Vernieling Picasso na foute pil RPF en GPV op één lijst bij verkiezingen Inzet beveiliging school bedroeft Hellevoetsluis PZC BEELDHUIS Dijkzigt schorst specialist wegens klussen Cebeco nu koninklijk Etten-Leur voelt zich als aan een ramp ontsnapt binnenland zaterdag 22 mei 1999 Open Universiteit Nederland Onderzoek naar behandeling 41-jarige Utrechter in Willem Arntsz Huis van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De cardioloog C. van der Zwaan (41), hoofd van de hartbewakingsafdeling in het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis, is geschorst we gens nevenactiviteiten die vol gens collega-medici niet door de beugel kunnen. Van der Zwaan heeft in Rotter dam een bedrijfje dat dure me dische adviezen verstrekt en voedingssupplementen ver koopt aan sporters. In de ogen van sommigen gaat het om pu re kwakzalverij. Het Dijkzigt- ziekenhuis heeft de cardioloog in het verleden meermaals met nadruk verzocht zijn activitei ten als sportarts te staken. Omdat de arts geen gehoor gaf aan die oproep, werd hij enkele weken geleden geschorst. In middels loopt een onderzoek naar zijn omstreden bezighe den buiten het ziekenhuis. Het onderzoek zal naar verwach ting volgende week zijn afge rond. De affaire werd enige tijd gele den aan het rollen gebracht door een huisarts uit Gouda, die vraagtekens plaatste bij de behandeling door de Rotter damse cardioloog van twee van zijn patiënten. Eerder al deden verhalen de ronde dat Van der Zwaan als bondsarts van de Nederlandse Body Builders Federatie veel geld verdiende met medische onderzoeken en het verkopen van voedings supplementen. GPD ROTTERDAM - De Coöperatie Cebeco Groep mag zich voor zien van het predikaat 'Konink lijke'. Bij de viering van het 100- jarige bestaan van de organisa tie presenteerde de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mevrouw Leemhuis- Stout, dit cadeautje. Cebeco kon een opkikkertje wel gebruiken. Door het uitzonder lijk slechte weer in 1998 daalde de winst van 22,5 miljoen in 1997 tot 10,2 miljoen nu. Ce beco spreekt van een dieptepunt in de geschiedenis. Dat werd veroorzaakt door de combinatie van aanhoudende regen en vroeg invallende vorst. De aard appelen konden niet worden ge oogst. Daardoor vielen venver- kende fabrieken stil of moesten piepers tegen veel hogere prij zen worden ingekocht. In totaal is zestig miljoen opzij gelegd om de schade op te vangen. GPD De ravage na de ontsporing was groot. van onze redactie binnenland ETTEN-LEUR - Etten-Leur voelde zich gisteren na de ontsporing van een goederentrein op donderdagavond als aan een ramp ontsnapt.Van de 34 wa gons ontspoorden er 21. Eén ervan kwam tot stilstand in een woonwijk. De bewuste wagon denderde langs de spoorlijn over een veldje waar 's avonds hondenbezitters hun viervoeters uitla ten en ramde een garage. Vlak voor een veldje met speeltoestellen kwam het voertuig tegen een boom tot stilstand. De overige twintig ontspoorde wagons stonden op en langs het baanvak. Nie mand raakte gewond. Burgemeester H. van Agt van Etten- Leur toonde zich bijzonder opgelucht over de afloop. „Je moet er niet aan den ken dat dit met een volle chloortrein zou zijn gebeurd. Een spoorlijn door de bebouwde kom blijft kwetsbaar.'' NS Cargo-woordvoerder R. Holdert ontkent dat er in het geval van een chloortrein calamiteiten zouden zijn geweest. Volgens hem zijn deze tank wagons zo geconstrueerd dat ze met een snelheid van tachtig kilometer per uur tegen een betonnen muur kunnen rij den zonder dat er gas ontsnapt. Dat is ook de snelheid die doorgaans door goederentreinen wordt gereden. foto Gerard van Offeren/ANP Per dag rij den er i n Nederland tussen de vierhonderd en 450 goederentreinen en 5.500 reizigerstreinen. Dit zijn er op jaarbasis ongeveer twee miljoen. Door Etten-Leur rijden dagelijks ongeveer tachtig personentreinen en zes tot acht goederentreinen. Die laatste vervoeren houtsnippers, grind en LPG en bij uit zondering andere stoffen zoals chloor. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Het onderzoek wordt gedaan door Railned Spoorwegveiligheid en de Rijksverkeersinspectie. Pas als die een rapport hebben gemaakt, weet de ge meente of zij maatregelen moet nemen. ANP Studieplannen? Ontdek de vele mogelijkheden van de Open Universiteit Nederland. Een universiteit waar u studeert op uw eigen manier, flexibel en innovatief, gebruik makend van alle nieuwe ontwikkelingen in onderwijs. Zoals Studienet bijvoorbeeld, een elektronische leeromgeving waarin studenten hun eigen studieplek inrichten en contacten onderhouden met docenten en medestudenten.Tijdens onze Open dag kunt u kennismaken met Studienet en met de acht opleidingen die wij aanbieden: bedrijfskunde, bestuurskunde, economie, cultuurwetenschappen, milieuwetenschappen, psychologie, informatica en Nederlands recht. U bent van harte welkom. Meer informatie? Kijk op Internet: ww.w.ol bel 0800-0995577 of neem contact op met een studiecentrum. in alle studiecentra van de Open Universiteit Nederland Studiecentrum Middelburg Kousteensedijk 7 (0118)654286 door Robert Leijssenaar HELLEVOETSLUIS - „Bevei liging? Kicken." De puber met de meeste bravoure uit het groepje jongeren schreeuwt het uit. Zijn maten kalmeren hem. Met z'n vijftienen zijn ze. Een voetbal gaat rond tussen de op geschoten jongens, een paar meisjes hangen op het klimrek. Lacherige stemmen klinken door de avondlucht. „Waarom moeten ze nu veiligheidsagen ten inhuren. Voor dit?" Een spijkerbroek, T-shirt, een paar oorbelletjes. Het groepje ziet er weinig extravagant uit. Niet direct als verschrikkelijk tuig waartegen tere kinderziel tjes moeten worden beschermd. De een werkt al, de ander zit nog op school, maar allen zoeken ze gezelschap en vertier. Daarom hangen ze regelmatig rond op het plein bij de Hellevoetse ba sisschool De Brandaris. Voetballen, kletsen, stoer doen. Er sneuvelt wel eens een flesje bier. Geen opzet, de prullenbak staat gewoon wat te ver weg. En blowen dat hoort er tegenwoor dig een beetje bij. Er is wel eens een voetbal door een raam ge gaan. Dat was ook per ongeluk. Maar mensen bedreigen, vech ten, agressief doen, dat doen ze niet. Oké, soms ligt er veel rot zooi, zoals na de afgelopen mei vakantie. Maar toen hebben ze nog geholpen met opruimen. Af en toe maken ze wel wat her rie, beseffen ze. Vroeger stonden ze bij de supermarkt in de buurt, maar daar krijgen ze tegen woordig meteen een boete. Als beveiligingsmensen ze hier nu ook al wegjagen... „Onnodig, geldverspilling", luidt het alge mene oordeel.Dat doet de poli tie al. Vooral in het weekeinde rijden ze drie, vier keer op een avond langs. Die mensen daar op de hoek bellen heel vaak." Eerste keer Donderdag maakte het gemeen tebestuur afspraken met politie en het beveiligingsbedrijf Vigi- lare Security Services. De be veiligingsmensen gaan dage lijks twee uur, met de nadruk op einde van de middag, begin van cle avond, rond de Brandaris en drie andere scholen in een ver gelijkbare situatie surveilleren. Hellevoetsluits zet voor het eerst particuliere bewaking in om de openbare orde bij scholen te handhaven. Volgens wethou der W. Bouma is er met drankge bruik op het plein van een basis school een grens overschreden. Bovendien heeft Hellevoetsluis al jaren last van vandalisme. De schade aan de scholen bedraagt jaarlijks circa twee ton. De sur veillancedienst moet vandalen afschrikken of betrappen. Het gaat voorlopig om een proef voor drie maanden. Werkt het, dan wil Bouma bekijken