De propagandamachine van Peking dendert voort Half jaar stressen op de USS Theodore Roosevelt reportage zaterdag 22 mei 1999 35 Pleiten voor democratie nog altijd gevaarlijk IJzeren vuist van de VS In juni '89 sloeg het Chinese Volksbevri j dingsleger vreedzame demonstaties neer in het centrum van Peking. De eisen: weg met corruptie, meer openheid en democratie. Wat betekende Tiananmen (de 'Poort van de Hemelse Vrede'waaraan 's werelds grootste plein ligt) voor de gewone Chinees en wat is er terechtgekomen van de idealen van de beweging? Is er wel een kans voor democratie in China, nu vooral het nieuwe nationalisme wat lijkt op te komen na het Navo-bombardement op de Chinese ambassade in Belgrado? Toen de soldaten op de nacht van 3 en 4 juni uit de Grote Hal van het Volk stormden stond Xiao Liu ernaast. „Het was een groene zee. Ze hadden stokken en geweren. Ze duwden en sloegen de stu denten. Overal werd geschoten." Liu, toen activist, wist te ontkomen en vlucht te na het bloedbad in Peking naar Ameri ka waar hij negen jaar woonde en nu do ceert. Tien jaar later is Liu weer in Peking. Hij praat met een zwaar Amerikaans accent en vindt het hier maar vies. „De auto's zien er uit alsof ze uren door de woestijn hebben gereden", klaagt hij. Door zijn kleren is hij onherkenbaar geworden. „Is hij een Chinees?" vraagt een taxichauf feur weifelend. Formeel nog wel, maar zijn Amerikaanse Groene Kaart zorgt er voor dat hij een veilig huis heeft in de VS. Liu is een van de tienduizenden Chinezen die in 1989, en in het begin van de jaren negentig naar het westen vluchtte. Niet dat hij een dissident is. Hij wilde gewoon in een land wonen waar hij zijn werk kon doen zonder overheidscontrole, perma nente angst voor arrestatie, de dodelijke verveling van politieke studieklassen en de sociale controle. Voorlopig zit hij best inde VS. Jack Ma, geen voormalig activist en veel jonger dan Liu, heeft een radicaal andere mening. Jack was student in de VS ten tij de van het bloedbad. „Iedereen zei dat ik geluk had, dat ik al in de VS zat. Ik was er door geschokt. Het keerpunt in mijn den ken kwam toen ik door de telefoon sprak met mijn politiek irfStructeur. Ik vertelde haar dat ik wel terug wilde. Ze zei: Je bent gek als je dat doet. Ik heb meteen het eer ste vliegtuig gepakt." Spijt? „In het begin wel. Stel je voor: ik woonde in Californië waar je bij wijze van spreken 's ochtends kon gaan surfen en 's middags rondrijden met je cabrio in de woestijn. We hadden onze eigen kamers, en leefden als konin omdat Beijing graag de Olympische Spe len van het magische jaar 2000 wilde or ganiseren. Dissidenten als Wei Jingsheng en Wang Dan werden vrijgelaten. Er wer den liberale boeken gepubliceerd als Li- shi de Chaoliu (Historische Tendensen) waarin de linkervleugel van de CCP op de hak werd genomen. Maar toen de Olympische Spelen niet doorgingen (Beijing verloor met 1 stem verschil van Sydney) was het feest voor bij. Vrijwel iedereen die anders dacht ver dween in het gevang. Eind 1998: zelfde verhaal. Peng Ming en Fang Jue. de leiders van de China Demo cratie Union en andere uitgesproken dis sidenten zitten achter de tralies. De re den? 1999, het jaar van herinneringen. 4 mei: de tachtigste verjaardag van China's eerste studentenprotesten. 1 oktober: de vijftigste verjaardag van de Volksrepu bliek. 