Bekijk het maar! Aanklacht tegen Milosevic verdeelt NAVO Surinamers hopen op daad parlement Eis achttien jaar in zaak rond lijk bij Zeelandbrug 4 WEKEN VACATURES Avondmaal van Leonardo da Vinei oogt weer fris Duitser als Giftige stof zou in eieren en kippenvlees terecht zijn gekomen Monfortse Alarm over dioxine in eten moordzaak Gusmao rekent op Oost-Timorezen mmmmmmmmmam Kloonschaap Dolly genetisch negen jaar oud Horeca schreeuwt om personeel 17 VOOR 16,00 JA, i PZC „20° 13° ZW 4 Later opklarend Enkele buien, lokaal met onweer. Vanmiddag opklaringen. Matige zuid westenwind. Maxima 20 of 21 graden. 242e jaargang no. 126 vrijdag 28 mei 1999 losse nummers 1,80 pagina 16 ■■■■■■Mi BONN - De Duitse politie zegt een verdachte op het oog te heb ben van de moord op de vier Ne derlanders in het Zuid-Franse Monfort vorige week. Het is een 56-jarige Duitser die in decem ber vorig jaar niet terugkeerde van een proefverlof uit de ge vangenis in Stemhagen, waar hij een levenslange straf uitzat wegens roofmoord. De Duitse politie heeft recher cheurs naar het Zuid-Franse Monfort gestuurd, om te onder zoeken of er parallellen zijn tus sen de moorden op twee Neder landse echtparen en de moorden die in maart werden gepleegd door de Duitser op een echtpaar in het Duitse Remagen. Dat heeft een woordvoerder van de politie in Koblenz, die het on derzoek naar de moorden in Re- magen leidt, gisteren gezegd. De Franse politie die zich bezig houdt met de moorden op de twee echtparen, zegt de tip van de Duitse collega's zeer serieus te nemen. Ze gaat vingeraf drukken van de Duitser verge lijken met de sporen die in het huis in Monfort werden gevon den. De man die de Duitse poli tie op de korrel heeft, wordt er van verdacht op 21 maart in Remagen twee echtparen ver moord te hebben op een manier die doet denken aan de brute moorden op twee bevriende echtparen in Monfort. De Duitse politie gelooft niet dat haar bekende de moorden alleen heeft gepleegd. Zij houdt er rekening mee dat hij werd ge holpen door drie mannen, die veel jonger zouden zijn. Als bijzonderheid noemde de politie het feit dat de Duitser vloeiend Frans en Nederlands spreekt. ANP/AP LONDEN - Het gekloonde schaap Dolly was bij haar ge boorte in feite al op middelbare leeftijd. Dat heeft Dolly's kloner Wilmut van het Roslin Institute gisteren verklaard. Dolly bestaat nu drie jaar, maar is genetisch negen jaar oud, doordat het schaap waaruit zij werd gekloond al zes jaar was. Daardoor begon Dolly haar le ven met al verkorte telomeren, de natuurlijke einden van chro mosomen waarin DNA zit. De telomeren worden elke keer als een cel zich deelt korter en be palen zo de veroudering van het dier. AFP/RTR door Paul Koopman BRUSSEL - Veevoer met onaan vaardbaar hoge concentraties di oxine zorgt sedert tenminste twee weken voor de besmetting van kippenvlees en eieren in België en vermoedelijk ook in Nederland. Dit bericht van het Belgische ministerie van Landbouw, heeft gisteren consu menten in beide landen opgeschrikt. Bij tenminste één Nederlands landbouwbe drijf zou het bewuste veevoer zijn aange- troffen. In België bleken voorraden bij negen veevoederfabrieken niet in orde. Deze firma's zouden hebben geleverd aan honderden pluimveebedrijven. De Belgische overheid informeerde Den Haag op 12 mei discreet, nadat het Insti tuut voor Veterinaire Keuring (IVK) een 'ernstige verontreiniging van veevoeder met dioxine' had vastgesteld. Het IKV kwam op het spoor van de vervuiling na dat diverse boeren in Vlaanderen over zieke dieren hadden geklaagd. De omvang van