Experimenteren met je uiterlijk Nieuwe notebooks volgen elkaar snel op wetenschap en techniek 47 Gelijkzetten biologische klok nog raadselachtig Chinees audiosysteem puzzel postzegels zaterdag 22 mei 1999 Virtuele Metamorfose LANG CREATIEF FEESTELIJK MANNEN r hoofdscberm laden opslaan opties tips afdrukken diavoorstelling afsluiten Internet Door middel van een eenvoudig programma kunnen gezichten van kapsels, brillen en make-up worden voorzien. TLC Domus brengt, in samenwerking met Cosmopolitain een cd-rom Virtuele metamorfose uit. Door middel van een eenvoudig programma kunnen diverse gezichten van kapsels, brillen en make-up worden voorzien. Het gebruiksvriendelijke programma biedt een uitstekende mogelijkheid om met gezichten van modellen of jezelf te experimenteren zonder het risico te lopen veel geld te verliezen of schade toe te brengen aan het lichaam. De meeste mensen zijn niet te vreden met hun uiterlijk. Re clame en soapseries bombarderen de kijkers met succesvolle, snelle en goede mensen die een schitte rend uiterlijk hebben. De Naomi's, Katja's, Brads en Dani's van deze wereld zijn normgevend. Sport scholen en schoonheidssalons springen hierop in. Iemand die niet tevreden is met zijn postuur kan dat door middel van training verbeteren. Siliconenimplantaten en plastische chirurgie worden meer en meer geaccepteerd. Voor diegenen met een krappere beurs is er met een gang naar de drogist en de kapper nog altijd een leuk setje make-up of haardracht te halen, waardoor het uiterlijk meer naar een ideaalbeeld wordt ge bracht en men meer welbevinden in het leven krijgt. Hierzitookeen addert j e onder het gras. Het mooie rastakapsel van de bekende zangeres, blijkt na een bezoek aan de kapper te misstaan. De rouge kleurt niet met de ogen, de beeldige bril staat als een vlag op een modderschuit. Daarom is de cd-rom van TLC-Domus en Cosmopolitain een uitkomst voor vrouwen en mannen die willen ex perimenteren met kapsels, brillen, accessoires en ogenkleur. Met een betrekkelijk eenvoudig programma kunnen gezichten van modellen opgeroepen worden. Daarnaast zijn diverse haarmo- dellen te zien, die in verschillende kleuren weergegeven kunnen wordenOok het eigen gezicht kan op deze manier bewerkt worden door middel van een scanpro gramma, waarbij wel een eigen Audiosysteem met platte luidsprekers van het Chinese bedrijf PoSo. Het Chinese bedrijf PoSo is hard bezig zich een plaats te veroveren op de Europese markt van multimedia-apparatuur. De onderneming, die zijn producten voert onder de merknaam Arowa- na, heeft sinds kort een distribu tievestiging in Nederland. Het be drijf levert geluids-, video- en andere insteekkaarten voor com puters, maar ook joysticks, micro foons, luidsprekers en camera's. Arowana presenteert zich in ons land met een bijzonder audiosys teem, waarvan vooral de twee platte luidsprekers ter grootte van het formaat A5 opvallen. Deze speakers zijn gebaseerd op de zo genoemde NXT-technologie, waarbij geen gebruik wordt ge maakt van een normaal mem braan, maar waarbij het gehele oppervlak van de luidspreker in trilling wordt gebracht. Voor de lagetonenweergave wordt een sub woof er toegepast, die er gens onder het bureau uit het zicht kan worden gezet. Deze basluid- spreker werkt in het frequentiege- bied van 20 Hz tot 20 kHz. Paul Houkes TTrijwel alle organismen bezit- V ten een biologische klok, een ingebouwd mechanisme dat over een periode van ongeveer 24 uur het dag-nachtritme, en daarmee onder meer het ritme van eten en drinken en het slaap-waakritme, bepaalt. Mensen worden zich van die klok vooral bewust, wanneer deze door ploegendienst of een transatlantische vlucht is ontre geld. Licht wordt beschouwd als de na tuurlijke 'hand' die