Blijlevens slaat wederom toe Festina: Voet chanteerde ons Honda-avontuur Verstappen over Cordes zegeviert tot eigen verbazing Inspanningen judoka Gravenstijn beloond Hollands onderonsje in eerste ronde Parijs Ros voelt zich nog altijd wielrenner sport Renners Giro boos over dopingcontroles zaterdag 22 mei 1999 port radactie RIJSWIJK - Willy Voet heeft geprobeerd Festina te chante ren. De wielerploeg reageert hier mee op de beschuldiging dat Festina zwijggeld wilde beta len aan de voormalige verzor ger. Directeur Gines Goriz noemde de beschuldiging van Voet vrijdag absurd. Voet zegt vrijdag in het Algemeen Dag blad dat hem via advocaat Ber- trand Lavelot geld werd gebo den om zijn mond te houden. Goriz: „Het is de eerste keer dat ik dit hoor. Voet wilde juist geld van ons hebbpn, anders zou hij alle dopingverhalen naar bui ten brengen. Maar we hadden niks te verbergen. Alles was al bekend.Festina heeft de beta ling van het salaris aan Voet gestopt nadat hij werd aange houden met een auto vol do ping vlak voor de start van de Tour. Het team moest uiteinde lijk voortijdig uit de ronde ver trekken nadat ploegleider Roussel systematisch gebruik van verboden middelen had toegegeven. „Voet wilde geld van ons hebben, maar daar zijn we niet op ingegaan." Deze week is het boek versche nen waarin Voet diverse onthullingen doet over het ge bruik van dope in het wielerpe- loton. ANP Ivan onze sportredactie LANCIANO - Na zijn tweede etappezege gaf Jeroen Blijle vens zichzelf een kwalificatie: „Ik ben de beste sprinter van de 'eerste week." De 27-jarige Bra bander kwam nog steviger in de paarse trui van het puntenklas sement. „Ik ben hier beter dan Mario Cipollini." Blijlevens zegevierde vrijdag in de zevende etappe tussen Fog- gia en Lanciano voor de Let Ro man Vainsteins en de Italiaan Fabrizio Guidi. Zijn winst kwam aan het eind van een be wogen dag. Enige uren voor de start protesteerden de renners, met toestemming van hun ploegleiders, tegen de doping controles van het Italiaans Olympisch Comité (CONI). De renners betoogden dat ze zich alleen onderwerpen aan de gezondheidscontroles van de wereldwielrenunie UCI. De hy giënische omstandigheden bij de bloedtesten van CONI waren slecht, verklaarden de kopstuk ken Marco Pantani, Mario <£i- pollini, Laurent Jalabert en Os car Camenzind. CONI kondigde aan nog tweemaal langs te ko men in de Giro d'Italia. Pantani was zo woedend dat hij met te rugtrekking dreigde. Niet unaniem De protestactie van renners en ploegen was overigens niet una niem. De ploeg Mapei verklaar- door Edward Swier OSS - Bij zijn slapen is het grijs al doorgekomen, de jaren begin nen uiterlijk te tellen voor Tom Cordes. Maar met zijn benen, de lichaamsonderdelen waar hij al sinds jaar en dag zijn boterham mee verdient, is nog steeds niks mis. Cordes, die op de laatste dag van Olympia's Tour 33 jaar wordt, won vrijdag in Oss de proloog. Tot ieders, en dus ook zijn eigen, verbazing. Tijdrijden heeft Cordes altijd gelegen. „Maar, ik verras mezelf wel. Een plek bij de eerste tien had me tevreden gestemd. Raak ik de oranje leiderstrui morgen weer kwijt, dan is er niks aan de hand." In de jeugdige ploeg van Piels, een van de meer bescheiden amateurformaties, neemt Cordes een uitzonderingsposi tie in. Hij staat op de loonlijst, is dus nog altijd wielerprof. Het vak boeit hem nog steeds uiter mate. „Had ik nu in een of ande re kleine