de vervuiling is in België en Nederland nog niet in kaart gebracht, maar volgens het ministerie van Volksge zondheid in Den Haag is er geen gevaar voor ziekten bij mensen. Het Algemeen Boerensyndicaat in België meldde gisteravond dat de firma Vuylsteke, gespecialiseerd in het herge bruik van minerale en organische oliën, vermoedelijk een fout heeft gemaakt bij de bereiding van vet voor de veevoerin- dustrie. Minerale olie - bestemd voor het wagenpark - zou daarbij in het dierlijk vet terecht zijn gekomen. „Deze fout zou de veehouderij in Vlaanderen wederom zwaar kunnen treffen", aldus het syndi caat. Groeihormonen Onzorgvuldigheid zorgde er ruim een jaar geleden voor dat met BSE besmet vlees in Belgisch veevoer terechtkwam. Ook heeft België een slechte reputatie op het gebied van verboden groeihormonen Het Belgisch ministerie van Landbouw heeft alle bedrijven waar mogelijk ver ontreinigd veevoer werd gebruikt onder toezicht geplaatst. De dieren worden ge controleerd geslacht en opgeslagen in af wachting van analyse. Vlees met een te hoog gehalte aan dioxine zal worden ver nietigd. In Nederland wordt onderzocht of moge lijk ook varkens veevoer gegeten hebben dat met dioxine is vervuild. De uitslag van dit onderzoek wordt over een week verwacht. De partij besmet vet werd volgens Belgische opgave in januari ge produceerd. Het werd in Nederland ver werkt in voer voor slachtkuikens, moge lijk ook in voer voor varkens. De naam van het getroffenlandbouwbedrijf is niet bekend gemaakt. GPD pagina 17: Dioxine Sidmar blijft opspelen Duizenden Surinamers gaven gisteren weer blijk van hun afkeer van de regering-Wijdenbosch. foto Ed Oudenaarden/ANP door Armand Snijders PARAMARIBO - De demon straties en stakingen in Surina me zullen in ieder geval tot vol gende week dinsdag doorgaan. Op die dag staat een parle mentsvergadering gepland, waarin de oppositie hoopt een meerderheid achter zich te krij gen voor een motie van wan trouwen tegen de regering. „Wijdenbosch moet vertrek ken", zei parlementariër en oud-president Ronald Vene- tiaan gisteren. „Hij is het sym bool van de vernietiging van het land." Volgens schattingen lie pen gisteren tussen de twintig en vijfentwintig duizend de monstranten naar het kabinet van de president. Incidenten bleven uit, maar de actieleiders zijn bang dat ze de groeiende menigte niet in de hand kunnen houden als president Wijden bosch blijft zitten waar hij zit. Volgens geruchten zou het staatshoofd nog voor dinsdag de noodtoestand willen afkondi gen om daarmee vergaande be voegdheden te krijgen en het parlement buiten spel te zetten. De oppositie rekent er op dat de vergadering doorgaat. Dagelijks trekken honderden betogers naar de woningen van parlementsleden die in de afge lopen jaren zijn overgelopen naar de coalitie. „We willen ze niets doen, alleen maar duide lijk maken dat ze door het volk zijn gekozen en dus ook naar de stem van het volk moeten luiste ren", aldus vakbondsleider Ro nald Hooghart. De regering heeft inmiddels aangekondigd op korte termijn met een crisisplan te komen. „Maar daar zijn ze te laat mee", meent Hooghart. Ze spelen een verloren wedstrijd, want de te genstander staat met vijfnul voor. Dat zal dinsdag ook in het parlement blijken." GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - De aanklacht te gen de Joegoslavische president Milosevic heeft tot verdeeldheid binnen de NAVO geleid. Grie kenland sprak een veroordeling uit, Frankrijk en Duitsland wa ren terughoudend, terwijl de VS en Engeland de stap toejuich ten. Afwijzende reacties kwa