Frivole lingerie uit de polder Digitaal idool verluchtigt mavo/vbo-examen Duits COA meent dat provincie voldoende asielzoekers opvangt Dertigste loterij van jarige Zonnebloem Terneuzen herdenkt slachtoffers aids met Quilt-ceremonie zeeland woensdag 26 mei 1999 21 Examen moet nog beginnen antwoorden Tussen kunst en computer Milieu-estafette begint bij de j Haringvlietdam STELLENDAM - Bij de Ha ringvlietdam begint vrijdag de nationale milieu-estafette. Het ihema van de estafette, een ini- ai liatief van de natuurvrienden- id organisatie Nivon, is de toe- -c- komst van de Noordzee, se De eerste wandeling van de es- in lafette, zes kilometer lang, be- bf gint bij informatiecentrum Del- ie :a Expo aan de Goereese kant is van de Haringvlietdam. Doel is zowel deskundigen als gewone on geïnteresseerden op een niet-al- llt ledaagse manier kennis te laten ot( maken met gebieden langs de 1 Noordzee, waar de komende tijd iets staat te gebeuren. De belangrijkste verandering die het Haringvliet en directe Ui. omgeving wacht, is het herstel gc van het getij op het nu zoete ei meel'. Rijkswaterstaat Zuid- i0 Holland wil de sluizen in de Ha- E ringvlietdam iets openzetten, er zodat Noordzeewater het ge- r2 bied kan in- en uitstromen. Een ag medewerkster van de rijks- eó dienst geeft een toelichting, el Herstel van het getij zal gevol- K gen hebben voor het milieu dat na de Deltawerken is ontstaan. Zo is de vraag wat er gebeurt ze met de zandbanken in de Voor- li; delta. De kans bestaat dat die e gaan verschuiven of zelfs ge- k deeltelijk verdwijnen. De vraag iff is ook hoe het duingebied Kwa- e de Hoek op Goeree zich gaat ge ts dragen. Dat is de laatste tiental- len jaren sterk aangegroeid. Op locatie Stichting De Noordzee tekent voor de organisatie van de eer ste etappe van de milieu-esta fette. Het vertrek is vrijdag om 14.00 uur bij het informatiecen trum. „Wij willen eens niet in vi een achterkamertje de bedrei- s i gingen en de kansen voor de ag Noordzee in beeld brengen", at legt M. Langendijk de opzet uit, iti ..maar op locatie." De Goereese a wandeling wordt in de vismijn van Stellendam afgesloten. ik De milieu-estafette bestaat uit en zeven etappes, die langs de i( Zuid- en Noord-Hollandse kust leiden. Ook Stichting Duinbe- u boud werkt aan de manifestatie oa mee, die donderdag 25 novem- an ber wordt afgesloten met een slotevenement in Den Haag. nt De Noordzee is als thema geko- de zen, omdat er steeds meer plan- iel nen komen om iets te doen met .2; dat 'lege' stukje Nederland, zo- id als de bouw van een luchthaven, zej de Tweede Maasvlakte en wind molenparken. door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland vangt voldoende asiel zoekers op. Dat heeft de regio manager van het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke or dening) onlangs laten weten. PvdA-Statenlid M. B. de Koster haalde dinsdag tijdens een vergadering van Provinciale Staten uit naar Zeeuwse ge meentebesturen die weinig haast maken met het opvangen van vluchtelingen uit Kosovo. De PZC meldde eerder dat er nauwelijks animo bestond on der gemeenten om extra op vangplaatsen beschikbaar te stellen. „Met plaatsvervangen de schaamte heb ik hier kennis van genomen." De Koster riep het college van Gedeputeerde Staten op om een 'coördineren de' en 'stimulerende' rol te gaan spelen bij