Slooplust Terneuzen houdt aan Gehandicapten in de kou door tekort speciale opvang Provincie sluit discussie rond kerncentrale af Kokmeeuwen weerstaan industrie Eindexamen in de keuken PvdA-Statenlid wast VVD'ers de oren over stem op Wiegel 17 Plan voor verwijdering 175 woningen uit Lievenspolder üchot gelost zeeuwse almanak Kwetsuur zeeland woensdag 26 mei 1999 loorWout Bareman ïERNEUZEN - Terwijl de emo- ies rond de aangekondigde loop van 260 huurwoningen flats en eengezinswoningen) in le Terneuzense probleemwijk [ïiniteit nauwelijks zijn weg geëbd, buigen de Woningbouw- 'ëteniging Terneuzen en de ge- jeente zich alweer over het •olgende sloopplan. In de be- endende wijk Lievenspolder ouden begin volgende eeuw o'n 175 woningen moeten ver- hvijnen. us let gaat om het woongebied dat 011 rordt begrensd door de mr. laarmanweg, de Dokweg, de (xelsestraat en de Kerkhof- aan. Volgens wethouder K. van Ier Hoofd (Volkshuisvesting en 'er: luimtelijke Ordening) en direc- eur E. J. van Exter van de louwvereniging lijkt het niet neer dan logisch dat de aanpak ?an Triniteit bijna automatisch iverloopt in die van de Lievens- loldei'. Het is allemaal het ge- van de intensieve pogingen fan gemeente en bouwvereni- jing om het evenwicht in de Ter- euzense woningmarkt te her- lellen. talveren jen jaar geleden werd in een zo- enoemd 'herstructurerings- apport' aangegeven welke laatregelen nodig waren om at evenwicht te herstellen. De ïtkomst was duidelijk: het wo- iingbestand moest worden ge- alveerd en sindsdien plegen emeente en bouwvereniging ntensief overleg over de manier waarop. Ze zijn het er in princi pe over eens dat er 350 wonin gen moeten worden verkocht en 450 worden gesloopt. Van Exter: ,,En we hebben wat de aanpak betreft de prioriteit gelegd bij Triniteit en Lievenspolder. Maar op de achtergrond spelen ook de wijk Oudelandse Hoeve en de binnenstad een belangrij ke rol." Voor de Oudelandse Hoeve denkt de bouwvereniging niet aan rigoureuze sloop, maar aan heel gerichte afbraak en ver vanging van woningen door ga rages, waardoor twee-onder- één-kap-woningen worden ge creëerd. Van Exter vindt het nog te vroeg nu al delen van Lie venspolder aan te wijzen waar woningen moeten worden ge sloopt. „Het hangt er helemaal vanaf of de partners het eens kunnen worden over de aan pak." Intern circuleren echter al ste- debouwkundige schetsen die uitgaan van sloop van grote de len van de oudere huizen in de Azaleastraat, de Narcisstraat en de Chrysantstraat. Maar daarmee is het 'streefaantal' van 175 woningen nog lang niet be reikt. Van Exter: „Ik doe daar over nu absoluut nog geen uit spraken, dat is nog veel te vroeg. Maar één ding ligt wel voor de hand: we moeten voorkomen dat mensen die straks wegtrek ken uit Triniteit, verhuizen naar Lievenspolder. En dus zullen we daar bij de uitwerking van onze plannen - ja, ook het tempo - re kening mee moeten houden." Op zoek naar een leuke collega? CV- en Vacaturebank Http://w ww. twz.nl nitiatief van Hogeschool Zeeland en TWZ ÜDDELBURG - De politie oekt getuigen van een schiet- artij gistermiddag rond half ier op de kruising Langevie- esingel/Langevieleweg in Mid- lelburg. !r vielen geen gewonden. Twee liddelburgers van 19 en 32 jaar ijn aangehouden. De politie reet nog niet wat er precies is ebeurd en verzoekt getuigen te ellen naar 0118-424400. (Advertentie) Wij richten kantoren in J/ HOEKMAN" Noordzandstraat 6 Yerseke lel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Kokmeeuwen en andere vogels verkiezen het industriegeweld van de Waaslandhaven boven de burenruzies met zilvermeeuwen in Saeftinge. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim DOEL - Het contrast kan niet groter zijn. Even naar het zuiden rijden bull dozers, graafmachines en diepladers af en aan, in het oosten doemen de silo's, chemieconcerns en havenbedrijven langs de Waaslandhaven op en in het noorden braken de twee koeltorens van de kerncentrale Doel hun wolken stoom uit. Daar tussenin, op het carré tussen Doeldok en Vrasenedok, echter geen stukgoedoverslag, afvalverwer king of containers, maar vogels. Veel, maar vooral bijzondere vogels. Saeftingegids RichardBleijenberg wist niet wat hij tegenkwam, temidden van de oprukkende industrie op de Ant werpse Linkeroever. „Je ziet het hè. De natuur laat zich niet sturen, die gaat zijn eigen weg", grijnst de natuurvor ser. Het terrein langs het Doeldok is zo'n drie jaar geleden met zand opge spoten en ontwikkelde zich in een kort tijdsbestek spontaan tot een ongerept plasdrasgebied. Amper voet gezet in de kniehoge gras sen, klinkt de alarmroep van de ture luur. Bleijenberg raapt de schaalresten van een net uitgebroed grutto-ei op. „Hier zitten deze dieren met tientallen, terwijl je ze in het Verdronken Land van Saeftinge niet meer tegenkomt", ver telt de gids. Hij steekt zijn wijsvinger op: „Hoor je dat gepiep? Dat is een scholekster. Even kijken waar 'ie zit." Op dat moment schiet vlak voor zijn laarzen een veldleeuwerik uit de bos schages. „Ongelooflijk toch. Wat hier op dit stukje aan vogelsoorten zit, vind je nergens in Zeeuws-Vlaanderen." Het zijn opvallende woorden uit de mond van een gelouterd Saeftingegids. Bleijenberg verklaart zijn zienswijze. Al twintig jaar volgt hij op zeer kriti sche wijze het gedrag van de zilvermeeuw en volgens hem is deze vo gel verantwoordelijk voor een leegloop van het Saeftinge-schor. „Met tiendui zend broedende paren zijn de zilver meeuwen debet aan de terugval en ver dwijning van andere vogelsoorten", verklaart Bleijenberg. Roofgedrag Het nieuws dat zich in het natuurge bied De Hoge Platen in de monding van de Westerschelde een ecologische ramp heeft voltrokken, is voor hem aanlei ding om de noodklok te luiden. Als ge volg van het roofgedrag van de zilver meeuw is het broedseizoen voor grote en dwergsterns er op een fiasco uitgelo pen. Hij illustreert zijn stelling met een tochtje naar de broedkolonie van zo'n tweeduizend kokmeeuwen. Honderden nesten, eieren en meéuwenjongen. Het geschetter en gekrijs is oorverdovend. „Maar in de Saeftinge zie je ze niet meer. Met dank aan de zilvermeeuw." Terwijl even verderop een kluut ('hét te ken van ecologische topkwaliteiton verstoorbaar in de kleibodem staat te woelen, vervolgt hij: „Hier zit krak eend, slobeend en kuifeend. Ik vind dat er serieus moet worden overwogen om de voortplanting van de zilvermeeuw te beperken. Anders zullen uiteindelijk alle steltlopers verdwijnen uit de Saef tinge. Want het is niet voor niets dat de ze vogels hier hun heil hebben gezocht. Hier hebben ze namelijk niks te vrezen. Want die bulldozers, dat maakt ze echt niks uit." oor Sheila van Doorsselaer ERNEUZEN - Als Mozes niet aar de berg kan, komt de berg aar Mozes. Het gaat op voor de cstienjarige niavo-eindexa- nenkandidaat Peter Konings an de Terneuzense scholenge- iieenschap De Rede. Peter brak fgelopen weekeinde zijn dieenbeen en was dinsdag niet staat zijn eindexamen econo- lie op school te maken. Geen robleem, conrector J. Begijn racht de opgaven gewoon bij 'eter thuis. eter, doelman bij W Terneu- en, brak zaterdag zijn scheen een tijdens een partijtje voet- al. Omdat hem pas aan het inde van de week loopgips wordt aangemeten, zou hij de examens deze