Staten strijden voor kerncentrale Kokmeeuwen weerstaan industrie tri Hangend onderhoud aan brug ÉkÉSÉI i Gehandicapten staan in de kou door tekort aan speciale opvang PvdA-Statenlid wast VVD'ers de oren over stem op Wiegel Ook in laatste discussie houden fracties vast aan standpunten "nJ HOEKMAN üchot gelost p kruising Middelburg zeeuwse almanak Kwetsuur I ioor Richard Hoving IIDDELBURG - De discussie ver de toekomst van de kcrn- entrale Borssele verdeelde de laten van Zeeland dinsdag oor de derde maal in korte tijd. 'oor de stemming maakte het iteindelijk niets uit. legin april was het voor de eer- Ie keer raak. De fractie van de GP vroeg de overige partijen in rovinciale Staten om een uit- praak over het openhouden an de kerncentrale na 2003. ;DA PvdA en WD weigerden, lm aan een stemming te ontko len verlieten de drie college- artijen de Statenzaal. Vorige ■eek maandag werd een extra ommissievergadering over orssele gehouden, een Statenvergadering wer en gisteren de argumenten oor en tegen nogmaals op een ij gezet. WD, CDA SGP, Partij oor Zeeland en RPF/GPV temden zoals verwacht voor et langer openhouden van de ucleaire stroomfabi-iek. Het erlies aan werkgelegenheid oor de sluiting was voor de artijen van doorslaggevend elang. ifval i/dA, GroenLinks/Delta An- ers en D66 hielden vast aan uiting in 2004. Zij noemden »t ontstaan van kernafval een ïoverkomelijk bezwaar. Het illege brengt het meerder- eidsstandpunt van Provinciale laten binnenkort over aan het missionaire kabinet, de reede Kamer en de Eerste Ka- er p verzoek van het CDA en met istemming van WD, CDA GP, RPF/GPV en PvZ wordt de rief aan Den Haag aangevuld et vier punten. Hierin wordt indacht gevraagd voor de logwaardige werkgelegen- lid in Borssele, de problema- ek van de kernafval, de milieu- inst van de kerncentrale en het imen van maatregelen voor Advertentie Op zoek naaX een leuke collega? CV- en Vacaturebank Veel schade bij inbraak school MIDDELBURG - Bij een inbraak in de Korczak- school in Middelburg is voor 1500 gulden braak- schade aangericht. ^Uit de school wordt wei nig vermist. De insluipers zijn binnengekomen door een raam te forceren. (Advertentie) pij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Yerseke «1.(0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 het bevorderen van duurzame energie. Een motie van de PvdA om duurzame energie boven kern energie te stellen haalde het niet. W. Kolijn noemde de PvdA-motie 'niet opportuun'. „Het gaat vandaag over de kerncentrale Borssele en niet of we voor of tegen kernenergie zijn." Gedeputeerde A J. G. Poppelaars (CDA energie) wees namens het college de motie in dezelfde bewooi'dingen van de hand. Een PvdA-motie waarin GS werd gevraagd om de rege- ring te vragen om hulp bij het zoeken naar vervangende werk gelegenheid in geval van slui ting van de centrale, haalde het ook niet. ,,U praat al over slui ting terwij 1 het college nog inzet op langer openhouden. Dat gaat niet samen", aldus Poppelaars. Een meerderheid van de Tweede Kamer besloot in 1994 dat de kerncentrale Borssele in 2004 dicht moet. PvdA-fractievoorzitter L. Ver- meulen-Geschiere verbaasde zich over de opstelling van de SGP. „Een partij die zich vanuit het geloof als geen ander zou moeten inzetten voor het rent meesterschap van deze aarde, kiest voor het langer in stand houden van een fabriek, die - als het een keer misgaat - in enkele seconden het leven van vele dui zenden en misschien moet ik wel