Verlengstukken van de trainer Gezin Hamelink leeft voor karten PZC sport vrijdag 21 mei 1999 z 31 Biervliet-trainer Hubregsen richt zich op promotie Oude glorie herleeft bij het jubileum van Het Zeeuwse Honk Scheele en De Kunder willen in nadagen van carrière hogerop met de Boys vooruitzicht Eerste lustrum toernooi ter ere van Jas Haak in Biervliet Smits leidt Pacers naar overwinning achter de schermen Jack Scheele (links) en Marc de Kunder van Terneuzense Boys zijn twee belangrijke pionnen in het Zeeuws-Vlaamse elftal en willen met hun team graag een stapje hogerop. foto Charles Strijd door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Ze zijn samen 68 jaar. hebben gezamenlijk zes jaar in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal gespeeld en kloppen met de club waar hun roots liggen aan de poort van de eerste klasse. Jack Scheele (36) enMarcdeKunder(32)zijnrou- tiniers in het elftal van Terneu zense Boys en spelen als ver lengstuk van de trainer een belangrijke rol in het streven om opnieuw door te stoten naar een hoger niveau. Groote Lindt is morgen, zaterdag, de eerste hobbel die moet worden geno men. Daarna volgt de confron tatie met LRC uit Leerdam. Het zijn voor de Terneuzense zaterdagploeg twee volstrekt onbekende tegenstanders en misschien juist daarom wel zo aantrekkelijk. Jack Scheele en Mare de Kunder hebben geen flauw idee over de kwaliteiten van de tegenstanders in de laat ste 180 minuten voetbal, die de Terneuzenaars scheidt van de eerste klasse. „Als je kunt pro moveren, dan moet je die kans grijpen", vindt Jack Scheele. „Als we het niet halen, zullen de verwachtingen volgend seizoen hoog zijn. Maar de tegenstan ders van de tweede klasse ken nen ons nu. Dat zal dus niet makkelijk worden." Mooie afsluiting De 36-jarige routinier heeft zijn zinnen gezet op een mooie af sluiting van een sterke competi tie, waarin Terneuzense Boys met WC'68, Kapelle en SSV'65 vanaf het begin tot de best voet ballende ploegen behoorde. „Kapelle en WC'68 hebben voetballend behoorlijk wat in huis, maar wij hebben het laten liggen tegen mindere ploegen. Ik heb het vooraf nooit verkon digd, maar stiekem wel altijd gedacht dat we bij de bovenste ploegen zouden meedraaien." Mare de Kunder: „Als we eind vorig seizoen gezegd hadden dat we het zó goed zouden doen, dan waren we voor gek verklaard. Maar nu spelen we voor het laatste stukje nacompetitie om promotie naar de eerste klasse." Het is kortom een mooi slot van een seizoenwaarin trainer Jaap Goossen over een haast ideale mix van jeugd en routine kon beschikken. De Kunder en Scheele begonnen hun loop baan allebei bij Terneuzense Boys, maar zagen hun wegen al op jonge leeftijd scheiden om dat Mare de Kunder als aanval ler al vroeg naar Sluiskil ver trok. De gemakkelijk scorende spits speelde vervolgens voor Dendermonde, Hoek en Terneu- zen en keerde bijna twee jaar ge leden terug op het oude nest. Jack Scheele bleek vaster van honk. Hij verkaste op 29-jarige leeftijd naar Hoek, waar hij twee seizoenen vaste keus was in de hoofdmacht. „Ik was daar na van plan om helemaal met voetballen te stoppen, maar voelde me nog te fit." Terneuzense Boys speelde in de kelder van de vierde klasse, toen de vrije verdediger er terug keerde. „Er zat helemaal geen voetbal in en we moesten knok ken om erin te blijven", weet hij nog. „Daarna is er veel in posi tieve zin veranderd. De club raakte doordrongen van het feit dat er aan een trend moest wor den meegedaan. Het beleid is omgegooid. Dat is de redding geweest." Jaap Goossen, die bij Hoek als trainer van de tweede selectie een kijkje in de keuken had mo gen nemen, nam verschillende spelers van deze toonaangeven de club mee en slaagde erin om een elftal neer te zetten, dat graag voetballend