Tijdbom Suriname tikt door PZC Zelfvertrouwen bij D66 stuit op onbegrip andere partijen PZC Fiscale schoonmaak verziekt sfeer Brussel IJzeren masker Kok vertoont eerste barst feiten en meningen Geplaagde bevolking duldt onverschillige opstelling regering niet langer 22 mei 1949 zaterdag 22 mei 1999 door Armans Snijders Suriname staat aan de rand van de totale anarchie. De rellen van de afgelopen dagen hebben aangetoond dat de be volking de situatie beu is. De vrije val van de Surinaamsegul- den, de onbetaalbare gezond heidszorg. het morele verval en de eigenzinnige en onverschilli ge opstelling van de regering- Wij denbosch duldt geen wel denkende Surinamer meer. Su riname is een tijdbom geworden die steeds sneller tikt. Maar het staatshoofd maakte deson danks een snoepreisje naar Afrika. Wat er ook gebeurt, president Jules Wijdenbosch blijft zitten waar hij zit. Daar is bijna ieder een in Suriname van overtuigd. Het staatshoofd, waar iedereen zoveel van verwachtte, heeft zich in de afgelopen 2,5 jaar ont popt als een eigenzinnige politi cus die de wil van het volk en het parlement negeert. Hij houdt zijn volk zoet met wollige praat jes en belooft het doorlopend een gouden toekomst. Eigenlijk begon de ellende al kort na de verkiezingen, deze maand precies drie jaar geleden. De zittende regering van presi dent Ronald Venetiaan had vol doende stemmen binnenge haald om nog vijf jaar door te kunnen gaan. Maar de Nationa le Democratische Partij (NDP) van ex-dictator Dési Bouterse profiteerde behendig van het geruzie bij de formatie van een nieuwe regeling en wist met na me in het Hindoestaanse. en Ja vaanse kamp parlementariërs ertoe te bewegen over te lopen. Geruchten over vorstelijke be dragen die daarbij onder tafel zouden zijn geschoven, zijn tot op de dag van vandaag niet uit de lucht. Daarmee was de door de NDP gedomineerde regering geboren. Wijdenbosch werd door de van drugshandel be schuldigde en dus internatio naal besmette NDP-voorzitter Bouterse naar voren geschoven als president. Honderd-dagenplan Na de valse start kreeg de bevol king toch nog hoop toen voort varend het honderd-dagenplan werd gepresenteerd, dat tot doel had de ergste sociale malaise uit te bannen. Na honderd dagen bleek er echter nauwelijks iets veranderd te zijn en kwam de eerste argwaan. In de periode die volgde sloot de regering om streden deals, onder meer voor de bouw van twee bruggen door het Nederlandse Ballast Nedam International, en voor een wo ningbouwproject met de Chine zen. En dat terwijl de staatskas al binnen enkele maanden na het aantreden van de regering volledig leeg was. De Centrale Bank van Surina me, waar NDP'er Henk Goed schalk als president was gesta tioneerd na de komst van Wijdenbosch, had om de ambte narensalarissen en andere kos ten te financieren geen andere keuze dan over te gaan tot mo netaire financiering. Miljarden Surinaamse guldens zijn afge lopen maanden ongedekt in om loop gebracht. Op de financiële markt werd hier direct op gerea geerd wat uiteindelijk de waar de van de Surinaamse gulden heeft gehalveerd, tot woede van de bevolking. De prijzen voor levensmiddelen en andere goe deren werden rap verdubbeld. Door de gierende inflatie was een modaal maandinkomen van, omgerekend tweehonderd gulden, in een klap nog maar de helft waard. Duur reisje President Wijdenbosch gooide vorige week ondubbelzinnig olie op het vuur. Eerst kondigde hij in het parlement aan dat hij binnenkort waarschijnlijk ge noodzaakt is om tot illegaal be stuur over te gaan omdat de volksvertegenwoordiging nau welijks naar behoren functio neert. Enkele dagen daarna stapte hij ondank de crisis met een omvangrijke delegatie op het vliegtuig naar Nederland om vervolgens door te reizen naar Ghana voor een conferen tie waarvan niemand enig be lang voor Suriname in ziet. Kos