zeggen miljoenen direct of op termijn kan beëindigen. Dat be grijpt mijn fractie niet." SGP- fractievoorzitter Kolijn ver weerde zich dat kernafval ont staat als een centrale wordt opgestart. „Als een centrale eenmaal draait komt er slechts een geringe hoeveelheid bij R. Bastiaanse van de eenmans fractie van D66 constateerde dat het derde debat over de 1DDELBURG - De politie alcheren is op zoek naar ge- igen van een schietpartij dins- Igmiddag op de kruising Lan- jvielesingel/Langevieleweg in pddelburg. Kort voor half vier erd daar een schot gelost. Er felen geen gewonden. In ver- nd met de beschieting zijn ee Middelburgers van 19 en jaar aangehouden. aduidelijk is nog wat er zich ecies op het kruispunt heeft 'espeeld. Bij de schietpartij aren twee auto's betrokken, 11 rode Hyundai met twee annen erin en een witte VW ulf met één man. De twee ver- chten zijn kort na het inci- nt gearresteerd, politie heeft nog geen duide- iheid over wat er zich precies ssen de twee heeft afgespeeld wat de toedracht van de ïietpartij was. „Voor ons is g een heleboel onduidelijk", een woordvoerder gisteren- ond. Hij wilde niet zeggen of vanuit de auto is geschoten, ïtuigen kunnen zich melden j het politiebureau in Vlissin- n, tel. 0118-424400. Vanuit een hangende inspectie wagen worden de werkzaamheden aan de brug uitgevoerd. door Esme Soesman THOLEN - Het bijwerken van roestplekken aan de onder kant van de Tholense (of in de volksmond: Thoolse) brug is al even aan de gang. Weggebrui kers ondervinden weinig hin der van deze opknapbeurt. An ders is dat met de vervanging van de voegovergangen, een karwei dat eveneens voor dit jaar op het programma staat. Rijkswaterstaat dubt nog over de precieze aanpak. De brug, een belangrijke en drukke ver binding tussen Tholen en Bra bant, kan een weekend of ge deelte van de week volledig voor het verkeer worden geslo ten. Wat ook tot de mogelijkhe den behoort, is de brug gedeel telijk af te sluiten voor drie keer een periode van zes we ken. De vei-smalling zal echter tot gevolg hebben dat er veel overlast voor het verkeer ont staat. Rijkswaterstaat beraadt zich nog over het effect en de fi nanciën die met beide aanpak ken gepaard gaan. Sinds vorig jaar wordt er ge werkt aan het onderhoud van de stalen constructie. Vanwege het weer zijn de werkzaamhe den, die in de zomer van 1998 zijn begonnen, over de winter heen getild. De verwachting is dat de klus medio of eind vol gende maand definitief zal zijn geklaard. Dit is, meldt rayon hoofd M. Wondergem van de Dienstkring Schelde-Rijn, we derom afhankelijk van het weer. En van de roest die gaan deweg wordt aangetroffen. Want de brug wordt uitslui tend aangepakt waar nodig is, naar schatting enkele procen ten van het totale materiaal. De scheepvaart wordt door middel van borden en publica ties op de hoogte gebracht van de plaats waar de - over een rails rollende - inspectiewa gen, van waaruit de werk zaamheden uitgevoerd wor den, hangt. En passant is de brug, als eerste van de reeks bruggen die over de Rijn- Scheldeverbinding liggen, voorzien van naamborden. Daarmee komt Rijkswater staat tegemoet aan de al jaren foto Dirk-Jan Gjeltema levende wens van de Konink lijke Schippersvereniging Schuttevaer om de bruggen zichtbaar te benoemen. Hoe wel er ook met vaarwegmarke ring wordt gewerkt, stellen schippers deze verduidelijking op prijs. De naamgeving van de overige bruggen wordt in principe ge combineerd met onderhouds