D pzc jïirengebied Vroege zomer lonkt Juni is Zeeland Natuurmaand yyasrwoortl Stapsgewijs naar een nieuw leven 28 Stadsboerderij in de Tuin van Zeeland 29 Bomen houden de wind buiten 30 Een valkenier in de heemtuin 31 27 op stap in de natuur Reiger jaagt subtiel en doeltreffend woensdag 26 mei 1999 Zeeland laat zich in de vroege zomer op haar mooist zien. Zonde om dan binnen te blijven zitten. Het toeristenwezen wil met de organisatie van de Zeeland Natuurmaand in juni vooral volk van elders trekken. Maar je zou als ingezetene van deze provincie wel gek zijn om de kans te laten schieten mee te profiteren van het uitbundige aanbod aan kleinschalige evenementen. Het zijn er meer dan zeventig. Variërend van nachtvlinderexcursies tot zeiltochten, van tentoonstellingen tot natuurontdekkingstochten, van tuinenreizen tot bomenwandelingen. Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en de Stichting Het Zeeuwse Landschap zijn de belangrijkste participanten in het spektakel waarvan de coördinatie berust bij het Bureau voor Toerisme Zeeland. De mei tot juich- maand uitverkoren, heeft toch de rijp nog achter de oren Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redact ie PZC, postbus 8, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e- mail redactie@pzc.nl. door Jacques Cats Helden van de Oosterschelde: zo worden de honderden wandelaars genoemd die de tocht rond het nieuwe Nationaal Park de Oosterschelde weten te volbrengen. Deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse kunnen de 52 km lange wandeling langs de oever op zaterdag 5 juni handig benutten als training. Tijdens de lange wandelexcursie door de Schouwse Westhoek op zaterdag 26 juni wordt al evenmin op een kilometer gekeken. Ook als tij dens de zeehondenexcursie op 7 juni geen zoogdier zich laat bekijken valt er onderweg nog genoeg te zien en te beleven. Speciaal voor de kinderen organiseert de Stichting Zeeuwse Schaapskudde in de Natuurmaand vertelavonden. Aansluitend wordt een wandeling gemaakt door het landschap van de Zak van Zuid-Beveland. Schilderweek Als vanouds komt de Stichting Educatief Toerisme Oranjezon weer met een cursuspakket met als onderdeel een vakantieschilderweek van 7 tot 11 juni en zelfs een buitenschilderdag aan boord van een authentieke hoogaars. Tot de evenementen die wegens groot succes andermaal in het programma zijn opgenomen behoort de 'stroopielekkers fietstocht' door het oosten van Zeeuws-Vlaanderen, een trip van hoeve naar hoeve, met onderweg een picknick met streekproducten en een bezoek aan het schelpenmuseum. In het eerste jaar van de Zeeland Natuurmaand werd maar mondjesmaat aandacht besteed aan tuinen. Die zijn gaandeweg publiekstrekkers van formaat geworden. Er zijn in juni doorlopend of soms alleen tijdens een open weekeinde bij elkaar zestig tuinen te bezoeken. Met uiteenlopende karakters: klein en romantisch, groot en veelzijdig, borders op kleur, cirkel- en buxusvormen, waterpartijen en la vendel velden, tuintjes heftig en deftig, vriendelijk en formeel, strak en sierlijk. In de komende aflevering van de Zeeland Natuurmaand komen de organisatoren - zij het schoorvoetend - voor het eerst ook gehandicapten tegemoet. Onder de titel 'tasten in het duister' wordt op 3 juni in het bos van Erasmus bij Nieuwvliet een speciale nachtexcursie gehouden voor blinden en slechtzienden. Op 19 juni worden doven en slechthorenden rondgeleid in het natuurreservaat van de noordelijke Braakman. Voor 3 juli staat - in een ander deel van het Braakmangebied - een tocht voor rolstoelers gepland. Slaan de programma-onderdelen aan dan worden volgend jaar ook elders in Zeeland soortgelijke Zak van Zuid-Beveland. activiteiten op touw gezet. De Zeeuws-Vlaamse boswachter Hans van Hage heeft al waardevolle ervaringen opgedaan in de begeleiding van rolstoelers. Over een rietkraag heen kijkend maakte hij onlangs de deelnemers aan een excursie door het groen attent op enig gevogeltje dat zich op de daarachter gelegen plas ophield. 'Hé kijk, de kluut. En daar is de slobeend'. En die rolstoelers maar grinniken. Want die zagen er vanuit hun rolstoel niets van. Praktijk Lerend van dat voorval en door zichzelf ook een keer in een rolstoel door veld en beemd te laten duwen kwam de boswachter er achter dat hij bij zijn uitleg over wat er in de natuur is te zien door de knieën moet gaan om op het niveau van de rolstoelers te geraken. Tijdens een rondgang met deze gehandicaptengroep moest de boswachter tot zijn schande vaststellen, dat Staatbosbeheer wel een grote toegankelijkheid van de terreinen claimt maar dat de praktijksituatie voor deze doelgroep toch een heel ander verhaal oplevert. De Smitsschorre bij Axel, de zuidelijke Braakmanbossen, een stuk van Canisvliet en de terreinen van de Meester van der Heij dengroeve bij Nieuw Namen worden rolstoel vriendelijk gemaakt. Aan de groep blinden en slechtzienden die de boswachter binnenkort in het verband van de Zeeland Natuurmaand krijgt rond te leiden zal Van Hage het eerlijk opbiechten dat ze voor hem proefkonijnen zijn. De boswachter heeft voor het tijdstip van die excursie de nacht uitgekozen. Omdat er dan minder bijgeluiden uit de omgeving komen. Zodat nog beter de aanwezigheid van de uil en de boomkikker te registreren is. 