botst met Spahr CDA-fractie Kerk en cultuur in Middelburg Herstel Lutherse kerk begonnen Klanten Halt Buro meestal meelopers en stoere knapen GroenLinks vindt raad Middelburg hypocriet Vlissingse afdeling van GroenLinks al bijna jaar zonder voorzitter D66 Vlissingen wil oorzaak geldnood Straatfestival weten zeeland dinsdag 1 juni 1999 w 13 Voorzitter Buisman verontwaardigd over werkgelegenheidsbeleid Westerscheldetunnel is veilig MIDDELBURG - De ramp in de Tauerntunnel in Oostenrijk van zaterdag is geen aanleiding om de veiligheidsplannen in de Westerscheldetunnel nog eens onder de loep te nemen. Ge deputeerde J. I. Hennekeij (WD, verkeer) zei dat maandag middag tegen de Statencommissie Waterstaat en Verkeer naar aanleiding van een vraag van D66. ,,Op een symposium over veiligheid in tunnels dat onlangs is gehouden in Frankrijk en waaraan de bouwers van de Wester scheldetunnel hebben meegedaan, werd geconcludeerd dat de veiligheid in de Westerscheldetunnel uitstekend is ge waarborgd, met name door de dwarsverbindingen tussen de tunnelbuizen", verklaarde Hennekeij. Naar aanleiding van de ramp in de Mont Blanctunnel in maart van dit jaar laaide de discussie over de veiligheid in de Westerscheldetunnel ook al op en toen werd de onrust door de projectleider veiligheid van de NV Westerscheldetunnel eveneens bezworen. Coppoolse in commissie jeugdhulp MIDDELBURG - De Zeeuwse Gedeputeerde voor jeugdza ken Lous Coppoolse (CDA) gaat deel uitmaken van de com missie voor jeugdhulpverlening van het Interprovinciaal Overleg (IPO). Deze commissie van drie onderhandelt voor de provincies in Nederland met de rijksoverheid, de Nederlandse gemeenten en werkgevers over geld voor de hulp aan jongeren in de pro blemen. Zijn lidmaatschap kan alleen maar goed uitpakken voor Zeeland, zegt Coppoolse. „Ik zit ei* voor alle provincies natuurlijk", aldus de gedeputeerde. „Maar ik word gevoed vanuit de Zeeuwse instellingen voor jeugdhulpverlening. Daar blijft altijd wel iets van over." Het bestuur van het IPO moet Coppoolse's kandidatuur nog goedkeuren. Kokkelsector doelwit Waddenclub LEEUWARDEN - De Waddenvereniging zal de strijd tegen de mechanische kokkelvisserij aanzienlijk verscherpen. De kans bestaat dat het overleg met de sector en het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wordt gestaakt. Dit najaar zijn er acties te verwachten, waarbij het publiek zal worden duidelijk gemaakt dat het schrapen van kokkels op de zandplaten leidt tot 'woestijnvorming' en 'vernieti ging' De aanbevelingen kwamen zaterdag uit de ledenverga dering. Binnenkort vergadert de Tweede Kamer over het vraagstuk. Er lijkt een meerderheid te bestaan voor het plan van staats secretaris Faber om de kokkelvissers bepaalde zones te gun nen. Bestelauto PTT gestolen KORTGENE - In het bungalowpark De Boogerd in Kortgene is maandag omstreeks 13.15 uur een bestelauto van de PTT gestolen. De auto verdween terwijl de besteller in de omge ving post aan het bezorgen was. Het kenteken van het voer tuig is 59 VB BH. Eventuele getuigen of mensen die rond de bewuste tijd iets verdachts menen te hebben gezien, wordt verzocht contact op te nemen met het politiebureau in Zierik- zee. Onderhoud fietspad Middelburg MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat volgende week tussen maandag 7 en woensdag 9 juni onderhoud uit voeren aan het fietspad langs het Vlissings Bolwerk en de Looierssingel. Begonnen wordt met het schoonvegen van de paden. De andere twee dagen worden gebruikt voor asfalte- ringswerkzaamheden. Tijdens die klus kan er niet gefietst worden. De gemeente leidt het verkeer om. Werk van Juul Kortekaas in de Wandelkerk. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Het jaarlijkse Lange Jan-project wordt donderdag 3 juni ge opend in de Wandelkerk van het Abdij complex in Middelburg. Het project, dat dit jaar voor de elfde keer gehouden wordt, loopt iedere donderdag tot 30 sep tember en heeft als doel de cultuur van en in kerken naar buiten te brengen. Het oecumenische project in de Wandel kerk, de Koorkerk en de voet van de Lange Jan is opgedeeld in de vijf onderdelen cul tuur, middaggebed, muziek, pastoraat en de koffiehoek. Daarnaast verzorgt het Lange Jan-project ook in samenwerking met de Stichting Synagoge en de plaatse lijke VW op donderdag een Kerkenpad langs zeven kerken in de binnenstad van Middelburg. Vanaf 3 juni tot en met 30 september zijn er iedere donderdag diverse activiteiten van 11 tot 17 uur. Van 13 tot 13.30 uur is een middaggebed in de Koorkerk, geleid door personen van diverse kerkelijke richtingen en met medewerking van mu sici. De gebeden hebben een aantal the ma's die door de voorgangers op verschil lende manieren worden ingevuld. Van 15 tot 15.30 uur vindt een miniconcert plaats in de Koorkerk. Deze concerten variëren van orgelconcerten, tot fluitconcert of een koor. De gehele donderdag is de koffie hoek in de Wandelkerk geopend voor een consumptie. Tevens is daar een leestafel ingericht met informatie van diverse ker ken en organisaties. Tijdens het Lange Jan-project worden drie exposities gehouden aan de voet van de Lange Jan in de Wandelkerk. De eerste tentoonstelling is van de kunstenares Juul Kortekaas uit Middelburg. Zij exposeert tot 24 juni haar loden werken onder de ti tel: Rood en lood in de torenvoet. Over de twee volgende exposities is nog niets be kend. De tentoonstellingen zijn behalve op donderdag, ook te bezichtigen tijdens de openingsuren van de Abdijkerken. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Middel burgse CDA-fractievoorzitter S. Buisman is maandagavond tijdens de raadsvergadering in aanvaring gekomen met burge meester L. H. B. Spahr van der Hoek. Aanleiding voor de woor denwisseling was het werkgele genheidsbeleid. Volgens de christendemocraat heeft de burgemeester, die in 1997 vooral werd aangetrokken om bedrij ven naar de Zeeuwse hoofdstad te trekken, te weinig concrete resultaten geboekt. „Aan ver halen", aldus Buisman, „heb ben we niets." Volgens de burge meester zijn er de afgelopen jaren wel degelijk nieuwe be drijven bijgekomen. Begin dit jaar stelde Buisman een aantal schriftelijke vragen. Hij wilde onder meer een lijstje met nieuwe bedrijven die zich in 1998 in Middelburg hadden ge vestigd. Ook vroeg hij het colle ge naar het aantal arbeidsplaat sen die de nieuwe vestigingen hadden opgeleverd. Daarnaast wilde de CDA-fractievoorzitter weten hoeveel ondernemingen de Zeeuwse hoofdstad de rug hebben toegekeerd. Te lang wachten Buisman heeft lang moeten wachten op antwoorden. Te lang, vond hij zelf. In het regle ment van orde van de gemeente raad staat dat vragen binnen dertig dagen beantwoord moe ten worden. Slaagt het college daarin niet, dat moet het gemo tiveerd aangeven waarom B en W er niet in zijn geslaagd om de vragen tijdig te beantwoorden. De burgemeester heeft daarop bericht dat het college druk doende was met andere zaken en dat hij voornemens was de antwoorden mee te nemen in een nog te schrijven werkgele- genheidsnota. Verder wilde Spahr van der Hoek de ant woorden meedelen in een beslo ten vergadering om de concur rentiepositie van Middelburg veilig te stellen. Buisman nam daar geen genoe gen mee. De vragen werden uit eindelijk pas vorige week be antwoord. Uit die antwoorden blijkt dat het college op korte termijn niet al te