een oplossing zoekt. De Kunder en Scheele zijn daarin belangrijke pion nen. Jack Scheele: „Ik was al 29 jaar toen ik naar Hoek ging, maar heb er toch nog heel veel geleerd. Dat probeer je op de jongens over te brengen. Ik weet dat ik - soms onnodig - wel eens tekeer ga tegen bepaalde spelers en heb daar via-via wel eens kri tiek op gehad. Maar het is frus trerend om te zien dat elke bal die je inspeelt net zo hard terug komt. Ik wil kost wat kost win nen en kan slecht tegen mijn verlies." Mare de Kunder: „We hebben een ploeg met veel jongens die met het niveau zijn meege groeid. Die vielen niet op, toen ze in de vierde klasse speelden, maar staan er in de tweede klas se ook elke week. Als we promo veren, dan denk ik dat ze vol gend jaar weer verder groeien. Ik ben zelf meer gaan sturen, naarmate ik ouder ben gewor den. Toen ik naar Terneuzen ging, speelden ze in de vierde klasse. Ik kwam er binnen als speler van een eersteklasser. Dan wordt er vanzelf meer van je aangenomen." Goede kans In de nadagen van hun carrière hoopt het tweetal dat de club doordringt tot een niveau, waarop nog nooit eerder werd gespeeld. De Kunder: „Als we er van het begin staan, dan hoeven we voor geen enkele ploeg bang te zijn." Scheele: „We hebben na de winterstop in onze beste pe riode met 5-1 gewonnen van Oostkapelle en in een hele goede wedstrijd met 3-2 van Hoek ver loren. Als we de wedstrijd tegen Groote Lindt goed doorkomen, dan hebben we een hele goede kans." Voor beiden is op belangrijke posities een sleutelrol wegge legd. Mare de Kunder, die van wege een knieblessure meer wedstrijden als invaller dan als basisspeler meemaakte, was met drie treffers in de nacompe titie tegen Kapelle en SSV'65 al bijna net zo goed op schot als ge durende een heel seizoen, waar in hij vier keer raak mikte. „Ik heb heel even gedacht dat ik niet meer kon scoren", bekent hij. „Het was van eind januari tegen SKNWK geleden. Als ze je ken nen, krijg je een vent op je. Ik denk dat we tegen Groote Lindt en LRC weer wat meer ons eigen spel kunnen spelen." Jack Scheele: „We zullen meteen we ten waar we staan. Als je tegen Groote Lindt qua voetbal min der bent, dan heb je in de eerste klasse niks te zoeken." van onze sportredactie BIERVLIET - Een 6-1-overwin- ning op Groede was vorige week voor Biervliet ruim voldoende om de nacompetitie in de zesde klasse van het zondagvoetbal winnend af te sluiten. De ploeg van trainer Jean-Pierre Hub regsen wist vooraf dat een ge lijkspel niet zou volstaan, maar weerstond de druk van het moe ten winnen en speelde ook nog eens zijn 'beste wedstrijd van dit seizoen'. De eerste plaats in de nacompe titie verschafte de Zeeuws-Vla mingen toegang tot een wed strijdenreeks met Schijf en Oudemolen (de algemeen perio dekampioenen uit de zesde klassen B en C), met promotie naar de vijfde klasse als inzet. Biervliet gaat de komende da gen opnieuw voor de eerste plaats, in de hoop een lichtelijk teleurstellend seizoen toch nog de nodige fleur te geven. „Na tuurlijk", zegt Jean-Pierre Hu bregsen strijdvaardig. „Maar teleurstellend? Zo zou ik het sei zoen niet willen noemen. Het is waar dat we rond de winterstop een mindere periode hebben ge kend. Maar daarna hebben we ons toch knap hersteld, met de derdeperiodetitel als beloning." Logisch De eerste plaats in de nacompe titie was ook een logisch vervolg op de reeks van overwinningen in de laatste fase van de compe titie. „Alleen begonnen we wat moeizaam tegen Terhole", geeft Hubregsen toe. „We stonden daar al heel gauw met 2-0 voor, maar gaven die voorsprong in de laatste tien minuten weg. In de herkansing die we daarna tegen Groede kregen hebben we de frustraties van dat gelijkspel van ons afgespeeld. Dat was on ze beste wedstrijd van dit sei zoen, met