VN-missie geschokt over Kosovo Wij denbosch zet leger in Renault komt naar u toe! 0800-0303 „1 4 WEKEN Dringen op Jazzfestival Gedeputeerde wil Tour naar Zeeland halen Water Alpenlanden op recordpeil Delegatie zegt genoeg bewijzen te hebben voor etnische zuivering Topdrukte in Zeeland blijft uit Zwemmende stier gered uit Oosterschelde Marlayne bij favorieten Songfestival DEWOONMODE VAN ZEELAND Thuiszorg tegen eigen bijdragen Knaven draagt zege op aan Priem 13 Hoek in bekerfinale Franse politie worstelt met gruwelijke moord op vier Nederlanders VOOR 16,00 JA, O iO NW 4 Meer zon Perioden met zon en vooral droog. Matige west- tot noordwestenwind. Middagtemperatuur 15 tot 17 graden. 242e jaargang no. 121 dinsdag 25 mei 1999 losse nummers 1,80 PZC PAGINA 9 door Sven Remijnsen GOES - Als het aan Jaap Hennekeij ligt, vormt Zeeland in 2003 het decor van een etappe in de Tour de France. De gedeputeerde uit Breskens heeft zich voorgenomen om de opening van de Westerscheldetunnel in dat jaar luister bij te zetten met een doorkomst van de belangrijkste wielerwedstrijd ter wereld. Hennekeij legde zijn plan zaterdag na afloop van de Delta Profronde voor aan oud-renner Hennie Kuiper, die goede contacten heeft met de Société du Tour de France. Kuiper raadde de Zeeuwse gedepu teerde aan op korte termijn een comité te vormen, dat het idee aan de organi satie van de Ronde van Frankrijk moet voorleggen. O ver de invulling van de etappe heeft Hennekeij al na gedacht. ,,De rit zou kunnen voeren over een groot gedeelte van het huidi ge parkoers van de Delta Profronde. Met bijvoorbeeld de start in Middel burg, een tocht over de Oosterschel- dekering en de Zeelandbrug, en via de Westerscheldetunnel naar een aan komstplaats in België." van onze redactie buitenland LONDEN - De VN-dele- gatie die de afgelopen drie dagen een bezoek heeft gebracht aan Kosovo is ontdaan door de toestand in de Servische provincie. Missieleider De Mello noemde gisteren de situa tie er 'weerzinwekkend'. „We hebben genoeg bewijzen gezien en getuigenissen gehoord die bevestigen dat er een poging is ondernomen een schokkende hoeveelheid mensen intern en extern te verplaatsen", aldus de VN-afgevaardigde. Hele dor pen zijn ontruimd en slechts uit gebrande woningen en spook steden zijn achtergebleven. De Mello zei uitgebreid rondge reisd te hebben in Kosovo, maar hij meldde ook dat de Serviërs hem belet hadden sommige ge bieden te bezoeken. De situatie is erger dan hij van te voren had ingeschat. Hij weigerde verdere details te geven, omdat hij eerst verslag wil uitbrengen aan VN- secretaris-generaal Annan. Het Joegoslavische leger be schoot gisteren een gebied net over de grens met Albanië bij Tropoje. Volgens internationale VLISSINGEN - Attractiepar ken en campinguitbaters had den niet te klagen, maar de echte topdrukte bleef dit pink- slerweekeinde uit in Zeeland. De oorzaak was waarschijnlijk het tegenvallende weer, waar door de uittocht van toeristen ook eerder op gang kwam dan normaal. Maandag ontstonden daardoor op de N256 tussen Zierikzee en Goes al vroeg in de middag opstoppingen. Ondanks de iets tegenvallende bezoekersaantallen liepen de verblijfsaccommodaties in de provincie aardig vol. Aan de Schouwse kust moesten vrij dagmiddag al toeristen worden doorverwezen. zie ook pagina 7 BURGHSLUIS - Een onderne mende stier bezorgde zaterdag middag de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij (KNRM), de politie en de Zierik- zeese brandweer handenvol werk. Het dier raakte in