Israël snel weg uit Libanon PZC NAVO overweegt korte pauze in luchtcampagne Italië in ban van politieke moord Aangepast maïs bedreigt rupsen buitenland Doodvonnis voormalige rechterhand van Öcalan Barak belooft binnen jaar terugtrekking van leger Britse pedofielen in gevangenisflats Myanmar vreest GSM-virus Verlamde vrouw in VS sterft Canada geeft homoparen gelijk Zes gewonden bij schietpartij op school VS Ex-agent Gestapo veroordeeld VS beboeten Europese vitamineproducenten Tranen op Dag van de Haat Film Star Wars breekt record Politie Suriname gebruikt traangas tegen betogers vrijdag 21 mei 1999 DIYARBAKIR - De voor malige rechterhand van de Koerdische leider Öca lan, Semdin Sakik, is gis teren door een rechtbank in Diyarbakir ter dood veroordeeld. Sakiks broer Arif, kreeg eveneens de doodstraf. De twee ston den terecht wegens hoog verraad en separatisti sche activiteiten. Semdin Sakik wordt ook verant woordelijk geacht voor de dood van 125 leden van de veiligheidstroepen en 123 burgers en voor 191 aan slagen. Aan 51 van die aanslagen zou hij per soonlijk hebben meege daan. De doodstraf is in Turkije sinds 1984 niet meer toe gepast. Maar in PKK- kringen heerst de vrees dat daaraan een einde komt als hun leider Öca lan eenmaal veroordeeld is tot de straf die de aan klager zal eisen. Semdin Sakik - bekend als Vingerloze Zeki' sinds hij een duim verloor bij het afschieten van een ra ket - was jarenlang de nummer twee van de Koerdische Arbeiders partij PKK, maar hij kreeg onenigheid met Öcalan over de te volgen strategie. Dat gebeurde vlak voor zijn arrestatie door de Turkse autoritei ten, ruim een jaar geleden. Sakik had afstand geno men van de PKK-leider, omdat hij ertegen was dat die zich profileerde als vredesstichter. Daarom zou hij volgens de veilig heidsdienst ook bereid zijn als getuige a charge op te treden in het proces tegen Öcalan, dat op 31 mei wordt voortgezet. Öcalan had Sakik volgens de Turkse veiligheids dienst ter dood veroor deeld. Kort na dit dood vonnis liep 'Vingerloze Zeki' over naar de DPK, een concurrerende Koer dische bevrijdingsbewe ging met wortels in Irak. Drie weken later werd hij opgepakt door Turkse eli tetroepen. AFP/RTR door Jessica Smeenk JERUZALEM - Binnen een jaar kan het Israëlische leger zich hebben teruggetrokken uit de 'veiligheidszone' in Zuid-Liba- non. De Israëlische premier Ba rak heeft dit gisteren gezegd. Eerder deze week had Syrië al laten weten dat het na de ver kiezing van Barak een goede mogelijkheid ziet binnen een jaar tot een vredesakkoord te komen met Israël. Die onder handelingen liggen stil sinds 1996, toen Netanyahu premier van Israël werd. Voor de terugtrekking uit Zuid- Libanon zijn vredesbesprekin gen met Syrië nodig, omdat dit land gezien zijn grote invloed in Libanon kan garanderen dat het rustig blijft aan de grens tus sen Israël en Libanon. Syrië heeft al lang geleden geëist dat Israël zich in ruil daarvoor te rugtrekt van de Golan. Israël veroverde deze hoogvlakte in 1967 en annexeerde het gebied in 1981Netanyahu wilde alleen met Damascus praten zonder voorwaarden vooraf. Barak wil zich niet vastpinnen op de precieze tij d die er nodig is tussen de Israëlische aankondi ging dat het overleg met Da mascus kan beginnen en de te rugkeer van de laatste militair. Hezbollah Het is volgens het 'plan-Barak' de bedoeling dat Syrië zijn in vloed in Libanon aanwendt zo dra de vredesbesprekingen zijn begonnen, zodat de aanvallen van de pro-Iraanse Hezbollah- milities op Noord-Israël ophou den. Als de onderhandelingen eenmaal goed lopen, dan moet een