een paar fantastische doelpunten bovendien." „Jammer alleen," zegt de schei dende oefenmeester, „dat je te genwoordig twee nacompetities moet spelen om te promoveren „Andere jaren zouden we al ge promoveerd zijn. Nu wacht ons nog een lange en moeilijke weg. Op die 'lange en moeilijke weg' naar de vijfde klasse ontmoet Biervliet morgen (zaterdag, Jean-Pierre Hubregsen. aanvang 18.00 uur) in eigen huis het Brabantse Schijf. Afhanke lijk van het resultaat wacht öf maandag (bij verlies of een ge lijkspel) öf volgende week zon dag (in geval van winst) Oudemolen (uit). „Schijf en Ou demolen zijn twee ploegen die me absoluut niets zeggen", zegt Hubregsen. „Als je tegen Groe de en Terhole speelt, weet je dat je rekening moet houden met spelers als Giovanni Verbrae- ken, Jan van Belois en Davy Maes. Maar van Schijf en Oude molen ken ik niemand." Toch, zo laat hij weten, dicht de Terneuzenaar zijn ploeg wel een goeie kans op de eindzege toe. „De nacompetitie blijft een lo terij. Maar als we spelen, zoals we dat zondag deden, dan kun nen we ver komen. Misschien dat we wat voorzichtiger van start zullen gaan, maar we wil len winnen en dat zal morgen ook het uitgangspunt zijn." Jean-Pierre Hubrengsen is er sowieso veel aan gelegen om na drie jaar afscheid van Biervliet te nemen met promotie. „Als we promoveren hebben we bereikt wat me drie jaar geleden voor ogen stond. Aan de andere kant is het wel zo, dat ik graag met Biervliet in de vijfde klasse had gespeeld. Maar de beslissing weg te gaan, heb ik in november al genomen en daar sta ik nog achter. Zo leuk is het destijds tenslotte allemaal niet gegaan. Ik had een maand bedenktijd gevraagd, maar achter mijn rug om werd een ander al benaderd. Voor mij stond mijn besluit toen al vast. Ook om wat toen ge beurd is zou ik het wel leuk vin den als we zouden promoveren. BIERVLIET - Met een groot aantal deelnemende teams viert voetbalvereniging Biervliet morgen, zaterdag, het eerste lustrum van het Jas Haak-toer- nooi. De helft van de Zeeuws- Vlaamse voetbalverenigingen is daarbij vertegenwoordigd. De organisatoren van het evene ment hebben zich aan het eind van de middag een beetje moe ten schikken naar de wedstrijd van het eerste elftal, dat het om 18.00 uur voor de nacompetitie om promotie opneemt tegen het standaardteam van Schijf. „Het programma van de Dl-pupillen en C-junioren is een halfuur in gekort", vertelt Willy Pladdet. Pladdet vormt met Ko de Kos ter, Nancy Hoogstraate, Eldina de Nijs, Andreas Kalkman en Tiny Boerjan de commissie, die na het overlijden van Jas Haak is gevormd en om de twee jaar een toernooi houdt. Nadat het toernooi vorig jaar wegens te weinig belangstelling moest worden afgeblazen, is Pladdet content met de inschrij ving van 35 ploegen. „Jas Haak was een man die het jeugdvoet bal een warm hart toedroeg. Hij was vele jaren begeleider van diverse jeugdelftallen van zo wel Biervliet als de KNVB. We zijn blij dat er zoveel ploegen bebben gereageerd." Biervliet heeft in het reglement overigens ingespeeld op een be denkelijke trend, die de laatste jaren opgang maakt. Clubs die hebben ingeschreven en zich alsnog afmelden, kunnen een vordering wegens gemaakte on kosten tegemoet zien. Boven dien zal Biervliet de voetbal bond hiervan in kennis stellen. Het toernooi begint zaterdag om 9.00 uur en wordt rond 17.30 uur afgesloten. INDIANA - De Indiana Pacers z'jn hard op weg de finale van de Eastern Conference te bereiken. De ploeg won ook z'n tweede thuiswedstrijd in de play-offs van de Philadelphia 76'ers, 85- 82. Met 25 punten was Rik Smits de grote man. Hij speelde weerga loos, al had h j weer veel last van 2 u voeten. Hij scoorde zeven- Hen punten. Het werd nog span end, toen de Pacers zes van de I vrije worpen miste. RTR door Peter