profploeg gereden, kermiskoersjes en rondjes rond de kerk, dan was de lol er mis schien allang afgeweest, maar nu kan ik met allemaal jonge amateurs werken. Zij houden je scherp, jutten je op. En, ik kan die gasten wat bijbrengen. Dat doet me goed." GPD de zich bereid mee te werken aan alle controles, ook die van het olympisch comité. „Contro les zijn noodzakelijk", zei win naar Blijlevens, „maar ik geloof dat het er nu wel teveel zijn. Ver geet niet dat we allemaal zijn gecontroleerd voor de start van de Giro." Vandaag gaat de achtste etappe over 253 kilometer van Pescara naar de Gran Sasso d'Italia. De rit eindigt met een beklimming van 27,1 kilometer naar een hoogte van 2130 meter in de Abruzzen. Zondag is er een in dividuele tijdrit. De verwach ting is dat titelverdediger Marco Pantani zal aanvallen. Ro- setruidrager Laurent Jalabert kondigde vrijdag al aan niet te zullen reageren op de demarra ges van 'Elefantino'. „Als ik dat doe, ben ik tien kilometer verder uitgeput." Jalabert, in topvorm, wil wel proberen in zijn eigen tempo bo ven te komen met de bedoeling in de tijdrit van zondag de roze trui te heroveren op de klimmer. Blijlevens hoeft zichzelf alleen heelhuids en binnen de tijd over de streep te zeulen. „Het is mijn bedoeling de paarse trui naar de eindstreep in Milaan te brenge- n."ANP Marco Pantani bereidt zich voor op de zevende etappe van de Gi ro. Enkele uren voor de start protesteerden de renner en vele collega's uit het peloton tegen de door het Italiaans Olympisch Comité uitgevoerde dopingcon troles. Pantani was daar zo ver bolgen over dat hij met terug trekking uit de Giro dreigde, foto Daniel Dal Zennaro/ANP Deschamps verlaat Juventus TURIJN - Didier Deschamps zal Juventus na dit seizoen ver laten. De Franse international, aanvoerder tijdens het ge wonnen WK, liet weten toe te zijn aan een nieuwe omgeving. Hij nam de beslissing al maanden geleden en nu hij zijn plaats in het elftal is kwijtgeraakt, vindt de 31-jarige voetballer het helemaal tijd te vertrekken. Deschamps zal vrijwel zeker te rugkeren naar zijn vaderland. Zijn landgenoot en vriend Youri Djorkaeff gaat dan met hem mee. Hij is bij Inter in de versukkeling geraakt en wil graag weg. AFP Mysterie Ronaldo onderzocht RIO DE JANEIRO - Op gezag van de Braziliaanse bond (CBF) onderzoekt een medisch tuchtcollege wat er afgelopen zomer rond de WK-finale tegen Frankrijk nou precies met Ronaldo is gebeurd.,Er is alleen een mysterie Ronaldo, omdat Brazilië met 3-0 verloor", denkt Cees van Nieuwenhuizen, directeur marketing internationaal voetbal van Nike, de hoofdsponsor van de CBF. Het tuchtcollege is volgens Van Nieuwenhuizen een enquêtecommissie, Die is deze week begonnen met het horen van alle betrokkenen rond het mysterie. Daarbij gaat het vooral om de vraag of de teamartsen Toledo en Da Matta medisch onzorgvuldig hebben gehandeld. De belangrijkste getuige is Ronaldo zelf. Eind volgende week verschijnt hij voor het college. Zeker is dat Ronaldo .vóór de eindstrijd een tijdje buiten bewustzijn was en naar een ziekenhuis werd ge bracht. „Hij had een stressaanval", aldus Van Nieuwenhui zen, die bij alle wedstrijden van de Braziliaanse ploegen be trokken is. „Hij is gewoon bezweken aan de druk, meer niet. De hele wereld verwachtte wonderen van hem en daar is z'n hart van op hol geslagen."ANP Verbod op wedstrijd Antwerp ANTWERPEN - Het stadsbestuur van