Drugsscene Terneuzen verdreven Bedevaart naar Aardenburg PZC Terneuzens carillon klinkt in zomer weer Loketbegeleider helpt mensen bij uitkering Varkenshouderij Ossenisse wil groeien dankzij spoelsysteem Schoondijkse buurt verzet zich tegen komst woonwagens Al zeeland z19 Studie naar combinatie huisvesting Kans op deelname vervoersregeling Uitleg over recreatievisie Sluis Politie vindt gestolen lingerie terug 1 ctie Houdgreep blijkt effectief wapen tegen dealers en junks - lostburg wil nestbassins liet gedogen NIEUW UIT ZWEDEN OVER IS JAAR ZIJN ZE ALLEEN HAAR IS JAAR OUDER a ASKO woensdag 26 mei 1999 TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen onderzoekt de mo gelijkheden om het Varenscentrum, de stichting Welzijn en een dependance van de politie onder te brengen in het (bijna) voormalige pand van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen in de Korte Kerkstraat in de binnenstad. Wethouder K. van der Hoofd bevestigde dat dinsdag. Momenteel wordt bekeken welke aanpassingen aan het gebouw moeten worden uitge voerd. En ook de financiële gevolgen worden onder de loep genomen. Van der Hoofd verwacht komend najaar duidelijk heid te kunnen verschaffen over de gecombineerde huisves- ting.Een politiepost in de binnenstad was al langer een wens van de politie, ondernemers en binnenstadsbewoners. Het Varenscentrum moet op de huidige locatie in de Westkolk- straat plaats maken voor het nieuwe theater en bijkomende voorzieningen. Ook voor de stichting Welzijn keek de ge meente al langer uit naar een alternatieve huisvesting. Die is nu op een steenworp afstand van het huidige onderkomen op de hoek van de Nieuwstraat en de Korte Kerkstraat. TERNEUZEN - De gemeenten Terneuzen, Oostburg en Sluis- Aardenburg geven de overige vier Zeeuws-Vlaamse gemeen ten nog een keer de kans om zich bij het Samenwerkingsver band Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen aan te sluiten. De drie gemeenten willen de bestuursvorm van het Samen werkingsverband verder verzelfstandigen en treffen tegelijkertijd voorbereidingen voor het opmaken van een be stek voor de vervoersregeling voor 2000 en daarop volgende jaren. De niet-deelnemende gemeenten krijgen de komende maanden alsnog de kans in te stappen. Nadat besluitvorming over het bestek heeft plaatsgevonden, wordt alleen nog met de aangesloten gemeenten gepraat. Het algemeen bestuur vergadert donderdag 3 juni in het Terneuzense stadskantoor vanaf 13 uur over het voorstel van het dagelijks bestuur. De bestuursleden buigen zich ook over het bovenregionaal vervoer voor gehandicapten en de af te sluiten overeenkomst met streekvervoerder Connexxion. Voorzitter L. Wille zal daarnaast informatie geven over de aanbesteding van het col lectief vervoer. SLUIS - Wethouder G. van Daele geeft de leden van de com missie grondgebied morgen (donderdag) uitleg over de door het college opgestelde recreatievisie voor Sluis-Aardenburg. De commissievergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis in Sluis en begint om 19.30 uur. Van Daele zal de kansen, zoals burgemeester en wethouders die zien, schetsen van 'Sluis aan zee' en andere verstrekkende plannen om Sluis en Aardenburg nog aantrekkelijker te ma ken voor toerist en recreant. De de commissieleden wordt daarnaast gevraagd advies te geven over transport van ge vaarlijke stoffen door de gemeente. Het college ziet geen aan leiding om een andere hoofdweg voor het transport aan te wij zen dan de Rondweg (Rijksweg N58 tussen de grens bij Sint Anna ter Muiden en Draaibrug) die vorig jaar al als beste rou te werd aangewezen. SINT-MAARTENSDLJK - Een gedeelte van de lingerie die in februari uit een winkel in Sint-Maartensdijk is gestolen, is te ruggevonden bij een hennepkwekerij in Tilburg. De politie in Tilburg heeft drie verdachten van heling van52,46en38 jaar aangehouden. Uit de winkel werd voor 50.000 gulden aan lin gerie meegenomen. De politie kwam een gedeelte hiervan op het spoor toen zij onderzoek uitvoerde naar een hennepkwe kerij. Het Tilburgse drietal bekende de heling, waarna ze alle op vrije voeten zijn gesteld. Het onderzoek naar de diefstal zelf is nog gaande. (Advertentie) doorRené van Stee bij de gemeente Temeuzen lag. Nu de procedure inmiddels is TERNEUZEN - Het carillon in afgerond en het besluit uiterlijk de