Kolonel kneedt schoffies PZC Huis zonder stroomnota Eis veertien jaar tegen Taartman Stones in Amsterdam binnenland Terug op het rechte pad CDA aangebrand over benzineplan Jorritsma Mondriaan vermoed in plafond huis Miljoenen voor hulp drop-outs Beperkt treinverkeer zaterdag 22 mei 1999 doorThea van Beek BUSSUM - Stoer marcheren de jongens in hun soldatenkloffie over het Bussumse kazerneter rein. Tussen hen in een bran card. Klauterend en kruipend over een schuin dak, door het kolenhok, over muurtjes, door rioolbuizen en een betonnen kuil. Tussen de vijf jongeren in ligt het 'slachtoffer'. Nog maar een paar weken gele den waren het echte Amster damse schoffies. Nu druipen de ernst en de zucht naar diploma's van ze af. Althans, dat is de be doeling van het project Uitda ging 99. Het uniform werkt mo tiverend. In de groep leren ze respect, vertrouwen, afspraken na te komen en samenwerken. Op 12 april begon het scholings programma van de Koninklijke Landmacht in de Kolonel Palm- kazerne in Bussum, op verzoek van de gemeente Amsterdam. Het project is bestemd voor Am sterdamse probleemjongeren, die dreigden af te glijden en al dan niet in aanraking kwamen met de politie. Doel is de jonge ren meer perspectief te bieden en te voorkomen dat ze in de cri minaliteit belanden. Gistermiddag mocht de pers een kijkje komen nemen op het ka- zerneterrein. En die deed dat massaal. De zes jongens die het aandurfden in de publiciteit te treden, werden overdonderd door de media. Terwijl ze op een dak klauteren, zijn de camera ploegen hen al voorgegaan. „Het zijn geen criminele, maar kansarme jongeren die in de klem zijn geraakt", benadrukt kolonel H. de Koff tijdens het strak georganiseerde program ma. De Koff draagt in het oplei dingscentrum de verantwoor delijkheid voor zijn cursisten. Van de zestien jongens die aan de opleiding begonnen, hebben vier inmiddels afgehaakt. „Het regime is voor menigeen te zwaar. De lichamelijke inspan ningen en het omschakelen naar een vast dagritme kan niet ie dereen opbrengen", erkent hij. „We hebben urenlang met ze ge praat, maar als ze echt weg wil len, kun je ze niet tegenhouden. Ze zijn hier tenslotte vrijwillig. 'Soldaat' Smit (18): „Het is in derdaad zwaar. Vooral het vroe ge opstaan, om zes uur, valt te gen. Thuis draaide ik de dag om. Het gebeurde regelmatig dat ik pas tegen de avond m'n bed uit kwam. De rest van de avond en nacht hing ik maar wat rond. Niet iets om trots op te zijn." Over hoe hij hier verzeild is ge raakt, zwijgt hij liever. „Ik ben in aanraking geweest met de po litie. Maar dat is gebeurd en nu wil ik het liever anders doen. Vooral diploma's halen. Na die paar weken vindt iedereen me al veranderd. Ik heb nu veel meer contacten. En als ik in het week end thuis ben, werk ik als vrij williger op een jongenslandje in Amsterdam." Meer structuur Het project moet de jongeren tussen 17 en 24 jaar meer struc tuur in hun leven geven. De op leiding bestaat uit bankwerken, las- en autotechniek, bedrijfs hulpverlening en computerge bruik. Ook sporten neemt een belangrijke plaats in. Het pro ject wordt ondersteund door de reclassering, jeugdhulpverle ning en arbeidsvoorziening. Voorlopig gaat het nog om een proefproject bij de landmacht. Mogelijke komen soortgelijke projecten bij de luchtmacht en de marine. Het is niet de bedoe ling de jongeren voor te berei den op een baan bij Defensie, maar solliciteren staat ze vrij. Als de jongens het volhouden, hebben ze over vijf weken hun zo begeerde diploma of certifi caten. „En dan wordt ik lasser, of misschien wel automonteur", weet één van hen zeker. GPD van onze redactie binnenland DEN IIAAG - De invoering van meer concurrentie tussen benzi nepompen langs de snelweg, leidt ook in het parlement tot ir ritatie. Donderdag voelden olie