Gebakken schilderijen in Zuiderzeemuseum Bloemkool te groot en te zwaar PZC Saladeboek rekent af met het alledaagse slaatje IJsplezier voor zomerse dagen tafel en trend 41 Expositie beschilderde wandtegeltjes zaterdag 22 mei 1999 Gebakken schilderijen worden ze wel genoemd. De beschilderde wandtegeltjes van de 'Koninklijke Tichelaar Makkum'. Tjalken, botters, molens en zelfs hele steden en dorpen penseelden ze in de aardewerkfabriek van het kleine IJsselmeerdorpje op het vierkante keramiek. Tichelaar werd er zo beroemd mee, dat het in 1994 alweer z'n vierhonderdste verjaardag kon vieren. Directeur Jan Pieter Tichelaar, z'n karakteristieke bescheidenheid voor een momentje vergetend: „Wij zijn het oudste bedrijf van Nederland." Met dank vooral aan Jan Pie- ters voorvaderen. Oprichter Freerk Jans bijvoorbeeld, die zich al vlug de naam Tichelaar aanmat, tegelmaker dus. En Yme Freerks natuurlijk ook. En Jelmer Pieters. Die toch, bedachten al eeuwen ge leden, dat het wel aardig zou zijn als bekende Friese tekenaars en schilders hun kwaliteiten niet al leen aan papier en linnen zouden toevertrouwen, maar ook aan zo'n klein, hardgebakken tegeltje. Reeds bestaande gravures, etsen en prenten moesten als voorbeeld dienen. Begin van een successtory met - zoals dat hoort - af en toe een flin ke dip. In de 2e helft van de 19e eeuw nog, toen er in heel Neder land nog maar tien van de aanvan kelijk honderden aardewerkfa brieken over waren, dreigde ook Tichelaar te bezwijken onder het gezamenlijke offensief van goed koop behangselpapier (dat de prijzige tegels verdreef) en onver woestbaar email (dat het breekba re aardewerk uit de keukens kiep- Een van de wandtegeltjes uit Makkum. Het Makkummer aardewerk ziet er fleuriger uit dan Delfts blauw. erde). Waarop Jelmer Pieters zich uit arren moede maar geheel ging toeleggen op 'traditioneel sier- spul'En dat weer op de ouderwet se wijze ging maken. Met de hand dus. Penseel In de fabriek zelf kan er tijdens de dagelijkse rondleidingen nog naar worden gekeken. Hoe niet alleen op tegels, maar ook op servies werk, vazen, asbakken enzovoort, eerst de patronen worden aange bracht en daarna de kleuren wor den ingevuld: blauw, groen, oran jegeel en mangaanpaars. Die eerste handeling gebeurt met een konijnenstaartje; de tweede het luistert nogal nauw daar in Mak kum - met een penseel dat is ge maakt van de haren die uit de bin nenkant van een koeienoor zijn gepeuterd. Het aardewerk ziet er aanzienlijk fleuriger uit dan het veel ingetogener Delfts Blauw, maar wordt daar all over the world toch toe gerekend. Zo vermaard zijn Tichelaars pro ducten onderhand geworden, dat de fabriek per jaar door zo'n 50.000 toeristen wordt bezocht. Zodat het wonder met eigen ogen kan worden aanschouwd. Van een klef hoopje Friese zeeklei tot die zwierige asbak in de showroom. Waarvoor trouwens toch al vlug zo'n 350 gulden moet worden be taald. Origineel handwerk, niet waar? Plateelbakkers Wie slechts is geïnteresseerd in het bekijken van kant-en-klare tegel tjes (in de jaren dertig weer popu lair geworden toen Douwe Eg berts ze cadeau ging geven bij de koffie en de thee) kan nog tot en met 13 juni terecht in het Zuider zeemuseum te Enkhuizen. Daar is een expositie ingericht met het 'ty- Toen de broccoli in de jaren zestig in ons land werd geïn troduceerd, zal menige kweker gedacht hebben dat het met de bloemkool in ons land wel ge daan zou zijn. Broccoli zou, zo meende men, de bloemkool wel eens uit de markt kunnen duwen. Niets is echter minder waar, want de bloemkool behoort nog altijd tot een van de meest gegeten groentesoorten van ons land en voor broccoli bestaat eveneens voldoende belangstelling. Toch zou aan de populariteit van bloemkool wel eens een einde kunnen komen wanneer men bij het kweken geen rekening houdt met het feit dat de bloemkool, zo als die vandaag op de markt wordt