ten van de trip: 300.000 gulden. Dat was voor de vakbonden, op positie maar ook voor de coali tie, inclusief de NDP, de be faamde druppel die de emmer deed overlopen, waarop de hui dige acties werden ontketend. Zolang Wijdenbosch niet de eer aan zichzelf houdt, zijn de op posanten van plan door te gaan. Wat er ook gebeurt, president Jules Wijdenbosch blijft zitten. De acties worden met de dag grimmiger. Dat leidde gisteren tot de eerste slachtoffers die door politiekogels waren ge raakt. Tot dan toe had de sterke arm zich, met uitzondering van de Mobiele Eenheid, uitermate coulant opgesteld. Niet in de laatste plaats omdat de agenten, die maandelijks nauwelijks meer dan honderd gulden ver dienen, de gevolgen van de eco nomische malaise ook aan den lijve ondervinden. Zij verkeren in een gewetensconflict. Want hoe kun je mensen te lijf gaan die ook voor jouw belangen op komen? Paleisrevolutie Waar de huidige crisis zal eindi gen, is onvoorspelbaar. Hardli ner Wij denbosch zal niet dulden dat anderen hem tot aftreden dwingen. Zijn weigering om het beleid om te vormen, het harde optreden van de mobiele een heid en de wijze waarop journa listen worden aangepakt en ge ïntimideerd, voorspellen in ieder geval niet veel goeds. De huidige situatie roept herinne ringen op aan de tijden van de militaire dictatuur van de jaren tachtig toen de machthebbers, die later de NDP oprichtten, ook met harde hand de bevolking in toom probeerden te houden. De hoop op een vreedzame op lossing is nu wrang genoeg ge vestigd op groeperingen binnen de NDP, met Bouterse voorop, die zich de laatste tijd ondub belzinnig tegen het falende re geringsbeleid hebben uitge- foto Raymond Rutting/ANP sproken. Hoewel Bouterse zijn grip op Wijdenbosch, die ooit zijn marionet was, behoorlijk lijkt te hebben verloren, wordt verwacht dat een paleisrevolu tie binnen het NDP-kamp het staatshoofd ertoe zal bewegen om het veld te ruimen. Maar op dit moment is die kans erg klein en valt het te verwach ten dat Suriname nog een ui terst hete periode te wachten staat. De tijdbom tikt door en niemand lijkt bij machte het ge vaar te doen stoppen. GPD door Mare Peeperkorn De diplomaat van beslist niet het kleinste land in de Eu- ropesc Unie, kiest zijn woorden zorgvuldig als hij de impasse rond de Brusselse belasting plannen verklaart: „Dit kan economieën doden.,Het gaat om miljardenhandel en miljarden fraude, maar ook om miljoenen banen. Dat vergt echt enorm la veren." Dinsdag is het zover. Dan bui gen de EU-ministers van Finan ciën zich opnieuw over wat in Brussel het 'Monti-pakket' heet, vernoemd naar de Euro pees Commissaris voor Belas tingzaken. Deze uiterlijk onver stoorbare Italiaan lanceerde najaar '97 een zeer ambitieus fiscaal plan ter verdere volma king en glorie van de Europese vrije markt. Zo moeten de lid staten concurrentievervalsende belastingvoordeeltjes voor be drijven afschaffen; belasting ontduiking door particulieren via buitenlandse spaarrekenin gen tegengaan; en gezamenlijk een energiebelasting invoeren om het milieu te ontzien. 'Prachtige doelstellingen', beaamden de EU-landen des tijds in koor. Maar daar houdt sindsdien de overeenstemming op. De doorbraak die komende week na anderhalf jaar overleg had moet komen, blijft uit. De inzet en de risico's van de fis cale schoonmaak die Brussel voorstaat, zijn dan ook hoog. Neem het afbouwen van de be lastingvoordeeltjes voor bedrij ven. De afspraak - gedragscode in euro jargon - dat deze praktij ken moesten verdwijnen, was snel door alle lidstaten onder schreven. De pijn zit in de nade re invulling: wat valt nu precies onder die code, welke maatre gelen mogen wel en niet meer? Een uiterst delicate kwestie want met bedrijven lok je ba nen, dus geen lidstaat die zijn fiscale 'kerstboom' als eerste omhakt. De Europese Commissie