Plan Reynaertland onder het mes Blusveteraan draait kraan dicht OLDTIMERBEURS PZC Bank steunt sporthal ook bij uitstel bouw PZC De hulpverlening begint te draaien zeeland 15 Toekomst schippersinternaten blijft ongewis Zakenman en gemeente hopen met aanpassingen bezwaarmakers te vermurwen ZEELANDHALLEN GOES info-0113-221020 zaterdag 22 mei 1999 door René van Stee TERNEUZEN - De schip- persinternaten in Nederland hangen in de nabije toekomst nog altijd een korting op hun subsidies boven het hoofd. In december 1998 kondigde het ministerie van Verkeer en Wa terstaat (VWS) dat de bijdrage in 1999 teruggebracht zou worden van 62,7 naar 45 mil joen gulden. Vele schippersinternaten zou- den hierdoor in hun voortbe staan worden bedreigd. Als re actie hierop vroeg de Stichting Hervormde Internaten voor Schippersjeugd (SHIV) een voorlopige voorziening aan bij de president van de rechtbank van Amsterdam, waarin het ministerie van VWS werd ge sommeerd om de bevoorschot- ting van de subsidies in 1999 gelijk te trekken met die van het niveau in 1998. Deze voor lopige voorziening werd volle dig toegewezen. Algemeen directeur van de SHIV. M. W. Bezuyen, vertelde viij dagavond op de ouderdag van schippersinternaat Konin gin Juliana in Terneuzen dat de strijd echter nog lang niet ge streden is. ,De uitspraak van de president ligt slechts voor een jaar vast en voor de periode na 1999 is dus nóg niets geregeld. Om uit de impasse te komen was het de bedoeling dat er een commissie aan dê slag zou gaan, die zich zou buigen over de toekomst van de internaten. De commis sie is inmiddels nog steeds niét benoemd omdat wij vonden dat de taakomdracht voorin- gekomen en eenzijdig was. Met onze belangen was nauwelijks rekening gehouden. Wij heb ben een alternatieve taakop dracht opgesteld waarover nog steeds onderhandeld wordt. Bovendien wordt dit j aar beke ken of de zorg voor schip persinternaten een overheids taak is. Wederom een factor die veel onzekerheid met zich mee brengt. Duidelijk is in ieder geval wel dat we onzekere tijden tege moet gaan en de toekomst van de Nederlandse schippersin ternaten nog lang niet veilig is gesteld.", aldus Bezuyen. door René Hoonhorst HULST - De omwonenden van zwembad De Driehoek bekij ken eind deze maand de nieuwe te- «^v. keningen voor het attractiepark wegdragen. Reynaertland achter het Hul sterzwembad. Drie buurtbewo ners, van wie er één nog bouwt, eisen een aantal aanpassingen van de oorspronkelijke plan nen. Als die er niet komen, stap pen ze naar de rechter, zo kon digden de bewoners eerder aan. ningen hoeven rijden. Door die ideeën van de gemeente heeft Lievens goede hoop dat de nieu we plannen de goedkeuring van de bezwaarmakers kunnen De IJzendijkse zakenman F. Lievens heeft zijn plannen nog eens goed tegen het licht gehou den. Een deel van het attractie park, waar de avonturen van den vos Reynaerde zijn te vol gen, krijgt een overkapping. Het dierendorp zal zo min mogelijk in het zicht liggen van de omlig gende huizen en inkij k vanaf het park is geheel uitgesloten. Burgemeester en wethouders dragen in de Voorjaarsnota van de gemeente Hulst al plannen aan voor het vergroten van de parkeerruimte bij De Driehoek. Verder voorzien zij in een aparte toegangsweg naar Reynaert land, zodat bezoekers van het attractiepark niet langs de wo- TERNEUZEN Reünie - ROC Westerschelde in Tèrneuzen houdt zaterdag 19 juni een reünie voor oud-cursis ten van het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs (KMBO)-ad- ministratie. De herinnerings bijeenkomst voor oud-leerlin gen