Eisen fiets-voetveer verscherpt i Gravendienst verkent Axels kerkhof Vlaamse poeliers giftig over heisa rond dioxinekippen Schelde Groep krijgt tot oktober tijd voor overnamegesprekken Minister heeft geen zin in overleg met Belgen over tunnelverkeer 11 Klaverblad krijgt zeggenschap over inrichting; half-uursdienst in onderzoek Bellen naar België voortaan 26 cent p/min. Hard-glazen deuren éa a|yi< zeeuwse almanak Troostrijk PZC EEUWS-VLAAMDERËfS! dinsdag 1 juni 1999 door Maurits Sep MIDDELBURG - Dc Slichting Het Klaverblad krijgt zeggen schap over de inrichting van het fiets-voetveer tussen Vlissingen enBreskens. De exploitant moet de bouwtekeningen van zowel de boot als de walaccommoda- ties voorleggen aan de techni sche afdeling van de stichting. Het Klaverblad heeft dat maan dag bedongen bij gedeputeerde J. I. Hennekeij (VVD, verkeer). Het Klaverblad, de Stichting Werkgroep West-Zeeuws- Vlaanderen Gehandicaptenbe leid en de Stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren ma ken zich zorgen over de toegan kelijkheid van het fiets-voet veer. In het programma van eisen staan volgens woordvoer der B. Volmer verouderde richt lijnen, die slechts de meest mi nimale eisen voorschrijven. Hij vroeg de Statencommissie Wa terstaat en Verkeer de actuele richtlijnen te hanteren en in het programma ook de verplichting Oorzaak dodelijk ongeval op veer nog niet duidelijk MIDDELBURG - De PSD tast nog steeds in het duister over de oorzaak van het ongeval, waar bij vorige week een 72-jarige man uit Spijkenisse om het le ven kwam. Hij werd op het veer Prins Johan Friso door een vrachtwagen overreden. Volgens directeur H. E. C. M. Thomaes van de PSD heeft de politie nog geen oorzaak kun nen vinden. Collega-directeur D. Vos voegde daaraan toe dat het gedrag van passagiers het grootste probleem is. De PSD- leiding wilde het slachtoffer niet beschuldigen van slecht ge drag, maar wees er wel op dat hij tegen de regels in de veerboot fietsend op was gereden. Vrouw overvallen KLOETINGE - Een 61-jarige vrouw is zaterdag overvallen in haar woning aan de Abbekin- dersezandweg in Kloetinge. Bij de overval, die 's ochtends plaatsvond, waren verschillen de daders betrokken. Zij hebben geld en sieraden weggenomen. De politie verzoekt mensen die zaterdagochtend tussen acht uur en half tien op de Abbekin- dersezandweg tussen De Reilof en het viaduct in Kloetinge zijn geweest en andere mensen die informatie kunnen geven over het misdrijf zich te melden. op te nemen dat bouwtekenin gen ter advisering moeten worden voor-gelegd aan de tech nische afdeling van Het Klaver blad. Hennekeij zegde dat toe. Aandacht Volmer vroeg bijzondere aan dacht voor mensen met auditie ve en visuele beperkingen. Voor slechthorenden moet er een ringleiding komen, voor slecht zienden contrasterende kleu ren. De belangenorganisaties willen verder dat gehandicap ten met een begeleiderskaart gratis een begeleider kunnen meenemen op het fiets-voet veer, zoals dat ook kan bij het openbaar vervoer. Volgens Hen nekeij kan dat ook, omdat voor het veer dezelfde tarieven en voorwaarden gelden als voor de trein. Wethouder L. Wille van de ge meente Oostburg pleitte nog maals voor een halfuursdienst. „Een veelvuldig varend veer is belangrijk voor de economieën van West-Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren, voor de scholen en voor de toeristen"aldus Wil le. „Bij een één-uursdienst kom je ook al gauw in de problemen. Want dan vaart er maar één schip, en wat als dat in onder houd moet?" GroenLinks nam het pleidooi van Wille voor twee afvaarten per uur over. Gedeputeerde Sta ten hebben eerder al beloofd in schrijvers te vragen een bestek te maken