of de beveiliging ook in andere wij ken kan rondrijden. Het bedrijf gaat overigens pas aan de slag als voor de Brandaris-jongeren een ontmoetingsplek is inge richt. Bouma hoopt die plek binnen twee weken te hebben gevonden. De jongeren reageren positief op dat bericht. „Als er iets goeds staat, dan gaan we." Ouders met kinderen op de Brandaris en directeur M. van Tielen zullen opgelucht adem halen als de jongeren verdwij nen. De rotzooi op het plein komt ze de keel uit. Elly Lijs, die een dochter van elf en een zoon van acht jaar op de school heeft: ,Ik had liever dat dat niet nodig was, maar het is noodzakelijk dat er iets gebeurt." Feller reageert P. Verschaik. Haar angst betreft twee doch ters van vijf en negen jaar. „Ik laat mijn land niet meer in de zandbak spelen. Ben bang voor spuiten. Het is een schande, alle moeders klagen erover. Kapotte bierflesjes, blikjes, het ligt hier soms helemaal vol. Ik vind be veiliging fantastisch, want het ging hier flink achteruit. Een meisje kwam met een condoom aanzetten. Die kinderen weten niet wat ze zien." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - RPF en GPV gaan bij de volgende verkiezingen sa men op een lijst, ook als die ver kiezingen reeds komend najaar zullen zijn. Dat zei RPF-leider Van Dijke nadat hij de koningin had geadviseerd. Volgens Van Dijke zit er nu niets anders op dan nieuwe verkiezingen uit te schrijven. GPV-leider Schutte, die na deze regeringsperiode de politiek zou verlaten, heeft besloten toch niet op te stappen, nu zijn 'laatste' termijn slechts tien maanden blijkt te zijn. Als de partij dat wil, kan Schutte wat hem betreft opnieuw óp de kan didatenlijst komen. Op verzoek van de voorzitter van het GPV heeft inmiddels een gesprek plaatsgevonden met de politi cus. RPF en GPV hebben nog geen naam vastgesteld voor de nieu we gezamenlijke lijst. Ook de procedure van het samenstellen van die lijst is nog niet duidelijk, aldus Van Dijke. De RPF telt drie zetels in de Tweede Kamer, het GPV twee. Van Dijke denkt dat gezien de opstelling van de regeringspar tijen een lijmpoging geen enkele zin heeft. Theoretisch zouden er al in september verkiezingen kunnen komen, rhaar Van Dijke acht het verstandiger te wach ten tot oktober. Kort na de va kantie hebben mensen andere dingen aan him hoofd dan de gang naar de stembus, aldus de RPF-leider. Schutte wil niet direct overgaan tot nieuwe verkiezingen, maar pleit vooreen 'korte informatie ronde'. Daaruit zal blijken, dat de grote partij en niet samen wil len werken, aldus Schutte. Hij wil 'dat duidelijk vastgelegd zien'. Niet alleen de regerings partijen, maar ook CDA en GroenLinks kunnen door een korte informatieronde duidelijk maken waarom bepaalde com binaties niet mogelijk zijn. Zo hoeft een nieuwe verkiezings campagne niet enkel in het te ken te staan van de vraag of de schuld van de crisis bij VVD of D66 ligt, maar kan die campag ne volgen Schutte 'ergens over gaan'. Samen RPF en GPV spraken vorig jaar februari bij een bijeenkomst in Ede al af samen op te trekken. De fractievoorzitters Schutte en Van Dij ke presenteerden des- tijds een manifest voor het inte greren van hun politieke in spanningen. Na de verkiezingen in mei 1998 gingen de partijen nauwer samenwerken. Het GPV is in 1948 opgericht. Haar achterban bestaat voor namelijk uit leden van de vrijge maakte gereformeerde kerken. De RPF ontstond in 1975. De fe deratie werd opgericht door mensen die het niet eens waren met de vorming van het CDA door voormalige sympathisan ten van het GPV die zich bij deze partij niet meer thuis voelden en door anderen. Een nauwe samenwerking met de SGP zit er voorlopig niet in. zeiden vertegenwoordigers van de partijen destijds. „De SGP is in principe