Gehandicapten tegen parkeergeld PZC Zandspuiten tussen badgasten door Fietsers kunnen deze zomer veilig van Wemeldinge naar Kattendijke Snel aanleg fietspad van Zoutelande naar Middelburg bepleit Souburg 2 eerste klas kampioen ringrijden Gedeputeerde vraagt budget op maat voor fysiek gehandicapten zeeland 14 Plan gemeente Goes stuit op veel weerstand vÊ/ÊÈEWËst® m» 'r-.fp Inwoners Stavenisse hadden eerder van filmen moeten horen Concert Handbellsingers dinsdag 1 juni 1999 door Rolf Bosboom GOES - Ook de afdeling Beve- landen van de Algemene Neder landse Gehandicapten Organi satie (ANGO) is bezorgd over de Goese plannen om gehandicap ten voortaan te laten betalen voor een parkeerplaats. Eerder liet de belangengroep Open Deur al weten grote moeite te hebben met het voornemen. Het Goese college heeft besloten het aantal gereserveerde par keerplaatsen voor gehandicap ten met elf uit te breiden tot vijf tig. Tegelijkertijd is bepaald dat de plaatsen die liggen in zones voor betaald parkeren niet lan ger gratis zijn voor gehandicap ten. Het gaat, na de uitbreiding, om 28 plaatsen. B en W stellen als voorwaarde dat de gereser veerde plaatsen naast een parkeerautomaat worden gesi tueerd of van een aparte par- keermeter worden voorzien. Volgens ANGO leveren de ge handicapten met de maatrege len opnieuw een deel van hun 'onafhankelijkheid' in, aange zien een auto voor hen de enige manier is om de stad te bezoe ken. Het college doorkruist daarmee, zo betoogt de organi satie, de doelstelling van de in- validenparkeerkaart: 'het op heffen van de belemmeringen die de maatschappelijke deel name van gehandicapten be perken'. „We zijn afhankelijk van onze auto", zegt voorzitter A L. D. Slierendrecht. Boven dien betekent het parkeergeld een extra financiële last voor de gehandicapten, die het vaak al niet breed hebben. Parkeermeters De ANGO vraagt zich af of Goes wel overleg heeft gevoerd met gehandicaptenorganisaties over de uitvoering van de par keermeters en -automaten. Zo moet er rond automaten een vrije ruimte van minimaal 1,5 bij 1,5 meter zijn, moet de auto maat bereikbaar zijn zonder een hoogteverschil te overbruggen en dienen de bedieningsknop pen en de muntinworp zich te bevinden op een hoogte tussen de 90 en 120 centimeter. Open Deur heeft woensdag 23 juni een gesprek met verant woordelijk wethouder M. L. 't Hart over de invoering van par keergeld voor gehandicapten. -1- -c. k-4V .-'" J door Marcel Modde RENESSE - De zandsuppletie op het grootste deel van de Schouwse Noord zeekust is nagenoeg voltooid. Als het weer blijft meewerken, aldus project leidster Y. Peddemors van Rijkswater staat Zeeland, kan het karwei binnen twee weken, kort voordat de badgasten zich massaal komen ingraven, worden afgerond. De toeristen die al in het ge bied zijn neergestreken, hebben volgens kantoorhoudster M. Dalebout van de WV Renesse amper overlast ondervon den. De werkzaamheden zijn in de eerste helft van april begonnen. De twee kilometer lange persleiding ligt momenteel ter hoogte van de strandpa viljoens Zomerzon en Kijkduin bij Re- nesse. Het zand wordt vanuit de bagger schepen voor de kust opgespoten in de richting van de Brouwersdam. Nadien komt (de andere kant op) nog een strook van vierhonderd meter nabij paviljoen De Branding aan de beurt. In totaal wordt op de kust bij Westenschouwen en Renesse 535.000 kubieke meter zand op gebracht. De strandverbetering kost de Nederlandse Staat 6,5 miljoen gulden. De opspuiting bij Zomerzon en Kijkduin vergt ongeveer nog twaalf volle dagen, verwacht Peddemors. Na het daaropvol gende weekeinde is het gedaan en kan de Schouwse Noordzeekust er weer voor de gemiddelde periode van vier jaar tegen. Volgend jaar wordt er onder de vlag van Rijkswaterstaat gesuppleerd