Geopereerd bij het volle bewustzijn PZC dwarsstraten Gemeenten stellen voorwaarden aan millenniumfeesten O varia Altijd samen met Fikkie Wegwerken prikkelen passant Heer Bommel en de Labberdaan puzzel recept het weer woensdag 26 mei 1999 Anesthesist vergeet verdoving door Koos Bijlsma Drieënhalve maand na het gebeurde zijn de ergste emoties voorbij voor Femmie Mulder (28) uit Oosterwolde. Maar psychisch ondervindt ze nog steeds grote hinder van de keizersnede die zij op 8 februari onderging in ziekenhuis De Tjongerschans in Heerenveen. Doordat anesthesist B.J. Graatsma verzuimde een knop om te zetten, kreeg ze zuurstof in plaats van lachgas (nodig voor de verdoving) toegediend. Van begin tot het einde maakte ze de operatie, die ruim een uur duurde, bij haar volle bewust zijn mee. „De pijn was zo hevig dat ik voortdurend dacht: wanneer is dit afgelopen?' Voor m'n gevoel heb ik van alles ondernomen om te laten merken dat de verdo ving niet werkte. Uit alle macht heb ik liggen schoppen en gillen. Ik schreeuwde moord en brand. Dacht ik tenminste. Maar door de spierverslappers die mij wa ren toegediend, was ik helemaal verlamd. Daardoor merkte nie mand iets van de hevige pijn." In de operatiekamer had Fem mie Mulder al door dat er iets miswas. „Ikhoorde de gynaeco loog binnenkomen. Ook hoorde ik hem zeggen: 'We gaan begin nen'. Toen hij het mes in m'n buik zette, gilde ik van de pijn. Als je spieren verslapt zijn, kun je niet praten en evenmin bewe gen. M'n tenen bewogen wel. Dat heb ik de gynaecoloog ook horen zeggen. Maar hij maakte daaruit op dat ik lag te dromen. Om de pijn minder heftig te voe len, concentreerde ze zich op het slangetje in haar keel, dat werd gebruikt om haar te beademen. Toen de baby was gehaald, hoorde ze de gynaecoloog zeg gen tegen vader Jan Mulder: "Het is een stamhouder." Pas op de uitslaapkamer vertel de ze 'alles te hebben gevoeld'. De schrik was enorm.Iedereen was in rep en roer." Om de pijn te bestrijden, kreeg ze morfine toegediend. Op de kraamafde- ling zegt ze daarna goed te zijn opgevangen. „Ik werd gestimu leerd om er veel over te praten. Toch kwamen de muren van het ziekenhuis op me af. De operatie draaide zich steeds als een film opnieuw af in m'n hoofd. Geluk kig mocht ik eerder naar huis." De eerste twee maanden na de geboorte omschrijft ze als een hel. „Ik moest voortdurend hui len. Julian is een heerlijk jochie. Maar de eerste tijd kon ik hele maal niet genieten van m'n kind. Gelukkig gaat het de laat ste weken beter." Teleurgesteld Ze is teleurgesteld in de wijze waarop de anesthesist en de zie kenhuisdirectie reageerden. „Toen ik nog in het ziekenhuis lag, kwam de anesthesist een paar keer aan m'n bed. Maar hij deed dat steeds als m'n man al naar huis was en hield alleen een technisch verhaal." Het paar werd doorverwezen naar een psycholoog van De Tjonger schans. W.G. Verkruisen, raads man van de familie, vindt het kwalijk dat informatie uit dit vertrouwelijke gesprek is 'ge lekt' naar de ziekenhuisdirectie. Femmie is nog steeds onder be handeling van een psychologe. „Onder geen beding wilde ik verder met de psycholoog van het ziekenhuis. Ik durf er niet meer heen." Het bedrag van 22.500 gulden aan smartengeld dat is overeengekomen met Na tionale Nederlanden, de verze keringsmaatschappij van het ziekenhuis, is voor de familie Mulder slechts een pleister op de wond. Wél kan het gezin nu een reisje naar Disneyland in Parijs maken. De anesthesist wordt aangeklaag bij het Me disch Tuchtcollege, hem hangt ook een schadevergoedings claim boven het hoofd. GPD van onze