weekletterlijk mislopen. Hoewel de Temeuze- naar van de onderwij sinspec- teur toestemming had gekregen zijn examens in het tweede tijd vak te maken, wilde hij ze toch liever tegelijkertijd met zijn klasgenoten achter de rug heb ben. Dat kon. Na het officiële 'ope nen van de enveloppen' haastte Begijn zich gistermiddag naar het huis van Peter die, gezeten aan de keukentafel, onder het toeziend oog van Begijn alsnog zijn examen kon maken. Van daag buigt Peter zich over het eindexamen Engels en donder dag wachten de examens Frans en scheikunde. „Het lijkt wel alsof we patent hebben op leerlingen die onge lukjes krijgen tijdens hun eind examen", zegt Begijn. Vorig jaar werd een andere leerling van De Rede op een alternatieve manier het examen afgenomen, omdat zijn vinger in een spalk zat. Hij mocht toen in de conrectorska mer het examen met behulp van een laptop maken. De wedstrijd die Peter zaterdag speelde, werd verloren, maar het economie-examen was ge lukkig een makkie. Conrector J. Begijn kijkt toe ter wijl Peter Konings aan zijn exa men economie ('een makkie') begint. foto Charles Strijd oorRoelf Reinders ÜDDELBURG - In de Zeeuwse instel- ngen voor gehandicapten is geen laats voor dertig verstandelijk gehan- icapten met ernstige gedragsproble- ïen die onmiddellijk een speciale wo- ing moeten hebben. Eén man zou zelfs Imaanden in een isoleercel verblijven, indat er nergens plaats voor hem is. >m de lange wachtlijsten weg te wer en zijn er in Zeeland zeker honderd ieuwe woningen voor verstandelijk ehandicapten nodig. Dat zegt gehan- icaptenconsulente J. Koens van de ederatie van Ouderverenigingen en et Klaverblad. Ook Zeeuwse instel- ngen voor gehandicapten kunnen elpen de lijsten weg te werken door et instellingsbelang opzij te zetten en leer samen te werken, zegt KoensVol- ens haar moet de overheid snel geld ittrekken om de wachtlijsten weg te [erken. •oens sprak vrijdag op een bijeen- komst in Middelburg met organisaties uit de gehandicaptensector. Die kwa men bijeen om te praten over de proble men in de zorg voor verstandelijk ge handicapten. Het provinciale zorg- en welzijnsinstituut Scoop maakte deze week een onderzoek bekend waaruit blijkt dat de zorg voor verstandelijk ge handicapten in Zeeland lijdt onder concurrentie en gebrek aan samenwer king. Schrijnend Volgens Koens is de situatie van gehan dicapten die in de problemen komen omdat ze op een wachtlij st staan schrij - nend. „Te veel mensen moeten te lang wachten op zorg. Gezinnen proberen te overleven en hopen soms al jaren op een wonder." Zo'n 140 Zeeuwse verstande lij k gehandicapten wachten op een wo ning, eenderde van hen wacht al meer dan twee jaar. De groep van dertig met probleemgedrag is er het ergste aan toe, zegt Koens. „Die hadden gisteren al ge plaatst moeten worden. Eén man zit al maanden in een isoleercel van Emergis. Die man hoort daar niet thuis, maar er is nergens plaats. We hebben het geval van Jolanda Venema gehad, hier heb ben we een tweede." Koens heeft alle betrokken instanties voor spoedberaad uitgenodigd om voor de dertig een op lossing te vinden. Volgens Koens vallen er Zeeuwse ge handicapten tussen 'wal en schip' om dat de instellingen voor gehandicapten te veel met hun eigen belangen bezig zijn. „De organisaties zijn vaak naar binnen gericht, ze moeten hun vizier opentrekken." Vernieuwingen Zij waarschuwde dat de vernieuwin gen in de gehandicaptenzorg waar Zeeuwse instellingen aan werken geen doel op zich moet worden. „Zorgvernieuwing wordt tot een dog ma." Volgens Koens is dat gevaarlijk, omdat het dan niet langer een middel is om gehandicapten meer