Gevecht om raadhuis barst los Provincie sluit discussie rond kerncentrale af Gehandicapten staan in de kou door tekort aan speciale opvang Kokmeeuwen weerstaan industrie 1ate :iir I Viertal brengt te water geraakte ouderen op de wal PvdA-Statenlid wast VVD'ers de oren over stem op Wiegel Ook grond Burgh-Haamstede in trek voor ouderenhuisvesting V- If zeeuwse almanak Kwetsuur PZC NOORD zeeland woensdag 26 mei 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De voormalige jeineentehuizen van Wester- ichoiiweii en Bruinisse blijken in trek voor de bouw van ouderenhuisvesting. Terwijl de juridische strijd over het Bruse (emeentehuis tussen zorgcen- Irum In 't Opper en makelaardij Geense nog voorduurt, ontstaat jun nieuw spanningveld rond het voormalige gemeentehuis in Burgh-Haamstede. Zorgcentrum Duinoord wenst op die plek luxe zorgapparte- aenten te bouwen. Tegelijker- i]d heeft de Merewido Interme- Schot gelost op Vliddelburgse ,angevielesingel MIDDELBURG - De politie Walcheren is op zoek naar ge tuigen van een schietpartij dins dagmiddag op de kruising Lan- gevielesingel/Langevieleweg in Middelburg. Kort voor half vier iverd daar een schot gelost. Er rielen geen gewonden. In ver band met de beschieting zijn twee Middelburgers van 19 en 12 jaar aangehouden. Onduidelijk is nog wat er zich precies op het kruispunt heeft ifgespeeld. Bij de schietpartij •«■aren twee auto's betrokken, sn rode Hyundai met twee oannen erin en een witte VW Golf met één man. De twee ver lachten zijn kort na het ind ient gearresteerd. )e politie heeft nog geen duide- sjkheid over wat er zich precies :ussen de twee heeft afgespeeld eü wat de toedracht van de ehietpartij was. „Voor ons is log een heleboel onduidelijk", rei een woordvoerder gisteren- ivond. Hij wilde niet zeggen of rvanuit de auto is geschoten. Getuigen kunnen zich melden tij het politiebureau in Vlissin- jen, tel. 0118-424400. diair vof plannen voor de bouw van een zorghotel in combinatie met 35 koopappartementen voor senioren. Begin deze week moesten alle inschrijvingen voor koop van het gemeentehuis Westerschouwen binnen zijn bij de gemeente. Recreatieve pro jecten maken geen kans op deze locatie. De gemeenteraad heeft besloten dat dat hier in elk geval een woonoord voor ouderen moet komen. Woordvoerder R. van de Merwe van Merewido In termediair betwijfelt daarom of er ongeveer dertig gegadigden zijn, zoals wethouder G. van de Velde-de Wilde in een eerder stadium liet weten. Van de Mer we is ontevreden over de manier waarop de gemeente met hem communiceert. Volgens hem reageerde wethouder P. Berre- voets-Ringelberg van welzijn zeer enthousiast op de plannen voor een zorghotel. „Dat was volgens haar hier een gat in de markt. Wij spreken overigens liever over een gat in de zorgver lening. Maar daarna hebben we lange tijd niks meer vernomen", zegt Van de Merwe. Op z'n zachtst gezegd verbaast het hem dat Duinoord dan plotseling een plan indient voor de bouw van 35 luxe koopappartementen, terwijl er een positief ambtelijk advies ligt voor het neerzetten van een zorghotel op Schou- wen-Duiveland. Geen concurrentie Een zorghotel voorziet in de huisvesting en verzorging van mensen die primair vanwege li chamelijke problemen tijdelijk ondersteunende zorg behoeven. Op zoek naar een leuke collega? CV- en Vacaturebank Http://www. twz.nl Initiatief van Hogeschool Zeeland en TWZ loorRoelf Reinders MIDDELBURG - In de Zeeuwse instellingen voor gehandicap- en is geen plaats voor dertig crstandelijk gehandicapten met ernstige gedragsproblemen lie onmiddellijk een speciale woning moeten hebben. Eén lan zou zelfs al maanden in een ioleercel verblijven, omdat er ergens plaats voor hem is. )m de lange wachtlijsten weg te .'erken zijn er in Zeeland zeker onderd nieuwe woningen voor ferstandelijk gehandicapten odig. Dat zegt gehandicapten- lonsulente J. Koens van de Fe- leratie van Ouderverenigingen n het Klaverblad. Ook Zeeuw- e instellingen voor gehandi- apten kunnen helpen de lijsten te werken door het instel- ingsbelang opzij te zetten en aeer samen te werken, zegt