redactie binnenland De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) adviseert gemeenten voorwaar den te stellen aan de organisatie van millenniumfeesten, omdat de hulpdiensten rond de jaar wisseling mogelijk beperkt be schikbaar zijn. De VNG adviseert gemeenten bijzondere voorschriften op te nemen in vergunningen voor feestelijkheden. Dat kan inhou den dat men zelf moet zorgen voor een EHBO-post en een or dedienst. Particulieren in Leeu warden hebben hun plannen voor een feest daarom afgelast, vertelt gemeentevoorlichter J. Admiraal. Particuliere instel lingen moeten ook zelf voor par keergelegenheid zorgen en ap paratuur waarmee gewerkt wordt, moet millenniumbesten dig zijn. „Leeuwarden organi seert zelf een groot feest tijdens de eeuwwisseling. Dat krijgt voorrang als het gaat om zaken als EHBO en openbare orde", legt Admiraal uit. In Rotterdam zijn wel feesten mogelijk, vooral kleinschalige wijkfestiviteiten. Ook hier wordt goed bekeken alvorens een vergunning wordt verstrekt. Er zij n wel ideeën voor een groot feest op de Coolsingel, maar als dat een te grote politie- of brandweerinzet vergt, gaat het niet door, aldus een woordvoer der van de gemeente. Havengebied In Rotterdam zijn bij jaarwisse lingen altijd veel agenten en brandweerlieden in touw. Voor de komende jaarwisseling zijn alle verloven ingetrokken. De Spookbrug KROMMENIE Nederland Bij de brug over de Nauernasche Vaart in Krommenie ontstond onlangs een chaos. De politie spreekt van een spookbrug. De problemen ontstonden toen de brug spontaan 'open' ging. De op afstand bediende brug was voor de scheepvaart open gegaan. Na sluiting gingen de afzetbomen weer naar boven, het licht uit en het verkeer kon doorrijden. Zonder enige indi catie (afsluitbomen, bel, licht) kwam het brugvlak even later weer omhoog, terwijl er verkeer op reed. Zo stond er op dat moment een vrachtauto op de brug. Lang zaam liet de 53-jarige chauffeur zijn wagen achteruit 'rollen' waardoor hij er zonder schade vanaf kwam. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Hen misvatting. Wat In Huambo, Camagiiey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. FARMINGTON Verenigde Staten Volgens de Amerikanen Heather Bessoff en Ron Gillespie hoeft de dood van een huisdier geen definitef afscheid te betekenen. Ze den ken dat het door klonen mogelijk wordt exacte kopieën te maken. Voor duizend dollar 2.140) en honderd dollar bewaarloon 's jaars bieden ze aan DNA op te slaan. Deskundigen kloonden al muizen, schapen en koeien. Bessoff en Gillespie hebben pas zes klanten. Adellijke Kelt GLAUBERG Duitsland Archeologen hebben in Glan- berg, in de Duitse deelstaat Hes sen, het 2.500 jaar oude graf van een Keltische edelman ontdekt. De archeologen verklaarden dat het gaat om de grafheuvel van een krijger die in rang net onder de vorst stond. Hieruit kan volgens hen worden opgemaakt dat de Kelten min der autocratisch waren dan al tijd gedacht is. De edelman nam een zwaard, speerpunten en bronzen en gou den sieraden mee in zijn graf. De onderzoekers proberen om de Kelt in het Landesmuseum in Darmstadt aan een röntgenon derzoek te onderwerpen. Alhambra zakt GRANADA Spanje Het Alhambra, het dertiende- eeuwse Moorse paleis dat een van de grootste toeristische at tracties van Spanje is, staat op een heuvel die twee centimeter per jaar de bodem in zakt. Dat heeft de Spaanse Raad voor Wetenschappelijk Onderzoek bekendgemaakt. De Raad kon digde een onderzoek aan naar de oorzaak van het vocht dat de erosie zou veroorzaken. De nat ste plaats is een ravijn bij de Al- cazaba, de