welkom, maar ver schilt toch nog te erg van de RPF en het GPV. Wij willen bijvoor beeld niet meegaan met hun vi sie over de positie van de vrouw. Dit zou ons de helft van onze aanhang kosten." ANP Advertentie Deurwaarders geven info door DEN HAAG - Bedrijven die inzicht willen in de kredietwaar digheid van toekomstige klanten en zakenpartners kunnen sinds kort een beroep doen op de gerechtsdeurwaarder. Tegen betaling kan via de deurwaarder informatie worden verkre gen over personen en bedrijven. De gerechtsdeurwaarders, verenigd in de Incass Groep Ne derland (IGN), hebben onlangs een contract gesloten met het consumenten-informatiebedrijf Experian Nederland. Dit bedrijf beschikt overeen omvangrijke database met gegevens over het 'kredietrisico' van bedrijven en personen. Tot dusver bestond alleen het Bureau Krediet Registratie (BKR), waar ruim vijf miljoen Nederlanders met een krediet geregistreerd staan. Volgens Experian voldoet het nieuwe systeem aan de Wet persoonsregistratie. ANP Betogingsverbod anti-fascisten SPIJKENISSE - De Anti-Fascistische Actie (AFA) mag van daag in Spijkenisse, Hellevoetsluis en Hilversum niet demon streren bij de woningen van enkele kopstukken van de natio nalistische organisatie Voorpost. AFA wil bij de huizen van enkele rechts-radicalen de wacht houden om te voorkomen dat deze naar het Pinksterkamp van Voorpost gaan. Voor het kamp, dat in Nederland plaatsvindt, zijn volgens AFA ook rechts-extremisten uit België en Duits land uitgenodigd. ANP Celstraf na bekladden auto's UTRECHT - Een 3 7 -j arige milieuactiviste uit Deventer is gis teren veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De Utrechtse recht bank achtte bewezen dat de vrouw lid was van een criminele organisatie met als doel het plegen van vernielingen. Als lid van het Milieu Bevrij dings Team bekladde de vrouw tussen 1993 en 1996 samen met anderen grote aantallen auto's met verf, onder meer bij handelaren in De Bilt en Amersfoort. De schade bedroeg bijna een half miljoen gulden. Bovendien vernielde de vrouw in juni 1995 de landingsbaanverlichting op luchthaven Eelde. Ze kwam tot haar daden, omdat ze vond dat auto- en vliegverkeer het milieu verpesten. ANP Internetaanbieder gaat vrijuit AMSTERDAM - Internetaanbieder Xs4all handelde niet on rechtmatig toen zij een rechterlijk bevel om het dataverkeer van een cliënt af te tappen, niet opvolgde. De rechtbank in Amsterdam ontsloeg het bedrijf gisteren van rechtsvervol ging. De officier van justitie had 5.000 boete geëist. Justitie wilde eind 1997 dat de provider het dataverkeer zou aftappen van een klant die kinderporno verspreidde. Xs4all weigerde, omdat zij onder meer vond dat justitie beroep deed op het verkeerde wetsartikel. De rechtbank was het daarmee eens. Het artikel was volgens haar toentertijd bedoeld om op geslagen gegevens op te vragen, niet om nog niet bestaande gegevens af te tappen. ANP Zieke moeder kost duizend gulden WINSCHOTEN - Een 21-jarige man uit Ter Apel, die op 2 ja nuari in zijn auto met 120 kilometer per uur door Ter Apelka- naal raasde op weg naar zijn zieke moeder, is door de kanton rechter in Winschoten veroordeeld tot een boete van 1.500 gulden. Hiervan is 500 gulden, of één dag hechtenis, voor waardelijk, met een proeftijd van een jaar. De ouders van de man dienden destijds een aanklacht in tegen de politie. Niet vanwege de bon, maar vanwege het feit dat hun zoon, een gediplomeerd EHBO'er, niet onmiddellijk ver der mocht rijden. Zijn moeder had een bloeding na een buik operatie en had meer vertrouwen in haar zoon dan in de huis arts. GPD door Henk van Ess en Istvan Kövi UTRECHT - De 41-jarige Utrechter die wordt verdacht van vernieling van een Picasso in het Stedelijk Museum te Am sterdam, is