voor zowel een uurs- dienst als een halfuursdienst. Hennekeij herhaalde dat beide varianten worden onderzocht. De PvdA vroeg zich of de aan tallen zit- en f ietsplaatsen in het programma van eisen (respec tievelijk 350 en 150) voldoende zijn om ook in de piekuren en in het toeristisch hoogseizoen aan door René Hoonhorst AXEL - De gravendienst uit het Noord- Hollandse Venhuizen is maandag be gonnen met de ruiming van zo'n dui zend graven op de begraafplaats aan de Axelse Burchtlaan. Het actiecomité dat zich het afgelopen kwartaal sterk tegen de ruiming verzet te, heeft zich bij de verplaatsing van stoffelijke overschotten neergelegd. Het comité liet zich niet bij de begraaf plaats zien. Het ruimen van graven en het herbe graven van stoffelijke resten zal zes tot zeven weken duren, schat directeur V. Bakker van de gravendienst. Eerst zul len de grafmonumenten worden ver wijderd en opgeslagen. Vervolgens worden de stoffelijke overschotten uit zo'n vijftig graven in een nieuw graf herbegraven. De stoffelijke resten uit de overige 950 graven worden overge bracht naar een speciaal verzamelgraf De gemeente Axel hoopt door de mi ming van de duizend graven een jaar of zes, zeven vooruit te kunnen. Daarna worden nog eens vierhonderd graven geruimd, waardoor Axelnog een jaar of drie langer ruimte voor haar overlede- nenheeft. foto Peter Nicolai zie ook pagina 14 Advertentie SS iÏK3 i fwpr:# KPN Telecom heeft de tarieven verlaagd voor bellen naar de twaalf meest gebelde landen via het vaste telefoonnet. Deze nieuwe tarieven gelden 24 uur per dag, zeven dagen per week. Zo belt u voortaan naar België voor 26 cent per minuut. Bellen naar Brussel is zelfs nog voordeliger. Dankzij de nieuwe citytarieven van KPN Telecom kost dit slechts. 21 cent per minuut. Kijk voor meer informatie op Internet: www.tarieven.kpn-telecom.nl of bel KlantenService Consumenten 0800-0402. altijd dichtbij. doorConny van Gremberghe ZELZATE - „Meneer, ik weet niet wat ik van deze affaire moet denken. Wat ik wel weet, is dat ik met een omzetderving zit van zeventig procent, dat ik met een berg kiekens zit die ik nergens kwijt kan en dat ik met mijn vragen niet bij onze overheid te recht kan. Het enige wat ik te horen krijg, is: 'Ge meugt ze niet verkopen.' Daar moe'k het mee doen." Poelier Eddy Coppieters uit Zelzate is kwaad. Op de 'pollie- tiekers', op de Belgische keu ringsdienst van waren (IVK) en op de grootwinkelbedrijven en op de media. Verse kippen van Belgische origine heeft hij maandag niet in zijn kraam op de Zelzaatse weekmarkt liggen. Alleen wat Franse maiskippen en -bouten. „De mensen zouden nu toch geen Belgische waar ko pen. Ik mag dan een verklaring hebben, waarin mijn leveran cier stelt dat de dieren geen di oxine bevattend voer hebben gehad, maar dat helpt niet echt. Alle ophef in de media doet zo'n verklaring toch teniet", gromt hij. Verklaring Het is overigens maar de vraag of dat zo is. Iets verderop op de markt, bij het kraam van firma Goossens uit Moerbeke-Waas, blijken de verklaring die de kip penboer op zijn kraam heeft ge hangen, de klanten toch enigs zins gerust te stellen. Goossens heeft wel kippen op zijn spitten hangen en Zelzaatse marktbe- zoekers schromen niet om kip pen en filetjes te bestellen. „Ons vlees is dioxinevrij", verzekert de verkoopster van Goossens haar klanten. „Natuurlijk is het gifvrijzegt Coppieters, „dat is het 'm juist. Vrijdag heb ik mijn kippen gehaald bij de slachterij. De dieren werden gekeurd door het IVK en konden zo de handel in. Alleen een uurtje later krijg ik van dezelfde instantie te ho ren dat het niet mag. Nou vraag ik u, wat moet ik dan van onze rijksdiensten denken?" Minister De