Dealers concentreren zich In Goes PZC Boudonck vult eieren met hoop 1?» All Sports traint lichaam én geest Een klein meisje uit Goes In de grote kunstwereld Philips Terneuzen krimpt verder in zeeland in detail Importeurs hebben voorkeur voor centrale vestiging boven Westerschelde Minnaard Vastgoed opent kantoor in Zierikzee kunst cultuur ondernemend zeeland Galia meieen 'IKGA VOOR EDAH!' Werk Boezem bij Caesuur 1900-2000 woensdag 26 mei 1999 26 mei 1998 door Claudia Sondervan ZIERIKZEE - De Minnaard Vastgoed Groep opent vrijdag 28 mei het vierde kantoor aan het Havenpark in Zierikzee. Tot de Minnaard Vastgoed Groep is ook Putter Vastgoed in Ossenisse toegetreden. Naast deze twee vestigingen zijn er kantoren in Goes en Middel- hamis. Daarnaast heeft Putter een agent in Terneuzen. Putter Vastgoed, waar drie mensen werken, blijft onder ei gen naam werken. Bij de MVG werken in totaal elf mensen. De Reformatorische Maat schappelijke Unie houdt voor werkgevers en zelfstandigen een regionale bijeenkomst over Reclame: de roep om aandacht. De bijeenkomst in De Zaete in Yerseke begint dinsdag 1 juni Minaard Vastgoed Groep be middelt bij aan- en verkoop van permanente woningen, re creatiewoningen, bedrijfspan den en verzorgt taxaties, verze keringen en hypotheken. Via Minnaard Project is het be drijf actief in ontwikkeling, aanbesteding en verkoop van nieuwbouwprojecten. MVG beschouwt Zuidwest-Neder land als werkgebied. Het Zie- rikzeese kantoor, dat onder lei ding komt van A J. van den Ouden, moet de Schouwse markt bedienen. om 15.30 uur. Spreker isL. Kis- teman, manager van KRB re clamebureau. Er wordt inge gaan op effectiviteit, beleid en ethiek van reclame en de inzet van reclamebureaus. Benzinestation Esso Macor aan de Sloeweg in Vlissingen sluit vier weken vanaf maan dag 31 mei. Het station wordt aangepast aan de geldende mi- lieueisen met onder meer een vloeistofdichte vloer en damp vangers bij de pompen. Het station verwijst de klanten naar het Essostation aan de President Rooseveltlaan. Het station Macor is weer in roula tie in de laatste week van juni. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Ernst Jan Rozendaal AMSTERDAM - Ze noemt zich een klein meisje dat droomt van grote dingen. Al tijd al geweest. „Ik las vroeger vaak bladen als de Tina", ver telt Liselotte Henneman (22). „De verhalen daarin gingen over meisjes in een weeshuis die ervan droomden beroemde ballerina's te worden. Zoiets wil ik ook waarmaken." Als eerste stap is ze vanuit Goes naar Amsterdam ver huisd om aan de Rietveld Aca demie te gaan studeren. Voor lopig einddoel is New York, om acteerlessen te volgen en te ex poseren. De Gerrit Rietveld Academie bestaat dit jaar 75 jaar. Het is nog steeds de populairste kunstacademie van ons land, met een aantrekkingskracht op studenten uit binnen- en buitenland. Zo ook op Henne,- man. Op haar zeventiende werd ze er toegelaten, temid den van studenten die stuk voor stuk een aantal jaren ou der waren. „Ik was aangeno men op vier andere kunstaca demies in Nederland. Met die toelatingsbewijzen in mijn zak durfde ik het op de Rietveld Academie ook wel aan." Het tekent haar manier van doen. Niet wachten tot je gevraagd wordt, maar gelijk mikken op wat misschien net iets te hoog lijkt. Internationaal Henneman wilde naar de Riet veld Academie omdat die anders is dan andere kunst academies. „Bij de andere toe latingen moest ik iets naschil deren of vragen beantwoorden over cultuur. Voor de Rietveld kreeg ik als opdracht sigaren- huisjes te ontwerpen voor vrouwen tussen de 30 en 45. Je wordt aangesproken'op je fan tasie. Er heerst daar een inter nationale sfeer. De lessen wor den in het Engels gegeven en er studeren veel mensen uit an dere landen. Ik vond het ook wel een mooie tegenstelling. Vanuit mijn beschermde jeugd in het toch niet zo spectaculai re Zeeland naar het brandpunt van de kunst in Nederland." Via de richtingen mode en gra fisch ontwerpen kwam Hen neman bij media terecht, een studierichting waarin ze haar interesses kan combineren. „Ontwerpen, teksten schrij ven en acteren gaan daarin sa men. Vaak maak ik iets dat ik zelf draag in een film die ervan wordt opgenomen. Ik heb het idee dat ik de