Gesteggel over Schouwen-Oost 1 Zeeland profiteert te weinig van Euregio PZC PZC Zandspuiten tussen badgasten door Handbellsingers bezoeken Dreischor Minister Apotheker bekijkt Schouwse plattelandsprojecten Raamplan voor herinrichting is nog steeds niet vastgesteld zeeland 13 door Ali Pankow SEROOSKERKE - De leden van de Landinrichtingscom missie (LIC) zijn het nog lang niet eens over het Raamplan voor de uitvoering van de herin richting van het gebied Schou wen-Oost. Dat bleek maandag middag tijdens de vergadering van de LIC in Serooskerke. Vooral de vertegenwoordigers van de landbouworganisatie maken bezwaar tegen plannen makerij, die de beschikbare fi nanciën ver overstijgt. De herinrichting van Schou wen-Oost omvat elf gebieden in het midden en aan de zuidkust van Schouwen. Het werk zal in fasen worden uitgevoerd. De eerste fase omvat de herinrich ting van de eerste drie delen in het Prunjegebied en langs de zuidkust. Volgens secretaris T. Emonts van de LIC kan die eer ste fase geheel volgens plan worden uitgevoerd. Er is tien miljoen gulden voor nodig en dat geld is beschikbaar. De meerderheid van de LIC ziet dan ook geen aanleiding de am bities wat terug te schroeven. Vertegenwoordigers P. de Koey- er en R. van der Wekken, na mens de boeren binnen de LIC, vrezen echter voor dat er voor de overige gebieden te weinig geld overbl ij ft voor een gedegen aan pak. Emonts erkende clat er in de gebieden vier tot en met elf wellicht wat minder voorzie ningen getroffen kunnen wor den. Th. Kramer van de Zeeuw se Milieu Federatie (ZMF) was optimistischer gestemd. Hij heeft goede hoop dat er nog vol doende budget beschikbaar komt voor het gehele gebied. Fietspad De Koeijer en Van der Wekken stemden maandagmiddag ook tegen concrete onderdelen van het raamplan Schouwen-Oost. Zo maakten zij bezwaar tegen een gedeeltel ij ke aanleg van een fietspad langs de Delingsdijk. Voorgesteld wordt het fietspad tot aan de Zwaardweg aan te leggen en de fietsers vervolgens langs de parallelwegen te lei den. Fietsers langs landbouw werktuigen leiden, is verkeers- onveilig volgens De Koeyer. Hij maakte ook bezwaar tegen het plan ten noorden van Zie- Parachutisten openen braderie 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - Tan- demparachutisten vormen za terdag 5 juni de opening van de braderie in 's-Gravenpolder. De valschermspringers landen om 9.30 uur op het voetbalveld. Er zijn nog meer attracties, zo als een rondrit door het doip met klassieke tractoren en een damsimultaan met Ton Sijbrands. Folklorite uit Heinkenszand de monstreert volksdansen en Con Amore uit Hoedekenskerke zorgt voor muziek. Kinderen kunnen een ritje op pony's ma ken en een tochtje met een huif kar is mogelijk. Om 19 uur stijgt vanaf het trap veld aan de Poelvoordestraat een heteluchtballon op. Natuurlijk presenteren lokale ondernemers allerlei producten in hun kraampjes. Daaronder is veel streekeigen waar zoals Zeeuwse vlegel, Zeeuws bier, babbelaars, honing en wijn. Verder houden kinderen een vrijmarkt. De organisatie is in handen van Ondernemersvereniging 's- Gravenpolder, REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl rikzee een wandelpad tussen de Zandweg en de Oudeweg aan te leggen. Boeren in de omgeving zouden dan verplicht worden .via een zogenaamd plan van toewijzing daar grond voor te verkopen. Alleen als de boeren daar vrijwillig land voor willen afstaan, kan De Koeijer met dit voorstel akkoord gaan. Op voorstel van voorzitter A P. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ondernemers die vestiging in een Europese grens regio overwegen, moeten de mo gelijkheid krijgen te kiezen uit de verschillende regelingen aan beiden zijden van de lands grens. Een dergelijk divers aan bod stimuleert de komst van nieuwe bedrijvigheid in de Eu- regio's, opdat die gebieden hun economische achterstand ten opzichte van verstedelijkingen als de Randstad kunnen inlo pen. Dat zei afdelingsvoorzitter G. Bosman van de PvdA Schou- wen-Duiveland maandag tij dens het politiek café De Rode Kaart in het Zierikzeese theater Mondragon. Volgens Bosman profiteert de Euregio Zeeland nog te weinig van dit grensoverschr i j derfde de Haan van de LIC werd beslo ten beide punten in de volgende vergadering nogmaals aan de orde te stellen. Prioriteiten Wethouder C. W. Veerhoek hield een