er 's feest! NAVO geeft vredesmacht tanden Spionage China raakt Washington keihard EU stelt aanpak fiscale fraudeurs uit tot zomer 2000 4-3 Honderden Duitsers vluchten voor rivierwater O O I tweegenomen Mandela spreekt buitenland Barak vraagt Likoed voor brede coalitie VN-rapport maakt gewag van Servische gruweldaden in Kosovo woensdag 26 mei 1999 Pfaff in geweer tegen Vlaams Blok BRUSSEL - De voormalige doelman van het Belgische natio nale voetbalelftal Jean-Marie Pfaff eist dat het extreem rechtse Vlaams Blok zijn naam niet langer misbruikt voor verkiezingspropaganda. Pfaff pleit volgens zijn raadsman juist voor meer tolerantie ten opzichte van buitenlanders en wil zich daarom van het Vlaams Blok distantiëren. De partij, die in Brussel ook actief campagne voert onder Franstaligen, plaatste in een tweetalige verkiezingsfolder een 'interview' met Pfaff. Deze folder werd verspreid in de deelgemeente Anderlecht, waar veel buitenlanders wonen. Pfaff werkte echter nooit mee aan de publicatie. ANP Onderzoek couppoging Honduras TEGUCIGALPA - De regering van Honduras onderzoekt of enkele hoge militairen een complot hebben gesmeed om de re gering af te zetten. De militairen wilden tevens de grondwets hervormingen terugdraaien die leidden tot een beperking van de macht van het leger. Dat heeft minister van Defensie Ed- gardo Dumas gisteren bekendgemaakt. Het onderzoek is begonnen na berichten in de media dat hoge officieren onder leiding van stafchef kolonel Romero een complot smeedden tegen Dumas. In januari heeft het Hondurese Congres de autonomie van het leger en de immuniteit voor rechtsvervolging van comman danten afgeschaft. AP Heropening erebegraafplaats ORRY-LA-VILLE - De Franse staatssecretaris voor Oud- Strijders, Jean-Pierre Masseret. heeft gisteren de gerestau reerde Nederlandse erebegraafplaats in Orry-la-Ville her opend. In maart en april hadden de Fransen deze, samen met de Stichting Oorlogsgraven in Nederland, grondig onder handen genomen. Alle grafstenen zijn vervangen. De Nederlandse erebegraafplaats ligt vlak langs de oude rijksweg Parijs-Senlis in een bosrand, dertig kilometer ten noorden van de Franse hoofdstad. Daar zijn 114 Nederlan ders begraven, burgers en militairen, die in de Tweede We reldoorlog in Frankrijk zijn omgekomen. ANP Meer doden door storm Pakistan KARACHI - De wervelstorm die vorige week Pakistan trof, heeft mogelijk aan duizenden mensen het leven gekost. Dat hebben inwoners uit de getroffen dorpen gisteren gezegd. Ooggetuigen zeggen dat er tussen de vijf- en zeshonderd lij ken in zee drijven voor de Pakistaanse zuidwestkust. Volgens dorpsbewoners zijn veel doden zo snel mogelijk in massagra ven gestopt zonder eerst officieel geregisteerd te zijn. Officieel houden de autoriteiten het op 235 doden en duizend vermisten. Meer dan 50.000 mensen zijn dakloos geworden. Maar bewoners van de kustdorpen zeggen dat enkele duizen den vissers al naar zee waren gegaan voordat een stormwaar- schuwing werd afgegeven. DPA Partnerschap Rusland en India MOSKOU - Rusland en India zijn overeengekomen om een vergaand strategisch partnerschap aan te gaan. Dit hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen giste ren na besprekingen in Moskou bekendgemaakt. Tijdens het overleg tussen de Russische minister Ivanov en zijn Indiase ambtgenoot Singh bleek dat beide landen het vol ledig eens zijn, zei Ivanov. Een officiële intentieverklaring zal dan ook binnenkort worden ondertekend. Rusland wil nauwere banden met India om de steeds groter wordende invloed van de Verenigde Staten in de wereld tegen te gaan. Beide landen nemen hetzelfde standpunt in ten aan zien van de Kosovo-crisis en hebben geëist dat de NAVO haar luchtaanvallen op Joegoslavië staakt. AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Belastingfrau