Steun voor soberder stadsweide PZC Thoolse fracties willen meer geld Slachtofferhulp Genieten in 'hotel' Cornelia vXft-.' Gehandicapten tegen parkeergeld in Goes Gedeputeerde vraagt budget op maat voor fysiek gehandicapten zeeland 14 Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost minder streng wmÈIÈlmm Bedrijfsterrein Poortvliet breidt uit WÊM Schouwen-Duiveland in oude ansichten sBm dinsdag 1 juni 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De aanleg van een stadsweide tussen camping Kloet, de Laan van Saint Hilaire en het Havenkanaal in Zierik- zee krijgt steun van de Landin richtingscommissie (LIC) Schouwen-Oost ook als de uit voering soberder wordt dan de gemeente Schouwen-Duive land in een eerder plan voor ogen had. Dat besluit viel maan dagmiddag in de vergadering van de LIC in Serooskerke. Dat eerdere beeldkwaliteits- Inwoners hadden eerder van filmen moeten horen door Jeanne de Nijs SINT-MAARTEN SDI JK - De meerderheid van de Thoolse ge meenteraad wil weten waarom de bevolking van Stavenisse pas op 12 mei is ingelicht over voor genomen filmopnamen op de begraafplaats in het dorp. De fracties vragen zich af of burge meester en wethouders tijdens het kernbezoek zo'n drie weken eerder nog niets van het verzoek om te filmen afwisten. .Als dat het geval was hadden de bewoners eerder geïnformeerd .moeten worden, vindt de fractie van SGP, daarbij ondersteund door WD. RPF/GPV en CDA Burgemeester en wethouders hadden filmmaatschappij Ar gus toestemming verleend voor de film Wilde Mossels opnamen te maken op de Stavenisser be graafplaats. Vlak voor de opna medatum kreeg het dagelijks gemeentebestuur honderden handtekeningen van dorpsbe woners die de rust op de be graafplaats niet door camera's en acteurs verstoord wilden zien. B en W trokken daarop de vergunning in. De raadsfracties willen nu we ten op grond van welke overwe gingen B enW aanvankelijktoe- stemming verleenden, en of de aangeboden handtekeningen de enige aanleiding waren om de filmopnamen tegen te houden. Óok willen de raadsfracties we ten hoe B en W in de toekomst met soortgelijke aanvragen zul len omgaan. plan voor dit gebied voorzag in de aanleg van zeven hectare bos-, park-, en weide-achtig ge bied. Omdat het mooi zou aan sluiten op de herinrichting van de Zuidkust van Schouwen zou de aanleg van de stadsweide in aanmerking komen voor rijks- subdidie. De gemeente gaf later echter te kennen geen geld te hebben voor de volledige uitvoering van het plan voor het gebied bij het Eer ste Weegje. Daarmee werd een struikelblok opgeworpen. De LIC stond op het punt het ver zoek om steun voor de stadswei de af te wijzen. Belangrijke voorwaarden voor de commissie bleven de omvang van zeven hectare en de directe aanslui ting op het herinrichtingsge- bied, ook wel aangeduid als Plan Tureluur. Rijkssubsidie Om te voorkomen dat de ge meente de rijkssubsidie voor de stadsweide misliep, deed wet houder C. W.Veerhoek maandag een krachtig beroep op de com missie die strenge voorwaarden wat te versoepelen. Hij drong erop aan akkoord te gaan met een stadsweide van slechts twee hectare, genoegen te nemen met een gedeeltelijke openstelling van het gebied voor het publiek en af te zien van de bepaling dat de stads weide moet aansluiten bij het herinrichtingsgebied. Vooral met die laatste bepaling zei Veerhoek veel moeite te heb ben. Aanvankelijk was vanuit dezelfde rijkssubsidie ook geld toebedeeld aan de aanleg van een klein bosgebied bij Eiker zee. ,,Dat zou een solitair bos worden zonder enige relatie met Plan Tureluur. Waarom wordt die voorwaarde in Zierikzee