Rem op vervoer kernafval Leger betogers Suriname groeit PROVIN CIALE ZEI EltJff i it COURANf Nagedachtenis Nieuw licht op slachting in Monfort Arbeidsbureaus worstelen met gigantisch tekort 5sintratuin Kandidaat Partij voor Zeeland grijpt naast senaatszetel 4 WEKEN A fir Covra woedend op Pronk mr J95 Overname Martinair van de baan Vogels nestelen tussen bedrijven Sjeng Schalken wint onderonsje Juni opnieuw natuurmaand VOOR 16,00 NOS en Canal+ halen Champions League binnen 18 Z 3 Rustig Zonnige perioden en droog. Zwakke tot matige wind. Maximumtemperatuur 242e jaargang no. 122 woensdag 26 mei 1999 losse nummers 1,80 PZC pagina 11 t/m 16 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister J. Pronk van Volkshuisves- Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (Vrom) geelt voorlopig geen toestemming voor het vervoer van radioac tief afval uit Petten naar Borssele. Pronk wil meer tijd om de gevol gen van de transporten te beoor delen. Directeur H. Codée van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Borssele is verbolgen over het uitstelHet besluit van Pronk iomt volgens Codée de veilig heid niet ten goede, üit Petten moet radioactief af- \al van de daar gevestigde Hoge Flux Reactor van de Europese Unie naar Borssele. Dat is de in zet geweest van schorsingsza ken bij de Raad van State. Tot twee keer toe heeft de Raad van State besloten dat de opslag in Borssele mag gebeuren, omdat er onvoldoende opslagcapaci teit is in Petten. Codée was er gezien die uitspra ken van de Raad van State van uit gegaan, dat het ministerie van Vrom op korte termijn toe stemming zou geven voor het vervoer. Zijn verbazing was groot, toen minister Pronk hem onlangs meldde dat het besluit is verschoven. Pronk wil, mede onder druk van de Tweede Ka mer, de aanvraag 'met extra zorgvuldigheid' bekijken. Donker De minister zal binnen vijf maanden beslissen over de aan vraag voor de transporten. „Dat wordt in het ergste geval no vember", schat Codée. „In het najaar, als het eerder donker wordt en er meer kans op slecht weer is." Hij begrijpt niet wat Pronk wil. De opslagruimte van de reactor in Petten is in juni, op z'n laatst in juli, vol. „Petten zal dan óf concessies aan de veiligheid moeten doen óf de productie van medicamenten moeten stopzet ten. Dat kan niet de bedoeling van de minister zijn." Formeel kan de Covra weinig tegen de beslissing doen. Pronk kan wel een brief uit Borssele verwachten, waarin wordt be toogd hoe dringend de situatie is. De eigenaresse van de reactor in Petten, de Europese Unie, zal dat ook doen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Kapelse wet houder P. Ganseman heeft giste ren te weinig stemmen van Pro- vinciale-Statenleden gekregen voor een zetel in de Eerste Ka mer. H Eversdijk (CDA) uit Rilland enL. Ginjaar (WD) uit Burgh- Haamstede zijn herkozen. Ganseman had het al zien aan komen. „Wij hebben als onaf- bankelijken van alles gedaan 3m de ouderenpartijen en Ne derland Mobiel erbij te betrek ken, om met de regionale partij en één front te vormen. Maar zij wilden zoveel toezeggingen. Dat ging mij te ver, en dat heeft ons die zetel gekost." Dat hij niet is gekozen, heeft volgens hem niets te maken met het geruzie over zijn persoon binnen de Partij voor Zeeland (PvZ) Statenlid M. Weststrate was het er niet mee eens dat Ganseman als lijsttrekker van de onafhankelijken naar voren was geschoven. Weststrate is uiteindelijk opgestapt. „De drie overgebleven PvZ-Statenleden bebben op mij gestemd", con cludeert Ganseman uit de uit slag. „Hetzelfde is gebeurd door vergelijkbare partijen in Utrecht, Gelderland en Fries land." M Bierman, die in Zeeland steun kreeg