deurs die hun geld op een bui tenlandse rekening stallen, wordt voorlopig niets in de weg gelegd. De Europese Unie tilt een besluit om deze fraude aan te pakken wegens grote me ningsverschillen vrijwel zeker over de jaarwisseling heen. Een zelfde uitstel treft het afschaf fen van concurrentievervalsen de fiscale voordeelregelingen voor bedrijven. Staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën) erkende gisteren na overleg met zijn EU-collega's dat een akkoord over de Brus selse belastingplannen nog lang niet in zicht is. De streefdatum om in november zaken als spaargeldbelasting en fiscale concurrentie te regelen wordt niet gehaald. „In november val len er geen besluiten", aldus Vermeend. De Duitse minister van Financiën, Eichel voorziet dat ook niet voor de rest van het jaar. Gemikt wordt nu op de zo mer van 2000. EU-diplomaten onderhandelen al sinds najaar 1997 over een omvangrijk pakket belasting voorstellen. Zo stelt de Europe se Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - voor mini maal twintig prQcent belasting te heffen op de rente over bui tenlandse spaartegoeden om zo het ontlopen van de nationale fiscus af te remmen. Ook beleg gingen van particulieren in in ternationale obligaties zouden belast moeten worden. Daar naast hamert de Commissie op het aan banden leggen van fis cale lokkertjes voor bedrijven, omdat die de eerlijke concur rentie verstoren. Hoe groot de weerstand is, werd gisteren duidelijk. Groot-Brit- tannië vreest voor de in Londen geconcentreerde miljardenhan del in obligaties. ,,We zullen de gerechtvaardigde belangen van 'the City' verdedigen", ver klaarde de Britse minister Brown. Strijdlustig voegde hij eraan toe. Vermeend erkende dat bijna ie dere EU-lidstaat zo zijn 'pijn punten' heeft. Luxemburg wil niets weten van de voorgestelde spaargeldbelasting omdat het leeft van zijn banken. Neder land eist dat de eventuele belas tingopbrengst naar de nationale fiscus wordt overgemaakt. En alle landen wensen hun fiscale voordeeltjes voor bedrijven zo lang mogelijk overeind te hou den. „Het moeilijkste deel van de weg ligt nog voor ons"zei Ei chel. Vermeend was iets optimisti scher over het verlagen van de BTW op arbeidsintensief werk, zoals het repareren van schoe nen en fietsen. Eind september moet de EU akkoord gaan met een experimenten hiervoor die drie jaar mogen duren. Neder land pleit al jaren voor dit voor stel omdat het banen oplevert. Andere lidstaten vrezen verlies aan belastingopbrengsten. GPD Advertentie 4 KAARTJES VOOR WARNER BROS. M0VIEWORLD HALEN, 3 BETALEN! GEING IN JUNI. TICKETS ALLIEN VERKRUGSAAR BU UW REISADVISEUR. VRAAG NAAR DE VOORWAARDEN. m Osd HounrawMRHuin [REIZEN SEBOUKENG - Het leven in de township Seboukeng bij Johannesburg kent meer dieptepunten dan hoog tepunten. Vandaar dat de buurt uitloopt als president Mandela op bezoek komt en de wijkbewoners overal opklimmen om geen glimpje van het schouwspel te missen. Mandela, die binnenkort uit de politiek stapt, beloof de de inwoners van Seboukeng dat zijn African Na tional Congress (ANC), mits de partij de meerderheid in het parlement krijgt, de komende vijf jaar keihard zal vechten tegen werkloosheid. foto Yoav Lemmer/EPA HERZLIYA - De nieuw gekozen Israëlische premier, Ehud Ba rak, heeft gisteren Likoed, de partij van zijn grote rivaal Ne tanyahu bij de verkiezingen van afgelopen week, een plaats aan geboden in een nieuw te vormen coalitieregering. Volgens afge vaardigden van Likoed gaat het om een bevoorrechte positie voor de partij in de coalitie. Barak is bereid delen van de Go- lanhoogte op te geven om vrede te sluiten met Syrië. Maar de Li koed wil de teruggave van het strategische plateau niet tot kernpunt van de vredesonder handelingen maken. Ook heeft Barak gezegd dat de uitbreiding van