dan wel gesteld?", vroeg Veerhoek zich af. Exploitatie De grond waar de stadsweide moet komen is voor een deel particulier bezit van de familie Kloet. Ook de door deze familie beheerde camping maakt on derdeel uit van de stadsweide. De gemeente stelt voor met Kloet een exploitatie-overeen komst af te sluiten voor het be heer van de stadsweide. De be doeling is dat het gebied voor een deel toegankelijk wordt voor het publiek en er op het an dere deel schapen zullen grazen. De LIC had oren naar het plei dooi van Veerhoek en besloot ook een stadsweide van twee hectare op te nemen in de herin richting van Schouwen-Oost. De overige vijf hectare büjven dan voorlopig in portefeuille voor een groenproject elders in het gebied. Het viel Veerhoek overigens nog wel tegen dat de rijkssubsidie bij een kleinere stadsweide ook aanzienlijk la ger wordt dan bij een beeldkwa liteitsplan van zeven hectare. - - Tussen camping Kloet, Laan van Saint Hilaire en het Havenkanaal zal de stadsweide worden aangelegd. foto Pieter Honhoff door Rolf Bosboom GOES - Ook de afdeling Bevelanden van de Algemene Nederlandse Gehandicapten Or ganisatie (ANGO) is bezorgd over de Goese plannen om gehandicapten voortaan te la ten betalen voor een parkeerplaats. Eerder liet de belangengroep Open Deur al weten grote moeite te hebben met het voornemen. Het Goese college heeft besloten het aantal gereserveerde parkeerplaatsen voor gehan dicapten met elf uit te breiden tot vijftig. Te- gelijkertijd is bepaald dat de plaatsen die liggen in zones voor betaald parkeren niet langer gratis zijn voor gehandicapten. Het gaat, na de uitbreiding, om 28 plaatsen. B en W stellen als voorwaarde dat de gere serveerde plaatsen naast een parkeerauto maat worden gesitueerd of van een aparte parkeermeter worden voorzien. Volgens ANGO leveren de gehandicapten met de maatregelen opnieuw een deel van hun 'on afhankelijkheid' in, aangezien een auto voor hen de enige manier is om de stad te be zoeken. Het college doorkruist daarmee, zo betoogt de organisatie, de doelstelling van de invalidenparkeerkaart: 'het opheffen van de belemmeringen die de maatschappe lijke deelname van gehandicapten beper ken'. „We zijn afhankelijk van onze auto", zegt voorzitter A L. D. Slierendrecht. Bo vendien betekent het parkeergeld een extra financiële last voor de gehandicapten, die het vaak al niet breed hebben. De ANGO vraagt zich af of de gemeente Goes wel overleg heeft gevoerd met gehan dicaptenorganisaties over de uitvoering van de parkeermeters en -automaten. Zo moet er rond automaten een vrije ruimte van minimaal 1,5 bij 1,5 meter zijn, moet de automaat bereikbaar zijn zonder een hoog teverschil te overbruggen en dienen de be dieningsknoppen en de muntinworp zich te bevinden op een hoogte tussen de 90 en 120 centimeter. Open Deur heeft woensdag 23 juni een ge sprek met verantwoordelijk wethouder M. L. 't Hart over de invoering van parkeer geld voor gehandicapten. „Ik vind dat ook onze organisatie daarbij moet zijn", zegt Slierendrecht, die overigens behalve AN- GO-voorzitter ook secretaris van Open Deur is. