Ferguson trouw aan principes Broedermoord op Roland Garros Pete Sampras door het oog van de naald PZC Pantani staat met lege handen in zijn geboorteplaats Dennis Heij maakt zijn missertje goed sport woensdag 26 mei 1999 25 Goedkoop terug als coach Paauwe vervangt Overmars Sterk begin waterpolovrouwen PSV onderhandelt met Addo Tonny Bruins Slot naar Ajax Dieleman maakt kans op debuut in World League Stam is fit voor finale Sjeng Schalken kent in Parijs geen genade met Paul Haarhuis In navolging van een le gendarische voorganger, Sir Matt Busby, heeft de Schot Alex Ferguson bij Manchester United een kampioensploeg opge bouwd rond jonge talen ten. Na de Busby-babes zijn het nu de Ferguson- kids die Europa verove ren. AALSMEER - Bert Goedkoop keert terug als trainer bij Top Volleybal Nederland (TVN). De voormalige bondscoach van de vrouwen zal zich in principe de komende vier jaar bezig gaan houden met de opleiding van talent. Hij moet proberen de overstap van de eredivisie naar de nationale teams te ver gemakkelijken. In de oude situatie gaapt er tussen Jong Oran je en de A-ploeg een te groot gat. Goedkoop, die half juni met zijn werk begint, zal in de zomer vier maanden fulltime trai nen met de selecties (zowel mannen als vrouwen). Voor de winterperiode wordt - naast de clubverplichtingen van de spelers en speelsters - gedacht aan een top-jeugdcompetitie op zondag met een terugkomdag op maandag. Daarop zal on der meer aandacht worden besteed aan krachttraining. ANP ZEIST - Bondscoach Frank Rij kaard heeft zes dagen vóór het vertrek naar Brazilië Patrick Paauwe opgeroepen voor het Nederlands elftal als vervanger voor de geblesseerde Mare Overmars. De aanvaller van Arsenal heeft aan de trip met zijn club naar Maleisië een liesblessure overgehouden. De 23-jari- ge middenvelder Paauwe debuteert in de Oranje-selectie. Hij verhuisde vorige zomer van Fortuna Sittard naar Feyenoord. Naast Van Vossen, Konterman en Van Wonderen is Paauwe de vierde Nederlandse international van de landskampioen. Van Gastel gaat vanwege een blessure niet mee naar Brazilië, waar Nederland op 5 en 8 juni tegen de 'goddelijke kanaries' speelt. ANP WINNIPEG - De Nederlandse vrouwenwaterpoloploeg heeft de wereldbeker in Winnipeg geopend met een klinkende over winning. Canada werd in de eigen Pan Am Pool vernederd met 12-6 (3-2 4- 2 3-1 2-1). Danielle de Bruijn scoorde vier keer, Ingrid Leijendekker driemaal. In Winnipeg staat veel op het spel voor het nationale zevental. Er zijn twee olympische startbewijzen voor Sydney 2000 te verdienen. Een voor de beste Noord-Amerikaanse ploeg, Canada of de Verenigde Staten, en een voor de beste Europese ploeg, waarvan er vijf aanwezig zijn in Canada: wereldkampioen Italië, nummer twee van de wereld Nederland, Rusland, Hongarije en Grie kenland. Vrouwenwaf erpolo debuteert in Sydney. Er doen zes landen mee. De overige drie deelnemersbewijzen worden ver deeld in mei 2000 in het kwalificatietoernooi in Catania, Sici lië. AA/P EINDHOVEN - PSV-voorzitter Harry van Raaij heeft een constructief gesprek gehad met Club Brugge over de komst van Eric Addo naar Eindhoven. De clubs zijn er weliswaar nog niet uit over een afkoopsom, maar PSV kreeg wel toe stemming te onderhandelen met de speler. Brugge vroeg eerst vijftien miljoen gulden voor de 20-jarige centrale verdediger, terwijl PSV met verder wil gaan dan tien miljoen. De clubs verwachten echter deze week tot een akkoord te komen. Mede doordat Brugge geld nodig heeft om de selectie te versterken. Addo, die nu verblijft in zijn vaderland Ghana, heeft volgens zijn pleegmoeder al gesproken met PSV. GPD EINDHOVEN - Tonny Bruins Slot verruilt PSV voor Ajax. Het hoofd scouting van de Eindhovense club gaat zich bij de Amsterdammers bezighouden met het tweede elftal en de doorstroming van talent. Bruins Slot stond nog vier jaar bij PSV onder contract, maar stond