gaf het startschot toen zij vorig najaar 85 verdachte fiscale regelingen op tafel legde. Den Haag rea geerde gepikeerd daar Neder land met negen noteringen bij na de zwarte lijst-aanvoerder was. Onder het motto 'de aanval is de beste verdediging* presen teerde staatssecretaris Ver meend van Financiën medio ja nuari een eigen onderzoek. Resultaat: 99 nieuwe verdachte maatregelen die vooral in Franki'ijk, Duitsland en Oos tenrijk werden gevonden. Gevoelige informatie, die keu rig werd doorgespeeld aan Brussel. „Dat was de knuppel in het hoenderhok", verzekert een diplomaat. Ieder EU-land kreeg spontaan tot eind januari te mo gelijkheid om te 'klikken', wat resulteerde in nog eens zestig aangemelde lokkertjes. Al met al hikken de onderhan delaars nu aan tegen 244 moge lijk foute regelingen. Met de daadwerkelijke toetsing ervan aan de code is nog maar net be gonnen. „En nu al raakt de sfeer verziekt", verklaren de onder handelaars. „Het is de strijd tussen de kleine en de grote lid staten. België, Nederland, Luxemburg maar ook Spanje, Portugal en Griekenland klagen over ongelijke behandeling. Hun regelingen worden afge kraakt terwijl exact dezelfde wetten in Duitsland, Frankrijk en Italië wel zouden kunnen." Spaartegoeden Leidt de gedragscode al tot hoog oplopende irritatie, de belasting op buitenlandse spaartegoeden is zeker zo explosief als ge spreksstof. Ook hier natuurlijk brede overeenstemming over het doel: voorkom dat rijke spaarders de nationale fiscus omzeilen door hun poen over de grens te stallen. De Commissie stelt voor de rente op deze tegoe den met minstens twintig pro cent te belasten. Het 'gastland' mag er ook voor kiezen de beno digde informatie door te spelen aan het 'moederland' van de spaarder, opdat de fiscus daar aan de slagkan. Maar ja, Luxemburg leeft van zijn bankgeheim en wil dus ei genlijk niets. Nederland, Zwe den en Denemarken op hun beurt willen veel meer: de op brengst van de belasting over 'hun' spaarders, ook als die in het gastland wordt geïnd. En Groot Brittannië springt uit zijn vel omdat ook de beleggingen in euro-obligaties belast moeten worden. Londen is het centrum van deze miljardenhandel en piekert er niet over die positie te verliezen aan bijvoorbeeld Zwitserland, dat geen lid van de EU is. „Eén verkeerde stap en de hele zaak ligt op zijn gat", waar schuwt een diplomaat. „Maar toe nog toe is er geen stap gezet. GPD Demissionair premier Kok. foto Rob Keeris/GPD door Jaco van Lambalqen Premier Kok heeft het echt geprobeerd. Tijdens zijn we kelijkse persconferentie blikt hij zoals een staatsman be taamd koeltjes tenxg op de crisis van afgelopen week. Een IJze ren Hein, van kop tot teen. Maar een uurtje later bij de opnamen van zijn vrijdagse televisiege sprek kan de premier zich niet meer bedwingen. Hans Wiegel handelde 'echt beneden de maat'. Op de persconferentie gaat het nog zo goed. Kok verklaart voor het oog van journalistiek Ne derland koelbloedig 'allerminst geamuseerd te zijn' over het ge beurde. De ontstane situatie is 'buitengewoon ernstig'. De premier onderstreept echter dat hij zich door deze politieke hobbel niet laat weerhouden zijn karwei af te maken. De re gering moet gewoon door rege ren 'want er is veel belangrijk werk voorhanden'. De regering stuurt gewoon alles waar zij het over eens is naar de Kamer, waarschuwt Kok zakelijk, 'dan horen we het.wel als het niet deugt'. Hij laat zich slechts met moeite overhalen in te gaan op de Nacht van Wiegel, die hij liever als 'de Nacht van de Neergang van Paars-2' betitelt. Wat zich nou precies heeft afgespeeld, is hem ook niet helemaal duide lijk, zo doet de premier voorko men. Buitenlandse collega's die hem bellen om te horen 'wie er nu precies zijn been had uitgesto ken' legt hij uit: „Ik lig wel op de grond, maar het is een brei van spaghetti, een