het zoeken naar op- vangmogeli j kheden Gedeputeerde Van Zwieten rea geerde dat Zeeland het niet slecht doet ten opzichte van an dere delen van Nederland. Tij dens het laatste reguliere over leg tussen de provincie en het COA was niet gevraagd om meer Zeeuwse opvangplaatsen, aldus Van Zwieten. De gedeputeerde vervolgde dat de meeste gemeenten een be hoorlijke inspanning leveren. Alleen Temeuzen en Vlissingen blijven in gebreke. De kans dat Temeuzen binnenkort overstag gaat achtte Van Zwieten aan wezig. De problemen uit het verleden tussen het gemeente bestuur en het COA zijn uitge praat, aldus Van Zwieten. Over een eventuele locatie in Temeu zen liet hij zich niet uit. In de ge sprekken met de NV Haven van Vlissingen over het afmeren van een hotelboot zit volgens de ge deputeerde nog altijd geen schot. Kosovo De Koster roemde het voorstel van het college om 250.000 gul den over te maken op giro 555 voor de slachtoffers van de oor log in Kosovo. Daarnaast vroeg ze het dagelijks provinciebe stuur na te denken over een soortgelijk gebaar voor de Mo- lukken waar een burgeroorlog woedt tussen christenen en moslims. WD-gedeputeerde J. I. Hennekeij beloofde dit bin nen het college van GS aan de orde te stellen. door Lukas Fransen OOST-SOUBURG - De Natio nale Vereniging de Zonne bloem, die dit jaar haar vijftig jarig bestaan viert, houdt haar dertigste Nationale Zonne bloemloterij. Vrijwilligers gaan deze dagen weer langs de deur om loten te verkopen. Daar naast start De Zonnebloem samen met het Echte Bakkers- gilde een actie om geld in te za melen voor de bouw van een aangepaste rondvaartboot. Op 7 en 9 juni worden er loten verkocht in Koudekerke en op 14 en 16 juni in West-Souburg en Rosenburg. Er liggen dit jaar 3506 geldprijzen klaar voor de winnaars van de Zonnebloem loterij, waaronder een hoofd prijs van 25.000 gulden. Met de opbrengst organiseert de Zon nebloem tal van activiteiten, waaraan jaarlijks duizenden langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoe vende ouderen deelnemen. De trekking wordt op maandag 23 november verricht door een no taris op het Nationaal Bureau van de Zonnebloem in Breda. Met het Echte Bakkersgilde is een actie gestart, die tot septem ber loopt. De zeshonderd Echte Bakkerswinkels in Nederland dragen per verkocht Zonne bloembrood twee dubbeltjes af. De Zonnebloem wil een volledig aangepaste rondvaartboot la ten bouwen, waarmee gehandi capten, chronisch zieken en hulpbehoevende bejaarden dagtochten kunnen maken naar Amsterdam. door Jacques Cats Iemand in Amerika wil een frivool speelpakje aanschaffen. Zo'h niemen dalletje dat zo weinig om het li jf heeft dat er franjes en strikjes voor nodig zijn om het nog wat te laten lijken. In sommige exemplaren zijn zelfs uitsparingen in de slof gemaakt, waardoor een kout je zo is gevat. Dat soort lingerie dus. Het is goed mogelijk dat het bestelformulier voor dergelijke ondermode straks terecht komt bij een onderneming in het Zeeuws-Vlaamse polderland bij Wals oorden. Erotiek Pabo is de naam. Daarachter gaat geen pedagogische academie schuil, maar een onderneming met drie specialismen: ondeugende lingerie en bovenkleding van het genre dat minder geschikt is om te dragen bij een bezoek aan de buurtsu per. Voorts zijn er de videobanden waar op het terrein van de erotiek nader wordt