Schilderen, golfen en een beetje zeilen PZC Piratenspektakel voor dolfinarium Berichten van daar beneden Fietsen vanuit een kasteel 4STRI0 vrije tijd 43 Doe-vakanties op het water Rollend met vakantie Feiten cijfers Skaten op Texel fggllSr flSlllSilj! zaterdag 22 mei 1999 Wie brengt zijn vakantie nog door in een tentje op een camping in de Ardennen? Wie heeft er nog zin om drie weken achtereen in de zon te liggen op het strand van Lloret de Mar? Dat is niet meer van deze tijd. Tegenwoordig huur je een bootje en zet je op je dooie gemak koers richting IJsselmeer, de Ionische of - nog verder - de Caribische zee. Eenmaal op zee moet er wel wat meer gebeuren dan zeilen alleen. Aquarellen schilderen, yoga, mediteren of leren koken. Er zijn tal van zeil- doe-vakanties, voor jongeren, ouderen en senioren. De Astrid in volle glorie. Een actieve vakantie met in houd, noemt Joost Bakker van rederij Vooruit in Harlingen het. „Ontspanning door inspanning", zegt Sjanet van Tiggelen van De Zeilvaart in Enkhuizen. „Een droom realiseren", juicht de folder van Odysseus Yachting Holidays uit Haarlem. De chartervaart zat een tijd lang flink in de lift, maar sinds enkele jaren stagneert de groei. Rederijen zijn daarom druk in de weer met het aanboren van nieuwe doel groepen. De consument stelt hogere eisen. Fervente natuurliefhebbers en scholieren willen best op een een voudig schip over de Waddenzee dwalen, maar het gros van de va kantiegangers eist een zekere luxe: minstens twee a drie douches en een ruime kookgelegenheid, ook al kost het dan wat meer. De Bruine Vloot telt zo'n 450 sche pen. De meeste zijn omgebouwd van transport- tot charterschip. Voorzien van alle luxe ademen zij toch nog een sfeer van authentici teit. Behalve deze boten varen er nog eens 45 motorcharterschepen over de binnenwateren van Ne derland. Grootste reder is De Zeilvaart in Enkhuizen. Deze biedt een breed scala aan zeilvakanties aan: zeil- zwerftochten van zeven dagen 400), schilderreizen 955) en yogazeilen (prijs op aanvraag), over het algemeen op de populaire Waddenzee en het LJsselmeer. Wereldwijd Ondanks de diversiteit van het va kantie-aanbod schommelt het aantal vaardagen van charter schepen op de Waddenzee al jaren rond de 120 dagen. Het aantal vaardagen van zeeschepen neemt zelfs af. Joost Bakker van Rederij Vooruit: „We merken dat het niet al te best gaat met de Duitse eco nomie. Wij missen een groot deel van de Duitse scholieren." Volgens Hendrik Boland, directeur van de Belangenvereniging Beroepszeil vaart, proberen rederijen klanten vast te houden en te winnen met buitenlandse, exotische zeilrei- zen. „Het wereldwijd varen is po pulair geworden. Klippers en tjal ken worden tegenwoordig zo vernuftig verbouwd, dat ze de we reldzeeën kunnen bevaren." De Haarlemse maatschappij Overzeeland Watersport organi seert zogeheten flotillareizen naar de Ionische Zee, ten oosten van Sardinië. In groepjes varen de toe risten van eiland naar eiland. Een begeleidend schip voorziet de zon- minnende zeilers desgewenst van informatie en navigatie-aanwij zingen. „Einzelgangers' kunnen zo een zeilvakantie 'op eigen kracht' be leven, maar in geval van nood te rugvallen op de steun en toever laat van de ervaren zeilbegeleider. Kosten in het hoogseizoen: 6000 tot 6600 per twee weken. „Een vakantie met een flotilla of op een charterschip voor zeereizen is zeer in trek", weet Van Tellingen van De Zeilvaart. „Het is leuk om een nieuw gebied over water te ontdekken. Bovendien schept het zeilen saamhorigheiden leer je el kaar in korte tijd kennen." Deze zomer vertrekt er een schoonheid uit Harlingen. De dwarsgetuigde brik de Astrid van de Harlinger rederij Traditional In groepjes varen de toeristen 'op eigen kracht' van eiland naar eiland. In-line skates, rolschaatsen met vier of vijf wieltjes achter elkaar, hebben geen remmen. Maar toch hoeft dat geen bezwaar te zijn om door Holland te 'schaatsen'. Zolang de route maar over stille weggetjes voert. En die zijn er voldoende. Zelfs in de randstad en zeker op Texel. 