van Weststrate en een Statenlid van GroenLinks- /Delta Anders, keert terug in de Senaat, voor de Onafhankelijke Senaatspartij. Zeeland houdt twee vertegen woordigers in de Senaat: Evers- dijk namens het CDA en Gin jaar voor de WDEversdijk was van 1977 tot 1991 lid van de Tweede Kamer en daarna van de Senaat. Ginjaar is sinds 1981 se nator. R. Hessing. Eerste-Ka- merlid voor D66 en sinds enige tijd woonachtig in Zierikzee, haalde het zoals verwacht niet. D66 krijgt vier zetels. Hessing was vijfde op de lijst. Het CDA wordt met twintig ze tels de grootste fractie in de nieuwe Eerste Kamer. De WD krijgt negentien zetels, de PvdA vijftien en D66 vier. Daarmee hebben de drie paarse partijen straks de kleinst mogelijke meerderheid in de Senaat van 38 zetels. GroenLinks krijgt acht zetels, de gecombineerde lijst RPF/GPV vier, de SGP en de SP beide twee en de Onaf hankelijke Senaatspartij één. Bij de WD kreeg Wiegel een op merkelijk groot aantal voor keurstemmen (dertig), als ken nelijke blijk van waardering voor zijn optreden in het Eerste- Kamerdebat over het correctief referendum vorige week. Ook twee Zeeuwse WD-Statenle- den stemden op Wiegel. zie ook pagina 17 (Advertentie) G0" NIEUWC RIIICSWEG 20. 0113-215395 «WSSE. IACNE 20. 0111 461031 HO, NIEUVUTWEG 56, 0112-452279 ra 1999 roUnj de voorraad sl Zonnebloem, kleinblijvende zonnebloem waarvan de zij scheuten ook bloemen geven. Buiten, in de volle zon heeft u er de hele zomer plezier van Wel veel water geven. KIEV - Een kompel zit verslagen in een shuttlebus, een dag na de methaangasex plosie in een kolenmijn in het Oekraïnse Donetsk-bekken. Alle 551 mijnwerkers die zich maandag op het tijdstip van de explosie in de Za- siadko-mijn bevonden, zijn inmiddels naar boven gehaald. Het dodental als ge volg van de ramp is gisteren opgelopen tot 39. Van twee van de 48 kompels die in een ziekenhuis lagen, was de toestand zorg wekkend. foto Gleb Garanich/RTR door Cees van Zweeden MONFORT - De burgemeester van Monfort, het dorp waar eind vorige week vier Neder landers werden vermoord, heeft gisteren een geheel nieuw licht op het drama gewor pen. Nadat hij vijf uur lang in de boerderij van de slachtoffers had rondgeneusd, ver klaarde Denis Carrère dat eerst Artie van Hulst was vermoord en pas aanzienlijk later zijn vrouw Marianne, zijn schoonzuster Do- ra van Nieuwenhuis en zwager Johan van Nieuwenhuis. Artie vond de dood door een enkele kogel, aldus Carrère, maar in de muur werden spo ren gevonden van twee andere kogels. Hij had geen regenkleding aan, zoals de politie eerder had gemeld, maar een soort plastic schort dat zijn kleding bij het verven moest beschermen. Volgens de burgervader was Van Hulst aan het schilderen in zijn huis, toen de moordenaars kwamen. De burgemeester weersprak ook dat de Os- senaar zichzelf had gebarricadeerd om zich te beschermen tegen zijn aanvallers. De drie andere slachtoffers zouden zijn thuisgeko men, toen de moordenaars nog in het huis waren. Ze werden allen gekeeld. Wat de moordenaars in het huis zochten, is nog altijd een raadsel. Er stond volgens Car rère niet veel in, hoewel dat niet van de bui tenkant was te zien. De burgemeester had echter de indruk dat ze 'naar iets op zoek' waren geweest. Enkele lades waren geleegd, en een stoel was opengesneden. De aanvallers vertrokken, na eerst de auto's van de Nederlanders in de garage te hebben geplaatst en alle luiken te hebben dichtge daan. De slachtoffers werden zaterdag, twee dagen later, ontdekt door andere Ne derlanders. Zij waren op de hoeve uitgeno digd voor een diner, en vonden het vreemd dat deze gesloten was. Vandaag wordt wel licht het resultaat van de