zeggenschap over hun leven te geven. „Instellingen vinden dat ze 'vraaggestuurd' werken, maar ze hebben nog steeds de neiging de vraag te sturen.Zij vindt dat instel lingen ouders beter bij de grote veran deringen in de gehandicaptensector moet betrekken. De deelnemers aan de bijeenkomst vonden dat de problemen met de wachtlijsten zo snel mogelijk moeten worden opgelost. Dat is vooral een kwestie van meergeld, maar ook betere samenwerking en afstemming kan hel pen. De partijen in de gehandicaptensector ontmoeten elkaar om tot de Regiovisie te komen, waar afspraken over de toe komst in moeten komen. Geconclu deerd werd dat de Regovisie in de wet moet worden verankerd om instellin gen te kunnen dwingen gemaakte af spraken na te komen. door Richard Hoving MIDDELBURG - De uitkomst van de discussie over de toe komst van de kerncentrale Borssele verdeelde de Staten van Zeeland dinsdag voor de derde maal in korte tijd. Begin april was het voor de eer ste keer raak. De fractie van de SGP vroeg de overige partij en in Provinciale Staten om een uit spraak over het openhouden van de kerncentrale na 2003. CDA, PvdA en WD weigerden. Om aan een stemming te ontko men verlieten de drie college partijen de Statenzaal. Vorige week maandag werd een extra commissievergadering over Borssele gehouden. In een Statenvergadering wer den gisteren de argumenten voor en tegen nogmaals op een rij gezet. Voor de stemming maakte het niet uit. WD, CDA, SGP, Partij voor Zeeland en RPF/GPV stemden zoals verwacht voor het langer open houden van de nucleaire stroomfabriek. Het verlies aan werkgelegenheid door de slui ting was voor de partijen van doorslaggevend belang. PvdA, GroenLinks/Delta An ders en D66 hielden vast aan sluiting in 2004. Zij noemden het ontstaan van kernafval een onoverkomelijk bezwaar. Het college brengt het meerder heidsstandpunt van Provinciale Staten binnenkort over aan het demissionaire kabinet, de Tweede Kamer en de Eerste Ka mer. Op verzoek van het CDA en met instemming van WD, CDA SGP, RPF/GPV en PvZ wordt de brief aan Den Haag aangevuld met vier punten. Hierin wordt aandacht gevraagd voor de hoogwaardige werkgelegen heid in Borssele, de problema tiek van de kernafval, de milieu winst van de kerncentrale en het nemen van maatregelen voor het bevorderen van duurzame energie. Een motie van de PvdA om duurzame energie boven kern energie te stellen haalde het niet. Datzelfde goldt voor een motie van de PvdA, waarin GS werden verzocht de regering om hulp te vragen bij het zoeken naar vervangende werkgele genheid als de kerncentrale toch dicht gaat. Een meerder heid van de Tweede Kamer be sloot in 1994 dat de kerncentra le Borssele in 2004 dicht moet. Rentmeesterschap PvdA-fractievoorzitter L. Ver- meulen-Geschiere verbaasde zich over de opstelling van de SGP. „Een partij die zich vanuit het geloof als geen ander zou moeten inzetten voor het rent meesterschap van deze aarde, kiest voor het langer in stand houden van een fabriek, die - als het een keer misgaat - in enkele seconden het leven van vele dui zenden en misschien moet ik wel zeggen miljoenen direct of op termijn kan beëindigen. Dat be grijpt mijn fractie niet." SGP- fractievoorzitter Kolijn ver weerde zich dat kernafval ont staat als een centrale wordt opgestart. „Als een centrale eenmaal draait komt er slechts een geringe hoeveelheid bij." R. Bastiaanse van de eenmans fractie van D66 constateerde dat het derde debat over de kerncentrale hem één nieuw in zicht had opgeleverd. „En dat bedoel ik niet cynisch." Hij zei dat PvdA, CDA en WD ten on rechte de SGP buiten de coalitie hebben gehouden. „De SGP