Israëlisch-Syrische militai re commissie zich buigen over de terugtrekking van de Israëli sche troepen en het herstellen van de macht van het Libanese leger in het gebied. Verder zouden er internationale troepen in een bufferzone moe ten komen. Bovendien, moeten er afspraken worden gemaakt over de veiligheid van de pro-Is raëlische militie SLA Als de vredesonderhandelingen bijna afgerond zijn, begint de terug trekking van het Israëlische le ger en neemt een internationale troepenmacht zijn plaats in de bufferzone in. Het slotakkoord moet worden gevormd door een Israëlisch-Libanese overeen komst betreffende de veiligheid in het grensgebied. De veiligheidszone in Zuid-Li- banon vormt in toenemende mate een probleem voor Israël. Wegens de stijgende militaire verliezen in het gebied gingen steeds meer stemmen op om een einde te maken aan de Israëli sche aanwezigheid. De politieke discussie laaide vorig jaar op nadat binnen een jaar tijd meer dan twintig Israëlische militai ren omkwamen en er ruim hon derd gewond raakten. De zorg om de militaire verlie zen strijdt met het belang dat Is raël heeft bij rust aan de grens met Libanon. Het land, dat sinds 1978 een deel van Libanon bezet, stelde in 1985 de 'veilig heidszone' in om de Noord-Isra- elische burgers te beschermen tegen aanvallen van Hezbollah- strijders die daar bases hebben. De sjiïetische terreurbeweging werd met steun van Iran opge richt, nadat Israël in 1982 een grootscheepse inval deed in Li banon. De 25 kilometer brede zone wordt bewaakt door 2500 mili tairen van het Zuid-Libanese Leger (SLA) en 1500 Israëlische militairen. RTR/AFP/ANP Leerlingen, bijgestaan door docenten, van de Heritage High School wachten na de schietpartij op hun ouders. foto RicFeld/AP LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Straw, wil pedofielen, wanneer zij hun straf hebben uitgeze ten, flats in gevangenissen aanbieden. Dit om te voorkomen dat zij terugvallen in hun gedrag en om hen tevens te bescher men tegen het publiek. Dat heeft het ministerie gisteren be kendgemaakt, zo meldde de BBC. Een proefproject begint in de gevangenis van Nottingham. Kantoorblokken zullen er worden omgebouwd tot flats. ANP YANGON - Het ministerie van Telecommunicatie in Myan mar heeft gisteren de 10.000 bezitters van mobiele telefoons in het land gewaarschuwd voor een virus dat telefoons voor goed uitschakelt. Het ministerie maakte niet bekend hoe, wanneer of waarom het virus het telefoonnet zou besmetten. Gebruikers van mobiele telefoons werd geadviseerd hun tele foon uit te schakelen als er vreemde gegevens op het display verschijnen bij een inkomend gesprek. AP ORLANDO - In de Amerikaanse staat Florida is gisteren een einde gemaakt aan het leven van een verlamde vrouw. De 42- jarige Georgette Smit werd op eigen verzoek afgesloten van de beademingsapparatuur, die haar in leven hield. Haar moe der kan nu worden gedagvaard voor moord. Smit en haar vriend werden in maart door de 68-jarige moe der van Georgette met een geweer beschoten, nadat zij hun plannen bekendmaakten haar te laten opnemen in een zorg centrum. De kogels troffen Georgette in haar rug, waarna ze vanaf de nek verlamd was. De vrouw had haar euthanasie via de rechter bedongen. Dins dag bepaalde een rechter in Orange Country dat Smit het recht had een einde aan haar leven te maken. In het vonnis gaf de rechter toestemming de beademing te staken. RTR/DPA OTTAWA - Het hooggerechtshof van Canada heeft de provin cie Ontario gisteren zes maanden de tijd gegeven om haar wet op samenlevingscontracten te wijzigen. De definitie die de provincie hanteert voor een 'partner', een persoon van de an dere sekse, is volgens het hof ongrondwettig. De beslissing van het hof kan betekenen dat honderden Cana dese wetten herschreven moeten worden, want zowel andere Canadese provincies als de federale overheid hanteren onge veer dezelfde definitie als Ontario. 