maatschappijen zich niet seri eus genomen door de overheid: gisteren vond CDA-Kamerlid Leers dat minister Jorritsma stappen zet die zij nog niet mag zetten. Leers stelt dat de minister heeft toegezegd eerst meer duidelijk heid over gevolgen van meer benzinepompen langs snelwe gen te geven. „Zij zou pas tot in voering overgaan als die conse quenties duidelijk zijn. Het lijkt erop dat de minister zich niet aan haar afspraken houdt. Als dat zo is, haal ik haar heel snel naar de Kamer", stelt een aan gebrande Leers. Kruidenier De christendemocraat vreest dat pompen langs lokale wegen en in dorpskernen het loodje AMSTERDAM - In een ruim honderd jaar oud huis in Am sterdam zijn twee plafond schilderijen ontdekt, waar van er een is gesigneerd met P. Mondriaan. De doeken - een ovaal van on geveer 4,5 bij 8 meter en vier kleinere panelen (met een to tale oppervlakte van twaalf vierkante meter) - zijn ont dekt bij de verwijdering van het plafond. J. Joosten, medesamensteller van de grote Mondriaan-cata- logus, vindt het 'heel goede, boeiende schilderijen' maar is er nog niet van overtuigd dat het echte Mondriaans zijn. „Dat zal door goed kritisch onderzoek moeten worden vastgesteld." Volgens Joosten kan alleen Robert Welsch, gespeciali seerd in het vroege, figuratie ve werk van de kunstenaar en medeschrijver van de catalo gus, met gezag de werken al dan niet aan Mondriaan (1872-1944) toeschrijven. De Canadees heeft de schilderin gen nog niet gezien. Hij komt pas in juli weer naar Neder land. Op de kleine panelen zijn zes kleuterengeltjes in de wolken afgebeeld. Het grote doek toont een vlie gende vrouw, in een fladde rende witte jurk, die wordt omringd door zowel engeltjes en bloemen als duisternis en vleermuizen. ANP leggen. Ook vreest hij gevolgen voor de kleine kruidenier, om dat de pomphouders hun lagere marges op benzine zullen goed maken met de verkoop van le vensmiddelen. Eerder dit jaar heeft Leers de bewindsvrouw gevraagd de ge volgen van deze ontwikkeling duidelijk te maken, voordat er aan de invoering van meer pom pen langs de snelweg kan wor den begonnen. Gisteren stelde Leers hierover Kamervragen. Hij wil weten hoever het nu met de invoering staat en hoe dit zich verhoudt met eerdere toezeggingen van de minister. „Wat er nu gebeurt, zit op zijn minst in een schemergebied. Het kan niet zo zijn dat ze al beleid aan het uitvoeren is. Dit is een politiek controversieel onder werp", stelt de CDA'er. In de Kamer zijn PvdA en WD vóór het plan. D66 was aanvankelijk voor, maar trok onlangs haar steun in ANP Minister beperkt beleggingsclubs DEN HAAG - Beleggingsclubs mogen het voortaan niet al te groot aanpakken. Deelnemers mogen niet meer dan 20.000 gulden inleggen en clubs mogen niet meer dan 25 leden tellen. Minister Zalm van Financiën wil deze grenzen stellen om her haling van grote verliezen van dergelijke clubs te voorkomen. Meer dan honderd leden van de beleggingsclub De Anwas in Doetinchem verloren vorig jaar in korte tijd in totaal miljoe nen guldens. Medewerkers van banken mogen niet langer het initiatief ne men tot de oprichting van dergelijke clubs. Als een beleg gingsclub niet aan de eisen voldoet, wordt zij door Zalm ge zien als een officieel beleggingsfonds. Die hebben vergunning van de Nederlandsche Bank nodig. ANP Koraalslang op drift in Den Haag DEN HAAG - Twee Haagse vrouwen hebben gisteren met een wasmand een koraalslang gevangen en overgedragen aan de dierenambulance. Een van de vangers, een 50-jarige bewoonster van de Braga- straat, zat samen met haar buurvrouw in haar tuin koffie te drinken toen de giftige slang vanuit de bosjes kwam aanglij- den. Het beest is niet dodelijk en wordt normaal gesproken in een terrarium gehouden. De slang is vermoedelijk ontsnapt. ANP Clown Flappie (87) overleden AMSTELVEEN - De acteur Ab van der Linden is gisteren in een ziekenhuis in Amstelveen overleden. Van der Linden, vooral bekend als de clown Flappie, is 87 jaar geworden. Het duo Appie en Flappie trad veertig jaar geleden voor het eerst op. Het laatste optreden was 2 mei jongsleden. Voor de TROS zijn vijftig afleveringen van Appie en Flappie gemaakt, die regelmatig op televisie zijn vertoond. De rol van Appie werd in de beginjaren vertolkt door Fred Wiegman. Daarna kwam Wim Wama. Maar de langste tijd, tot aan zijn overlijden, trad Van der Linden op met zijn echtgeno te Astrid Koster. Van der Linden was ook acteur. Hij speelde rollen in de legen darische kinderserie Tita Tovenaar, in de avonturenserie Flo- ris en in de familieserie De Kleine Waarheid. ANP Botsing met trein eist twee levens UTRECHT - Twee inzittenden van een auto zijn gisteravond in Utrecht omgekomen door een botsing met een trein. Het ongeluk gebeurde op een onbewaakte overgang in Utrecht, vlakbij de Mereveldseweg. Omstreeks half acht botste de intercity Den Helder-Arnhem op de personenwagen. De auto reed over een landbouwweg waar slechts een hek de overgang aanduidt. Omdat het spoor hier een flauwe bocht maakt, hebben de inzittenden de trein vermoedelijk niet zien aankomen. Door de aam-ij ding was er zeer beperkt treinverkeer tussen Utrecht en Driebergen-Zeist. ANP Asielopvang bij rechter geëist DEN HAAG - Vluchtelingenwerk Nederland en de Stichtin gen Rechtsbijstand Asiel in Arnhem, Amsterdam en Den Bosch proberen via de rechter opvang af te dwingen voor zo genoemde Dublin-claimanten. Dat zijn asielzoekers die voor hun komst in Nederland, eerst in een ander land van de Europese Unie verbleven. De over heid voelt zich niet verantwoordelijk voor de opvang van deze mensen. Vluchtelingenwerk en de Stichtingen Rechtsbij stand stellen dat dat indruist tegen internationale verdragen. Volgens Vluchtelingenwerk staan momenteel 526 Dublin- claimanten op straat, onder wie 117 kinderen. De critreria voor 'schrijnende gevallen' zijn onduidelijk. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Grote gemeenten krijgen een belangrijk deel van het geld dat beschikbaar is voor debestrijding van het voortijdig schoolverlaten. Ze mogen dat geld inzetten op een manier die het best past bij hun eigen situa tie. Dat heeft het kabinet giste ren besloten. In totaal is ruim zestig miljoen gulden beschikbaar voor het onderwerp. De grote gemeenten krijgen samen 48 miljoen gul den. Zij kunnen daarmee probe ren te voorkomen dat leerlingen zonder een diploma het onder wijs verlaten. Het doel is dat gemeenten de sa menwerking bevorderen tussen diverse instanties zoals scholen, de jeugdzorg, arbeidsvoorzie ning, politie, justitie en het lo kale bedrijfsleven. Ze moeten bij wijze van inspanningsver plichting ook streefcijfers aan geven. De overheid zorgt ervoor dat eventuele belemmeringen in de wet worden weggenomen. Jaarlijks gaan zo'n 35.000 jon geren van school zonder dat ze een diploma hebben. ANP Schiphol-lijn Dinsdag 25 tot en met zaterdag 29 mei 1999 Wegens werkzaamheden aan het spoor rijden er in de bovenstaande periode zowel overdag als 's nachts vanuit alle richtingen geen treinen van, naar, en via Schiphol. NS zet vanaf Leiden Centraal en Amsterdam Zuid WTC bussen van en naar Schiphol in en laat treinen via een andere route rijden. Houdt u daarom rekening met een 60 minuten langere reistijd. Op boven staand kaartje is aangegeven waar NS bussen en metro's inzet. Reist u van één van de Amsterdamse stations naar Schiphol of in omgekeerde richting? Met het openbaar vervoer reist u naar Amsterdam Zuid WTC. Daar kunt u overstappen op een snelbus naar Schiphol. Reist u van Leiden Centraal, Nieuw Vennep of Hoofddorp naar Schiphol of in omgekeerde richting? Tussen Leiden Centraal