Het leek zo onschuldig Het voortdurende zwijgen rond asbest PZC reportage zaterdag 22 mei 1999 31 Werknemers moeten angst kwijt om aan de bel te trekken WSZh** \t$*m* Asbestplaten werden gebruikt als dienblad en de mannen op de vloer hielden soms sneeuwbalgevechten met het kneedbare asbest. Asbest, het leek zo'n onschuldig product. Leek. Oud medewerkers van Hoechst houden nu het chemieconcern bij voorbaat verantwoordelijk voor asbestkanker. Bij de Koninklijke Schelde Groep proberen werknemers en nabestaanden al langer de werkgever aansprakelijk te stellen voor dramatische gevolgen van hun vroegere onwetendheid. Begin dit jaar kreeg een operator van Hoechst na bemiddeling van de vak bond, een schadevergoeding van ruim één ton. Tot ver in de jaren zeventig was hij bij zijn werkzaamheden in de zoutfa briek van Hoechst in Vlissingen blootge steld aan asbest. Hij overleed in april aan de gevolgen van asbestkanker (long- en buikvlieskanker). Zijn collega's van weleer zijn door zijn ziekte en het smar tengeld met de neus op de feiten gedrukt. De weduwe kiest voorlopig voor de ano nimiteit. „Het zit allemaal nog zo vers in mijn geheugen. Ik kan het emotioneel nog niet aan." Ze noemt Lies Cijsouw en de jarenlange strijd die zij voerde om de Schelde aansprakelijk te stellen voor de ziekte waar haar echtgenoot in 1989 aan overleed. „Al die aandacht en publiciteit die dat me zich meebracht, daar ben ik nu nog niet klaar voor. Maar straks wel, dan wil ik steun geven aan andere vrou wen die dit overkomt." Veel werknemers van Hoechst werkten eerst bij de Schelde of hadden familie die bij de Vlissingse werf op de loonlijst had gestaan. De Schelde en asbest zijn vaak in een adem genoemd. „Mijn mans fami lie kent vele asbestdoden", aldus de we duwe. „Allen werkten bij de Schelde. Toen bekend werd dat mijn man de as bestkanker had, zij iedereen: 'Natuur lijk opgelopen bij de Schelde.' Maar nee, het bleek bij zijn latere werkgever Hoechst te zijn. Het was nagenoeg onbekend dat asbest een rol speelde in het productieproces bij Hoechst. Omdat het slachtoffer ook bij de Schelde heeft gewerkt, is de claim daar eerst ingediend. De verjaringster mijn van dertig jaar bleek verlopen. Pas in tweede instantie werd Hoechst aange klaagd. Trillingen In de zoutfabriek moesten asbestdoeken het warme zout - bestemd voor wasmid delen - beschermen tegen de enorme tril lingen die bij de productie optraden. De temperatuur liep op tot over de driehon derd graden celsius. Asbest is hittebe stendig en was dus geschikt materiaal. Door de trillingen waren de asbestdoe ken na twee dagen versleten. Een paar mannen verwijderden ze en vervingen de doeken voor nieuwe. Een klus waardoor asbestdeeltjes jarenlang vrij spel had den en in de fabriekshal achterbleven. Bankwerkers, operators, schoonma kers, tegelzetters, iedereen die in de zoutfabriek over de vloer kwam, is blootgesteld aan asbest. Het zijn er hon derden. „Hoeveel uitzendkrachten, vakantiewerkers en werknemers van andere bedrijven hebben daar niet rond gelopen". waagt H. Beijer, oud-werkne mer van Hoechst, zich af? Beijer werkte onder meer als veilig heidsdeskundige bijna dertig jaar bij het chemieconcern. „Ik heb menigmaal aan de bel getrokken." Beijer beschikte in 1975 al over een instructiekaart van het Veiligheidsinstituut waarop staat dat het inademen van asbestdeeltjes slecht voor de gezondheid is. De veiligheid bij het werken met asbest had bij Hoechst toen nog geen prioriteit. Pas eind jaren