laatste jaren een eigen stijl heb ontwikkeld. Het is vaak een combinatie van het menselijk lichaam met iets ne of brave. De huisvrouw die zich onaantrekkelijk voelt in- sprireert mij, ik maak pantof fels of badkuipen, maar ik geef er een onverwachte draai aan, Ik schrijf ook teksten voor kin deren. Spannende sprookjes. Vaak gaat het om dromen van onschuld die helemaal niet zo onschuldig zijn. Misschien is die kant van mijn werk ver want met Zeeland en ben ik te gelijk op zoek naar de tegen stelling." Pikante dame Verleiden is voorlopig ook wat van Henneman verlangd wordt in de rolletjes die ze ver vult in de televisieserie Blauw blauw en de nieuwste speel film van Dick Maas. Via het acteren in haar kunstfilms en een bijbaantje bij een Amster dams castingbureau is ze de televisie- en filmwereld bin nengerold. Ze volgt acteerles sen bij Ruud van Hemert, bekend als regisseur van Schatjes. Ze ervaart de afwis seling als verfrissend. „De kunstwereld heeft toch iets pretentieus en staat soms bui ten de werkelijkheid. De film wereld is sneller en oppervlak kiger. Dat spreekt mij net zo goed aan. Ik ben tot nu toe als een pikante dame gecast, maar dat was om binnen te komen, Nu ben ik aan andere rollen toe." „Ik zie mijn bezigheden niet los van elkaar. Ik doe wat op mijn weg komt en als het even kan integreer ik het acteren in mijn kunstwerken en anders om. Het maakt me op de Riet veld niet tot een buitenbeen tje, want die bestaan daar niet. Ieder werk is een verlengstuk van jezelf, is daar de redene ring en iedereen is verschil lend. Ik denk dus eerder dat ie dereen daar een buitenbeentje is. Ik heb wel bij docenten ge merkt dat ze bang zijn dat ik straks voor de kunst verloren ben als ik een interessante rol krijg aangeboden, maar daar lach ik om. Ik doe gewoon wat ik denk dat ik moet doen." Het liefst combineert Henne man tegenstellingen, in haar leven en in haar werk. „Ik hoop over een paar jaar naar New York te kunnen. Het lijkt me een bruisende stad als Am sterdam, maar dan in tien voud. Een tegenstelling in ieder geval tot het rustige Zee land, waar ik ben gevormd en waarvan ik nog steeds hou. Ik wil proeven van dat bruisende leven in New York, ik wil er ac teerlessen volgen en ik wil er met de internationale kunst wereld kennismaken. Mis schien kan ik er drie vliegen in één klap slaan." Liselotte Henneman mikt op meer erotisch en humoristisch. Ik werk met aantrekkingskracht, een aanlokkelijke verpak- krngsvorm die vaak niet hele maal is wat het lijkt. Alles in het leven is aantrekken en ver leiden." „Mijn onderwerpen zijn niet te zwaar op de hand. Ik ben geen wereldverbeteraar. .Ik wil mensen entertainen en als het even kan een ogenblik van in zicht bezorgen. Ik wil mensen kietelen met dingen waar wel iets serieus achter zit. Verge lijk het maar met Koot en Bie. Terwijl je om ze lacht, realiseer je je dat het wel waar is wat ze zeggen." Een opvallend ontwerp van Henneman is een bikini voor de huisvrouw met schuur- sponjes in het topje. Komt dat in aanraking met water, dan ontstaat een grote hoeveelheid schuim op het decolleté. Een ander ontwerp is een paar slof fen die op knuffeldieren lijken maar voorzien zijn van ver vaarlijke stilettohakken. „In mijn werk zit vaak een link met het huiselijke en het gewo- Liselotte Henneman: „Ik doe wat op mijn weg komt en als het even kan integreer ik het acteren in mi jn kunstwerken en anders om." foto Rosalie Solleveld door Esme Soesman door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Goes ont wikkelt zich steeds sterker als autocentrum voor Zeeland bo ven de Westerschelde. Jongste voorbeeld is Rover. De impor teur brengt het dealerschap voor Walcheren over van Ren- ton Rover in Middelburg naar automobielbedrijf Zwarte- poortein Goes. Hierdoor wordt Zwartepoorte Rover-dealer voor heel Noord en Midden-Zeeland. H. Moole- naar, sinds 1984 eigenaar van Renton Rover, maakt een nieu we start als Daewoo-dealer in Goes. Moolenaar neemt per 1 juni de Goese vestiging van au tomobielbedrijf Steketee over. In de Yersekse vestiging van dat autobedrijf blijft S. A C. Steketee samenwerken met Moolenaar als sub-dealer voor Daewoo. Automobielbedrijf Moolenaar - de naam Renton is nu