iddelburg wil bedrijven lokken «nt-Annaland can kuieren rond eigen bos Fusie met behoud van identiteit PZC PZC Walcherse natuurtuinen houden open dag Bestuursrechter heeft geen bezwaar tegen bouwplan Orangerie Alle service straks te krijgen aan Kapels samenlevingsloket zeeland 19 Puitie voorwaarden uit Kwaliteitsatlas noodzakelijk keukenbrand esmoord Bouwkraan niet langer blikvanger Middelburg woensdag 26 mei 1999 rLukas Fransen ODDELBURG - Als Middel- I urgmeer bedrijven wil lokken, oeten alle voorzieningen zoals schreven in de Kwaliteitsat- 5 van Riek Bakker worden ge viseerd. Een eerste aanzet jfrtoe is het bouwrijp maken in De Mortiere eind dit jaar, aardoor in 2000 de eerste be- jjven zich er kunnen vestigen, at antwoordt het college van B W op vragen die de CDA- n- aadslractie in januari stelde ht (er de economische activitei- ei( ui die Middelburg wil ontwik tien. [iddelburg heeft grootse toe- imstplannen, die door het ste enbouwkundig bureau BVR verwoord in de Kwaliteits was 2030. Een onderdeel van plannen is het aantrekken m bedrijven van buiten Zee- nd. Het college denkt dat dit gèjkorte termijn geen haalbare is en wil er daarom alles m doen om de bestaande be- a jjvigheid voor Middelburg te L1SSINGEN - De brandweer tl left dinsdagmiddag rond vijf 8 ar in de Vlissingse wijk Wes- it nicht een keukenbrand in de gesmoord. Ie bewoonster, een dame op eftijd, had een pan met een os- staart op het vuur gezet en IS daarna even naar bed ge- Toen het eten begon te iranden ontstond een hevige ikontwikkeling. De gealar- :de brandweer, die uitrukte een tankautospuit en een jwerker, hoefde slechts de buiten te zetten. De woning flinke rookschade op. l'eel schade bij nbraak school •DELBURG - Bij een in- lak in de Korczakschool in iddelburg is voor 1500 gulden aakschade aangericht. it de school wordt weinig ver- Ist. De insluipers zijn binnen komen door een raam te for- 1 ren. behouden door het aanhalen van de contacten met hen. Het CDA vroeg het college wel ke successen Middelburg in 1998 heeft geboekt en hoeveel ondernemingen de Zeeuwse hoofdstad hebben verlaten. Omdat de definitieve cijfers over 1998 pas in de tweede helft van dit jaar bekend zijn, presen teerden B en W de voorlopige cijfers. Groei In bedrijven en instellingen in de gemeente Middelburg werk ten op 1 mei 1998 545 mensen meer dan op 1 mei 1997. Deze groei van 2,6 procent vond voor al plaats in de bouwnijverheid en zakelijke dienstverlening. Daarnaast zijn er vorig jaar 192 bedrijven opgericht, die plaats bieden aan ongeveer tweehon derd werknemers. Er zijn 94 be drijven, waaronder enkele gro tere, opgeheven waardoor 330 arbeidsplaatsen verloren gin gen. De vertrekkende bedrijven bestonden vooral uit openbare nuts-, transport- en opslagbe- drijven. Op de vraag van het CDA of Middelburg al in onderhande ling is met mogelijke nieuwko mers, antwoordt het college be vestigend. Ook op de vraag of Middelburg meedoet aan het re gionaal samenwerkingsver band tussen gemeenten en pro vincie om investeerders naar Zeeland te lokken, volgt een po sitief antwoord. Om Zeeland bij potentiële investeerders meer bekendheid te geven, wordt een bureau opgericht, waarvoor eind dit j aar twee personen wor- den aangesteld. Actievere rol De CDA-fractie maande het college tussen de regels door aan om een actievere rol te spelen bij particuliere initiatieven, zoals de Kaaienroute, een idee van ondernemers om een varende cultuurtocht te houden in Mid delburg. Het college zegt zich bewust te zijn van de rol die ge meente heeft als regisseur, voor- waardenschepper, medefinan