8 maart: de veertigste verjaardag van de „vreedzame bevrijding" (of „ge welddadige bezetting", afhankelijk van Uw politieke keuze) van Tibet. En 4 juni: de tiende verjaardag van het bloedbad. Geen jaar voor politieke experimenten. Bombardement Tegen ieders verwachting demonstreer den er plotseling honderdduizenden men sen in China, minder dan een maand voor de tiende verjaardag van het bloedbad. Ze werden toegelaten door de regering. De reden: de Navo had de Chinese ambassade in Belgrado gebombardeerd. Volkswoede die half spontaan, half georganiseerd leek, werd gericht op de Amerikaanse am bassade. „Weg met Amerikaans Imperia lisme" was de leus. Studenten zworen geen Amerikaanse studiebeurzen meer te nemen en de Amerikaanse ambassade zag er na een drie dagen durend bombarde ment van eieren, verfzakjes, stoeptegels, en molotovcocktails uit als een surrealis tisch schilderij. Het bombardement kwam als een godsge schenk voor de Chinese regering. Drie journalisten die omkwamen werden tot martelaar verklaard, en de Chinese media openden de aanval op de dissidenten, die in him visie aan de kant van de Amerika nen stonden. De demonstraties hielden even abrupt op als ze begonnen waren. „Het is een prach tige uitlaatklep geweest, en de autoritei ten hebben aan het buitenland kunnen laten zien dat ze niet bang zijn om demon straties toe te laten", aldus een waarne mer in Peking. „Tegelijkertijd hebben ze een argument in welke discussie dan ook met het westen: jullie willen mensenrech ten, maar kijk eens wat je'doet met onze ambassade. Voor de dissidenten die na 4 juni 1989 uit China vluchtten is het bombardement een ramp: velen wonen nu in het land dat door Peking als een zwarte duivel wordt ge zien, en het Volksdagblad, het officiële or gaan van de CPC nam de gelegenheid al waar om ze tot „landverraders" te be stempelen. „We zullen ons even koest moeten hou den" vertelt een dissident die in dé VS woont. „Als de anti-Amerikastemming weg is kunnen we onze acties voortzetten. Maar de propaganda is zo invloedrijk, met name onder de jonge studenten, dat we het risico lopen om binnen China door een woedende menigte in elkaar te wor den geslagen als we voor democratie gaan pleiten". Jan van der Made gen." En terug in Peking? „Ik kon weer te rug naar mijn oude slaapzaal met twaalf mensen op stapelbedden in een ver krampte, naar zweet en urine stinkende ruimte. Ik heb letterlijk gehuild." Gebruiken Jack werd niet alleen gelaten: als een van de eerste buitenlandse studenten die vrij willig terugkeerde naar China wilde het propaganda-establishment hem gebrui ken. „Ik moest voor de tv, ik moest in de krant, ze hadden zelfs een lezingencyclus voor me georganiseerd waarin ik moest spreken. Ik heb dat allemaal geweigerd met als argument dat ik te onvolwassen was. Dat betekende ruzie, maar ik heb volgehouden." Jack kon niet op de universiteit blijven, en na een reeks baantjes bij buitenlandse be drijven heeft hij nu zijn eigen consultan cybureau. Waarom Jack terugkwam? „Het is toch je eigen land. Als je het niet meemaakt heb je zoveel in te halen. Waar om Liu wegblijft? „Er valt hier niets te doen zonder de meest complexe proble men." Liu en Jack, ze willen gewoon hun leven leiden. Maar veel ideeën over hoe ze de po litiek kunnen beïnvloeden hebben ze niet, daarom hebben ze waarschijnlijk ook nooit echte problemen gehad. Wie wel echte problemen hebben zijn mensen met meer uitgesproken meningen. Zij die er geen genoegen mee nemen simpelweg hun eigen leven te leiden. De studenten, de in tellectuelen, die voor, en na het bloedbad ideeën te berde brachten voor een beter leven, niet alleen voor henzelf, maar voor het hele land. Maar Peking is er in geslaagd, door het bloedbad, en door de consequente onder drukking van elke vorm van organisatie, hen de wind uit de zeilen