De charme van het ongerepte Op audiëntie bij koningin asperge Sicilië heeft eigen karakter 40 41 47 PZC vrije tijd MV "'i-'v zaterdag 22 mei 1999 J v De aspergetijd is in volle gang. 'Het witte goud', of 'de koningin der groen ten', zoals de vorstelijke bij naam luidt, wordt tot Sint Jan (24 juni) gestoken. In de belangrijkste aspergegebie- den van ons land - het Over ijsselse Salland, Noord- en Midden Limburg en Zuid- Oost Brabant - leidt dat tot extra belangstelling. VW's en restaurants pakken gre tig uit met speciale (culinai re) arrangementen en festi viteiten. Een fietstocht van 35 kilo meter, een kijkje achter de schermen bij een aspergete ler, een bezoek aan een mu seum en een aspergelunch, vormen de ingrediënten van het 'Culinair dagje Salland'. Het kan voor 27,50 worden geboekt bij de VVV's in Om men, Deventer en Raalte. Het arrangement is gratis voor deelnemers aan het 3- daags hotelarrangement in Raalte, Nijverdal of Vilste- ren (prijs ƒ215 tot 245, in clusief 2 overnachtingen, ontbijt en een aspergediner). Wie de teelt in het echt wil zien, kan zaterdag 5 juni te recht op de open dag bij zes Sallandse aspergetelers. Al le evenementen en arrange menten staan, gegarneerd met wetenswaardigheden en recepten, opgesomd in de brochure 'Salland Asperge- land', die gratis verkrijg baar is bij de VW's in De venter, Ommen en Raalte. Onder het motto 'Op audi ëntie bij de Koningin' biedt de VW Venlo, in het hart van het Noord-Limburgse aspergeland, een 2-daags weekendarrangement aan (aankomst of vrijdag of za terdag). De gast kan kiezen uit zeven hotels in drie prijs categorieën, vanaf ƒ110 per persoon, inclusief een 4- gangen aspergediner, over nachting met ontbijt, een bezoek aan het Nationaal Asperge- en Champignon museum in Horst-Melderslo en bezichtiging van graan- branderij De Ijsvogel in Ar- cen, die op ambachtelijke wijze aspergelikeur stookt. Het arrangement kan wor den geboekt bij de VW Ven lo. Daar is ook een gratis asperge-brochure verkrijg baar, met daarin o.a. een overzicht van alle asperge festiviteiten, zoals de As- pergemarkt in Arcen (23 mei het Aspergefeest in Grub- benvorst (23 mei) en de 3- daagse fietstocht Tour d'As perges in Venray (4-6 juni). Langs de aspergevelden zijn verschillende fiets- en auto routes uitgezet. Ze dragen fraaie namen als Koningin- neroute (60 km), Witte Goudroute (65 km) en Ste kersroute (70 km). In Zuidoost-Brabant voeren twee aspergefietsroutes door de Kempen (30 km) en de Peel (32 km). De routebe schrijvingen kosten één gul den per stuk en zijn ver krijgbaar bij alle VVV's in het gebied. Op de route kaartjes staan ook de adres sen van restaurants waar kan worden aangeschoven voor een asperge-maaltijd. Aad Struijs Voor meer informatie: VV V/ANWB Deventer, tel. 0570- 61.31.00. VW Ommen, tel. 0529-45.16.38. VW/ANWB Raalte, tel. 0572-35.24.06 WV Venlo, tel. 077-320.77.74. Regio VW Kempen De Peel, tel. 040-232.31.62. Aspergesteker aan het werk in Salland. foto Vincent Jannink Het strand van Cefalü, populair bij Sicilianen, bij de toeristen nog zo goed als onbekend. Niet echt een nieuwe vakantiebestemming, Sicilië. Verre van dat. Honderd jaar geleden al trokken de rijken massaal naar het prachtige eiland aan de voet van de Italiaanse laars. Maar druk werd het er nooit. Vreemd eigenlijk. Want waar elders in Italië, word je zo vriendelijk ontvangen? Je was wel eens eerder in Italië. Dus denk je te weten wat er komt. Een opstootje op z'n minst. Met een spervuur van uitschieten de stemmen en veel per bacco's en malediziones ook. En misschien zou er worden geduwd. Borst te gen borst; rood voorhoofd tegen rood voorhoofd. Maar niets van dat alles. De verkeerskluwen in de Via Garibaldi in Palermo lost