werkzaamheden. Mocht er een mogelijkheid - ofwel financië le ruimte - zijn, dan overweegt Rijkswaterstaat een vervroeg de aanpak. door Barend Pelgrim DOEL - Het contrast kan niet groter zijn. Even naar het zuiden rijden bulldozers, graafmachines en diepladers af en aan, in het oosten doemen de silo's, chemie concerns en havenbedrijven langs de Waaslandhaven op en in het noorden braken de twee koeltorens van de kern centrale Doel hun wolken stoom uit. Daar tussenin, op het carré tussen Doel- dok en Vrasenedok, echter geen stuk- goedoverslag, afvalverwerking of con tainers, maar vogels. Veel, maar vooral bijzondere vogels. Saeftingegids Richard Bleijenberg wist niet wat hij tegenkwam, temidden van de oprukkende industrie op de Antwerpse Linkeroever. „Je ziet het hè. De natuur laat zich niet sturen, die gaat zijn eigen weg", grijnst de natuurvorser. Het ter rein langs het Doeldok is zo'n drie jaar geleden met zand opgespoten en ontwik kelde zich in een kort tijdsbestek spon taan tot een ongerept plasdrasgebied. Amper voet gezet in de kniehoge grassen, klinkt de alarmroep van de tureluur. Bleijenberg raapt de schaali-esten van een net uitgebroed grutto-ei op. „Hier zitten deze dieren met tientallen, terwijl je ze in het Verdronken Land van Saef- tinge niet meer tegenkomt", vertelt de gids. Hij steekt zijn wijsvinger op: „Hoor je dat gepiep? Dat is een scholekster. Even kijken waar 'ie zit.Op dat moment schiet vlak voor zijn laarzen een veld leeuwerik uit de bosschages. „Ongeloof lijk toch. Wat hier op dit stukje aan vo gelsoorten zit, vind je nergens in Zeeuws- Vlaanderen." Terugval Het zijn opvallende woorden uit de mond van een gelouterd Saeftingegids. Bleij enberg verklaait zijn zienswijze. Al twintig jaar volgt hij op zeer kritische wijze het gedrag van de zilvermeeuw en volgens hem is deze vogel verantwoorde lijk voor een leegloop van het Saeftinge- schor. „Met tienduizend broedende pa ren zijn de zilvermeeuwen debet aan de Hg» .r ~~7. '•fifai.. at.'-fa jgsfe ti Kokmeeuwen en andere vogels verkiezen het industriegeweld van de Waaslandhaven boven de burenruzies met zilvermeeuwen in Saeftinge. foto Charles Strijd tei'ugval en verdwijning van andere vo gelsoorten", verklaart Bleijenbei'g. Het nieuws dat zich in het natuurgebied De Hoge Platen in de monding van de Westerschelde een ecologische ramp heeft voltrokken, is voor hem aanleiding om de noodklok te luiden. Als gevolg van het'roof gedrag van de zilvermeeuw is het bi'oedseizoen voor grote- en dwergsterns er op een fiasco uitgelopen. Hij illustreert zijn stelling met een tochtje naar de broedkolonie van zo'n tweeduizend kok meeuwen. Honderden nesten, eiex-en en meeuwenjongen. Het geschetter en ge krijs is oorverdovend. „Maar in de Saef tinge zie je ze niet meer. Met dank aan de zilvermeeuw." Tei-wijl even vei-derop een kluut ('hét te ken van ecologische topkwaliteit') on verstoorbaar in de kleibodem staat te kerncentrale hem één nieuw in zicht had opgeleverd. „En dat bedoel ik niet cynisch." Hij zei dat PvdA CDA en WD ten on- rechte de SGP buiten de coalitie hebben gehouden. „De SGP is niet de principiële partij zoals altijd wordt gedacht. Dat is vandaag wel geblekenVolgens Bastiaanse maakte Kolijn een denkfout in zijn verweer tegen de PvdA „U stapelt kwaad op kwaad." doorRoelf Reinders MIDDELBURG - In de Zeeuwse instellingen voor gehandicap ten is geen plaats voor dertig verstandelijk gehandicapten met ernstige gedragsproblemen die onmiddellijk