president gekozen te wor den. De eventuele afzetting van de president is niet eenduidig om schreven in de Grondwet. Wij denbosch meent dat een eventu ele afzetting door het parlement ongrondwettelijk is. De opposi tie interpreteert de constitutie anders en vindt dat het paxie- ment wel degelijk de bevoegd heid heeft de president naar huis te kunnen sturen. Haar opvatting wordt gesteund door deskundigen die onder meer wijzen op het (gewijzigde) artikel 74 in de Grondwet dat zo'n afzetting wel degelijk mo gelijk maakt, en wel met een ge wone meerderheid (de helft plus één). ANP Een stoet demonstranten trekt door Paramaribo. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie buitenland De Europese Unie heeft vorig jaar voor meer dan 9,1 mil jard gulden aan onterechte be talingen gedaan. Bij naar schat ting eenderde hiervan gaat het om fraude. Ook loopt de Euro pese schatkist jaarlijks miljar den mis aan ontduiking van im portheffingen. Een overzicht van een aantal grote fraudes in de afgelopen tien jaar: maart 1991: Twee bedrijven uit Barneveld en Apeldoorn impor teerden koeien vanuit Polen naar de EU zonder importhef fing te betalen. Door op de douanepapieren te vermelden dat de koeien via Nederland en Spanje zouden woi-den dooi-ge- voerd naar Noord-Afrika ont doken de bedrijven de import- heffing van ƒ3,50 per kilo levend gewicht. september 1992: De ex- direc teur van de Groningse vlees groothandel North Meat incas seerde ten onrechte 280.000 expoitsubsidie voor vlees dat volgens de uitvoerpapiei"en ge schikt zou zijn voor menselijke consumptie. Het vlees was ech ter alleen geschikt voor gebruik als diervoer. De man werd veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en 50.000 boete wegens fraude met EU-gelden en uitkeringen. januari 1993: De Nederlandse douane ontdekte een fraude in olie, videoapparatuur, drank en vlees, waai'bij voor ruim 100 miljoen aan invoerrechten, ac cijnzen en omzetbelasting is ontdoken. De douanedocumen ten werden zo bewerkt dat het leek alsof de goederen via Rot terdam naar landen buiten de EU werden vervoerd. In werke lijkheid werden ze binnen de EU verhandeld zonder dat daar de verschuldigde rechten voor werden betaald. De hoofdverdachte wei'd ver oordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf en terugbetaling van 1 miljoen. Drie medeverdachten kregen twee jaar gevangenis straf en moesten 100.000 te rugbetalen. december 1994: De Europese Commissie wilde ruim 3 miljard gulden terugvorderen van lid staten die tekort schoten in de contx'ole op de (Europese) land bouwuitgaven. Italië kreeg een rekening gepresenteerd van x"uim 1,6 miljard gulden. juni 1996: Voor een EU-fraude van tientallen miljoenen gul dens werd een 33-jarige Italiaan veroordeeld tot een gevangenis straf van vier jaar. Hij behoorde tot een criminele organisatie die via transportbedrijf De Wit uit Waalwijk kleding voor buiten de EU afzette in Italië. Daar door is voor 3 miljoen gulden aan heffingen ontweken. september 1996: De burgemees ter van Sint Niklaas (B) werd opgepakt wegens fraude met Europese gelden. Als voorzitter van de Europese Middenstands organisatie stuurde hij ver scheidene jaren valse rekenin gen naar de Europese Com missie om subsidies op te strij- ken. Hij stak naar schatting dik 500.000 in eigen zak. november 1996: De nu failliete Boelwerf in Temse kreeg in 1994 24,5 miljoen subsidie van de Vlaamse deelregering. Op grond van Europese concuri-entiere- gels mocht dat geld alleen wor den gebruikt voor omscholing en afvloeiing van 211 werkne mers. Het belandde echter in zijn geheel bij de werf zelf. juni 1997: De rechtbank in Gro ningen veroordeelde twee man nen tot straffen van 240 uur dienstvexlening en zes maanden voorwaardelijke celstraf we gens subsidiefraude. De twee waren lid van een criminele or ganisatie die grote paxtijen zo genaamde C-suiker op papier naar Marokko vervoerden. In werkelijkheid werd de suiker in Spanje afgezet. De organisatie streek ten om-echte 1,3 miljoen gulden op. september 1998: De Spaanse Eurocommissaris Marin ver zuimde in het verleden in te grij pen bij een fraude van ruim 5 miljoen aan humanitaire hulp. Hij hield in 1993 toezicht op de ECHO-fondsen. Die zijn be stemd voor directe hulp aan rampgebieden. ECHO-mede- werkers lieten gelden aan fictie ve personeelsleden uitbetalen. Het belandde in de zakken van EU-functionax-issen. ANP ii Partai Persatuan Pembangunan (PPP) Partai Demokrasi Indonesia Perjuangan (PDI Perjuangan) o Partai Bulan Bintang (PBB) doorTheo Haerkens Honderddertig miljoen Indo nesiërs trekken maandag 7 juni naar het stemlokaal. Waar de Nederlandse kiezer het witte hokje voor de naam van zijn fa voriet rood maakt, doorboort de Indonesische kiezer met een vierduimsspijker het logo van de partij van zijn keuze. De meerderheid van de partijen is jonger dan tien maanden en beschikt niet over een voldra gen verkiezingsprogramma en evenmin over een stabiele ach terban. Politici hebben moeite hun boodschap aan het grote publiek over te brengen. Lang