te nemen of ver deeldheid te zaaien. Eigenlijk hebben ze de Communistische Partij daar niet voor nodig. Misleid Liu Qing, een dissident die in 1990 naar de VS vluchtte en nu voorzitter is van de mensenrechtenorganisatie Human Rights in China: „Een hoop mensen wor den hier misleid door de propaganda van de Chinese Communistische Partij (CCP). Ze denken dat alle westerse landen er op uit zijn om de Chinese regering omver te werpen. En dan kom je uiteindelijk hier, en dan blijkt dat er niemand heel erg geïn teresseerd is in Chinese politiek. Als je denkt dat je hier mensen vindt die je wil len helpen om de CCP omver te werpen kun je dat wel vergeten." Geïsoleerd in een vreemde omgeving pro beren gevluchte dissidenten zo goed en zo kwaad als het kan hun leven weer op po ten te zetten. Yan Jiaqi, voormalig rech terhand van de in 1989 afgezette partijlei der Zhao Ziyang erkent dat het met de samenwerking tussen de overzeese dissi denten niet al te best gesteld is, maar, zegt hij, „dat is normaal." Als in het Witte Huis het woord crisis valt dan is de eerste vraag van de president en zijn adviseurs: waar is het dichtstbijzijnde vliegdekschip? De nucleair aangedreven USS Theodore Roosevelt is de ijzeren vuist van de VS in de zeeën bij voormalig Joegoslavië. Het schip neemt met 5500 manschappen en 84 vliegtuigen een respectabel deel van alle missies boven de Balkan voor z'n rekening. Met een klap landt de Black Stallion- helikopter op het dek van de USS Theodore Roosevelt, middenin een hek senketel. Links schiet een stoomkatapult een F14 Tomcat met 150 mijl per uur weg. Rechts draaien vliegtuigen hun motoren warm. Twee mannen duwen stoïcijns, vlak langs de draaiende rotors van de heli, een kar met een lasergeleide bom naar een vliegtuig. Honderden technici zwermen als mieren rond de tientallen kisten. Vliegtuigen rij den naar hun startpositie. De veil igheids- man geeft het startsein, de piloot salueert en met een oorverdovende brul en meters lange vlammen is de kist in twee seconden in de lucht. Vijftien seconden later wordt de volgende afgeschoten. Stoom waait over het dek. Op het flightdeck staat een constante storm van soms 50 kilometer per uur als het reusachtige vliegdekschip met zijn twee nucleaire motoren vaart maakt om de vertrekkende vliegtuigen nog een ex tra zetje te geven. Het door gemorste olie en zeewater gladde dek zindert van de hit te. De matrozen hebben rugzakjes met ijs- water op hun rug en een slangetje naar hun mond. Zo houden ze hun handen vrij en drogen ze niet uit. Oorlog De USS Theodore Roosevelt, varend heen en weer in de Ionische Zee tussen Grie kenland en Italië, is in 'combat'. De oorlog is honderden kilometers verderop, in Kosovo, Servië en Montenegro. De in to taal 84 vliegtuigen van het vliegdekschip vliegen bijna dagelijks negentig missies in of rond de Joegoslavische Federatie. Met z'n flightdeck van slechts vierenhal ve hectare beschikt de Roosevelt over meer vuurkracht dan menig zichzelf res pecterend land. De Theodore Roosevelt, 'TR' voor de insi ders, is in z'n eentje in staat een complete luchtoorlog te voeren. Het schip beschikt over vliegtuigen en helikopters voor alle vereiste disciplines: luchtverdediging, aanvallen op gronddoelen, vliegende ra darstations, elektronische oorlogsvoe ring, tankvliegtuigen en onderzeebootbe- strijding. In benedendekse hangaars kan onderhoud gepleegd worden aan vele vliegtuigen tegelijk. Motoren zijn in en kele uren tijd te vervangen. Vier polsdikke staalkabels zijn over het achterschip van de TR getrokken. Ge vechtsvliegtuigen cirkelen