in de omge ving van Domburg, op Noord-Beveland en bij Oranjezon. Ook wordt er zand aan gebracht aan de buitenzijde van de Veer- se Dam. Het bovenste talud wordt ver volgens ingezaaid met helmgras, zodat het asfalt uit het zicht verdwijnt. Reacties Volgens kantoorhoudster M. Dalebout van de WV in Renesse hebben de toeris ten de afgelopen weken eigenlijk alleen maar positief gereageerd op de activitei ten rond het strand. „Je hebt er bij die re gelmatig even langsgaan om te kijken hoe ver het er mee staat. Wat j e wél hoort is dat ze hopen dat het spuiten klaar is wanneer de zomer begint. Zodat ze in ie der geval lekker kunnen liggen en zwem men op 'hun' badstrand." Maar ook indien het huidige schema nog in de war wordt geschopt, is er volgens Dalebout geen vuiltje aan de lucht. „Ons strand is zo groot. Er is altijd wel een plekje bij een andere overgang." Ook de paviljoenhouders in het suppletiegebied zien geen reden tot klagen. Mede-eigena resse Kristelijn van Zomerzon: „De men sen kunnen er in principe nog langs. En verder is er over de volle breedte geno men ruimte genoeg voor ander vertier. fotografie Pieter Honhoff door Maurits Sep MIDDELBURG - Langs de Ho- gelandseweg tussen Zoutelande en Middelburg moet op korte termijn een vrijliggend fietspad komen. Volgens de Statencom missie Waterstaat en Verkeer is dat de beste oplossing voor de onveilige situatie op de weg voor met name schoolgaande jeugd. Gedeputeerde J. I. Hen- nekeij (WD, verkeer) heeft maandag beloofd deze wens over te brengen aan de beheer der van de Hogelandseweg, het Waterschap Zeeuwse Eilanden. WD-Statenlid I. Ovaa hield een warm pleidooi voor een vrij liggend fietspad. „Ik meen me uit mijn vorige functie van wet houder in de gemeente Valke- nisse te kunnen herinneren dat iedereen zich twintig jaar gele den al zorgen maakte om de veiligheid van fietsers op de Ho gelandseweg. Het is triest te moeten constateren dat er in die situatie nog niets is veranderd. Het probleem is in die j aren zelfs verslechterd, door het toegeno men autoverkeer." Geloofwaardigheid Volgens Ovaa is de geloofwaar digheid van de politiek in het geding. „Je roept al tientallen jaren dat het een probleem is, maar het wordt steeds vooruit geschoven." Dat vond hij des te opmerkelijker omdat een oplos sing eigenlijk voor het grijpen ligt: „De gemeente Veere wil grond beschikbaar stellen voor een vrijliggend fietspad. Het gaat om vier meter, over een lengte van 4,5 kilometer. Daar is vreemd genoeg nog niet op inge gaan." De SGP en de PvdA vie len Ovaa bij. „Als de ruimte er is, verdient een vrijliggend Kinderkoor VLISSINGEN - Kinderkoor De Karekieten uit Middelburg geeft op vrijdag 11 juni in de ge reformeerde kerk vrijgemaakt in Vlissingen een jubileumcon cert. De Karekieten bestaat twintig jaar. Aan het optreden werken ook kinderkoor De Regenboog uit Axel en muziekgroep Tutti uit Middelburg mee. Het con cert begint om 19.45 uur. fietspad onze voorkeur", zei E dePaauw (PvdA). Hennelceij merkte op dat de Ho gelandseweg geen provinciale weg is, maar in beheer is bij het Waterschap Zeeuwse Eilanden. „En de provincie heeft besloten geen wegen van andere beheer ders meer te subsidiëren. We kunnen wel met anderen naar een oplossing zoeken." De gede puteerde zegde vervolgens toe de wens van de commissie over te brengen aan het waterschap. Musical MIDDELBURG - De kinder musical Kluts is op zondag 13 en woensdag 16 juni te zien in de Stadsschouwburg in Middel- burg. De musical vertelt de belevenis sen van de koning die de Kluts kwijt is, de tomatenmafia die profiteert en de Watjespartij die machteloos toekijkt, totdat... De voorstelling begint zondag om 15.00 uur en woensdag om 20.00 uur. Winkeldievegge tegen de lamp VLISSINGEN - Een 71-jarige