D66 eist breukgeld van VVD KOPLOPERS PZC Marokko akkoord met uitwisselen gevangenen Biografe van Lou de Jong gooit handdoek in ring na eis NIOD 49: binnenland Maat is voor vakbonden vol na bekogelen politie bij ongeval A13 Liberalen moeten op meerdere gebieden knieval doen 59:95 Bernhard weer terug op Soestdijk woensdag 26 mei 1999 VVD richt pijlen op CDA-insteek Bijlmerrapport PEN HAAG - De WD vindt dat het CDA een verkiezingsthema maakt van het eindrapport van de parlementaire enquêtecom- jJ missie Vliegramp Bijlmer. WD- ril «oordvoerder Te Veldhuis zegt van die houding van het CDA 'zeer geschrokken te zijn'. Hij verwijst naar opmerkingen e' van CDA-coIlega Reitsma, die i i verwachtte dat de paarse frac- 1 ties in de Tweede Kamer veel feller zullen uithalen naar de betrokken bewindslieden in- "dien het kabinet demissionair is. De paarse fracties zouden ;zjch dan niet meer gebonden eg voelen door onderlinge afspra- ud; -ken. .VVD'er Te Veldhuis meent dat 'het CDA met deze uitspraken vooral de politieke aspecten uit het rapport naar boven haalt en 115 bezig is met verkiezingsreto- ffll «nek. ..In de beoordeling van Ói bewindslieden moet het niet uitmaken of een kabinet demis- bj sionairisof niet. Dat is niet eer- lijk ten opzichte van de mensen in de Bijlmer." Vandaag zal Te 'Veldhuis het CDA hierop aan vallen tijdens het vervolgdebat met de enquêtecommissie. lol| CDA-woordvoerder Reitsma nu vindt de kritiek onterecht. „Als decommissie met harde conclu sies komt, is het ook logisch om 'straks een scherp debat te voe ren. Dat heeft niets te maken •met verkiezingen." Hij herhaalt zijn. eerdere voorspelling dat als ,het kabinet toch al demissionair is, er een hardere discussie valt te verwachten. Het is onduidelijk wanneer het 'vervolgdebat met de regering wordt gehouden. Verband Uit een notitie die de enquête commissie gisteren naar de "Tweede Kamer stuurde, blijkt dat de regering bij de beant- Woording van Kamervragen be- rif gin dit jaar opnieuw onvolledig •was Het heeft verzuimd aan te geven dat er een verband kan ,-j bestaan tussen auto-immuun- Ziekte en de Bijlmerramp. De Inspectie voor de Volksgezond heid, die rechtstreeks valt onder minister Borst van Volksge zondheid, kreeg vier keer signa len van het AMC dat er zo'n re latie kon bestaan. De inspectie deed er echter niets mee. Pas op '25 februari, twee maanden na dat het AMC het voor het eerst dfe aangaf aan de inspectie, is hier over contact opgenomen met de minister. GPD idc door Marcel Potters ROTTERDAM - Het respect voor de politie is weg. Dat con cludeert landelijk vice-voorzit- ter R. Tournier van de Algemene Nederlandse Politievakvereni ging (ANPV), naar aanleiding van het bekogelen van politie mensen op de A13. afgelopen weekeinde. „De politie is ver plicht te lief geworden." De politieagenten assisteerden bij een dodelijk ongeval op de rijksweg Rotterdam-Den Haag. Na verloop van tijd kwamen er personen de vluchtstrook op om te kijken naar de reddingsope ratie. Politiemensen die de om standers aanspraken op hun ge drag, werden zoals gemeld bekogeld met stenen en kluiten. Vorige week werden politie mensen in de Rotterdamse wijk Spangen belaagd. En op 25 april, na de huldiging van Feye- noord, hadden relschoppers het eveneens op agenten gemunt. Volgens Tournier heeft de agres sie jegens de politie verschillen de oorzaken. Allereerst stelt hij vast dat rechters dergelijke amokmakers te mild straffen. „Als iemand van dichtbij voluit een steen in het gezicht van een politieagent gooit, dan moet je niet aankomen met het excuus dat de dader onder de drank en de pillen zat", zegt Tournier. Ook stelt hij vast dat de politie - door gebrek aan personeel - nog nauwelijks in staat is in contact te komen met burgers. „We