'Partners' hebben met al leen een andere status in het familierecht, maar ook in allerlei andere wetten. De rechtszaak is aangespannen door een les bische wouw die ontdekte dat ze geen alimentatie kon eisen van haar ex-partner. AP van onze redactie buitenland ATLANTA - Zes leerlingen van een middelbare school in een voorstad van Atlanta in de Ver enigde Staten zijn gistergoch- tend gewond geraakt toen een medescholier vlak voor de school begon te schieten. Vol gens de politie is de toestand van één van de slachtoffers kri tiek. Het was gisteren een maand ge leden dat twee j ongens in Little ton twaalf medeleerlingen, een docent en zichzelf doodden. Het nieuwe incident vond plaats vlak voor schooltijd in Conyers, vlakbij Atlanta in de staat Ge orgia De j ongen droeg een auto matisch geweer en een revolver en begon om zich heen te schie ten. Hij zou vier tot zes schoten gelost hebben. Zijn medeleerlingen verspreid den zich in paniek. Volgens ge tuigen deed de jongen alsof hij zelfmoord wilde plegen door de revolver in zijn mond te steken. Vervolgens gaf hij zich over aan de schoolleiding. De scholier stond bekend als rustig en was padvinder. Volgens een klasge noot is hij 'geen jongen van wie je zoiets zou verwachten'. President Clinton stond op het punt een bezoek te brengen aan Littleton toen de schietpartij plaatsvond. In een reactie ver klaarde hij geschokt te zijn. Gisteren stemde de Amerikaan se Senaat voor een wet die het mogelijk maakt scherper te con troleren wie wapens koopt. Zo worden verkopers op wapen shows verplicht te onderzoeken of hun klanten niet minderjarig, gestoord of crimineel zijn. Het Amerikaanse centrum voor veiligheid op scholen heeft een lijst opgesteld waai' ouders en docenten op moeten letten bij kinderen, willen ze drama's zo als in Littleton en Conyers voor komen. Kinderen met weinig vrienden, een obsessie voor ex plosieven en regelmatig terug kerende woedeaanvallen, moe ten extra in de gaten worden gehouden. RTR/DPA/ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Na een nieuwe mis ser in de luchtcampagne tegen Joegoslavië, lijkt de NAVO te rug te krabbelen van zijn tot voor kort onwrikbare eisen aan de regering in Belgrado. Secre taris-generaal Solana zei giste ren tijdens een persconferentie met de Italiaanse premier D'Alema in Brussel, dat het 'goed mogelijk' is dat het Itali aanse voorstel voor een eenzij dige pauze in de bombardemen ten wordt overgenomen. De militaire staf van de NAVO slaagde er gisteren niet in D'Alema ervan te overtuigen dat een gevechtspauze onver standig is, omdat ze een aantal militaire successen ongedaan zou maken. D'Alema bepleitte een gevechtspauze van zo'n 72 uur, die zou moeten ingaan zo dra in de VN-Veiligheidsraad overeenstemming is bereikt over een ontwerp-resolutie over Kosovo. De pauze is volgens Ro me nodig om steun van Rusland en China voor een definitieve resolutie te verwerven. Vervol gens zou de Joegoslavische pre sident Milosevic de VN-eisen 'onmiddellijk' moeten onder schrijven, op straffe van hervat ting van de bombardementen. Tot dusverre eiste de NAVO steeds dat Milosevic eerst in stemt met alle NAVO-eisen en begint met een controleerbare terugtrekking van zijn troepen uit Kosovo, voordat de operatie 'Allied Force' kan