de biologische klok in het juiste ritme laat tikken. Zonder ogen is de klok volledig van slag. Het is bekend dat er, in elk geval bij gewervelde dieren, een directe zenuwverbinding be staat tussen het netvlies in de ogen en een bepaald gebiedje in de her senen, de suprachiasmatische kern, waar zich het raderwerk van de biologische klok bevindt. Lange tijd werd dan ook aangeno men dat feitelijk de lichtgevoelige cellen in het netvlies, de staafjes en kegeltjes, verantwoordelijk waren voor het goed laten lopen van de biologische klok. Engelse en Spaanse onderzoekers laten in In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters wor den dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende let ters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA Vlissingen Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de vol gende prijzen beschikbaar: eerste prijs een WV-bon van 50, Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,De oplos sing en de namen van de prijswin naars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing De prijswinnaars van het crypto gram van afgelopen zaterdag zijn: I. Koole-Labruyère, G. d'Hoorne- plein 14, Middelburg (VVV-bon 50,-). De WV-bonnen van 25,- gaan naar: A. Tournois, Schorpi oen 57, Oostburg; J. den Exter, Co- osje Buskenstraat 190, Vlissingen en R.J. Nagelkerke, Roofvogel- straat 37, Heinkenszand. De prijzen worden zo spoedig mo gelijk toegezonden. -b-b-rO- voorwerpen- -e-u-c-a-d- kruimeldief -e-n-nr-t- -nachtbrakers -b-m-aa-r-o- beseffen-peuter -1-i-e-oi-b- geest-goudappel -e-j-k-d-u-e-1- afweer-geborrel -d-s-i-e-b-s-n- servies -k-a-1- veeleer -nn- L E B U E M R O O T N A K E D N E L L E E D R O O V T P D M I D D A G E T E N M R A M O O R V R E V O S O M A O R U A B R D T P K O A D J N L A IJ F L R N E R A R E L D W E N O S A 1 D IM E N M 1 E O K 1 A M R S L D A E L B R U B M E B N E N L E P E L P A P K A E T I B O O D E E A A O F G E N O B N R S A F N P L N O K M A K O N R A A D E O R A W U L P A R A P T B J T N E P A W K E E T S A L E G R O T E N 1 B A K K BADMAN ELLENDE INDERDAAD INTEGER JONGENSDROOM KABELFABRIEK KABINETORGEL KANSEL KANTOORMEUBEL KOOPBON PARAPLU MIDDAGETEN RIJWIEL ONBELEEFD SAMPAN ONDERPAND STEEKWAPEN ONRAAD TAFELBILJART OPNAMEKOP TAMBOERKORPS ORDEBEWAARDER TROETELNAAM OVERVROOM VOORDEEL PAPLEPEL WANDLUIS scanner vereist is. Op deze manier kan vrijblijvend geëxperimen teerd worden, voordat - eventueel met foto in de hand - de gang naar de kapper of de schoonheidsspeci alist gemaakt kan worden. Ook voor de humoristen is de cd- rom een - weliswaar niet bedoelde - goudmijn. De burgemeester voorzien van de baard van Sinter klaas en je cheffin een vuurrood stekelkapsel geven zijn en blijven leuke spelletjes. Ben Oerlemans De cd-rom virtuele metamorfose kostf 69,95. De systeemeisen zijn: IBM of compatible PC, Pentium 90 of hoger. 2X cd-rom-speler, 16 Mb RAM en 10 MB vrije schijf ruimte. Het draait onder de Window sv ersies vanaf 95. Aanvul lende software: QuickTime 3.0. De markt van notebook-computers is enorm in beweging. Er is in dit segment van de kantoorautomatisering zo veel te verdienen, dat alle fabrikanten telkens weer met nieuwe producten komen die soms marginale, maar soms ook verdergaande verbeteringen laten zien ten opzichte van voorgaande modellen. Die nieuwe modellen volgen elkaar in hoog tempo op. De belangrijkste trend is: betere en vooral grotere schermen, snellere processoren en vooral: energiebesparing. Want de levensduur van de accu's is nog steeds vrij beperkt. IBM toont in de winkel zijn nieu we ThinkPad 570, een ultralich- te notebook die bij uitstek ge schikt is voor mensen die veel onderweg zijn en dan hun comple te kantoor bij zich willen hebben, maar die ook heel