zijn niet meer in gesprek met de mensen. De maatschappij is het op een gegeven moment zat. Over een jaar of tien heb je wij ken waar je alleen nog met mo biele eenheid naar binnen kan, terwijl de rest van de wereld ge woon door hobbelt." Tournier: „Als de regels niet veranderen, dan houdt het op. We moeten af van het systeem, dat alles maar kan. Een agent in z'n gezicht spugen mag niet, hem langs z'n gezicht spugen mag nog net. Als je de democra tie wilt beschermen, dan moet je degenen die deze taak op zich nemen, juist volop steunen." Ook voorzitter J. Vogel van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) constateert een 'ge brek aan respect'. Het geweld tegen de politie neemt hand over hand toe, stelt hij vast. „De mensen hebben niet meer door wat het handhaven van de openbare orde en veiligheid precies inhoudt." Het incident op de A13 noemt hij 'het toppunt van absurdi teit'. Toch vindt hij dat de werk wijze van de politie niet hoeft te veranderen. „We hoeven nu echt niet ineens over te schakelen op het Amerikaanse systeem: eerst doen, dan pas praten. Ik denk dat we het goed doen, door in te spelen op onze sociale vaardig heden. Dagelijks gaat het ook duizend keer goed, en nu een keertje mis." GPD door Lianne Sleutjes en Maurice Wilbrink DEN HAAG - D66 zal een con cessie verlangen van de VVD als de paarse coalitie wordt ge lijmd. Diverse bronnen binnen de D66-T\veede-Kamerfractie bevestigen dat de partij meer zal eisen dan de snelle invoering van een 'raadplegend referen dum'. De liberalen zullen op een ander terrein ook moeten toege ven, maar VVD-leider Dijkstal wil vooralsnog niet het regeer akkoord van vorig jaar open breken. D66 wil van de WD 'genoeg doening', zoals een fractielid het uitdrukt, nadat WD-sena- tor Wiegel vorige week het cor rectief referendum blokkeerde en er een kabinetscrisis ont stond. Een (niet bindend) raad plegend referendum, waarvoor geen tweederde meerderheid in het parlement nodig is, is voor de D66-fractie een minimum voorwaarde om door te praten over het helen van de breuk in Paars. D66 zou nieuwe eisen op tafel kunnen leggen op het ge bied van zorg, milieu en onder wijs. D66-leider De Graaf zei gister middag na een eerste verken nend gesprek met informateur Tjeenk Willink dat de deur naar een doorstart van Paars 'niet op slot is, en de sleutel is niet weg gegooid'. Hij weigerde in te gaan op de handreiking van de PvdA om meer bestuurlijke her vormingen mogelijk te maken. PvdA-fractieleider Melkert hoopt D66 zo binnenboord te houden. Onvermijdelijk De Graaf, die vorige week in zijn advies aan de koningin aan drong op verkiezingen, zei gis teren dat nu niemand daarop zit te wachten, maar dat ze 'onver mijdelijk' kunnen zijn. De informateur ontving giste ren ook de fractieleiders van WD en PvdA en voert vandaag met ieder van hen afzonderlijk een vervolggesprek. Tjeenk Wil link wenst binnen een week dui delijkheid over de voortzetting van het tweede kabinet-Kok. Hij geeft zijn lijmpoging 'enige kans van slagen'. Een coalitie van PvdA WD en D66 zou in de nieuwe gekozen Eerste Kamer slechts een meer derheid overhouden van één ze tel, zo bleek gisteren. D66-lei- der De Graaf weigerde evenwel te speculeren op de vraag of dit de lijmpoging verder bemoei lijkt. Hij zei wel dat het 'eens te meer aangeeft hoe belangrijk het is dat er coalitie-afspraken zijn', waarmee hij verwees naar de afspraak in het regeerak koord over het correctief refe rendum. WTD-senator Wiegel zei giste ren dat hij de harde verwijten van premier Kok aan zijn adres niet begrijpt. Kok zei dat Wiegel Paars 'willens en wetens' ten val bracht. Verder had de WD'er volgens de premier voorbehoud moeten maken bij het verkie zingsprogram van zijn partij, waarin invoering