poeliers op de markt begrij pen alle ophef over de dioxine- lrippenniet. Er wordt gesproken over besmettingsgevallen in fe bruari. Die dieren zijn allang verorberd, hun eieren allang verdwenen in omeletten. Minis ter Luc van den Bossche maakt maandagochtend een rondgang over de markt - 'verkiezingstijd meneer, dan zie je ze altijd' - en de vraag te kunnen voldoen. Volgens Hennekeij is dat het ge val. Verder bevestigde hij dat het fiets-voetveer bij wind kracht negen nog zal afvaren. Wethouder Wille twijfelt hier aan omdat in het programma staat 'tot een windkracht van maximaal 9 Beaufort'. „Dat is dus tot en met acht, en niet topt en met negen", stelde hij. „Wij interpreteren dat wat ruimer dan u", aldus Henne-keij. door Harmen van der Werf) DEN HAAG - De onderhande lingen over overname van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) nemen meer tijd in be slag. De datum om tot resulta ten te komen is in principe ver schoven naar 1 oktober 1999. Het ministerie van Economi sche Zaken noemt het nieuwe tij dstip in een brief die maandag aan de Tweede Kamer is verzon den. De Gorkumse scheepsbou wer Damen Shipyards is de par tij waarmee over overname wordt gesproken. De KSG is momenteel voor 90 procent in handen van de Staat en voor 10 procent van de provincie en Zeeuwse gemeenten. De datum 1 oktober 1999 is niet willekeurig gekozen. De KSG heeft met zijn bank nieuwe af spraken gemaakt over de ter be schikking te stellen financie ringsvoorzieningen. Volgens De Schelde is op basis van deze af spraken bereikt dat tot 1 okto ber 1999 kredietvoorzieningen beschikbaar zijn voor' de be drijfsvoering. Wij hebb en de klok gelijk gezet met de andere financiers van de KSG", verklaart woordvoerder J. van Diepen van Economische Zaken. Aanvankelijk bestond het idee dat er eind februari al zicht zou zijn op een eventuele overname door Damen. Dat is later verschoven naar begin ju ni. Het verbaast Van Diepen niet dat het langer duurt, omdat het om een ingewikkelde operatie gaat. Broedende kip Het ministerie van EZ sluit ove rigens niet uit dat er eerder dan 1 oktober 1999 overeenstem ming wordt bereikt. Voorzitter R. C. van den Heuvel van de Raad van Bestuur van de KSG houdt zich op de vlakte. „De on derhandelingen zijn gaande. Hoe die lopen, vertel ik niet. Een broedende kip moetje nooit sto- Damen Shipyards heeft onlangs een grote scheepswerf in Roe menië overgenomen. Of die transactie van invloed is op de besprekingen over de KSG, wil Van den Heuvel niet zeggen. „Dat is een afgeleide vraag. Ook daarop geef ik geen commen taar." Van den Heuvel wil nog wel kwijt dat 'de zomer nu gebruikt kan worden om rustig verder te werken'. „En als het voor 1 ok tober 1999 niet tot een overna me komt, moeten we een andere oplossing vinden." De ministeries van Economi sche Zaken en Defensie hebben eind vorig jaar de KSG gehol pen met onder meer een lening van 35 miljoen gulden. Bij over name wordt die lening omgezet in een vermogensversterking, een soort bruidsschat. De KSG onderhandelt nog op een ander front, te weten over de verkoop van de bedrijfsterrei nen in de Vlissingse binnenstad. Ook die onderhandelingen zijn nog gaande, laat Van den Heu vel weten. Hij verwacht 'de ko mende weken' een resultaat. Een combinatie van projectont wikkelaars, banken en finan ciers is erbij betrokken en de gemeente, provincie en rijks overheid spelen er een rol in. De Schelde wil op termijn alles concentreren op één locatie, in Vlissingen-Oost. (Advertentie) Vakkundig geplaatst! Livingstoneweg 20. GOES. Tel. (0113) 227854 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister T. Nete lenbos van Verkeer en Water staat heeft geen enkele behoefte