en docenten vindt plaats in het ROC-gebouw aan de Ter- neuzense Rembrandtlaan en be gint om 13.30 uur. Hoop Bewoner J. Colsen toont zich al vast ingenomen met de ideeën voor een aparte toegangsweg en meer parkeerruimte. Maar hij weet nog niet, in tegenstelling tot wat burgemeester Kessen eerder deze week tijdens de ver gadering van de commissie fi nanciën zei, of de omwonenden met de herziene plannen ak koord kunnen gaan. „Ik heb er, evenals de heer Lie vens, hoop op dat we er samen uitkomen. Maar vóór wij de nieuwe tekeningen en plannen hebben gezien, kan ik natuur lijk geen definitief oordeel ge ven." Achter het Hulster zwembad De Driehoek moet het attractiepark komen, maar sommige omwonenden hebben nog hun bedenkingen. foto Charles Strijd door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De sponsorbij drage van drieënhalf ton van de Rabo bank Kloosterzande-Graauw zal ook bij een beperkte vertraging van de bouw van de evenementenhal in Kloos- terzande worden uitgekeerd. Dat wil zeggen: als het gebouw door aanslepende juridische procedures of weersomstandigheden enkele maan den na 1 januari 2001 wordt opgele verd. „De politieke beslissing om de hal te bouwen, mag natuurlijk niet worden aangetast, wil de gemeente aanspraak blijven maken op onze subsidie. Maar wij hebben niet de intentie om onder de overeenkomst uit te komen en zullen dus niet op alle slakken zout leggen als de streefdatum niet wordt gehaald", zei bestuursvoorzitter H. Verstraaten vrij dagmorgen net vóór de ondertekening van een sponsorovereenkomst met de gemeente Hontenisse. De meerderheid van de raad van Hon tenisse besliste enkele maanden gele den, na zo'n vijftien jaar delibereren, dat Kloosterzande een dorpscentrum ofwel sport- en evenementenhal krijgt. Het gebouw mocht echter pertinent niet meer kosten dan twee miljoen gul den. Voor dat bedrag kan er geen hal komen met de vereiste afmetingen voor officiële zaalvoetbal- en handbalwed strijden. Ook voorzieningen als een speciale vloer, toneelaccessoires en een lift zaten er niet in. Door de bijdrage van de plaatselijke bank, die overigens wel reclame in de hal hangt en het ge bouw een aantal keren voor eigen acti viteiten mag gebruiken, krijgt Kloos terzande alsnog een goed geoutilleerde, multifunctionele accommodatie. Een aantal omwonenden van de beoog de bouwplek aan de Emmastraat kon digden eerder deze week aan de bouw van de hal eventueel tot aan de Raad van State aan te vechten. In de sponsor overeenkomst staat echter dat de hal op 1 januari 2001 of zoveel eerder als mo gelijk in gebruik moet worden geno men. Burgemeester en wethouders ver wachten geen problemen, omdat met behulp van een (verwachte) voorlopige voorziening de bouw van de hal eind dit jaar toch kan beginnen. Mocht die in schatting niet kloppen en de bouw ver traging oplopen, dan zal de sponsoren de bank niet direct afhaken, beloofde voorzitter Verstraaten. Vandaal met wroeging TERNEUZEN - Een 49-jarige man uit Sas van Gent moest zich vrij dag bij politierechter A Janssens in Terneuzen komen verantwoorden omdat hij in maart dit jaar drie ruiten had in gegooid van de woning van zijn ex-vriendin. De woede-aan val kwam hem te staan op een boete van 350 gulden. De Sassenaar was in beschonken toestand naar het huis van zijn ex gegaan om met haar te praten. Toen zij dit weigerde, kreeg hij naar eigen zeggen een waas voor de ogen en sloeg niet een tang drie ruiten aan diggelen. Direct daarna keeg hij spijt en liep zelf de inmiddels gealarmeerde politie tegemoet. Hij kreeg zelfs zoveel wroeging