mengeling van oorzaken en gevolgen. Het kwam uiteindelijk slechts op één stem in de Eerste Kamer aan." Waarop hij losjes opmerkt dat 'als je het aan collega's kunt uitleggen het voor mij ook mak kelijker wordt om het te begrij pen'. De koningin hoefde hij niet veel te verduidelijken: 'die is niet van radio en televisie af geweest'. Hij ontwijkt echter behendig de vraag wie hij nou verwijt dat het is misgelopen als hij 's avonds in zijn bed ligt. „Wiegel of D66? Dat is ex aequo." Emoties Even later, gezeten voor de ca mera de NOS (gesprek met de minister-president), is er echter geen houden meer aan. Koks' ijzeren masker barst en de ware emoties worden zichtbaar: „Wiegel heeft met open ogen, willens en wetens, Paars opge blazen." De WD-coryfee heeft 'buitengewoon kwestieus ge opereerd'. Vooral het feit dat Wiegel de premier nog de hand kwam schudden om hem te bedanken voor de wijze waarop hij de Eer ste Kamer had toegesproken is Kok in het verkeerde keelgat ge schoten. Wiegel zei slechts: „Dank voor de woorden." Hij had toen moeten zeggen dat hij toch tegen zou stemmen, dat was 'fair' geweest. Nu was diens optreden 'beneden de maat,' oordeelt Kok verbeten. GPD door Hans van Soest Hoewel andere partijen aan het Binnenhof er niets van geloven, is de kabinetscrisis volgens D66 geen ongelukje. „Wij hebben de crisis niet ge wenst, maar hij was onont koombaar", aldus D66-Ka- merlid Bakker. Van tevoren wisten we dat het moeilijk zou worden de WD in de Eerste Kamer mee te kri j - gen. We hebben goed met zijn allen doorgesproken dit hard te spelen. Het was absoluut niet zo dat we deze crisis niet hadden voorzien en dat we nu niet meer terug kunnen. We hebben doelbewust de boel op scherp gezet." SP-leider Marijnissen gelooft hier helemaal niets van. Vol gens hem heeft D66 een in schattingsfout gemaakt door te dreigen uit het kabinet te stappen als de WD-senatoren niet zouden instemmen met het referendum. „Toen dat toch gebeurde, konden ze geen kant meer op. Ze zijn in hun ei gen fuik gezwommen, waar ze op grond van him geloofwaar digheid niet meer uit konden. Bij de verkiezingen zullen ze de prijs betalen: waarom moe ten mensen nu nog op D66 stemmen? Niet meer om be stuurlijke vernieuwing, niet meer om hun groene gezicht en niet meer om de paarse samen werking." Niet lekker Ook CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer denkt dat De Graaf niet meer terug kon na zijn publiekelijke dreige menten. „Maar eerlijk gezegd geloof ik niet dat het referen dum de oorzaak is van de val van Paars-2. Het liep al heel lang niet lekker, het boterde niet meer onderling. Toen D66-fractievoorzitter De Graaf vorige week vrijdag zijn dreigement uitte, voelde je aankomen dat Wiegel zich niet door een 'snotneus' als De Graaf zou laten zeggen wat te doen. De lijmpoging die nu in gang wordt gezet, zal dan ook niets opleveren. De Graaf kan niet meer terug na wat hij ge zegd heeft. Een nieuw paars kabinet lijkt me zeer onwaar schijnlijk." Marijnissen is het met hem eens: „De Graaf heeft alleen ingestemd met de lijmpoging Boris Dittrich: „We hebben onze idealen. Je voelt je vies als je zo door zou gaan." foto Phil Nijhuis/GPD omdat hij de zwarte piet voor de val van het kabinet niet toe gespeeld wil krijgen. Uiter aard zal de poging niets ople veren, maar dan kan De Graaf in ieder geval zeggen dat het niet aan zijn partij lag. Maar of hij de kiezer kan overtuigen, betwijfel ik zeer. De WD is een meester om dergelijke situa ties in het eigen voordeel uit te buiten." Bij D66 is men niet zo bang voor dit effect. Bakker weer spreekt categorisch dat zijn partij in een no win-situatie is beland. „Natuurlijk zullen veel mensen ons de schuld ge ven van de val van het kabinet, maar binnen onze eigen ach terban is er slechts begrip voor onze keuze. Wiegel was conse