Antwerp heeft de eerstkomende thuiswedstrijd van FC Antwerp tegen La Lou- vière verboden. Het college nam dat besluit naar aanleiding van de supportersrellen tijdens en na de voetbalwedstrijd in de tweede klasse tussen de plaatselijke club en Turnhout (1-3). Daarbij raakten donderdagavond zekere dertien poli tiemensen gewond, van wie twee ernstig. Zes hooligans zijn aangehouden. De ongeregelheden braken vlak voor het laat ste fluitsignaal uit. Supporters van Antwerp reageerden hun frustraties over het tegenvallend resultaat af op de omhei ning. Ze sloopten een hek om bij hun tegenstanders uit Turn hout te komen.De raddraaiers troffen op hun route allerlei bouwmaterialen aan. Die werden gebruikt als munitie tegen de politie die de rust probeerde te herstellen. Belga Gullit langer bij Newcastle NEWCASTLE - Ruud Gullit is ook volgend seizoen trainer van Newcastle United. De Nederlander maakte dat gisteren bekend, een dag voor de FA Cup-finale tussen zijn ploeg en Manchester United. Gullit had ook een aanbieding van zijn voormalige club Sampdoria op zak. Gullit verklaarde dat hij het in Newcastle goed naar zijn zin heeft. „De fans zijn fantas tisch. Ik probeer voor hen een elftal op te bouwen waar ze trots op kunnen zijn." Bij Manchester United keert Jordi Cruijff te rug. Hij speelt tot het eind van dit seizoen op uitleenbasis bij het Spaanse Celta de Vigo.SID/ANP WK tafeltennis landen in Maleisië PARIJS - Het WK tafeltennis voor landenteams zal volgend jaar van 12 tot en met 20 februari in Kuala Lumpur, de hoofd stad van Maleisië, worden gehouden. De Internationale Ta feltennis Federatie heeft dat vrijdag tijdens een vergadering in Shanghai bekendgemaakt. De wereldkampioenschappen individueel hebben begin augustus dit jaar in Eindhoven plaats. AFP door Gijs van Oosten BRATISLAVA - Uit gemak zucht koos Deborah Gravens tijn jarenlang voor een hogere gewichtsklasse om het gevecht tegen de kilo's te mijden. Maar na de verloren concurrentie strijd met Jessica Gal moest ze er toch aan geloven. Gravens tijn trainde af tot 52 kilo, negen kilo onder haar oude gewicht. Opmerkelijk is dat haar presta ties omgekeerd evenredig zijn toegenomen. „Ik voel me onwijs goed", aldus de 24-jarige judo ka. Gravenstijn zag haar inspan ningen vrijdag beloond met op vallende resultaten op het EK. Ze won haar drie gevechten in de voorronde met ippon. Gra venstijn liet in de kwartfinale de Franse olympisch en wereld kampioene Marie Claire Restoux volstrekt kansloos. Evenals Maarten Arens plaatste zi] zich verrassend voor de halve finale die morgen wordt gehou den. Arens, uitkomend in de klasse tot 81 kilo, won ook drie keer met een vol punt. Op het toernooi in München in februari viel bij Gravenstijn het kwartje. Jessica Gal, haar con currente in de klasse tot 57 kilo, was eerste geworden, zijzelf ze vende. Gravenstijn moest wel in Mager afscheid vertrekkende Fortuna-spelers SITTARD - Fortuna Sittard heeft met een 3-2-nederlaag te gen NEC afscheid genomen van Mark van Bommel. Wilfred Bouma (beiden naar PSV), Ur- vin Lee (AZ), Regillio Simons (NAC), Mark Burke (Japan) en Michael Jeffrey (Klimarnock). De verliezend bekerfinalist sloot een mooi seizoen teleur stellend af. Fortuna en NEC 'maakten zich er in hun laatste wedstrijd makkelijk van af. 