SO W-gemeente breidt kerk uit PZC PZC Twee juweeltjes van huwelijken Dorpsraad Dreischor honoreert bijna alle subsidie-aanvragen Wijziging buslijnen Schouwen en Goeree Serooskerke staat sceptisch tegenover natuurplan Tureluur zeeland 19 Johanneskerk in Nieuwerkerk krijgt er drie zaaltjes bij woensdag 26 mei 1999 door Nils ten Brinke MEUWERKERK - De Samen- i-Weg (SOW) gemeente Dui tland gaat definitief onder één dak. De Johanneskerk aan de Kerkring wordt het kerkcen- Irum voor alle activiteiten van de voormalige gereformeerde kerk en de hervormde gemeen- le. Om genoeg ruimte te bieden voor de gefuseerde kerkgenoot schappen, worden drie zaaltjes aan de kerk bijgebouwd. het meezit kunnen de ver bouwingswerkzaamheden in oktober dit jaar nog beginnen", Afrikaanse dans en ritme in workshops MIDDELHARNIS - Ex pressiecentrum Totaal Expres geeft bij voldoen de belangstelling op de zaterdagen 29 mei en 26 juni workshops Afrikaan se dans en percussie in cultureel centrum Het Diekhuus in Middelhar- nis. De workshop dans wordt gegeven door de uit Zaïre afkomstige professionele danser en choreograaf Jacques Tubangisa en de - percussie door Willem van Anraad uit Zierikzee. Tu bangisa leidt de dans- en percussiegroep African Rushes, waarmee hij de cd 'Trommels uit Zaïre' maakte. Ook de multicul turele band Ozileka werd door hem opgericht. Willem van Anraad is van beroep beeldend kunste naar, maar geeft sinds en kele jaren ook les in het bespelen van de Afri kaanse djembe. Van An raad is oprichter van de percussiegroep 'Tak'n Djola'. De lessen zijn bedoeld om de deelnemers kennis te laten maken met zoveel mogelijk stijlen. De work shops beginnen om 11.00 uur en duren tot 17.00 uur. Voor meer informatie: 0111-462551. deelt een optimistisch gestemde W. Wandel van de bouwcommis sie mee. Op 3 juni neemt de ge meente Schouwen-Duiveland naar verwachting een voorbe- reidingsbesluit om de uitbrei ding van de SOW-gemeente in het bestemmingsplan in te pas sen. En daarmee komt het eind doel van de in 1994 samenge voegde gereformeerde en hervormde genootschappen in zicht. „Alle kerkactiviteiten on der één dak brengen", vat Wan del samen. Onderhoud De SOW-gemeente Duiveland beschikt nu nog over drie ge bouwen. De wekelijkse diensten worden bij toerbeurt in de Jo hanneskerk aan de Kerkring en in de Jacobuskerk aan de Bad huisstraat gehouden. Daarbij staat de SOW-gemeente nog het Rehoboth-verenigingsgebouw aan de Ooststraat ter beschik king. „Naast dat de gebouwen, elk apart genomen, te klein zijn om gelijktijdig de zondagsdien sten en de kindernevendienst te houden, vormt het onderhoud van die gebouwen een zware fi nanciële last voor de gemeente" verklaart Wandel. De SOW-gemeente koestert vanaf 1996 al de wens om de groene ruimte tussen de toren en de kerk van de Johanneskerk te bebouwen, maar die plannen stuitten destijds op fel protest van de bewoners van de Ker kring. Inmiddels heeft bouw- deskundige P. Boot uit Zierikzee een nieuw plan bij de gemeente ingediend. De monumenten commissie heeft zich met het ontwerp - drie zalen met pira midevormige daken - akkoord verklaard. Volgens Wandel kan het plan eveneens de goedkeu ring van de bewoners wegdra gen. „Tijdens een inspraak avond die de gemeente voor de bewoners dit jaar heeft belegd, zijn er geen negatieve reacties naar voren gebracht." De Jacobuskerk en het Reho- both-gebouw zullen te koop worden gezet. Volgens Wandel hebben zich enkele geïnteres seerde kerkgenootschappen voor de gebouwen gemeld. Met de verkoop van die panden en de opbrengsten van de zomerbra- derie in Nieuwerkerk hoopt de SOW-gemeente de nieuwbouw te kunnen financieren. Fladderangst leidt tot dure klap MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans veroordeelde dinsdag een 56-jarige man uit het Duitse Rennerod wegens mishandeling tot vierhonderd gulden boe te. Dat bedrag (400 gulden) moet hij ook nog eens aan het slachtoffer, een landgenoot, betalen. De aanleiding tot de mishandeling