'Skaten'. Alweer een nieuwe manier om je vakantie door te brengen. Op pagina 23 van het vermaar de Verkade-album 'Texel' be schrijft Jac P. Thijsse hoe hij met z'n klas langs de pastorie De Waal binnenfietst en er meteen 'als van zelf' weer uitrolt ook. Logisch. Het kleine dorp aanzienlijk lieftalli ger geworden nu die aartslelijke, horizonvervuilende graansilo is gesloopt - ligt op een bult. Maar nooit vermoed, dat die zó hoog is. Op de afdaling van de Langwaal krijgt de debutant-in-line skater plotseling zo'n vaart, dat er ra zendsnel een keuze moet worden gemaakt tussen twee kwaden: a) als een ongeleid projectiel de Som- meltjesweg opstormen of b) zich onverwijld in het gras van de berm storten. Hij kiest voor de laatste mogelijk heid. 'Notbremse' wordt dit door veel toeristen op Texel wel ge noemd. Vertrouwend op z'n helm alsmede z'n voor alle zekerheid gehuurde elleboog-, knie- en pols beschermers werpt hij zich zijde lings naar voren en komt met de schrik vrijVoort maar weer. Rich ting Den Burg. Poppedeinerig De naar verse koffie en warme broodjes geurende Liza Marleen van kapitein Peter Burgers was vanochtend vroeg, met alle ska- Skaten in de buurt van Oost, een tegen de waddendijk liggend buurt schap aan de stille kant van Texel. ters aan boord, uit Alkmaar ver trokken. Verrukkelijke tocht door een oud land. Het poppedeinerige. langs het Noordhollandsch Ka naal geregen Koedijk, de merk waardige vlotbruggen bij onder meer Sint Maarten, de trits stoere windmolens voorbij 't Zand en ten slotte de sluis bij Den Helder. Daar volgde het mooiste stuk: de over steek naar Texel. Het druilde. Maar zelfs een juichende zomer zon had niets toegevoegd aan het imponerende schouwspel dat de als een meeuw over het Marsdiep stuivende veerboot van Texels Ei gen Stoomboot Onderneming (TESO) bood. De pont koerste naar 't Horntje; de Liza Marleen een tot varend hotel omgebouwde Finse vislogger - naar het iets noordoostelijker ge legen haventje van Oudeschild. Want pas daar zouden de rol schaatsen worden ondergebon den. Vlak bij het pronte zeemans kerkje dus, het wit gesauste godshuis aan de De Houtman straat waarin zeehelden als Mi- chiel de Ruyter en Cornelis Tromp wachtend op gunstige wind, 'de oeffeninge van de ware Gods dienst' bijwoonden. Het was al tegen de middag en er moest op z'n minst zo'n 25 kilome ter worden afgelegd. Ongeoefend. De anderen hadden gisteren al van de Zaanse Schans bij Zaandijk naar Alkmaar geschaatst. De ene groep dwars door het natte hart (Graft, De Rijp, Stompetoren); de andere langs en door de duinen (Heemskerk, Bakkum, Limmen). Dat was vanochtend in de roef van de boot nog een hele discussie ge weest: wie de mooiste route had afgelegd. Besloten werd pas een oordeel te vellen als de foto's klaar waren. 'Maar ik weet nu al zeker dat De Rijp het wint', had een van de deelneemsters met dromerige blik gezegd. 'Zo mooi, zo echt' En nu rolt de debutant-in-line skater dan op zijn dooie akkertje richting Den Burg. 