gebracht, te groot en te zwaar is, waardoor ze niet ge schikt is voor gezinnen met min der dan vier of vijf personen. Zoals bij veel groentesoorten ge beurt, wordt de bloemkool ge oogst op het moment dat ze een van tevoren bepaald gewicht en omvang heeft bereikt en daar door met twaalf of vierentwintig stuks in een doos passen. Eigen lijk net zo als bij bleekselderij, broccoli, courgettes, komkom mers, aubergines, paksoi en ven kel het geval is. Ook daarbij speelt de wijze waarop de groente moet worden verpakt en gedistribueerd een doorslaggevende rol. Om de smaak bekommert men zich nauwelijks en bij bloemkool kan dat goed worden opgemerkt want al die vier- of meer persoons bloemkolen hebben doorgaans een wat weeïge smaak. Wanneer men die vergelijkt met de smaak van bloemkool die nog niet is vol groeid en dus uitgesproken jong is zal er zeker voor pleiten om de bloemkool weer in verschillende formaten op de markt te brengen. Of er daarvan meer dan twaalf of vierentwintig in een doos gaan is niet belangrijk. Niet voor de con sument die op de eerste plaats een goed en voor hem of haar ge schikt product wenst Kleine bloem kooltjes, voor een-, twee- en driepersoons huishou dens, kom je in ons land alleen nog maar in het voorjaar tegen. Ze worden aangeboden als échte primeurs en dat waren ze vroeger ook. Tegenwoordig niet meer, want bloemkool kunnen we, dankzij importen van elders, ei genlijk het gehele jaar door eten. Die kleine voorjaarsbloemkool tjes komen uit verwarmde kassen en worden eerder geoogst. Juist omdat ze net niet volgroeid zijn, is de smaak ervan niet alleen veel fijner dan die van de wel vol groeide soortgenoten, ze behoe ven ook wat minder lang te worden gekookt en behouden daardoor nog een redelijke hoe veelheid vitamine C. Om aan de wensen van de consu ment die kleinere bloemkolen wenst te voldoen worden tegen woordig ook panklare bloem koolroosjes aangeboden. Ze kunnen soms dagenlang bij de groenteman of de supermarkt liggen voordat ze worden ver kocht. En het is dan ook goed te weten dat de lekkerste bloem kool die bloemkool is die direct na het oogsten kan worden ge kookt. Hoe langer die bloem koolroosjes bij uw leverancier liggen, des te smakelozer ze wor den. Rauw Bloemkool kun je op verschillen de manieren bereiden. Ze kan ook rauw met een dipsausje erbij worden gegeten. De meeste Ne derlanders geven er de voorkeur aan om gekookte bloemkool met een sausje erover op het bord te krijgen. Daarmee wordt wel eens de gek gestoken en dat is niet te recht. Wel terecht kunnen op merkingen zijn die de sausjes be treffen. Hele generaties zijn in ons land opgegroeid met bloem kool die voorzien werd van een papperig maïzenasausje waar aan, om de laffe smaak te maske ren, veel nootmuskaat werd toe gevoegd. Zoveel zelfs dat je van de bloemkool nauwelijks meer iets kon proeven. Een andere kwalijke zaak is, dat in ons land bloemkool aan verse soepgroenten wordt toegevoegd. Bloemkool doet afbreuk aan de smaak van de groenten die in zo'n soep wel thuishoren. De tijd dat bloemkool vrij lang gekookt werd, soms meer dan dertig mi nuten, ligt achter ons. Gekookte bloemkool moet nog een zekere 'beet' hebben en daarom is een kooktijd van tien tot twaalf mi nuten al meer dan voldoende. In tussen weten we ook dat je de bloemkool kimt stomen, (roer )bakken, frituren en in de oven kunt voorzien van een krokant korstje. We weten intussen ook hoe smakelijk bloemkoolroosjes met verse tuinkruiden (recept maandag in deze krant) wel kun nen zijn en dat bloemkool zich ook goed aansluit bij gerechten met gepocheerde vis en gekookte schaaldieren. Bloemkool met garnalen en een garnalensaus geldt in sommige restaurants in Frankrijk (Bretagne) als een bij zondere specialiteit. Voor bloemkool met een sausje zoals we in ons land nog altijd graag eten behoef je je niet te ge neren. Het sausje dient echter wel zelf bereid