quent, wij zijn dat ook. Het re ferendum is voor D66 niet zo maar een punt; bestuurlijke vernieuwing is heel belangrijk voor ons. Niemand zou ons hebben begrepen als we na het wegvallen van het referendum niet uit het kabinet waren ge stapt. We waren geen knip voor onze neus waard geweest als we niet waren opgestapt." Zijn collega Boris Dittrich voelt het nog sterker: „We heb ben idealen. We kunnen onze schouders niet ophalen. Dit tast ons zo aan. Je voelt je vies als je zo door zou gaan". De lijmpoging heeft volgens D66-partijvoorzitter Kok dan ook geen nut. „We hebben de deur op een heel klein kiertje laten staan, maar dat is eerder uit beleefdheid die past in dit soort processen, dan dat we geloven dat er een oplossing bestaat," zegt hij. De verzoe ningspoging is zonde van de tijd, meent ook Dittrich. „Ik verwacht er niks van". Zwart op wit D66-staatssecretaris Ybema van Economische Zaken ver wacht er evenmin iets van, maar vindt het onontkoom baar dat het wordt uitgepro beerd. „Het moet zwart op wit staan dat het er niet in zit". Dat hoort ook allemaal bij de vraag wie straks de schuld krijgt, meent hij. Ybema's partijgenoot Bakker denkt ook dat de lijmpoging op niks uitloopt. „De toezeg ging van de PvdA het wets voorstel direct weer in te die nen, was voor ons volstrekt on voldoende", vertelt hij. „Dat zou betekenen dat het referen dum op zijn vroegst over vijf jaar weer door de Eerste Ka mer moest. Niemand weet hoe de politieke verhoudingen dan liggen. Het is nu aan de kie zers. Laten die maar duidelijk maken wat ze willen met de bestuurlijke vernieuwing." Bang voor die verkiezingen zijn ze niet. Hoewel iedereen aan het Binnenhof voorspelt dat D66 een enorme verkie zingsnederlaag tegemoet gaat, blijven de democraten zelf op timistisch. „Ik geloof niet dat D66 in een no win-situatie is beland," zegt Kok. „Er zitten voor ons twee grote winstpun ten aan deze situatie: we heb ben de rug recht gehouden, wat onze achterban van ons verlangde, en Thom de Graaf heeft zich geprofileerd als standvastig partijleider. De WD heeft iets uit te leggen aan de kiezer, zij zijn hun af spraken niet nagekomen. Wij zouden het referendum krij gen, niet misschien, niet later, maar nu. Dat was de deal. D66 staat weer op de kaart. Ik ver heug me nu al op de verkiezin gen." Dittrich rekent niet op een grote verkiezingsoverwin ning. „Maar daar gaat het niet om. We hebben geen andere keus." GPD Niezen De veertienjarige Engelse schooljongen Michael Hippes- ley, die nu al veertien dagen lang om de paar seconden niest, hield op met niezen toen hij in een ruimte van een ijsfa briek te Leicester werd ge bracht. De temperatuur daar was 18 graden onder nul Fah renheit. Het niezen begon ech ter weer zodra de j ongen de ijs fabriek verliet. Maandag gaat hij met zijn moeder naar een specialist in Londen. Eerste televisie De bekende radio-amateur A JKunst uit Middelburg is er zaterdagavond als eerste in geslaagd het televisiepro gramma van de Philipszender in Eindhoven op te vangen. De ontvangst was niet geheel zui ver. Vooral passerende auto's zorgden voor nogal wat storin gen. Toch waren er ook grote fragmenten die uitstekend doorkwamen. Omdat Middel burg 130 kilometer van Eindhoven ligt, was deze Mid delburgse ontvangst een uit stekende prestatie. Zwitsers Zierikzee Het Comité Eeuwfeest in Zie rikzee heeft een groep Zwit sers uit St. Moritz uitgenodigd om tijdens de feestelijkheden op te treden. Ze zullen, gekleed in Zwitsers kostuum, dansen, jodelen, koorzingen en op de Alpenhoorns blazen. Uitgever: W F. de Pagter Hoofdredactie: A L, Oosthoek A. L, Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax. (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 2000 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00, franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2