militaire vleugel. Giftige spinnen BREE België In het Belgische Bree is paniek ontstaan, nadat bij een tenten- bedrijf gevaarlijke Australische spinnen tevoorschijn kwamen uit containers. De containers kwamen met de ongewenste 'la ding' retour uit Australië, waar het bedrijf tenten had geleverd. De beet van de wouwelijke La- trodectus Hasseltii kan volgens deskundigen dodelijk zijn. Ook nadat de containers twee maal waren ontsmet, zaten er nog spinnen in. Met spoed is toen antiserum besteld in Au stralië. Overigens verwacht de gezondheidsinspectie niet dat er slachtoffers zullen vallen nu er antiserum beschikbaar is. Het is onduidelijk hoeveel spin nen ontsnapt zijn en of ze in Bel gië kunnen overleven. AMSTERDAM Nederland Er vinden momenteel werkzaamheden aan het wegdek plaats op de Singel in Amsterdam. Om het verkeer toch doorgang te verlenen, zijn smalle betonplaten neergelegd. Voor de duidelijkheid is er een bord bij geplaatst. Gezien de aangebrachte kleine verandering in de begeleidende tekst zijn de werkzaamheden kennelijk niet voor alle passanten reden tot juichen. foto Evert Elzinga/AN P stad wil met name in het haven en industriegebied ook vol doende mensen van de hulpver leningsdiensten achter de hand hebben in het geval daar iets misgaat. In Amsterdam gelden voor de gewone man die een evenement wil organiseren geen speciale regels. De festiviteiten die ver- gunningplichtigen willen ge ven, moesten voor 1 maart aan gemeld worden. De gemeente is bezig deze te inventariseren. Als dat gebeurd is, wordt bekeken of extra maatregelen nodig zijn. De hoofdstad stelt zich voorals nog op het standpunt dat mil lenniumfestiviteiten moeten voldoen aan de gebruikelijke ei sen. Dit betekent bijvoorbeeld het treffen van maatregelen voor brandveiligheid. Ook Groningen treft voor de ko mende oudejaarsavond geen extra voorbereidingen. De ge meente neemt de reguliere vei ligheidseisen in acht en houdt de gebruikelijke termijnen aan bij het aanvragen van vergun ningen voor evenementen. Utrecht Dan zijn er nog enkele grote ge meenten waar de kwestie niet erg leeft, zoals Utrecht. Daar is nog geen enkele aanvraag bin nengekomen voor de organisa tie van een groot festijn. Grote accommodaties als de Jaar beurs, Muziekcentrum Vreden- burg, de Veemarkthallen en de Vechtsebarien hebben de ko mende jaarwisseling niets op het programma staan. De ge meente zelf is van plan een groot vuurwerk te laten afsteken op en rond de Domtoren. Of dat doorgaat hangt af van de brand veiligheidseisen. ANP De reus was een figuur van weinig woorden. Hij liep weg van zijn werkgever en begon met zo'n ijver stenen aan te slepen, dat heer 01- lie begreep dat zijn aanwezigheid niet langer vereist was. Daarom gaf hij gas en reed heen om zich in de Kleine Club wat te gaan ont spannen.Nauwelijks was de Oude Schicht om een kromming ver dwenen of de volgende voorbijganger verscheen van achter een boomgroep in het beeld. Het was Bul Super, die een nuttig lid van de maatschappij geworden was, nadat hij tot inkeer was gekomen. „Goed zo, jongen", sprak hij schamper. „Doe jij je best maar, hoor! Sappel jij maar, je baas zal wel pret maken!"De werker stortte zijn vracht bonkend ter aarde en keek de spreker verbaasd aan.„Piep maken ook pret", verklaarde hij. „Mooi prachtig werken!"