goed op het bu reau gebruikt kan worden. IBM noemt het apparaat zelf een 'om- vormbare' notebook, waarmee aangeduid wil worden dat de 570 in combinatie met de zogenaamde UltraBase in enkele seconden kan worden gebruikt als normale desktop-pc. Deze UltraBase stelt de gebruiker in staat het systeem in een oog wenk uit te breiden met randap paratuur die normaal gesproken niet in een notebook zit, zoals een dvd rom-drive, een Zip-drive, een LS-120 SuperDisk of een tweede harde schijf. Ook is de UltraBase voorzien van stereo luidsprekers, een midi-poort en een extra usb- aansluiting. De ThinkPad 570 beschikt zelf over de Intel Mobile Pentium II- processor in snelheden tot 366 MHz, een harde schijf van maxi maal 6,4 GB, een 56K-modem en alle standaard aansluitingen. Het Science zien, dat die veronderstel ling niet klopt. Ook in genetisch veranderde muizen waarbij in het netvlies geen staafjes en kegeltjes meer aanwezig waren, blijkt de biologische klok nog zijn juiste ritme te hebben en volgden de die ren hun normale dag-nachtritme. Derde cel Ook de afgifte van het hormoon melatonine, dat onder invloed van de biologische klok staat, bleek in deze muizen over 24 uur niet ver anderd. Het kan dan ook niet anders, concluderen de onderzoe kers, dat er nog een derde lichtge voelige cel moet zijn. Mogelijk zijn dat de zenuwcellen in het netvlies, die lichtgevoelige moleculen bevatten. In een artikel in Nature tonen Nederlandse en Japanse onderzoekers aan, dat muizen waarbij deze lichtgevoeli ge moleculen door genetische ver anderingen niet (goed) functio neerden. in een 24 uur lange 'nacht' een geheel aritmisch ge drag vertoonden. Henk Hellema beeldscherm is van het tft-type en is - afhankelijk van het model en de prijs - 13,3 of 12,1 inch groot. De machine is te koop vanaf 6360 exclusief btw. Gateway De Amerikaanse fabrikant Gate way voegt een nieuw topmodel toe aan de notebook-lijn die deze fa brikant al in het programma had. De Solo 9150 XL is een knoepert van een apparaat, wat de specifi caties betreft. Het beeldscherm meet 15 inch; voor een notebook uitzonderlijk groot. Ook is een 8 MB videosubsysteem met agp toe gepast, een voorziening die je meestal ook niet in draagbare computers aantreft. Voor videobewerking is onder meer een video-ingang aanwezig. De machine is leverbaar met ver schillende Pentium ü-processo- ren, werkgeheugens tot 384 MB aan toe en een harddisk van maxi maal 14 GB Gateway heeft het apparaat voor al ontwikkeld voor zware grafi sche toepassingen, maar het be drijf denkt dat ook veeleisende particuliere gebruikers interesse zullen hebben. In de 'goedkoopste' uitvoering moetje erf 7399 exclu sief btw voor neertellen. Packard Bell Heel wat bereikbaarder voor ge wone consumenten - maar eerlijk is eerlijk: ook van een andere klas se - zijn de nieuwe notebooks van Packard Bell, die onder de aandui ding Easy Note worden verkocht. Deze apparaten zijn ontwikkeld voor gewone gebruikers thuis en onderweg, voor serieuze toepas singen zoals tekstverwerken of het bijhouden van het relatiebestand, maar ook voor spelsoftware. Ze draaien onder de Intel Celeron- processor. De Easy Note 3012C heeft een 12,1 inch tft-scherm, 32 MB geheugen en een harde schijf van 4,2 GB. Het apparaat heeft een adviesprijs van 3999 gulden inclusief btw. Er is ook een model 3313C, met een 13,3 inch tft-scherm en een harde schi j f van 6,4 GB; dit apparaat kost 5499 inclusief btw. Paul Houkes De Thinkpad 570 van IBM is een omvormbare notebook. In Groot-Brittannië verwachten ze nu al dat de zesde van de twaalf millennium-series 1999 (in 2000 verschijnen nog twaalf, en in januari 2001 een finale-serie), En tertainers' Tale, die 1 juni zal ver schijnen, de populairste zal wor den. De