'Het westelijk luchtje doorgolft met een zuchtje Cycletours, een van oor sprong in fietsreizen gespe cialiseerde touroperator, noemt het 'vakanties op rolle tjes'; arrangementen waarin zowel Noord-Holland als Texel op in-line skates kunnen wor den verkend. Een speciaal voor dat doel omgebouwd schip doet dienst als varend hotel (met 2-, 3- en 4-persoons hutten) en trekt van etappeplaats naar etappeplaats. Er zijn twee routes uitgezet, die beide in Amsterdam beginnen en eindigen. Traject 1 voert via Volendam, Hoorn, Enkhuizen, Texel en Alkmaar terug naar Amsterdam en traject 2 legt diezelfde route in omgekeerde volgorde af. Geschaatst wordt er onder meer in Waterland (Oranjesluizen Volendam), door West-Friesland (Hoorn - Enkhuizen), op Texel en tussen de Zaanse Schans en Alkmaar. Afstand naar eigen keuze tus sen de 25 en 75 kilometer. Prijs: 395 gulden per persoon, inclu sief 3 overnachtingen vol pen sion en professionele begelei ding. Skates (inclusief pols- en kniebeschermers) kunnen eventueel worden gehuurd voor 27,50 per arrangement. Informatie en reserveringen: Cycletours, Keizersgracht 181, 1016 DR Amsterdam, telefoon (020).627.40.98. Een vlucht duiven op het filmdoek zwermt omhoog en laat de ontlasting vallen op het hoofd van een verschrikte piraat. De drie dimensionale techniek geeft de bezoekers de illusie dat de vogels de bioscoopzaal binnenvliegen. En als de vogelpoep het hoofd van de piraat treft, kletteren op hoofden en schouders van de bioscoopbezoekers ook dikke druppels, maar dan van verwarmd water. In de geheel vernieuwde bio scoopzaal van Dolfinarium Harderwijk draait sinds kort de film Piraten. Hoewel film, het Dolfinarium spreekt zelf van een multimediale attractie. Het is een feit: de een kwartier durende film is absoluut meer dan een doorsnee rolprent. Het geheel, met Leslie Nielsen in de hoofdrol (bekend van onder meer The naked, gun, Police squad en van de recente reclamecampag ne voor Dutch Tone) is driedimen sionaal. Tijdens de piratenfilm komen dankzij de dieptewerking priemende zwaarden, zwermende horzels en een reusachtige spin angstwekkend dichtbijMaar er is meer. Het Dolfinarium heeft in de filmzaal watersproeiers, geurver stuivers en ventilatoren gemon teerd. Water spat dus ook de zaal in, de zee is te ruiken, de wind te voelen. Sailing Charter zal in alle vroegte de haven verlaten, op weg naar de Oostzee. Eigenaar Joop Bosshardt loopt trots over het dek. Hij spreidt zijn armen. „Is dit een prachtig schip of niet?" Vrijheid Voorheen werkte Bosshardt als or thopedagoog in Noord-Holland. Na verloop van tijd begon het hem te steken dat de kinderen met wie hij werkte altijd maar tussen vier muren zaten. Hij miste de vrijheid, het avontuur, de romantiek. Eind 1997 kocht de avonturier de Astrid. De in 1918 gebouwde brik had veertig jaar in de Oostzeehan del gevaren als vissersschip. In 1984 verwierf de Engelse marine commandant Graham Nielsen het schip om er met kansarme jonge ren mee te gaan varen. Dat werd een groot succes, maar vier jaar geleden ging het mis. Door geldge brek werd de Astrid in de Caribi sche Zee aan de ketting gelegd. Bosshardt liet zijn aanwinst bij een Friese scheepswerf voor de re creatievaart aanpassen. Een nette keuken, een gezellige lounge met zachte zitbanken en een boeken kast moeten het verblijf op zee aangenaam maken. De donkere, houten hutten zijn ruim opgezet. Ook Bosshardt denkt een gat in de markt aan te boren. Nu nog ligt het schip in de haven van Harlingen, maar als het meezit zet het vol gend jaar al koers naar de Caribi sche Zee. Kirsten van Santen mijn flodderend haar' dichtte mr. R L van de Kasteele al in 1844. Hij de skater - kent Texel als zijn