'Vooral de eerste helft was het aanzien niet waard. Beide ploe gen waren duidelijk toe aan het einde van de competitie. Simons maakte 1-0 in de 29e mi nuut. Pas in de tweede helft kwam het verdedigende NEC terug via De Gier. De Gier en Tu- mani scoorden 3-1. Jeffrey be kroonde z'n laatste wedstrijd nog met een doelpunt. Fortuna Sittard-NEC 2-3 (1-0). 29. Simons 1-0, 58. De Gier 1-1, 67. Tu- mani 1-2, 81. De Gier, 90. Jeffrey 2-3. Scheidsrechter Koopman. Aantal toeschouwers: 6.500. ANP een lagere gewichtsklasse uit komen, om zo kwalificatie voor de Olympische Spelen van 2000 in eigen hand te houden. Keuze Gravenstijn maakte begin april, na een gesprek met haar club- coach Jan de Rooy en bonds coach Marjolein van Unen de keuze om in de klasse tot 52 kilo uit te komen. Afvallen werd dus het devies. Gravenstijns afval race was in termen van gezond heidsrisico's een grensgeval, bijna onverantwoord. Haar vet percentage bedroeg iets meer dan zestien procent en zou tot tien procent teruggebracht moeten worden. Gravenstijn is op een eiwitrijk dieet gezet om geen spiermassa te verliezen. De krachttraining is vervangen door een dagelijkse conditie training. Het 'zweetpak' en warme baden hielpen haar van de laatste kilo's af: donderdag 51,5 kilogram. Niet alleen Gravenstijn maar ook Maarten Arens presenteer de zich als een 'klein medisch wonder'. De 27-jarige judoka kreeg anderhalve maand gele den naast een chronische knie blessure, een schouderkwet suur. Arens kon zo de laatste weken maar een handvol trai ningen doen. Injectie Arens liet zijn schouder inspui ten met een verdovende injectie en vocht zich op mentale kracht door drie voorronde partijen. „Ik mis de kracht in mijn schou der en een tegenstander wegdu wen gaat al helemaal niet". In de halve finale ontmoet hij de Fransman Djamel Bouras. De regerend olympisch kampioen is, sinds hij in het najaar 1997 is betrapt op het gebruik van ana bole steroïden (nandrolon), een omstreden judoka. Hem wordt arrogantie verweten en zijn af houdende stijl wekt alom irrita tie. Bekort Bouras zag vorig jaar na een be roepsprocedure bij het Interna tionale Hof van Arbitrage in Lausanne zijn schorsing met negen maanden bekort. In de periode dat het beroep diende werd zijn schorsing zelfs tijde lijk opgeheven. Met zijn club team Paris St. Germain kwam Bouras toen uit tegen het Haar lemse Kenamju in de finale van het Europa Cup-toernooi. Zijn tegenstander heette Maarten Arens en die won. Het geeft Arens genoeg vertrouwen voor de halve finale van zondag. GPD door André Hoogeboom ALKMAAR - Jos Verstappen keert volgend jaar niet terug als coureur bij Honda in de Formu le 1Dat komt omdat de Japanse multinational bekend heeft ge maakt af te zien van het Formu le 1-project. Om het besluit kracht bij te zetten werd het he le team, dat in Barcelona aan het testen was, met onmiddellij ke ingang teruggetrokken. Ver stappen had daar een zesde tijd neergezet, achter Schumacher, maar voor Villeneuve, Hill en Frentzen. Overigens was Mika Salo de snelste. Verstappen was voor commen taar niet bereikbaar, maar liet op zijn homepage op internet weten 'zeer teleurgesteld te zijn': „Zeker als je bedenkt hoe snel we al waren en hoeveel po tentieel nog aanwezig was. Ik keek daarom ook met heel veel optimisme uit naar het seizoen 2000 wat nu in ieder geval met Honda niet door zal gaan. Ge lukkig heb ik in ieder geval in alle tests kunnen laten zien dat ik met goed materiaal en een goede samenwerking hard kan rijden in de Formule 1." Honda was