is niet de principiële partij zoals altijd wordt gedacht. Dat is vandaag wel gebleken.Volgens Bastiaanse maakte Kolijn een denkfout in zijn verweer tegen de PvdA „U stapelt kwaad op kwaad." door Richard Hoving MIDDELBURG - PvdA-Sta- tenlid G. Bosman heeft dinsdag het stemgedrag van collega- Statenleden voor de Eerste Ka mer gehekeld. Hij noemde het onbegrijpelijk dat twee VVD 'ers hun stem uitbrachten op Hans Wiegel. Na het tellen van de stemmen en het voorlezen van de uitslag door commissaris van de konin gin W. Gelder reageerde Bosman verbaasd. De PvdA'er probeerde duidelijk te maken dat Wiegel de provincie Zeeland vorige week geen dienst heeft bewezen door in de Eerste Kamer tegen de invoering van het referen dum te stemmen. D66 besloot hierop uit de regering te stap pen, waarop het hele kabinet zijn ontslag indiende. Voordat Bosman zijn punt vol ledig kon maken, ontnam com missaris Van Gelder hem het woord. Volgens de commissaris hoorde de kritiek op het stemge drag van de WD niet thuis in de Statenvergadering. „Dat doet u maar in de wandelgangen of buiten de vergadering om te genover de media." Bosman zei na afloop in een toelichting dat door Wiegels gedrag belangrij ke beslissingen voor Zeeland op de lange baan zijn geschoven. Dat Van Gelder hem tot de orde had geroepen, noemde de PvdA 'er teleurstellend. „Natuurlijk mag iedereen stem men wat hij wil, maar ik vind ook dat iedereen daar een me ning over^mag hebben. Dat is politiek." WD-fractievoorzitter J. Suur- mond liet de opmerkingen van Bosman bewust passeren. „Die horen niet thuis in een Staten vergadering", zei hij later in de wandelgangen. WD-Statenlid R. Morssink noemde het optre den van de PvdA'er 'bescha mend'. Morssinks partijgenoot Hans van Geesbergen reageerde al even fel. „We hebben niet op Janmaat gestemd." De voorzitter van de PvdA-Sta- tenfractie L. Vermeulen-Ge- schiere verklaarde dat Bosman op persoonlijke titel reageerde op het stemgedrag van de VVD. „Het was niet een fractiestand punt. Persoonlijk had ik ook niet zo gereageerd." Voorspelbaar De 47 Zeeuwse Statenleden stemden gisteren voorspelbaar. De drie leden van de Partij voor Zeeland (PvZ) kozen voor de lijst van de Onafhankelijke Lo kale Groeperingen (OLG), een samenwerkingsverband van onafhankelijke partijen in ver schillende Provinciale Staten. Lijsttrekker voor de OLG was de Kapelse wethouder P. Ganse man. Voormalig PvZ-Statenlid M. Weststrate (Partij Weststrate bracht zijn stem uit op de On afhankelijke Senaatsfractie (OSF)Een van de vier leden van de fractie van GroenLinks/Del ta Anders stemde eveneens op de OSF. Volgens vice-fractie- voorzitter M. Wiersma was dit om de Groenen, die zijn aange sloten bij de OSF, een dienst te bewijzen. „Voor het aantal ze tels van GroenLinks in de Eerste Kamer maakte mijn stem niet uit." De overige stemmen gingen naar de WD (10). CDA (10), PvdA (8) SGP (7), RPF/GPV (3) enD66 (1). Met zijn arm in een mitella en een plechtig gezicht ver scheen de medeiverker van dat Vlissingse bedrijf op zijn werk. Tja, ongelukje gehad, verklaarde hij, terwijlmetde hand die aan zijn gezonde arm stak naar zijn gekwetste schouder wees. De blessure bleek een scheurtje in het kapsel van het gewricht te zijn. Zijn chef, die om begrijpelij ke redenen liever kerngezon de mensen op het werk ziet verschijnen, die al hun lede maten zonder welke beper king dan ook kunnen gebrui ken, deelde niet mee in het algemeen tentoongespreide gevoel van medeleven. „Een scheurtje in het kapsel? vroeg hij knorrig. „Dat noe men ze bij ons thuis gewoon een scheiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49