Kamer is woedend over fraude Lijmpoging Paars lijkt te slagen Surinaams volk rekent op vertrek van Wij denbosch 4 WEKEN Pro-Israëlische milities weg uit Zuid-Libanon Minister De Vries gelast onderzoek naar gesjoemel met EU-gelden Kerken raden bezoek aan Stones af Vlaamse poeliers kwaad Jalabert verslaat Pantani 17 Bliksem doodt man op camping in Renesse V00E 16,00 JA, ik wil: PZC cLi sinlaUj, oa^! Overvallers met tonnen aan de haal Mannelijk zoogdier gekloond Diplomatie rond Kosovo naar beslissende fase 21' 12' Veel zon Overwegend zonnig en droog. Bovendien iets warmer met middagtemperaturen rond 21 graden. 242e jaargang no. 127 dinsdag 1 juni 1999 losse nummers 1,80 Breskens verkoopt illegaal haringen voor Kosovo PAGINA 12 mmmmÊtm van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA, PvdA en GroenLinks vinden dat minister De Vries (Sociale zaken) de on derste steen boven moet krijgen over fraude met EU-geld bij Ne derlandse werkgelegenheids projecten. Het gaat mogelijk om honderden mil joen guldens, die ten onrechte zijn ontvangen uit het Europees Sociaal Fonds (ESF), zo bleek gisteren uit een notitie van het ESF. Minister De Vries vroeg gisteren de Ar beidsvoorziening, de centrale organi satie van arbeidsbureaus, met spoed uit te zoeken hoe het zit met de ver meende fraude. Hij neemt de berichten dat er grote schaal gerommeld zou zijn 'heel hoog op', aldus één van zijn woordvoerders. Het zou 'bijzonder ver velend' voor Nederland zijn als de ver halen kloppen. Het CDA, dat de minister hier vandaag over aan de tand voelt, vindt het aange kondigde onderzoek onvoldoende. „Het is bizar om de instantie die zelf betrokken is bij het binnenhalen van het geld, te laten onderzoeken waar het mis ging," zegt CDA-woord voerster Verburg. „Dat zou de Nederlandse Re kenkamer beter kunnen doen." PvdA en GroenLinks houden het erop dat de zaak grondig uitgezocht moet worden. „Als er met belastinggeld gesjoemeld wordt, moet de onderste steen boven komen," stelt PvdA-Kamerlid Tim mermans. Pijnlijk Verburg vindt de berichten extra pijn lijk omdat Nederlandse ministers openlijk kritiek geuit hebben op ande re -vooral zuidelijke -landen waar met EU-geld gerommeld zou worden. Volgens het ESF zou in Gelderland en Rijnmond voor bijna 30 miljoen gulden zijn gefraudeerd. Om in aanmerking te komen voor geld uit het Europees Sociaal Fonds moeten lidstaten zelf financiering vinden voor een werkgelegenheidsproject. Het fonds legt er dan ongeveer eenzelfde bedrag bij. Bij het opstellen van de begroting mo gen in Nederland de uitkeringen van deelnemers aan werkgelegenheidspro jecten worden meegeteld. Door op pa pier het aantal deelnemers en de duur van de cursus kunstmatig te verhogen, kan er meer geld worden gedeclareerd, zo bevestigt een regionaal ESF-coördi- nator. Volgens een woordvoerder van Ar beidsvoorziening Nederland zijn er geen aanwijzingen dat er gesjoemeld is met Zeeuwse aanvragen voor een bij drage uit het ESF-fonds. Arbeidsvoor ziening Zeeland was gistermiddag niet bereid te reageren. Volgens een woord voerder van het kantoor in Middelburg was de ESF-coördinator niet aanwe zig. Een overzicht van de projecten die in de periode 1994 tot 1997 geld uit het ESF-fonds ontvingen, kon Arbeids voorziening Zeeland niet geven. GPD zie ook pagina 2 Gereformeerde kerken in de provincie Groningen raden kerk gangers een bezoek aan het concert van de Rolling Stones af. De legendarische Engelse rockband speelt morgen op de drafbaan in het Groningse stadspark (foto) voor naar schatting 75.000 mensen. De poeliers in de Vlaamse grensstreek begrijpen niets van de politiek. Hoewel ze zeggen zeker te weten dat in hun 'kiekens' geen spoortje dioxine te vinden is, mogen ze geen Vlaamse kippenen eieren verkopen. De Belgische regering deed er gis teravond nog een schep je bovenop en verbood ook de verkoop van produc- t** I h ten waarin kip en ei is verwerkt. Laurent Jalabert legt zich in de 82e Giro d'Italia nog niet neer bij de suprematie van Pantani. De Fransman, die de leider gis teren met een banddikte ver schil klopte, heeft zijn hoop ge vestigd op de tijdrit over 42 ki lometer. Deze staat woensdag op het programma. Jalabert denkt dan de leiderstrui weer over te kunnen nemen van Pan tani. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13 en 15; sport: 16 en 17. door Armand Snijders PARAMARIBO - De Surinaam se bevolking is ervan overtuigd dat president Jules Wij den bosch vandaag opstapt. Maar Wijdenbosch is niet van zins op te geven, ook niet als een motie van wantrouwen wordt aange nomen. De protestmars gisteren door Paramaribo was de grootste in de geschiedenis van Suriname. Er waren tussen de vijftig- en zestigduizend mensen op de been, ofwel vijftien procent van de Surinaamse bevolking. John Wijdenbosch, broer van de president en voorzitter van de Associatie van Surinaamse Fa brikanten (ASFA), heeft zich openlijk tegen het staatshoofd gekeerd. Hij liet doorschemeren het een schande voor zijn fami lie te vinden dat zijn broer blijft zitten. De ASFA gaf de presi dent tot gisteravond de tijd om de eer aan zichzelf te houden. Op last van Wij denbosch zijn al le verloven van militairen inge trokken. Al dagen doen geruch ten de ronde dat hij de hulp van het leger zal inroepen om beto gingen de kop in te drukken. Vlam in de pan Vandaag worden in het parle ment twee moties van wantrou wen tegen Wijdenbosch en vice- president Pretaap Radhakishun ingediend. De Nationale Demo cratische Partij (NDP) van ex- dictator Desi Bouterse pleit in haar motie voor verkiezingen, waarbij Wijdenbosch als demis sionair staatshoofd mag aan blijven. De oppositie eist een crisisregefing, waarin geen plaats is voor Wijdenbosch. RE NES SE - Een medewerker van een camping in Renesse heeft maandag een gast dood aangetroffen voor diens tent. Het slachtoffer, een 69-jarige man uit Duitsland, is.volgens de verklaring van de politie, zon dag getroffen door een bliksem inslag. Daardoor kreeg hij een acute adem- en hartstilstand, waardoor hij ter plaatse over leed. Volgens oud-parlementariër Arnold Kruisland zal als geen van de moties wordt aangeno men, de vlam in Suriname echt in de pan slaan. „Dat betekent dat Wijdenbosch blijft zitten. Als dat gebeurt, dan vrees ik dat er in Paramaribo niets meer overeind blijft staan." GPD zie ook pagina 2 (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB VUssingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De 3214 000002 Overtuig u zelfvan de kwaliteit van onze Hollandse Nieuwe. Kom morgen gratis proeven van 16.00 tot 19.00 uur! BRUSSEL - De diplomatie rond Kosovo komt deze week in een beslissende fase. Vandaag be spreken de internationale ge zanten Tsjernomyrdin, Talbott en Athisaari in Bonn of een ge zamenlijke vredesmissie van de 'laatste kans' naar Belgrado mogelijk is. Volgens Europese diplomaten wordt alles op alles gezet om nog vóór de top van Europese regeringsleiders, don derdag en vrijdag in Keulen, een doorbraak te bereiken. Volgens een door de Joegoslavi sche regering uitgegeven com muniqué 'aanvaardt de Federa le Republiek Joegoslavië de principes die staan in de posities van de G-8'. De verklaring ver wijst naar een eerder akkoord in de G-8, zeven grote industrie landen plus Rusland. Bij de NAVO en in Washington werd gisteren minder enthousi ast op de nieuwste ontwikkelin gen gereageerd. Het Witte Huis zei dat nog niet duidelijk is of Belgrado aan alle vredesvoor waarden wil voldoen. NAVO- diplomaten zeiden dat het bondgenootschap 'nog in het duister tast' over de werkelijke compromisbereidheid van de Joegosla vische leider Milosevic Volgens het Kosovo Bevrij dingsleger (U£K) naderde gis teren een grote Joegoslavische tankformatie in Kosovo een ge bied bij de Albanese grens waar de rebellen eerder in actie zijn geweest. GPD/RTR zie ook pagina 5 JEZZINE - Een controlepost van het door Israël gesteunde Zuid-Libanese leger (SLA) bij het Libanese bergstadje Jezzine. SLA-commandant Antoine Lahd gaf Jezzine gisteren op. De SLA begon gisteren uitvoering te geven aan de voorgeno men terugtrekking uit de door Israël bezette veiligheidszone. Lahd