worden afge blazen. Dit standpunt werd gis teren echter niet herhaald. van onze redactie buitenland NEW YORK - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft het Zwitserse farmacieconcern Ro che en het Duitse BASF boetes opgelegd van honderden mil joenen dollars. Beide bedrijven maakten afspraken over de prij zen van vitamines en verdeling van de Amerikaanse markt. De Amerikanen doen al een jaar onderzoek naar beschuldigin gen dat de ondernemingen gere geld bijeenkwamen om afspra ken te maken. Ook het Franse concern Rhóne-Poulenc en en kele kleinere Amerikaanse en Japanse bedrijven waren daar bij betrokken. Roche moet 500 miljoen dollar (ruim 1,03 miljard) betalen en BASF 225 miljoen dollar (bijna 466 miljoen). De twee bedrij ven kunnen door te betalen strafrechterlijke vervolging voorkomen. Rhóne-Poulenc ontspringt de dans, omdat het meewerkte aan het onderzoek. Het gaat om vitamines voor zo wel mensen als dieren. De Ame rikaanse markt daarvoor heeft een waarde van drie miljard dollar per jaar. De drie bedrij ven hebben daarvan driekwart in handen. Roche heeft een marktaandeel van veertig pro cent, BASF twintig en Rhóne- Poulenc vijftien procent. Het kartel zou al zo'n tien jaar bestaan. Door de prijsafspraken betaalden klanten over de gehe le wereld vele tientallen miljoe nen dollars te veel. AFP/KRF Woensdagavond bereikten de Russische gezant Tsjernomyr- din en Milosevic op hoofdlijnen overeenstemming over de 'prin cipes' van een vredesregeling, zoals neergelegd in een verkla ring van de zeven grote indu strielanden plus Rusland, de G-8. Maar over belangrijke kwesties, zoals de samenstelling van de internationale vredes macht en de vraag of Joegosla vië al zijn troepen uit Kosovo moet terugtrekken, bestaan nog verschillen vein mening. Afzwaaier NAVO-woordvoerder Shea er kende gisteren dat bij een aan val op een legerkazerne in Bel grado één projectiel ongeveer vijfhonderd meter is 'afge zwaaid'. De NAVO onderzoekt nog of daarbij een ziekenhuis is geraakt, zoals de Servische me dia gisteren berichtten. Bij de aanval zouden drie doden en twee gewonden zijn gevallen. Ook raakten de nabijgelegen Zweedse, Noorse en Spaanse ambassades beschadigd. De beide laatste gebouwen stonden leeg. GPD/DPA/RTR CHOEUNG EK - Cambodjaanse vrouwen huilen tijdens een herdenking bij een 'killing field' in Choeung Ek, vijftien kilometer ten zuiden van de hoofdstad Phnom Penh. Gisteren, op de jaar lijkse Dag van de Haat, stonden veel Cambodjanen stil bij gruwelijkheden die zijn begaan door de Rode Khmer. Tijdens het regime van Pol Pot (1975-1979) werden naar schatting zo'n twee miljoen Cambodjanen om het leven gebracht. foto Ou Neakiry/AP (Advertentie) door Hans Geleijnse ROME - De moord op een rege ringsadviseur heeft Italië giste ren in de greep gebracht van het doodgewaande politiek terro risme van de jaren zeventig en tachtig. De jurist Massimo D'Antona (51), een naaste me dewerker van minister Bassoli- no van Arbeid, werd in Rome op klaarlichte dag doodgeschoten. De daders zijn voortvluchtig. Zowel een links- als een rechts- extremistische organisatie stel den zich verantwoordelijk voor de moord. De politie neemt een bij een Romeinse krant bezorg de brief van de beruchte Rode Brigades het meest serieus. Kort na de aanslag had een schimmi ge uiterst rechtse groepering, Gewapende Falanx, in een tele foontje aan het nationale pers bureau Ansa gesteld verant woordelijk te zijn. Bij eerdere aanslagen die door de politie aan de maffia zijn toegeschre ven, eiste deze groep eveneens de verantwoordelijkheid op. Tijdens een