vrouw uit Vlissingen is maan dagmiddag aangehouden voor winkeldiefstal. Hiervoor moet zij binnenkort voor de rechter verschijnen. De vrouw had uit een winkel aan de Aagje Dekenstraat in Vlissin gen voor achttien gulden aan le vensmiddelen meegenomen zonder deze af te rekenen aan de kassa. Rijverbod voor drankrijder MIDDELBURG - Een 32-jarige Middelburger heeft zondag nacht in zijn woonplaats een rij verbod van tien uur opgelegd gekregen omdat hij met drank op in zijn auto reed. De man werd op de Sandberg- laan aangehouden en een blaas- test wees uit dat hij bijna vier keer zoveel had gedronken als toegestaan. Bovendien reed hij zonder een geldig rijbewijs. De man moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. doorSjaak Janse KAPELLE - In Kapelle is het tweede drietal van Souburg 2 onder zomerse weersomstan digheden kampioen geworden van de eerste klas ringrijden. Lange tij d zag het er naar uit dat Oostkapelle 1 met de titel aan de haal zou gaan. Dit drietal was na 5 beurten de eerste leider in het klassement en mocht dan ook de groene sjerp aan doen. In de zesde, beurt miste Oostkapel- -le pas zijn eerste ring en in de veertiende beurt pas de tweede. Halverwege de wedstrijd na 15 beurten stond Oostkapelle 1 dan ook bovenaan met 43 van de 45 ringen. Gevolgd door Sou burg 2 met 41 en Biggekerke 2 en 3 met 40 ringen. Onderaan ston den Domburg 3 met 30 ringen, Aagtekerke 2 met 34 en Grijps- kerke 1, Westkapelle 1 en Ga- pinge 5 met 35 ringen. In de achttiende beurt keerde de wedstrijd zich enigszins, Oost kapelle stak toen maar één ring. En Biggekerke 2 en Souburg 2 kwamen dichterbij Hans Maljaars van Oostkapelle 1 raakte om onverklaarbare re denen het spoor enigszins bijs ter, hij stak tussen de 18e en 23e beurt zelfs maar 1 ring. In de 22e beurt ging de groene sjerp over naar Biggekerke 2, welk drietal in de 23e beurt de leiding weer over moest geven aan Souburg 2. Het drietal van Souburg 2 miste in de groene sjerp geen en kele ring meer en werd zodoen de na 30 beurten kampioen van de eerste klas met 83 gestoken ringen door Albert de Visser 27, Gymuitvoering VLISSINGEN - Gymvereni ging Door Inspanning en Ont spanning Sterk (DIOS) uit Oost-Souburg houdt zaterdag 5 juni de jaarlijkse uitvoering in sporthal Baskensburg in Vlis singen. Op het programma staat onder meer jazzdans en turnen. Het evenement begint om 19 uur. Zangkoor VROUWENPOLDER - Het ge reformeerde zangkoor Walche ren geeft op vrijdag 4 juni een concert in de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Vrouwen polder. Jubelate Deo uit Brouwersha ven verleent ook muzikale me dewerking aan de bijeenkomst. De optredens beginnen om 20.00 uur, Rian Asscheman 29 en Rinus de Visser 27. Het aantal van 83 rin gen was evenveel als de kampi oen van vorige week in de ere klas, en een nieuw succes voor de afdeling Souburg na het kampioenschap van vorig jaar in de ere- en derde klas. De strijd om de tweede plaats wat ook recht geeft op promotie naar de ereklas leverde een spannende strijd op tussen Big gekerke 2, Oostkapelle 1 en Nieuwland 1. Deze strijd werd uiteindelijk gewonnen door Oostkapelle 1 met 79 ringen bij een gestoken door Hans Mal jaars 25, Simon de Visser 27 en Michiel Joziasse 27. De drietal len van Souburg 2 en Oostka pelle 1 promoveren zodoende naar de ereklas. De derde plaats met 78 ringen was voor Bigge kerke 2, thuisrijders Zuid-Beveland 1 werd vierde met 77 ringen en na kamp met Nieuwland 1 (zesde) en Bigge kerke 3 (zevende). De achtste plaats was voor Zoutelande 1 met 72 ringen en na kamp met Aagtekerke 2. Tiende werden Gapinge 5 met 70 ringen en na kamp met Gapinge 4. Westka pelle 1 werd met 67 ringen twaalfde, maar had de tegen slag dat na 15 beurten Adri Roelse uit moest vallen met