van Kouteren VOGELWAARDE - Voor Sjaak Hame link uit Vogelwaarde is de geschiedenis zich aan het herhalen. Jaren geleden werd hij door zijn ouders als wielrenner uit een gouden lichting Zeeuwse ama teurs overal heen gebracht om zijn koers te kunnen rijden. Als monteur van zijn zoon doorkruist hij met zijn vrouw Nelly sinds een jaar of vijf vooral de Zeeuwse en Zuid-Hollandse wegen. De zestienjarige Jean-Pierre Hamelink legt zich toe op het karten en droomt van een carrière op het racecircuit. Zestien jaar is hijvanzelfsprekend nog niet in het bezit van een rijbewijs, maar Jean-Pierre Hamelink hoeven ze de fij ne kneepjes van stuurmanskunst niet meer bij te brengen. Op elfjarige leef tijd reed hij in navolging van zijn vader zijn eerste rondjes op een indoor-kart- baan. Het tweetal raakte eraan verslin gerd en kon de uitdaging van het rijden op een buitenbaan niet weerstaan. In middels rijdt Jean-Pierre vier jaar in een eigen kartVader Sjaak staat hem in technisch opzicht bij. Moeder Nelly fungeert als een soort teamchef en is in organisatorisch opzicht een belangrij ke spil. Zo staat het gezinsleven van februari tot eind november in het teken van de kartsport. Op vrijdagavond wordt de tot comfortabele camper omgebouwde combi met aanhanger in gereedheid ge bracht, om 's zaterdags naar het Zuid- Hollandse Strijen te kunnen afreizen Jean-Pierre is het jongste lid van skel terclub Hoekse Waard en doet mee aan het clubkampioenschap, waarover in vijf wedstrijden wordt beslist. Na twee races neemt hij met twee concurrenten de eerste plaats in. Met twee wedstrijdkarts trekt het Zeeuws-Vlaamse team elk weekend er op uit. „Eén met regenafstelling en één met droogweeraf stelling", vertelt Sjaak Hamelink, die zelf in wedstrijden niet achter het stuur kruipt. „In het be gin op de indoorbanen was ik sneller dan Jean-Pierre, maar na drie wedstrij den reed hij me uit het zicht." Jean- Pierre, die rapper rijdt dan praat: „Wat er zo leuk aan is? De snelheid, dat geeft een geweldige kick." De tweetaktmotor, met een inhoud van honderd cc goed voor bijna 25 pk, reikt op het rechte eind naar een topsnelheid van honderdveertig kilometer per uur. Sjaak Hamelink: „Ze liggen zó dicht bij de grond, dat het lijkt alsof je tweehon derd kilometer per uur rijdt. Ze zijn in een vloek en een zucht voorbijHet gaat in de wedstrijden uiteindelijk om hon derdsten van een seconde. Daarom ben je 's zaterdags bij het testrijden de hele dag aan het sleutelen. Het gaat om mil limeterwerk. Als hij door de bocht komt, moet hij zó ver van de grond ko men", geeft hij aan tussen duim en wijs vinger. „Je steekt er een ringetje bij en ineens rijdt het optimaal." Vakantiegeld In navolging van zijn vader steekt Jean-Pierre ook in technisch opzicht zijn handen uit de mouwen. „Ik haal hele automotoren uit elkaar", verwijst Sjaak Hamelink naar zijn hobby als restaurateur van Citroën-motoren. „Dan stelt zo'n kartblokje niks voor. Maar Jean-Pierre moet het zelf ook on der de knie krijgen. Ik laat het hem zelf uitzoeken, net zo lang tot hij het niet meer weet. Als er iets fout gaat, brandt er bijvoorbeeld een zekeringetje door. Het kost dus wel eens geld, maar het is de beste leerschool." In het kader van kostenbesparing is zelf sleutelen overigens bittere noodzaak. Nelly Hamelink: „We gaan nooit op va kantie, omdat we dat gewoon niet graag doen. Ons vakantiegeld gaat aan de kartsport op. Een setje regenbanden met velgen kost duizend gulden. Als die eronder liggen en het wordt opeens weer droog, worden ze gauw verwis seld. Per jaar kost het tussen de tien- en vijftienduizend gulden." Sjaak Hame link: „Elke 'spaarcent' steken we erin. We leven er echt voor en zijn er 's mor gens vroeg tot 's avonds laat mee bezig. We praten de hele week