cier en troubleshooter bij de planning en organisatie van evenementen. B en W zeggen toe dat de komende tijd de gemeen telijke activiteiten op dit gebied verder gestructureerd en geïn ventariseerd zullen worden. Dor Ben Jansen NT-ANNALAND - De ruil- rkaveling Sint-Annaland zit bijna op. Eind dit jaar kan ar verwachting het sluitstuk a dit landinrichtingsproject, lijst van geldelijke regelin- n, worden vastgesteld. Vrij- g valt een ander punt in de tvoering van de ruilverkave- ng te markeren: de overdracht in het bosgebied dat bij Sint- nnaland is aangelegd, it ongeveer zeven hectare me nde bosje ligt aan de noord- Estkant van Sint-Annaland gen de Oosterscheldedijk aan. n vrijwel even groot land- •uwperceel scheidt het van mping De Krabbenkreek. orlopig doet het bos zijn am nog geen eer aan. De vorig argeplante bomen en struiken Hen volkomen in het niet bij t lommer dat de camping om- omt. Dat is volgens secretaris REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I.Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman teVlissingen: 1. Fransen E.L. Ramakers M.J, van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet bttp://www.pzc.nl e mail: pzcredcity1@pzc.nl P. C. M. van Kleef van de land inrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Sint-Annaland over een jaar of vier wel anders. Dan zijn bomen en struiken uit gegroeid tot een lengte van twee meter, zodat er beschut kan worden gewandeld. Nog eens zes jaar later doet het bosje mee in het landschap van Tholen. Rondje Door de ligging van het ruilver- kavelingsbos vervult het zowel voor de bevolking van Sint-An naland als voor de gasten van camping De Krabbenkreek een functie. De inwoners van het dorp kunnen een aardig rondje wandelen: via de Nieuwlandse- weg naar het bosje en dan over de dijk via de haven weer terug naar het dorp. Voor de camping- gasten wordt door het land- bouwperceel een verbinding met het bosje gemaakt. Het bos is gevarieerd beplant. Er zijn boomweiden met kastanjes, lin den en notenbomen. Andere de len zijn ingeplant met bomen en struiken als eik, kornoelje, vo gelkers, es en hazelaar. Een pad slingert door het gebied. Een weeltje tegen de Oosterschelde dijk is enigszins vergroot. Bij alle landinrichtingsprojec ten die op Tholen aan de gang zijn (behalve Sint-Annaland zijn dat Stavenisse, Poortvliet en Oud-Vossemeer) heeft de ge meente Tholen erop aangedron gen dat bij de dorpskernen bosjes zouden worden geprojec teerd. Bij de ruiling van gronden is daar rekening mee gehouden. Alle vier ruilverkavelingen hebben een administratief ka rakter. Dat wil zeggen dat het oogmerk ervan is verspreide percelen grond van boeren zo veel mogelijk te bundelen. Wij zigingen aan wegen en waterlo pen zijn nauwelijks uitgevoerd. Alleen is in het geval van de ruil verkaveling Poortvliet bij de toedeling van de grond rekening gehouden met de aanleg van de rondweg aan de zuidkant van het dorp. Na die van Sint-Annaland is de ruilverkaveling van Stavenisse het verst gevorderd. Dit jaar werken de boeren voor het eerst op toegedeelde grond. Aan de lijst van geldelijke regelingen wordt nu de laatste hand gelegd. In de ruilverkaveling Poortvliet zijn de bezwaren op het plan van toedeling in behandeling. Kinderopvang Ot je in Vüssingen heeft een ander karakter dan opvang in bijvoorbeeld een van de dorpen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers MIDDELBURG - De fusie tussen de Stichting Kinderopvang Middelburg, Kindercentra Vlissingen en Kinderdag verblijven Walcheren moet niet leiden tot identieke peuterspeelzalen