zeventig is dat volgens Beijer op gang ge komen. Langzaamaan werd het asbest vervangen door onder meer nomex, ma teriaal dat niet schadelijk voor de ge zondheid is. In 1979 komt asbest nog volop op de voorraadlijst van Hoechst voor. Een jaar eerder had het hoofd-veiligheid van het bedrijf gevraagd om een inventarisatie van alle aanwezige asbest in het bedrijf te maken. Beijer: „Zoals bij veel bedrij ven kwam asbest overal in de onderne ming voor: in bijvoorbeeld verpakkin gen, als isolatiemateriaal en in de remvoeringen van de machines." De in ventarisatie was een gevolg van de nieu we richtlijnen van de Arbeidsinspectie uit 1977. Deze waren als gevolg van nieuwe bewijzen naar de schadelijkheid van asbest aangescherpt. Hoechst was op de hoogte van de aanwe zigheid van asbest en heeft niet op tijd maatregelen genomen. De inventarisa tielijst en het schrijven van het hoofd veiligheid waren belangrijk bewijsma teriaal bij het erkennen van de schade claim van de operator. De weduwe kan niet begrijpen waarom zo lang met as best gewerkt is, zonder dat er veilig heidsmaatregelen genomen zijn. „Nadat er bij de Schelde in de jaren zestig geen werk meer voor mijn man was, hebben we voor een paar jaar Zeeland verlaten. Toen grote bedrijven als Hoechst zich in Vlissingen vestigden, keerden we terug. Er was werk genoeg. Dat vind ik het erg ste dat hij niet heeft kunnen kiezen of hij het risico wilde nemen om met asbest te werken." Longarts Of een werknemer smartengeld krijgt, hangt ook af van het oordeel van de me disch specialist. Deze moet de diagnose long- of buikvlieskanker geven. In het ziekenhuis in Vlissingen hebben ze in de loop der jaren veel ervaring met ziekten veroorzaakt door asbest opgedaan. Van een longarts is bekend dat hij zijn pati ënten stimuleert om de bedrijven aan- sprakeli j k te stellen. Een werknemer van Hoechst, inmiddels aan de ziekte overle den, kreeg geen geld. Zijn arts in Lim burg stelde longkanker als diagnose. Ro ken en meeroken in combinatie met inademing van de asbestvezels vergroot namelijk de kans op kanker. Beijer verbaast zich erover dat er niet veel meer claims worden ingediend door oud-werknemers van Hoechst. „Het is i onverschilligheid, mensen denken het overkomt mij niet. Maar het zeker weten kan niemand." Asbestkanker is een ziekte die plotseling kan komen en bin nen zeer korte tijd een dodelijke werking heeft. Overlijden Vakbond FNV adviseert aan iedereen die met asbest heeft gewerkt, of nog werkt actie te ondernemen. De bond hecht hier waarde aan omdat de claim alleen inge diend kan worden door het slachtoffer. Weduwen die na het overlijden van de kostwinner de werkgever aansprakelijk stellen, maken geen schijn van kans op een schadevergoeding. Het advies luidt: 'stuur een brief waarin staat dat men tij dens het werk blootgesteld aan asbest. De juridische artikelen en het tijdstip waarop men denkt blootgesteld te zijn moeten in de brief worden vermeld. Het schrijven aangetekend versturen en zor gen dat er bewijs is dat de werkgever de brief heeft aangenomen.' Het probleem van de verjaringstermijn wordt zo voor komen. Arjan van Westen Dankzij het werk van de Scheldearts Stumphius werd voor een groot publiek duidelijk hoe schadelijk de asbestvezels voor de gezondheid zijn. Tegenwoordig gelden bij het verwijderen van asbest strenge veileigheidseisen. foto's Ruben Oreel Het Instituut voor Asbestslachtoffers is begin 2000 operationeel. Het instituut gaat bemiddelen tussen slachtoffers, bedrijven