rond het schip en wachten op toestemming om te kunnen landen. Met ongeveer 200 tot 250 kilome ter per uur komt de tweemotorige F/A-18 Hornet op het achterschip af, uit zijn staart hangt een tien centimeter dikke haak. Die moet één van de kabels grijpen. Op het moment dat het landingsgestel van de Hornet het dek raakt, remt de piloot niet maar geeft juist - geheel tegen zijn natuur in - vol gas. Als de haak de kabel mist, moet de piloot een doorstart kunnen maken. Binnen honderd meter, enkele meters voor de rand, komt de Hornet met brullende motoren tot stilstand. Terwijl de kabel wordt strakgetrokken rijdt de pi loot als een auto zijn vliegtuig weg, de vleugels opgevouwen. Een minuut later landt de volgende. Stress Starts vanaf een vliegdekschip, maar vooral de landingen, vormen dagelijkse routine. Voor de piloten is de stress op die momenten het grootst. „Het is geen kunst om een vliegtuig neer te zetten op een run way van 3,5 kilometer. Dat kan iedereen. Probeer maar eens te landen op een wie belend schip met een landingsbaan van 100 meter. Dat is het spannendste dat er maar bestaat", snoeft de 25-jarige piloot van een S-3 Viking met de bijnaam Fast. De 28-jarige F/A-18-piloot met de bij naam Beavis zegt dat je er nooit aan went, al ben je honderden keren op een vlieg dekschip geland, ,,'s Nachts landen op een vliegdekschip met slecht zicht en storm. Dat is een nachtmerrie. Het is zo iets als landen op een onverlichte postzegel. Dat went nooit. Oorlogsmissies vliegen doet me minder. Starts en landingen geven meer stress". Voor de 21-jarige 'airman' Smith, sleute lend in de hangar aan een lasergeleide Maverick, is Kosovo z'n eerste oorlog. Hij is één van de 5500 meest jonge beman ningsleden aan boord van de TR. Onder het flightdeck ligt een complete stad. Voor wie de weg niet kent is in het duizeling wekkende labyrint van smalle gangen, trappen en oneindig lijkende verdiepin gen zo de weg kwijt. Acht restaurants telt het schip die samen achttienduizend maaltijden bereiden. Amerikanen zijn nergens zonder televisie en de TR telt er dan ook 3000. Er is een heus postkantoor, pinautomaten, fitness ruimtes, kapperszaken, een ijssalon en een televisiestudio waar 24 uur per dag uitzendingen worden verzorgd. Iedereen mag e-mailen met het thuisfront. Bommen Sigaretten lichten op in de donkere ruim te. Op de TR mag maar op drie plaatsen gerookt worden en 24 uur per dag zijn de ze raamloze ruimtes stampvol. 'Crack- houses' worden ze genoemd. In de hangar onder een vleugel spelen twee matrozen gitaar. Even verderop, naast op elkaar ge stapelde op bommen lijkende benzine tanks, fitnessen militairen om hun condi tie op peil te houden. Zes maanden duurt de 'cruise' van een ge middeld vliegdekschip. Komen de piloten en de flightdeck-personeel geregeld bui ten, de meeste van de 5500 bemanningsle den werken dag en nacht binnen. Zo nu en dan wordt een haven aangedaan, maar verveling is één van de meest genoemde klachten. „Het is best moeilijk om zes maanden op zo'n schip door te brengen. Zo'n schip is overbevolkt, lawaaiig en stinkt. Je hebt geen privacy en je mist je familie. Vliegen houdt me op de been", vertelt de 25-jarige piloot 'Fast'. De rust daalt 's nachts over het schip tus- sen de starts en landingen door. Maar om vier uur 's nachts klinkt door alle speakers 'man overboord'. 'Iedereen moet zich melden'. 