op Walcheren. „Een peuterspeelzaal op Sint Laurens of kinderopvang in de binnenstad van Vlis singen moet een eigen gezicht mogen heb ben", stelt J. M. Fioole, directeur van de net opgerichte Kinderopvang Walcheren. De samenwerking is bedoeld om de dienstverlening van de kinderopvang op Walcheren te verbeteren. „We zijn nog maar net in de nieuwe organisatie aan het werk, maar het loopt al behoorlijk goed. De medewerkers, in totaal bijna 200, kun nen met elkaar over de ruimte voor kinde ren overleggen. Dat gebeurt ook. Net zoals er al deskundigheid wordt uitgewis seld en er wordt gesproken over pedagogi sche vernieuwingen." Ongeveer één jaar geleden vond het eerste gesprek plaats over de fusie van de drie partners. Een bureau begeleidde de sa menvoeging van de staf en het management. „De fusie moet zorgvuldig gebeuren, want we hebben het over alles bij elkaar 27 vestigingen." Het nieuwe centrale kantoor van Kinder opvang Walcheren is gevestigd in Middel burg aan het Meiveldpad. „Daar worden vooral allerlei financiële zaken van de kinderopvang afgewikkeld. Aan de basis, in de peuterspeelzaal zelf, behouden we de kleinschaligheid." MIDDELBURG - Een forse 220 tonskraan moest eraan te pas komen om de bouwkraan op te takelen van het terrein van het Zeeuws archief in Mid delburg. Zeven maanden lang stak de groene bouwkraan de hoogte in. Hij voerde allerlei materialen aan voor de bouw van het nieuwe Zeeuws Ar chief, dat aan 't Hofplein ont staat. De kraan heeft zijn werk gedaan. Beetje bij beetje moest het ge vaarte weggetakeld worden. Het horizontale beweegbare gedeelte, de giek, werd dins dag ineens over het Van de Per- rehuis getakeld. Op 't Hofplein werd de giek gedemonteerd. „Het weghalen van de bouw kraan heeft ook een symboli sche betekenis. We beginnen nu aan de afwerkfase voor het Zeeuws Archief. In het Van de Perrehuis wordt flink geschil derd. In het nieuwbouwge- deelte komen alle publieks functies. Straks zullen we meer dan 15 kilometer strek kende informatie kunnen aan bieden", zegt Ruth de Bruin, van de afdeling communicatie van 't Zeeuws Archief in op richting. In april werd het hoogste punt bereikt van de nieuwbouw van het Zeeuws Archief, dat ont staat uit een fusie van het Rijksarchief Zeeland en de ar chieven van de gemeenten Middelburg en Veere. „Aan 't Hofplein komen straks de ar chieven samen van veertien verschillende locaties. Het laatste kwartaal van dit jaar zullen we druk doende zijn met de verhuizing van al die ar chieven. Als alles volgens planning verloopt, kunnen we in de eerste week van januari 2000 opengaan." foto Lex de Meester MIDDELBURG - Op zaterdag 5 juni wordt op Walcheren een open dag natuurtuinen gehouden. Belangstellenden kunnen te recht in vijf particuliere iuinen met veel na tuurelementen en in de natuurtuin rond het Milieu Educatiecentrum in Vlissingen. De tuinen zijn geopend tussen 10.00 en 19.00 uur. De adressen luiden: de vier ele menten, Breeweg 100, Middelburg, het bo- menbos, Van Cittersweg, Kleverskerke, het blauwe hof, Breegweg 11, Koudekerke, S. van Ast, Mariekerkseweg 7, Biggekerke, L. Kamermans, Willem Klooslaan 11, Vlissin gen en het MEC, Korenbloemlaan 5 in Vlis singen. De open dag is een gezamenlijke activiteit van het MicMec Walcheren, het Instituut voor Natuureducatie en de ecologische tuinkring de Mantelinghe. Het IVN zet het weekeinde in het hele land activiteiten op, die te maken hebben met water en wonen. De IVN-afdeling Walche ren heeft langs een aantal van de deelne mende natuurtuinen - die met een bijzonde re waterpartij - een fietstocht