verdwenen - houdt donder dag 10, vrijdag 11 en zaterdag 12 juni open dagen in het be drijf aan de Kuyperslaan in Goes. Vrijdag 11 juni opent het bedrijf officiéél voor genodig den, waarbij Steketee afscheid neemt en tegelijk Moolenaar voorstelt als nieuwe eigenaar. Het nieuwe bedrijfspand van Zwartepoorte op De Poel II in Goes komt in de eerste week van juni in bedrijf. Het autobe drijf in Vlissingen sluit dinsdag 25 mei, BMW-autobedrijf Re- meeus in Ouwerkerk volgt per 1 juni. Beide bedrijven worden samengevoegd met het Goese bedrijf van Zwartepoorte en Rover-dealer voor de Bevelan- den Ventura in Goes. Het Ro- ver-dealerschap voor Noord en Midden-Zeeland wordt on dergebracht in een apart be drijf, Auto Accel, samen met het dealerschap voor MG. In het bedrijf Auto Ventura blij ven de merken Land Rover en - per 2000 - de nieuwe Mini. In het nieuwe gebouw aan de Amundsenweg wordt alles, in clusief BMW auto's en moto ren, geconcentreerd in wat algemeen directeur J. Zwarte poorte het eerste mobiliteits centrum van het BMW-con- cern noemt. „Dit is de ontwikkeling die gaande is: de groten worden steeds groter, de kleine bedrijven verdwijnen. Importeurs en autofabrikan ten willen concentratie." Wil liam Remeeus, zoon van P. Re- meeus van BMW-dealerbedrijf Ouwerkerk, is vestigingsdirec teur van deze eerste 'concern- dealer'-vestiging in Goes. De formele opening van dat bedrijf volgt op vrijdag 24 sep tember. Het bedrijf van Zwar tepoorte heeft nog een vesti ging in Roosendaal die enkel gericht is op BMW. De Daewoogarage in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Welbevinden komt niet automatisch met een fit lijf maar ook door training van de geest. Met die gedachte heeft sportschool All Sports in Middelburg zich gericht op een nieuw programma Body Mind, dat nu in circa tachtig sportscholen in Nederland draait. In dat programma wordt niet ge werkt met het uitgebreide gamma aan hal- •ters en trainingsapparaten dat de sport school van de companen Bert Kuys en Jarl de Hartog aan de Oostperkweg kenmerkt. De speciale trainer, Middelburger Vincent Quandt laat cursisten met Tai Chi, yoga, ademhalingsoefeningen en meditatie wer ken. Het is enerzijds een antwoord op de toenemende activiteiten in fitness en ge zondheid van arbodiensten en sportcen tra, anderzijds een gevolg van het besef dat de traditionele trainingscentra een groep mensen niet aansprak.Bij Body Mind is instap steeds mogelijk. voelde om dingen te creëren de kop ingedrukt. Kunst was taboe en de Belgische creatieveling belandde dan ook op een oplei ding voor verpleegkundigen in Brugge. Na haar huwelijk met een man uit Zeeuws-Vlaanderen kwam Boudonck in Middelburg te recht, waar ze onder meer werk te bij de trombosedienst. De el lende waarmee ze in haar werk geconfronteerd werd, woog te zwaar. Met de geboorte van haar HEINKENSZAND - Het ei staat voor de in Kwadendamme wonende Martine Boudonck symbool voor de hoop op een nieuw begin. Herhaaldelijk be gon de in België geboren kun stenares een nieuw leven en nog steeds worstelt ze met ervarin gen uit haar jeugd. De tentoon stelling Oervorm van het ei, die tot en met 1 juli in het gemeente huis in Heinkenszand is te zien, geeft een glimp prijs van de waarde die Boudonck hecht aan dat prille - kansrijke - begin. Eén exemplaar van de in het ge meentehuis uitgestalde eier- beelden laat heel expliciet zien wat het ei als oervorm voor Boudonck te betekenen heeft: Het aan de bovenkant openge werkte ei is voorzien van een collage waarin - in een noten dop - het leven van de nu vij ftig- jarige kunstenares is verwerkt. Ze werd gebóren nabij Gent, maar bracht een groot deel van haar leven door op kostschool. „Van mijn elfde tot ik bijna een entwintig was. Het was daar vreselijk. Je wordt er geleefd. Toen ik eruit kwam, was ik we reldvreemd en mensenschuw", zegt de inwoonster van Kwa dendamme onomwonden. Eén van de op de schaal aange brachte foto's laat een klein meisje zien, temidden van haar medeschoölgenootjes. Andere foto's tonen andere beelden uit haar niet zo plezierige jeugd. Onderdrukt In het uiterst conservatieve plattelandsmilieu waarin zij opgroeide, werd de drang die Boudonck als klein meisje al per stuk Geldig