Willibrordustoren in de Ter- over een week ter inzage ligt, neuzense binnenstad tinkelt hoopt wethouder J. Baart van naar verwachting aan het begin cultuur dat de vergunning snel van de zomer weer. kan worden verstrekt. Alleen Bij de technische oplevering, 6 bezwaren van belanghebben- mei, zou het klokkenspel offici- den kunnen nog roet in het eten eel in gebruik worden genomen, gooien. Na opening van de inza- maar toen bleek dat de procedu- getermijn hebben zij hiervoor re voor het speelplan nog niet vier weken de tijd. officieel was afgerond. De stich- Volgens Baart zijn de grootste ting die het carillon en de toren perikelen achter de rug. .,Ik wil beheert, zou hebben verzuimd nogmaals benadrukken dat de- om tijdig de juiste vergunning fouten in de vergunningaan- aan te vragen. Destichting blijft vraag de gemeente Terneuzen echter van mening dat de fout niette verwijten zijn.." I door Conny van Gremberghe I TERNEUZEN - Mensen met vragen over huursubsidie, WVG-vergoedingen of andere uitkeringsproblemen kunnen in Terneuzen voortaan terecht bij een onafhankelijke advies instantie: de stichting Loket begeleider Terneuzen. De stichting is opgericht op initiatief van de Werkgroep Uitkeringsgerechtigden Ter neuzen (WUT) en wordt finan cieel ondersteund door de ge zamenlijke kerken. MDGO- studente Ellen Marijs, die sta ge loopt bij de WUT, heeft de voorbije weken het project op gezet en zal voorlopig fungeren als loketbegeleider. Haar taak komt er op neer dat zij mensen met hulpvragen over uitkerin gen en dergelijke meeneemt tot aan de loketten van de ver schillende instanties en hen voorziet van de nodige infor matie. In feite fungeert de lo ketbegeleider als vertrouwens persoon die kan verwijzen naar instanties, helpt bij het invul len van formulieren en mensen wegwijs maakt in uitkerings- land. De WUT in Terneuzen heeft ge constateerd dat mensen te wei nig gebruik maken van voor zieningen waar zij recht op hebben. Ook wordt nogal eens voorbijgegaan aan de moge lijkheden voor kwijtschelding van, bijvoorbeeld, gemeente lijke belastingen. De nieuwe stichting is speciaal in het le ven geroepen om die tekortko mingen op te heffen. De loket begeleider is gevestigd aan het Magnoliaplein 32 in Terneuzen en is op maandagen-en woens dagen bereikbaar van 10 tot 12 uur. Buiten de kantooruren kunnen boodschappen worden achtergelaten op een ant woordapparaat. Het telefoon nummer van de sociale hulp dienst is 0115-622880. OSTBURG - De gemeente ostburg is een juridisch con- ct verwikkeld met een var- inshouder aan de Groeneweg Schoondijke. De gemeente jelt er weinig voor om de var- inshouder toestemming te trienen de tijdelijke mest- assins op zijn perceel tot.1 april ilgend jaar te gedogen, varkensboer had de mestop- ag llegaal aangelegd en pas aarna een gedoogvergunning ingevraagd. Door de weers- nstandigheden kon de mest et worden uitgereden, was de otivatie. De gemeente had be laid dat de mest voor 1 juni oet zijn verwijderd, maar de idernemer heeft onlangs aan geven deze periode te willen rlengen. „Vindt u het goed dat ij niet staan te jubelen?" rea- erde wethouder L. Wille dins- gin de commissie milieu op de invraag van de varkenshou- ir. ilgens Wille is het juridisch et zo eenvoudig het verzoek inder meer af te wijzen, omdat gemeente rekening moet mden met de jurisprudentie e hierover bestaat. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl oor Conny van Gremberghe ERNEUZEN - De drugspro- [ematiek in Terneuzen baart estuurders en politie geen kop- orgen meer. Het project Houd- reep, een gezamenlijk initia- ef van gemeente, politie en er- istitie, heeft er voor gezorgd 2f at de situatie in Terneuzen re- ni- elijk beheersbaar is geworden, la! Iet twee legale koffieshops, igf mwgezet toezicht en streng netptreden tegen overlast, is de rngsproblematiek in de stad Ier eminintaliseerd. igf i tegenstelling tot voorgaande oor iren verwacht het gemeentebe- ,|uur niet dat deze zomer dea- :rs en junks hun rentree in de innenstad zullen maken. Dat ■en eeft te maken met het feit dat sa- en deel van de vroegere hande- ceniren gedetineerd is en voorlo- tj ig niet op vrije voeten komt en en andere deel gekozen heeft m onder begeleiding af te lcic- zamenlijke aanpak bestreden kunnen worden. Dan heb ik het niet over de problemen in Hulst, daarover