verkend en hulpmiddelen ter stimule ring van de seksuele bedrijvigheid. Pabo staat in dit geval voor een verkorting van de namen van Patrick en Adrie Boddaert. Het zijn de grondleggers van een bedrijf dat in de loop van de jaren West-Europa stormenderhand heeft veroverd en nu aanstalten maakt om voor het aanboren van een nieuwe klantenkring de over steek naar de States te maken. Hard werken Directeur Adrie stopt ei-mee. Door zich op 45-jarige leeftijd al op de lauweren te vlijen wekt hij de indruk dat er in de wulpse branche gemakkelijk en veel geld is te verdienen. Dat laatste valt moeilijk te ontkennen bij de wetenschap dat de onderneming een jaaromzet van rond zestig miljoen gulden heeft bereikt. Maar het is flink aanpoten geweest. Door drie keer zo hard te werken als iemand die ge woon bij zijn baas in loondienst is meent Boddaert nu wel aan zijn pensioen toe te zijn. Voortaan vertoeft hij gedurende een aantal maanden per jaar op een prettige stek in de Franse Languedoc. Pabo is volgens de scheidende directeur geen bedrijf om gniffelend over te doen. „Dit is gewoon een postorderbedrijf zo als er wel meer bestaan. Alleen staan er bij ons geen potten en pannen in de stel lingen, maar liggen er erotische artike len. Qua bedrijfsvoering en disciplines zijn we één op één vergelijkbaar met een Neckermann, Otto of Wehkamp." Productkennis Boddaert schrijft de enorme expansie, met elk jaar wel bedrij fso vemames of het begin van activiteiten in weer een nieuw land, vooral toe aan de combinatie van een goede productkennis met inzicht in de fijne kneepjes van het postorderen. Succesvol onderdeel van het nieuwe con cept is voorts de vormgeving van wat de directeur omschrijft als 'een zo breed mogelijk maatschappelijk aanvaardbare catalogus'. „Wij proberen de mensen zo weinig mo gelijk te shockeren. Je kunt zo'n catalo gus bij wijze van spreken op de salontafel laten liggen. Wij zorgen dat de scherpe kantjes van de afbeeldingen af zijn. Er is geen geslachtsdeel of sperma te zien. Dat is allemaal netjes afgeplakt. Wij probe ren de sexbeleving wat op te vrolijken door aan de algemene verlangens te vol doen zonder in extremen te vervallen." Met grote zorgvuldigheid gaat de onder neming na of de af te zetten producten passen binnen de wetten van het land in kwestie. Daarnaast hanteert het bedrijf eigen normen en waarden. Zo wordt er voor gewaakt dat de seks te cru wordt op gediend. Opnamen waarbij sprake is van geweld en dwang zijn taboe. Over kin- derseks wil Boddaert al helemaal niet praten want dat is 'absoluut onaan vaardbaar'. Vertonen van beelden van sex met dieren zou in Nederland wel mo gen, maar is in de ogen van de Pabo-di recteur ook te extreem. Strenge regels Bij het slijten van materiaal aan Amerika zal het bedrijf uit Walsoorden te maken krijgen met even strenge regels als voor Engeland gelden. Daar mogen op video banden geen penetraties te zien zijn. Adrie Boddaert: „Wij verkopen daar heel gekuiste versies. In onze ogen zijn dat films zoals wij die uit de jaren twintig kennen. Ongelooflijk eigenlijk als je be seft dat het land via Internet en allerlei satellieten wordt overspoeld met de zwaarste erotiek die maar denkbaar is. Directeur Adrie Boddaert: „Dit is gewoon een postorderbedrijf zoals er wel meer bestaan." foto Charles Strijd Kathy IJzermans door Henk