Colijns- plaat te water en zwom richting Zierikzee waar hij door de red ders aan wal werd gezet. De bemanning van zeiljacht Seabert ontdekte de zwemmen de stier omstreeks kwart over drie. Het dier was toen al onge veer twee kilometer uit de kust. De zeilers sloegen alarm, waar op de reddingboot Rien Verloop vanuit het KNRM-station Burghsluis uitrukte. Toen de boot ter plaatse arriveerde was de stier al halverwege het tra ject Colijnsplaat-Zierikzee. De hulp had niet veel later moe ten komen want volgens de hulpverleners had de stier toen al de grootste moeite de kop bo ven water te houden. Het dier werd met lijnen langszij de red dingboot vast gemaakt waarop koers werd gezet richting Zie rikzee. Daar aangekomen trok ken de KNRM'ers samen met de waterpolitiemensen de stier op het droge. Eenmaal weer vaste voet onder de poten zette de stier koers richting Zeelandbrug. Daar werd hij opgevangen door een ploeg van de Zierikzeese brand weer en een dierenarts die het dier wisten te kalmeren. Enige rijd later meldde de geschrok ken eigenaar zich. Hij bleek al de hele middag naar het beest te hebben gezocht. De stier hield geen verwondingen aan het «vontuur over. waarnemers kwamen er tiental len granaten neer langs een rou te die veelvuldig wordt gebruikt door het Kosovo Bevrijdingsle ger U£K. Zondag werd Vlaheni, iets verder naar het zuiden, be stookt. Tussen de acht- en negendui zend Kosovaarse vluchtelingen zijn gisteren aangekomen bij de grens met Macedonië. Duizen den mensen wachten nog in het niemandsland tussen Kosovo en Macedonië op toestemming om het land binnen te mogen gaan. In de nacht van zondag op maandag staken al duizenden vluchtelingen de grens over. Zondag vertelde een vluchte ling die zaterdag de Albanese grens overkwam, dat Sei*vische gevangenbewaarders Koso vaarse mannen in de gevangenis van Smrekonica hebben dwongen met elkaar te vechten. „Ze gaven hen bezemstelen en zeiden dat ze moesten vechten." De bevelhebber van de NAVO- luchtmacht in Zuid-Europa, de Amerikaanse generaal Short, voorziet dat het binnenkort ge daan is met het verzet van de (Advertentie) Een etnisch Albanese vluchteling die eerder was vrijgelaten uit een Servische gevangenis in Kosovo, omhelst maandag zijn broer in Kukes, Albanië. Zijn broer zat in dezelfde gevangenis, maar hij kwam een dag eerder in Albanië aan. foto David Guttenfelder/AP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - Voor het eerst sinds het begin van de protest acties in Suriname heeft de re gering militairen ingezet om de onrust te beteugelen. Gisteren kwam het in de hoofdstad Para maribo opnieuw tot ernstige on geregeldheden waarbij enkele gewonden vielen. Demonstran ten werden uiteengejaagd met traangas, terwijl militairen waarschuwingsschoten losten. Duizenden ambtenaren, ver pleegkundigen, studenten en huisvrouwen liepen mee in op tochten door Paramaribo. De mobiele eenheid onder com mando van luitenant-kolonel Linscheer bestookte betogers bij het kabinet van de president aanvankelijk met traangas in een poging hen uiteen te jagen. Later kreeg de menigte, die luidkeels om het vertrek van president Jules Wij denbosch riep ('Bosje go home'), toch toe stemming de actie te vervolgen. De demonstranten trokken na afloop terug naar hun actiecen trum, het terrein van de Suri naamse Partij van de Arbeid (SPA). De leiders van het Ge structureerd Samenwerkings verband (GS) zeiden dat het protest wordt voortgezet totdat de regering aftreedt. Lening President Wij denbosch zei zon dagavond na zijn terugkeer uit Ghana niet van plan te zijn op te stappen voordat zijn ambtster- Marlayne (rechts) oefent in de spiegelzaal van haar hotel. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Vijf dagen voor het Eurovisie Songfestival is de Nederlandse inzending van Marlayne aangemerkt als een van de grote kanshebbers. Volgens zowel de Israëlische als de Britse bookmakers eindigt 'One Good Rea son' op de derde plaats. De Jeruzalemse weddenschapsafsluiters tip pen daarbij respectievelijk IJsland en Zweden als de nummers één en twee, en Groot-Brittan- nië en Kroatië als vier en vijf De Britse bookie William Hill voorziet echter een eerste plaats voor de inzending van Groot- Brittannië met een uitbetaling van 5 tegen 1op de voet gevolgd door IJsland (6:1) en Neder land (7:1). De gedeelde vierde plaats gaat naar Duitsland, Zweden en Cyprus. Gastland Israël belandt volgens William Hill op de onderste helft van het scorebord. ANP mijn in 2001 is verstreken. Hij was in Ghana voor een Afri kaans/Amerikaanse conferen tie, waar hij een lening van 400 miljoen gulden in de wacht sleepte. Onduidelijk is nog wie dat geld heeft toegezegd. Wijdenbosch zei te betreuren dat zijn reis is aangegrepen voor protestacties, terwijl „hij in Ghana was om oplossingen te zoeken voor nationale proble men". Het staatshoofd noemde zijn critici „mensen die zaken verkeerd begrepen hebben en activiteiten ontplooien die niet in het belang zijn van de samen leving". Binnen zes weken komt een be drag vrij van 60 miljoen dollar (ruim 120 miljoen gulden) voor levensmiddelen, zei Wij den bosch. Hij beloofde dat de rege ring de kosten van het levenson derhoud zal 'verzachten'. Het geld daarvoor maakt deel uit van een lening van 400 miljoen, waarover op de conferentie in Ghana mondelinge afspraken zijn gemaakt. GPD/ANP MIDDELBURG/GOES BUNNIK - De Landelijke Ver eniging voor Thuiszorg wil ei gen bijdragen van de cliënten volledig schrappen. Dat staat in een plan dat de LVT vandaag lanceert. De regeling voor eigen bijdragen die nu be staat, is tijdrovend en ingewik keld. Bovendien brengt de rege ling veel met zich mee en geeft veel ergernissen, zowel bij cli ënten als bij zorgverleners. Volgens de LVT kan de jaarlijk se opbrengst van de eigen bij dragen in de thuiszorg worden afgeschaft, als de AWBZ-pre- mie wordt verhoogd. De LVT noemt een verhoging van een half promille. ANP (Advertentie) Van 26 mei tot 5 juni: De Renault Bedrijfswagen-1O-daagse. Bel voor een proefrit bij u op de zaak in de Kangoo Express of de Master: Servische troepen. Hij verwacht dat de 40.000 Servische troepen in Kosovo binnen twee maan den 'gedood of gevlucht zijn'. De commandant van het Joego slavische Kosovo-korps, gene raal Lazarevic, ontkende zondag berichten dat 13000 mi litairen zijn gedeserteerd. Vol gens de staatstelevisie beweert de NAVO dat in pamfletten die ze boven Kosovo uitstrooit. De Montenegrijnse tv meldde dat zo'n tweeduizend reservisten weigeren terug te keren naar het strijdtoneel in Kosovo. Drinkwater Grote delen van Servië zitten voor de vierde achtereenvolgen de nacht zonder elektriciteit en stromend water. NAVO-vlieg- tuigen bestookten drie dagen achtereen de transformatorsta tions door het hele land. Door de stroomuitval hebben grote de len van Belgrado, Novi Sad en Kragujevac sinds enige dagen ook problemen met de drinkwa tervoorziening. NAVO-woordvoerder Shea zei dat de helft van de Joegoslavi sche militaire vliegtuigen intus sen is vernield. Driekwart van het Joegoslavische luchtaf