van de Duitse vakantie vierder was niet alle daags. De verdachte meende vorig jaar 24 juli op het strand van Renesse een klap te moeten uitdelen, omdat het slachtof fer vogels voerde. De reden was dat zijn vrouw een panische angst had voor fladderen. Eén van de jongens, die naast hen op het strand zaten, had een stuk cake in het zand laten vallen. Toen ze niet wilden stoppen, haalde de verdachte uit. Reimerswaals geld voor Kosovo KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal maakt per inwo ner één gulden over om de vluchtelingen uit Kosovo te kunnen helpen. De 20.421 gulden wordt overgemaakt op giro 555 van de samenwerkende hulporganisaties. Ook heeft de gemeente inmiddels twee extra woningen bij het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers aangemeld om vluchtelingen uit Kosovo te kruinen huisvesten. Hoewel de raad dinsdagmiddag unaniem met het voorstel instemde, plaatste fractievoorzitter M. West- rate (Bewoners Belangen Reimerswaal) wel een paar kantte keningen. Hij vroeg zich af waarom de gemeente nu zo ruim hartig geld overmaakt voor Kosovo, terwijl er enkele jaren eerder voor de vluchtelingen uit Rwanda niets gedaan is. „We moeten geen onderscheid maken tussen wie we wel en niet helpen en niet alleen geld overmaken omdat Kosovo toevallig iets dichterbij is als Rwanda en de mensen daar toevallig de zelfde kleur hebben als wij", aldus Westrate. Burgemeester A Verbree stelde daarop voor voor dit soort giften duidelijke richtlijnen op te stellen. Dronken manoeuvre fors beboet MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 50-jarige drankrijder uit Scherpenisse veroordeeld tot duizend gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rij - ontzegging. De verdachte vertelde gisteren op de zitting dat hij 13 maart dit jaar in Tholen door de politie werd betrapt bij het verzetten van zijn auto op een parkeerplaats. „Ik heb slechts enkele meters gereden, maar ik geef toe dat ik heb ge dronken", uitte hij zijn teleurstelling. Uit het ademonderzoek bleek een score van 540 microgram alcohol per liter uitge ademde lucht. Met het bebouwen van de groene ruimte tussen de kerk en de toren van de Johanneskerk, hoopt de SOW-gemeente ruim honderd extra zit- CclstXtlf Gil t)OGtG VOOF dlcfstcll plaatsen te scheppen. Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Een 21-jarige Vlissinger is dinsdag in Mid delburg veroordeeld tot zes weken cel. De man had samen met een 22-jarige Goesenaar 18 juli vorig jaar in Middelburg bij Ellen Mode een winkelruit ingegooid en vervolgens gestolen kleding over een omheining gegooid. Ook moest hij zich ver antwoorden voor de diefstal van een fiets. Politierechter J. Hopmans tilde zwaar aan het strafblad van de Vlissingse ver dachte en ging boven de drie weken geëiste gevangenisstraf van de officier van justitie zitten. De Goese verdachte kreeg wegens vernieling 500 gulden boete opgelegd. door Nilsten Brinke DREISCHOR - De dorpsraad van Dreischor heeft ruim vijf duizend gulden verdeeld over elf organisaties. Daarmee is de raad aan vrijwel alle ingediende subsidie-aanvragen uit het dorpsleven tegemoet gekomen. Om de leefbaarheid in de kleine kernen te bevorderen, ontvangt elke dorpsraad die een conve nant met de gemeente Schou wen-Duiveland heeft gesloten, een bedrag van vierduizend gul den. Daarmee beschikken de dorpsraden over een eigen bud get om sociale activiteiten in de nabije omgeving te stimuleren. Dinsdagavond, tijdens de ver gadering van de dorpsraad van Dreischor, maakte voorzitter K. van Gastel de toekenning van de gelden over 1999 bekend. Het landbouwmuseum van Dreischor ontvangt 500 gulden, de dorpskrant 570, de ouderen- soos 500, muziekvereniging Crescendo 350, het Nederlands- Hervormde kerkkoor 450, de jeugdsoos 400, de ANBO 240, de vlasdag 600, de oranjevereni ging 250, de sinterklaascom missie 600 en de sportvereni ging Dreischor ontvangt eveneens 600 gulden. Volgens van Gastel vormt de ge meentelijke