Postma Ze is slank, heeft zwart kortgeknipt haar, donke re ogen, lange benen en een zwak voor jongens met een oorring. Ze danst, leest strip verhalen, houdt van kauw gom, doet aan fitness en ze draagt - zoals 85 procent van de middelbare scholieren in Japan - altijd een wegwerp- cameraatje in haar handtasje mee. Kortom, ze is de droom van ieder meisje: een super model, een disco-ster, het idool van alle jongens. En toch kan ze daar niet blij om VWO Duits IC, 2A, 3D, 4C, 5B, 6C, 7B, 8D, 9B, 10C, 11B, 12C, 13C, 14A, 15A, 16A, 17A, 18B, 19A, 20A, 21B, 22C, 23B, 24D, 25C, 26C,27A, 28B, 29D, 30B, 31A, 32A, 33C, 34A, 35B, 36C, 37B, 38C, 39B, 40C, 41B, 42D, 43A, 44B, 45A, 46D, 47C, 48A, 49B, 50 B HAVO/VHBO Frans 1B, 2C, 3A, 4A, 5B, 6B, 7D, 8D, 9B, 10B, 11A, 12B, 13C, 14A, 15B, 16B, 17C, 18A, 19C, 20D, 21C, 22A, 23A, 24A, 25B, 26A, 27D, 28A, 29D, 30C, 31A, 32C, 33A, 34A, 35B, 36A, 37C, 38A, 39A, 40 D, 41C, 42C, 43C, 44C, 45A, 46C, 47C, 48C, 49B, 50C. VBO/MAVO Duits C 1B, 2D, 3A, 4C, 5C, 6B, 7D, 8B, 9B, 10C, 11A, 12C, 13A, 14D, 15A, 16D, 17D, 18D, 19A, 20D, 21C, 22D, 23A, 24D, 25D, 26A, 27B, 28C, 29C, 30D, 31D, 32A, 33C, 34C, 35C, 36A, 37B, 38B, 39A, 40D, 41B, 42B, 43A, 44D, 45A, 46A, 47D, 48C, 49B, 50A. VBO/MAVO Economie C 5B, 9A, 14A, 15D, 16C, 17B, 18A, 19B, 21C, 22C, 23D, 26C, 27B, 28C, 29B, 40C, 41D, 42C, 43B, 44A, 45A. VBO/MAVO Duits D IB, 2A, 3C, 4D, 5B, 6B, 7B, 8C, 9C, 10A, 11D, 12C, 13D, 14A, 15D, 16D, 17A, 18B, 19C, 20C, 21D, 22C, 23D, 24C, 25C, 26B, 27B, 28B, 29A, 30C, 31D, 32D, 33C, 34A, 35B, 36B, 37C 38B, 39A, 40D, 41 A, 42D, 43C, 44C, 45A, 46D, 47 C, 48C, 49C, 50A. VBO/MAVO Economie D 5B.7C, 10D, 16F, 17B, 18B, 19A, 20B, 23C, 24A, 27C, 28C, 29B, 30B, 35A, 40C, 41C, 42B, 43B, 44D, 45A. EXAMENKLAS zijn. Want Kyoko Date, zoals de 16-jarige schoonheid heet, bestaat niet. Althans niet in levende lijve. De tiener die het ideaal vertegenwoordigt van de Japanse jeugd, werd geboren op het computer scherm. Dinsdagochtend was Kyoko te gast op het mavo/vbo exa men Duits op d-niveau. Ze flaneerde door een tekst uit het Duitse tijdschrift Brigit te. Kyoko, zo leerde het arti kel, 'kwam virtueel ter we reld, door cybernetische be vruchting: haar ouders heten HoriPro (een modellenbu reau, dat zo'n anderhalf mil joen gulden over had voor de geboorte van de cybermeid) en VSL (een producent van computerprogramma's) Hoewel het digitale jeugd idool nog niet zo goed kan praten, kwam er meteen, al een cd-tje van haar op de markt, en staan de bedrijven in de rij om haar him produc ten aan de man te laten bren gen. Mavo/vbo-kandidaten die dat allemaal uit de Duitse tekst konden halen, sleepten daarmee zes van de vijftig examenpunten in de wacht. En ze konden ook nog even nadenken over de sneer die de cybei-schoonheid kreeg uit de hoek van de vrouwenbe weging: „Kyoko komtniet al leen slecht uit haar woorden, ze moet ook nog leren den ken." Een vrome wens, zo be sloot het artikel, „Want daar is Kyoko nu juist niet voor uitgevonden." De tekst kon Diane Wilmink (16) uit Sas van Gent slechts matigjes boeien. „Ik hou niet zo van computers." En hoe de ideale vrouw er uit ziet? De mavo-scholiere van het Zel- denrust-Steelantcollege in Temeuzen heeft meer met kinderen op. Niet voor niets wil ze verpleegster worden op de kinderafdeling van een ziekenhuis. Nee, de leukste tekst tijdens het