in Eindhoven onder zware druk vanwege het slechte aankoopbeleid van het afgelopen jaar.,,Tonny Bruins Slot vertrekt in goed overleg van PSV naar Aj ax"zei voorzitter Van RaaijGPD AALSMEER - Bondscoach Toon Gerbrands mist komend weekeinde vier basiskrachten bij de eerste wedstrijden voor de World League in Maastricht te gen Spanje. Het gaat om Bas van de Goor, Richard Schuil, Albert Cristina en Marko Klok. Zij hebben, zoals afgesproken het recht (eigenlijk de plicht) twee weken vakantie te houden een lang, druk seizoen. Dat betekent automatisch een kans voor wat onervaren talent. De Zeeuw Martijn Dieleman, met Schuil de enige diagonaal speler op de lijst van zeventien, zal ongetwijfeld debuteren in Maastricht. En wellicht is ook de jeugdige passer-loper Robert Horstink (17) in Maastricht al enige speeltijd gegund. ANP BARCELONA - Man chester United is in de ban van de zogenoemde Tre ble. Na het kampioen schap en de beker heeft de club zijn zinnen gezet op het winnen van de Cham pions League. „Ik reken op winst", zegt Jaap Stam uit Kampen zonder dra len. Manager Ferguson kan opgelucht adem halen. De gekwetste achillespees van zijn Nederlandse ver dediger is voldoende her steld om de finale tegen Bayern München te kun nen spelen. „Vanaf afge lopen zaterdag ben ik in tensief behandeld aan mijn overbelaste pees. Ik wil de finale niet missen natuurlijk." In de FA Cup-finale van zaterdag tegen Newcastle United viel hij een kwar tier voor tijd in. „Ik had kunnen en zeker willen spelen, maar uit voorzorg heeft Ferguson twee uur voor de wedstrijd beslo ten mij aan de kant te hou den", aldus de man van 35 miljoen gulden. „Maar ik zou sowieso invallen. Ik ben blij dat het zo is gelo pen. De overbelasting is beduidend minder gewor den, ofschoon ik tegen Bayern ook met pijn moet spelen. Maar ik wil best pijn lijden. De blessure heelt alleen als ik enkele weken absolute rust krijg. Dat kan nog niet." ANP van onze sportredactie CESENATICO - Het had zijn dag moeten worden, maar Mar co Pantani stond gisteren na af loop van de elfde etappe van de Giro met lege handen. Uitgere kend tijdens de rit die eindigde in zijn geboorteplaats Cesenati- co verloor de titelverdediger vier bonificatieseconden op ro- ze-truidrager Laurent Jalabert. Landgenoot Quaranta zorgde tijdens de massasprint alsnog voor een Italiaans feestje. Het was alweer de tweede zege van de 24-j arige sprinter tijdens de Ronde van Italië. De voorma lig wereldkampioen baanwiel- rennen drukte zijn voorwiel net iets eerder over de meet dan landgenoot Mario Cipollini. Jan Svorada finishte tijdens de kortste etappe van de Ronde van Italië als derde en Jeroen Blijle vens moest genoegen nemen met een vierde plaats. De Brabander blijft de leider in het puntenklassement en draagt ook in de twaalfde etap pe de paarse trui. Laurent Jala bert blijft de eigenaar van het roze leiderstricot. Uitgerekend tijdens de etappe naar Cesenati- co, de geboorteplaats van Pan tani, won de Fransman vier bo nificatieseconden. Voor de start van de elfde etappe heeft de Internationale wieler- unie UCI bij renners van vier ploegen bloedtesten afgeno men. Geen enkele coureur werd positief bevonden. Leon van Bon is de leiderstrui in de Ronde van Groot-Brittaimië kwijtgeraakt. De Nederlander kwam in de derde etappe van Winchester naar Bristol ruim drie minuten later dan winnaar Benoit Joachim over de finish. De Luxemburger voert nu ook het algemeen klassement aan. ANP van onze sportredactie ZALTBOMMEL - Van het stem pel 'eeuwige tweede' zal hij wel nooit afkonden. Dennis Heij wint niet vaak. Gisteren in Zalt- bommel, in de vijfde etappe van Olympia's Tour, was het einde lijk prijs. In de slotfase liet de MGI-renner uit Veghel zijn me devluchters Vincent van Rijn en Arjan Ribbers, beiden van Te geltoko, ontredderd achter. Heij liep dankzij zijn overwinning een dikke minuut in op klasse