te worden en mag ei genlijk ook niet uit een zakje of pakje komen. Bloemkool met een lichte kaas saus die op basis van een echte roux van boter en bloem met melk en wat kookvocht van de bloemkool wordt gemaakt, levert een excellent gerecht op dat thuishoort in de Nederlandse keuken. Hans Belterman De bloemkool behoort nog altijd tot een van de meest gegeten groentesoorten van ons land. fotoCeesZorn Het recept voor een dergelijk gerecht treft u volgende week in de dagelijkse receptenru briek op pagina 4 aan. Bij bloemkool met zo'n traditio neel kaassausje behoren de al even traditionele saucijsjes van kalfsvlees. Wie een slager heeft die veel vers lamsvlees verkoopt kan hem vragen om saucijsjes van lamsvlees te ma ken. Die smaken er eerlijk ge zegd nog beter dan die kalfs- saucijsjes bij. En wanneer u met de trend mee wilt gaan, geef er dan geprakte nieuwe aardappelen bij waaraan een klontje boter, een beetje peper uit de molen en flink veel fijn gesneden bieslook is toege voegd. pisch Hollandse' werk van de be roemdste plateelbakkers van Friesland. Rob van den Dobbelsteen Informatie over de op werkdagen ge houden rondleidingen in de fabriek aan de Turfmarkt te Makkum (als on derdeel van bijvoorbeeld het 'Aarde werk-arrangement'): VW Makkum, telefoon (0515).231.422. In het gebouw van de WV is ook een aardewerkmu seum gevestigd. Informatie over de tegel-tentoonstel ling in het Zuiderzeemuseum: telefoon (0228).318.260. Tijdens haar eerste reis naar de Verenigde Staten kreeg ze tot haar grote verbazing als voorgerecht een grote kom sla voorgezet. De enige andere plek waar ze tot dan salades als aparte gang had gegeten, was Frankrijk. Meestal werden ze daar na het hoofdgerecht geserveerd met als doel de braadjus van vlees of vis met knapperig vers stokbrood op te deppen. De salade moest niet alleen de mond reinigen, de scherpe smaak van de met mosterd aangemaakte vinaigrette moest ook stand houden bij de kaas die meteen erna op tafel kwam. Beide gebruiken stonden in schril contrast met het gemid delde 'slaatje' dat bij culinair pu bliciste Sue Lawrence tijdens haar kinderjaren op tafel kwam, als begeleider van het hoofdge recht. Een paar geprakte aardap pelen met blokjes koud vlees, in het gunstigste geval gekookte ham, aangemaakt met mayonaise, wat verlepte slablaadjes, een paar saaie plakjes tomaat en een hoopje zwartgevlekte tuinkers die een paar plakjes te zure biet in een plasje van rood afdekte. Om haar jeugdtrauma's van zich af te schrijven, stelde Lawrence Saladesfeest van smaken samen. Geïnspireerd door keukens uit de hele wereld reikt de bekende Sun day Times-kok hierin ideeën en uitdagende recepten aan voor elk moment van de maaltijd. Van ver fijnde voorgerechten als een sala de van peer, pecannoten en spina zie met maanzaaddressing tot volwaardige maaltijd-salades- .Voor wie dan nog ruimte over heeft zijn er dessert-salades als een warme chocoladetaart met vruchtensalsa. Of een vijgencom pote met rozemarijn en pistache nootjes. Met haar boek wil Lawrence aan geven welke verrassende combi naties er mogelijk zijn. Al roepen salades associaties op met zomer se dagen, de salades in het boek zijn om het hele jaar te eten, zoals de warme salade van gesmolten Camembert met rode bessen of de warme Biryani salade (Indiaas ge kruid lamsvlees). Wel vindt de schrijfster dat de kringloop van de seizoenen bepalend moet zijn voor welke ingrediënten je kiest. Oudheid Salades kunnen volgens Lawren ce het best vóór het hoofdgerecht worden geserveerd. In de oudheid gaf men er immers al de voorkeur aan om salades zo snel mogelijk van tafel te krijgen zodat men seri eus met het drinken kon beginnen. Want, zo luidt een vertaling uit het Latijn, 'als men wijn drinkt bij het eten van sla gaat het drijven in de maag'. Ook als bijgerecht kan een salade echter uitblinken, bij voorkeur met producten die afkomstig