Jalabert blijft op eindzege jagen Fernando Meligeni vermaakt publiek SLIPS, DE 4E GRATIS Topklasse in amateurvoetbal van de baan Ajax biedt 15 miljoen voor Machlas Jan Ullrich kan training hervatten 3 SLOGGI •sbggs Cees Houtepen rond met SSV Ronaldo reist met Oranje naar Brazilië Fransman verslaat leider Pantani in sprint FIFA tegen automatische schorsing bij dopinggebruik DAMES- OF HERENSLIPS slottor van onze sportredactie ARNHEM - Ajax heeft Vitesse 15 miljoen gulden geboden voor Nikos Machlas. Daar naast willen de Amsterdam mers Gerald Sibon en Benni McCarthy in de transfer be trekken. Beide aanvallers zijn bij Ajax overbodig. Machlas beraadt zich deze week over de aanbiedingen van vijf Europese topclubs. De aanvaller van Vitesse zal zijn huidige club zeker verlaten, ondanks een nog tot medio 2001 doorlopend contract. Ajax, FC Bayem München, At- letico de Madrid en (naar ver luidt) Fiorentina behoren tot de vijf gegadigden. Sander Westerveld hoopt dat zijn overgang van Vitesse naar Liverpool binnen tien dagen is afgerond. „Het moet wel heel raar lopen wil het niet rondko men", aldus de 24-jarige doel man. Westerveld verbleef zondag met zijn vriendin in Li verpool om de stad te leren kennen en huizen te bekijken. Hij ontkent een vijfjarig con tract te hebben getekend. Hij is ook niet medisch gekeurd. „Ik ben zondag alleen in Liverpool geweest om de stad te verken nen en huizen te bekijken. Maar rond is het zeker niet. Ik heb mijn zaakwaarnemer Ton van Dalen een volmacht gege ven om voor mij te tekenen, omdat ik de komende tien da gen met Oranje in Brazilië zit. Hij kent mijn eisen. Dus ik wacht het wel af." Maar eerst moeten Vitesse en Liverpool een akkoord berei ken over een afkoopsom. Vites se wil hem niet kwijt en vi-aagt daarom een fors bedrag voor de keeper (zo'n vijftien miljoen gulden), die drie seizoenen achter de rug heeft bij de Arn hemse club. Liverpool is bereid tien miljoen gulden te betalen. Vitesse heeft de Roemeense international Stefan Nanu aangetrokken. De 30-jarige rechtsachter is afkomstig van kampioen Rapid Boekarest. Nanu tekende bij de Arnhemse club een contract voor drie jaar. Hij is de derde aankoop voor het komende seizoen na Victor Siketra (Go Ahead Eag les) en Mohamed Diara (OFI Kreta). ANP/GPD van onze sportredactie LUMEZZANE - Laurent Jala bert heeft de hoop op de eindze ge in de 82e Giro d'Italia nog niet opgegeven. De fel bevoch ten winst in de zestiende rit van gisteren, met een banddikte op de Italiaanse koploper Marco Pantani, betekende een geduch te versterking van zijn zelfver trouwen. Het was de derde ritoverwin- ning voor Jalabert in deze Ron de van Italië, maar tevens de zwaarste en de mooiste. In de sprint berg-op hield hij met een ultieme krachtsinspanning Pantani achter zich. Pas na be studering van de finishfoto werd de Fransman tot winnaar uitgeroepen. Jalabert laat zich door zijn ach terstand van 2 minuten en 6 se conden op Pantani, waarmee hij derde is op een seconde achter deltaliaan Savoldelli, volstrekt niet uit het veld slaan. „Ik ben ervan overtuigd dat ik de roze trui terug kan pakken", bazuin de Jalabert vol bravoure rond in finishplaats Lumezzane, na een lange rit over 232 kilometer. Tijdrit Hij heeft zijn hoop vooral geves tigd op de tij drit over 42 kilome ter, die woensdag op het pro gramma staat in Treviso. „Dan kan ik weerde leidingnemen. Of dat genoeg is voor de eindover winning is natuurlijk niet zeker, omdat Pantani in de bergen sterker is dan