men ook uit Rusland en China. Nederland reageerde positief. „Het tribunaal heeft gedaan wat het moest doen", aldus mi nister Van Aartsen van Buiten landse Zaken. Ondertussen gaat de Russische Advertentie oud-premier Tsjernomyrdin door met zijn onderhandelingen over'een vredesregeling voor Kosovo, zij het dat het overleg gisteren met de Amerikaanse onderminister van Buitenland se Zaken, Talbott, en de Finse president Ahtisaari namens Eu ropa, moeizaam verliep. Tsjer- landse Zaken Fischer reageerde nomyrdin zou na afloop van het gelaten op de vraag of het be- het conflict, schreef Tsjernomy- din. Washington zei niet veront rust te zijn over dit dreigement van de Russische onderhande laar. Gelaten De Duitse minister van Buiten- VEEL GEBELDE TELE2-BESTEMMINGEN NIEUW SUPERLAAG TELE2-TARIEF USA 15 cent België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk, Zweden 20 cent Tarieven geiden vc Bellen via Telc2 is spraakmaker goedkoper. Bekijk en vergelijk maar 'ns rustig, Want zoals u slaan onze nieuwe tarieven voor de USA cn landen in Europa nu werkelijk alles. Terwijl u naar andere landen cn naar interlokale cn mobiele nummers natuurlijk ook spraakmakend goedkoper uit bent en u altijd per seconde betaalt, betaalt geen r dag, nacht en weekend en zijn berekend per minuut. Betalen doet u per seconde. Het starttarief is 10 cent per gesprek. Tarieven gelden van3f 15 mei 1999 en zijn inclusief BTW. ;tra abonnementskosten. U heeft geen ander toestel of ander numnier nodig. Het enige wat u hoeft te doen is 16-0-2 voor het gewenste nummer intoetsen. Bel gratis 0800-1602, dan telefoneert u binnen 48 uur spraakmakend goedkoper! Of meldt u nu aan via onze Internet-site: www.tele2.nl Tele2. Spraakmakend goedkoper. gesprek direct doorreizen naar Belgrado, maar die trip werd uitgesteld tot vandaag. Moskou veroordeelde de stap van het tribunaal. Een woord voerder van president Jeltsin zei dat er bij het zoeken naar een oplossing voor de crisis niet aan Milosevic voorbijgegaan kan worden. „Als je zaken doet met Joegoslavië, dan doe je zaken met de president van Joegosla vië." Volgens Rusland betekent de aanklacht een 'ernstige on dermijning' van het gezag van het tribunaal. Chinese leiders lieten weten dat de kans op een politieke oplossing aanzienlijk wordt verkleind door de aan klacht. Vanaf de opiniepagina van het dagblad The Washington Post waarschuwde Tsjernomyrdin intussen voor een atoomoorlog: 'Niet eerder in dit decennium kwam de wereld zo dicht bij een kernoorlog'. Hij wees er op dat driekwart van de Russen sinds de start van de luchtoorlog te gen Servië vijandige gevoelens koestert jegens de Verenigde Staten. Twee op de drie Russen geven de NAVO de schuld van het conflict over Kosovo. Als de luchtaanvallen tegen Servië niet spoedig worden ge staakt, dan zal Rusland zich te rugtrekken als bemiddelaar in sluit van het Haagse Tribunaal de onderhandelingen met Bel grado zou bemoeilijken. „De re gering in Belgrado hoeft alleen maar de telefoon te pakken en te zeggen dat ze instemt met de 'vijf punten' en de oorlog is af gelopen." Maar in de omgeving van de minister werd geconsta teerd dat het klimaat er niet be ter op werd nu 'Milosevic geen deal, zoals het afzien van straf vervolging of asiel in een derde land, meer kon worden gebo den'. De Franse president Chirac zei dat de aanldacht 'de wettigheid van onze strijd' tegen Milosovic bevestigt. Die moet een einde maken aan 'een schandalige et nische zuivering'. Dat voor het eerst een aanklacht was inge diend tegen een zittend staats hoofd was 'een