een blessure. Dertiende werd Dom burg 3 met 61 ringen. Zowel Domburg 3 als Westkapelle 1 degraderen naar de tweede klas Kampioen In het persoonlijk kampioen schap waren er drie rijders die 29 van de 30 ringen wisten te steken. Dit waren Frank Bras ser van Biggekerke 2, Rian As scheman van Souburg 2 en Ro nald Geertse van Grijpskerke 1. Frank Brasser toonde zich de beste kamper en werd persoon lijk kampioen. Ronald Geertse moest genoegen nemen met het persoonlijk reserve kampioen schap en Rian Asscheman viel in het persoonlijk kl assement bui ten de prijzen, maar werd kam pioen met zijn drietal Agenda ZRV: 5 juni: tweede-klas kampioenschap in Koudekerlce 08.00-17.30 uur. Autokraak VLISSINGEN -Uit een auto die geparkeerd stond in de Presi dent Rooseveltlaan in Vlissin gen zijn zondag een auto cd- speler, een aantal cd's en kleding gestolen. De inbraak vond plaats tussen 17 en 18.30 uur. Van de auto werd een portier raam gestolen. i3P?ÊS®lSK*iSi 'fieS** ^.JSSL. .tsT-'' •■■S? v-v- U:: De eerste werkzaamheden voor de aanleg van het nieuwe fietspad over de dijk van Wemeldinge zijn inmiddels verricht. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeente Ka pelle is begonnen met de aan leg van het fietspad dat uitein delijk van Wemeldinge naar Goes moet lopen. Er ligt echter alleen geld op tafel voor het traject van Wemeldinge naar het parkeerterreintje in Kat tendijke. Het deel dat langs de Ooster- schelde over het grondgebied van Goes loopt, zal moeten wachten: de gemeente Goes heeft er nog geen geld voor. Om toch voor het hoogseizoen een fietspad naar Kattendijke te hebben heeft Kapelle een deal gesloten met het Water schap Zeeuwse Eilanden. Er is haast geboden bij het pad om dat elke zomer zeer gevaarlij ke sitiaties ontstaan op en on deraan de Oosterscheldedijk. Daar parkeren sportduikers hun auto's, hijsen zich in de spullen en bivakkeren er ook terwijl er altijd veel fietsers langskomen. Met een fietspad over de kruin van de dijk wordt de situatie veel over zichtelijker. Omdat Goes geen geld heeft of in ieder geval geen prioriteit geeft aan de fietsverbinding, zou het fietspad moeten op houden waar het grondgebied van Goes begint, even voor Kattendijke. Het Waterschap heeft een oplossing gebracht door 75.000 gulden beschik baar te stellen. Van dat geld kan de 370 meter op het Goese grondgebied tot aan het par keerterreintje bij de Steldijk worden aangelegd. De aan sluiting op de wegen wordt daarmee veilig. De onderne ming kost Kapelle twee ton, waarvan ruim een halve ton terug moet komen van het Rijk. Met een beetje goede wil is het fietspad voor de zomer vakantie klaar. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - De meerderheid van de Thoolse ge meenteraad wil weten waarom de bevolking van Stavenisse pas op 12 mei is ingelicht over voor genomen filmopnamen op de begraafplaats in het dorp. De fracties vragen zich af of B en W tijdens het kernbezoek zo'n drie weken eerder nog niets van het verzoek om te filmen afwisten. Als dat het geval was hadden de bewoners eerder geïnformeerd moeten worden, vindt de fractie van SGP, daarbij ondersteund door WD, RPF/GPV en CDA B en W hadden filmmaatschappij Argus toestemming verleend voor de film Wilde Mossels op namen te maken op de Stavenis- ser begraafplaats. Vlak voor de opnamedatum kreeg het dage lijks gemeentebestuur honder den handtekeningen van dorps bewoners die de rust op de begraafplaats niet door came ra's en acteurs verstoord wilden zien. B en W trokken daarop de vergunning in. De raadsfracties willen nu we ten op grond van welke overwe gingen B en W aanvankelijk toe stemming verleenden, en of de aangeboden handtekeningen de enige aanleiding waren om de filmopnamen tegen te houden. Ook willen de raadsfracties we ten hoe B en W in de toekomst met soortgelijke aanvragen zul len omgaan. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Lichamelijk gehandicapten moeten snel de mogelijkheid krijgen om een persoonlijk zorgbudget te ont vangen. Met dit geld kunnen zij zelf de hulp kopen die zij nodig denken te hebben. Zodra staats secretaris van Volksgezondheid Vliegenthart zo'n persoonlijk budget voor lichamelijk gehan dicapten mogelijk maakt, moet daar in Zeeland mee worden ge- experimenteerd. Dat zegt gedeputeerde G. de Kok (volksgezondheid, PvdA). Volgens De Kok zijn de moge lijkheden om te experimenten in de verschillende zorgsectoren oneerlijk verdeeld. „Instellin gen voor verstandelijk gehandi capten krijgen veel meer vrij heid om nieuw beleid te maken texwijl de sector voor lichame lijk gehandicapten aan meer re- gels is gebonden." Hij vindt dat Vliegenthart instellingen voor lichamelijk gehandicapten veel meer vrijheid moet geven om te experimenteren. De Kok vindt dat er in deze sec tor veel meer rekening moet worden gehouden met wat de gehandicapte wil. Oplossing De oplossing is volgens De Kok de invoering van een persoon lijk zorgbudget of het persoons gebonden budget (PGB) zoals dat officieel heet. „Zo vergi-oot je de invloed van de zorgvrager. De Kok zegt toe er bij Vliegen thart erop aan de dringen dat het PBG er snel moet komen. „Vliegenthart heeft aangekon digd dat zij dit voorjaar met een nota over het PBG zou komen. Die laat nogal op zich wachten De Kok zegt dat veel Zeeuwse li chamelijk gehandicapten be langstelling voor een persoon lijk zorgbudget hebben. Bij de ouderenzorg en de verstandelijk gehandicaptensector in Zee land bestaat het persoonsge bonden budget al. Ouderen en gehandicapten die zo'n budget willen, komen op een wachtlijst terecht. Regels beperken vernieuwing in de zorg MIDDELBURG - De regels die bepalen hoeveel geld de instel lingen voor lichamelijke gehan dicapten krijgen, belemmeren de vernieuwing van de zorg, al dus directeur L. van der Hoest van de Stichting Zorg Lichame lijk Gehandicapten (ZLG) maandag in de commissie Wel zijn van Provinciale Staten. Volgens Van der Hoest loopt zijn sector achter als het gaat om de financiering van nieuw beleid. „De budgetten zijn niet afge stemd op zorgvernieuwing die rekening houdt met de vraag van de gehandicapten." De ZLG is bezig om gehandi capten uit de grote tehuizen naar veel kleinschaliger woon vormen te verhuizen, zoals naar de 'dobberende doosjes' in Vlis singen en De Watertoren in GoesVan der Hoest vertelde dat veel geld in de verhuizingen is gaan zitten. Daarom is er geen geld meer om het personeel te scholen in het beter omgaan met de wensen van de gehandicap ten. Hij lichtte het verzoek toe om 60.000 gulden provinciale subsidie voor scholing. De com missie ging hiermee akkoord. door Marcel Modde legendarische WhitechapelBell Foundry in Londen. De grotere exemplaren wegen meer dan vijftien Engelse ponden. De kleinsten van het stel halen nog niet eens het pond. De groep staat onder muzikale leiding van Dan en Jan Herma- ny. Het koor heeft reeds ver schillende toemees door Euro pa op z'n naam staan. Elf jaar geleden was het gezelschap uit Florida voor het laatst in Neder land. Het concert in de Neder landse hervormde kerk van Dreischor begint om 20 uur. DREISCHOR - De Amerikaan se groep The Handbellsingers komt donderdag 10 juni naar Zeeland voor een concert in Dreischor. Het dertig leden tel lende gezelschap is op toernee door Europa en maakt voor één dag een stop in Nederland. The Handbellsingers zijn inter nationaal bekend geworden door de 150 handbellen die de basis vormen van hun optreden, De instrumenten zijn gegoten en handmatig gestemd door de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14