aan extra overleg met Vlaande ren over de verkeersafwikke ling rond de toekomstige Wes- terscheldetunnel. In antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden G. Leers en S. Buijs geeft Netelenbos aan dat er geregeld tussen Neder land en Vlaanderen over ver keerszaken wordt gesproken. Over problemen met de ver keersafwikkeling in Vlaande ren na ingebruikname van de Westerscheldetunnel heeft Vlaanderen volgens haar nooit gesproken. Dat dit tijdens een symposium in Gent wel aan de orde is ge weest, heeft de minister dan ook verbaasd. Op die bijeenkomst luidde de Gentse verkeerswet houder Termont de noodklok over de verkeerssituatie rond Zelzate, als de Westerschelde tunnel klaar is. Hij voorspelde veel filevorming. Geld weg bij woninginbraak HULST - Bij een inbraak in een woning aan de Moerschans- straat in Hulst zijn onverlaten zondagavond aan de haal ge gaan met een hoeveelheid geld. Inbrekers kwamen het pand binnen via de achterdeur. De technische recherche stelt een onderzoek in. Netelenbos verwacht dat helemaal niet. De Westerschel detunnel is een regionale verbinding, stelt zij. Uit ver- keersprognoses is bovendien gebleken dat de tunnel weinig doorgaand (vracht)verkeer door Zeeland zal aantrekken. De gevolgen voor de Vlaamse infrastructuur zullen daarom beperkt zijn, aldus Verkeer en Waterstaat. CD A-Kamerleden Buijs en Leers vroegen in dit kader ook naar de verkeersproblematiek rond de filerijke brug bij Sluiskil. Op dat punt geeft Ne telenbos opnieuw geen krimp. De provincie is bezig met een haalbaarheidsstudie voor een timnel bij Sluiskil plus een mi lieu-effect rapport. Dat wacht de minister af. Stroomstoring VLISSINGEN - Op vrijwel ge heel Walcheren heeft zondag nacht een korte stroomstoring plaatsgevondenHet gevolg was dat diverse alarmen afgingen. De stroomstoring was binnen enkele seconden weer over. Advertentie MITA copiers, faxen en printers HOEK N'oordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 De poeliers op de markt begrijpen alle ophef over de dioxinekippen niet. foto Peter Nicolai heeft heel wat uit te leggen. Coppieters en de verkoopster van Pat's specialiteiten uit Ste- kene denken er 'het hunne' van. Zij heeft haar man terugge stuurd naar huis, omdat er aan het kraam toch geen klandizie is en Coppieters? Die vraagt zich hardop af waarom in Nederland de overheid geen actie onderno men heeft. „Daar zeggen ze dat die kippen allang zijn opgepeu zeld en hier, in dit lang, wordt er enorm veel ophef gemaakt over iets dat passé is. De kippen moe ten de vuilbak in, de grote wa renhuizen zijn de eerste om te reageren en de kleinhandel, die zit met de gevolgen, alle kwali teitsgaranties ten spijt." Vijftien jonge voetballers, al len werkzaam op hetzelfde Vlissingse kantoor, togen za terdag naar een belangrijk toernooi in Zwolle. Beschei den als ze zijn, hadden ze hun kansen laag ingeschat. Tot hun verbazing werd de fi nale bereikt. Limburg, Gro ningen en Arnhem, Zeeuws Roemwalste er geheel onver wacht overheen. Wat waren ze op dit resultaat trots. Dat de finale alsnog kansloos met 4-1 verloren werd van een team vol uiterst getalenteer de Haagse schoffies, ach wie maalt daarom. Bovendien ivas het warm, zeg maar heet, en bleek er met name bij de Zeeuwen een conditiepro bleem te zijn en dat er dan weieens wat foutjes worden gemaakt, da's, op z'n Cruijjfi- aans gezegd: logisch. De wedstrijdleiding meende desondanks een zinderende eindstrijd te hebben gezien. De ceremoniemeester bij de prijsuitreiking vond dan ook enige troostrijke woorden gepast: „Zoals we ze kennen, gingen de Zeeuwen wederom al worstelend ten onder."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27