al lang bezig met de voorbereiding op een rentree, maar de plotselinge dood van de geestelijk vader achter het pro ject Harvey Postlethwaite haal de een streep door de rekening. Al snel begon er een andere wind te waaien in het concern en staken de geruchten de kop op dat het proj eet werd afgeblazen Naar het schijnt gaat Honda nu in zee met Graig Pollock, de baas van BAR (Villeneuve/Zon- ta/Salo). In een perscommuniqué hebben BAR en Honda zich euforisch uitgelaten over de toekomstige samenwerking. Honda zal niet alleen de motoren leveren, maar zich ook gaan bezighouden met de ontwikkeling van het chas sis. „We gaan de komende jaren succesverhalen in de geschiede nisboeken van de Formule 1 toe voegen", zei Pollock. Voor Jos Verstappen rest weinig anders dan zich neer te leggen bij de feiten. De Limburger heeft weliswaar een clausule in zijn contract laten opnemen, die hem verzekert van een terug keer in de Formule 1maar dat zal hem slechts financieel gewin opleveren van - naar verluidt - vijf miljoen gulden. GPD van onze sportredactie PARIJS - Richard Krajicek speelt in de eerste ronde van Ro land Garros tegen de Ameri kaan Jan-Michel Gambill. De Muiderberger is als vijfde ge plaatst bij het graveltoernooi in Parijs. In de eerste schifting staat ook een Nederlandse con frontatie tussen Sjeng Schalken en Paul Haarhuis op het pro gramma. Krajicek stond dit jaar al twee keer eerder tegenover Gambill. Hij versloeg zijn opponent in de toernooien van Rome en Indian Wells. Bij winst treft de nummer vijf van de wereld de winnaar van de partij tussen de Austra liër Woodforde en de Ameri kaan Vincent Spadea. Schalken en Haarhuis staan in Parijs voor de tweede keer bij een officieel toernooi tegenover elkaar. Vorig jaar werden de twee aan elkaar gekoppeld in Boston. De overwinning ging toen naar Haarhuis. Jan Siemerink komt tegenover de Argentijn Guillermo Canas te staan. Als de Rijnsburger er in slaagt de volgende ronde te be reiken, is de kans groot dat hij de Braziliaan Gustavo Kuerten treft. De winnaar van 1997 moet dan in zijn eerste partij winnen van de Spanjaard Blanco. De loting koppelde John van Lottum aan de Italiaan Davide Sanguinetti. De Russische num mer één Jevgeni Kafelnikov staat tegenover Michael Chang. De Amerikaan werd kampioen s bij de Franse Open in 1989. Bij de vrouwen stuit Amanda Hopmans op Martina Hingis, de nummer één van de wereld. De Brabantse maakt voor het eerst haar opwachting in het hoofd toernooi. Brenda Schultz-Mc- Carthy maakt tegen de Austra lische Alicia Molik haar rentree in het professionele circuit. Mi riam Oremans treft in de eerste ronde de Amerikaanse Chanda Rubin. Kristie Boogert en Seda Noorlander staan beiden tegen over een qualifier. ANP Piet van der Lijke, Peter Winnen, Martin Ros en Jo de Roo (van links naar rechts) achter de tafel tijdens de literaire wieleravond in de Burgerzaal. foto Ruben Oreel Geslaagde literaire wieleravond als opmaat Delta Profronde door Koen de Vries MIDDELBURG - De geslaag de literaire wieleravond in de Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis was nog maar op de helft. En toch ging daar de overwinnaar al naar huis. Breed zwaaiend liep Martin Ros naar de uitgang van de goed bezette zaal, op weg naar de laatste trein naar Hilver sum. Het publiek klapte luid. Uit ieder woord dat de uitge ver/schrijver aan de voor avond van de Delta Profronde gesproken