Jos de Jonge speelt Dagboek van een gek lü Taptoe in Vlissingen verwacht flinke toeloop Beetje nostalgie in Domburg Joling en Fygi bij Gala of the Year KC De Roode Leeuw in Domburg heeft onder nieuwe leiding nogal wat veranderingen ondergaan. De zaak duidt zichzelf a an als 'Uitspan ning- en dat zal wel te maken hebben met het verleden. Uit het ver leden stamt ook het kantoortje dat met zijn glazen wanden uitzicht biedt over het restaurant. Je zag zo'n aquarium rond de vorige eeuwwisseling veel in drukkerijen en fabrieken. Vanuit zijn glazen hok hield de chef zijn personeel in de gaten. door Rien wan Reenis Er is meer nostalgie in De Roode Leeuw, de oude prenten en foto's bijvoorbeeld en er hangt een mooie ets van een kar met knol. Een kunstschilder heeft de muren van een zuidelijk geel tintje voorzien, compleet met geschilderde barsten in het stucwerk. De vloer, van een warme donkere houtsoort, is ook nieuw gelegd: en er zijn nogal wat opstapjes, afgebakend met oud i jzeren hekwerken, waardoor de immense ruimte toch menselijke proporties krijgt. Een aangename sfeer waar ik me als enige eter binnen toch niet ver loren voel; De overige, voorname lijk Duitse, gasten genieten buiten op het terras van de zon. „We zijn geen sterrenzaak", heeft de gastvrouw opgemerkt,„maar we leveren wel kwaliteit." Dat blijkt te kloppen, de kaart is allesomvat tend: voorgerechten, hoofdgerech ten vlees en vis, ijsdesserts, ontbijt, snacks, pannekoeken, koffie en thee, frisdranken en sterke dran ken, melkprodukten en bier en een kleine selectie wijnen die behalve de Chablis 59,-), de halfdroge Duitse Sekt 28,-) en de Cham pagne 97,50) allemaal ook per De Roode Leeuw Markt 12 Domburg Tel. 011.8-586121 Geen sluitingsdag Keuken open 11-22 uur, 9-12 uur ontbijt, in het hoogseizoen vanaf 8 uur Creditcards: Amex, Visa, Diners Club en Eurocard Rolstoel: niet mogelijk, maar wordt aan gewerkt Kinderen: aangepaste gerechten glas verkrijgbaar zijn in twee prijs klassen, 5,25 en 7,25. Dc kaait is afgestemd op de gasten, voornamelijk toeristen, die zelf hun menu kunnen samenstellen uit de gerechten op de kaart, een voorge recht, hoofdgerecht en een nage recht plus salade van de saladebar voor 29,50. Redelijke prijzen De prijzen ziin zeer redel ijk, Toma tensoep 'Andaiousa' en 'Sipelsop'. j een 'uiensoep op pi a t tel ands wijze' kosten ƒ7,- en Romige Watcherse vissoep 8,50. Ik kies voor Zeeuwse boerenham 10,50) als voorafje, een bord. zonder veel poespas maar met royale plakken heerlijke ham en augurkjes op een bedje van sla, alles vers en goed van smaak. De kaart mag eenvoudig zijn, er staan wel oesters op, gegratineerd en voor 11,50. Er ziin zes hoofdgerechten vlees, goed gevarieerd: Wiener Schnitzel 24,50), Hammetje uit de oven met basilicumsaus 26,50). Gegrilde Lamskoteletjes 26,00), Sparcribs met drie koude sauzen 27,-), Ent- recóte 27,-) en Toumedos van de grill met Béarnaise- of pepersaus (ƒ31,50). Steeds attent op Zeeuwse connec ties kies ik uit de zes visgerechten (van 24,- tot 26,50) het 'Visser- inanspotje Noordhinder'. Dit potje blij kt een groot bord te zij n met ver- schillende vissoorten als kabel jauw, zalm en tonijn in hapklare brokken met mosseltjes en garnaal tjes in een Holla ndaisesaus. Op het menu staat dat de gast kan kiezen uit gekookte of gebakken aardap pelen, frites of rijst, maar er wordt mij niets gevraagd en ik krijg een schaaltje knapperige Vlaamse frie ten. De gastvrouw en haar hulp hebben de handen vol aan het. ter ras en een strenge man die de keu ken komt inspecteren en dat levert een korte wachttij dop voor liet des- se;! op tafel komt, de Ijscoupe De Roode Leeuw, bestaande uit. ehoco- ladeijs, notenijs en echte slagroom, een naam op de coupe verraadt de afkomst: IJsboerke. Een uitstekende maaltijd in een prettige ambiance en met een goede prijs-kwalitcitverbouding. 