van het refe rendum vermeld staat. Maar volgens Wiegel ging het om een punt van geringe betekenis en was zijn standpunt algemeen bekend. GPD Katholieke kerk roomser dan de paus over intercommunie AMERSFOORT - De rooms-ka- tholieke regels staan een ruime re praktijk van gezamenlijke deelname van protestanten en rooms-katholicken aan eucha ristie en avondmaal toe. De bis schoppen zouden de toelating van gemengd gehuwden tot de eucharistie aan het oordeel van de plaatselijke pastor moeten overlaten. F' Pst stelt de sectie geloofsvragen 1 van de Raad van Kerken in Ne- "rj derland in een boekje over in- r tercommunie. Aanleiding voor de gisteren gepresenteerde pu blicatie is de commotie die vorig Iiar ontstond rond de huwe- jksdienst van prins Maurits en larilène van den Broek. Drie hervormde leden van het Ko ninklijk Huis - prinses Juliana, pnns Bernhard en prinses Mar griet - gingen toen, in weerwil van de rooms-katholieke regels, Ier communie. ANP Meisjes gewond door explosie Rotterdam - vier meisjes van 10 en 11 jaar zijn gister avond in Rotterdam gewond ge raakt toen een voorwerp waar mee zij speelden ontplofte. De kinderen zijn met verwondin gen aan handen en benen naar het Sophia Kinderziekenhuis gebracht. pee van de meisjes hadden het voorwerp, een soort pijpje dat met tape was dichtgeplakt, ge vonden op een trambaan aan de Randweg. Ze namen het ding mee naar een speelplaats aan het Stichtseplein. Met twee vriendinnetjes probeerden zij daar het voorwerp open te ma ken. Op dat moment ontplofte het, aldus een woordvoerder van de politie. ANP door Cees van deLaan DEN HAAG - Nederland en Ma rokko zijn het eens geworden over een uitwisselingsverdrag om gevangenen in eigen land hun straf te laten uitzitten. Dit betekent hoop voor 83 Neder landse gedetineerden die vaak onder miserabele omstandighe den in Marokkaanse gevange nissen zitten. Woordvoerders van de ministe ries van Justitie en Buitenland se Zaken bevestigen dat er op 'ambtelijk niveau' een akkoord is tussen Nederland en Marok ko. Zij gaan ervan uit dat de ver antwoordelijke ministers van beide landen deze zomer nog het bilaterale verdrag 'inzake over brenging gevonniste personen' ondertekenen. De ambtelijke delegaties hadden het mandaat om tot overeenstemming te ko men. Beide parlementen moe ten het verdrag ratificeren. In Marokko veroordeelde Ne derlandse gedetineerden hoe ven niet op ratificatie van het verdrag te wachten. Na onder tekening door de bevoegde mi nisters kunnen zij een verzoek indienen om him straf in Neder land uit te zitten. Naar ver wachting kunnen zij aan het einde van de zomer of vlak daar na hun verzoeken indienen. De meeste Nederlanders zitten in Marokkaanse gevangenschap vanwege drugssmokkel. Nederland nam begin dit jaar het initiatief tot het sluiten van een verdrag met Marokko. Als basis diende het uitwisselings verdrag met Venezuela. De Ne derlanders zitten vaak in erbar melijke en uitzichtloze om standigheden in Marokkaanse gevangenissen. Een aantal ves tigde onlangs nog met honger stakingen de aandacht op deze toestanden. De Tweede Kamer dringt al langere tijd aan op een uitwisselingsverdrag voor ver oordeelde gevangenen. Politie laat Bennie Jolink met rust DOETINCHEM - De politie zal geen strafrechtelijk onder zoek instellen naar het eenzijdige verkeersongeval waarbij in de nacht van zaterdag op zondag zanger Bennie Jolink van Normaal zwaargewond raakte. De zanger vloog dicht bij zijn woonboerderij in Hummelo uit de bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. Hij is door medebandlid Paul Kemper, die achter hem reed, naar het Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem vervoerd. De politie is van het ongeluk niet in kennis gesteld. De auto is door buurt bewoners