beelden op de zegels zijn dan ook voor bijna iedereen, ook internationaal, bijzonder herken baar. Op de 19p-zegel treedt nog eens Freddie Mercury (1946-1991) op, de lead singer van de wereldbe roemde popgroep Queen. De 26p-zegel toont Bobby Moore (1941-1993), die in het Wembley Stadion de beker omhoog houdt na het behalen door Engeland van de wereldtitel voetbal in 1966. Op de 44p-zegel is Dr. Who in actie en Charlie Chaplin (1889-1977) staat op de 64p-zegel. vorig jaar 12 november werd uit gegeven); de VS hebben hun voor april geplande NAVO-herden- kingszegel (33c, duif met vrede stak) opgeschort en in België is nogal wat comotie ontstaan over de royale NAVO-herdenking op 15 maart (vijf zegels). Charlie Chaplin werd in 1985 ook al eens door Groot-Brittannië ge- eerd. In een serie getiteld 'Jaar van de Britse films'. Op de andere ze gels staan: Peter Sellers, David Niven, Vivian Leigh en Alfred Hitchcock. Chaplin-zegels ver schenen in de loop der jaren verder in: Argentinië, Bulgarije, Burkina Faso, Chili, Columbia, Cuba, Gambia, Ghana, Grenada, Gui nea, Hongarije, India, Italië, Ka- zachstan (op de rand van een vel letje), Monaco, Nicaragua, Sierra Leone, Sovjet-Unie, Verenigde Staten (o.a. in millennium-velle tje 1910s). De oorlog om Kosovo drukt ook al zijn stempel op de filatelie: Duits land gaf 27 april (nauwelijks aan gekondigd, waardoor velen de eerste-dagstempel misten) een Kosovo-hulpzegel uit (110 100 pf. met daarop hetzelfde motief als op de Mensenrechtenzegel die Duitslands Europa-zegel, die 4 mei uitkwam zit dit jaar in een bij zonder mooi velletje. Op zegel (110 pfennig) en velrand het nationale park Berchtesgaden. Het was niet de enige zegel die Duitsland op 4 mei in roulatie bracht. Er verschenen nog drie 110 pf.-zegels: 900 jaar Johanni- ter en Malteser orden (motief: Jo- hanniterkruis), 50 jaar Berlijnse Luchtbrug, 1948-1949 (vlaggen van de landen die aan deze opera tie deelnamen, en kinderen), 50 jaar Raad van Europa. NB. Op het 50-jarig bestaan van deze organi satie kom ik in een van de komen de rubrieken terug. Oostenrijk heeft de afgelopen tijd SASO vier langlopende series uitge breid. In de serie 'Naturschönhei- ten' verscheen een 7 s.-zegel (19 maart, oplage 2,9 miljoen) met een beeld van Stinglfelsen (Böhmer- wald/Boven-Oostenrijk); in de se rie 'Volksbrauchtum' een 6,50 s.-zegel (19 maart, 2,4 miljoen) ge wijd aan de voettocht naar Maria- zell; in de serie 'nationale voetbal kampioenen' een 7 s.-zegel (16 april, 2,8 miljoen) met titel win naar SK Puntigamer Sturm Graz (spelmoment en embleem) en in de serie 'jacht en milieu' een 6,50 s.-zegel (7 mei, 2,3 miljoen) met een patrijzenpaar en jongen. Verder gaf Oostenrijk de volgende zegels uit: 16 april, 13 s., slot Schönbrunn, sinds kort op de werelderfgoed- lijst van de UNESCO, beeld van het slot (2 miljoen); 16april, 7 s., 100 jaar Oostenrijk se Octrooiraad, symbolische voor stelling (2,8 miljoen): 7 mei, 14 s., 50 jaar Raad van Eu ropa, zetel in Straatsburg (1.8 mil joen); 7 mei, 7 s., 50 jaar Allgemeiner Sportverband, een snowboarder (2,8 miljoen). RfPUBÜK ÖSTERREICH Honderduizenden waren 2 mei op het Sint Pietersplein in Rome ge tuige van de zaligverklaring van Padre Pio da Pietrelcina (1887-1968). Vaticaanstad heeft 27 april deze gebeurtenis gemar keerd met de uitgifte van een zegel (800 lire) en een velletje met zegels van 300,600 en 900 lire. Op de los se zegel een portret van de pater; een identiek portret op de boven ste zegel (9001.) in het velletje. Op de twee andere doorlopende beel den. NB. De 800 en 900 l.-zegel hebben een identiek beeld. Hero Wit Halflang 20 Collectie 1 Hond. klalnar froter 3 llctoer ttenkprder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47