26 mei t/m 1 juni Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt extra voor stellingen van Wat 'n schat. Het betrefteen vrije bewerking van het boek Vooruit, we gaan schatgraven van Janosch.De voorstelling vol humor en muziek, voor ieder een vanaf 5 jaar, wordt gespeeld door Hans van der Haar. wo. Minitheaterin Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Hans T eeuwen De cabaretier HansTeeuwen treedt tweemaal op in Middelburg. Het betreft een try-out van zijn nieu we pro gramma. Beide voorstellingen zijn uitverkocht. wo. en do. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Opus One Opus One komt met de familievoorstelling Klokkenluider van de Notre Dame. Het gezelschap vertaalde het bekende verhaal van Victor Hugo over de gebochelde Quasimo do naar een dansvoorstelling met Frans Schre ven in de hoofdrol. vr. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur Hou me vast Toneelgroep Als 'n Dijk speelt tweemaal het stuk Hou me vast van Jules Feiffer. Onder leiding van regisseuse Marjoke Sinke brengt men een eigenzinnige versie, die stoei end en improviserend met de teksten tot stand is gekomen. De absurdistische, soms ontroe rende scènes zijn tot een geheel gemaakt waar in menselijke verhoudingen in steeds wisse lende belichting geplaatst worden. vr. en za. Theaterzaal Emergis, Kloetïnge, 20.00 uur Jos de Jonge Jos de Jonge speelt de solovoostelling Dag boek van een gek van Nicolaj Gogol. De monoloog begint met: Uitzonderlijk, uitzon derlijk, vandaag drie oktober is mij iets uitzon derlijks overkomen. Wat dat is, vertelt Jos de Jonge, in de regie van Johan Bodrij. Zie elders op deze pagina. vr. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Eenakters Het Middelburgs Theater biedt weer verschil lende éénakters van het jaarlijkse Eénakterfes- tïval van het ZCA de mogelijkheid tot een her haling. Deze zaterdag staan op het programma Winter slaap doorde jongeren van het Middelburgs Theater, Pierewaaien doorTheatergroep In De pendance, De AzoordoorToneelgroep De Zeeuwse Kusten De laatste boot door het Mid delburgs Theater. za. Minitheater, Middelburg, 20.00 uur Adonai Het interkerkelijk koor Adonai brengt de gos- pelmusicai Light. De muzikale leiding is in handen van Liesbeth Franken, terwijl Piet Bodbijl de regie voerde. za. De Hoogte, Goes, 20.00 uur Tibetan Het Tibetan Institute of Performing Arts treedt op. Het gezelschap brengt mysterieuze dansen en fascinerende muziek uitTibet. De artiesten van TIPAstaan onder patronage van de Dalai Lama en vormen het enige professionele en authen tieke opera- en dansgezelschap van Tibet. Met hun optredens willen ze bijdragen aan het in stand houden van de Tibetaanse tradities en cultuur. za. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Kuiperspoortorkest Het Kuiperspoortorkest geeft een concert. Onder leiding van Mathieu Meijs worden wer ken uitgevoerd van Mozart, Gossec, Witt en Si belius. De dirigent bespeelt ook het orgel. wo. Koorkerk, Middelburg, 20.30 uur Desafin ado-bsnd De Desafïnado-band geeft een optreden. Het Zeeuwse jazzcombo geeft maandelijks een concert in het Middelburgse jazz-eetcafé. wo. Desafinado, Middelburg, 20.30 uur Annie Schmidt Het Kinderkoor van de Zeeuwse Muziekschool zingt liedjes van Annie M. G. Schmidt. Dirigente Len ie Stokman zorgt voor de begelei ding aan de piano. do. De Drvkkery, Middelburg, 16.00 uur PHHïp Morris Het 24ste Philip Morris Jazzweekend begint met een BRTO-specïal. De Roots Digger Jazzband maakt een reis door de jazzgeschiedenis, waarna The Cassablanca Steps het geluid van de radio van de jaren der tig voortbrengen, gepresenteerd op een ty pisch Britse humoristische wijze. do. De Stoelemat, Bergen op Zoom, 20.00 uur J azzfestival Het Schelde Jazz Festival beleeft de 27ste edi tie. Na de officiële opening bijt het Roy Hardgroye Quintet om 21.30 uur het spits af. Zie pagina 73 do. Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur R&B IMigHt Discotheek The Nighttrain heeft een Thursday R&B Night; Ladies Night op het programma staan. Medewerking verlenen de dj's Kenneth en 2- Wise en Go-Go-dancers. do. The Nighttrain, Middelburg, 22.00 Uur Jazzfestival Het Schelde Jazz Festival speelt zich-zowe! in de openlucht als binnen af. In het Duvel Droomschip op de Markt zijn tot 24.00 uurvier bands actief. vr. Duvel Droomschip, Terneuzen, 17;30 uur vr. Winkelstraten, Terneuzen, 18.00 uur vr. ABC-podium. Terneuzen, 19.00 uur vr. Porgy Bess. Terneuzen, 21.00 uur Chansons Ronald Naar (zang) en Tim Geeraedts (piano) brengen Franse chansons. Het öetreftde slotavond van het seizoen van de Alliance Frangaise Walcheren. vr. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.00 uur Gala of the Year Verschillende artiesten verlenen hun mede werking aan het Gala of the Year. Er staan optredens op hetprogramma van zan geres Laura Fygi, zanger Gerard Joling en de First Showband. De presentatie is in handen van HansKraayjr, vr. Tennis- en Sportcentrum Schelde Int., Goes, 20.00 uur Philip Morris Het Philip Morris Jazzweekend wordt op twee lokaties voortgezet. In de tent op de Grote Markt enop het Beurs plein zijn vier bands te beluisteren. Zie ook pagina 13 vr. Tent Grote Markt, Bergen op Zoom, 21.00 vr. Beursplein, Bergen op Zoom, 21.00 uur Bubblin' Party Voor een Bubblin' Party moet men naar disco theek The Nighttrain. De ingrediënten van dit feestje zijn de dj's 2-WÏ- sej Snake en Kaaiman, Phat Butt DJ Team/Twïze, sexy Phat Butt dancers en surpri se live-act. vr. The Nighttrain, Middelburg, 22.00 uur Showbands Vlissingen staat zaterdag in het teken van het Nationaal Kampioenschap Jeugd-showbands en de jaarlijkse taptoe. De middaguren worden in beslaggenomen door het jeugdfestival, Waar twaalf korpsen aan deelnemen, 's Avonds staat de taptoe op hetprogramma. za. Stadhuisplein, Vlissingen, 12.00 uur za. Stadhuisplein, Vlissingen, 20.00 uur Philip Morris Het Philip Morris Jazzweekend kent onder meer een Oranjeboom Streetparade en een Jazznight. De Streetparade speeltzich af in de binnenstad van Bergen op Zoom met om 17.00 uur een apotheose in de festivaltent op de Grote Markt, •za. Binnenstad, Bergen op Zoom, 14.00 uur za. Beursplein, Bergen op Zoom, 13.30 uur •za. Horeca en binnenstad. Bergen op Zoom, 21.00 uur sindsdien via cursussen, workshops, privéles en mas- terclasses zijn spel verder heeft ontwikkeld. ,,We hebben kritisch gekeken of er sprake zou zijn van zelf overschatting", stelt Johan Bodrij, „Het is een prachtig stuk en na wat ik van Jos te zien kreeg, vond ik dat deze voorstelling het waard is om gespeeld te worden. Er zijn meer dingen die ooit door be roeps zijn opgevoerd en daar na in het amateurcircuit te recht komen. Ik vind het knap hoe hij dat in z'n eentje doet. Het contact tussen ons tweeën is heel plezierig. Jos laat din gen zien die mij inspireren. D ie geef ik hem terug en dat inspi reert hem weer. Het is een hele mooie wisselwerking die in zo'n proces ontstaat." Johan geeft een voorbeeld: „Tijdens de repetities waren de verhoren voor de Bijlmer enquête op tv. Zoals van de man die in feite wist dat het niet helemaal in orde was, maar het vliegtuig toch liet vertrekken en daar nog steeds heel veel pijn van voelde. Die pijn zit naar mijn idee ook in een scène uit het stuk. Jos her kende dat en legde het in zijn spel. Iedere keer als ik het nu zie, voel ik ook die pijn. Op die manier hebben we elkaar ge voed met beelden en stemmin gen. Per scène, per regel, soms zelfs per woord zijn er wisse lingen in stemming, sfeer of