loens. Volgens haar moet de verheid snel geld uittrekken im de wachtlijsten weg te wer en. loens sprak onlangs op een bij enkomst in Middelburg met or- anisaties uit de gehandicap- ensector. Die kwamen bijeen im te praten over de problemen a de zorg voor verstandelij k ge- landicapten. Het provinciale org- en welzij nsinstituut icoop maakte deze week een nderzoek bekend waaruit lijkt dat de zorg voor verstan- elijk gehandicapten in Zee and lijdt onder concurrentie en Veel schade bij inbraak school MIDDELBURG - Bij een inbraak in de Korczak- school in Middelburg is voor 1500 gulden braak- schade aangericht. Uit de school wordt wei nig vermist. De insluipers zijn binnengekomen door een raam te forceren. Wij richten kantoren in Te denken valt aan mensen die na een medische ingreep of ziek teperiode moeten revalideren. Andere mogelijkheden zijn het bieden van overbrugging tot een opname in zieken- of verzor gingshuis of huisvesting van al leenstaanden die bij ziekte tij delijk niet voor zichzelf kunnen zorgen en voor wie mantelzorg ontbreekt. Volgens het ambte lijk advies biedt het zorghotel een aanvulling op de bestaande zorg en vormt het geen concur rentie met bestaande voorzie ningen op Schouwen-Duive- land. Merewido gaat uit van de bouw van het zorghotel in het bestaande gemeentehuis. Schuin daarop zou het woon complex met 35 luxe koopap partementen moeten worden neergezet. De bewoners van de appartementen kunnen naar behoefte gebruik maken van de zorgverlening vanuit het zorghotel. Financiering Voor beide projecten geldt de verkoop van appartementen aan senioren met een ruime beurs als belangrijke bron van financiering. Zo wil Duinoord het geld uit de verkoop van ap partementen gebruiken voor de noodzakelijk geachte renovatie van het verzorgingscentrum zelf. Merewido maakt de begro ting voor een zorghotel sluitend door middel van de koopappar tementen. Directeur A C. M. Schouw van Duinoord meent dat zijn plan nen goede kans van slagen heb ben omdat er ook gemeentebe langen mee zijn gemoeid. De gemeente staat nog voor bijna tien miljoen gulden garant voor geldleningen van Duinoord in het verleden. Sluiting van het zorgcentrum zou dus grote fi nanciële consequenties kunnen hebben voor de gemeente. Denkt Van der Merwe dat zijn plannen nog wel kans van sla gen hebben? „Het kan toch niet zo zijn dat de raad Schouwen- Duiveland een belangrijke aan vullende zorgvoorziening gaat ontzeggen?", vraagt hij zich af. Maar hij zal het er niet bij laten zitten als zijn plannen botweg worden afgewezen. Noorilzandstraat 6 Yerseke M (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 gebrek aan samenwerking. Volgens Koens is de situatie van gehandicapten die in de proble men komen omdat ze op een wachtlijst staan schrijnend. „Te veel mensen moeten te lang wachten op zorg. Gezinnen pro-, beren te overleven en hopen soms al jaren op een wonder." Zo'n 140 Zeeuwse verstandelijk gehandicapten wachten op een woning, eenderde van hen wacht al meer dan twee jaar. De groep van dertig met probleem gedrag is er het ergste aan toe, zegt Koens. „Die hadden giste ren al geplaatst moeten worden. Eén man zit al maanden in een isoleercel van Emergis. Die man hoort daar niet thuis, maar er is nergens plaats. We hebben het geval van Jolanda Venema ge had, hier hebben we een twee de." Koens heeft alle betrokken instanties voor spoedberaad uitgenodigd om voor de dertig een oplossing te vinden. Volgens Koens vallen er Zeeuw se gehandicapten tussen 'wal en schip' omdat de instellingen voor gehandicapten te veel met hun eigen belangen bezig zijn. „De organisaties zijn vaak naar binnen gericht, ze moeten hun vizier opentrekken." Vernieuwingen. Zij waarschuwde dat de ver nieuwingen in de gehandicap tenzorg waar Zeeuwse instel lingen aan werken geen doel op zich moet worden. „Zorgvernieuwing wordt tot een dogma." Volgens Koens is dat gevaarlijk, omdat het dan niet langer een middel is om ge handicapten meer zeggenschap over hun leven te geven. „Instel lingen vinden dat ze 'vraagge- stuurd' werken, maar ze hebben nog steeds de neiging de