„Ja, ja, Cryptogram Horizontaal 1Vereniging om golfte spelen (4); 4. Engels metaal om aan te pakken (5); 7. Hij vaart niet in staat van ontbinding (7); 8. Geef te kennen dat je op stap bent! (3); 9. Ouwe in de leiding (3); 10. Niet doen volgt op niet doen (7); 12. Deel van de vloot in de omlijsting van een boom (7). Verticaal 2. Het is een botterik die erop ligt (4); 3. Omschrijving van een plan voor het eten (6); 4. Helling van schuiten (8); 5. Met harde hand wordt de kop van een vis verwijderd (4); 6. Eerlijk, zoveel tijd zit erin! (6); 9. Het zit wel goed met haar (4); 11Schilders mogen het niet aan hun werk hebben (3). Oplossing dinsdag SeParaat ChRysant Hooikist InTerest LeOnidas DeCigram EcOnomie ReLatief De woorden op de eerste en derde verti cale kolom zijn: SCHILDER en PROTOCOL. Het sleutelwoord luidt: SCHAKERING. Nautisch bericht De zuiden- tot zuidwestenwind is zwak tot matig, 2 a 3 Beauta Er wordt goed zicht verwacht. De kustwatertemperatuur schommelt rond 13 graden. De kans op onweer en mist is nih Waterstanden Toonder Studio's ik zie het", hernam de ander. „En wat krijg je daar nou voor?"Deze vraag bracht de eenvoudige Labberdaan in verwarring. Hij ging tussen zijn plaveisel zitten en trok rimpels.„Piep krijgen boel veel", zei hij ongerust. „Lekker eten met klapstukken van de hutsepot en nieuwe pak - en aardige praat van baas. Boel veel!" Nu barstte de ander in een ruw gelach uit.„Wel ja!" riep hij smalend. „Mooie praatjes van de baas! Wat heb je daar aan? Wat koop je daarvoor? De baas rijdt in een auto en jij werkt je het kniewater. Dat moet je niet nemen, jongen. Dat is uit de tijd. Jij hebt toch zeker ook recht op geld en vrije tijd en een geruite jas? Waarom de baas wel en jij niet? Denk daar maar eens over na!" WOENSDAG Hoog water Laag water 26 MEI uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 00.25 171 12.56 199 06.56 193 19.16 Terneuzen 00.46 196 13.12 225 07.16 203 19.35 Bath 01.35 231 14.06 263 08.16 229 20.23 Roompot Buiten 00.30 123 12.55 150 07.00 151 19.20 Z'zee/Colijnsplaat 01.40 127 14.20 151 07.55 158 20.25 Stellendam Buiten 00.41 115 12.57 147 06.34 098 21.35 Wemeldinge 01.55 145 14.30 171 08.00 170 20.35 Krammersl. West 01.45 137 14.20 160 08.05 165 20.35 DONDERDAG Hoog water Laag water 27 MEI uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 01.16 187 13.36 209 07.36 197 19.55 Terneuzen 01.28 213 13.55 235 08.02 208 20.2C Bath 02.26 252 14.55 276 09.02 236 2115 Roompot Buiten 01.15 135 13.35 157 07.40 151 19.55 Z'zee/Colijnsplaat 02.40 137 15.10 155 08.45 155 21.15 Stellendam Buiten 01.23 128 13.44 154 07.25 098 19.46 Wemeldinge 02.50 157 15.15 176 08.55 169 21.15 Krammersl. West 02.45 145 15.20 163 08.50 164 21.15 Hans Befterman Aubergine-chips met Parmezaanse kaas Het zijn niet alleen aardappelen waarvan chips gemaakt kunnen worden. Ook in dunne plakken gesneden aubergines laten zich in hete (olijf)olie in slechts 2-3 minuten lekker krokant bakken. En dat geldt trou wens ook voor wortelen, meiknolletjes (na- vets), knolselderij, koolraap en (rauwe) rode bietjes. De groentenchips, die met watfijngeraspte oude Goudse of Parmezaanse kaas kunnen worden bestrooid, lenen zich uiteraard goed om bij een glas wijn of andere drankte presenteren. Ze kunnen ook als een bijge recht bij gebraden of geroosterd vlees en gevogelte worden gegeven. Voor ca. 200 gram chips: 1 grote en vooral lange aubergine; ca. 2.5 dl (olijf)olie; 2 eetl. fijngeraspte oude of over jarige kaas. Spoel de aubergine onder stromend koud water. Maak hem droog met keukenpapier en snijd de uiteinden er af. Snijd de aubergine vervolgens in plakken die niet veel dikker dan 2.5 millimeter mo gen zijn. Maak de plakken stuk voor stuk droog met keukenpapier. Verhit een bakpan met hoge opstaande rand en voeg de olie toe. Wacht tot een temperatuur van ca. 1750 C. is bereikt. Bak