niet iedereen leest de krant en de zendtijd op televisie is beperkt. Noodgedwongen volstaan lei ders van kleine partijen met het nogal stroef voorlezen van en kele vellen tekst in een en het zelfde studio-decor. Kleurige vellen Op straat verkopen jongetjes grote kleurige vellen waarop de emblemen van de 48 partijen keurig zijn gerangschikt. De ene keer met niet meer dan de naam van de partij, de lijsttrekker, de oprichtingsdatum en de richt lijn - islam (12), Paneasila (35), sociaal-democratie (1) - waar door de partij zich laat leiden, de andere keer met wat meer in formatie over het partijpro gramma. De componenten waaruit de lo go's zijn opgebouwd, maken Aan de meest vrije verkiezingen in 44 jaar in Indonesië doen 48 partijen mee, een weelde die menig kiezer in verwarring brengt. Welke partij is zijn stem ivaard? Voormalig president Soeharto stond niet meer dan drie partijen toe. Die onder scheidden zich van elkaar met kleuren. Geel voor regerings partij Golkar, rood voor de nationalistische PDI en groen voor moslimpartij PPP. Hetpalet is drastisch verbreed, de partijlo go's functioneren als richtingaanwijzer. duidelijk dat de vormgevers zich niet slechts door hun fanta sie lieten leiden. Het gebruik van sterren, halve manen, stie renkoppen en rijststengels, is allerminst willekeurig. Deze elementen zijn terug te vinden in het Pancasila-schild dat de staatsfilosofie symboliseert. Vooral de combinatie lijkt van belang om de kiezer duidelijk te maken waar de partij voor staat. Anders dan in het verleden mo gen moslimpartijen zich nu pro fileren. Soeharto en ook zijn voorganger Soekarno waren niet erg geporteerd voor het de len van de staatsmacht met de geestelijke leiders en hanteer den daarom als motto: vex'deel en heers. Deze partijen laten er nu dan ook geen gras over groei en: Negen dragen een maan in hun logo, twee een zon. Sommige hebben negen sterren die staan voor het aantal predi kers dat de islam naar Indonesië bracht. Een aantal combineert maan en sterren, voegde Arabi sche lettertekens toe die Indo nesische kindertjes al op koran school leren of de Kaaba, het vierkante heiligdom in Mekka. Vredesduif De twee partijen met een kruis teken in het vignet zijn uiter aard christelij k. Drie voeren een vredesduif. De stierenkop die democratie verbeeldt is ook po pulair. Zes partijen gebruiken die prominent. Megawati Soe- karnoputri heeft na splitsing van haar partij lange tijd ge- Partai Demokrasi Indonesia (PD') Partai Indonesia Baru (PIB) O PARTAI AMANAT NASIONAL Partai Amanat Nasional (PAN) Woningbouw Zeeland mag in 1949 driehon derd woningen meer bouwen dan er aanvankelijk in het pro gramma waren opgenomen. Dat heeft de minister van We deropbouw mr.dr. J. In 't Veld laten weten. In totaal worden er in heel 1949 in Nederland 6400 hui zen meer weggezet dan in het begin van het jaar werd ver wacht. Goudstaven Een schipper en drie dek- knechten zijn veroordeeld tot celstraffen omdat ze bij het vervoeren van goud van "De NedërlandseBank in de ooxiog drie goudstaven achterover hadden gedrukt. Te klein De gemeenteraden van Aagte- kerke en Driewegen scharen zich achter de raad van Nieuwvliet, die bezwaar maakt tegen het besluit van de rijksoverheid om gemeenten met minder dan duizend inwo ners op te heffen. Berlijn De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk hebben het voorstel om weer één Duitsland te vormen, afge wezen. Zij voelen niets voor het Russische voorstel daar toe. De drie westerse mogendhe den willen alleen over de Ber- lijnse kwestie praten. vochten om het behoud van de naam PDI en de stierenkop. Dat was vergeefs, maar iedereen kent inmiddels de nieuwe stier met zijn bloedrode oogjes. Tandwiel Twee partijen namen het Pan- casila-wapen op, waarin ook een stierenkop staat. De staats filosofie Paneasila kent vijf hoofdgedachten en wordt ver beeldt door een vijfhoek die al dan niet gestileerd in dertien lo go's is texug te vinden. Rijststen- gels en kapok symboliseren sociale rechtvaardigheid. De sociaal-democraten hebben een tandwiel en verder zijn er ook nog bamboesperen die herinne ren aan de onafhankelijkheids strijd. GPD Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Viissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Viissingen: Postbus 18 4380 AA Viissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8 30-17.00 uur Zaterdags in Viissingen van 800 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Viissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantpren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14 .00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98.00; franco per post 128,50: per maand 35,75, per jaar 372,50, franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting: losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw): Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Viissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag: (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Viissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2