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Lichamelijk gehandicapten moeten snel de mogelijkheid krijgen om een, persoonlijk zorgbudget te ont vangen. Met dit geld kunnen zij zelf de hulp kopen die zij nodig denken te hebben. Zodra staats secretaris van Volksgezondheid Vliegenthart zo'n persoonlijk budget voor lichamelijk gehan dicapten mogelijk maakt, moet daar in Zeeland mee worden ge- experimenteerd. Dat zegt gedeputeerde G. de Kok (volksgezondheid, PvdA). Volgens De Kok zijn de moge lijkheden om te experimenten in de verschillende zorgsectoren oneerlijk verdeeld. „Instellin gen voor verstandelijk gehandi capten krijgen veel meer vrij heid om nieuw beleid te maken ter-wijl de sector voor lichame lijk gehandicapten aan meer re gels is gebonden." Hij vindt dat Vliegenthart instellingen voor lichamelijk gehandicapten veel meer vrijheid moet geven om te experimenteren. De Kok vindt dat er in deze sec- Kinderkoor Karekieten treedt op VLISSINGEN - Kinderkoor De Karekieten uit Middelburg geeft op vrijdag 11 juni in de ge reformeerde kerk vrijgemaakt in Vlissingen een jubileumcon cert. De Karekieten bestaat twintig jaar. Aan het optreden werken ook kinderkoor De Regenboog uit Axel en muziekgroep Tutti uit Middelburg mee. Het con cert begint om 19.45 uur. KAMPERLAND Open dag Duurzame Energie - In Kamperland wordt op zater dag 5 juni de Open Dag Duurza me Energie gehouden. Gedepu teerde Poppelaars opent deze dag bij windpai-k Jacobahaven, Jacobaweg 3. Tijdens de open dag geven de beheerders van het windpark informatie over windenergie en duurzame ener gie. De dag begint om 11.00 uur. tor veel meer rekening moet worden gehouden met wat de gehandicapte wil. De oplossing is volgens De Kok de invoering van een persoon lijk zorgbudget of het persoons gebonden budget (PGB) zoals dat officieel heet. „Zo vergroot je de invloed van de zorgvrager." De Kok zegt toe er bij Vliegen thart erop aan de dringen dat het PBG er snel moet komen. „Vliegenthart heeft aangekon digd dat zij dit voorjaar met een nota over het PBG zou komen. Die laat nogal op zich wachten." De Kok zegt dat veel Zeeuwse li chamelijk gehandicapten be langstelling voor een persoon lijk zorgbudget hebben. Bij de ouderenzorg en de verstandelijk gehandicaptensector in Zee land bestaat het persoonsge bonden budget al. Ouderen en gehandicapten die zo'n budget willen, komen op een wachtlijst terecht. Regels beperken vernieuwing in de zorg MIDDELBURG - De regels die bepalen hoeveel geld de instel lingen voor lichamelijke gehan dicapten krijgen, belemmeren de vernieuwing van de zorg, al dus directeur L. van der Hoest van de Stichting Zorg Lichame lijk Gehandicapten (ZLG) maandag in de commissie Wel zijn van Provinciale Staten. Volgens Van der Hoest loopt zijn sector achter als het gaat om de financiering van nieuw beleid. „De budgetten zijn niet afge stemd op zorgvernieuwing die rekening houdt met de vraag van de gehandicapten." De ZLG is bezig om gehandi capten uit de grote tehuizen naar veel kleinschaliger woon vormen te verhuizen, zoals naar de 'dobberende doosjes' in Vlis singen en De Watertoren in Goes. Van der Hoest vertelde dat veel geld in de verhuizingen is gaan zitten. Daarom is er geen geld meer om het personeel te scholen in het beter omgaan met de wensen van de gehandicap ten. Hij lichtte het verzoek toe om 60.000 gulden provinciale subsidie voor scholing. De com missie ging hiermee akkoord. door Jeanne de Nijs THOLEN - De meerderheid van de Thoolse gemeenteraad staat achter het plan om het bedrij venterrein in Poortvliet in oos telijke richting uit te breiden. Daardoor krijgen economisch belangrijke ondernemingen als Budelpack en Bouman-Potter de noodzakelijke ruimte om uit te breiden. Voor enkele kleinere bedrijven levert dat problemen op. Daar moet een goede oplossing voor worden gezocht, raadden enke le raadsleden het college van burgemeester en wethouders maandagavond aan tijdens de "raadsvergadering. Alleen P. Stouten (WD) en J. van den Donker (D66) stemden tegen de voorgestelde herstruc turering van het bedrijventer rein. Agrarische bedrijven