de aubergineplakken er bij kleine hoeveelheden in 2 - 3 minuten goud bruin en lekker knapperig in. Houd de plak ken tijdens het bakken wel van elkaar ge scheiden want ze hebben de neiging om aari elkaarvastte willen kleven. Laat de chips na het bakken even op keukenpapier uitlekken. Bestrooi ze onmiddellijk daarna met wat fijngeraspte kaas. Vooruitzichten onder!' donder; op 5.36 max. min. wind 22° 14° ZW 2 Maan woensi ondert dondetó op 18.3! Zeeland: Zomers De temperatuur zit in de lift en komt Door: Jordil vanaf morgen zelfs in de buurt van de zomerse 25 graden. Later in de week wordt deze thermische verwennerij wel afgestraft met enkele (onweers)buien. Gisteren was een redelijk mooie dag. Stapelwolken en zonw* selden elkaar af en de temperatuur liep tot aangename waards vooral landinwaarts in de regio. De wind stelde zich daarbij bescheiden op. Vandaag schijnt de zon nog iets vaker dan giss Alleen aan de kust zijn meer wolken te zien door de nabïjheidv een niet-actieve storing. Deze hoort bij een depressie die Scandinavië induikt. Bij ons blijft het droog en rustig weer.Vi- gen in een gebied van hoge luchtdruk, met centra boven Frari en Noordoost-Duïtsland. De wind waait uit zuid tot zuidwester matig, kracht 3. Het wordt 18 a 19 graden. Donderdag bouwta hogedrukgebied verder uit boven het oosten van Europa. Tegelijkertijd zoekt een storing zijn weg via West-Frankrijk noordoosten. De wind draait bij ons naar zuidoost en voert warmere lucht aan. Het kwik in de thermometerbuis loopt tot rond 24 graden op. Met name langs de grens met Noord-Brabant wordt de zomerse waarde van 25 graden gehaald. Dit alles bij weinig of geen wolken, dus tamelijk zonnig weer. Vrijdag heeft de zon minder ruimte en bovendien neemt de kans op af en toe regen of een onweersbui toe. Met 18 graden aan zee tot om en nabij 22 landinwaarts is het minder warm. In het week einde schijnt de zon, valt er soms ook een (donder)bui en wordt het rond 24 graden. Geregeld zon Tl (Advertentie) Uitzendingen van maandag t/m vrijdag rond 13.00 uur en in het weekend rond 17.00 uur. L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied A_ Koufront Warmlelronl lichte sneeuw efc- matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Lente Op veel plaatsen in Europa is het volop lente. Niet alleen de zo' is te zien, maar ook de temperaturen blijven niet achter. Oorzei hiervan is een hogedrukgebied boven Midden Europa. Metns' Duitsland, Frankrijk en de Benelux profiteren hiervan. In Duits> domineren perioden met zon en loopt de temperatuur op natf waarden rond 20 graden. In het zuiden van Frankrijk schijnt#; uitbundig en wordt het 28 graden. Ook elders in Frankrijk worf lenteachtige waarden bereikt; rond Parijs wordt het namelijk graden. In de Alpenlanden is het droog en is het met temper# rond 23 graden vrij warm. Meer naar het oosten toe is het ove' wegend droog met zonnige perioden, alleen rond Hongarije» onweersklap mogelijk. Op de Britse eilanden komen buien voc varieert de temperatuur tussen 14 en 19 graden. Een lagedruk gebied boven de Noord-Zee laat er namelijkzijn invloedeng# Ook Scandinavië heeft te maken met ditzelfde lagedrukgebied Dit heeft tot gevolg dat het op veel plaatsen regent en vooraf zuiden van Noorwegen gaat het flink regenen. In Spanje enTu' is het volop zonnig, maar komen ook onweersbuien voor. Overigens wordt het in Spanje vrij warm; rond Madrid is het?! graden en lokaal wordt zelfs de 30 graden overschreden. j 36 o 38 32 O- 1 VERWACHTING VQÖp WOENSDAGMIDDAG 26jg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4