dat hij de volgende dag een glas- handel belde om de schade te herstellen. Deeltijdopleiding PABO mogelijk VLISSINGEN - Hogeschool Zeeland (HZ) wil per 1 septem ber 2000 een deeltijdopleiding Leraar Basisonderwijs begin nen. Het plan is bedacht omdat er de komende jaren een tekort aan onderwijzers wordt verwacht. De dichtstbijzijnde deel- tijdopleidingen zijn nu in Dordrecht en Bredadie afstand zou voor studenten een obstakel zijn. De HZ verzorgt donderdag 27 mei om 19.30 uur een informa tieavond. Veehouder vangt bot bij rechter HEIKANT - Het verzoek om een voorlopige voorziening van een Heikantenaar tegen de gemeente Hulst is afgewezen. De man had de rechtbank in Middelburg gevraagd om opschor ting van een gemeentelijke maatregel. Hulst heeft de man uit Heikant te kennen gegeven dat hij geen runderen meer mag houden op zijn perceel aan de Vlasstraat. Daarnaast moet een illegaal gebouwde overkapping op zijn terrein ook afgebro ken worden. De gemeente heeft gereageerd op klachten van omwonenden. Buren hebben last van stankoverlast als gevolg van de aanwe zige runderen plus de geproduceerde mest. Volgens de milieu verordening mag er op de bewuste locatie aan de Vlasstraat dan ook geen vee worden gehouden. Binnenkort vindt op het gemeentehuis van Hulst nog een hoorzitting plaats over het probleem maar naar alle waar schijnlijkheid zal de man zijn dieren elders moeten huisves ten. ZLTO wil vinger in de pap KLOOSTERZANDE - De ZLTO-afdeling Hontenisse, deze week samengesteld uit diverse ZMO- en NCB-afdelingen, wil een goede lokale, agrarische belangenbehartiger worden. De afdeling wil zich vooral intensief bezighouden met het ge meentelijk landbouwontwikkelingsplan (LOP). Daarvoor brengt de agrarische organisatie de (aanstaande) veranderin gen bij boerenbedrijven in kaart. De gemeente en andere overheidsorganen kunnen de inventa risatie gebruiken als leidraad voor nieuw beleid. De ZLTO- afdeling hoopt de gewenste ontwikkelingen zelf een beetje te kunnen sturen door bijtijds met ideeën en suggesties op de proppen te komen. Door als één lokaal agrarisch blok te functioneren - de afde ling heeft zo 'n tweehonderd leden - hopen de boeren een rede lijke vinger in de pap te houden bij het ontwikkelen van nieuw plaatselijk landbouwbeleid. Kwaliteitsysteem op Scheldemond VLISSINGEN - De scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen neemt het kwaliteitszorgsysteem van de Hoge school Zeeland (HZ) over. De HZ houdt daarmee zijn werk zaamheden en resultaten in de gaten. De leiding van Schelde mond zegt een van de eerste middelbare scholen te zijn met zo'n systeem. De investering bedraagt ruim twee ton. Geldboete voor dealer softdrugs TERNEUZEN - De illegale bij verdienste van een 19-jarige Terneuzenaar, het dealen van softdrugs, kwam de verdachte vrijdag bij de politierechter te staan op een boete van 500 gul den en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand. De Terneuzenaar werd in j anua- ri dit jaar in een drugspand aan getroffen met 1069 gram hennep in zijn bezit, bestemd voor de verkoop aan jongeren die te jong zijn om hun drugs in een koffie shop te kopen. De verdachte was niet op de zitting aanwezig. Zijn advocate sprak de bijver dienste van haar cliënt niet goed, maar vond de boete aan de hoge kant. „Mijn cliënt krijgt alleen maar studiefinanciering en deze boete kan zijn studie doorkruisen. Zo glijdt hij nog verder af en dat kan toch niet de bedoeling zijn", verdedigde de raadsvrouwe. Politierechter A Janssens was het wat betreft de boete eens met de officier, maar