spanning. Het is een gezamen lijke zoektocht geweest, waar van ik denk dat we die aardig vorm hebben gegeven. Het moet van binnenuit komen." Brave burger „Het verhaal, opgebouwd uit twintig dagboekfragmenten, gaat over een ambtenaar in het tsaristische Rusland die sta pelverliefd is op de dochter van de directeur en in onmin leeft met zijn afdelingschef", geeft Jos de inhoud kort weer, „Dan gaat er in zijn hoofd van alles malen en komt hij uitein delijk in het gekkenhuis te recht. Ik identificeer mij niet met die man, maar kan mij wel voorstellen, dat hij in zijn ma nier van denken zo is gaan vastlopen. Gogol zelf lijkt veel op hem. Hij was een brave bur ger, maar ondertussen was zijn hele denkwereld zoals die van de schizofreen die op het podi um wordt gezet." „De aankleding is uiterst so ber", vervolgt Jos, „Mijn kos tuum is een soort dwangbuis met lange mouwen, zodat mijn handen niet te zien zijn. Dat werkt enorm mee aan de sfeer." Johan vult aan: „Dat is mooi symbolisch, hij is niet al leen figuurlijk, maar ook let terlijk onthand." Jos: „Als spelconcept hebben we geko zen voor een flashback, alsof iemand, een psychiater of the rapeut, vragen stelt: begin maar eens van voren af aan, haal het maar terug, wat is een kenmerkende datum voor u? Drie oktober? Wat is er ge beurd?" Johan: „Hij reageert met boosheid, teleurstelling, optimisme, fatalisme. Er zit ten-verschillende lagen in het stuk en het is een uitdaging om daarin te schakelen. Ik vind het knap dat Jos dat kan." Verwerken „Zeker in het begin", meent Johan, „moet het publiek zich afvragen of die man eigenlijk wel gek is. Op een gegeven mo ment heeft men uiteraard door dat er iets is gebeurt. Het is een evolutie in korte tijd - het stuk duurt één uur en twintig minu ten. Hoe komt het dat hij gek is geworden, welke factoren spe len een rol? Onder meer liefde, maar ook leef tij d en de situatie waarin hij zich bevindt. Ik denk dat als de voorstelling af gelopen is, er niet direct geap plaudisseerd zal worden. De mensen moeten het even ver werken. We repeteerden afge lopen winter in een vrij koude ruimte, maar ik voelde die kou pas toen Jos klaar was. Tus sendoor kreeg ik wel eens kip- pevel, maar dat was door wat ik te zien kreeg. Hij speelt het heel klein, op de vierkante centimeter, waardoor het heel indringend wordt. Er zitten herkenbare dingen in en ik hoop dat het publiek daarin meegaat en geëmotioneerd raakt." Hoewel hij ook in groepsver band actief is („Tijdens work shops in de zomer van de Stichting Buitenkunst hebben we met een grote groep mensen Hamlet van Shakespeare ge daan onder leiding van een professionele regisseur"), mo tiveert Jos tenslotte waarom hij solo het podium op gaat: „Dat is echt toneelspelen tot in je vezels." Dagboek van een gek door Jos de Jonge gaat vrijdag avond in première in het Minitheater in Middelburg (20.30 uur). Meer dan 4000 toeschouwers kwamen vorig jaar af op het landelijke Taptoe-festival in Vlissingen. De organisatie verwacht dater zaterdag opnieuw zo'n grote toeloop zal zijn; ■- door Edith Ramakers „We hebben weer allerlei top pers uit het hele land kunnen contracteren. De Deltaband uit Vlissingen kan als enige Zeeuwse band concurreren met de andere deelnemers van de Taptoe", reageert een van de organisatoren Frans Wiel- and. Zaterdagmiddag om. 12.00 uur begint het festival op het Vlis- singse Stadshuisplein met het Nationaal Kampioenschap Jeugd-showbands. De Zeeuw se inbreng in die landelijke ti telstrijd komt van Confetti uit Goes. In de pauze, omstreeks drie uur, geeft K en G uit Lei den een demonstratie. Die groep zal op muziek van TOTO haar nieuwste show laten zien. „Ik weet zeker dat veel toe schouwers er kippenvel van zullen krijgen: Zij geven een gevarieerde show in klank en beeld." Vijftien tot