's Nachts zijn ook de geuren vaak heel intens. Het gaat die nacht vooral om horen, voelen en ruiken, vat de boswachter bondig samen. Later in de maand, bij het rondleiden van dove excursiedeelnemers, zal Van Hage zich meer richten op visuele dingen. Het te betreden Braakmangebied heeft een heel specifieke duinvallei-vegetatie. Daar valt veel over te vertellen. Net als over de vele soorten orchideeën die er groeien. Op enkele dag- of weekendvullende evenementen na blijven de kosten voor deelname aan een of meer van de zeventig programma-onderdelen van de Natuurmaand aan de lage kant. Voor minder dan een tientje kan men mee met een excursie of wandeling. Een gezin met twee kinderen kan al voor vijftien gulden een hartstikke leuke middag beleven. Het volledige programma van de Zeeland Natuurmaand is verwerkt in een informatiemagazine, waarin ook een Zeeuwse tuïnenspeeial is opgenomen. De gids kost een gulden en is verkrijgbaar bij de VW's en bij logiesverstrekke?ide bedrijven als campings en hotels. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, architectuur en stedenbouw, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mailredactie@pzc.nl. Oerrunderen bij De Schotsman langs het VeerseMeer. In het parklandschap van het landgoed Ter Hooge is het fluitekruid onder de hoge loofbomen opgeschoten tot anderhalve meter hoogte en toont zijn laatste kantachtige bloemen. Robertskruid flankeert hier en daar de paden en waar ze kans ziet laat de aronskelk haar fraai gevormde bloemen zien. Het is er opmerkelijk rustig. Een enkele winterkoning en merel laten zich nog horen maar voor veel vogels geldt dat de territoriums definitief zijn vastgesteld. Dat houdt in dat de drukke tijd van nestbouw en zorg voor het nageslacht is aangebroken. Even geen tijd dus voor tijdrovend gezang. Sommige soorten hebben het zelfs al druk met het voeren van hun jongen. Dichtbij de parkvijver dringen vreemde geluiden tot ons door. Hier is het allesbehalve stil. Luid gekrijs,gescheld en.gegrom klinkt vanuit de bomen rondom de vijver. Hoewel in eerste instantie niet eens opvallend zichtbaar, wordt duidelijk dat hier een reigerkolonie is gevestigd. Steeds meer zien we de blauwe reigers in de polders. Hun gracieuze en statige manier van doen geven de indruk dat we hier met een dier uit de hogere kringen in de vogelwereld van doen hebben. Die houding is echter maar schijn en schijn bedriegt, luidt het gezegde. In het geval van de blauwe reigers wordt dit nog eens extra duidelijk. Blauwe reigers zijn felle meedogenloze jagers die er een geheel eigen jachttechniek op na houden. Die is even subtiel als doeltreffend. Geen onstuimige achtervolgingen maar een veel sterker wapen, een grote dosis geduld vormt het grootste gevaar voor potentiële prooien. Bliksemschicht Schijnbaar ongeïnteresseerd staat of schrijdt de reiger bedachtzaam door het water. De scherpe ogen registreren elke beweging en wanneer een prooi wordt waargenomen, komt het tweede wapen in actie. Als een bliksemschicht schiet de lange dolksnavel toe en menige vis, kikker of ander dierlijk leven valt ten prooi aan zo'n plotselinge aanval. De reiger eet echter niet alleen de in onze ogen weerloze Teksten illustratieAdri Karman prooien als amfibieën en vissen. Ook waterratten, kevers, mollen en muizen staan op zijn menu. Om al dit voedsel te bemachtigen, leggen de reigers soms grote afstanden af, soms wel tot twintig kilometer van de nestplaats verwijderd. Terugkerend op het nest wordt de oudervogel met luid gekrijs begroet en kokhalzend worden de jongen gevoerd. Al met al een geluid wat nu niet direct aangenaam te noemen is. Wonderlijk genoeg is het naburige nest een en al rust.Geduldig staan daar de jongen bewaakt door een van de oudervogels, te wachten op de terugkomst van pa of ma. Zo'n reigerkolonie is even boeiend als wonderlijk. Van het Landgoed Ter Hooge wordt al in de middeleeuwen gewag gemaakt. Omstreeks 1750 onderging het kasteel een grootscheepse verbouwing en uit die tijd stamt ook de aanleg van het parkbos in Engelse landschapsstijl. Het is een typisch voorbeeld van een landgoed dat nog alle kenmerkende eigenschappen van de oude buitenplaatsen vertoont. Ook de stinzepianten zijn karakteristiek voor dit gebied. Het parkbos herbergt een rijke avifauna. Sinds 1979 is het 46ha grote landgoed in bezit van de stichting het Zeeuws landschap Er is een gemarkeerde wandelroute die toegangkelijk is voor leden van provinciale landschappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27