vraag te sturen." Zij vindt dat instellin gen ouders beter bij de grote veranderingen in de gehandi captensector moet betrekken. De deelnemers aan de bijeen komst vonden dat de problemen met de wachtlijsten zo snel mo gelijk moeten worden opgelost. Dat is vooral een kwestie van meer geld, maar ook betere sa menwerking en afstemming kan helpen. De partijen in de gehandicap tensector ontmoeten elkaar om tot de Regiovisie te komen, waar afspraken over de toekomst in moeten komen. Geconcludeerd werd dat de Regovisie in de wet moet worden verankerd om in stellingen te kunnen dwingen gemaakte afspraken na te ko- •«.V WÉË"W* - Kokmeeuwen en andere vogels verkiezen het industriegeweld van de Waaslandhaven boven de burenruzies met zilvermeeuwen in Saeftinge. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim DOEL - Het contrast kan niet groter zijn. Even naar het zuiden rijden bulldozers, graafmachines en diepladers af en aan, in het oosten doemen de silo's, chemiecon cerns en havenbedrijven langs de Waas landhaven op en in het noorden braken de twee koeltorens van de kerncentrale Doel hun wolken stoom uit. Daar tussenin, op het carré tussen Doeldok en Vrasenedok, echter geen stukgoedoverslag, afvalver werking of containers, maar vogels. Veel, maar vooral bijzondere vogels. Saeftingegids Richard Bleijenberg wist niet wat hij tegenkwam, temidden van de oprukkende industrie op de Antwerpse Linkeroever. „Je ziet het hè. De natuur laat zich niet sturen, die gaat zijn eigen weg", grijnst de natuurvorser. Het terrein langs het Doeldok is zo'n drie jaar geleden met zand opgespoten en ontwikkelde zich in een kort tijdsbestek spontaan tot een ongerept plasdrasgebied. Amper voet ge zet in de kniehoge grassen, klinkt de alarmroep van de tureluur. Bleijenberg raapt de schaalresten van een net uitge broed grutto-ei op. „Hier zitten deze die ren met tientallen, terwijl je ze in het Ver dronken Land van Saeftinge niet meer tegenkomt", vertelt de gids. Hij steekt zijn wijsvinger op: „Hoor je dat gepiep? Dat is een scholekster. Even kijken waar 'ie zit." Op dat moment schiet vlak voor zijn laar zen een veldleeuwerik uit de bosschages. „Ongelooflijk toch. Wat hier op dit stukje aan vogelsoorten zit, vind je nergens in Zeeuws-Vlaanderen. Terugval Het zijn opvallende woorden uit de mond van een gelouterd Saeftingegids. Bleijen berg verklaart zijn zienswijze. Al twintig jaar volgt hij op zeer kritische wijze het gedrag van de zilvermeeuw en volgens hem is deze vogel verantwoordelijk voor een leegloop van het Saeftinge-schor. ,Met tienduizend broedende paren zij n de zilvermeeuwen debet aan de terugval en verdwijning van andere vogelsoorten", verklaart Bleijenberg. Het nieuws dat zich in het natuurgebied De Hoge Platen in de monding van de Westerschelde een ecologische ramp heeft voltrokken, is voor hem aanleiding om de noodklok te luiden. Als gevolg van het roofgedrag van de zilvermeeuw is het broedseizoen voor grote- en dwergsterns er op een fiasco uitgelopen. Hij illustreert zijn stelling met een tochtje naar de broedkolonie van zo'n tweeduizend kok meeuwen. Honderden nesten, eieren en meeuwenjongen. Het geschetter en ge krijs is ooxwerdovend. „Maar in de Saef tinge zie je ze niet meer. Met dank aan de zilvermeeuw." Terwijl even verderop een kluut {'hét teken van ecologische topkioa- liteit') onverstoorbaar in de kleibodem staat te woelen, vervolgt hij: „Hier zit krakeend, slobeend en kuifeend. Ik vind dat er serieus moet worden overwogen om de voortplanting van de zilvermeeuw te beperken. Anders zullen uiteindelijk alle steltlopers verdwijnen uit de Saeftinge. Want het is niet voor niets dat deze vogels hier hun heil hebben gezocht. Hier hebben ze namelijk niks te vrezen. Want die bull dozers, dat maakt ze echt niks uit." door Edith Ramakers MIDDELBURG- Vier inwo ners van Arnemuiden heb ben gisteren de inzittenden van een te water geraakte auto op het droge gehaald. De drie ouderen uit Zoute- lande kwamen met de schrik vrij. De Arnemuidenaren hebben perfect gehandeld, vindt A Marcusse van de politie Wal cheren. Door