krachtig pleidooi om in de eerste fase al enkele prioriteiten voor de tweede fase van uitvoe ring aan te geven. Daar wil hij samenwerkingsverband. Hij gaf partijgenoot en kandidaat Europarlementariër Josephine Verspaget dan ook mee te bezien hoe de nationale barrières ver der kunnen worden geslecht. Aanpak Dat de economische prikkels in Zeeland sterker kunnen, daar over was het voormalige Twee de-Kamerlid het met de Schouwse afdelingsvoorzitter eens. Maar de oplossing ligt niet alleen in Brussel, zo wees de in Breda woonachtige sociaal-de- mocrate op de wijze waarop Noord-Brabant de laatste jaren aan de weg timmert. „Daar heb ben ze duidelijk wél enorm ge profiteerd van de grensover schrijdende aanpak binnen de Euregio," Dat het in Zeeland op dat vlak dan de aanleg van een fietspad langs de Langendijk tussen Scharendijke en Brouwersha ven in opgenomen zien. Ook pleitte hij voor recreatieve voor zieningen als wandelpaden, gluurschermen, vogelkijkhut- ten en dergelijke, zodat ook de bevolking enig plezier kan bele ven aan de heringerichte na tuurgebieden. wat minder goed lukt, komt vol gens haar grotendeels door 'de lastige eilandenstructuur en de betrekkelijk geïsoleerde ligging van Zeeuws-Vlaanderen'. Een reden temeer om de provincie wat extra aandacht te gunnen, meent Verspaget. Ook van binnenuit zou wat ex tra inspanning geen overbodige luxe zijn, stelde de kandidaat- Europarlementariër binnen het kader van de problematiek in de agrarische sector. „Als ik hier gedeputeerde was of in de raad zat, zou ik zeker laten onderzoe ken waarop we ons landbouw beleid het beste zouden kunnen afstemmen. Al dan niet samen met innovatiecentra. Is het bij voorbeeld verstandig te mikken op bepaalde alternatieve (eco logische) gewassen en ja, wel ke maken in dit gebied dan de Volgens Veerhoek zijn daar al bindende afspraken over met de provincie en de Vereniging Na tuurmonumenten, maar voor zitter De Haan floot hem op dat punt krachtig terug. Volgens haar zijn daar alleen nog maar vage toezeggingen over gedaan. Uiteindelijk kreeg Veerhoek zijn zin dat de door hem bepleite prioriteiten in het eerste uitvoe- beste kans? Je kunt de bui maar voor zijn! De belangstelling voor het poli tiek café was bedroevend laag: negen toehoorders, inclusief de organiserende bestuursleden en gaste Verspaget. Dat de Schou- wenaren amper een boodschap hebben aan wat zich in Brussel en Straatsburg allemaal af speelt, kan ook worden afgeleid uit de telefonische peiling die de partij afdeling hield onder de in woners. Van de vijftig benader de mensen waren er slechts twintig bereid een antwoord te geven op drie stellingen en een open vraag. Iets meer dan de helft (53 pro cent) van de respondenten gaf aan Europese politici te zien als zakkenvullers. Oneens was 31 procent het met die stelling en 16 procent van de ondervraag- ringsplan worden opgenomen. De Koeijer maakte bezwaar te gen het voorstel ook de boeren een gedeelte van de algemene kosten voor de landinrichting te laten meebetalen. Het ging hem niet zozeer om het bedrag van twintigduizend gulden, maar om het principe. „De boeren hebben nooit om dit hele circus gevraagd." den had over dat punt geen me ning. Minder dan de helft (42 procent) vindt dat het Europees parlement meer invloed zou moeten kunnen uitoefenen op zaken als sociale zekerheid, be lastingen en onderwijs, 32 pro cent voelt daar niets voor en 26 procent verkoos daaromtrent te zwijgen. Van de respondenten vindt 47 procent niet dat Neder land van Europa meer last dan voordeel heeft. Veel mensen twijfelen evenwel ook op dat punt, gezien de 42 procent die daarover geen mening heeft. De resterende 11 procent neemt lie ver nog vandaag dan morgen af scheid van de Unie-gedachte. Bescherming van kinderen en ouderen staan bovenaan het lijstje van prioriteiten die het Europees parlement wordt toe gedicht. door Marcel Modde DREISCHOR - De Amerikaan se groep The Handbellsingers komt donderdag 10 juni naar Zeeland voor een concert in Dreischor. Het dertig leden tel lende gezelschap is op toernee door Europa en maakt voor één dag een tussenstop in Neder land. The Handbellsingers zijn inter nationaal bekend geworden door de 150 handbellen die de basis vormen van hun optreden. De instrumenten zijn gegoten en handmatig gestemd door de legendarische Whitechapel Bell Foundry in