lijkschouwing be kend gemaakt. GPD De KLM ziet af van het samengaan met Martinair. De mede dingingsautoriteiten van de Europese Commissie zetten naar de mening van de KLM te veel vraagtekens bij de combinatie KLM-Martinair. Volgens Europees Commissaris Van Miert zou die alliantie te machtig worden op de Ne- O derlandse chartermarkt. Tussen de bedrijven langs de Waaslandhaven heb ben honderden vogels hun plekje gevonden. Op de vlucht voor zilvermeeu wen verkiezen zij —m de industriële Sjeng Schalken heeft de tweede ronde op Roland Garros be reikt. De Limburger won het Nederlands onderonsje met Paul Haarhuis. Hij versloeg zijn Brabantse opponent met 6-2,6-3,4-6 en 6-3. Jan Siemerinken Seda Noorlan- O |T der werden in de eerste ronde uitgeschakeld. £- w In het late voorjaar en de vroege zomer is Zeeland op zijn mooist. Daarom ook is juni weer uitgeroepen tot natuur maand. Er is komende maand een uitbundige reeks van vaak kleinschalige evenementen georganiseerd. Van nachtvlinderexcursies tot zeiltochten, van tuinbe- zoeken tot een wandeltocht rond de Oosterschelde. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21 en 23; buitengebied: 27, 28, 29, 30 en 31 „Op een gegeven moment kon den we zelfs de reiskosten voor minima niet meer betalen." Het kastekort in Zoetermeer is zo groot, dat de concerndirectie regelmatig grote bedragen bij de regionale arbeidsbureaus weghaalt. Wettelijk zijn ze daartoe gerechtigd. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) tJA} ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 van onze redactie binnenland door Armand Snijders PARAMARIBO - De regen viel gisteren in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo met bakken uit de tropenhemel. Desondanks trokken naar schatting tienduizend betogers door de stad en langs het kabi net van de president. Iedere dag sluiten meer mensen zich aan bij de demonstranten, terwijl de bevolking de gevol gen van de stakingen begint te voelen. President Jules Wijden- bosch heeft zichzelf volledig ge ïsoleerd. Hij lijkt de enige in het land te zijn die niet wil toegeven dat er sprake is van economi sche en sociale crisis in het land. Wijdenbosch geeft leiding aan een regering die op los zand lijkt te zijn gebouwd. De weerstand vanuit zijn eigen coalitie tegen het falende beleid en de weige ring van de president om dat om te buigen, wordt iedere dag gro ter. Coalitiegenoot KTPI zin speelt op vervroegde verkiezin gen. Ook bij de BVD van parlements voorzitter Marijke Djwalapers- ad en zelfs binnen de NDP van Wijdenbosch zelf gaan soortge lijke stemmen op. Het harde optreden de afgelo pen dagen van politie, militai ren en leden van de Binnenland se Veiligheidsdienst is door vrijwel iedere maatschappelij ke groepering fel bekritiseex-d. „Het is tekenend voor de mach teloosheid van de regering. Ze hebben de toestand niet meer in de hand en weten dat hun dagen zijn geteld", meent vakbonds leider Ronald Hooghart, die zelf verschillende klappen moest in casseren. De stakingsacties in het land hebben een verlammende wer king op het openbare leven. Bij de weinige benzinestations die zich niet hebben aangesloten vormen zich iedere dag kilome terslange rijen, terwijl de bevol king zich voorbereid op het ergste en massaal aan het ham steren is geslagen. Vooral kaar sen worden met dozen tegelijk ingekocht omdat wordt ver wacht dat het hele land later de ze week in het donker zit. Het personeel van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM heeft het werk gisteren neerge legd waardoor het regionale vliegverkeer onmogelijk is ge worden. Alleen de vluchten van de KLM van en naar Amster dam zorgen nog voor enige be