mentsleider Marcel Duijn. De teleurstelling bij Tegeltoko was groot. De ploeg die zaterdag de slag volledig miste en daarom geen enkele renner voorin het klassement heeft, mikte op de ritzege in Zaltbommel. Van Rijn en Ribbers, net als Heij eerder al betrokken bij een ontsnapping, misten echter de krachtHet trio viel na 73 kilometer eendrachti ge samenwerking uit elkaar, omdat Heij een laatste tempo versnelling doorvoerde. „Om dat ik alleen moet aankomen om zeker te zijn van de overwin ning", verklaarde hij zijn plan. Heij: „Ik heb jaren gekampt met allerlei blessures. Ik viel ook vaak. Dit jaar gaat het goed." Heij maakte de overstap van Golff naar MGI. Zijn voormalig ploegleider Frits Schür bleef zijn begeleider. In Bretagne werd hij onlangs tweede in het eindklassement van een meer daagse koers. Heij waant zich kanshebber voor een hoge notering in het eindklassement. Hij was zater dag betrokken bij de ontsnap ping, waar een groot deel van het peloton zeventien minuten aan de broek kreeg. Op de streep hield hij 15 seconden over op nummer twee, Van Rijn, 1.07 minuut op het peloton, waarvan Rudie Kemna de sprint won. Oud-winnaar Citton uit Italië meldde zich zo waar als eerste op de Grebbeberg en pakte zo een prijsje. Daarmee is de in breng van de buitenlanders in Olympia's Tour verteld. De Ita lianen gaven zaterdag niet thuis, de Oekraïners hebben nog één man in koers. „Teleurstel lend", vond Wirn van Drunen. „Alleen de Finse inbreng is naar behoren. De Italianen hebben mooie namen, maar die passen volgens mij beter op de menu kaart van een restaurant." ANP e'; van onze sportredactie PARIJS - Pete Sampras en Ro land Garros hebben een moei- zame verhouding met elkaar. De q! Amerikaan won nog nooit in 2 Parijs en gisteren wekte hij niet de indruk dat deze keer wel te zullen doen. Tegen de Costari- o! caan Juan Antonio Marin hing 8 hij over de rand van de afgrond. C2 Maar na 4 uur en 18 minuten wist hij toch een diepe tuimeling op het nippertje te voorkomen (6-7,6-4,7-5, 6-7,6-4). Sampras stond in Parijs nog b; nooit in de finale. Nimmer x kwam hij verder dan de laatste -l der (1996). Hij zou het graag eens anders zien. Met een titel s. op Roland Garros zou Pete ik Sampras het recordaantal ge- ;w wonnen Grand Slams van Roy Emerson evenaren: twaalf. .3' Sampras moet nu nog de tweede FC plaats delen met Björn Borg en JJJ Rod Laver. 3[{ Marin maakte gisteren bijna een ii. einde aan Sampras' poging. De 6- nummer 92 van de wereld voel- :.2' de zich op het volgepakte centre e„ court niet de mindere van de n< Amerikaan. In de vierde set had de nummer één van de wereld het karwei al kunnen klaren. Nadat hij in de tiebreak een 6-3- achterstand had weggewerkt, kreeg Sampras twee keer een matchpoint. Marin overleefde dat en won de verlenging met 11-9. In de vijfde set leverde Sampras nog een keer zijn servi- cegame in. Marin overkwam dat echter twee keer. Jan Siemerink nam zich vorig jaar voor om zich niet meer te ergeren aan zijn belabberde re sultaten op gravel. Hij treurde dus niet om zijn vroege uitscha keling op Roland Garros. De Ar gentijnse Guillermo Canas won in vier sets (7-6,4-6, 6-2, 6-4). Seda Noorlander beleefde wei nig plezier aan haar debuut op Roland Garros. De Haagse speelster kwam tegen de Argen tijnse qualifier Ines Gorrocha- tegui nog wel een set voor, maar toen ze haar zwarte tennispakje voor een witte had ingeruild bakte ze er niet veel meer van (3- 6, 6-3, 6-2). GPD Pete Sampras stijlvol in actie, foto Laurent Rebours/AP Manchester-coach treedt in voetsporen van sir Matt Busby door Edwin Alblas PARIJS - Het is nooit leuk om getuige te zijn van een broedermoord. Maar het ging tenniscoach Alex Reinders te ver om het duel tussen Paul Haarhuis en Sjeng Schalken, eerste ronde Roland Garros, te mijden. De begeleider van beide spelers keek lijdzaam toe hoe één van zijn tennissers (Haarhuis) uit het