ik. Maar ook als ik in Milaan als tweede van de Giro binnenkom, zal ik tevreden zijn. Dat betekent een morele over winning voor me." Pantani keek ook al vooruit naar de tijdrit. „De Giro was niet al te zwaar tot van onze sportredactie BIELEFELD - Jan Ullrich her vat vandaag de trainingen. De Duitser, winnaar van de Ronde van Frankrijk in 1997, liep zon dag bij een valpartij in de derde etappe van de Ronde van Duits land een gapende hoofdwond op. Ullrich werd gisteren in het zie kenhuis van Freiburg uitge breid onderzocht. Volgens Lothar Heinrich, arts van de Te- lekom-ploeg, hoeft de 25-jarige nu toe. Ik mag woensdag drie se conden per kilometer verliezen. Daar heb ik geen problemen mee. Als ik slechte benen heb worden het vier seconden." In dat geval neemt Jalabert het fel begeerde roze over. Pantani heeft echter nog drie dagen in de Dolomieten als wapen om de Fransman weer te onttronen. Voor de Zwitser Alex Zülle was de Giro maandag voorbij. Hij trok zich voor de start van de etappe terug om zich te sparen voor de Ronde van Frankrijk. Zülle keerde pas begin mei te rug in de koers na een schorsing van zeven maanden wegens een dopingaffaire in de Tour de France van vorig jaar. In de Ronde van Duitsland boekte ook de Fransman Jimmy Casper zijn derde zege. Hij deed dat gisteren in de vierde rit, die in Dortmund opnieuw in een massasprint eindigde. Telkens verwees Casper in zijn overwin ningenreeks de Duitse tops- printer Erik Zabel naar de tweede plek. De Belg Axel Merckx kwam als leider in de rangschikking in de etappe over 176,9 km niet in de problemen. De nieuwe Ronde van Duitsland eindigt donderdag in Bonn. ANP wielrenner niet te vrezen voor een langdurige afwezigheid in het peloton. Zijn deelname aan de Ronde van Frankrijk, die op 3 juli begint, is niet in gevaar. De Duitse wielrenner Rolf Al- dag, zondag als leider in de Ron de van Duitsland zwaar ten val gekomen, heeft een geslaagde operatie achter de rug. Artsen opereerden Aldag aan de rech- terelleboog, die de Duitser bij zijn val had gebroken. De 30-ja- rige renner van de Telekom- ploeg moet nog vijf dagen in het ziekenhuis blijven. SID Laurent Jalabert (rechts) wint na een ultieme krachtsinspanning de sprint van Marco Pantani. foto MarcoTrovati/AP Helm redt leven triatleet VLISSINGEN - Peter de Jong uit Moerstraten die zaterdag zwaar ten val kwam bij de triatlon in Kruiningen heeft vol gens de behandelende artsen zijn leven te danken aan het feit dat hij een valhelm droeg. Na twee dagen in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes te hebben doorgebracht is hij gistermid dag overgebracht naar het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Daar wordt hij vandaag geopereerd. De Jong liep bij de val een gebroken oogkas, neus en kaak op. Verder ble ken drie nekwervels en een aantal ribben gekneusd. Ierse autocoureur verongelukt LONDEN- De 19-jarige Ierse autocoureur Neil Shanahan is gisteren overleden aan de gevolgen van een ongeval tijdens een formule-Ford-race op het circuit van Oulton Park. Met zijn Van Diemen-bolide vloog de Ierse formule-Ford-kampi- oenin de tweede ronde van de baan. Shanahan werd naar een naburig ziekenhuis vervoerd, maar overleed onderweg aan zijn verwondingen. AFP Seedorf mist tweede duel Oranje SCHIPHOL - Clarence Seedorf speelt met het Nederlands elf tal alleen de eerste oefeninterland mee tegen Brazilië. De middenvelder vliegt na de wedstrij d van aanstaande zaterdag in Salvador terug naar Spanje. Hij speelt