subsidie van vier mille een prima stimulans voor de verenigingen om activiteiten te organiseren. „Er zijn dit jaar beduidend meer subsidie-aan vragen gedaan in vergelijking met de voorgaande jaren." Of de bijdragen van de gemeen te Schouwen-Duiveland jaar lijks aan de dorpen worden toe gekend, is nog niet zeker. De samenwerking tussen de dorps raden en de gemeente Schou wen-Duiveland verkeert nog in een 'experimentele fase', bena drukte wethouder P. Berrevoets nog in maart. Los van de gelden die de dorpsraden hebben ont vangen in het kader van de leef baarheidsbevordering, hebben zij eerder dit jaar al een bedrag uit de pot stads- en dorpsver nieuwing ontvangen. Voor Dreischor heeft de gemeente Schouwen-Duiveland een be drag van 50.000 gulden uitge trokken, waarmee de parkeer- mogelijkheden aan de Mr. P. Moggestraat worden uitge breid. Politie vindt gestolen lingerie terug SINT-MAARTENSDIJK - Een gedeelte van de lingerie die in februari uit een winkel in Sint-Maartensdijk is gestolen, is te ruggevonden bij een hennepkwekerij in Tilburg. De politie in Tilburg heeft drie verdachten van heling van 52,46 en 38 jaar aangehouden. Uit de winkel werd voor 50.000 gulden aan lin gerie meegenomen. De politie kwam een gedeelte hiervan op het spoor toen zij onderzoek uitvoerde naar een hennepkwe kerij. Het Tilburgse drietal bekende de heling, waarna ze alle op vrije voeten zijn gesteld. loor Nilsten Brinke JERIKZEE - Dinsdag stonden nee Zierikzeese echtparen en I unfamiliesevenstilbijmijlpa- |en van trouw. N. Vertregt (88) |n P. Vertregt-de Vin (86) uit 'ierikzee delen al zestig jaar lief n leed. J. Folmer (90) en E. Fol- ner-van de Berg (89) hebben REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Intemet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl zelfs 65 huwelijksjaren op hun naam staan. Hun bruiloft ligt al zestig jaar achter hen, maar de dag dat ze elkaar ontmoetten, weten Vert regt en zijn vrouw zich nog als de dag van gisteren te herinne ren. Dat was in Vlissingen 1937. „In die tijd gingen mensen nog flaneren", vertelt een trotse me vrouw Vertregt. De winkels wa ren nog tot tien uur 's avonds open en het was altijd gezellig op straat. Met mijn vriendinnen maakten we op woensdag en za terdag altijd een rondje langs de Sint Jacobsstraat, de Walstraat, de Nieuwendijk en door het Bel- lamypark. Dan waren we hele maal opgedost. En op een dag trok de jongen die mijn man zou worden, breed lachend mijn hoedje over mijn gezicht. En dat deed hij een paar weken later weer." Voor de verkering moesten de geliefden destijds nog veel of fers brengen. Hij woonde in Souburg, zij in Vlissingen. Be zoeken werden te voet afgelegd. Het paar trouwde echter pas twaalf jaar later. Werknemers van de marechaussee konden pas trouwen als er voor het bruidspaar een dienstwoning beschikbaar was. „En die was er in het begin gewoon niet", schetst Vertregt. Door zijn werk voor de mare chaussee en de politie is het echtpaar zeventien keer ver huisd. In 1974 vestigden de Vertregts zich definitief op Schouwen-Duiveland om in de nabijheid van hun dochter en haar gezin te verkeren. Ook in het Zierikzeese zorgcen trum Borrendamme werd dins dagmiddag het glas geheven. Het echtpaar Folmer, geboren en getogen Schouwenaren, vier de in het bijzijn van hun twee dochters, hun zeven kleinkinde ren en hun vijftien achterklein kinderen hun briljanten trouw dag. Tussen J. Folmer en E. Folmer- van de Berg onstond de liefde in Nieuwerkerk-Kapelle en Zon- nemaire. Een vriendin van de zus van Folmer was al bevriend met zijn toekomstige bruid en via haar kwam het latere echt paar al op jeugdige leeftijd met elkaar in contact. Rode Dorp De Folmers hebben een werk zaam leven geleid. Hij was on der meer landbouwarbeider en paardenknecht, tot dat hij in 194 6 in dienst kwam van de Pro vinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij (PZEM). Zij werkte als hulp in de huishou ding. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog kwam het tweetal in het Rode Dorp in Zie rikzee te wonen. „Daar hebben we met veel genoegen 5 2 j aar ge woond", vertelt mevrouw Fol mer. Toen ze het Rode Dorp in 1996 verruilden voor verzorgings huis Borrendamme, hadden ze aanvankelijk wel heimwee. „Maar inmiddels zijn we hier volop ingeburgerd", aldus me vrouw Folmer. De feestelijkheid werd enigszins overschaduwd door de mogelijke overplaat sing van de heer Folmer naar verpleeghuis Cornelia. Hij be hoeft erg veel verpleging en dat vormt een zware belasting voor het personeel in Borrendamme, vertellen verontruste familiele den. „Ik zal het heel erg vinden als die overplaatsing doorgaat", zegt mevrouw Folmer. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Muggenpla gen, vreemde ziektes, ganzen die de boel kaal vreten, dier soorten die domineren, overlast van lukraak geparkeerde auto's van vogelaars en de mensheid die wordt buitengesloten. Dat zijn de belangrijkste zorgen on der de inwoners van Seroosker- ke over het effect van het na- tuurherinrichtingsgebied Plan Tureluur. Tijdens het kernbezoek van het college van burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland dinsdagavond aan Serooskerke werden deze zor gen geuit. De reacties kwamen los na een toelichting van wet houder C. W. Veerhoek op de graafwerkzaamheden die kort geleden in het Prunjegebied zij n begonnen. Het Pruhjegebied vormt het eerste deel van Plan Tureluur waar de natuur wordt teruggebracht in de staat voor dat de mens begon met bedij ken. Het ontgraven van oude water gangen en het ontstaan van zou te kwel en zilte vegetatie maken hier de vorming van het grootste broedgebied voor rot- en brand - ganzen in West-Europa moge lijk. Uniek gebied De bevolking van Serooskerke toonde zich er dinsdagavond niet van onder de indruk. „Stoelt dit plan op ervaringen elders in Nederland?", wilde men weten. „Nee, het is een uniek gebied", gaf wethouder Veerhoek aan. Als gemeentelijk vertegen woordiger binnen de landin richtingscommissie Schouwen- Oost zei hij zich niet specifiek met de ecologische gevolgen be zig te houden. Hij ging ervan uit dat de Zeeuwse Milieu Federa- tie (ZMF) daar gedegen onder zoek naar heeft gedaan. Wel adviseerde hij het bestuur van de Dorpsgemeenschap Se rooskerke de zorgen van de be volking binnen de vergadering van de landinrichingscommis- sie aan de orde te stellen. Hoe toegankelijk wordt dat toe komstig natuurgebied voor de mensen?, was een andere vraag van de aanwezigen. „Respect voor de natuur krijg je door erin te vertoeven, niet met bordjes verboden toegang", luidde een van de reacties. Veerhoek gaf aan dat het ge meentebestuur groot belang hecht aan het zogenaamd recre atief medegebruik. Voorzienin gen als een wandelpad rondom het gebied en kleine insteekjes met bankjes, vogelhutten, gluurschermen en een uitkijk torentje moeten het mogelijk maken dat veel mensen plezier beleven aan dit unieke vogel- fourageergebied. Ook de aanleg van een fietspad vanaf de west kust bij Haamstede via de Schelphoek naar de Herenkeet en vanaf daar buitendijks naar Zierikzee staat hoog op het ver langlijstje van het gemeentebe- stuur. De 1.2 miljoen gulden die de gemeente Schouwen-Duive land bijdraagt aan de herinrich ting is vooral bestemd voor dat soort voorzieningen. De uitvoering van het landin richtingsproject gaat stapsge wijs via zogenaamde modules. Onderdelen In die modules wordt vastge legd welke onderdelen in de eerstkomende vijf jaar gereali seerd zullen worden. Het voor stel van het dagelijks gemeente bestuur voor uitvoer van de eerste fase omvat onder meer de aanleg van het fietspad langs de Oosterschelde en afspraken tus sen provincie en Natuurmonu menten om de recreatieve voor zieningen in Plan Tureluur in 2 0 0 0 te realiserenB en w willen voor dekking van de kosten een beroep doen op de opbrengsten uit toeristenbelasting, foren senbelasting en de onroerend- zaak belasting. De commissie ruimtelijke ordening en de ge meenteraad