en Schiphol zet NS snel- en stopbussen in. Reist u van Rotterdam CS - Den Haag - Leiden naar Amsterdam of in omgekeerde richting? De Intercity's Vlissingen/Dordrecht - Rotterdam CS - Amsterdam CS en de Intercity's Brussel - Amsterdam CS (die extra stoppen te Leiden) rijden tussen Leiden en Amsterdam CS via een alternatieve route en stoppen niet te Schiphol. De sneltreinen Den Haag CS - Amsterdam CS rijden niet tussen Leiden en Amsterdam CS. Te Leiden dient u over te stappen op een andere trein. Reizigers naar Amsterdam Zuid WTC kunnen met de sneltrein naar A'dam Sloterdijk reizen en aldaar overstappen op Metro 50. Reist u van Noord of Oost Nederland naar Schiphol of in omgekeerde richting? De Intercity's Groningen/Leeuwarden - Schiphol en Enschede - Schiphol rijden na Amersfoort door naar Amsterdam CS. Reizigers naar Schiphol kunnen te Amsterdam CS overstappen op Metro 51 naar Amsterdam Zuid WTC en vervolgens op een NS snelbus naar Schiphol. Meer informatie? Veel treindiensten worden aangepast. Daarom adviseert NS u om te bellen met OV Reisinformatie 0900 - 9292 (75 ct/min). Mick Jagger deelt handtekeningen uit voor de deur van het Amstelhotel. foto Evert Elsinga/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Rolling Stones zijn in Am sterdam neergestreken. De leden van de Groot ste Rock and Rollband ter Wereld verblijven in het Amstel Hotel, him favoriete logeeradres in de Benelux, en oefenen op een geheime locatie voor het laatste gedeelte van hun Bridges tot Babyion Tour. Een woordvoerder van hun platenmaatschap pij Virgin, kon gisteren niet zeggen hoe lang de rocksterren blijven. In ieder geval geven de Stones over twee weken een concert op de draf- baan in Groningen en op 18 juni op het Pink popterrein in Landgraaf. Vorig jaar speelden Mick Jagger, Keith Ri chards, Ron Wood en Charlie Watts vijf keer de Amsterdam ArenA en een keer het Haagse Ma lieveld plat, waarmee ze bij elkaar 350.000 be zoekers trokken. Hun kort geleden uitgekomen live-cdNo Secu rity is voor ongeveer de helft opgenomen tij dens de concerten in de ArenA, wat ook blijkt uit de woorden die Mick Jagger uitspreekt tus sen Gimme Shelter en Flip The Switch:.Ittizze gggoett ien Holland te sein." Drie jaar terug zetten de Stones ook al een deel van hun un- plugged-album Stripped in het Amsterdamse Paradis© op de band. Het gerucht dat het illus tere viertal een dezer dagen een onverwacht concert geeft in dezelfde poptempel, wordt vooralsnog van alle kanten weersproken. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Nooit meer een gas- of stroomrekening ontvan gen? Dat kan in een nieuw type woning dat zelf evenveel ener gie opwekt als bewoners ver bruiken. De technieken zelf zijn niet nieuw, maar wel dat ze alle maal tegelijk worden aange bracht. De woning haalt stroom uit zon nepanelen op een lang schuin dak. De warmte komt van apar te pompen of is restwarmte van energiecentrales. De muren en ramen zijn gemaakt van warm tewerend materiaal. Het dak is geïsoleerd met wol. Het tapwa ter komt uit thermostaatkranen en doorspoelen van het toilet ge beurt met regenwater. Elektri sche apparaten hebben een laag stand-bygebruik en spaaiiam- pen zorgen voor de verlichting. Winter Het huis zou theoretisch kunnen bestaan zonder aansluiting op stroomkabels of gasbuizen. In praktijk gaat dat echter niet. In de winter is er te weinig zon om genoeg stroom op te wekken. Bewoners schakelen dan over op het elektriciteitsnet. In zon nige zomers levert de woning juist stroom aan het net. Het duurzame huis is ontwik keld door energiebedrijf REMU met onder meer de Novem en het Wereld Natuur Fonds. Het is dinsdag, woensdag en donder dag te zien op de beurs Sustain '99 in de RAI Amsterdam. Daar na wordt het herbouwd in de Utrechtse woonwijk Leidsche Rijn. Begin 2000 kunnen bewo ners de eerste 'nul-energiewo ning' betrekken. Een tweede wordt een demon stratiemodel. Overigens is het duurzame huis nog niet verkocht, meldt een woordvoerder van de stichting Duurzaam Droomhuis. De wo ning gaat ongeveer zeven ton kosten, waarvan dertigduizend gulden nodig is voor de vele ex tra energievoorzieningen. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Voor de recht bank in Amsterdam is gisteren veertien jaar cel geëist tegen een 59-jarige banketbakker, alias Taartman, wegens omvangrijke drugssmokkel. Het landelijk parket van het Openbaar Minis terie verdenkt hem van smokkel van 1600 kilogram cocaïne uit België, een smokkelpoging van meer dan 10.000 kilogram hasj uit Sri Lanka en het daartoe lei ding geven aan twee criminele organisaties. Taartman, één van de hoofdrol spelers uit de IRT-affaire, maakte volgens justitie deel uit van een crimineel netwerk dat cocaïne smokkelde in vruchten sappen. De Amsterdamse bak ker beweert echter dat hij alleen sappen importeerde voor ge bruik in zijn eigen yoghurttaar- ten. Wat hij overhield, verkocht hij aan andere bakkerijen en ho recabedrijven. Volgens het OM heeft Taartman samengewerkt met de twee Bel gische leveranciers, die vanuit sapfabrieken in Latijns-Ameri ka harddrugs toeleverden. Deze twee handelaren, uit Melle en Antwerpen, kregen tijdens de IRT-affaire de bijnaam Sapman 1 en 2. Het rechercheursduo Langendoen en Van Vondel van het IRT-Noord-Holland raak ten in opspraak, toen bleek dat zij Sapman 1 tijdens een infil tratieactie zonder toestemming van Justitie hadden betaald om een vruchtensapbedrijf op te zetten in Ecuador, van waaruit in drugs kon worden gehandeld. Verder zouden zij hem zwijg geld hebben betaald, omdat hij over de rol van Taartman uit de school dreigde te klappen. Volgens het OM heeft Taartman cocaïnetransporten gefinan cierd en voorbereid. Ook zou hij Sapman 1 voor een faillisse ment hebben behoed, waardoor de drugslijn in stand kon blij ven. De Taartman werd vorig jaar maart aangehouden, nadat hij eerder al door de Belgische Rijkswacht was opgepakt. Hij is niet eerder vervolgd. Justitie heeft tegen een tweede verdachte in de zaak zes jaar cel geëist wegens lidmaatschap van een criminele organisatie, de in voer van 94 kilogram coke en de voorbereidingen voor een vol gend transport. Beide verdach ten ontkennen betrokkenheid. De advocaten van de twee ver dachten stellen dat zaaksoffi cier E. Noordhoek een onrecht matige deal heeft gesloten met een al eerder veroordeelde kroongetuige. Deze legde belas tende verklaringen over de Taartman af. In ruil daarvoor adviseerde het OM positief over een gratieverzoek en kreeg hij een schikking aangeboden die hem 200.000 gulden kostte. Uitspraak 4 juni. ANP Pinksterverlof begint met 282 kilometer aan bles DEN HAAG - Zoals het Traffic Information Cen ter (TIC) in Driebergen al verwachtte, is het gister middag en -avond erg druk geweest op de weg. Er stonden 43 files met een totale lengte van 282 kilometer. Tussen half negen en ne gen uur was het aantal fi les geslonken naar negen. De drukte was toe te schrijven aan een combi natie van werkverkeer en vakantiegangers, voorna melijk uit Duitsland. Druk was het in de rich ting van Zeeland, maar ook het Dynamo Open- Air Hardrockfestival na bij Eindhoven trok veel mensen, waardoor het erg druk werd op de rijksweg A67 tussen Venlo en Eind hoven. Rond 17.30 uur stond daar een file van eenentwintig kilometer. ANP (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG 8 JUNI KAPITALE ANTIEKVEILING in de Schouwburg te Middelburg Aanvang: 14.00 uur. Veilingmeester A. I. Verhage foto Koen Suyk/ANP Amsterdamse probleemjongeren leren bij de landmacht respect, vertrouwen en samenwerking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3