op 9 juni met zijn club Real Madrid in de halve finale van de Spaanse beker te gen Valencia.Oranje oefent op 8 juni in Goiania voor de twee de keer tegen het Braziliaanse nationale team. De Nederland se selectie vertrok gisteren van Schiphol naar Brazilië. Edgar Davids arriveert pas woensdag. Hij speelde gisteravond met zijn club Juventus tegen Udinese om een plaats in de UEFA- cup. ANP FC Den Bosch huurt Willems DEN BOSCH - FC Den Bosch huurt komend seizoen links back Menno Willems van Vitesse. De 22-jarige speler is af komstig uit de jeugdopleiding van Ajax en is international bij Jong Oranje. In de huurovereenkomst bedong Vitesse overi gens wel het recht om Willems op elk gewenst moment naar Arnhem terug te halen. De overgang van Robert van der Weert van AZ naar Den Bosch is afgeketst. Beide clubs waren ak koord, maar de persoonlijke eisen van Van der Weert vonden de Brabanders te hoog. Cambuur trok Mischa Rook aan van Dordrecht '90. De 26-jarige middenvelder tekende in Leeu warden voor twee jaar. ANP Nikolic op kop bij NK schaken ROTTERDAM - Predrag Nikolic heeft na de derde ronde in het toernooi om de Nederlandse schaaktitel alleen de leiding. De kampioen van 1997 wees in een onderlinge confrontatie medekoploper Loek van Wely terug. Nikolic won alle drie partijen en heeft voorlopig alleen concurrentie van Jeroen Pi ket te duchten, die op een half punt tweede staat. Er wordt fel gestreden in het toernooi. Van de achttien partijen eindigden er tot nu toe slechts vier in deling van het punt. Dat is een re misepercentage van 22,2 procent, een zeldzaamheid op dit ni veau. ANP Watford naar Premier League LONDEN - De Engelse voetbalclub Watford speelt komend seizoen in de Premier League. De club van voorzitter Elton John won maandag op Wembley het promotieduel met Bolton Wanderers met 2-0. Eerder promoveerden Sunderland en Bradford City. Elf jaar geleden degradeerde Watford uit de hoogste afdeling. Voormalig bondscoach Graham Taylor is trainer van Watford. DPA van onze sportredactie PARIJS - Dat Gustavo Kuerten kon tennissen wisten ze al in Pa rijs. Het Franse publiek maakte gisteren kennis met nóg een ta lentrijke Braziliaan: Fernando Meligeni. Nog zo'n graveltijger, die eeuwig de ballen terug brengt, waar je ze ook plaatst. Maar ook een kleurrijke speler, die net als Kuerten samba op het oranje gruis brengt. Meligeni (28) is zes jaar ouder dan Kuerten, maar verkeert dit Grand Slam-toernooi in bloed vorm. Een ronde eerder klopte hij de als derde geplaatste Au straliër Pat Rafter. In de achtste finale was het de beurt aan de Spanjaard Felix Mantilla (6-1 5-7 7-5 7-6). De ongeplaatste Meligeni had in zes eerdere ont moetingen nooit gewonnen van Mantilla. Ditmaal toonde hij zich fitter dan de als veertiende gerangschikte Spanjaard. Vorig jaar haalde Mantilla nog de hal ve eindstrijd. Meligeni bereikte voor het eerst de kwartfinale tijdens een Grand Slam. Zijn beste presta tie dateert van Parijs 1993 (vier de ronde). De in Buenos Aires van onze sportredactie LORSCH - De wereldvoetbal bond (FIFA) heeft gisteren bij monde van president Sepp Blat ter laten weten niets te zien in de invoering van een automatische schorsing van twee jaar voor een speler die op gebruik van dope is betrapt. In de Duitse plaats Pa- derborn vindt de komende da gen een EU-ministersconferen- tie plaats over doping. De Duitse minister van Binnen landse Zaken Schily wil daar het voorstel voor een schorsing indienen. Dat houdt in dat een zondaar automatisch voor min stens twee jaar wordt geschorst. Blatter zei gisteren dat op dat gebied met de FIFA geen com promissen te sluiten zijn. „Een dergelijke regel is bij ons niet mogelijk. Nooit." Dat standpunt zal Blatter van daag ook bij het IOC in Lausan ne verkondigen. „Ik zie geen en kele reden om van onze huidige dopingreglementen af te wij ken." SID (Advertentie) Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 30 juni 1999. 