een speciale woning moeten hebben. Eén man zou zelfs al maanden in een isoleercel verblijven, omdat er nergens plaats voor hem is. Om de lange wachtlijsten weg te werken zijn er in Zeeland zeker honderd nieuwe woningen voor verstandelijk gehandicapten nodig. Dat zegt gehandicapten- consulente J. Koens van de Fe deratie van Ouderverenigingen en het Klaverblad. Ook Zeeuw se instellingen voor gehandi capten kunnen helpen de lijsten weg te werken door het instel lingsbelang opzij te zetten en meer samen te werken, zegt Koens. Volgens haar moet de overheid snel geld uittrekken om de wachtlijsten weg te wer ken. Koens sprak onlangs op een bij eenkomst in Middelburg met or ganisaties uit de gehandicap-r tensector. Die kwamen bijeen om te praten over de problemen in de zorg voor verstandelij k ge handicapten. Het provinciale zorg- en welzij nsinstituut Scoop maakte deze week een onderzoek bekend waaruit blijkt dat de zorg voor verstan delijk gehandicapten in Zee land lijdt onder concurrentie en gebrek aan samenwerking. Volgens Koens is de situatie van gehandicapten die in de proble men komen omdat ze op een wachtlijst staan schrijnend. „Te veel mensen moeten te lang wachten op zorg. Gezinnen pro beren te overleven en hopen soms al jaren op een wonder." Zo'n 140 Zeeuwse verstandelijk gehandicapten wachten op een woning, eenderde van hen wacht al meer dan twee jaar De groep van dex*tig met probleem gedrag is er het ergste aan toe, zegt Koens. „Die hadden giste ren al geplaatst moeten worden. Eén man zit al maanden in een isoleercel van Emergis. Die man hoort daar niet thuis, maar er is nergens plaats. We hebben het geval van Jolanda Venema ge had, hier hebben we een twee de." Koens heeft alle betrokken instanties voor spoedberaad uitgenodigd om voor de dertig een oplossing te vinden. Volgens Koens vallen er Zeeuw se gehandicapten tussen 'wal en schip' omdat de instellingen voor gehandicapten te veel met hun eigen belangen bezig zijn. „De organisaties zijn vaak naar binnen gericht, ze moeten hun vizier openti-ekken." Vernieuwingen Zij waarschuwde dat de ver nieuwingen in de gehandicap tenzorg waar Zeeuwse instel lingen aan werken geen doel op zich moet worden. „Zorgvernieuwing wordt tot een dogma." Volgens Koens is dat gevaarlijk, omdat het dan niet langer een middel is om ge handicapten meer zeggenschap over hun leven te geven. „Instel lingen vinden dat ze 'vraagge- stuurd' werken, maar ze hebben nog steeds de neiging de vraag te sturen." Zij vindt dat instellin gen ouders beter bij de grote veranderingen in de gehandi captensector moet betrekken. De deelnemers aan de bijeen komst vonden dat de problemen met de wachtlijsten zo snel mo gelijk moeten worden opgelost. Dat is vooral een kwestie van meer geld, maar ook betere sa- menwerking en afstemming kan helpen. De partijen in de gehandicap tensector ontmoeten elkaar om tot de Regiovisie te komen, waar afspraken over de toekomst in moeten komen. Geconcludeerd werd dat de Regovisie in de wet moet worden verankerd om in stellingen te kunnen dwingen gemaakte afspraken na te ko- door Richard Hoving MIDDELBURG - PvdA-Sta tenlid G. Bosman heeft dinsdag het stemgedrag van collega- Statenleden voor de Eerste Ka mer gehekeld. Hij noemde het onbegrijpelijk dat twee VVD 'ers hun stem uitbrachten op Hans Wiegel. Na het tellen van de stemmen en het voorlezen van de uitslag door commissaris van de konin gin W. Gelder reageerde Bosman verbaasd. De PvdA'er probeerde