verlaagde de geëiste voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden in één maand. Zij achtte niet voldoende bewezen dat de drugs die de verdachte had, ook echt bestemd waren voor dealen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Brandweercommandant De Craene van Sluis-Aardenburg vertrekt door Frank Gijsel SLUIS - Voor Carlos de Craene uit Sluis behoort het blussen sinds 1 mei voorgoed tot het verleden. Op vrijdag 28 mei neemt hijomdat hij zestig jaar is geworden, officieel afscheid als centraal commandant van de vrijwillige brandweer van de gemeente Sluis-Aarden- burg. Aan ruim dertig j aar inzet voor de gemeenschap komt dan een einde. Zijn carrière begon na een garagebrand in september 1968 bij J. du Fossé. Sluis bleek over te weinig blussers te be schikken en daarom werd een beroep gedaan op vrijwilli gers. „Of het nu kwam omdat ik al enige ervaring had met pompen en water in mijn was serij weet ik niet. Maar ik hap te meteen toe. Van die vrijwilli gers van destijds zijn alleen J. de Meijer en mijn persoontje over." De Craene nam zijn taak seri eus op. Ondanks de drukke werkzaamheden in zijn bedrijf wist hij zich steeds verder te bekwamen. Niets was hem te veel en hij volgde diverse op leidingen, die hem de functie van bevelvoerder bracht. Dat leidde uiteindelijk in 1980 tot de benoeming tot comman dant van het korps Sluis. Hij volgde P. de Broek op, Samen met Vesseur van de re gionale brandweerkring Zeeuws-Vlaanderen zette hij diverse opleidingen in de streek op, was vele jaren lid van examencommissies en be geleidde op zijn eigen wijze verschillende korpsen in de streek. Dit leidde vaak tot pri ma resultaten. In 1989 werd het korps Sluis onder zijn lei ding bekroond met het lands kampioenschap tweede klas, lage druk. De Craene heeft in zijn langer dan dertig jaar durende loop baan een hele evolutie meege maakt. „Vroeger gebruikten we grote hoeveelheden water, waardoor er vaak enorme wa terschade ontstond. Later werd er meer gebruik gemaakt van perslucht en hogedruk. De brandhaard kon daardoor dichter worden benaderd. De deskundigheid van de man schappen is ook enorm toege nomen. Dat moet ook wel, want je moet zorgen dat je bij blijft", aldus De Craene. Bijzondere klussen in Sluis weet De Craene zich nog goed voor de geest te halen.,Ik denk aan de grote branden bij café Jopie, Hotel De Korenbeurs, het pensionaat en niet te verge- Carlos de Craene zal vooral de 'warmte en kameraadschap' in het brandweerkorps missen. ten de brand in de pastorie. Maar ook de diverse verkeers- en verdrinkingsslachtoffers zijn me bijgebleven. Dat doet je toch wat. Na een interventie foto Peter Nicolai moesten we wel eens alles op een rijtje zetten met onze man schappen. Onze eigen kantine in de kazerne aan de Markt heeft wat dat betreft in een be hoefte voorzien en heeft er te vens toe geleid dat de band onder de leden hechter is ge worden." Als het 'geestigste' voorval noemt De Craene een alarme ring voor een te water geraakte auto inHeille. „Alle hulpverle ners met spoed daarheen. Ter plaatse gekomen troffen we in de auto een dronken man aan, zittend met de voeten in het water, verwonderd over het overvloedige licht en geluid. Hij meende dat hij op de ker mis was. Een olievlek op de Noordzee die het natuurreser vaat 't Zwin bedreigde, leidde tot een nacht van waken. De olie bereikte de kust niet, maar we zijn toen in de olie thuisge komen." De Craene heeft nu concrete plannen voor begeleiding en opvang van brandweermensen die traumatische ervaringen hebben opgedaan tijdens de