vond het niet langer verantwoord zijn mensen in de enclave te laten opereren. Het aantal slachtoffers van aanvallen door de sjiïtische verzetsbeweging Hezbol lah stijgt en het moreel van de troepen is sterk gedaald. Het SLA bleef in 1985 ach ter in Jezzine om de overwegend christelijke bevolking te beschermen toen het Is raëlische leger zich terugtrok uit het grootste deel van Zuid-Libanon. Het stadje ligt op een strategisch punt in het Chouf-gebergte, tussen de Beka'a-vallei en het de grens met Israël. Overigens is nog niet duidelij k of ook Israël zich binnenkort te rugtrekt uit de zone. foto H. Malla/AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het succesvol lij men van liet paarse kabinet lijkt dichterbij dan ooit. Vanochtend kan duidelijk worden of de drie paarse partijen er uitkomen. Dan praten ze weer samen met informateur Tjeenk Willink. Dat de paarse partijen bijeen komen, is volgens WD-fractie- leider Dijkstal „een goed te ken". Ook Melkert (PvdA) en De Graaf (D66) lieten weten dat er „uitzicht is op resultaat". De fractie van D66 bleek gister avond 'positief' over hetgeen hun fractieleider De Graaf bin nen heeft gehaald. Dat zou het niet-bindend correctief refe rendum zijn waarvan de rege ring zich de uitslag niet hoeft aan te trekken. Dat kan dienst doen totdat het correctief refe rendum, waarvan de uitslag wel bindend is, in 2003 in de grond wet is verankerd. Met de accep tatie van die twee punten gaat de WD genoeg door het stof, luidt het inD66-kring. WD-senator Wiegel onthield twee weken geleden met zijn te genstem de tweederde meerder- (Advertentie) ROTTERDAM - Het arrestatieteam van Rotterdam-Rijnmond stond gisterenklaar, met hond, om een leegstaand bankfiliaal aan het Matlienesserplein in Rotterdam te doorzoeken. Kort na tien uur werden daar twee geldautomaatvullers door twee mannen overvallen. De overvallers, die er met enkele honderdduizenden gulden vandoor gingen, werden niet in het pand aangetroffen. foto DickSluijter/ANP heid aan het correctief referen dum. Daarna bood het kabinet zijn ontslag aan. De invoering van dit referen dum is vooral het stokpaardje van D66. PvdA en WD hebben hun handtekening er wel onder gezet maar staan er niet om te springen. Kiesstelsel De WD wil paars wel lijmen maar weigert D66 iets te bieden dat buiten het vorig jaar afge sproken regeerakkoord valt. Een niet-bindend correctief re ferendum, dat wordt gehouden als het parlement zich al over wetsvoorstellen heeft uitge sproken en waar de regering zich niets van hoeft aan te trek ken, past wel binnen het regeei-- akkoord. Als de drie paarse fractieleiders het eens worden over het refe rendum, moeten nog andere on derwerpen op staatsrechtelijk terrein worden afgesproken. Dat zijn onder meer de versnel ling van de gekozen burgemees ter en een ander kiesstelsel. Verdere gesprekken hierover zullen vrijwel zeker pas donder dag heivat worden. De fractie leiders en de informateur tillen hun gesprekken waarschijnlijk over het Bijlmerdebat heen. Dat is vandaag en morgen. De Tweede Kamer debatteert met het kabinet over het rapport van de Bijlmerramp. Daarin worden diverse ministers nogal wat verwijten gemaakt, met na me D66-minister Borst van volksgezondheid. Haar wordt nalatigheid verweten. GPD zie ook pagina 3 WASHINGTON - Amerikaanse wetenschappers zijn er voor het eerst in geslaagd een mannelijk zoogdier te klonen. Fibro'is een mannetjesmuis die is gekloond uit de cellen van een muizen staart. Dat laatste vinden de weten schappers van de universiteit van Hawaii minstens zo opzien barend. Het doet ze vermoeden dat volwassen dieren in princi pe uit elke willekeurige li chaamscel gekloond kunnen worden en niet per se afkomstig hoeven zijn uit de voortplan tingsorganen. Tot dusver was het alleen gelukt om vrouwtjesdieren te klonen, zoals het bekende schaap Dolly. De wetenschappers zijn wel voorzichtig in hun conclusies. Fibro is de enige van de 274 'staartimplantaten' die in leven is gebleven na de geboorte. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1