broekzak, maar geniet opnieuw met volle teugen. Het eerste stuk had hem, via Dijkmanshuizen en de IJzeren Kaap vroeg in de mid dag naar de buurtschap Oost ge voerd. Naar zijn smaak - samen met de Hoge Berg - het mooiste hoekje van Texel. Het motterde niet meer en vanaf een bankje had hij naar het schelle pierik, pierik van de visdiefjes geluisterd. En naar de altijd ruziezoekende scholeksters gekeken natuurlijk. En naar de parmantige, met opge trokken vleugels door het lage wa ter stappende kluten, zijn lieve lingsvogel. Schaatsen op Texel. In de lente nog wel. Hij had er zelfs nooit van durven dromen. De andere skaters was hij reeds lang uit het oog ver loren. Ze waren alle windrichtin gen uitgewaaierd. In groepjes van twee, van vier Maar ook waren er - die net als hij - in hun eentje aan de rol waren gegaan. Vrijheid, blij heid. In Den Burg, dat nu angstig dichterbij kwam, hadden ze afge sproken voor een kop koffie. Of iets sterkers natuurlijk. Op Texel - Sensationeel is een woedende aanval van horzels. De beesten schieten met de angels gericht op de bezoekers de zaal in. Op dat moment vibreren de bioscoop stoelen heftig dankzij ingebouw de trilelementen en zorgen de 1148 luidsprekers met een vermogen van 4.000 watt voor een oorverdo vend gezoem. Alleen het krijsen van sommige bezoekers komt er boven uit. Hoofdrolspeler Nielsen is in de film volstrekt zichzelf. Zoals in onder meer de film The naked gun is het voor mede-acteurs levensge vaarlijk in zijn omgeving te ver toeven. Met brede armgebaren maait hij de een na de andere pi raat neer en als hij op het schatei- land zijn roversvlag krachtig in het strand plant, gaat die natuur lijk wel dwars door de voet van zijn stuurman heen. De bekende van dik-hout-zaagt-men-plan- ken-humor, maar dan wel ge schreven en vormgegeven door Monty Pythons Eric Idle. Al met al zorgen het hilarische karakter van de film en de effecten van Piraten voor een kwartiertje kostelijk amusement. GPD Het Dolfinarium is geopend van 10 tot 18 uur. De toegangsprijzen bedragen 28 gulden voor kinderen t/m 11 jaar, gehandicapten en 65-plussers en 31 gulden voor volwassenen. Vanaf 25 personen gelden groepskortingen. De steeds verder segmenteren de tijdschriftenmarkt is nu ook verrijkt met een kwartaalblad voor liefhebbers van Australië en Nieuw-Zeeland. Het heet '(Going) Down Under'. In het gedeeltelijk in kleur uitge voerde magazine wordt de lof trompet gestoken over de indruk wekkende natuur, de cultuur van de oorspronkelijke bewoners van de uitgestrekte gebieden en de toe ristische mogelijkheden. Ook de eilanden in de Stille Zuidzee krij gen aandacht. 'Going Down Under' (losse num mers 7,95) wil meer dan dat. Za kelijke contacten met Australië en Nieuw-Zeeland bevorderen bij voorbeeld en berichten over de ge schiedenis van het gebied en over regionale eigenaardigheden. In het lentenummer staat onder meer een stuk over de genees krachtige werking van eucalyp tusolie, dat gewonnen wordt uit de bladeren van de eucalyptusbo men, waarvan er Australië er veel van heeft. Ook wordt geschreven over de Maori-tattoo's (Nieuw- Zeeland), die inmiddels wereld wijd populair zijn. 