twintig korpsen doen mee aan het showfestijn. Voorafgaand aan de Taptoe lo pen de korpsen door de Vlis- singse straten. Rond acht uur 's avonds keren de muziekbands terug naar het Stadshuisplein. Dan be gint de taptoe, die gratis toe gankelijk is en duurt tot onge veer tien uur. Het jeugdfestival begint om 12.00 uur, de taptoe om 20.00 uur. Beide onderde len van het festival vinden plaats op het Stadshuis plein in Vlissingen De Deltaband Vlissingen is de Zeeuwse deelnemer aan de landelijke Taptoe in Vlissingen. Het kostuum van Jos de Jonge is een soort dwangbuis met lan ge mouwen, zodat zijn handen niet te zien zijn. Het personage is figuurlijk en letterlijk onthand. woensdag 26 mei 1999 Laura Fygi. In een compleet omgetoverde tennis- en sporthal Schelde International in Goes wordt vrijdag het Gala of the Year gehouden. Hans Kraay jr. presenteert het gala, waar Lau ra Fygi, Gerard Joling en showorkest The First Showband optreden. Het Gala of the Year is een initiatief van de Lions Club Goes. door Winnie van Dam een nieuwe klinische voorzie ning voor volwassenen door de De opbrengst komt ten goede Stichting Vrienden RGZ (Re- aan de bouw en inrichting van validatie Geneeskunde Zee land). Ongeveer duizend be zoekers worden op het gala verwacht. Meer dan achthon- s derd hebben zich al aange meld. Gerard Joling zal gedurende de avond hits zingen als 'Love is in your eyes' en 'Tickets to the tropics'. Ook zangeres Laura Fygi zal een belangrijk deel van de avond vullen. Zij heeft inmid dels vijf cd's op haar naam staan, waarvan er twee met goud zijn bekroond. Naast ge» |S nieten van de artiesten kunnen P bezoekers zich ook te goed doen aan diverse buffetten. Voor de gelegenheid wordt een] casino opgebouwd en worden onder meer modeshows gelo pen cn dansdemonstratiesge- geven. Eén van de organisatoren, I lans Dekker, vertelt dat de stichting Lions Club ieder ïaJ een inzameling houdt voorb goede doel. „Dit jaar wilder, we eens iets anders doen dan alleen maar inzamelen en neren. We wilden het iets grol ter aanpakken. Mede omdati in Goes weinig te doen is op cultureel gebied en zoiets ais een gala wordt hier ook niet it dere dag georganiseerd." De organisatie koos ervoor hi geld wat die avond ingezamel wordt, te doneren aan eendoi dat 'niet te ver van ons bed ligt'. „Vaak wordt er geld op gehaald voor landen die niet direct naast de deur liggen. H recht hoor, maar we moeten niet vergeten dat extra geld ook dichter bij huis hard nodi is." Dekker wijst erop dat stadskleding (pak met strop das) tijdens de gala-avond verplicht is en black tie ge wenst. Het 'Gala of the Year' vindt vrijdag plaats in de ten nis- en sporthal Schelde Inter national in Goes, aanvang 20.00 uur De solovoorstelling Dagboek van een gek wordt onmid dellijk geassocieerd met de acteur Henk van Ulsen. „Ik vind het heel knap dat hij dat bereikt heeft, maar dat weerhoudt mij er niet van om dat stuk ook te proberen te spelen", meent de Middelburger Jos de Jonge, die, sinds hij er begin jaren tachtig op 35-jarige leeftijd voor het eerst mee in aanraking kwam, zijn hart verpand heeft aan het amateurtoneel. Om zich te behoeden voor voetangels en klemmen vroeg hij zijn plaatsgenoot Johan Bodrij, die inmiddels kan bogen op een ruim 25-jarige ervaring bij onder meer het Middelburgs Theater, hem te regisseren. door Frans Doeleman „Toen ik Dagboek van een gek van Nicolaj Gogol had gele zen, leek mij dat een enorme uitdaging. Ik heb de bewer king van regisseur Kees van Iersel en Henk van Ulsen door genomen en geoefend en ver volgens Johan erbij gevraagd. Ik heb één keer, tien jaar gele den, te vlot met een solo op de planken gestaan, dus dat niet weer", bekent Jos de Jonge, die foto Jan Jon Gerard Joling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12