loernooi vloog. En hij juichte van bin nen voor de ander (Schalken), die in vier sets aan het langste eind trok: 6-2, 6-3,4-6,6-3. Beide spelers hadden niet bepaald hun best gedaan om elkaar in Parijs te ont lopen. Op de avond voor de wedstrijd dineerden ze samen in een Chinees res taurant. Haarhuis betaalde de reke ning. „Dan geef ik je morgen één unfor ced error meer", beloofde Schalken. Aan tafel was Haarhuis de koude oor log begonnen. „Op een speelse manier", haastte de Limburger zich te zeggen. „Ik had twee biertjes op en Paul wilde me nog wel een derde, vierde en vijfde aanbieden." Nog geen etmaal later werd de vriendschap even in de koel kast gezet. Schalken: „Je wenst elkaar na de toss succes en daarna lust je el kaar rauw." Schalken was gisteren onbetwist de betere. Hij won de eerste twee sets met speels gemak, zo leek het: 6-2, 6-3. Maar de 22-jarige waande zich toen nog geen winnaar. „Als je tegen Paul dik voor staat, gaat hij beter spelen." Dat leerde Schalken vorig jaar in Bos ton toen ze voor het eerst officieel tegen elkaar speelde. „Daar rolde hij uitein delijk in de derde set over mij heen. Daar was ik nu kien op." Over zijn tactiek had Schalken daarom goed nagedacht. „Ik moest hem op één plaats houden, hem om zijn backhand heen laten lopen. Met zijn forehand miste hij veel." Toch week het gevaar nooit. „Als je van een ander alles weet en je stinkt er af en toe in, kan het nog slecht aflopen." Rommeltje In de derde set sloeg Schalken zijn ei gen raad te vaak in de wind. Die won Haarhuis dan ook: 6-4. Daarna werd het een rommeltje. Schalken liep uit naar 4-0, Haarhuis verkleinde de ach terstand tot 4-2Op 3 0-3 0 in de zevende game ontstond er zelfs behoorlijk wat commotie. Haarhuis sloeg zijn tweede service uit, maar omdat er bij na tegeli j - kertijd een vreemde bal op baan zeven stuiterde riep de Italiaanse umpire Ro mano Grillotti een let. Schalken pro testeerde heftig. Hij vond dat Haarhuis de bal al lang en breed had geslagen, toen de tweede bal het spel verstoorde. Schalken: „Ik heb vorige week precies hetzelfde meegemaakt en toen werd juist andersom besloten. Daarom was ik er nu zo fel opDat had niets met Paul te maken." De Limburger liet zelfs de hoofd- scheidsrechter opdraven, maar die viel hem evenmin bij. Mokkend accepteer de hij na veel oponthoud de beslissing. Een paar klappen later had hij het punt alsnog binnen en de break (5-2). Uit blijdschap wilde hij zijn racket la ten tollen, maar het ding schoot uit zijn hand en vloog keihard over de belen dende baan, niet ver van de ti*ibunes al daar. „Ik schrok me kapot", bekende Schalken. „Raak ik een toeschouwer, dan lig ik uit het toernooi. En het scheelde niet veel." Hij kwam er nu met een waarschuwing vanaf. „Ik moet dokken, maar het had slechter met me kunnen aflopen." Bij 5-2 was het verzet van Haarhuis, die min of meer aankondigde zijn laatste singlepartij op Roland Garros te heb ben gespeeld, wel gebroken. Schalken mag het morgen opnemen tegen de Spanjaard Francisco Clavet. „Vorige week verloor ik nog van hem in Sankt Pölten, in een partij die drie uur duur de. De terriër noemen ze hem in het cir cuit. Als hij bijt, laat-ie niet meer los." GPD door Gijsbert Spierenburg BARCELONA - In de zon van Sitges, de woonplaats van een andere kampioen, Louis van Gaal, bereiden The Red Devils zich voor op de laatste stap naar de voltooiing van een his torische trilogie: the triple. De kampioenenformatie van coach Alex Ferguson streek gistermorgen al in Catalonië neer, voor de derde topmatch binnen elf dagen. Er is rust ge boden, want de belangen zijn immens voor de rijkste club ter wereld die op alle fronten de beste wil zijn. Na het kampioenschap van Engeland (15 mei), de verove ring van de Engelse FA Cup (zaterdag) staat Manchester United aan de vooravond van de kroning tot de beste van Eu ropa, vandaag tijdens de 67ste officiële