spoeddebatje in het parlement toonden sommige politici zich al overtuigd van een nieuwe terroristische ge- weldsgolf. Fractievoorzitter Mussi van regeringspartij De mocraten van Links (DS) ver wees naar recente aanslagen op kantoren van zijn partij, waar bij overigens de schade beperkt LOS ANGELES - De nieuwe Star Wars-film 'The Phantom Menace' heeft op zijn eerste dag in bijna 3.000 Amerikaanse bio scopen omgerekend ruim 57 miljoen gulden opgebracht. Het hoogste bedrag ooit in de Ame rikaanse filmgeschiedenis, al dus distributeur 20th Century Fox. 'Jurassic Park' was in 1997 goed voor ruim 52 miljoen gul den tijdens de eerste dag. De 230 miljoen gulden kostende productie brengt in de wereld waarschijnlijk zo'n twee mil jard gulden op. Het succes van 'Titanic' wordt daarmee niet be dreigd. Deze filmleverde 3,4 miljard gulden op. RTR bleef en geen gewonden vielen. Oppositieleider Berlusconi meende dat het 'steeds extremer wordende politieke klimaat en de golf van anti-Amerikanisme in ons land' een vruchtbare voe dingsbodem waren voor links terrorisme. Leider Cossutta van de orthodox-marxistische Itali aanse Communisten zocht het echter in rechts terrorisme. Waarschuwing Functionarissen van de gema tigde vakcentrale CGIL meen den echter dat D'Antona bij wijze van waarschuwing is ver moord. Hij was nauw betrokken bij hei-vorming van sociale en arbeidsrechtelijke wetgeving. Vooral dat laatste is omstreden, omdat de centrumlinkse rege- ring-D'Alema de werkgevers tegemoet wil komen in hun ei sen voor een flexibeler arbeids markt met ruimere mogelijkhe den voor ontslag. Premier D'Alema, gisteren op bezoek bij de NAVO in Brussel, zei 'zeer bezorgd' te zijn over de brute moord, maar vermeed het beladen woord terrorisme. Mi nister Bassolino echter zei dat 'de moord een duidelijk terro ristisch patroon had'. Ook hij verwees naar recente inciden ten bij DS-kantoren. „D'Anto na was een symbool van links en werd daarom vermoord", zei hij Een andere mogelijkheid is dat de Camorra, de Napolitaanse maffia, een 'waarschuwing' aan Bassolino heeft willen afgeven. De minister is tevens burge meester van Napels en heeft sinds zijn aantreden daar in 1994 verscheidene malen gepro beerd de georganiseerde mis daad de kop in te drukken. De laatste opzienbarende poli tieke moorden in Italië waren de maffia-aanslagen van 1992 op de onderzoeksrechters Falcone en Borsellino. Zij onderzochten op Sicilië banden tussen poli tiek en maffia. De laatste aan de Rode Brigades toegeschreven politieke moord vond voorzover bekend in 1988 plaats. Eind ja ren zeventig was de linkse ter reurgroep. verwant aan de Duit se Baader Meinhofbende. verantwoordelijk voor de moord op de premier Aldo Moro. DAntona wordt vanmiddag be graven. GPD STUTTGART - Een ex-Gestapolid is gisteren tot tien jaar cel veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij een massaexecu tie van joden in het concentratiekamp Majdanek in november 1943. De aanklager had dertien jaar geëist. De 79-jarige Alfons Götzfrid, die oorspronkelijk uit Oekraïne komt, hoeft echter niet naar de gevangenis omdat hij al in 1947 veroordeeld was door een Russische militaire recht bank, waarna hij elf jaar in een werkkamp in Siberië zat. Götzfrid heeft bekend dat hij betrokken was bij de massale executie van 17.000 joodse gevangenen. Maar hij heeft altijd ontkend ook maar een schot te hebben afgevuurd. Naar eigen zeggen heeft hij alleen maar de wapens van zijn collega's her laden, terwijl die doorgingen met het doodschieten. Zijn emigratie in 1991na de val van De Muur, leidde uitein delijk tot het