onbekende oorzaak raakte de auto dins dagmiddag iets na vijf uur ter hoogte van Arnemuiden van de Rijksweg A58, en kwam in het water van 't Ou de Gat tot stilstand. Aart de Ridder, Nico van de Ketterij Joeri de Jong en Kees van Belzen redden de automobi listen. De Jong (16) en Van Belzen (15) waren aan het vissen in 't Qude Gat, toen ze tot hun schrik de auto in het water zagen rijden. „Pieter van Dijke was er ook bijHij is direct gaan bellen voor hulp en wij zijn in onze roei boot gestapt", zegt Joeri de Jong. In eerste instantie leek het erop dat er niet zoveel haast bij was, vult hij aan. De auto stak voor een groot deel boven het water uit. Maar toen begon hij lang zaam weg te zakken. „Dat hoorde ik ook van Aart, toen ik bij 't Oude Gat aankwam. We wilden net naar de auto waden, toen de roeiboot dichterbij kwam. Toen zijn we ingestapt", merkt Van de Ketterij (25) op. Na veel wrikken kregen ze twee deuren open. „We heb ben ze uit de auto geholpen en we zijn met hen door het water en slik naar de wal ge lopen. Waar de auto lag, is het ongeveer anderhalve meter diep, schat ik." Waardering Marcusse van de politie geeft aan dat de inzittenden er zelfstandig niet in zouden zijn geslaagd uit de auto te komen. „Die jongens en mannen hebben snel en goed gereageerd. Ambulanceper soneel heeft de automobilis ten later ter plaatse onder zocht. De schrik zat erin, maar ze konden naar huis worden gebracht." Ook de brandweer, die enkele dui kers inzette, heeft grote waardering voor de actie van de Arnemuidenaars. Eén van de inzittenden van de auto wordt (op de achter grond) naar een gereed staande ambulance ge bracht. foto Frank Viergever door Richard Hoving MIDDELBURG - De uitkomst van de discussie over de toe komst van de kerncentrale Borssele verdeelde de Staten van Zeeland dinsdag voor de derde maal in korte tijd. Begin april was het voor de eer ste keer raak. De fractie van de SGP vroeg de overige partijen in Provinciale Staten om een uit spraak ovèr het openhouden van de kerncentrale na 2003. CDA, PvdA en WD weigerden. Om aan een stemming te ontko men verlieten de drie college partijen de Statenzaal. Vorige week maandag werd een extra commissievergadering over Borssele gehouden. In een Statenvergadering wer den gisteren de argumenten voor en tegen nogmaals op een rij gezet. Voor de stemming maakte het niet uit. WD, CDA, SGP, Partij voor Zeeland en RPF/GPV stemden zoals verwacht voor het langer open houden van de nucleaire stroomfabriek. Het verlies aan werkgelegenheid door de slui ting was voor de partijen van doorslaggevend belang. PvdA GroenLinks/Delta An ders en D66 hielden vast aan sluiting in 2004. Zij noemden het ontstaan van kernafval een onoverkomelijk bezwaar. Het college brengt het meerder heidsstandpunt van Provinciale Staten binnenkort over aan het demissionaire kabinet, de Tweede Kamer en de Eerste Ka mer. Op verzoek van het CDA en met instemming van WD, CDA SGP, RPF/GPV en PvZ wordt de brief aan Den Haag aangevuld met vier punten. Hierin wordt aandacht gevraagd voor de hoogwaardige werkgelegen heid in Borssele, de problema tiek van de kernafval, de milieu winst van de kerncentrale en het nemen van maatregelen voor het bevorderen van duurzame energie. Een motie van de PvdA om duurzame energie boven kern energie te stellen haalde het niet. Datzelfde goldt voor een motie van de PvdA waarin GS werden verzocht de regering om hulp te vragen bij het zoeken naar vervangende werkgele genheid als de kerncentrale toch dicht gaat. Een meerder heid van de Tweede Kamer be sloot in 1994 dat de kerncentra le Borssele in 2004 dicht moet. Rentmeesterschap PvdA-fractievoorzitter L. Ver- meulen-Geschiere verbaasde zich over de opstelling van de SGP. „Een partij die zich vanuit het geloof als geen ander zou moeten inzetten voor het rent meesterschap van deze aarde, kiest voor het langer in stand houden van een fabriek, die - als het een keer misgaat - in enkele seconden het leven van vele dui zenden en misschien moet ik wel zeggen miljoenen direct of op termijn kan beëindigen. Dat be grijpt mijn fractie