weggesleept. De politie noemt het 'opmerkelijk' dat zij bij een dergelijk ernstig ongeval niet is geïnformeerd. Omdat er geen schade aan derden is toegebracht, wordt Jolink niet vervolgd. ANP Intocht Sint dit jaar in Hattem HATTEM - Sinterklaas zet dit jaar voor het eerst in Hattem voet op Nederlandse bodem. Op 13 november arriveert de stoomboot uit Spanje in de haven van cle Gelderse Hanzestad. Hier wordt de goedheiligman namens alle kinderen van Ne derland verwelkomd door burgemeester Abbenhues. Hattem viert dit jaar het 700-jarige bestaan. Dat heeft geen rol gespeeld bij de beslissing van de NPS om de aankomst van de Sint rechtstreeks op Nederland 3 vanuit het stadje uit te zenden, bezweert producer Jan Dijk. „We krijgen talloze aan vragen van plaatsen die iets te vieren hebben." De 'oud-Hol landse uitstraling' van het stadje deden omroep en goedhei ligman besluiten voor Hattem te kiezen. ANP/GPD Levenslang overvaller Bocholt DEN HAAG - De rechtbank in Duisburg heeft een 32-jarige Hagenaar veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf voor roof, moord en gijzeling. De man overviel op 15 november 1997 de Volksbank in de grensplaats Bocholt. Bij zijn wilde vlucht nam hij automobilisten m gijzeling. In Wesel schoot hij met een machinepistool een 34-jarige auto mobilist voor de ogen van diens 9-jarig neefje dood, omdat de man zijn auto niet wilde afstaan. Een levenslange straf betekent in Duitsland dat minstens vijftien jaar celverblijf, waarna de rechtbank een oordeel over een verdere straf kan vellen. De urenlange vlucht door het Nederlands-Duitse grensgebied eindigde in Hengelo, waar de man verdweenPas drie maanden later werd hij opge spoord. GPD Gedeelte Suurhoffbrug gesloten ROTTERDAM - Rijkswaterstaat heeft nog geen besluit geno men over het herstel van de schade aan de Suurhoffbrug over het Hartelkanaal in Rotterdam-Europoort. De brug blijft voorlopig deels gesloten. En containerschip ramde de brug zaterdag. Daarbij raakte de twee hoofdliggers beschadigd. De kapitein is inmiddels aan sprakelijk gesteld en de verzekeraar heeft een garantie afge geven. Uit voorzorg blijft op de Suurhoffbrug voorlopig in beide rij richtingen één rijstrook afgesloten. Bijzonder wegverkeer met een ontheffing mag niet van de brug gebruikmaken. Voor het scheepvaartverkeer tussen Rotterdam en de Noordzee en het treinverkeer heeft de aanvaring geen gevolgen. ANP Dolle computer bedwongen ROTTERDAM - Zorgverzekeraar Zilveren Kruis heeft ernsti ge betalingsachterstanden opgelopen door problemen met een nieuw computersysteem. Volgens de verzekeraar zijn de achterstanden inmiddels ingelopen. Maar verzekerden moe ten bij een bezoek aan de tandarts wel him polisbrief meene men omdat een nieuwe pasje niet werkt en tandartsen bang zijn beduveld te worden. Tandartsen klaagden dit voorjaar steen en been over beta lingsachterstanden van de grootste Nederlandse zorgverze keraar. De tandartsen kregen hun geld voor nieuwe kronen niet vergoed, doordat het Zilveren Kruis niet over de brug kwam. Volgens E. Olman, van de Nederlandse Vereniging van Tandartsen (NVT) stond de tandartsen het water aan de lip pen, maar heeft Zilveren Kruis 'door overwerken 's avonds en in de weekends' de achterstand ingelopen. GPD (Advertentie) door Ferdi Schronten AMSTERDAM - Historica Nan- ua van der Zee heeft niet langer trek in het schrijven van een "•ografie over Lou de Jong, nu net Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) Wen het recht voorbehoudt om Passages uit haar te maken boek aan te passen. De schrijfster suggereert dat het NIOD pro beert hooggeplaatsten te be- |.c. rmen en publicatie van po- hek gevoelige gegevens tegen te houden. I FSVervangend directeur Pe- jerRomijn van het NIOD (voor- een