t/m zaterdag 29 mei 1999. Martine Boudonck met één van haar meest 'sprekende' eieren: een opengewerkt exemplaar waarin een collage over haar verleden is verwerkt en een Jakobsladder de weg naar een betere toekomst symboli seert. foto Willem Mieras zoon („hij maakt kunstwerken op borden") zette ze een punt achter haar geforceerde loop baan, waardoor ze meer ruimte voor haar creatieve ontwikke ling kreeg. Zien Ze volgde lessen aan verschil lende academies, waarbij ze („heel ouderwets") tekenen als basis ziet voor alles wat ze kan. „Ik heb ervan geleerd goed te zien. Zou ik dat niet hebben ge daan, dan kon ik nu ook niet met klei of steen werken." Uit het opengewerkte ei steekt een lad der met een poppetje van was omhoog. Dit beeld, gebaseerd op de Jakobsladder uit de bij bel, geeft uitdrukking aan de posi tieve instelling van Boudonck. Het oude leven achter j e laten en hoop putten uit dat wat voor je ligt. Ambities heeft Boudonck niet. „Ik doe dit ook niet uit overtui ging, maar ik kan hier mijn ge voelens en emoties in kwijt." Behalve eieren in verschillende vormen en maten omvat de ten toonstelling uit steen gevormde voorwerpen, waarbij Boudonck geprobeerd heeft de herken baarheid van de natuurlijke vorm van de stukken steen uit te buiten. Uit klei gemaakte kop pen (onder meer van de broer van Godfried Bomans) en een gedicht op laken zijn andere ui tingen die in het gemeentehuis zijn te zien. De tentoonstelling is opgezet door de werkgroep Beeldende Kunst van de Culturele Raad Borsele en is - tijdens ope ningsuren van het gemeente huis - te bezichtigen. MIDDELBURG - De Middel burgse expositieruimte Ven sters Caesuur haakt vanaf van daag, woensdag, aan bij de aandacht op verschillende plek ken in Nederland voor beeldend kunstenaar Marinus Boezem. In de uitstalramen van Vensters Caesuur in de Noordstraat in Middelburg zijn twee werken van Boezem geplaatst. Het gaat om de multiples degli ucelli uit 1985 en della scultura la luce uit 1991. De ene toont het reliëf van de Mont Blanc in een doos waarvan de binnenkant van het deksel de sterrenhemel is. Is de doos dicht dan raken bergtop en sterrenhemel elkaar, zonder dat de toeschouwer er iets van ziet. In het andere werk is met een staande houten balk en drie eie ren de tegenstelling natuur-cul- tuur gedemonstreerd. De werken zijn tot en met 27ju- ni te zien. door Jeroen Vliegenberg Voor de tweede keer in nog geen drie jaar tijd kregen de werknemers van Philips Ligh ting Terneuzen op 2 6 mei 1998 te horen dat een nieuwe ingrijpen de reorganisatie onontkoom baar zou zijn. Door de plannen om de spaarlampenproductie naar Polen te verplaatsen kwa men 130 banen op de tocht te staan. Voor het einde van volgend jaar wordt de mechanische assem blagelijn van de zogeheten CFL-spaarlamp in zijn geheel overgebracht naar de fabriek in het Poolse Pila. Daardoor ver dwijnen 130 banen in Terneu zen. Bij het bedrijf werkten in 1998 nog 585 mensen. Een Philips-woordvoerder noemde de maatregel onvermij delijk, omdat men anders niet het hoofd kan bieden aan de scherpe concurrentie met de Chinese lampenproducenten. Het verhaal van drie jaar gele den dat Terneuzen alles op alles zou zetten om tegen een dekkende prijs de mechanise^ "ti productie in stand te houdt» ging niet langer meer op, omdal, zo beweerde Philips, de Ternea- zense vesting is ingehaald door üdci de marktwerking. De vakorganisaties CNV, Flft en de Vereniging van Hoger Per. sjj soneel Philips (VHPP) reageer |]i den zeer verontwaardigd. Ze |f wezen erop dat bij de reorgani, satie in 1995 was toegezegd dal aid. er in Terneuzen een volwaardige, |(t fabriekzoublijvenbestaan,mr perspectief voor de toekomst, Bovendien meenden de bonden jij' dat 'Eindhoven' een errr taxatiefout heeft gemaakt de dreiging uit China, waarvoor de bonden keer op keer waar schuwden, nooit serieus te ne men. Dat Philips de zaak allee] '6J met een rigoureuze reorganisa tie probeerde recht te trekker, LIS noemde het CNV moeilijk ieft verteren. De bonden verzette ur i: zich fel tegen gedwongen ont :rJ( slagen, maar Philips kon niel ioi garanderen dat deze uitbleven, Een beeld van de staking bij Philips.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18