zich met behulp van wat vriendelijke omstanders op als een zandkasteel in de opkomende vloed. We zijn hier op Sicilië. En blijkt - dat heeft met Italië niet zoveel van doen. Op de kaart ziet Sicilië eruit als een prop, die elk moment een schop kan krijgen van een reeds naar achteren gehaalde laars. In het echt is het niet veel anders. Achterstelling, werkloosheid (ruim twintig procent) en armoe. Waartegen de Sicilianen zich nau welijks lijken te verzetten. Het trage zuiden onder de brandende zon. Van dat werk. Don Fabrizio in het boek De Tijgerkatvan Giusep pe Tomasi di Lampedusa: „Wij zijn moe en leeg; grotendeels is dat onze eigen schuld Sicilianen willen slapen, alleen maar slapen en steeds opnieuw zullen ze dege nen die hen willen wekken haten, ook al brengen ze de mooiste ge schenken mee." Voor de toerist heeft zo'n instel ling best voordelen. Je stelt je in op de zakelijkheid die je kent van je bezoeken aan Noord-Italië en blijkt pardoes terecht te zijn geko men in een ander werelddeel. „Prego!", zegt de man aan wie je bij Cefalü de weg vraagt. Hij Aan de wanden van de kathedraal van Monreale hangt 1500 kilo goud. foto's Rob van den Dobbelsteen hoor je nog steeds de langs de mu ren stuiterende echo van je eigen stappen in de straatjes van Cefalü. En van het pottenbakkersdorpje San Stefano di Camestre. En van het iets verder landinwaarts gele gen Castelbuono ook. Niets is onontdekt op deze wereld, maar hoeveel toeristen zullen er in dat stenen doolhof rondom het oude kasteel hebben gezworven? Je draait, wendt en keert op een vroe ge ochtend over de weerbarstige kinderhoofdjes, struikelt bijna over een magere krijs-kat, voelt de lauwe druppels van de tussen de huizen vlaggende was op je wan gen vallen en ziet een mama in zwarte rok en roze angoratruitje hardop pratend naar boven schommelen. Moppert die Siciliaanse bloem nu zo luidkeels op jou, in zichzelf of praat ze tegen iemand? Maar waar staat die ander dan? Ah, daar klinkt iets schels vanachter de half gesloten luiken. Buurpraatje Het gaat over mal di testa, hoofd pijn. Logisch als je zo'n stem hebt. Je groet, bestelt op het terras van het per ongeluk ontdekte café 'Pius 10' de eerste dubbele espres*- so van de dag en leest in Dino Buz- zati's fameuze boek Ronde van Italië: „Het is heerlijk je fris en jong te voelen op zo'n Siciliaanse ochtend." Hij had het niet beter onder woor den kunnen brengen. Rob van den Dobbelsteen zwaait de autodeur open, keert z'n wagen met een paar woeste boch ten in de richting waarvan hij van daan kwam en zet je met een bui ginkje af voor je hotel. Is dit het eiland van Don Corleone, van de maffia, van de vendetta's? Is de chauffeur misschien ook zo'n Sici- liaan,che non porta mosca sul na- se", die nog geen vlieg op z'n neus kan laten dansen? Je kent de verhalen of leest ze nog eens na. Zoals dat over onder zoeksrechter Giovanni Falcone, die op 23 mei 1992 bij Palermo sa men met zijn vrouw aan stukken werd gereten toen de maffia voor het gemak meteen maar 400 meter autosnelweg opblies. En je herin nert je ook bisschop Salvatore Cassisa, die onder druk van de Co- sa Nostra geld zou hebben ver duisterd, dat was bestemd voor de restauratie van de Kathedraal van Monreale. Maar je zigzagt nog geen dag door Palermo of die ge schiedenissen zijn al verdwenen achter de warme horizon van je gedachten. Laatje de uit saai beton opgetrok ken buitenwijken en de met auto matische geweren bewapende agenten voor de bankgebouwen voor wat ze zijn, dan is Palermo een verrukkelijke stad. Met tien tallen barretjes waar staande- beens en radpratend een gloei end- hete espresso wordt gedronken. Met de Vucceria ook, de lange, in smalle straatjes verborgen markt, waar