examen Duits ging over ontvoeringen door buitenaardse wezens. „Dat vond ik wel grappig. Science-fiction films vind ik ook leuk.Echt moeilijk vond ze het examen niet. Behalve dan die tekst over de verval sing van sportwedstrijden door sponsors. „Daar snapte ik niet veel van." Pittig Hoewel tieneridool Kyoko Date nog niet zo goed kan praten mocht ze toch door het mavo/vbo examen Duits flaneren. Het vwo-examen Duits, en het havo-examen Frans wa ren pittig, klaagde menig kandidaat. De vwo'ers von den dat ze te veel tekst voor de kiezen kregen. Het havo-exa men Frans was moeilijker dan verwacht, vond Astrid Verbeek (18) uit Zierikzee. En zij kon het weten, want het ging om haar favoriete vak. De leerlinge van Professor Zeeman in Zierikzee gaat zelfs Frans studeren aan de hogeschool in Utrecht. De teksten waren redelijk goed te lezen, maar de vragen die erover werden gesteld lieten volgens haar nog al eens aan duidelijkheid te wensen over. Het leukst vond ze de tekst over een juridische strijd tus sen een Amerikaan en een Duitser. De inzet was wie van de twee nu eigenlijk eigenaar is van de maan. Een beetje computerfreak snapt vaak niets van kunst. En veel kunstenaars weten geen raad met de computer. Hannes Smit (17) uit Re- nesse voelt zich computerfreak, noch kunstenaar. Maar beide professies boeien hem. Dus ligt misschien een mooie toekomst als intermediair in het verschiet. Daarom begint hij straks aan een studie mediatechno logie aan het Grafisch Lyceum in Rotterdam. Het benodigde havo-diploma is in aantocht. Met nog drie vakken te gaan, is de leerling van scholenge meenschap Professor Zeeman in Zie rikzee zo goed als zeker geslaagd. Al was het dinsdagmiddag, tijdens na tuurkunde wel even zwetenHet was veel moeilijker dan verwacht. Aan het eind had hij niet eens alle opga ven af. „Ik stond er goed voor: een achtD us had ik er niet zo veel aan ge daan. Ja, ik heb het wat overschat." Hannes verwacht nog wel net een voldoende te hebben gehaald. Veel kan er nu niet meer mis gaan. Economie, zijn zwakste vak, viel erg mee. Alleen het laatste examen, En gels, kan donderdagmiddag nog voor wat spanning zorgen. Daarmee staat hij er ook nog wat minder voor: 6,5. Maar omdat hij in zeven vakken exa men doet, kan hij er altijd nog één van z'n eindlijst laten schrappen. Hannes heeft zich al enigszins voor bereid op zijn studie aan het Grafisch Lyceum. Vorig jaar liep hij een paar dagen stage bij een grafisch ont werpbureau in Amsterdam. En hij ontwierp zo af en toe ook al eens een beeldmerk. Zo maakte hij het logo voor de jongerensoos die hij mee hielp oprichten in zijn woonplaats Renesse. Ook het vignet op de uitno digingen voor het feest waarmee straks de laatste schooldag wordt ge vierd, is van zijn hand. door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - 'Aids, dat komt toch niet in Zeeuws-Vlaanderen voor?' De reacties die Marloes Eijsackers regelmatig krijgt, wijzen op relatieve onbekend heid met HIV, aids en de slacht offers die de ziekte ook hier maakt. Toen zij hoorde van de Nederlandse Quilt Tour, wilde ze deze dan ook meteen naar Terneuzen halen. Dat is gelukt. Op zaterdag 29 mei, tegelijk met het Schelde Jazz Festival, is op het Stadhuisplein de Neder landse Memorial Quilt te be zichtigen, een herdenkingsmo nument van achttien quilts (doorgestikte dekens) voor