'Going Down Under' bevat tal van fraaie foto's, maar het wat stugge, matglanzende papier en de hier en daar matige scherpte van het beeldmateriaal, doet veel bijdra gen niet optimaal uitkomen. De hele opmaak doet wat ouderwets aan. Dat zit hem niet in het ruime gebruik van zwartwit, maar eer der aan de weinig geslaagde toe passing van blauwe inkt voor de len van tekst en foto's. Engels Opvallend is het ruime gebruik van Engelse termen. De meeste koppen zijn zelfs helemaal Engels terwijl de artikelen toch in het Ne derlands zijn gesteld. Je kunt daar bewust voor kiezen, omdat Au stralië en Nieuw-Zeeland Engels talige gebieden zijn, maar het sug gereert verkeerd. Ook zo'n Engelse bladtitel als 'Go ing Down Under' kan de kioskbe zoeker in verwarring brengen. Weliswaar beheerst zo langzamer hand iedereen wel enigszins de Engelse taal, maar een buiten lands blad benader je toch anders dan een uitgave die speciaal ge richt is op Nederlanders. André Keikes wist hij uit ervaring - dronken ze rare bittertjes. Maar misschien dat zo'n blarentrekkend jutters- drankje hem courage zou geven, voor het laatste stuk terug naar Oudeschild. Z'n voeten begonnen behoorlijk pijn te doen. 't Sandershuis Later, tevreden terug op het schip, had hij zich verbaasd over die ge dachten. Het uurtje rust in Den Burg had hem zo'n goed gedaan, dat hij tussen de bloeiende tuin- wallen door tóch naar het topje van de Hoge Berg was geschaatst. Lastig, die hellende Schansweg. Maar het smartegeld maakte alles goed. Want wie Texel - de skippe- boete (schapenschuurtjes), de stolpboerderijen en de matglan zende Waddenzee achter De Schans - in één keer in al zijn puur Hollandse schoonheid wil zien, moet bij 't Sandershuis gaan staan. En als hij tenminste geen in-line skates aan z'n voeten heeft - maar even niet aan de komende afdaling over het Skillepaadje denken. Want heus, dat komt ook best goed. Rob van den Dobbelsteen Wie vroeger vanuit een kasteel een ritje ging maken, deed dat op een paard. Of zette dat voor de wagen. Andere mogelijkheden waren er niet. Maar tegenwoordig kan je zelfs per stalen ros de burcht verlaten. Eigen- Wijze Reizen, het ruim tien jaar geleden door non-conformist Wim Veldhuijzen opgerichte bureau, had zoveel succes met fietsarrangementen die sinds 1997 vanuit het kasteelhotel Brélidy in Bretagne worden georganiseerd, dat er voor het komende seizoen nog drie kastelen zijn gecontracteerd: een in Nederland (Achterhoek), nog een in Frankrijk (Champagne-Ardennen) en een in Italië (12 kilometer van de Adriatische Kust). Vooral dat laatste slot - het hoog boven de omgeving uittoren de, 14e-eeuwse kasteelhotel van Montegridolfo - is volgens Veld huijzen 'iets bijzonders'. In de in 1990 geheel gerestaureerde burcht kan worden gekozen uit drie soor ten accommodaties: een apparte ment, een kamer in het zogenoem de schildershuis en een kamer in het kasteel zelf. Wie de regionaal getinte maaltijden wil afwisselen met gastronomische diners, kan tegen een overigens fikse meer prijs terecht in het speciaal daar voor ingerichte Palazzo. Vanuit Montegridolfo zijn zeven routes uitgezet: de kortste is 20 ki lometer; de langste en zwaarste (die naar San Marino) 75 kilome ter. Net als in alle andere kastelen kan er voor goed onderhouden huurfietsen met versnelling (3x7) worden gezorgd. In Nederland legde Eigen-Wijze Reizen landhuis 'Het Regelink' in het Gelderse Hengelo vast. Er zijn rondom het landgoed negen ritten uitgezet met een lengte die vari eert van 18 tot 53 kilometer. Uiter aard voeren die onder meer langs vermaarde kastelen als 'Huis te Vorden', het 'Kieftskamp', 'Huize Ruurlo' en 'De Voorst'. Het niet ver van Sedan gelegen Chateau de Ba- zeilles ten slotte vormt de uitvals basis voor een 13-tal ritten naar onder het reusachtige fort van Se dan, het kuuroord Vittel en de Maasvallei. GPD Informatie: Eigen-Wijze Reizen, Post bus 1178, 7500 BD Enschede, telefoon (053).430.34.35.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43