ten oosten van de Paasdijkweg kun nen in de toekomst problemen krijgen wanneer ze omsloten worden door anderssoortige be drijven, stelde Stouten. Evenals Van den Donker vreest de WD'er ook verstoring van de rust van de begraafplaats ter plaatse. „De provincie wil geen uitbreiding in noordelijke, maar misschien wel in noord westelijke richting", opperde Van den Donker. Verhuizing Voor Transportbedrijf De Groen betekent de herstructurering dat het uit Poortvliet zou moe ten verhuizen naar een andere kern. Uitbreiding van het bedrijven- tefrein in noordoostelijke rich ting zou dat kunnen voorko men, maar dan zou volgens B en W het hele plan te duur worden. „Uitbreiding van Bouman-Pot- ter en Budelpack is niet tegen te houden", concludeerde E. Frig- ge-Hogesteeger (VVD). Evenals ■SGP'er M. KLippel en J. Bout (CDA) stelde ze daarbij wel dat voor agrarisch bedrijf Deurloo en voor De Groen goede oplos singen moeten worden gevon den. SGP'er P. Hoek benadrukte verder nogmaals dat bij de uit breiding rekening moet worden gehouden met de kwetsbare po sitie van de begraafplaats. Van Kempen daarop: „In het be stemmingsplan kunnen we aan geven hoe breed een windsingel langs een weg of begraafplaats moet worden." Molenvlietsestraat Opnieuw hield gisteravond de reconstructie van de Molen vlietsestraat in Tholen de ge moederen van de raad flink be zig. Die klus was begroot op 615.000 gulden, maar bleek achteraf 1,3 miljoen te gaan kosten. De schuld ligt bij het ingeni eursbureau, maar wethouder K. Heijboer erkende dat hij uitein delijk politiek de eindverant woordelijke is. De raad ging ak koord met de reconstructie, maar wel met toevoegingen als 'metpijninhethart' en 'met gro te tegenzin'. We herinneren ons nog als de dag van gisteren dat voor de Tweede Wereldoorlog bij specia le gebeurtenissen, zoals kermissen regelmatig mannelijke Chinezen verschenen, die hun pinda's kwamen uitventen. Ze hadden hun koopwaar in een trommel en riepen daarbij: „Pinda, pinda, lekka lekka", want de Nederlandse taal was him volkomen vreemd. In de volksmond werden ze vaak 'Pinda Chinees' genoemd en in het jaar 1935 was er een op bezoek in Bruinisse. Op de hoek van de Korte Ring zien we van links naar rechts Piet Maaskant, Marina Jumelet (staat in de deuropening), Marie Bal-de Waal, Nanda Aarnoudse-Verhage, Louwrina Knop en rechts daarvan de 'Pinda Chinees' met rechts van hem op de grond zijn trommel. Vervolgens staan nog afge beeld Jacob Padmos, Maria le Duc-Uijl, Dinge- man van Popering, Wim Wijbrands, Wim Haeck en Toon Haeck. Zittend op het trottoir: Leen Meermans, Marien Bal, Marien Jumelet, Dina van Tuyl-van den Berge, Pein van den Berge-van Leeuwen, Jans van den Berg-Otte, Piet van den Berge en Kees Huizer. Reacties op deze rubriek zijn welkom bij C. Pols, postbus 30, 4300 AA, Zierikzee. In verpleegtehuis De Cornelia is maandagochtend de Hotel/Verwenweek gestart, met poedelen in het snoezelbad, een busreis over het eiland, of zoals op de foto sportief koersballen. foto Pieter Honhoff door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Met rolstoeldan- sen, Wieteke van Dort, dagjes- reizen, een Dik Tromweek en vooral veel koersballen, vieren de bewoners van het Zierikzee- se verpleeghuis Cornelia deze week vakantie. Niet in een ver duur oord dat vele ongemakken met zich meebrengt, maar ge woon thuis op de Cornelia. En de hotel/verwenweek, die maandag is begonnen, is nog gratis ook voor de bewoners. „We wilden eens iets volslagen anders dan het jaarlijkse uit stapje naar het vakantiehuisje waaraan maar een beperkte groep kan deelnemen", zegt een