Londen. De grotere exemplaren wegen meer dan vijftien Engelse ponden. De kleinsten van het stel halen nog niet eens het pond. De groep staat onder muzikale leiding van Dan en Jan Herma- ny. Het koor heeft reeds ver schillende toemees door Euro pa op z'n naam staan. Elf jaar geleden was het gezelschap uit Florida voor het laatst in Neder land. Ook toen werd Zeeland voor een vluchtige ontmoeting in het programma opgenomen. ZIERIKZEE - Minister Apothe ker van Landbouw, Natuur en Visserij bïengt morgen, woens dag, een bezoek aan Schouwen- Duiveland. Doel van zijn komst is kennis te nemen van projecten en plannen in het kader van be leid voor Vitaal Platteland en de herinrichting Schouwen-West. De minister komt rond vier uur aan op het transferium in Re- nesse. Daar wordt een nieuwe elektrobus in gebruik genomen. Met dit voertuig toert de minis ter in gezelschap van onder meer gedeputeerde Bruinooge, burgemeester J. J. R M. Assel- bergs en wethouder C. W. Veer hoek door de Westhoek en een deel van Midden-Schouwen. Op camping De Wijde Bliek in Renesse wordt een campinglod- ge getoond als nieuwe verblijfs- mogelijkheid. De bus rijdt ook langs een gedeelte van de route Zonnestraal, de met bloemen ingezaaide akkerranden. Ook wordt een bezoek gebracht aan de Landschapscamping Kijkuit Het concert in de Nederlandse hervormde kerk van Dreischor begint om 20 uur. De organisatie is in handen van de stichting Musi Voca. De Amerikanen vor men het tweede van de vier mu zikale hoogstandjes die de stichting jaarlijks aan de regio presenteert. Musica Cordis Zaterdag 5 juni staan het vocaal ensemble Musica Cordis uit Goes en het strijkensemble van de Zeeuwse Muziekschool in Middelburg geprogrammeerd. Het koor bestaat uit twintig le den en staat sinds 1996 onder leiding van regiodirecteur Jan Hut van de muziekschool. De strijkersgroep komt voort uit een initiatief van een groepje enthousiastelingen, die negen tien jaar geleden bedachten dat er meer is dan alleen maar kwart- en kwintetten. Muzikaal leider van het eerste uur is nog altijd Rien Hillebrand. De uitvoering op 5 juni begint eveneens om 20 uur. Het concert wordt afgewerkt aan de hand van het thema 'How can this be' een muzikale wandeling door het leven van Christus. van Niek en Esther Deist in Zonnemaire. Wethouder Veerhoek van ruim telijke ordening wil de minister tijdens deze ontvangst vooral laten kennismaken met de posi tieve effecten van de samenwer king tussen natuurbescher mers, recreatie- en agrarische ondernemers. Rijverbod voor drankrijder MIDDELBURG - Een 32-jarige automobilist kreeg zondag nacht in Middelburg een rijver bod van tien uur omdat hij te veel had gedronken. De man werd op de Sandberg- laan aangehouden en een blaas- test wees uit dat hij bijna vier keer zoveel had gedronken als toegestaan. Bovendien reed hij zonder een geldig rijbewijs. De man moet zich binnenkort-voor de rechter verantwoorden. dinsdag 1 juni 1999 door Marcel Modde RENESSE - De zandsuppletie op het grootste deel van de Schouwse Noord zeekust is nagenoeg voltooid. Als het weer blijft meewerken, aldus project leidster Y. Peddemors van Rijkswater staat Zeeland, kan het karwei binnen twee weken, kort voordat de badgasten zich massaal komen ingraven, worden afgerond. De toeristen die al in het ge bied zijn neergestreken, hebben vol gens kantoorhoudster M. Dalebout van de VW Renesse amper overlast onder vonden. De werkzaamheden zijn in de eerste helft van april begonnen. De twee kilometer lange persleiding ligt momenteel ter hoogte van de strandpaviljoens Zomerzon en Kijk duin bij Renesse. Het zand wordt van uit de baggerschepen voor de kust opgespoten in de richting van de Brou- wersdam. Nadien komt (de andere kant op) nog een strook van vierhonderd me ter nabij paviljoen De Branding aan de beurt. In totaal wordt op de kust bij Westenschouwen en Renesse 535.000 kubieke meter zand opgebracht. De strandverbetering' kost de Nederlandse Staat 6,5 miljoen gulden. De opspuiting bij Zomerzon en Kijk duin vergt ongeveer nog twaalf volle dagen, verwacht Peddemors. Na het daaropvolgende weekeinde is het ge daan en kan de Schouwse Noordzee kust er weer voor de gemiddelde perio de van vier jaar tegen. Volgend jaar wordt er onder de vlag van Rijkswater staat gesuppleerd in de omgeving van Domburg, op Noord-Beveland en bij Oranjezon. Ook