schitterende tenoren, als boomstammen zo grote tonijnen aanprijzen. (En zwaardvissen. En ballen van de stier). En met de Pi azza Ruggero Seffemo uiteraard, waar wordt geflirt, gelonkt en waar hartenkreten met zoveel passie over het plein worden uit gestort, dat zelfs de niet Italiaans sprekende toerist met een glim lach blijft staan. Bloed Want hier kolkt het bloed van de Siciliaan. Moppert hij op Rome, sakkert hij op de politiek, scheldt hij iedereen die niet op het eiland is geboren, de huid vol. „Het noor den werkt, het zuiden discus sieert", hoorde je in Milaan ie mand ooit schamperen. Maar daar heeft de spreker van vanavond geen boodschap aan. Zie hem na afloop van z'n lange speech onder enthousiaste bravo's van zijn kist je stappen en wegschrijden. Kaarsrecht, hoed joyeus achter op het hoofd en de prachtige, soepel vallende mantel losjes over de schouders. Eigenlijk had hij nog glacé-handschoenen moeten dra gen. Maar het is mei, signor, het is al warm. Verbaasd Je weet het meteenAls j e later a an Palermo zou terugdenken, dan zou je in de allereerste plaats die trotse Siciliaan terugzien. Meteen gevolgd door de kathedraal van Monreale natuurlijk, hoog op de heuvelrand die de stad als een schelp omlijst. Hoeveel kerken verspreid over de hele wereld had je onderhand al gezien? Maar zel den was je zo verbaasd geweest. De bijbel in 1500 kilo goud. Ver werkt in tientallen mozaïeken met beelden van zowel het oude als het nieuwe testament. Discreet be waakt door een oogverblindende Christus die zich ginds, in de he mel van een koorgewelf heeft te ruggetrokken. De rijkdom van deemoedig bele den armoe. Achtergelaten door Feniciërs, Grieken, Byzantijnen, Romeinen, Noormannen of wie het eiland ook allemaal bezet hiel den Daar ligt - zo'n zestig kilome ter naar het westen Cefalü. Met bijna net zo'n mooie kathedraal als op Monreale en zeker zo'n mooie Christus. Maar hier lacht de Heer en geef Hem ongelijk. De mooiste badplaats van Sicilië en geen toerist te zien. „Ciao roepen de kinderen op de Piazza di Gari baldi. En met him verre geroeze moes op de achtergrond zwerf je door de stijgende en dalende steegjes, die als de tentakels van de in de visstalletjes liggende inkt- visjes naar de haven kronkelen. „Ciao", roepen de kinderen ook daar weer. Zoveel gasten zie je hier in de lente tenslotte niet. De charme van het ongerepte. Na tuurlijk, al omstreeks de eeuwwis seling trok de Europese haute volé in drommen naar het lustoord Ta- ormina. Baronnen, rijke fabrikan ten, kunstenaars ook. Louis Cou perus bijvoorbeeld zag er in 1912 de zon achter de Etna 'zwijmen', droomde na een wandeling over 'het teeder gewemel van de eerste bloesems' en zag hoe de zee (jawel) 'verdonkerde tot peinzenden ernst'. Wie weet, werd het daarom vervolgens wat stiller op het ei land en duurde het tot aan het eind van de j aren zestig alvorens de eer ste Nederlandse toeristen vanaf Schiphol naar Catania vlogen. Vijftien jaar later gevolgd door de vakantiegangers die door Holland International per Alitalia naar Palermo werden gestuurd. Maar druk werd het nooit. Dus De weelde van Versace nu te genieten in Rotterdam Dahlia uitgeroepen tot zomerbol van het jaar Overzicht van de hypotheken Kleurige gebakken schilderijen uit Makkum in Zuiderzeemuseum Bloemkool vaak te groot voor doorsnee huishouden Saladeboek rekent af met alledaagse slaatje Ford Winstar is een ruimteauto naar Amerikaanse normen Boekje voor de beginnende motorrijdster Caravan beveiligd en waterpas met dezelfde steunen Digitaal experimenteren met je uiterlijk levert spannende metamorfoses op Nieuwe modellen notebooks volgen elkaar snel op Postzegels en puzzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39