RIOD) vindt dat de be- schuldigingen 'kant noch wal raken'. Hij bevestigt dat Van der Zee bepaalde archieven van het NIOD alleen mag raadplegen als ze van tevoren een verkla ring ondertekent. Op grond daarvan kan het NIOD publica tie van bepaalde gegevens ver hinderen of anonimiseren. „Het gaat om de wettelijk gere gelde bescherming van de per soonlijke levenssfeer van bur gers. In Nederland hebben we besloten dat de burger daar recht op heeft. Daarom moet ie dere gebruiker van privacy ge voelig materiaal die verklaring ondertekenen." Bij het onderzoeken en beschrij ven van het leven en werk van Lou de Jong is het functioneren van hooggeplaatste personen, bestuurders, ambtenaren en hun nabestaanden volgens Van der Zee 'cruciaal'. Voor gege vens daarover wil ze juist NTOD-stukken gebruiken, om dat delen daarvan persoonlijke archieven van De Jong waren. De historica wil zich alleen on derwerpen aan het oordeel van de civiele rechter, na publicatie. Romijn stelt dat het NIOD pu blicatie van gegevens over hooggeplaatsten anders zal be oordelen dan informatie over gewone burgers. „Als de bakker om de hoek in een internerings kamp heeft gezeten omdat hij te veel koekjes aan de Duitsers Het verdrag betekent echter niet dat alle verzoeken van Ne derlandse gedetineerden in Ma rokko gehonoreerd zullen wor den. Sommige van hen zijn ook veroordeeld tot hoge boetes. Komen zij niet tot overeenstem ming met de Marokkaanse au toriteiten over het betalen van de boetes, dan kunnen ze hun straf niet in Nederland uitzit ten. Indien een Nederlandse gedeti neerde in Marokko een verzoek indient om hier zijn straf uit te zitten, zal een Nederlandse rechter de strafmaat bepalen. Het is vervolgens aan de Marok kaanse autoriteiten of ze hier mee akkoord gaan of niet, zo is in het verdrag afgesproken. Die straf mag nooit hoger zijn dan de eerste veroordeling in Ma rokko. Deze afspraak geldt ook voor Marokkaanse gedetineer den in Nederland die in hun moederland de rest van hun straf willen uitzitten. GPD heeft verkocht, moet zijn naam geanonimiseerd worden. Het verleden heeft laten zien dat bij mensen met een belangrijke maatschappelijke functie de ei gen privacy soms minder ge wicht in de schaal legt." De plaatsvervangend NIOD-di- recteur laat doorschemeren dat een beetje creatieve onderzoe ker helemaal geen last hoeft te hebben van de beperkingen uit de privacy verklaring. „Als je el ders het bewijs voor bepaalde bevindingen over een persoon publiceert, zonder het NIOD als bron op te voeren, kunnen wij daar natuurlijk niks tegen doen." GPD foto Phil Nijhuis/GPD Ad Melkert wordt besprongen door de media na afloop van zijn bespreking met Tjeenk Willink. UTRECHT - Prins Bern hard is gisterochtend uit het ziekenhuis thuisgeko men op Soestdijk. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) verkeert de bijna 88-jarige prins 'in een goede conditie'. De prins werd op 14 mei in het Academisch Zieken huis Utrecht geopereerd aan een vernauwing van de luchtpijp. Wegens problemen bij de ademhaling heeft de prins op jonge leeftijd en na een darmoperatie in 1994 ge ruime tijd een buisje in de luchtpijp gehad. Litteken weefsel daarvan veroor zaakte een vernauwing die de ademhaling belemmer de. 'Prins Bernhard zal naar verwachting in de loop van de komende weken geleidelijk aan zijn normale activiteiten hervatten', aldus de RVD. ANP SPORTIEVE HERENHIKER In soepel blauw nubuck leer. Maten 40-46. SPORTIEVE CANVASSCHOEN In diverse kleuren. Maten 36-42. 84*5 GALAXY Topmodel joggingschoen met adiprene-zool en torsion systeem. Maten 42-45. Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042 Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 30-05-'99

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3