veel resultaten verwacht. Eerst moet de 'quality of life' verbeterd worden in Middel burg. Daarvoor heeft de ge meente het stedebouwkundig bureau BVR van Riek Bakker ingeschakeld. Zoals Middel burg nu functioneert, is het moeilijk om buitenlandse inves teerders aan te trekken, aldus het college, behalve af en toe een toevalstreffer. Niettemin nam de groei van de werkgelegen heid in Middelburg vanaf mei '97 toe met 3,1 procent. Dat was boven het landeli j k gemiddelde. Marketingplan Buisman vroeg de burgemeester maandagavond wanneer de 'quality of life' in Middelburg zo verbeterd is dat bedrijven mas saal willen komen. „Sterker nog, wanneer verwacht de bur gemeester concreet resultaat." Hij stelde verder dat zijn fractie al in november vorig jaar heeft aangedrongen op een communi catie- en marketingplan. Dat komt pas in juni aan de orde. Buisman: „Dit college doet er dus ruim zeven maanden over om tot een gestructureerde aan pak te komen. Geen wonder dat er weinig anders, dan een ge deeltelijk tot staan gebrachte uittocht van bedrijven en instel lingen tot stand is gekomen. Welke maatregelen zijn nodig om voortvarender te werk te kunnen gaan." Volgens de burgemeester ver loopt de ontwikkeling van Mid delburg voorspoedig en zal het werkgelegenheidsbeleid een grote vlucht nemen als de ge meenteraad de aanbevelingen uit het communicatie- en mar ketingplan overneemt. „We staan klaar om het startschot te lossen van de grote projecten uit de Kwaliteitsatlas. We zijn van plan een einde te maken aan de uittocht. Het gaat goed in Mid delburg, over een breed front. Er worden weer veel woningen ge bouwd in Middelburg en het in wonertal is substantieel toege nomen." Rommelmarkt MIDDELBURG - De Zeeuwse Stichting Welzijn Doven houdt zaterdag 5 juni van 9 tot 14 uur een rommelmarkt bij de voor malige Buitenhoveschool aan Buitenhove 161 in Middelburg. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Regio naal Halt Buro Walcheren heeft vorig jaar 172 jongeren in huis gehad voor een alternatieve straf. Dat waren er zes meer dan in 1997. Winkeldiefstal en ver nielingen scoorden het hoogst bij de jongeren die werden door justitie werden doorverwezen naar het Halt Buro. De meeste daders kwamen uit Middelburg, Vlissingen en Oost-Souburg. Jongeren tussen de twaalf en achttien jaar die worden opge pakt door de politie kunnen worden doorverwezen naar het Halt Buro voor een alternatieve straf. Vorig jaar maakten 126 jongen en 46 meisjes gebruik van die mogelijkheid. Behalve voor diefstal en vernie lingen maakten zij zich schuldig aan het stelen van (bromfiet sen, brandstichting en heling. Uit gesprekken met hen blijkt dat zij vooral 'willen meedoen' of 'stoer willen zijn'. In zeven gevallen maakten de REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl jongeren hun alternatieve straf niet af. Zij hielden zich niet aan de afspraken met het Halt Buro. Die jongeren kunnen alsnog re kenen op een vervolging door justitie. Jongeren die wel ge straft werden, moesten op di verse plaatsen opruimen op za ken opknappen. Poetsen Het vinden van zo'n plek is nooit een probleem. Het Halt Buro kijkt eerst of een jongere aan de slag kan bij de persoon die hij of zij heeft benadeeld. Lukte dat niet, dan werd naar een andere klus uitgekeken. Jongeren die fietsen of bromfietsen hadden gestolen, moesten bij een fiet senmaker fietsen of bromfietsen repareren of poetsen. Het Halt Buro bemiddelt ook bij het regelen van schadevergoe ding als er sprake is van vanda lisme. Vorig jaar ging het om een totaalbedrag van bijna vijfen dertigduizend gulden. Volgens het bureau is dat nog maar het topje van de ijsberg. In veel ge vallen