wedstrijd van de club van het seizoen. De plechtig heid heeft plaats in de mooist denkbare ambiance, het stadi on Camp Nou, de tot de laatste plaats uitverkochte arena van FC Barcelona. Met een overwinning op Bay ern München in de finale van de Champions League zou de opmars van United compleet zijn. De volgens velen beste voetbalploeg op het ogenblik ter wereld rangschikt zich dan in een illuster i'ijtje: Celtic, Ajax en PSV, clubs die even eens 'the triple' wormen, res pectievelijk in 1967, 1972 en 1988. Een zege op Bayern is van his torische betekenis, voor de club en voor de manager-, Fer guson, die in de voetsporen kan treden van een eminente voor ganger, Sir Matt Busby. In 1968, tien jaarna de vliegramp in München, won Manchester United met Busby de Europa Cup 1, en sindsdien nooit meer. Tovenaar De legendarische triomf (4-1) werd destijds behaald in het Een ontspannen Alex Ferguson aan de vooravond van de finale tegen Bayern München. foto Dan Chung/RTR Wembley-stadion ten koste van het Benfica van Eusebio, dat zich pas na verlenging ge wonnen gaf. Bobby Charlton (2 Brian Kidd en George Best tekenden voor de Engelse doel punten in een wedstrijd die onder leiding stond van de fa meuze Italiaanse scheidsrech ter Lo Bello en die in z'n geheel zou worden opgedragen aan Busby, toentertijd de grote to venaar van het Britse voetbal. Matt Busby gaf de voetbaltrots van Engeland en de Londense voetbaltempel op die zwoele mei-avond in 1968 weer z'n on overwinnelijkheid en magie terug. Lyrisch jubelden de En gelse kranten nadat de op dracht was vervuld. „Het foi-- nuis kookte. Manchester had z'n carnaval. De 'vederloze' adelaar van Lissabon scheerde gewond en met een uiterst tra ge wiekslag over Wembley's groene zoden en Eusebio plengde z'n tranen." Het feestelijk licht van de schijnwerpers zwenkte eerst en vooral in de richting van Busby, de man die jarenlang en energiek op de Europa Cup 1 had gejaagd en z'n droom ten slotte realiseerde met een elftal met voornamelijk jonge spe lers, de zogenaamde Busby- babes, dat hij na de vliegramp van de grond af opbouwde. Ajax De Schot Ferguson werkt sinds november 1986 als manager voor Manchester United en het was in augustus 1995, dat hij besloot een nieuw jong elftal te formeren, naar het voorbeeld van Aj ax dat amper drie maan den eerder in Wenen Europees kampioen was geworden. „Wat Ajax kan, moet in Manchester ook mogelijk zijn." Ferguson handelde en selec teerde jonge talenten als Ryan Giggs, David Beckham, Nicky Butt, Paul Scholes en de Nevil le-brothers, dwars tegen de kritiek in. „You win nothing with kids", hekelde Alan Han sen, de analyticus van het tv- programma Match of the Day van de BBC, de aanpak van de coach van United. Nog geen vier jaar later heeft Alex Ferguson met z'n kids ge lijk gekregen, mede gesteund door een aantal miljoenen-in vesteringen (in Jaap Stam, D wight Yorke en Jesper Blom- qvist). De landstitel die de 57- jarige Schot vorige week met United behaalde, was de vijfde in zeven jaar tijd en de FA Cup van afgelopen zaterdag z'n vierde. Z'n team lijkt onover winnelijk. Volgens de coach is het huidige elftal het beste dat hij bij United in handen heeft gehad. Manchester United is al de bes te Engelse voetbalclub van het decennium. Bij een Champions League-zege wordt het ook de beste van de eeuw. Opvallend is het hoe Fei-guson zich hand haaft in een tijd waarin het En gelse voetbal wordt gedomi neerd door tal van coaches (en invloeden) van het Europese continent. Voor korte termijn-ideologie- en is deze coach ongevoelig. Ferguson is een ouderwetse Britse manager die trouw is aan z'n principes en de club met strakke en strenge hand leidt, niet alleen op weg naar de Europese, maar ook naar de wereldtop. „De Europese titel is een tussenstation op weg naar de verovering van de we reld." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45