duidelijk te maken dat Wiegel de provincie Zeeland vorige week geen dienst heeft bewezen door in de Eerste Kamer tegen de invoering van het referen dum te stemmen. D66 besloot hierop uit de regering te stap pen, waarop het hele kabinet zijn ontslag indiende. Voordat Bosman zijn punt vol ledig kon maken, ontnam com missaris Van Gelder hem het woord. Volgens de commissaris hoorde de kritiek op het stemge- drag van de WD niet thuis in de Statenvergadering. „Dat doet u maar in de wandelgangen of buiten de vergadering om te genover de media." Bosman zei na afloop in een toelichting dat door Wiegels gedrag belangrij ke beslissingen voor Zeeland op de lange baan zijn geschoven. Dat Van Gelder hem tot de orde had geroepennoemde de PvdA 'er teleurstellend. „Natuurlijk mag iedereen stem men wat hij wil, maar ik vind ook dat iedereen daar een me ning over mag hebben. Dat is politiek." WD-fractievoorzitter J. Suur- mond liet de opmerkingen van Bosman bewust passeren. „Die horen niet thuis in een Staten vergadering". zei hij later in de wandelgangen. WD-Statenlid R. Morssink noemde het optre den van de PvdA'er 'bescha mend'. Morssinks partijgenoot Hans van Geesbergen reageerde al even fel. „We hebben niet op Janmaat gestemd." De voorzitter van de PvdA-Sta- tenfractie L. Vermeulen-Ge- schiere verklaarde dat Bosman op persoonlijke titel reageerde op het stemgedrag van de WD. „Het was niet een fractiestand punt. Persoonlijk had ik ook niet zo gereageerd." Voorspelbaar De 47 Zeeuwse Statenleden stemden gisteren voorspelbaar. De drie leden van de Partij voor Zeeland (PvZ) kozen voor de lijst van de Onafhankelijke Lo kale Groeperingen (OLG), een samenwerkingsverband van onafhankelijke partijen in ver schillende Provinciale Staten. Lijsttrekker voor de OLG was de Kapelse wethouder P. Ganse man. Voormalig PvZ-Statenlid M. Weststrate (Partij Weststrate bracht zijn stem uit op de On afhankelijke Senaatsfractie (OSF).Eenvan de vier leden van de fractie van GroenLinks/Del ta Anders stemde eveneens op de OSF. Volgens vice-fractie- voorzitter M. Wiersma was dit om de Groenen, die zijn aange sloten bij de OSF, een dienst te bewijzen. „Voor het aantal ze tels van GroenLinks in de Eerste Kamer maakte mijn stem niet uit." De overige stemmen gingen naar de WD (10), CDA (10), PvdA (8) SGP (7). RPF/GPV (3) enD66 (1). woelen, vervolgt hij: „Hier zit krakeend, slobeend en kuifeend. Ik vind dat er seri eus moet worden ovei-wogen om de vooi'tplanting van de zilvermeeuw te be- perken. Anders zullen uiteindelijk alle steltlopers verdwijnen uit de Saeftinge. Want het is niet voor niets dat deze vogels hier hun heil hebben gezocht. Hier heb ben ze namelijk niks te vrezen. Want die bulldozers, dat maakt ze echt niks uit." Met zijn arm in een mitella en 1 een plechtig gezicht ver scheen de medewerker 'van dat Vlissingse bedrijf op zijn werk. Tja, ongelukje gehad, verklaarde hij, terwijl met de 1 hand die aan zijn gezonde arm stak naar zijn gekwetste I schouder wees. De blessure bleek een scheurtje in het kapsel van het gewricht te zijn. Zijn chef, die om begrijpelij ke redenen liever kerngezon de mensen op het werk ziet verschijnen, die al hun lede maten zonder welke beper king dan ook kunnen gebrui ken, deelde niet mee in het algemeen tentoongespreide gevoel van medeleven. „Een scheurtje in het kapsel? vroeg hij knorrig. „Dat noe men ze bij ons thuis gewoon een scheiding."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33