proces tegen Götzfrid. Anders hadden de Duitse autoriteiten hem nooit gevonden. DPA/RTR/AFP van onze redactie buitenland LONDEN - Het stuifmeel van genetisch gemanipuleerde maïs vormt een bedreiging voor rup sen. In laboratoriumproeven bleek dat rupsen van de mo narchvlinder die dat stuifmeel binnenkregen, eraan dood kun nen gaan, zo melden Ameri kaanse onderzoekers in het we tenschappelijk blad Nature. Het 'bt-maïs' is zo veranderd dat het bestand is tegen een van de grootste vijanden van maïs, de Europese maïsboorder. Aan de maïs is erfelijk materiaal van de bacterie bacillus thuringien- sis (bt) toegevoegd. Daardoor maakt het net als de bacterie gif aan waar de maïsboorder niet tegen kan. Mensen hebben er geen last van, maar het stuifmeel blijkt wel schadelijk voor bepaalde rup sen. Zij eten minder, blijven kleiner en de helft van de rupsen in de proeven ging dood. In de VS staat drie miljoen hec tare van deze maïs. De schadelijkheid is alleen nog maar aangetoond in laboratori umproeven, aldus de onderzoe kers. Het is een duidelijke waar schuwing, aldus Linda Rayor, één van de onderzoekers. Het geeft volgens haar aan hoe ge netische manipulatie kan in grijpen in het milieu. De fracties van GroenLinks en RPF hebben inmiddels bezorgd gereageerd op de uitkomsten van het onderzoek. Het Tweede- Kamerlid Vos (GroenLinks) en haar RPF-collega Stellingwerf vrezen.dat het stuifmeel ook een bedreiging kan vormen voor an dere insecten, vogels en wellicht de gehele voedselketen. De Kamerleden willen van de ministers van Landbouw en van Milieu weten of er niet veel meer tijd en onderzoek nodig is om de risico's van genetisch gemani puleerde gewassen in beeld te brengen. De Europese Commissie schort intussen de goedkeuringsproce dure van bt-maïs op en waar schuwde dat de goedkeuring wordt ingetrokken van twee al toegelaten varianten van dit ge was als blijkt dat die schadelijk zijn. De commissie wacht eerst onderzoek af. Het betekent wel dat de EU-ministers van Milieu eind juni niet om toestemming wordt gevraagd voor het op de markt brengen van bt-maïs in de EU. Het besluit voorspelt weinig goeds voor de toch al moeizame handelsbetrekkingen tussen de EU en de VS. Washington dringt al langer aan op snellere goed keuringsprocedures voor aan gepaste gewassen. Amerikaan se maïsexporteurs zouden vorig jaar ruim 400 miljoen gulden aan inkomsten zijn misgelopen, omdat die gewassen taboe zijn in de EU. RTR/ANP Pretaap Radhakishun gisteren tegen de media. In het zwaar bewaakte parle mentsgebouw moet later op de dag een vergadering worden ge houden. Die werd uiteindelijk afgelast. ANP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De politie in de Surinaamse hoofdstad Para maribo heeft gisteren traangas gebruikt om een grote groep de monstranten uiteen te drijven. Voor de derde achtereenvolgen de dag waren honderden Suri- namers op de been nabij het ge bouw van het parlement om te demonstreren tegen de fors ge stegen kosten voor levenson derhoud. De hogere prijzen voor hangen samen met de recente koersval van de Surinaamse gulden. De betoging begon vreedzaam, maar de sfeer werd al snel grim miger. De aanwezige politie werd bekogeld met stenen en rotte eieren. De regering werd opnieuw opgeroepen af te tre den, maar is dat geenszins van plan, zei waarnemend president (Advertentie) Noorwegen ontdekken? Dan kun je maar keter een gids Lij je kekken. Vraag 'm gratis aan: Je officiële Noorwegen Zomercatalogus '99. Noorwegen krockurelijn: 0900-8991170 (24 uur por cLig/22ct. p.m.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5