zijn uit de hele wereld. Voorbeelden van deze smeltkroes van produc ten zijn tabbouleh met gebakken Parmaham en een salade van pa paja, garnalen en steranijs. Maar er staan ook vele klassiekers in het, met dank aan fotograaf Gus Filgate, schitterend geïllustreerde boek. Om te beginnen Salade Ni- coise en Waldorfsalade die zijn aangepast aan de eisen van deze tijd. Enkele persoonlijke variaties brengt Lawrence ook aan bij eier- salade, een verplicht voorgerecht uit de jaren '60 en '70, waarbij groengerande plakjes ei schuil gingen onder een laagje dubieuze mayonaise. Ze maakt er een ver fijnde salade van, nog wel met kropsla, maar met een mayonaise van jonge zuring. De meeste salades heeft ze gegeten tijdens haar vele reizen, zoals uit de anekdotes bij de recepten valt op te maken. Voor de receptuur in het boek moest elk gerecht echter worden 'nageproefd' en, waar no dig, aangepast. Haar speciale dank gaat dan ook uit aan haar ge zin die zich 'door wagonladingen salades heeft heen geworsteld'. Ellen Scholtens Salades, feest van smaken. Uitgeverij Schuyt Co, Haarlem. Prijs: f45. Tegelijkertijd met de eerste zon nestralen zijn ook de reclame campagnes voor de nieuwste ijsjes doorgebroken. Sommige ijssoor- ten zouden net zoveel calorieën le veren als een pakje roomboter, hoor je sommigen wel beweren, maar dat is wat overdreven. IJs is een product met als basis ma gere melkpoeder, vet, suiker, ver- dikkings- en geleermiddelen, emulgatoren en geur-, kleur en smaakstoffen. Om daarvan ijs te maken worden deze ingrediënten gemengd met water. Er ontstaat dan een vloeibare massa, de ijs- mix, die gepasteuriseerd en ge koeld wordt. Het mengsel wordt vervolgens bij een lage tempera tuur opgeklopt, waarna de mix wordt diepgevroren tot min 30 graden C. Dit noemt men 'harden'. Consumptie-ijs kan zowel melk vet als plantaardig vet bevatten. Het vetgehalte kan variëren. Voor consumptie-ijs gelden in de Wa renwet dezelfde regels als voor al- Ie eet- en drinkwaren. Voor room ijs geldt daarnaast de speciale eis dat het ten minste acht procent melkvet moet bevatten en dat er geen ander vet of eiwit mag wor den gebruikt dan melkvet of -ei wit. Als variatie op roomijs worden yoghurt- en karnemelkijs op de markt gebracht. Softijs dankt zijn naam aan het feit dat het uit een ijsmachine komt die het verhar dingsproces overslaat. Waterijs ten slotte is een suikerop lossing in water, waaraan geur-, kleur- en smaakstoffen zijn toege voegd. Sorbetijs is waterijs met daarin een redelijke hoeveelheid vruchten of vruchtenmoes. Roomijs levert per bolletje (van 50 gram) 90 calorieën en inderdaad is dat meer dan waterijs, omdat dit meestal geen vet bevat: zo'n 45 ca lorieën per ijslolly (van 60 gram). Yoghurtijs kan van samenstelling variëren en dus wisselt ook de hoe veelheid calorieën. IJs met een chocoladecoating levert meer ca lorieën, voor een Magnum van 120 gram bijvoorbeeld is dat 260 calo rieën. Ter vergelijking: roomboter levert per 100 gram 760 calorieën. Zomers Hoewel we ook in de winterperio de genoeg redenen vinden om ij s te eten, is het toch vooral een zomers product. Door de slechte zomer van vorig jaar kwam er een dip in de omzet, maar toch gaat het goed met de ijsmarkt. Vorig jaar aten we gemiddeld 7,5 liter van deze koude lekkernij. Dat is echter niets vergeleken met de Amerika nen, die meer dan het dubbele eten, en de Zweden, die ondanks hun koude klimaat zestien liter per persöon per jaar eten. Omdat ijs lekker koud is, zou je kunnen denken dat het goed is te gen dorst. Dat geldt in elk geval niet voor roomijs en consumptie ijs: dat werkt zelfs dorstverho- gend. Dat komt door de grote hoe veelheid (ongeveer een kwart) sui ker. Waterijs helpt wel iets beter tegen de dorst, maar het eerste deel van die samenstelling (water) lest toch het best.. Patricia Schutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41