weergeschut is geraakt. De we gen naar Kosovo zijn onbegaan baar gemaakt. GPD/RTR/AFP In het Zuid-Duitse Neustadt werden gisteren bewoners van ondergelopen woningen in veiligheid gebracht. Het hoge wa terpeil veroorzaakt ook problemen in Oostenrijk en Zwitserland. In het laatste land wordt ook gevreesd K voor aardverschuivingen. Servais Knaven schreef zaterdag de 25e Internationale Delta Profronde op zijn naam. De renner uit de TVM-ploeg kwam na een korte solo als eerste over de eindstreep in Goes. De coureur droeg de zege later op aan zijn ploegleider Cees Priem. Hoek heeft zich op indrukwekkende wijze voor de bekerfina le in het district Zuid I geplaatst. De Zeeuws-Vlaamse hoofd klasser versloeg tweedeklasser Tricht met maar liefst 10-1. In de finale stuit Hoek nu op zondag- 1 K hoofdklasser Gemert, de winnaar van vorig jaar. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,21 en 22. RENAULT van onze redactie buitenland AUCH - De Franse politie is in ruim twee dagen onderzoek weinig wijzer geworden over de mogelijke motieven voor de moord op de twee Nederlandse echtparen bij het dorp Monfort, ten noorden van de Pyreneeën. Ook gisteren zochten tientallen gendarmes naar een aanwijzing die kan leiden naar het motief en de dader(s) van de moord in de gerestaureerde Franse boer derij van het echtpaar Van Hulst uit Oss. Het misdrijf, dat waarschijnlijk vrijdag overdag is gepleegd, hee^t nog het meest weg van een minutieus in elkaar gezette exe cutie. De daders, de politie denkt dat het misdrijf niet door een persoon kan zijn gepleegd, probeerden om hun daad zo lang mogelijk onontdekt te la ten. Afgesloten Alle luiken van de onlangs ge restaureerde, grote boerderij waren gesloten. Zelfs de ketting was voor de toegangsweg ge spannen. Het was volgens de dorpsbewoners ongebruikelijk dat die er hing als de Nederlan ders er waren. De drie auto's van het gezelschap waren in de ga rage gezet, terwijl ze anders al tijd onder een afdak stonden. Maar het misdrijf werd toch al spoedig ontdekt omdat de Van Hulsts Nederlandse kennissen uit de buurt hadden gevraagd vrijdag te komen eten. Het stel kwam toen voor een dichte deur en ging naar huis terug. Zater dag kwamen de twee terug en vroeg bij de buren om de sleutel. Vervolgens ontdekten ze de ge bonden lijken met doorgesne den keel van de twee zussen en waarschuwden de gendarme. Mevrouw Marianne van Hulst (51) lag geboeid en gekneveld met tape en met doorgesneden keel in een kamer op de boven verdieping, haar tien jaar oude re zuster Dora van Dam, die het zelfde lot had ondergaan - lag ip de woonkamer. De politie ont dekte later de 62-jarige Jo van Nieuwenhuizen - de man van Dora - in de keuken, eveneens geboeid en gekneveld en met af gesneden keel. Huiseigenaar Artie van Hulst (51) werd pas uren later gevon den. Hij had kennelijk gepro beerd zijn leven te redden door zich te verschuilen in een ven sterloos kamertje bij de keuken en de deur met van alles en nog wat te barricaderen. Maar een schot in de borst met een jacht geweer werd hem fataal. De po litie moest zich via een dakraam toegang verschaffen tot de ruimte. Het wapen werd er niet aangetroffen en daarom sluit de •politie uit dat er sprake is van de combinatie moord-zelfmoord. De lijken zijn overgebracht naar Toulouse voor lijkschouwing. Het resultaat daarvan wordt vandaag verwacht. ANP zie ook pagina 4 'Advertentie (eenmalig binnen zes ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 13214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1