5500 matrozen en officieren staan chagrijnig op en rennen in pyjama's bijna geluidloos door de gangen voor wat later een zak afval bleek te zijn die over boord was gegooid. Cees van der Laan Op het dek van de USS Theodore Roosevelt wordt na de start van een vliegtuig weer druk gewerkt om zo snel mogelijk het volgende vliegtuig te laten vertrekken. Na een start komt er een grote hoeveelheid stoom uit het dek van een met stoom aangedreven lier. foto Phil Nijhuis op het dek aanwezig om foto Phil Nijhuis Een inwoner van Peking staat op 5 juni 1989 protesterend op het Plein van de Eeuwige Vrede voor een aantal tanks. foto Reuters „Kijk naar de verkiezingen in Hongkong. Daar nemen ook talloze politieke groepe ringen aan deel. Dat is democratie. Het enige waar groepen van de democratische beweging (lees: Chinese dissidenten in ballingschap) in verenigd moeten zijn is hun wil een tegenwicht te vormen tegen de CCP. Uiteindelijk moeten we er naar streven om directe verkiezingen te heb ben in het vasteland van China. Realiteit Toekomstmuziek? Misschien. Maar tege lijkertijd vindt er een experiment plaats in China dat op den duur wellicht kan lei den tot een transformatie van het land: „dorpsdemocratie". Het experiment, dat begon in 1986 houdt in dat dorpelingen hun eigen dorpschef en de dorpsraad kie zen. Er zijn meerdere kandidaten per post, en in maar liefst 7 0 procent van de gevallen wint de kandidaat die geen lid is van de Communistische Partij. Een kandidaat, Wang Xingming, in 1995 geïnterviewd tijdens dorpsverkiezingen in het dorpje Baimiao in Liaoning was zo enthousiast, dat hij dacht dat „universeel kiesrecht niet meer dan drie jaar op zich zal laten wachten." Maar vandaag de dag zijn de dorpsverkiezingen, die door Pe- kings leiders genadeloos als propaganda worden gebruikt, nog steeds niet naar een hoger niveau getild. Directe verkiezingen van bijvoorbeeld lokale vertegenwoordi gers van de Volkscongressen is nog steeds niet mogelijk. Loraine Spiess, werkzaam voor het Inter national Republican Institute dat was aangezocht om advies te geven bij het de mocratie-experiment: „Ze hebben niet echt een blauwdruk, ze „steken de rivier over terwijl ze van steen naar steen stap pen", met andere worden, ze doen het per dag en houden daarbij de realiteit in het oog. Maar er is zeker een gevoel van we hebben er haast mee." Sidney Jones, directeur Azie van de Ame rikaanse mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch is sceptisch: „Het is heel makkelijk om veel vertrouwen te schenken aan die lokale verkiezingen. Maar ik denk zeker dat het een positieve ontwikkeling is. Ik geloof niet dat ze Chi na in een nacht zullen veranderen, maar de ideeën die op dit moment gezaaid wor den zullen dat uiteindelijk wel doen". Boeken Peng Ming, activist en leider van de semi- politieke China Development Union pro beert te fungeren als een schakel tussen mensen die „problemen hebben met de re gering. Je hebt mensen die uit hun huizen worden gezet zonder compensatie. Arbei ders die ontslagen worden. Ze krijgen geen enkele uitleg en worden door de poli tie bedreigd. Wij stellen een organisatie voor die wil fungeren als een tussenper soon. Wij hebben goede contacten met de regering en de politie. Ze kunnen naar ons komen, en wij kunnen hun afvaardiging vormen". Peng Ming beweert dat hij in een aantal zaken oplossingen heeft kun nen vinden. Maar net als in 1993, toen er een relatieve liberalisering leek te ontstaan, kwam er eind vorig jaar een keiharde omwente ling. In 1993 werden de teugels gevierd Tijdens het starten en landen op het schip zijn er veel mensen alles in goede banen te leiden. Een Hawkeye-radarvliegtuig stijgt op vanaf het dek om het luchtruim in de buurt te controleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35