grote vooruit gang', zei Chirac. „Geen enkele leider die een misdadige poli tiek voert kan zich in het vervolg nog onaantastbaar wanen. Ik wens dat het Servische volk zich realiseert in wat voor een im passe het is geleid door de dwaasheid van één man." Eerder had de minister van Bin nenlandse Zaken, Jean-Pierre Chevenement zich kritisch uit gelaten. Hij verweet het tribu naal 'er een pseudo-moralisti- sche visie' op na te houden. De NAVO staat achter de aan klacht tegen de politieke en mi litaire top van Joegoslavië. Maar de alliantie weet niet of president Milosevic nu nog een onderhandelingspartner kan zijn. „Dat moeten de internatio nale gezanten maar uitmaken", zei woordvoerder Shea gisteren. GPD zie ook pagina 2 en 5 José Alexandre Gusmao en andere separatisten in Oost-Ti- .mor gaan er van uit dat de bevolking iri een referendum voor onafhankelijkheid kiest. Gusmao richt het oog daarom op de toekomst. Zodra de zaken formeel geregeld zijn, moeten volgens hem de leiders van de rivaliserende partijen de boer op om de mensen te verzoenen. Horeca-ondernemers in Nederland worstelen met een enorm tekort aan per soneel om de volstromen de terrassen te bedienen. In Zeeland valt de nood nog enigszins mee, maar 'met een héle mooie zomer ga ik de zeik in', zegt een uitbater. Uitzendbureaus kampen met het probleem dat er juist met mooi weer extra mensen nodig zijn, maar dat die op dat moment niet te bereiken zijn. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie:9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 27, 28,29,30 en 31 Slobodan Milosevic door Jan-Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - In de zaak van bet ingepakte Chinese lijk dat in ju li vorig jaar van de Zeelandburg werd gemikt en op een pijler bleef liggen, is gisteren bij de Haagse rechtbank 18 jaar geëist tegen de hoofdverdachte, een 35-jarige Rotterdamse Chinees. Naast de belastende verklarin gen van medeverdachten tegen de beroepsgokker, mensen smokkelaar en drugshandelaar; had hij zelf bij de politie een be kentenis afgelegd. Maar die trok hij even makkelijk weer in. Het slachtoffer, een 'woekeraar' die meestal vergezeld werd door bodyguards, had een verhou ding gehad met de toenmalige vrouw van de Rotterdammer. Die kwam daar achter toen hij zelf een geslachtsziekte kreeg. Die moest hij wel van zijn vrouw hebben, enzovoort. Volgens zijn bekentenis bij de politie en verklaringen van de medeverdachten had de Rotter dammer zijn vrouw naar het slachtoffer laten bellen om hem naar hun woning te lokken. Twee vrienden met geldschul den overrompelden de woeke raar, propten wc-papier in diens mond en bonden een theedoek voor mond en ogen. Met een zwaai- voorwerpwerd zijn sche del ingeramd. De Chinees houdt het er nu op dat hij door de rechercheurs on der druk is gezet om te beken nen. Hij zegt nu dat hij de ander alleen 'een lesje' had willen le ren en hem zeker niet had willen doden. Een langsvarende boot vond het lijk kort nadat het naar beneden was gegooid. De Engelsman die dat klusje had geklaard is in maart wegens medeplichtig heid tot zestien maanden cel veroordeeld. De vrouw van de hoofdverdachte kreeg toen de zelfde straf opgelegd. De hoofdverdachte werd in de cember opgepakt maar regelde toen vanuit de gevangenis nog transporten van illegale landge noten naar Engeland. Hij deed dat in opdracht van de Chinese 'Slangenkop' mensensmokkel organisatie. Die activiteiten werden gisteren meegenomen in de eis. De rechtbank doet op 10 juni uitspraak. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1