kan ik niet oordelen, maar wel over Axel en Sas van Gent, die de Houdgreep-regels vorig jaar - in tegenstelling tot Hulst - wel onderschreven heb ben." In het kader van de Houdgreep- campagne hield de politie vorig jaar 399 verdachten aan. Dat waren er 98 minder dan het jaar ervoor. Het gros van de drugs toeristen (68,4 procent) bleek Belgte zijn, zo'n twintig procent bleek afkomstig uit Frankrijk. Opvallend was wel dat het aan deel van de Belgen met ruim tien procent slonk ten opzichte van 1997. Verder werden er zeventig drugspanden gesloten en 38 (softdrugs)kwekerijen opge rold. Het sluiten van drugspanden bleek vorig jaar het grootste probleem voor het Houdgreep team. „Sluiten kun je niet zo maar, daar moet urenlang ob servatie door de politie aan vooraf gaan, moet er sprake zijn van overlast en moeten de eige naren gehoord worden. Dat vergt tijd, maar goed, de Wet Victoria - die ons de mogelijk heid geeft om sluitingen af te dwingen - is voor ons wel een toepasbaar instrument geble ken. De mogelijkheden om op te treden zijn nu - in mei - ver ruimd door het in werking tre den van de Wet Damocles, die ons zelfs de mogelijkheid biedt om gedoogde koffieshops die over de schreef gaan - bijvoor beeld meer dan vijf gram drugs verhandelen aan een persoon - aan te pakken. Zo'n wet maakt het werk voor ons een stuk mak kelijker", aldus Christiaanse. G. Christiaanse van de iridische afdeling van de ge- iente Terneuzen kan het mdgreep-project zondermeer titeld worden als 'een succes'. )e gezamenlijke aanpak heeft ik navolging gekregen elders den lande. Diverse gemeen- hebben de voorbije tijd met contact opgenomen om in- iatie te krijgen over onze ïpak, hoe wij met bepaalde idische hete hangijzers om- in en hoe zij zaken zouden inen aanpakken. Momenteel lijn we bezig met een ambtelijk- :stuurlijke evaluatie van het iject die voor de zomervakan- moet zijn afgerond. Een ding inu al duidelijk: de participan- zullen het project voorzet- In Terneuzen mag dan de ik van de ketel af zijn, elders de regio doen zich nog wel rijd roblemen voor die met een ge- Ook van verpleeghuis De Stelle uit Oostburg waren er deelnemers aan de bedevaart. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel AARDENBURG - Het fenomeen be staat al eeuwen, maar de Zonnebloem bedevaart voor de regio West-Zeeuws- Vlaanderen is de laatste jaren weer in zwang. Voor de vierde keer werd deze bedevaart dinsdagmiddag in Aarden burg gehouden. Al sinds 1273 wordt 'Onze Lieve Vrou we met de Inktpot' in de Onze Lieve Vrouwekerk in de Weststraat in Aar denburg op bijzondere wijze vereerd. De bedevaai-t had het passende thema 'Bidden om wede' meegekregen. Ruim 250 gelovigen namen deel aan de bede vaartmiddag, die begon met een eucha ristieviering met Mariahulde. Onder de aanwezigen een groep van verpleeghuis De Stelle uit Oostburg. Medewerking werd verleend door leden van het Gregoriaans Koor West-Zeeuws- Vlaanderen, het Sint Caeciliakoor uit Eede en het dameskoor uit Aarden burg. Regiosecretaresse A Thomas uit Hoofdplaat toonde zich na afloop zeer tevreden met de opkomst en de keurige dienst. „De opkomst was iets minder dan vorig jaar, maar dat komt doordat twee afdelingen de leden niet persoon lijk hadden benaderd." Na afloop konden de deelnemers elkaar ontmoe ten in Conferentiecentrum De Elder- schans. Aardenburg lijkt opnieuw, op beschei den wijze, aanzien te krijgen als bede vaartsoord, want begin mei werd een groep bedevaarders uit Brugge ontvan gen en over enkele weken volgt een tweede groep uit Tielt (B). Opvallend is dat vanuit Duitsland er steeds meer aandacht voor Aardenburg als pel grimsoord bestaat. De stallen van Lavrijsen aan de Langeweg in Ossenisse. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim OSSENISSE - Varkenshou der F. Lavrijsen wil meer varkens gaan houden in zijn mesterij aan de Langeweg in Ossenisse. Het bedrijf LAVI heeft daar toe een vergunning aange- waagd bij de gemeente Hon- tenisse. Lawijsen wil binnen de bestaande stallen zijn vee stapel uitbreiden van maxi maal 6720 varkens tot een aantal van 8224. LAVI denkt de ruim 1500 ex tra dieren kwijt te kunnen door de invoering van een nieuw spoelsysteem waarmee de mest wordt afgevoerd. De stallen aan de Langeweg heb ben een Groen Label en dooi de zuurgraad van het spoel- materiaal te verminderen zouden meer varkens terecht kunnen in Ossenisse. Lavrij sen denkt aanspraak te maken op een andere milieuvergun ning omdat hij gaat spoelen met een mengsel van water en dunne mest waardoor de am- moniakuitstoot vermindert. Wat betreft staloppervlak zou Lawijsen dan voldoen aan de gestelde normen, maar de ge meente kan nog geen vergun ning verstrekken. Ambtena ren moeten eerst berekenen wat de consequenties zijn van het nieuwe systeemD e stank factor blijft op zijn minst on gewijzigd en gaat mogelijk nog omhoog door een toename van het aantal varkens met 1500. Ook de hoeveelheid ge produceerde mest schiet daarmee naar boven. Tegen de aanvraag van de mi lieuvergunning kunnen nog geen bezwaren ingediend worden. De gemeente Hontenisse zit echter niet te wachten op een groei van de varkensstapel en gaat in ieder geval proberen de uitbreiding tegen te gaan. door Sheila van Doorsselaer SCHOONDIJKE - De bewoners van Tragel Oost in Schoondijke zijn boos op wethouder C. Bolijn van Oostburg. Volgens de om wonenden waren de plannen voor verhuizing van woonwa- gencentrum De Uitspanning naar een perceel aan Tragel Oost al lang gesmeed vóór de raad er een voorbereidingsbesluit over kon nemen. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders uiten zij hun onge noegen. De omwonenden zeggen zelf nooit tekeningen van het toe komstige nieuwe centrum te hebben gezien. J. Roest, die zijn huis heeft naast het beoogde perceel voor het nieuwe woon wagencentrum: „Toen we in maart op het gemeentehuis wer den ontboden, hebben we wel schetsen gezien, maar toen werd ons verteld dat het slechts schetsen betrof. Ook in de com missievergadering Planologie van eind april waren er geen te keningen voorhanden. De com missieleden moesten dus een advies geven, zonder dat ze pre cies wisten wat er te gebeuren stond." Tekening De werklui, die vorige week het perceel kwamen bekijken, toon den Roest een gedetailleerde te kening. „Alles is dus al in kan nen en kruiken. Er komen acht standplaatsen in de vorm van een hoefijzer, met een speelveld je ervoor. Alles, tot en met het groen, was al ingetekend. De hele straat voelt zich dooi de gemeente bij de neus geno men." J. Schaalje, hoofd van de Oost- burgse afdeling VROM, zegt dat er helemaal nog geen definitieve tekeningen zijn. Schaalje:,,De schetsen zijn allemaal nog in be spreking. Ik zou dan ook niet weten welke tekeningen de be woners hebben gezien. Het per ceel is zes hectare groot en we hebben de precieze invulling nog niet gemaakt." Roest heeft er bij de gemeente op aange drongen dat er een afstand van ongeveer zeventig meter blijft tussen zijn huis en het nieuw te bouwen centrum. De gemeente moet ook dit verzoek nog be spreken. Stortplaats Woonwagencentrum De Uit spanning aan de Sasputsestraat moet verhuizen, omdat het is ge bouwd op de voormalige stort plaats van Schoondijke. Deze grond is ernstig vervuild. Als het plan van de gemeente doorgaat, kunnen de bewoners van De Uitspanning hun nieuwe terrein in april 2000 betrekken. De om wonenden van Tragel Oost heb ben aangegeven alle mogelijke j uridische wegen te bewandelen om de komst van het centrum tegen te houden. Niet omdat het een woonwagencentrum be treft, maar omdat de grond een landbouwbestemming heeft en zij hun mooie uitzicht niet wil len prijsgeven. 's Werelds nieuwste was- en droogautorruat. Gebouwd voor een lang leven. En dat betekent voor ASKO meer dan het gebruik van solide materialen en onderdelen. Ook de vormge- ving, de constructie; het bedieningsgemak, de prestaties en het verbruik moeten naai die |2ren onberispelijk zijn. Daarom rust de trommei Vin een ASKO wasautomaat op 4 schokbrekers en hangt nier, zoals bij alle andtre wasautomaten, aan de mantel. En dat merk je direct met centrifugeren op 1600 toeren Door deze constructie kan ook een grotere vulopening (zonder manchet!) en trommei worden toege past; Samen met de gebruikersvriendelijke 'Easy-Controi'-bcdiening en de vele sensoren die prestaties en verbruik optimaal;regelen, weet u zeker dat u met de nieuwste generatie ASKO was- en droogaiuomatrn echte blijveis in huis hebt. Nogmaals, gebouwd voor een lang leven. Nu bij ons te bewonderen. Wasmachine Centrale Nieuwe Diepstraat 1 4531 BK Terneuzen Tel." (0115) 61 1411

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51