drijvigheid op de internationale Johan Adolf Pengel luchthaven te Zanderij. Maar ook daar wil len de vakbonden zo snel moge lijk een einde aan laten maken Veiligheidstroepen moesten maandag nog traangas gebruiken om de demonstranten op een afstand te houden. foto Edward Troon/AP van onze redactie binnenland HILVERSUM - De NOS en Ca- nal+ gaan de Champions Lea gue, het belangrijkste voetbal toernooi in Europa, samen rechtstreeks uitzenden. De NOS en het abonneekanaal hebben daartoe een vierjarig contract getekend dat tot media 2003 loopt. De NOS heeft altijd de eerste keus, Canal+ mag kiezen uit de andere wedstrijden, die die avond worden gespeeld. Zowel bij de NOS als bij Canal+ zijn op iedere speeldag samen vattingen van alle wedstrijden in het toernooi te zien. De halve finales en de finale zijn echter exclusief bij de NOS te zien. Gelijktijdig aan de wedstrijden door het brandweerpersoneel en de luchtverkeersleiding bij de acties te betrekken. Boeren, verplegend personeel, studen ten, winkelpersoneel hebben zich de afgelopen dagen aange sloten bij de acties die door leer krachten, ambtenaren, rechters en advocaten zijn ontketend. Veel politieagenten zeggen dat ze last hebben van een gewe tensconflict. „We staan hier te genover mensen die ook voor ons belang opkomen", ver woordt een agent het dilemma. Want ook wij kunnen niet meer met ons salaris uitkomen. Aan de andere kant dienen we de openbare orde te handhaven. De vraag die echter constant door ons hoofd spookt is hoever we daarin willen gaan." Wat als Wijdenbosch inderdaad af treedt? „We komen van de regen in de drup", zegt een oude Cre oolse man. „Het gaat de actie- leiders echt niet om een beter le ven voor de Surinamer. De oplossing van de problemen? De kurk eruit trekken en Suriname laten leeglopen in de Atlanti sche Oceaan." GPD ZOETERMEER - Tussen de achttien regionale arbeidsbu reaus en het hoofdkantoor in Zoetermeer is een ernstig con flict uitgebroken. Het hoofd kantoor, Arbeidsvoorziening Nederland, dreigt met een te kort van 500 miljoen gulden te worden geconfronteerd. De regionale arbeidsbureaus en het hoofdkantoor ruziën wie verantwoordelijk is voor de geldnood, zo meldt weekblad Vrij Nederland. In een notitie van de concerndirectie wordt gesteld dat bij ongewijzigd be leid de tekorten volgend jaar oplopen tot vijfhonderd miljoen gulden. Ruud Elshoff, directeur arbeidsbureau Amsterdam, is na een reeks aanvaringen over het beleid van het hoofdkantoor vorige week door de concerndi rectie op non-actief gesteld. De directie beschuldigt Elshoff er van dertigmiljoen 'onzichtbaar' te hebben gemaakt en dat hij zich probeert los te maken van de landelijke organisatie. Jan van Eeden, tot vorige maand voorzitter van het ar beidsbureau in Alkmaar, zegt in Vrij Nederland dat 'Zoetermeer niet meer weet wat er aan de hand is'. Hij bevestigt dat er grote financiële problemep zijn. (Advertentie) bij de NOS zullen - voor wie een decoder heeft - de duels bij Ca- nal+ te zien zijn. NOS en Canal+ zien het contract beiden als een noodzakelijke ontwikkeling, 'gezien de bewegingen met sportrechten die in het media landschap aan de gang zijn', al dus NOS-woord voerder Bierman. Hierbij doelt hij bij voorbeeld op de uitzendrechten van de Champions League in Duitsland, die dankzij inter ventie van mediamagnaat Murdoch bij een klein station terecht zijn gekomen. Beide partijen willen niet zeg gen, welke bedragen er zijn ge moeid met de overeenkomst. De onderhandelingen hebben bijna een jaar geduurd. GPD/ANP KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: donderdag en vrijdag tot 20.45 u. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1