en verzekeraars. Geheimzinnigheid over asbest moet dan tot het verleden behoren. De komst van het Asbestinstituut, het verbod op asbestproductie en de strenge richtlijnen bij de verwijdering van het materiaal, ten spijt, behoren klachten over werken met asbest nog tot de dagelijkse realiteit. Het onderwerp ligt in het bedrijfsleven maar ook bij de Arbeidsinspectie net als vroeger gevoelig. Asbest is een verzamelnaam voor fijne langvezelige mineralen. De Romei nen zagen al het nut m van dit goedkope multifunctionele isolatiemateriaal. In Groot-Brittannië werd in 1931 asbest vermoedelijk voor het eerst als een serieu ze bedreiging voor de gezondheid gezien. Asbestose, stoflongen als gevolg van in ademing van asbestvezels werd een be roepsziekte. In Nederland duurde dat nog tientallen jaren. Eind jaren zestig was ook het publiek in Nederland op de hoogte van de fatale con sequenties wanneer een mens asbestve zels in de longen krijgt. Het had kanker tot gevolg, mesothelioom genaamdTe ge nezen valt het nog immer niet. Schelde arts J. Stumphius, die in de jaren zestig baanbrekend onderzoek deed naar de as bestziekte, voorspelde in het NOS-jour- naal in 1976 dat alleen al bij de Vlissingse werf Koninklijke Schelde Groep voor 2000 176 werknemers aan de ziekte zou den overlijden. Het aantal was te laag ge schat en wetenschappers verwachten nu dat de hausse van slachtoffers na de eeuwwisseling komt. Een nuancering is op zijn plaats: niet iedereen die blootge steld aan asbest is, wordt ziek. Onderzoek wees bijvoorbeeld uit dat erfelijkheid een rol speelt bij het krijgen van de ziekte. Alternatief Ondanks alarmerende berichten, die van af de jaren zestig steeds vaker in de publi citeit kwamen, ging er een tijd overheen voordat het merendeel van de bedrijven en de overheid het probleem asbest seri eus namen. Er kwam wel een Asbestbe sluit in 1977, (het veel in de scheepvaart gebruikte blauwe asbest werd verboden), maar deze miste door de oncontroleer baarheid zijn geldigheid. En er konden ontheffingen voor worden aangevraagd. Bovendien stelde het bedrijfsleven dat er geen betaalbaar alternatief voor asbest was. Het is te eenvoudig om alleen de werkge vers de zwarte piet toe te schuiven. Ook de werknemers moesten er aan wennen dat asbest schadelijk bleek. J. Beijer werkte als veiligheidsdeskundige bij Hoechst: „Het personeel wilde er ook niet aan. Ik gaf bij Hoechst instructies over veiligheid met asbest. Deed ik bijvoorbeeld een vei ligheidsmasker op en dan niet zo'n een voudig maskertje. Ze keken me aan alsof ik gek geworden was.Tegenwoordig ver plicht de overheid de werkgever voorlich ting te geven. Bij schadeclaims moet de werkgever aan tonen dat er niet gewerkt is met asbest. Vroeger moest de werknemer het tegen overgestelde bewijzen eer hij in aanmer king kwam voor smartengeld. De ver wachting is dat het aantal uitkeringen de komende jaren stijgt. Het Asbestinstituut moet een einde maken aan de juridische lijdensweg van de slachtoffers. Naast het bijstaan van deze mensen gaat het insti tuut voorlichting geven. Met de indianen verhalen rond asbest moet het dan ook af gelopen zijn. Toch ligt het niet in de lijn der verwach ting dat werkgevers massaal toegeven dat de ziekte in hun bedrijf is opgelopen. Het gaat om veel geld. Sinds 1993 geldt er een algeheel verbod op de productie van asbest. De strenge richtlijnen van het ministerie van VROM in 1997 moeten uitsluiten dat bij het verwijderen van asbest iemand besmet