had, klonk melan cholie en verdriet. Verdriet, omdat hij in zijn jonge jaren nooit de naam Koblet, Coppi of Middelkamp had mogen dragen. Op zijn zestiende won Ros de enige wielerwedstrijd uit zijn carrière: de Ronde van Uithoorn. Helaas is er geen overlevering van deze gebeur tenis, want het moeten schitte rende taferelen geweest zijn die zich na de finish afspeel den. Waarschijnlijk is Ros drie dagen dronken van geluk ge weest en heeft zijn omgeving daarvan onophoudelijk mo gen meegenieten. Extraverter dan Ros worden ze niet meer gemaakt, en ook de overtref fende trap hanteert niemand beter dan hij. Dat bleek vrijdagavond al toen Ros nog maar net achter de tafel had plaatsgenomen en aan zijn reis naar Middelburg refereerde. Terwijl voor ieder ander het traject van Roosen daal naar Middelburg een uur tje duurt, nam die bi] Ros an derhalfuur in beslag („In die heerlijke geur van het wieler- landschap"). Wat is waar en wat niet helemaal? En wat he lemaal niet? Banddikte Kwam Fausto Coppi in 1959 (op zijn 39e, één jaar voor zijn dood) slechts een halve band dikte tekort voor de wereldti tel? („Weet u het nog?") Vielen de meisjes werkelijk flauw bij de schoonheid van Hugo Ko blet, de Zwitser met de schitte rende slag in zijn haren? En za ten er in 1948 tijdens het WK wielrennen wel 80.000 mensen in het Olympisch stadion van Amsterdam? Eigenlijk maakt het niet uit. Het enige waar het Ros om gaat, is de heroïek. Hij springt van gedachte naar gedachte en tovert daarbij de ene na de an dere oneliner uit zijn hoed. Soms begeleid door een 'vies' woord, gevolgd door een ver heerlijkte lach. Dat er anderen aan tafel zitten - in de Burger zaal waren ook erkende wie- lertoppers als Peter Winnen, Piet van der Lijke en Jo de Roo aanwezig, laatstgenoemde was er op uitdrukkelijk ver zoek van Ros - maakt hem niet uit. De zaal lacht, de zaal klapt, de zaal geniet. Ros voelt zich een wielrenner die een grote koers gewonnen heeft. Het tegenwicht dat Peter Win nen bij tijd en wijlen bracht, was verfrissend. Ros: „Peter, vertel dat heerlijke verhaal nog eens over hoe j e toen uitge schakeld werd voor de wieler sport?" Winnen: „Ik werd op een rotonde in Poitiers van de weg gereden door een wagen van de NOS-radio. Sorry, inte ressanter kan ik het niet ma ken." Brieven Tussen de monologen van Ros door, en na de pauze tussen de brieven van Peter Winnen door. brachten ook enkele Zeeuwse wielerliefhebbers hun pennenvruchten ten ge hore. Aandoenlijk was het ge dicht Mijn droom van de ne genjarige Agnita Franke uit Koudekerke. Mooi was het verhaal van Erwin van der Linde. Pas vrijdagavond bleek dat Erik Zabel de Delta Prof ronde vorig jaar dankzij Van der Linde gewonnen heeft. Van der Linde kreeg de prijs voor het beste verhaal. Na de pauze las Peter Winnen - hij heeft zich in de loop der ja ren getransformeerd van Tour-favoriet tot kunstenaar - enkele brieven voor. Net als vroeger doet hij er lang over om een prestatie neer te zetten Heel lang heeft hij er over ge daan om een boek met brieven af t.e maken. Dit jaar komt het uit. Winnen las in de Burgerzaal Brief aan H. met als datum 26/8/'80 en Brief aan H, met als datum 27/5/'80 voor. Voor een kunstenaar met gebrek aan inspiratie lijken de ge beurtenissen van vrijdag avond een open deur voor ten minste één nieuwe brief: Brief aan M, met als datum 21/5/'99

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21