hulpverlening. „Daar wil ik me graag voor inzetten. Maar toch zal ik de warmte en kameraad schap van de jongens heel erg missen", zegt De Craene. Tij dens de afscheidsbijeenkomst in de raadzaal van het Belfort in Sluis vindt de ceremoniële overdracht van de commando staf plaats aan zijn opvolger, Jaap de Bliek uit Breskens. De Middelburgse douanier Anton Datema vertrok vijf weken geleden namens de christelijke hulporganisatie Dorkas naar het Albanese plaatsje Korge om vluchtelingen uit Kosovo te helpen. De vluchtelingen worden in eerste instantie onderge bracht in de lokale sporthal en in een voetbalstadion. Later worden ze verspreid over gezinnen in de regio. Datema is ver antwoordelijk voor de logistiek. Enige tijd geleden voegde zijn vrouw zich bij hem. Vanuit het crisisgebied houden hij en zijn vrouw de PZC op de hoogte van hun bevindingen. door Anke en Anton Datema Het bestaan van een hulpver lener kent ups en downs. Het ene moment gaat het moei zaam, omdat alles misloopt en het volgende moment zie je iets van hoop op een beter bestaan gloren. Vanmorgen ben ik begonnen met een gezamenlijk ontbijt met de andere teamleden. Nu het wat rustiger is, kunnen we daar aan ook wat meer tijd geven. De druk van het vele werk om alles op poten te krijgen, is wat weg gevallen Het loopt een beet j e, er zit wat structuur in. Alle orga nisaties weten zo ongeveer wat er van hen wordt verwacht. Twee keer in de week komt er een groep van vijfhonderd vluchtelingen. Daar is beter mee om te gaan. Ik ga vandaag naar het Qutromikamp, een an der naar de dorpen, een volgen de naar het warehouse en weer een ander bezoekt de vergade ringen. Zo weet iedereen waar V Beschimpt en BESPÓT. m QEHEKAM&Ï&ZH PARIA 'iJULLIEG&inw ZJM DE PUFE AIS KwersdApE sterhdrxpsels TUSSEN CE -ztiyazMeEiAweH CORJDE JONGE Zaterdag Zondag I Maandag I MOLENTOCHT 22 Mei 23 Mei 1 24 Mei 1 1e pinksterdag 12.00-18.00 uur 10.00-18.00 uur 10.00-10.00 nut 23 Mei hij aan toe is. Ik zou samen met een tv-ploeg het kamp bezoe ken. De tv-ploeg kwam niet. Het is een mooi kamp geworden, echt een mooie plek om te kam peren. Maar ja, zij kamperen niet, die mensen wonen er. En ie der heeft zijn eigen verhaal. Dit kamp is opgezet door de Duit sers en heeft goede voorzienin gen. Het enige vervelende is dat er geen douches zijn. Maar daaraan wordt nog gewerkt. Het eten wordt bereid door de Salvation Army, eigenlijk door Kosovaarse jongelui die door de Army worden begeleid. De be doeling is dat ze het helemaal zelf gaan doen. Als je met de mensen van hier spreekt, wordt er ook veel ge klaagd, omdat er allerlei dingen verkeerd gaan. De klachten zijn niet altijd gegrond. Je moet maar eens een kamp van 2500 mensen runnen, dan hoor je de nare verhalen. Families die el- kaar zijn kwijtgeraakt in hun vlucht en nu niet weten waar de ander is. En ook allen hebben de hoop terug te keren naar Koso vo. De organisatie verwacht dat er 65.000 vluchtelingen in de omgeving van Kor?e zijn. Ik moet er niet aan denken dat ze in de kou en de sneeuw nog op hun campingplek zitten. Opstelling: Grote Markt va. 10.00 uur Start: 11.30 uur Stop: tussen 13.30 en 16.00 uur in Veere bij Molen "De Koe" Feestelijke Finish Zeelandhallen C.a. 16 30 - 17.00 uur MET DANK AAN DE SPONSORS: Profile tyre center Tissink Oouwe Egberts Tence! uitzendburo en alle adverteerders Hubro Vleesprodukten Renault Auto Centrum Goes Tiemozon rolluiken-zonwering Gemeente Goes Zeelandhallen Deltatruk/Midlandtruk Organisatiecomité Molentocht Goes '99

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 71