11 geboren linkshander bungelde sinds dat j aar tussen de zestigste en honderdste plaats van de we reldranglijst. Roland Garros 1999 zou voor 'Fino' (bijnaam die 'dunne' betekent) een door braak kunnen betekenen. Echt grote tennisdaden liet Meligeni tot nu toe weinig zien. Hij won wel drie ATP-toernooien, alle op gravel. Meligeni treft in de kwartfinale de laatst overgebleven Span jaard, Alex Corretja. De als der de geplaatste Corretja, vorig jaar in de finale de mindere van landgenoot Carlos Moya, ver sloeg eenvoudig de Oostenrijker Stefan Koubek in drie sets (6-2 6-3 7-5). Strafexpeditie Gustavo Kuerten vervolgde zijn strafexpeditie, zoals hij die een ronde eerder tegen Sjeng Schal ken liet zien. 'Guga', winnaar in 1997, had geen kind aan de Tsjech Bohdan Ulihrach (6-4 6- 4 6-2). Kuerten heeft als num mer acht van de wereld nog als enige speler in Parij s de kans om de Rus Jevgeni Kafelnikov te onttronen als 's werelds beste tennisser. Ook kan hij het 'Red Slam' halen, het winnen van de toernooien van Monte Carlo, Rome en Parijs. Dat lukte alleen de Oostenrijker Thomas Muster (1995) en de Roemeen Ilie Nas- tase (1973). Voor 11.000 toeschouwers op het Court Suzanne Lenglen was alleen de start van Kuerten wat minder. Bij een 1-3 achterstand kwam hij echter op gang. Met Ulihrach, de mondiale nummer veertig, was het vervolgens ge daan. Na 98 minuten benutte Kuerten zijn eerste matchpoint. De 'Coupe de Mousquetaires' heeft hij nog niet binnen. Eerst moet Kuerten afrekenen met de herboren Oekraïner Andrei Medvedev, die na vijf jaar weel de laatste acht in Parijs haalde. De kale Medvedev hoorde ooit bij de toptien, maar zakte de voorbije jaren ver weg. Zijn re latie met de Duitse tennisster Anke Huber liep spaak, de moti vatie ebde weg en hij daalde naar de kelder van het tennis. Medvedev heeft weer het licht in de donkere tunnel gevonden. Hij is terug in de armen van Hu ber, terug in de tophonderd en terug in Parijs. Medvedev re kende af met de Fransman Ar- naud di Pasquale (7-6 7-6 6-1) en kan een lastige kluif worden voor Kuerten. RTR/SID Ontlading bij Fernando Meligeni nadat hij voor het eerst de kwartfinale heeft bereikt van een Grand Slam. foto Laurent Rebours/AP door Jan Daqevos GOES - Cees Houtepen wordt met ingang van volgend voetbalseizoen de nieuwe trainer van SSV'65. Nadat het bestuur vorige week al had ingestemd met de komst van de Souburger ging gisteravond de spelersraad akkoord. SSV moest op zoek naar een nieuwe trainer na dat Joost Folmer plots afhaakte. De Wemel- dingse oefenmeester stoorde zich bij het na- competitieduel van Terneuzense Boys-SSV aan het optreden van Adrie Kleppe, een lid van de sponsorcommissie bij de Goese club en be dankte voor de eer. Cees Houtepen zal bij zaterdag-tweedeklasser SSV een contract voor een jaar tekenen. „We hebben een rustige, kundige en doortastende trainer aangetrokken", vindt voorzitter Maar ten Rinkhoud van SSV'65. „Hij is ook iemand waar niet mee valt te spotten." Houtepen was het afgelopen seizoen enige tijd werkzaam