moeten zich daar binnenkort over uitspreken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwe dienstregeling van streekver voerder Connexxion (voorheen ZWN) op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee gaat zondag 30 mei in. Met ingang van die datum verandert lijn- nummerl31inlijnl37.Deroute tussen Zierikzee en Middelhar- nis en weer terug blijft hetzelf de. De nieuwe buslijn 137 rijdt in Middelharnis tussen het ge meentehuis en Oostplaat v.v. Deze buslijn is speciaal gereali seerd voor medewerkers en be zoekers van Binnenhof en Her- nesseroord. De route van lijn 136 van Oud dorp naar Numansdorp blijft gehandhaafd. Nieuw is alleen de snelle variant tussen Oud dorp en Middelharnis. Van Ouddorp via Stellendam N215 en Dirksland naar Mid delharnis v.v. wordt een speciale snelle route ingevoerd. Deze lijn rijdt van maandag tot en met vrijdag in de spitsuren. Voor de ze snelle route wordt bij Stellen dam aan de N215 een nieuwe halte geplaatst. De sneldienst- ritten van de lijn 136 doen het busstation in Stellendam niet aan. Hier rijden de stopdien sten. In Middelharnis is aanslui ting op de sneldienstlijn 139 naar Rotterdam. Volgens Con nexxion zijn de reizigers via de ze dienstregeling vijftien minu ten eerder op het Zuidplein in Rotterdam. Op het traject Stellendam-Mid- delhanis rijdt overdag twee maal per uüh een bus. In de ochtendspits wordt de lijn uit gebreid tot vier ritten per uur die als snelheidsdienst recht streeks naar Rotterdam doorrij den. Van maandag tot en met zater dag tussen circa 09.00 uur en 15.00 uur vervallen de ritten van lijn 136 tussen Stellendam, Goedereede en Ouddorp. Lijn 104 biedt op deze route een al ternatief. In Stellendam is aan sluiting tussen lijn 136 en lijn 104. Kwartierdienst Tussen Rotterdam en Oude Ton- ge wordt op schooldagen tussen 14.00 uur en 18.00 uur een kwartierdienst gereden. Alle ritten van buslijn 104 tus sen Stellendam en Hellevoet- sluis doen in de zomerperiode weer de haltes Zwembad en Vis sershaven bij Stellendam aan. Op Schouwen-Duiveland ver andert er weinig in de dienstre geling. Delijn 133 Westerschou- wen-Rotterdam v.v. met vertrek om 7.55 uur vanuit Zierikzee vervalt. Ook de interliners van 7.55 uur, 15.10 uur en 17.40 uur vanuit Zierikzee vervallen. Vanaf het Zuidplein vervallen de ritten die om 16.22 uur en om 18.52 vertrekken. In de zomerperiode worden veel ritten van de interliner verlengd naar het transferium in Renes se. Voor algemene reisinformatie kan men bellen naar: 0900- 9292. BRUINISSE Snuffelmarkt - In 't Durps'Uus in Bruinisse worden zaterdag 29 mei van 9.30 tot 15.30 uur een snuffelmarkt en creatiefbeurs gehouden. De snuffelmarkt in de grote zaal biedt een breed aanbod aan brocante, kleding, boeken en lampen. Hobbyisten en verzamelaars tonen hun pro ducten en geven demonstraties in de foyer. Ook voor de kinde ren zijn er diverse activiteiten. I Vierdaagse in teken aanpak vandalisme ZIERIKZEE-De54eZie- I rikzeese avondvierdaagse I staat dit keer in het teken van de strijd tegen het vandalisme. Deze groot ste vierdaagse in Zeeland wordt gehouden van maandag 14 tot en met donderdag 17 juni. De slo gan voor dit jaar is:'Ik ben i stoer want ik 's'loop. j Het thema vandalisme is 1 de afgelopen maanden ook behandeld op de basi- scholen op Schouwen- Duiveland. Ook het orga nisatiecomité van de avondvierdaagse acht het van belang jongeren over dit onderwerp aan te spre ken. Alle deelnemers aan de avondvierdaagse zijn vrij om zelf invulling te geven aan het thema. De organisatie hoopt dat het de wandelaars inspireert tot ludieke uitdossingen tijdens de laatste avond van de vierdaagse. Die in tocht op de donderdag avond met de feestelijke afsluiting op het Haven plein, vormt een jaarlijks hoogtepunt. foto's Marijke Folkertsma Het briljanten paar J. Folmer (90) en E. Folmer-van deBerg(89). Iet diamanten paar N. Vertregt (88) en P. Vertregt-de Vin (86).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41