wellicht in de war geraakt als gevolg van verkeer de medicatie in het Willem Arntsz Huis in Utrecht. Zijn advocaat, J. Knap uit Am sterdam, beweert dat de medi catie van een weekendarts een 'ongewenste uitwerking' op zijn cliënt heeft gehad. Normaal ge bruikt de Utrechter regelmatig Tranxene, een kalmerend mid del dat angsten en spanningen onderdrukt. Maar vlak voor de vernieling van de Picasso kreeg hij een ander middel voorge schreven door een waarnemend arts van het Willem Arntsz Huis. Daardoor zou de man opeens waanbeelden hebben gekregen. De verdachte zou heftig tegen zijn medicatie hebben geprotes teerd met de woorden: 'Geef me dit niet, want ik kan er niet te gen'. De H.C. Rümke-groep stel een diepgaand medisch onderzoek in naar de beschuldiging. Eer- ste-geneeskundige W. Kramer: „We laten de medicijnen door een lab onderzoeken. Ook gaan we precies na of er zorgvuldig gehandeld is." De Inspectie voor de Volksgezondheid kan binnen drie weken een rapport ver wachten, geschreven in op dracht van de Raad van Bestuur van de Rümke-groep. De Utrechter werd vorige week vrijdagavond door de H.C. Rümkegroep in de Utrechtse binnenstad in bewaring gesteld en tegen zijn zin opgesloten in een isoleercel. Hij zou eerder op de dag een medepatiënt met een bijl hebben bedreigd, 's Zondags eiste hij een einde aan zijn een zame opsluiting. Volgens een woordvoerder van de Rümke- groep wist hij zijn psychiater te overreden. Later op de dag werd hij aange houden in verband met de ver nieling van de Picasso in het Amsterdamse Stedelijk Muse um. Een bekentenis heeft hij niet afgelegd. De rechter houdt hem nog acht dagen in bewaring op een gesloten afdeling in het Willem Arntsz Huis. De 41-jarige Utrechter was twee keer eerder wereldnieuws. Hij kaapte een KLM-vliegtuig en beschadigde de Nachtwacht, Daarna kende hij een redelijk normaal bestaan als werkloos doctorandus wiskunde én na tuurkunde. Familie en behan delaars van de man reageerden dan ook verbijsterd op de ver nieling van het schilderij 'Vrou welijk naakt voor tuin'. „Dit is afschuwelijk. Het is een grote ramp voor de patiënt", zegt ge neeskundige Kramer bij wie de verdachte vrijwillig in behan deling was. „Ik ben geschokt en verslagen", zegt zijn vader uit Bloemendaal. De Utrechter woonde zes jaar lang in een complex voor 'bege leid wonen'. Hij studeerde cum laude af aan de universiteit van Utrecht, deed onderzoek op het gebied van de theoretische fysi ca en maakte studievrienden. In het begeleid wonen-complex kreeg hij vrijdag 14 mei ruzie met een medebewoner. Toen de twist was bijgelegd, werd de Utrechter voorgesteld om 24 uur af te koelen in de gesloten inrichting op het Rümke-com- plex. „Dat voorstel heeft hij af gewezen." Vervolgens werd hij tegen zijn zin opgesloten en moest hij hem onbekende medi cijnen slikken. Uurtje Zondagochtend wilde- de Utrechter naar buiten. Een woordvoerder van de H.C. Rüm kegroep in een reactie: „Hij heeft de psychiater verzocht om een uurtje van de zaal te mogen. Dat leek ons aanvankelijk niet verstandig, maar hij praatte be hoorlijk op de arts in. Boven dien maakte hij een gekalmeer de indruk. Uiteindelijk hebben we hem toegestaan naar buiten te gaan, maar hij moest binnen het complex blijven." Later op de dag dook de man op in het Stedelijk Museum in Am sterdam: hij had het terrein toch verlaten. GPD Collectief voor Communicatie Drukkerij De Lange IC 1131 215719 http://www beeldhuis nl Photographies Fotografie en Grafische Vormgeving (0113) 251317 Touch! Reclame Marketing (0113) 231400 http.//www.louchnel.nl Delta Automatisering (0113) 230630 hltp //www deltaweb.nl Deltabron Softwaremakers (0113) 252220 http //www dellabron.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5