bij Middelburg. Hij stapte uiteinde lijk op. omdat hij niet tevreden was over de mentaliteit van de spelersgroep. van onze sportredactie PARIJS - De verrassing was groot en de begroeting hartver warmend. Toen de spelers van het Nederlands elftal met hun gevolg zich gisteravond op maakten voor de oversteek van Parijs naar Salvador in Brazilië, stapte plotseling een wel heel goede bekende aan boord: zijn naam Ronaldo, de spits van de Braziliaanse ploeg, die op 5 en 9 juni twee vriendschappelijke interlands tegen Nederland speelt. Op eigen verzoek had Ronaldo zich op deze vlucht laten boe ken. „Ik wilde de contacten weer eens aanhalen", sprak hij lachend. Overigens was het contrast in kledij groot. Terwijl het Neder lands elftal in trainingspak reis de stapte de Braziliaan in een prachtig gesneden Italiaans maatcostuum aan boord. GPD van onze sportredactie ZEIST - Het Nederlands voet bal krijgt in het jaar 2001 geen Topklasse. Nadat de clubs uit de eerste divisie gisteravond tij dens de algemene vergadering betaald voetbal lieten weten niet in te willen stemmen met doorstroming van het amateur- naar het betaalde voetbal be sloot de sectie betaald voetbal de plannen voor de topklasse af te blazen. Zaterdag hadden de clubs uit het amateurvoetbal al om uitstel van een beslissing over de invoering van de Top klasse gevraagd. „Het heeft geen zin alle plannen over de Topklasse verder uit te stellen", zei Henk Kesler. De voorzitter sectie betaald voet bal van de KNVB constateerde dat er geen draagvlak was voor de doorstroming van het ama teur- naar het betaalde voetbal. „Dan heeft het geen zin om hele volkstammen bestuurders ver der aan de eventuele invoering van zo'n klasse te laten werken. Dan leef je in een schijnwereld en word je voor gek verldaard. Wij van de KNVB willen nie mand de zwarte Piet toeschui ven, maar" vinden het wel jam mer dat de Topklasse niet wordt ingevoerd. Wij dachten dat een dergelijke tussenklasse goed voor de voetballerij zou zijn. In omliggende landen is het name lijk wel mogelijk om van het amateur naar het betaalde voet bal te promoveren. Wat dat be treft verliezen we terrein op de concurrentie." De KNVB wilde vanaf 2001 twee Topklassen in het ama teurvoetbal in te voeren. Twee jaar na de invoering zou de pro- motie-degradatieregeling tus sen de eerste divisie en de topklasse in moeten gaan. De Topklassen zouden regionaal worden samengesteld en uit zes tien teams bestaan. De ama teurclubs uit de Topklasse kregen wel een reeks van ver plichtingen opgelegd, zoals het contracteren van vijf profs en een volwaardige accommoda tie. Bedenktijd Een meerderheid van de ama teurclubs liet in maart al weten niet op een Topklasse, die tij dens de bondsvergadering van 14 juni definitief opgericht zou moeten worden, te zitten wach ten. Tijdens de algemene ama teurvergadering van zaterdag vroegen de amateurclubs om bedenktijd. De clubs uit de eer ste divisie droegen het voorstel van de KNVB maandagavond verder ten grave. Zij vinden de kloof tussen het amateur en het profvoetbal te groot en voelen niets voor degradatie naar de topklasse. Nu de Topklasse niet wordt in gevoerd, is besloten de eerste di visie verder te verzelfstandigen. Daarom wordt er op 1 juli de zo genaamde coöperatieve vereni ging totodivisie in het leven ge roepen. Deze organistatie gaat de belangen van de clubs uit de eerste divisie behartigen en is vergelijkbaar met de Eredivisie NV. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17