de genen die sinds 1986 aan aids zijn overleden. Het idee om een lappendeken van naamvlaggen te maken ont stond in San Francisco, waar in 1985 de eerste naamvlag werd vervaardigd. Het project kreeg de naam 'The Names Project' dat al snel grote bekendheid verwierf. In 1992 telde een ten toonstelling in Washington al meer dan 22.000 naamvlaggen. Inmiddels hebben dertig landen een eigen namenproject. In Nederland werd het initiatief in 1986 overgenomen door de oprichters van de HIV Vereni ging Nederland. Op Wereld Aids Dag in Amsterdam werden de vlaggen voor het eerst tentoon gesteld op de Dam in Amster dam. Het Wereld Aids Congres in 1992 in Amsterdam was aan leiding voor cfe eerste grote Quilt-expositie in Nederland. Aanvankelijk bestond het idee om de Nederlandse Quilt Tour opnieuw in Amsterdam te be ginnen, tegelijk met de Walk for Life op 30 mei. Marloes Eijsac kers wist de organisatie echter te overtuigen Terneuzen als startplaats uit te kiezen. Daar na gaan de achttien kleurige en indrukwekkende doeken van 3,60 bij 3,60 meter, met elk acht naamvlaggen, naar Nijmegen, Eindhoven, Deventer, Den Bosch, Petten en Maastricht. Ceremonie Het programma begint zaterdag 29 mei om 14.00 uur met een uit- vouwceremonie van vier quilts, die worden uitgespreid op het Stadhuisplein. De overige veer tien worden opgehangen aan de buitenzijde van de verbindings gang tussen stadskantoor en ge meentehuis. Rond 16.30 uur herhaalt de ceremonie zich, ter wijl de doeken weer worden op gevouwen. De aanwezigen zul len met z'n allen The Rose van Bette Midler zingen. Eijsackers, die in het Temeu- zense COC-café De Dijk elke week een Hf V-bij eenkomst or ganiseert, hoopt dat de exposi tie niet alleen de bekendheid met de ziekte zal vergroten, maar ook mensen zal motiveren mee te werken aan dit monu ment voor de Aids-slachtoffers. Daarnaast zijn de organisatie en de GGD aanwezig om voor lichting en informatie te ver schaffen, onder meer over veilig vrijen. Grote Kerk Goes zoekt sponsors GOES - De stichting Grote of Maria Magdalena Kerk in Goes klopt deze week aan bij het be drijfsleven op Zuid-Beveland en in het Sloegebied. Het doel is geld in te zamelen voor de res tauratie van de kerk en het beter geschikt maken van het gebouw voor bijvoorbeeld concerten, symposia, vergaderingen, ont vangsten en presentaties. Met een gericht verzoek om sponsoring hoopt de stichting minimaal 275.000 gulden aan bijdragen van het bedrijfsleven te krijgen. De gemeente Goes heeft toegezegd van elke inge zamelde gulden een euro te ma ken, zodat de sponsoractie 600.000 kan opleveren. Maandagmorgen kreeg secreta ris J. Milhous van de stichting Grote of Maria Magdalenakerk van serviceclub Kiwani's een cheque van 10.000 gulden. Daarmee kunnen vier pinakels worden gerestaureerd. Ook in 2000 hoge visquota DEN HAAG - De haringstand in de Noordzee herstelt zich. Vis serijbiologen adviseren de vangst in het jaar 2000 op het zelfde hoge niveau te handha ven als dit jaar, op ongeveer 250.000 ton voor alle Europese vissers. Europese ministers beslissen eind dit jaar over de te vangen hoeveelheid. Die kan van het advies van de biologen afwij ken. Eind vorig jaar stelden zij het quotum voor consumptie haring op 290.000 ton vast, dus 40.000 ton meer dan volgens het advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21