enthousiaste welzijnscoördina- tor G. de Groot. Door hét Zierikzeese verpleeg tehuis tot middelpunt van de vakantie-activiteiten te maken, komt de vakantie ook de hoog bejaarden en slecht ter been zijnden ten goede. Met keuze activiteiten als koersballen, een sjoelcompetitie en een dagtocht naar de Efteling is de hotel/ver wenweek maandagochtend of ficieel begonnen. Verder konden de 150 bewoners kiezen uit on der meer een rondrit over het ei land, een heerlijk verblijf in het snoezelbad (een bubbelbad voorzien van geluidsgolven en geurende oliën), of een bezoek aan de schoonheidsspecialist. De feest week duurt tot en met vrijdagavond, en wordt afgeslo ten met een 'bingo-dansant'. „De klapper van de week staat donderdagmiddag op het pro gramma", zegt De Groot. Speci aal voor de bewoners kruipt Wieteke van Dort weer in de huid van tante Lien, wier verha len worden afgewisseld met liedjes van het bewonerskoor. Voorafgaand aan het bezoek van deze Indonesische dame, zal het keukenpersoneel de senio ren verwennen met een Indone sische maaltijd. „Ook op veler verzoek: de filmvertoning van Dik Trom met het personage 'oude Kee', de naam waaronder het verpleegtehuis vroeger be kend stond", meldt De Groot nostalgisch. De hotel/verwenweek, die op basis van de bewonerswensen is vormgegeven, is mogelijk ge maakt door een schenking van De Vrienden van de Cornelia ter hoogte van 40.000 gulden. De Groot: „Als het aanslaat onder de bewoners, doen we het vol gend. jaar zeker weer. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - Ver schillendefracties in de Thoolse gemeenteraad vinden dat de Stichting Slachtofferhulp Zee land een nieuwe kans moet krij - gen om voor 1999 meer subsidie aan te vragen. Wanneer de stichting met een betere finan ciële onderbouwing komt moet een verzoek daartoe alsnog in behandeling worden genomen, vinden de fracties. Slachtofferhulp tekende be zwaar aan tegen een gedeeltelij ke afwijzing van haar subsidie verzoek. De stichting wees er daarbij op dathetbedragperin- woner sinds 1993 niet meer is verhoogd. Daartegenover staat dat het aantal slachtoffers is verdubbeld, en de aard van de misdrijven grimmiger is gewor den waardoor meer bezoeken per hulpvraag nodig zijn. J. van den Donker (D66) zei het bezwaar wel gegrond te willen verklaren. E. Frigge-Hoge- steeger (WD), M. van der Linde (PvdA) en P. van B elzen (RPFGPV) wezen op het belang van Slachtofferhulp en wilden de stichting nog een kans geven. „De cijfers moeten wel boven tafel komen", vond Van Belzen. Wethouder I. Moerland liet we ten dat B en W vandaag het subsidieverzoek van Slachtof ferhulp voor volgend jaar bekij ken. „Wellicht zit er voor 2000 meer in. De stichting is zinvol bezig. Waarschijnlijk wordt het subsidieverzoek in Zeeland breed gedragen, het is ook een kwestie van solidariteit." Zomerjaarmarkt in 's-Heerenhoek 's-HEERENHOEK - In 's-Hee renhoek is het zondag 13 juni Zomerjaarmarkt. De recreatie ve markt omvat meer dan 120 kramen over een lengte van 7 00 meter, een ambulante markt, een snuffelmarkt, muziek en at tracties. Om 11 uur begint de markt in en om het dorpscentrum. InDorps- huis De Jeugdfioeve is daar naast een tentoonstelling te zien over nering en ambacht op een dorp tussen 1920 en nu. Van 12 tot 17 uur wordt er de Sportieva gehouden, met een le vend tafelvoetbalspel, een draailadder, het springkussen Aap, bungee run, de bibberspi- raal, minicars en een speed check. De snuffelmarkt is van 11 tot 17 uur open. In de Heeren straat speelt Night Bird van 15 tot 19 uur live muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 24