joodse wijken in het omstre den oostelijke deel van Jeruza lem 'onverstandig' zou zijn, ter wijl de Likoed juist streeft naar een grotere joodse aanwezig heid in de stad. Bij de verkiezingen van 17 mei kreeg de Arbeidspartij 27 zetels in de Knesset. Likud werd on danks een aanzienlijk verlies tweede met 19 zetels. AFP/AP New Delhi meldt inval Afghaanse huurlingen NEW DELHI - Afghaanse huurlingen hebben hooggele gen stellingen betrokken in de Indiase deelstaat Kashmir. Het Indiase ministerie van Defensie maakte dat gisteren bekend. Hij zei dat de huurlingen waar schijnlijk onder leiding van Pa kistaanse legerofficieren staan. Kashmir is al vijftig jaar twist punt tussen India en Pakistan. De twee landen voerden al twee oorlogen over het omstreden ge bied waarvan tweederde in In diase handen is. De rest maakt deel uit van Pakistan. Bij gewelddadigheden zijn de afgelopen drie weken zeventien Indiërs omgekomen en negentig mensen gewond geraakt Een afscheidingsbeweging voert al acht jaar lang strijd om het Indiase deel van Kashmir bij Pakistan te krijgen. Dat kostte tot op heden zeker 25.000 men sen het leven. RTR Door het hoge waterpeil lijken rondvaartboten in Passau, op de grens van Oostenrijk en Duitsland, in middels door de gehele stad te kunnen varen. foto Stefan Kiefer/EPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - China heeft de afgelopen twintig jaar een schat aan informatie gestolen over Amerikaanse atoomtech nologie. De spionage duurt waarschijnlijk voort tot op de dag van vandaag. Dit stelt een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden. President Clinton reageerde lauw op de bevindingen. Hij liet via woordvoerder Lockhart we ten de meeste aanbevelingen als 'constructief' te beschouwen. De aanbevelingen zijn echter in 'veel gevallen al door de rege ring ingevoerd' en maken deel uit van het beleid en de praktijk. Peking weet vrijwel alles van Amerika's atoomkoppen, de 'kroonjuwelen' van de VS. Die wetenschap maakt dat het mo derne Chinese kernarsenaal in kwalitatief opzicht niet langer onderdoet voor het Amerikaan se. „Amerika's grote steden Worden bedreigd met Ameri kaanse technologie", conclu deerde de voorzitter van de commissie, de Republikeinse Afgevaardigde Cox, gisteren bij de presentatie van het rapport. De commissie acht bewezen dat de Amerikaanse ondernemin gen Loral en Hughes de Chine zen waardevolle informatiever- schaften ter verbetering van de navigatiesystemen in hun ra ketten, bedoeld voor de lance ring van satellieten. Diezelfde informatie gebruikte China voor de verbetering van zijn ballistische raketten voor de lange afstand. Dit maakt Chi na's huidige kernarsenaal een stuk preciezer. De commissie waarschuwt in haar rapport dat alle gestolen informatie van de Amerikanen mogelijk door Pe king wordt doorverkocht aan landen met een minder stabiel regime dan China. De architect van het huidige Chinese kern- wapenbeleid is een weten schapper die studeerde aan het befaamde Massachusetts Insti tute of Technology en werk zaam was in het Jet Propulsion Lab. Peking ontkent met klem dat China atoomtechnologie heeft gestolen. GPD/ANP I „an onze redactie buitenland BRUSSEL - De NAVO-lidsta- ten hebben gisteren in Brussel ingestemd met de plannen om de voorgenomen militaire vre desmacht voor Kosovo fors op te voeren. Intussen wordt steeds nieer bekend over de gruwelijk heden waarvan etnische Alba nezen het slachtoffer werden. Volgens zegslieden zal de troe penmacht voor Kosovo, getooid met de naam KFOR-Plus, tus- !r sen de 45.000 en 50.000 man- schappen bedragen, in plaats van de oorspronkelijk geplande ^^28.000. De NAVO heeft al bijna 14,000 manschappen in de ^^Voormalige Joegoslavische Re publiek Macedonië aan de zuid grens van de Servische provin cie Kosovo. Er zijn nog 2000 Britse