uitgezet. Een routebeschrijving is te bekomen bij de milieuwinkel, Reigerstraat 2, Middelburg of bij het Milieu Educatiecentrum. De route begint bij het NS-station Vlissingen en is ruim 30 kilometer lang. Bejaarde dame van tas beroofd VLISSINGEN - In de Sottegemstraat in Vlissingen is dins dagochtend een 84-jarige vrouw uit Vlissingen beroofd van haar boodschappentas. Zij liep met haar man over het trottoir toen zij voorbij werden gerend door een man die de tas uit haar handen trok. De vrouw moest loslaten. De dader vlucht te met de tas in de richting van de Bonedijkestraat. In de boodschappentas zat een handtas, waarin diverse sieraden zaten en autopapieren. Signalement van de dader: slank pos tuur, mager gezicht, ongeveer 25 jaar oud, 1.75 meter lang, donker kort geknipt haar en hij droeg een kort model blauw jack. Duitsers raken motorfietsen kwijt OOSTKAPELLE - Op Walcheren zijn tijdens de pinksterda gen drie motoren van Duitse toeristen ontvreemd. Eén motor is gestolen vanaf de Duinweg in Oostkapelle. Het gaat om een zwarte Honda van het type CBR 900. kenteken GM-VX23. De waarde is 13.200 gulden. De tweede en derde motor zijn gestolen vanaf de Joossesweg in Westkapelle. Het betreft een paarse Kawasaki van het type ZX 400 L, kenteken ME-GU3, waarde 14.500 en een witte Honda, type CBR1000F, kenteken ME -ZY93, waarde 6000 gulden. Reimerswaals geld voor Kosovo KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal maakt per inwo ner één gulden over om de vluchtelingen uit Kosovo te kunnen helpen. De 20.421 gulden wordt overgemaakt op giro 555 van de samenwerkende hulporganisaties. Ook heeft de gemeente inmiddels twee extra woningen bij het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers aangemeld om vluchtelingen uit Kosovo te kunnen huisvesten. Hoewel de raad dinsdagmiddag unaniem met het voorstel instemde, plaatste fractievoorzitter M. West- rate (Bewoners Belangen Reimerswaal) wel een paar kantte keningen. Hij vroeg zich af waarom de gemeente nu zo ruim hartig geld overmaakt voor Kosovo, terwijl er enkele jaren eerder voor de vluchtelingen uit Rwanda niets gedaan is. „We moeten geen onderscheid maken tussen wie we wel en niet helpen en niet alleen geld overmaken omdat Kosovo toevallig iets dichterbij is als Rwanda en de mensen daar toevallig de zelfde kleur hebben als wij", aldus Westrate. Burgemeester A Verbree stelde daarop voor voor dit soort giften duidelijke richtlijnen op te stellen. Politie vindt gestolen lingerie terug SENT-MAARTENSDIJK - Een gedeelte van de lingerie die in februari uit een winkel in Sint-Maartensdijk is gestolen, is te ruggevonden bij een hennepkwekerij in Tilburg. De politie in Tilburg heeft drie verdachten van heling van 52,46 en 38 jaar aangehouden. Uit de winkel werd voor 50.000 gulden aan lin gerie meegenomen. De politie kwam een gedeelte hiervan op het spoor toen zij onderzoek uitvoerde naar een hennepkwe kerij Het Tilburgse drietal bekende de heling, waarna ze alle op vrije voeten zijn gesteld. Celstraf en boete voor diefstal MIDDELBURG - Een 21-jarige Vlissinger is dinsdag in Mid delburg veroordeeld tot zes weken cel. De man had samen met een 22-jarige Goesenaar 18 juli vorig jaar in Middelburg bij. Ellen Mode een winkelruit ingegooid en vervolgens gestolen kleding over een omheining gegooid. Ook moest hij zich ver antwoorden voor de diefstal van een fiets. Politierechter J. Hopmans tilde zwaar aan het strafblad van de Vlissingse verdachte en ging boven de drie weken geëiste gevangenisstraf van de officier van justitie zitten. De Goese verdachte kreeg wegens