wordt door particulieren geen aangifte gedaan van ver nielingen. Opvallend noemt het Halt Buro het dat de meeste jon geren uit het VBO komen en dat veel jongeren met z'n drieën of vieren iets uitspoken. Vuurwerk Eén van de projecten van het Walcherse bureau liep van 1 de cember vorig jaar tot 1 februari van dit jaar. De politie op Wal cheren hield zestig jongeren tussen de twaalf en achttien jaar aan die overlast hadden veroor zaakt met vuurwerk. Veertig van hen kozen voor een alternatieve straf. Het ging vooral om jongens. Zij moesten leren wat de gevaren zijn van vuurwerk en zij moesten aan de slag bij gemeenten, asiels, de PSD en de bejaardencentra. Het Halt Buro is tevreden over het resultaat. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - In de Lutherse kerk in de Vlissingse Walstraat is een begin gemaakt met een grondige restauratie. De bin nen- en buitenkant van de kerk worden het komende half jaar onder handen genomen. Allereerst worden de plafond- balken aangepakt. De balken en vooral de balkenkoppen zijnzo aangetast door bruinrot en de bonte knaagkever dat het plafond op instorten staat. Om die te restaureren zijn er in de kerk steigers gebouwd die de balken tijdens de werk zaamheden ondersteunen. De tweede fase betreft de bui tenkant van de achttiende eeuwse kerk. Daarvan worden bepaalde stukken gerestau reerd, er komen een nieuw dak en nieuwe dakkapellen op, de gebroken ruiten worden ver vangen en de gevels opnieuw geschilderd. Tenslotte worden de details in de kerk gerestau reerd. Probleem Een van de moeilijkheden van deze restauratie is volgens aannemer R. Roelofs uit Vlis singen dat de kerk in de bin nenstad staat. Behalve dat groot materieel er lastig kan komen, moet er bijvoorbeeld rekening gehouden worden met de bestrating van het win kelgebied zodat die niet be schadigd raakt. Bovendien moeten veel materialen via een lange houten ladder naar de zolder van de kerk gesjouwd worden. Ondertussen gaan de diensten gewoon door, maar dan in de kelder van de kerk. De restauratiewerkzaamhe den kosten bijna 400.000 gul den. Een deel daarvan wordt gefinancierd door een subsidie van Rijks Monumentenzorg. Voor de rest van de kosten laat de eigenaar van de kerk, de Vereniging Apostolische Kas Vlissingen, een obligatiele ning uitschrijven waarop ie dereen kan intekenen. Dat de Lutherse Kerk in een drukke winkelstraat in het Vlissingse stadshart ligt, brengt onder meer problemen voor de aanvoer van materiaal met zich mee. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het GroenLinks- raadslid J. Goetheer uit Middelburg heeft zijn collega-raadsleden hypocrisie verweten. De gemeenteraad nam maandagavond een motie over van de Oostburgse raad, waarin steun werd gevraagd voor een frequent en goedkoop varend fiets- /voetveer Vlissingen/Breskens. Die mo tie kreeg algemene bijval. Goetheer vond het uitermate vreemd dat de collegepartijen (CDA WD en PvdA) steun betuigden aan de motie, terwijl diezelfde politieke partijen in Provincia le Staten voorstander zijn van de bouw van een Westerscheldetunnel. „Door de bouw van de tunnel worden de veerboten overbodig en moet er een fiets-/voetveer komen. GroenLinks en Delta Anders hebben in Provinciale Staten altijdtegen gestemd. Dan komt het mij nu hypocriet over een motie te steunen vóór een fiets- /voetveer." Volgens het raadslid van GroenLinks krijgt de raad regelmatig verzoeken uit het land om allerlei soorten moties te steunen. „Maar die steunen we niet, om dat ze geld kosten. Deze motie van Oost- burg' kost de gemeente niets. Ik moet nog zien hoeveel geld de gemeente Middel burg over heeft voor een alternatieve veerverbinding." De collegepartijen gin gen hier niet op in. Op aandringen van de RPF/GPV-fractie zal wethouder P. Brakman de colleges van Vlissingen en Veere vragen om geza menlijk op te trekken richting provincie voor de totstandkoming van het veer. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De Vlissingse afdeling van GroenLinks heeft moeite met het vinden van een nieuwe voorzitter. Bijna een jaar geleden legde M. Prins haar functie als voorzitter neer. Haar taken worden sindsdien waar genomen door verschillende an deren. Volgens fractievoorzitter P.C. van Zalen heeft haar ver trek nog niet voor problemen gezorgd, maar het heeft de werkdruk wel verhoogd. „De penningmeester leidt nu vergaderingen, maar die verlo pen altijd in goede orde dus dat is niet zo'n probleem. Als hij er niet is, neemt degene die zich ge roepen voelt de leiding over. Wat wel een probleem is, is dat een aantal mensen het al hartstikke druk heeft. Dat zijn vooral de mensen die meewerken in de steunfractie om de taken van de fractieleden te verlichten." Wat er precies de oorzaak van is dat niemand de taken van voor zitter op zich neemt, weet Van Zalen niet. „Ik denk dat veel mensen het idee hebben dat de functie heel veel werk met zich meebrengt. Maar enkel het voorzitterschap kost niet zoveel tijd." Te oud Prins was twee jaar geleden al gestopt met haar werk. Er kwam toen een nieuwe voorzit ter, maar die werd ziek en be sloot later dat hij weer ging stu deren. Daarop nam Prins de za ken weer waar. Vorig jaar zette ze er toch definitief een punt achter omdat ze volgens Van Zalen vond dat ze te oud voor dit werk werd. „Onlangs heeft de Vlissingse af deling van GroenLinks nieuwe leden gekregen. We hopen dat die zich actief met de afdeling gaan bezighouden. Zij zouden ook kunnen meewerken in de steunfractie want nu zijn de me dewerkers echt te zwaar belast. Misschien moeten we binnen kort eens actief leden gaan wer ven." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fractie van D66 Vlissingen wil weten wat de oorzaak is van het financiële te kort van"5 het Straatfestival 1998. Eerder maakte de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissin gen bekend dat het Straatfesti val de boeken sloot met een ne gatief saldo van ongeveer twee ton. D66 stelt over de afrekening van het Vlissingse Straatfestival 1998 schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. De fractié wil weten op welke jaren het tekort precies betrek king heeft en op welke posten dat tekort drukt. D6£-raadslid A G. M. Veraart vraagt welke maatregelen het college intus sen heeft genomen om verbete ringen in het financieel beheer te realiseren. D 6 6 vindt dat de tekorten uit het verleden geen bedreiging mo gen vormen voor de handhaving van een kwalitatief sterk en at tractief geprogrammeerd Straatfestival in dit jaar. De fractie wil van het dagelijks be stuur horen, het het daar tegen aankijkt. Als het college ook vindt dat die tekorten van vorig jaar geen bedreiging mogen zijn voor het straatfestival in de toe komst, dan wil het weten welke afspraken het met de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen heeft gemaakt. OOSTKAPELLE Rommelmarkt - Er kan zater dag 12 juni gesnuffeld worden op de jaarlijkse verkoop- en rommelmarkt op het plein van de Saronkerk in Oostkapelle. De markt duurt van 9 tot 16 uur. Naast nieuwe en tweedehands spullen zijn er kramen te vinden met onder meer oliebollen, ge bakken vis, kaas, bloemen, groenten, boeken en wafels. Om 10 uur begint een verkoop bij opbod. Het comité Walcheren Woord Daad en de zendings missie Ger. Gemeente hebben de rommelmarkt georganiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13