militairen onderweg NAVO-woordvoerder Shea zei bij 1 dat de militaire macht zwaar ngia bewapend zal zijn en 'grote heicf scherpe tanden' zal hebben. De stroom vluchtelingen uit Kosovo naar Macedonië blijft aanhouden. Volgens het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de VN (Unhcr) pa seerden binnen een etmaal meer dan 10.000 etnische Albanezen de grens. Volgens Unhcr-woordvoerder Ron Redmond bedreigt de nieu we uittocht, die erop duidt dat de Serviërs proberen de etnische zuiveringen in Kosovo te vol tooien, de stabiliteit in de op vangkampen. Volgens een VN- rapport maken Servische solda ten zich in Kosovo schuldig aan verkrachtingen op grote schaal. Vooral meisjes en vrouwen tot 25 jaar zijn slachtoffer van zwaar seksueel misbruik. Het rapport stoelt op interviews met 35 etnisch Albanese vrou wen, die na hun vlucht in kam pen in Albanië terechtkwamen. Zij wilden hun relaas slechts kwij t aan vrouwelijke gespreks partners. De Franse psychologe Serrano-Fitamant schrijft in haar VN-rapport dat ontvoerde vrouwen soms dagen tot seks werden gedwongen. „De solda ten namen groepen van vijf tot dertig vrouwen mee naar onbe kende plekken, of sloten hen op in huizen waar de soldaten leef den. Als ze zich verzetten, kre gen ze te horen dat ze levend zouden worden verbrand." In de stad Berlenitz werden vrouwen van kinderen geschei den. Jongens werden de oren en neus afgesneden voordat ze werden gekeeld. „De folteraars slepen hun messen voor de ogen van de vrouwen. Toen sneden zij de buiken open van veel zwan gere vrouwen en spiesden de foetussen op de punt van hun messen." Premier Kok pleitte gisteren tij dens een bezoek aan Macedonië opnieuw voor een pauze in de NAVO-bombardementen. De premier deed zijn uitlatingen tijdens een bezoek aan het' vluchtelingenkamp Cegrane in de buurt van de Macedonische hoofdstad Skopje. De NAVO- opperbevelhebber in Europa, de Amerikaanse generaal Wesley Clark, reageerde gisteren on middellijk afwijzend. Kok bezocht in Macedonië het kamp Cegrane, waar bijna 40.000 Kosovaren verblijven. Hij zei dat Nederland eventueel bereid is meer vluchtelingen op te nemen dan de beloofde vier duizend. RTR/AFP/EFE (Advertentie) van onze redactie buitenland NEUSTADT - Honderden in woners van het Beierse Neu- stadt zijn gisteren per boot ge- evacueerd of hebben zichzelf op de bovenverdiepingen van hun huizen in veiligheid gebracht, nadat door een 120 meter lang gat in een dijk het water tot on gekende hoogte was gestegen. Verscheidene woonwijken kwa men onder water te staan. De deelstaat Beieren kampt met de ergste overstromingen in de cennia. In het weekeinde kwa men in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland ten minste vijf mensen om. Het leger voerde in Neustadt zandzakken aan. Tweehonderd militairen werden ingezet om verzwakte dijken te versterken. Woordvoerders zeiden dat een tweede dijk volledig was verza digd en op het punt stond te be zwijken. De vloedgolf vervolgde voor de vierde achtereenvolgende dag zijn weg langs de Donau. De schade aan onroerend goed zou inmiddels 2,1 miljard mark zijn. Het Beierse ministerie van Mi lieu meldde dat in totaal 12.000 hectare grond was overstroomd en dat ongeveer 100.000 mensen last van de overstromingen had den. Vanwege de hoge waterstand werden gisteren stukken van de de Donau en de Rijn gesloten voor de scheepvaart. Op de Do nau mocht niet meer worden ge varen tussen Regensburg en Kelheim. Bij Bad Abbach brak een dijk dichtbij het punt waar Donau en het Rijn-Main-Do- naukanaal samenkomen. De Donau blijft bij dit punt waar schijnlijk drie weken lang on toegankelijk voor de scheep vaart. Wat betreft de Rijn zijn schepen tot zaterdag niet wel kom op het stuk tussen Iffez- heim en Speyer. AP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5