over hoe we de motor zullen afstellen. Er zijn veel ma nieren om tot een optimale afstelling te komen. Dat hangt onder meer af van het weertype, de temperatuur, het as falt en de bandenspanning. Na vijf uur wedstrijd moet alles worden gerevi seerd. Je bent een hele avond bezig om de motor weer in elkaar te steken." Dat kun je in het kartwereldje op het circuit trouwens onbeheerd laten lig gen, is hun ervaring. Nelly Hamelink: „Niemand zal wat pakken." Sjaak Ha melink: „Het is een heel hecht kliekje, verschrikkelijk gezellig. De mensen zijn bereid elkaar te helpen." door Maikel Apai TERNEUZEN - Het begon in de zomer van 1969. In afwachting van de officiële honkbalwed strijden in de competitie train den ze op het terrein van de Na poleonhoeve in Nieuwvliet. Het groepje jongens van tussen de twintig en dertig jaar had, op een paar uitzonderingen na, nog nooit honkbal gespeeld. Ze wa ren zeventien leden rijk en de contributie was ƒ3,50 per maand. Het dertigjarig jubile um van Het Zeeuwse Honk wordt dit weekend gevierd met een internationaal toernooi. Op 22, 23 en 24 mei is er op de velden van Het Zeeuwse Honk een internationaal toernooi met ploegen uit Moldavië, België. Nederland en Tsjechië. Elk team zal volgens het spelschema twee keer per dag in het veld verschijnen. De mannen met softbal en honkbal. De vrouwen alleen met softbal. Een grote feesttent wordt don derdag al op het parkeerterrein van sportpark De Oude Vaart neergezet. Daarin zal plaats zijn voor een receptie en feest. „Veel oud-leden hebben gereageerd", vertelt voorzitter Huub Mercé. „De meeste mensen van het eer ste uur zullen er zijn. We hebben ook Amerikanen kunnen lokali seren die nog bij ons gehonk bald hebbenEn zo is het honk bal in Zeeland gekomeq. Mee gebracht door Amerikanen en mensen uit de Randstad die iets zochten voor hun vrije tijd, bui ten het werken bij de grootste fabriek van Zeeland. Dio van Uytrecht is een van de leden van de feestcommissie: „Henk van Beest, sportleraar Vermeulen en Hans Brand zijn belangrijke initiatiefnemers ge weest. Deze laatste kwam van uit Dordrecht in Breskens wo nen. We trainden de eerste win ter op het strand en op een ter- reintje midden in Oostburg." Dat illustreert het begin: niet weten hoe te beginnen en hoe het spelletje in elkaar zat. Trai nen in de winter is helemaal niet nodig voor deze sport. Bij het trainen werd er elke keer een fo toboek met uitleg over de sport bijgehaald. De eerste coach J. Blackman van Het Zeeuwse Honk zei daarover 28 jaar gele den in de PZC: „Het was een la chertje. Ze konden niets. Maar door het geweldige enthousias me is het goed gekomen. „Onze eerste outfits leken veel op die van de New York Yan kees", licht een lachende Van Uytrecht toe. „Een soort boe venpakken: grijs met blauwe strepen." Toen opereerde Het Zeeuwse Honk in de Nederlandse compe titie. Dat zou in 1975 verande ren. Moeiteloos ging de gang richting België. De club heeft een historie met 'ups and downs'. Een ledental dat altijd rond de zestig is blijven hangen. Nu hebben ze inmiddels geen jeugd meer, maar toen ze met jeugdspelers begonnen in 1971 werden ze meteen in het eerste jaar kampioen. Het gaat goed met de softbalvrouwen. Vorig seizoen werden ze kampioen en promoveerden ze naar de twee de afdeling. De mannen misten net na het spelen van play-offs een promotie. Vrijdagavond om zeven uur starten de festiviteiten met een wedstrijd tussen oud-leden en de huidige honkballers van de vereniging. De kartgekke familie Hamelink uit Vogelwaarde: zoon Jean-Pierre, vader Sjaak en moeder Nelly (vlnr). foto Charles Strijd Vader, moeder en zoon vormen hecht team op de baan Enkele leden in actie tijdens een training van het Zeeuwse Honk. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53