niet." SGP- fractievoorzitter Kolijn ver weerde zich dat kernafval ont staat als een centrale wordt opgestart. „Als een centrale eenmaal draait komt er slechts een geringe hoeveelheid bij." R. Bastiaanse van de eenmans fractie van D66 constateerde dat het derde debat over de kerncentrale hem één nieuw in zicht had opgeleverd. „En dat bedoel ik niet cynisch." Hij zei dat PvdA CDA en WD ten on rechte de SGP buiten de coalitie hebben gehouden. „De SGP is niet de principiële partij zoals altijd wordt gedacht. Dat is vandaag wel gebleken.Volgens Bastiaanse maakte Kolijn een denkfout in zijn verweer tegen de PvdA „U stapelt kwaad op kwaad." door Richard Hoving MIDDELBURG - PvdA-Sta- tenlid G. Bosman heeft dinsdag het stemgedrag van collega- Statenleden voor de Eerste Ka mer gehekeld. Hij noemde het onbegrijpelijk dat twee WD- 'ers hun stem uitbrachten op Hans Wiegel. Na het tellen van de stemmen en het voorlezen van de uitslag door commissaris van de konin gin W. Gelder reageerde Bosman verbaasd. De PvdA'er probeerde duidelijk te maken dat Wiegel de provincie Zeeland vorige week geen dienst heeft bewezen door in de Eerste Kamer tegen de invoering van het referen dum te stemmen. D66 besloot hierop uit de regering te stap pen, waarop het hele kabinet zijn ontslag indiende. Voordat Bosman zijn punt vol ledig kon maken, ontnam com missaris Van Gelder hem het woord. Volgens de commissaris hoorde de kritiek op het stemge drag van de WD niet thuis in de Statenvergadering. „Dat doet u maar in de wandelgangen of buiten de vergadering om te genover de media." Bosman zei na afloop in een toelichting dat door Wiegels gedrag belangrij ke beslissingen voor Zeeland op de lange baan zijn geschoven. Dat Van Gelder hem tot de orde had geroepen, noemde de PvdA- 'er teleurstellend. „Natuurlijk mag iedereen stem men wat hij wil, maar ik vind ook dat iedereen daar een me ning over mag hebben. Dat is politiek." WD-fractievoorzitter J. Suur- mond liet de opmerkingen van Bosman bewust passeren. „Die horen niet thuis in een Staten vergadering", zei hij later in de wandelgangen. WD-Statenlid R. Morssink noemde het optre den van de PvdA'er 'bescha mend'. Morssinks partijgenoot Hans van Geesbergen reageerde al even fel. „We hebben niet op Janmaat gestemd." De voorzitter van de PvdA-Sta- tenfractie L. Vermeulen-Ge- schiere verklaarde dat Bosman op persoonlijke titel reageerde op het stemgedrag van de WD. „Het was niet een fractiestand punt. Persoonlijk had ik ook niet zo gereageerd." Voorspelbaar De 47 Zeeuwse Statenleden stemden gisteren voorspelbaar. De drie leden van de Partij voor Zeeland (PvZ) kozen voor de lijst van de Onafhankelijke Lo- kale Groeperingen (OLG), een samenwerkingsverband van onafhankelijke partijen in ver schillende Provinciale Staten. Lijsttrekker voor de OLG was de Kapelse wethouder P. Ganse man. Voormalig PvZ-Statenlid M. Weststrate (Partij Weststrate bracht zijn stem uit op de On afhankelijke Senaatsfractie (OSF). Een van de vier leden van de fractie van GroenLinks/Del ta Anders stemde eveneens op de OSF. Volgens vice-fractie- voorzitter M. Wiersma was dit om de Groenen, die zijn aange sloten bij de OSF, een dienst te bewijzen. „Voor het aantal ze tels van GroenLinks in de Eerste Kamer maakte mijn stem niet uit." De overige stemmen gingen naar de WD (10), CDA (10), PvdA (8) SGP (7). RPF/GPV (3) enD66 (1). Met zijn arm in een mitella en een plechtig gezicht ver scheen de medewerker van dat Vlissingse bedrijf op zijn werk. Tja, ongelukje gehad, verklaarde hij, terwijl met de hand die aan zijn gezonde arm stak naar zijn gekwetste schouder wees. De blessure bleek een scheurtje in het kapsel van het gewricht te zijn. Zijn chef, die om begrijpelij ke redenen liever kerngezon de menseti op het werk ziet verschijnen, die al hun lede maten zonder welke beper king dan ook kunnen gebrui ken, deelde niet mee in het algemeen tentoongespreide gevoel van medeleven. „Een scheurtje in het kapsel? vroeg hij ktioirig. „Dat noe men ze bij ons thuis geivoon een scheiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39