vernieling 500 gulden boete opge legd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bestuursrech ter T. Damsteegt stelt dat het bouwplan op de plaats van ho tel/restaurant de Orangerie in Vlissingen over 'voldoende pla nologisch kader' beschikt. Van daar dat sloop van het beeldbe palende pand op de hoek van de Koudekerkseweg/Badhuis- straat naderbij koint. Buurtbewoner P. Kuyper stapte naar de rechtbank in Middel burg om te voorkomen dat het pand tegen de vlakte zou gaan. Hij vindt dat het complex past in zijn omgeving. Kuyper heeft geen bezwaar tegen het toeken nen van een woonbestemming, maar hij is het niet eens met 'de sloop van het waardevolle en karakteristieke' pand. Boven dien stelde hij een stedenbouw kundige relatie te missen tussen de Bonedijkebuurt en de Spuik- om. In een eerder stadium kreeg de Vlissinger gelijk. De be stuursrechter geeft nu aan dat de visie die de gemeente Vlissin gen intussen ontwikkelde, aan vaardbaar is. Bovendien heeft Damsteegt in zijn motivatie meegenomen dat de verweerder (de gemeente Vlissingen) tij dens de zitting verklaarde 'met de herziening van het aangrenzen de bestemmingpslan Bonedijke nog dit jaar een aanvang te ne men en dat de onderhavige per celen daarvan deel uit zullen maken'. Kuyper vocht het nieuwbouw- plan op de locatie van de Oran gerie aan. Hij stelde dat het kwaliteit en toegevoegde waar de mist. De rechter concludeert dat 'daarmee in feite het wel standsadvies wordt bestreden'. „Nu niet is gebleken dat dat ad vies op onzorgvuldige wijze tot stand is gekomen en de gemeen te Vlissingen een gedegen deskundigenadvies heeft over legd, kan daaraan voorbij wor den gegaan'. door Esme Soesman KAPELLE - Als de gemeente raad van Kapelle dingdag 1 juni akkoord gaat, is de gemeente nog einde van dit jaar een Loket Samenleving rijker. Bij dit loket worden allerlei gemeentelijke diensten aangeboden. Ook het CWI (Centrum voor Werk en In komen) en het Zorgloket wor den bij het Loket Samenleving ondergebracht. Doel van deze brede voorzie ning is een verbetering van de service aan de inwoners van de gemeente. Zij kunnen alleen al wat gemeentelijke diensten be treft, voor ruim veertig produc-. ten bij hetzelfde loket terecht.' De huidige afdeling Burgerza ken moet de spil gaan vormen van de nieuwe voorziening. Daarvoor wordt de bemensing met bijna anderhalve baan uit gebreid. Als voordeel van de nieuwe opzet wordt onder meer het feit gezien dat mensen voor heel veel zaken slechts naar één locatie hoeven af te reizen. Daar zijn zij niet van een enkele me dewerker afhankelijk, omdat alle baliemedewerkers het vol ledige pakket kunnen aanbie den. De kosten voor scholing en extra menskracht worden in 1999 geraamd op 55.000 gulden. In 2000 moet 96.000 gulden worden neergeteld. De nieuwe opzet zal in het ge meentehuis ook zichtbaar zijn. Architect J. Fierloos heeft een ontwerp ingediend, waarbij zo veel mogelijk geprobeerd is de ruimtelijke uitstraling van de hal te behouden. De huidige ba lie van burgerzaken wordt uit gebouwd. Slecht ter been zijnde mensen en rolstoelgebruikers kunnen bij een zitbalie terecht. De verbouw van de hal gaat zo'n anderhalve ton kosten, wat een jaarlijkse last oplevert van 19.000 gulden. Andere kosten die met de totstandkoming van het Loket Samenleving gepaard gaan, hebben te maken met be nodigde computersystemen voor de dienstverlening en extra inzet van het adviserende bu reau B A Groep. De totale kos ten zijn geraamd op 61.000 gul denvoor 1999 en 121.000 gulden voor het jaar daarop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19