kan raken. De Inspectie krijgt desondanks nog steeds klachten. Overtreders worden zwaar beboet. Maar worden ze wel opgespoord Onlangs meldde de Inspectie dat bij de Schelde de boetes nog steeds oplopen tot duizenden guldens. En de inspectie heeft naar aanleiding van een klacht over on veiligheid bij het asbestvrij maken van een containerschip een onderzoek inge steld naar de Zeeuwse werf en haar on deraandeelhouder asbestverwijderaar Hertel. Maar stelt de Arbeidsinspectie na drukkelijk: De Schelde vormt geen uit zondering. Voor beide bedrijven is het on derzoek een gevoelige zaak. Zoals bekend zijn bij de werf in Vlissingen in de jaren zestig velen blootgesteld aan asbest. Her tel bracht vroeger asbest aan. Het bedrijf is voor de dood van meer dan twintig men sen aansprakelijk gesteld. En nog steeds procederen tientallen asbestslachtoffers tegen Hertel. De Schelde verweert zich met dit verleden. Het zou een reden zijn waarom er extra op de werf wordt gelet. En ook Hertel zegt dat tegenwoordig alle veilgheidseisen bij werken met asbest worden nagekomen. Na het verbod moest Nederland asbest vrij worden gemaakt. Tal van bedrijfjes hebben zich in 1993 hier onmiddellijk in gespecialiseerd. Er zitten beunhazen bij weten ze bij de Inspectie en de vakbon den. In november komt er een lik-op-stuk-beleid. Of de overtredingen dan tot verleden behoren valt te bezien. De Arbeidsinspectie werkt op projectba sis, incidenteel voert ze controles uit. „Pas als de minister stelt dat asbest meer prio riteit moet krijgen, kunnen we dat effici ënter doen", aldus B. Kamerling hoofd van de Arbeidsinspectie regio Zuidwest. Kamerling vindt niet dat zijn dienst iets valt te verwijten. De asbestverwijder-be drijven krijgen certificaten. De certifice rende instellingen zouden volgens hem eerder een bevoegdheid moeten afnemen. Volgens Kamerling gebeurt dat te weinig. „Maar het systeem van certificaten be- Het loopt in de miljarden om Nederland asbestvrij te maken staat nog maar drie jaar, misschien moe ten we maar het voordeel van de twijfel geven." Angst De strenge veiligheidsnormen hebben een keerzijde. Er is een paniekerige angst voor asbest ontstaan. De mannen in witte pakken, de maanmannetjes die na een brand waarbij sprake is van asbest in de straat te zien zijn, hebben hier zeker toe bijgedragen. Wit asbest is volgens des kundigen bijvoorbeeld nauwelijks scha delijk voor de gezondheid. De Inspectie weet dat er weieens ten onrechte aan de bel wordt getrokken en sommige klachten blijken dan ook niet gegrond. De indie ners zijn slecht geïnformeerd of handelen uit rancune. Aan de andere kant zijn er ook werknemers die him baas niet aan durven geven. Bang om op straat te ko men staan Dat er nog gesjoemeld wordt is aanneme lijk. Het verwijderen van asbest is duur en tijdrovend. Bij het verbod m 1993 dacht men dat het minstens vijftig miljard gul den zou kosten om Nederland asbestvrij te maken. Beijer, die Hoechst aansprake lijk heeft gesteld voor potentiële gezond heidsklachten, ziet meer mogelijkheden voor de claims. „Essentieel is dat mensen die nu met asbest werken ook een brief naar de werkgever schrijven. „Hoe meer dat er doen hoe beter de controle bij de be drijven wordt." Arjan van Westen Bij een uitslaande brand in een voormalige machinefabriek in Tholen kwam eerder de ze maand asbest vrij. Mannen in beschermende pakken maakten de omgeving met stof zuigers schoon. foto Wim van Vossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31