wordt er zand aange bracht aan de buitenzijde van de Veerse Dam. Het bovenste talud wordt vervol gens ingezaaid met helmgras, zodat het asfalt uit het zicht verdwijnt. Volgens kantoorhoudster M. Dalebout A- -r van de VW in Renesse hebben de toe risten de afgelopen weken eigenlijk al leen maar positief gereageerd op de ac tiviteiten rond het strand. „Je hebt er bij die regelmatig even langsgaan om te kijken hoe ver het er mee staat. Wat je wél hoort, is dat ze hopen dat het spui ten klaar is wanneer de zomer begint. Zodat ze in ieder geval lekker kunnen liggen en zwemmen op 'him' bad- strand." Maar ook indien het huidige schema nog in de war wordt geschopt, is er vol gens D aleb out geen vuiltj e aan de lucht „Ons strand is zo groot. Er is altijd wel een plekje bij een andere overgang." Ook de pavilj oenhouders in het supple- tiegebied zien geen reden tot klagen. Mede-eigenaresse Kristelijn van Zo merzon: ,De mensen kunnen er in prin cipe nog langs. En verder is er over de volle breedte genomen ruimte genoeg voor ander vertier. fotografie Pieter Honhoff Westerscheldetunnel is veilig MIDDELBURG - De ramp in de Tauerntunnel in Oostenrijk van zaterdag is geen aanleiding om de veiligheidsplannen in de Westerscheldetunnel nog eens onder de loep te nemen. Ge deputeerde J. I. Hennekeij (WD, verkeer) zei dat maandag middag tegen de Statencommissie Waterstaat en Verkeer naar aanleiding van een vraag van D66. „Op een symposium over veiligheid in tunnels dat onlangs is gehouden in Frankri j k en waaraan de bouwers van de Wester scheldetunnel hebben meegedaan, werd geconcludeerd dat de veiligheid in de Westerscheldetunnel uitstekend is ge waarborgd, met name door de dwarsverbindingen tussen de tunnelbuizen", verklaarde Hennekeij. Naar aanleiding van de ramp in de Mont Blanctunnel in maart van dit jaar laaide de discussie over de veiligheid in de Westerscheldetunnel ook al op en toen werd de onrust door de projectleider veiligheid van de NV Westerscheldetunnel eveneens bezworen. Coppoolse in commissie jeugdhulp MIDDELBURG - De Zeeuwse Gedeputeerde voor jeugdza ken Lous Coppoolse (CDA) gaat deel uitmaken van de com missie voor jeugdhulpverlening van het Interprovinciaal Overleg (IPO). Deze commissie van drie onderhandelt voor de provincies in Nederland met de rijksoverheid, de Nederlandse gemeenten en werkgevers over geld voor de hulp aan jongeren in de pro blemen. Zijn lidmaatschap kan alleen maar goed uitpakken voor Zeeland, zegt Coppoolse. „Ik zit er voor alle provincies natuurlijk", aldus de gedeputeerde. „Maar ik word gevoed vanuit de Zeeuwse instellingen voor jeugdhulpverlening. Daar blijft altijd wel iets van over." Het bestuur van het IPO moet Coppoolse's kandidatuur nog goedkeuren. Kokkelsector doelwit Waddenclub LEEUWARDEN - De Waddenvereniging zal de strijd tegen de mechanische kokkelvisserij aanzienlijk verscherpen. De kans bestaat dat het overleg met de sector en het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wordt gestaakt. Dit najaar zijn er acties te verwachten, waarbij het publiek zal worden duidelijk gemaakt dat het schrapen van kokkels op de zandplaten leidt tot 'woestijnvorming' en 'vernieti ging'. De aanbevelingen kwamen zaterdag uit de ledenverga dering. Binnenkort vergadert de Tweede Kamer over het vraagstuk. Er lijkt een meerderheid te bestaan voor het plan van staats secretaris Faber om de kokkelvissers bepaalde zones te gun nen. Bestelauto PTT gestolen KORTGENE - In het bungalowpark De Boogerd in Kortgene is maandag omstreeks 13.15 uur een bestelauto van de PTT gestolen. De auto verdween terwijl de besteller in de omge ving post aan het bezorgen was. Het kenteken van het voer tuig is 59 VB BH. Eventuele getuigen of mensen die rond de bewuste tijd iets verdachts menen te hebben gezien, wordt verzocht contact op te nemen met het politiebureau in Zierik- Onderhoud fietspad Middelburg MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat volgende week tussen maandag 7 en woensdag 9 juni onderhoud uit voeren aan het fietspad langs het Vlissings Bolwerk en de Looierssingel. Begonnen wordt met het schoonvegen van de paden. De andere twee dagen worden gebruikt voor asfalte- ringswerkzaamheden. Tijdens die klus kan er niet gefietst worden. De gemeente leidt het verkeer om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23